Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα προσαρμογής στον παιδικό 21 μηνών


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,είναι κρίμα το μωρό να είναι τόσες ώρες νηστικό,μίλησε με τις νηπιαγωγούς αλλά μην περιμένεις και πολλά νομίζω πως θα σου πούνε ότι ακολουθούν ένα συγκεκριμένο τρόπο σίτισης και ότι δεν μπορούν να ασχολούνται με κάθε παιδί ξεχωριστά.

Δυστυχώς και εγώ περίπου την ίδια αντίδραση περιμένω και επειδή δεν είμαι άνθρωπος που θα επέμβει με φωνές και θα αντιδράσει άσχημα δεν ξέρω πώς να τις αλλάξω γνώμη. Τις κατανοω βεβαια ως ενα σημείο όταν μου λένε πως ειναι μόνο 2 για 10 παιδια και δεν μπορούν να κάνουν πολλα αλλά αλήθεια περίμενα μεγαλύτερη προσπάθεια από μέρος τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Astrien είπε:

 Τις κατανοω βεβαια ως ενα σημείο όταν μου λένε πως ειναι μόνο 2 για 10 παιδια και δεν μπορούν να κάνουν πολλα αλλά αλήθεια περίμενα μεγαλύτερη προσπάθεια από μέρος τους.

..... Το αυτο...

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Το θέμα είναι ότι γνωρίζουν πως με προβληματίζει. Κάθε  μέρα το ρωτάω. Μάλιστα 3-4 φορές προσπάθησα να το φέρω στη συζήτηση αλλά το μόνο που παίρνω είναι κοφτές απαντήσεις του τύπου "αφού δεν τρώει δεν μπορούμε να την αναγκάσουμε" ή ότι θα έρθει με τον καιρό. Και εννοείται ούτε εγώ θέλω να την πιέσουν. Αλλά θα περίμενα να δείξουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον και ευαισθησία. Να με ρωτήσουν αναλυτικά για τις συνήθειες φαγητού στο σπίτι(πέραν του αν την ταΐζω) ή/και να περιγράψουν  πώς αντιδρά η ίδια στον παιδικό την ώρα των γευμάτων κτλ.  .Ώστε από κοινού να βρούμε μια λύση.Έχω αρχίσει να πιστεύω οτι όντως είμαι υπερβολική και χάνω την αυτοπεποίθησή μου. Λες και είναι φυσιολογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Και τη συνάντηση εγώ τη ζήτησα αλλιώς θα το άφηναν μέχρι να έχει προσαρμοστεί πλήρως.. Δεν ξέρω κι εγώ πότε! Πριν από 1-2 βδομάδες μου φαίνοταν εξωπραγματικό να κάθεται στην καρέκλα και να μην τσιμπάει έστω και λίγο απο τις αγαπημένες της λιχουδιές. Όσο και να μην πεινάει κάτι θα έβαζε στο στόμα της. Τώρα βέβαια άρχισε να κάνει τα ίδια και στο σπίτι. Κάθεται στην καρέκλα δοκιμάζει 1-2 κουτάλια στην καλύτερη και μετά σηκώνεται πεισματικά παρά τις προσπάθειες μας. Λέτε να φταίνε τα δόντια; το θεωρείτε πιθανο; έχετε ξαναπεράσει κάτι τέτοιο εσείς οι παλιότερες; από την άλλη σκέφτομαι ότι κάνω το αντίθετο από ότι στον παιδικό και αυτό ίσως την μπερδεύει. Δλδ αρχίζω παιχνίδια και μπλα μπλα. Αλλά και το αντίθετο να κάνω. Δλδ να το παίξω αδιαφορεί και να την αφήσω να σηκωθεί χωρίς καμία αντίρρηση δε φαίνεται να έχει προβλημα.  Όταν πια την πιάνει η μεγάλη πεινα αρχίζει να δαγκώνει τα πάντα και να ζητάει να θηλάσει. Δεν ξέρω πώς να αντιδράσω. Ούτε με το παιδί ούτε με τις νηπιαγωγούς.   

Όχι ακόμα. Μια φορά πριν κανένα 2μηνο που είχα πάει για κάτι άλλο και το είχα αναφέρει, μου ειπε ότι απλά δεν πρέπει να αδυνατίσει. Δεν ανέφερε κάτι άλλο. Ούτε και από εκεί βέβαια περιμένω μεγάλη κατανόηση και βοήθεια. 

Ίσως να μην είχε τοτε ο παιδίατρος θορυβηθει και να μην έδωσε την απαιτούμενη προσοχή. Συζήτησε το ξανά με την πρωτη ευκαιρία γιατί ή κατάσταση δεν έχει βελτιωθεί καθόλου. 

   Υπάρχει ή δυνατότητα να αλλάξει σταθμο ή να σταματησει για ένα διάστημα? 

  

15 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Λέτε να φταίνε τα δόντια; το θεωρείτε πιθανο; έχετε ξαναπεράσει κάτι τέτοιο εσείς οι παλιότερες; από την άλλη σκέφτομαι ότι κάνω το αντίθετο από ότι στον παιδικό και αυτό ίσως την μπερδεύει. Δλδ αρχίζω παιχνίδια και μπλα μπλα. Αλλά και το αντίθετο να κάνω. Δλδ να το παίξω αδιαφορεί και να την αφήσω να σηκωθεί χωρίς καμία αντίρρηση δε φαίνεται να έχει προβλημα.  Όταν πια την πιάνει η μεγάλη πεινα αρχίζει να δαγκώνει τα πάντα και να ζητάει να

Ο δικός μου δεν έκανε αφαγια όταν είχε ενοχλήσεις απ τα δόντια, μόνο προτιμούσε συγκεκριμένες τροφές πιο σκληρές κατα διαστήματα, πιο μαλακές ή πιο κρύες. Παρ όλα αυτά έτρωγε. Μόνο όταν εχει ιωση μειώνεται ή όρεξη αλλα και πάλι κάτι θα φάει έστω και μισό πιατακι! 

  Ο θηλασμός εκτός απο τροφή ίσως καλύπτει και την ανάγκη να βρεθεί κοντά σου, να νιώσει ασφάλεια. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Βασικά είναι πολύ μικρή... Και πολύ ευαίσθητη.. Θα έλεγα να πιάσεις τις νηπιαγωγούς και να μιλήσεις άμεσα, ειναι οι μόνες που μπορούν να βοηθήσουν αλλά έτσι όπως τα γράφεις πολύ φοβάμαι ότι είναι από αυτές που εγώ, εγώ προσωπικά, δε συμπαθώ. Αλλά όπως και να χει πρέπει να τους μιλήσεις. Είναι πολυ μωρό θέλει ειδική μεταχείριση. Εδώ βρε συ αστριεν εγώ που χω πιο μεγάλα και περνάνε τα ζόρια τους κάνω ένα σωρό ερωτήσεις στους γονείς. Τον καραγκιόζη κάνω κυριολεκτικά αν έρθουν στραβωμενα και όλα αμέσως προσαρμόζονται. Επιμένω να τις πιάσεις και να τους μιλήσεις με το ήρεμο και ευγενικό να πεις βλέπω αυτό κι αυτό χρειάζομαι βοήθεια ασχοληθείτε μαζι μας. Πιάσε την διευθύντρια. Κάνε ότι μπορείς.. Αν δεις ότι εξακολουθεί περιμένεις λίγο ακόμα. Η προσαρμογή αντε να κρατήσει κάνα 3μηνο.το παραπάνω κάτι δείχνει.. Άποψη μου... 

 

Επίσης, είναι ιδιωτικός παιδικός? Ρωτάω διότι αν είναι ιδιωτικός θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να την πας και σε άλλον να δεις αντιδράσεις. Δεν ξέρω αν γίνεται στο δημόσιο αυτό. Εγώ τη μικρή όταν την πρώτο πήγα σε ένα παιδικό ιδιωτικό για κάνα 2 ωρο για δημιουργική απασχόληση δεν της άρεσε.. Ναι μεν αλλά.. Δεν έκανε αυτά που κάνει η μικρή σου αλλά την εβλεπα δυσανασχετουσε κάπως αν και μετά από λίγο έπαιζε. Αλλά κάτι δε μου καθόταν. Μόλις έκανα την κίνηση, τυχαία έτσι μου τη βάρεσε διότι κάνα δυο πράγματα εκεί σε μου άρεσαν ασχέτως μικρής, αμέσως-δύο βδομάδες μετά-και την πήγα σε άλλο άλλαξε αμέσως στάση. Πολύ πολύ θετική. Δεν είναι τυχαίο τα παιδιά να αντιδρούν έτσι. Είναι νορμάλ έως κάποιο διάστημα αλλά όχι πολύ... Το φαι είναι σοβαρή ένδειξη ότι μαμά σου λέω κάτι και δε με ακούς. Προτείνω να μιλήσεις και με τον παιδίατρο και με παιδοψυχολόγο να σου πουν μερικές απόψεις.

Όχι δεν είναι ιδιωτικός( πού λεφτά για τέτοια πολυτέλεια). Θα τους μιλήσω έτσι κι αλλιώς, γι αυτό κανόνισα και τη συνάντηση. Απλά αν μου πουν πάλι μόνο δεν τρώει και δεν μπορούν να την αναγκάσουν αντί να ασχοληθούν λίγο με το θέμα, αλήθεια δεν ξέρω πώς να αντιδράσω. Έχω ετοιμάσει ήδη μια λίστα με ερωτήσεις και πράγματα που θέλω να τους πω επί του θέματος. Απλά μου φαίνεται πως εγώ κάνω τη δουλειά τους και τσατίζομαι.  Θα δοκιμάσω και με τον παιδίατρο αλλά αλήθεια τι μπορεί να μου πει; δεν καταλαβαίνω.. Δεν είναι ιατρικό το θέμα. Εδώ είναι κάπως αλλιώς η σχέση με το γιατρό. Να φανταστείς την είχα πάει με 38 πυρετό και μου την είπε κιόλας γιατί λέει δεν είναι πυρετός (για τα παιδιά σε αυτήν την ηλικια πυρετος θεωρείται από 38,5)! Τεσπα πονεμένο  θέμα αυτό με τους γιατρούς εδώ. Δυστυχώς εύκολη λύση δεν υπάρχει για να αλλάξει παιδικό άμεσα. Τα γράφω και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Φαγητό δίνεις εσύ ή είναι του σταθμού; αν όντως υπαρχει θεμα με τον τροπο σιτισης, μπορείς να της δίνεις πιο στεγνά πράγματα που να μην της πουν κατι αν φαει με τα χερια; ή θα κανουν θεμα ακόμα κ για το μπιφτέκι πχ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Φαγητό δίνεις εσύ ή είναι του σταθμού; αν όντως υπαρχει θεμα με τον τροπο σιτισης, μπορείς να της δίνεις πιο στεγνά πράγματα που να μην της πουν κατι αν φαει με τα χερια; ή θα κανουν θεμα ακόμα κ για το μπιφτέκι πχ;

Ναι εγώ δίνω τα γεύματα. Μα της δίνω και τέτοια. Απλά ούτε αυτά τρώει.  Ούτε το πρωινό που μπορεί να είναι ας πούμε φρούτα και αβγό ή λίγο μπρετσελ κλτ. Τπτ. Αν φάει κάτι λίγο θα είναι από αυτά που μπορεί να πιάσει με το χέρι αλλά και πάλι δεν ξέρω τον τρόπο που τα τρώει. Νομίζω όμως δεν υπάρχει πρόβλημα να τα τρώνε με το χέρι. Είναι μια από τις ερωτήσεις που έχω γραμμένες στη λίστα

Να ρωτήσω και κάτι άλλο τις μαμαδες που έχουν παιδάκια στον παιδικο. Όταν πάτε να πάρετε τα παιδιά από τον παιδικό, σας ενημερώνουν οι νηπιαγωγοί πως πέρασαν τη μέρα τους; αν το παιδί  έφαγε, που πήγαν εκδρομή, αν έκανε κακα, πόση ώρα κοιμήθηκε. Για τα παιδιά σε αυτή την ηλικία που δεν μπορούν να διηγηθούν πως πέρασαν τη μέρα τους ακόμα, πώς ενημερώνεστε; υπάρχει κάποιο πλάνο για την ημέρα με το τι δραστηριότητες έκαναν τα παιδιά; Γενικά επειδή στον ιδιωτικό που δούλευα ήταν η κατάσταση πολύ διαφορετική, αναρωτιέμαι μήπως περιμένω πολλά από ένα δημόσιο βρεφονηπιακό.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε τετράδιο (ιδιωτικός αλλά δεν ήταν και κάτι σπουδαίο μη φανταστείς, αλλά σε αυτά ήταν τυπικές) όπου έγραφαν κάθε μέρα αν τα έκαναν και πόσο, αν έφαγαν και πως ήταν η διάθεση τους... Καλά τα μισά πίστευα εγω αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Εμένα με κρατούσε εκεί το γεγονός ότι πήγαινε χαρούμενη, αλλά γενικά είχα κάποια παράπονα. Όχι σοβαρά, αλλα είχα ενστάσεις.. 

Για τις δραστηριότητες μας έδιναν κάθε μήνα χαρτί με τη θεματολογία του μήνα. Και για το φαι επίσης επειδή εγώ δεν της πήγαινα φαγητό, έτρωγαν εκεί 250 γεύματα. Από φαΐ ήταν σούπερ εκεί, άνετα θα τα έτρωγα κι εγώ. Μια φορά ετυχε να δω τις φακές τους που τα μετέφεραν και μου ερχόταν να το φάω. Είχαν πολύ καλή μαγείρισσα και οι μερίδες πλούσιοπαροχες. Αλλα ήταν αυτά εμένα που δε μου άρεσαν αλλά οκ... Δε γινεται να μας αρέσουν όλα παντού... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Ναι εγώ δίνω τα γεύματα. Μα της δίνω και τέτοια. Απλά ούτε αυτά τρώει.  Ούτε το πρωινό που μπορεί να είναι ας πούμε φρούτα και αβγό ή λίγο μπρετσελ κλτ. Τπτ. Αν φάει κάτι λίγο θα είναι από αυτά που μπορεί να πιάσει με το χέρι αλλά και πάλι δεν ξέρω τον τρόπο που τα τρώει. Νομίζω όμως δεν υπάρχει πρόβλημα να τα τρώνε με το χέρι. Είναι μια από τις ερωτήσεις που έχω γραμμένες στη λίστα

Να ρωτήσω και κάτι άλλο τις μαμαδες που έχουν παιδάκια στον παιδικο. Όταν πάτε να πάρετε τα παιδιά από τον παιδικό, σας ενημερώνουν οι νηπιαγωγοί πως πέρασαν τη μέρα τους; αν το παιδί  έφαγε, που πήγαν εκδρομή, αν έκανε κακα, πόση ώρα κοιμήθηκε. Για τα παιδιά σε αυτή την ηλικία που δεν μπορούν να διηγηθούν πως πέρασαν τη μέρα τους ακόμα, πώς ενημερώνεστε; υπάρχει κάποιο πλάνο για την ημέρα με το τι δραστηριότητες έκαναν τα παιδιά; Γενικά επειδή στον ιδιωτικό που δούλευα ήταν η κατάσταση πολύ διαφορετική, αναρωτιέμαι μήπως περιμένω πολλά από ένα δημόσιο βρεφονηπιακό.

Εμεις ξεκινησαμε φέτος παιδικο, κ ακομη δ εχουμε κάνει συνάντηση ενημέρωσης. Πχ για την τουαλετα με ρώτησαν μόνο αν έβγαλε πανα. Για το φαγητο έχει ένα πινακάκι με τα ονόματα των παιδιών που κάθε φορά τσεκάρουν αν εφαγε λιγο,μέτρια η ολο

Η αλήθεια είναι ότι ο μικρος μου δίνει κανονικό ραπορτο για το τι κάνουν, οποτε δ ρωταω:P

Θύμισε μου πόσο είναι μικρή; πόσο καιρό παει παιδικο; γενικα ηταν καλοφαγη; το να μην τρωει καθόλου τόσο καιρό στο σχολειο θα με προβληματιζε

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εμεις ξεκινησαμε φέτος παιδικο, κ ακομη δ εχουμε κάνει συνάντηση ενημέρωσης. Πχ για την τουαλετα με ρώτησαν μόνο αν έβγαλε πανα. Για το φαγητο έχει ένα πινακάκι με τα ονόματα των παιδιών που κάθε φορά τσεκάρουν αν εφαγε λιγο,μέτρια η ολο

Η αλήθεια είναι ότι ο μικρος μου δίνει κανονικό ραπορτο για το τι κάνουν, οποτε δ ρωταω:P

Θύμισε μου πόσο είναι μικρή; πόσο καιρό παει παιδικο; γενικα ηταν καλοφαγη; το να μην τρωει καθόλου τόσο καιρό στο σχολειο θα με προβληματιζε

Ειναι 22 μηνών. Πάει παιδικο απο τον Ιούνιο. Καλοφαγη δεν την λες.. υπάρχουν διαστήματα που τρώει καλύτερα και αλλά όχι και τόσο. Αλλά έτρωγε τουλάχιστον 2 γεύματα την ημερα. Ήμουν ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές. Εκτός το οτι δεν ετρωγε ψωμι και δεν επινε αγελαδινο κατι που αλλαξε τους τελευταιους μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα χρόνο μικρότερη από τον δικό μου, οπότε λογικό να περιμενεις να είναι πιο "ομιλητικες" οι δασκάλες. Δλδ κ ο δικος μου αν δ ελεγε, θα ρωτουσα πιο πολλα

Ειναι αρκετός καιρός για να δεις πως λειτουργούν κ να περιμενεις να έχει προσαρμοστεί κ να περνάει καλά η μικρη

Οπωσδήποτε θα προσπαθουσα να φαει πρωινο πριν πάει, κ θα εβαζα μαζί της εύκολα φαγητα που της αρεσουν

Ο δικος μου με τα δοντια εκοβε το φαι, αλλα μεχρι τους 18μ,μετα δ ειχαμε θεμα

Τι ώρες παει σχολειο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Είναι ένα χρόνο μικρότερη από τον δικό μου, οπότε λογικό να περιμενεις να είναι πιο "ομιλητικες" οι δασκάλες. Δλδ κ ο δικος μου αν δ ελεγε, θα ρωτουσα πιο πολλα

Ειναι αρκετός καιρός για να δεις πως λειτουργούν κ να περιμενεις να έχει προσαρμοστεί κ να περνάει καλά η μικρη

Οπωσδήποτε θα προσπαθουσα να φαει πρωινο πριν πάει, κ θα εβαζα μαζί της εύκολα φαγητα που της αρεσουν

Ο δικος μου με τα δοντια εκοβε το φαι, αλλα μεχρι τους 18μ,μετα δ ειχαμε θεμα

Τι ώρες παει σχολειο; 

Από τις 8:30 ως τη 13:30. Αλλά όταν θα ξεκινήσω δουλεια θα χρειαζεται καποιες μερες να την πηγαίνω πιο νωρίς ή να την παίρνω πιο αργα. Προσπαθώ να φάει πρωινό πριν να φύγει αλλά η αλήθεια είναι πως το πρωινό δεν είναι το αγαπημένο της γεύμα. Δλδ πριν ξεκινήσουμε παιδικό θα έτρωγε για πρωινό κανένα φρούτο ή αβγό. Όμως μέχρι τις 11-11:30 πεινούσε ξανά και τότε της έδινα μεσημεριανό, το οποίο έτρωγε πάντα ακόμα και αν κάτι δεν της άρεσε θα έτρωγε λίγο ψωμί ή κάτι από όλα. Τώρα με το που ξυπνάει και βλέπει ότι ο μπαμπάς της είναι στη δουλειά άρα και αυτή θα πάει παιδικό αρνείται να φάει. Μόνο αν έχω το αγαπημένο της μπρετσελ αλλά κάθε μέρα μπρετσελ δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Από τις 8:30 ως τη 13:30. Αλλά όταν θα ξεκινήσω δουλεια θα χρειαζεται καποιες μερες να την πηγαίνω πιο νωρίς ή να την παίρνω πιο αργα. Προσπαθώ να φάει πρωινό πριν να φύγει αλλά η αλήθεια είναι πως το πρωινό δεν είναι το αγαπημένο της γεύμα. Δλδ πριν ξεκινήσουμε παιδικό θα έτρωγε για πρωινό κανένα φρούτο ή αβγό. Όμως μέχρι τις 11-11:30 πεινούσε ξανά και τότε της έδινα μεσημεριανό, το οποίο έτρωγε πάντα ακόμα και αν κάτι δεν της άρεσε θα έτρωγε λίγο ψωμί ή κάτι από όλα. Τώρα με το που ξυπνάει και βλέπει ότι ο μπαμπάς της είναι στη δουλειά άρα και αυτή θα πάει παιδικό αρνείται να φάει. Μόνο αν έχω το αγαπημένο της μπρετσελ αλλά κάθε μέρα μπρετσελ δε γίνεται.

Καλό ειναι το μπρετσελ και κάθε μέρα. Τα τοστ που κάνουμε εμείς ειναι καλύτερα? Μια χαρά είναι έστω κάτι να τρώει. Αλλά δεν ειναι εκεί το θέμα πιστεύω. Εμένα η δικιά μου πάει νηστικη στο σχολείο και  τρωει τα μισά από ότι της βάζω αλλά δε σκάω γιατί τρώει μετά στο σπίτι πλέον. Αλλά η ουσία είναι να δεις γιατί αντιδράει γενικώς.. Καλά έκανες κι ετοιμάσες λίστα. Θα σου έλεγα να πας προετοιμασμενη για κάθε απαντηση τους και ότι δε σε καλύψει μην το αφήσεις αναπάντητο. Να επιμεινεις. Καμμια φορά επειδή λέμε πολλά φεύγουμε με κενά... Να λύσεις όλες σου τις απορίες.. Η αλήθεια ειναι πως ειναι πολύ μωρό ακόμα και ειναι λογικό εφόσον δε μιλάει και δεν μπορεί να σου πει η να σου εκφρασει, να νιώθεις ανασφάλεια. Το ειχα πάθει κι εγώ αλλά με έσωζε ότι πήγαινε χαρούμενη. Φαντάζομαι θα ήμουν πολύ χειρότερα από σένα αν δεν έτρωγε κιόλας και ολα αυτά που έγραψες... Μην σκας. Λίγη σκέψη θέλει και οργάνωση και όλα λύνονται.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ή άρνηση για φαγητό έχει να κάνει με τον παιδικο τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις. Εκεί δεν περνάει καλά? Κλαίει? Όταν την παίρνεις το μεσημέρι πως είναι?

 

  Μιλάει? Μπορείτε να συννενοηθειτε? 

Τι σου λέει?

 

Μερικές ιδέες μήπως και σε βοηθησουν:

  Πηγαίνετε μαζί σε μανάβικο ή μάρκετ και πες της να επιλέξει εκείνη τα φρουτα και λαχανικά που θέλει, δωσ της την επιλογή και στα ζυμαρικά στο ψωμί, στο γιαουρτι σε ό,τι τρώτε! 

  Μαγειρεψτε μαζί, δινε της να δοκιμάσει πχ να δει αν έχει αλάτι, να δει αν είναι νόστιμο το φαγητό, να πετά τις φλουδες στον κάδο. 

    Βάλε χρώματα και φαντασία στο πιάτο. Πχ δύο ροδελες καρότο είναι τα αυτιά της μίνι ή οποίου αγαπημένου ηρωα. 

   Μίλα της για τα λαχανικα που μεγαλωνουν στα φυτά και τα ποτίζουμε με νεράκι για να μεγαλώσουν και να τα φάμε. Αν έχετε κήπο φυτεψτε κατι και φροντιστε το παρέα. 

  Φτιαξτε ιστορίες για τα φαγητα με ζωάκια που τα τρώνε, τραγουδακια, ιστορίες για τα παιδάκια-φαγητα-ζωακια-ό,τι υπάρχει στις συσκευασίες των τροφίμων πχ την αγελαδιτσα που τρώει χορταρακι, την κοτουλα κτλ. 

  Ταιστε ο ένας τον άλλο στο τραπεζι οικογενειακά!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Από τις 8:30 ως τη 13:30. Αλλά όταν θα ξεκινήσω δουλεια θα χρειαζεται καποιες μερες να την πηγαίνω πιο νωρίς ή να την παίρνω πιο αργα. Προσπαθώ να φάει πρωινό πριν να φύγει αλλά η αλήθεια είναι πως το πρωινό δεν είναι το αγαπημένο της γεύμα. Δλδ πριν ξεκινήσουμε παιδικό θα έτρωγε για πρωινό κανένα φρούτο ή αβγό. Όμως μέχρι τις 11-11:30 πεινούσε ξανά και τότε της έδινα μεσημεριανό, το οποίο έτρωγε πάντα ακόμα και αν κάτι δεν της άρεσε θα έτρωγε λίγο ψωμί ή κάτι από όλα. Τώρα με το που ξυπνάει και βλέπει ότι ο μπαμπάς της είναι στη δουλειά άρα και αυτή θα πάει παιδικό αρνείται να φάει. Μόνο αν έχω το αγαπημένο της μπρετσελ αλλά κάθε μέρα μπρετσελ δε γίνεται.

Ίδιες ώρες παμε

Εγω το πρωι του δίνω κτ μικρό, ένα μικρό γιαουρτακι, κανενα κριτσινι, μια φέτα κεικ, λιγο γαλα, αναλογα το μενού του σχολειου(κάθε Δευτέρα βλέπω τι θα έχουν όλη τη βδομάδα, δ του βάζουμε από το σπίτι) 

Κ ξερω οτι εχουν πρωινο-δεκατιανο-μεσημεριανο οπότε κτ θα φαει. Γενικα είναι κ καλοφαγος πλεον

Ετσι οπως το περιγράφεις για αντίδραση μου κανει

Επειδη κ εμένα σαν μωρα δ ετρωγαν, παίζει μέρα παρά μέρα να της εδινα πρετσελ παντως

Αν ετρωγε πρώινο κ οταν γυρνουσε αμέσως, κ κατά τα άλλα έδειχνε να συνηθιζει στο σχολειο, θα εδινα κ αλλο χρόνο να εγκλιματιστει

Τώρα δ ξερω τι μπορείς να κανεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Astrien είπε:

Ναι εγώ δίνω τα γεύματα. Μα της δίνω και τέτοια. Απλά ούτε αυτά τρώει.  Ούτε το πρωινό που μπορεί να είναι ας πούμε φρούτα και αβγό ή λίγο μπρετσελ κλτ. Τπτ. Αν φάει κάτι λίγο θα είναι από αυτά που μπορεί να πιάσει με το χέρι αλλά και πάλι δεν ξέρω τον τρόπο που τα τρώει. Νομίζω όμως δεν υπάρχει πρόβλημα να τα τρώνε με το χέρι. Είναι μια από τις ερωτήσεις που έχω γραμμένες στη λίστα

Να ρωτήσω και κάτι άλλο τις μαμαδες που έχουν παιδάκια στον παιδικο. Όταν πάτε να πάρετε τα παιδιά από τον παιδικό, σας ενημερώνουν οι νηπιαγωγοί πως πέρασαν τη μέρα τους; αν το παιδί  έφαγε, που πήγαν εκδρομή, αν έκανε κακα, πόση ώρα κοιμήθηκε. Για τα παιδιά σε αυτή την ηλικία που δεν μπορούν να διηγηθούν πως πέρασαν τη μέρα τους ακόμα, πώς ενημερώνεστε; υπάρχει κάποιο πλάνο για την ημέρα με το τι δραστηριότητες έκαναν τα παιδιά; Γενικά επειδή στον ιδιωτικό που δούλευα ήταν η κατάσταση πολύ διαφορετική, αναρωτιέμαι μήπως περιμένω πολλά από ένα δημόσιο βρεφονηπιακό.

Στο δημόσιο που πηγαίνουμε εμείς εγώ ρωτάω πάντα αν θελω να μάθω κάτι. Ακόμα κ για το αν έφαγε. Βέβαια είναι πάντα πρόθυμες να απαντήσουν στο οτιδήποτε. Σε άλλο δημόσιο που γνωρίζω δίνουν ραπορτο. Εξαρταται. Στο εξωτερικό δεν είστε; Νόμιζα ότι ήταν καλύτερα τα πραγματα.

Για το φαγητό τώρα, εγώ θα της έδινα κάθε μέρα μπρετσελ, δεν υπήρχε περίπτωση να την αφήσω νηστική. Θα κλείσει το στομάχι της κ μετά θα τρώει ακόμα λιγότερο. Προσπάθησε να την ξυπνάς αρκετά νωρίτερα από την ώρα που φεύγετε, να περνάτε λίγη ώρα μαζί χαρούμενα, να κάθεστε να τρώτε πρωινό όλοι μαζί σαν καθημερινή φυσιολογική διαδικασία. Προσπάθησε να μη σε βλέπει αγχωμενη με το φαγητό ούτε να ακούει συζητήσεις με τον άντρα σου ή τις δασκάλες για αυτό το θέμα γιατί το χρησιμοποιεί σαν αντίδραση για να σε πείσει να την πάρεις σπίτι. Τα λέω γιατί τα ίδια έκανε η δικιά μου (οχι με το φαγητό, με αλλο θέμα). Εγώ προσωπικά για αρχή θα έδινα ότι της αρέσει να της ανοίξει η όρεξη και μετα θα επανεφερα σιγά σιγά τη διατροφή στα σωστά πλαισια. Συζήτησε κ με τις δασκάλες επακριβώς τι τακτική ακολουθούν. Εμένα πάντως δεύτερη χρονιά φέτος, κλαίει κ όταν πάει κ όταν φεύγει, χωρίς να έχει αλλάξει κάτι ενώ ενδιάμεσα ξερω ότι περνάει πολύ ωραία. Έχω σχηματίσει την άποψη ότι αναπτύσουν τρόπους χειραγωγησης μας ( με την καλή έννοια). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πιστεύω πως πρέπει άμεσα να το συζητήσεις με το σχολείο, δεν γίνεται να μένει τόσες ώρες νηστικό.

Μπορεί κάτι να μην της αρέσει εκεί και με αυτόν τον τρόπο δείχνει την δυσαρέσκεια της.

Ο λόγος της είναι προχωρημένος έτσι ώστε να μπορεί να απαντήσει σε βασικές σου ερωτήσεις μήπως μάθεις κάτι περισσότερο έτσι?

Εγώ σε αυτή την περίπτωση δεν θα έψαχνα να βρω εναλλακτικές ώστε να φάει, θα προσπαθούσα να μάθω γιατί αρνείται να φάει, τι συμβαίνει . Προφανώς και κάτι την πειράζει για να το κάνει αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μάλλον ή άρνηση για φαγητό έχει να κάνει με τον παιδικο τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις. Εκεί δεν περνάει καλά? Κλαίει? Όταν την παίρνεις το μεσημέρι πως είναι?

 

  Μιλάει? Μπορείτε να συννενοηθειτε? 

Τι σου λέει?

 

Μερικές ιδέες μήπως και σε βοηθησουν:

  Πηγαίνετε μαζί σε μανάβικο ή μάρκετ και πες της να επιλέξει εκείνη τα φρουτα και λαχανικά που θέλει, δωσ της την επιλογή και στα ζυμαρικά στο ψωμί, στο γιαουρτι σε ό,τι τρώτε! 

  Μαγειρεψτε μαζί, δινε της να δοκιμάσει πχ να δει αν έχει αλάτι, να δει αν είναι νόστιμο το φαγητό, να πετά τις φλουδες στον κάδο. 

    Βάλε χρώματα και φαντασία στο πιάτο. Πχ δύο ροδελες καρότο είναι τα αυτιά της μίνι ή οποίου αγαπημένου ηρωα. 

   Μίλα της για τα λαχανικα που μεγαλωνουν στα φυτά και τα ποτίζουμε με νεράκι για να μεγαλώσουν και να τα φάμε. Αν έχετε κήπο φυτεψτε κατι και φροντιστε το παρέα. 

  Φτιαξτε ιστορίες για τα φαγητα με ζωάκια που τα τρώνε, τραγουδακια, ιστορίες για τα παιδάκια-φαγητα-ζωακια-ό,τι υπάρχει στις συσκευασίες των τροφίμων πχ την αγελαδιτσα που τρώει χορταρακι, την κοτουλα κτλ. 

  Ταιστε ο ένας τον άλλο στο τραπεζι οικογενειακά!

 

Από όσο καταλαβαίνω άρχισε να περνάει καλα εκει. Δλδ της αρεσει η παρέα με τα άλλα παιδιά και όταν τους πάνε βόλτες τότε το χαίρεται πάρα πολύ. Όταν την παίρνω το μεσημέρι είναι συνήθως αναστατωμένη/στεναχωρημενη και λίγο σαν μουτρωμένη τα πρώτα 10-15 λεπτα. Πιστεύω έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχει πολλές ώρες να θηλάσει αλλά και ότι δεν έχει φάει. Στο σπιτι μετά πάλι είναι κουρασμένη. Κοιμαται λιγοτερο στον παιδικο από οτι στο σπιτι. Εκεί το αποδιδω αυτό. Είναι ομως φυσιολογικο αφού είναι ενα καινούριο μερος γι αυτήν και δε νιώθει τοσο ανετα. Συν του οτι με άδειο στομάχι πως να κοιμηθει παραπανω.

 

Για τον παιδικό δε μιλάει πολύ. Όσο και να τη ρωτάω. Δεν είναι ακόμα σε θέση να περιγράψει αναλυτικά αλλά γενικά σε αλλά θέματα μου διηγειται πράγματα. Από τον παιδικο λέει σπάνια κάτι και αυτό τώρα τελευταία.  Όταν την ρωτάω αν έφαγε ή αν κοιμήθηκε δεν παίρνω ακριβείς απαντήσεις. Πχ. Μπορεί να μου πει στην ερώτηση αν κοιμήθηκε εκεί "Όχι, σπίτι" παρόλο που έχει κοιμηθεί εκει. Μόνο και μόνο γιατί προτιμάει να κοιμηθεί στο σπίτι. Το ίδιο και με το φαγητό. Αν έφαγε 1/4 αχλάδι μπορεί να μου πει ότι έχει φάει. Ευχαριστώ για τις ιδέες. Θα δω τι μπορώ να εφαρμόσω. Αν και ήδη την εμπλέκω όσο μπορώ στη διαδικασία του μαγειρέματος. Αλλά αν δε θέλει να φάει, δεν τρώει. Πχ ξέρω ότι  της αρεσει να καθαρίζει το αβγό και την αφήνω να το κάνει μόνη της σπίτι αλλά παρόλα αυτά δεν το τρώει τελευταία.

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Ίδιες ώρες παμε

Εγω το πρωι του δίνω κτ μικρό, ένα μικρό γιαουρτακι, κανενα κριτσινι, μια φέτα κεικ, λιγο γαλα, αναλογα το μενού του σχολειου(κάθε Δευτέρα βλέπω τι θα έχουν όλη τη βδομάδα, δ του βάζουμε από το σπίτι) 

Κ ξερω οτι εχουν πρωινο-δεκατιανο-μεσημεριανο οπότε κτ θα φαει. Γενικα είναι κ καλοφαγος πλεον

Ετσι οπως το περιγράφεις για αντίδραση μου κανει

Επειδη κ εμένα σαν μωρα δ ετρωγαν, παίζει μέρα παρά μέρα να της εδινα πρετσελ παντως

Αν ετρωγε πρώινο κ οταν γυρνουσε αμέσως, κ κατά τα άλλα έδειχνε να συνηθιζει στο σχολειο, θα εδινα κ αλλο χρόνο να εγκλιματιστει

Τώρα δ ξερω τι μπορείς να κανεις

Κι εγώ προσφέρω πάντα πρωινό πριν να φύγουμε. Αν και μετά είναι λογικό να μη θέλει να φάει εκει πρωινό. Νομίζω γι αυτό μου βγάζει και αντίδραση στο σπίτι με το να κάτσει να φάει. Δλδ εκεί πρέπει να κάτσουν όλα τα παιδια στο τραπέζι και να φάνε ή να περιμένουν μέχρι να φάνε οι υπόλοιποι. Αν η δικιά μου δεν πεινάει και την "αναγκάζουν" να μείνει καθισμένη λογικό μου φαίνεται μετά να το συνδέσει με αρνητικά συναισθήματα.  Στο σπιτι όταν της προσφέρω φαγητο όλο μου ζητάει να φάμε σε άλλο μέρος και κατά προτίμηση όρθια. Το δοκίμασα και αυτό αλλά πρώτον φοβάμαι όταν τρώει όρθια και το αποφεύγω όσο μπορώ και δεύτερον και πάλι δεν τρώει ικανοποιητικα(πάρα μόνο λίγες μπουκιές).  Επίσης υπάρχουν ορισμένες φορές που αρνείται να φάει πρωινό στο σπίτι, όσο και να προσπαθώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να μην φταίνε οι δασκαλες η ο παιδικός και να ειναι απλά η ψυχολογία της τέτοια να φοβάται ότι χάνει τη μαμά.. Θηλάζει κιόλας ακόμα χειρότερα, ακόμα χειρότερα εννοώ ότι είναι κολλημένη πάνω σου ψυχή και σώμα.. Σε αυτή τη περίπτωση δεν μπορείς να κανεις πάρα πολλά πάρα να της αφήνεις κάποιες μέρες ρεπό να περνάτε μαζί καλά, να της θυμίζεις πόσο την αγαπάς, να είσαι ακόμα πιο ποκυ κοντά της, να της λες πόσο ωραία θα περάσει και γενικά να της ενισχύεις την αυτοπεποίθηση και την αυτονομία όσο γιβεται σε ένα τόσο μικρό μωρό.. Γιαυτό κι εγώ γενικά διαφωνώ πριν τα 3 να πηγαίνουν παιδικό αλλά όταν πρέπει, πρέπει να επωμιζομαστε κι όλα τα παρελκόμενα... Είναι αγαρμπη παρέμβαση σε τόσο μικρό μωράκι.. Ούτε 2 καλά καλά.. Υπομονή.. Θα περάσει.. Μόνο μην ξεχνάς να είσαι συνεχώς δίπλα της ψυχικά.. 

Εμένα η δικιά μου παρόλο που αυτονομηθηκε γρήγορα σε πολλά θέματα και πότε δνε ήταν πολύ γούυσου γούυσου, σε εκείνη την ηλικία ήταν γραπωμενη πάνω μου. Ήθελε παρέα αλλά ήθελε κι εμένα.. Λογικό... Απόλυτα φυσιολογικό.. Φόβος ειναι βασικά, θέλει λίγο υπομονή.. Και διαλείμματα. 

(αμάν πια με τις προεγγρισεις μου, χάνω όλη τη ροή..) 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Στο εξωτερικό δεν είστε; Νόμιζα ότι ήταν καλύτερα τα πραγματα

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από σύγχρονο βρεφονηπιακο/παιδικό σταθμό στην Ελλάδα. Μόνο λίγες πληροφορίες απο 2 φίλες μου που έστειλαν τα παιδια τους προσφατα.Σίγουρα από όπως ήταν η κατάσταση στον παιδικό όταν πήγαινα εγώ( κάτι αιώνες πριν :)) είναι καλύτερη. Δλδ επικρατούν  πιο παιδοκεντρικές απόψεις και οι νηπιαγωγοί είναι καλύτερα καταρτισμένες. Αλλά και στην Ελλάδα σίγουρα τα πράγματα έχουν αλλάξει από τότε. Επίσης και εδώ διαφέρουν  οι προσεγγίσεις που ακολουθούνται ανάλογα το σταθμό. Μάλλον όμως έπεσα στην περίπτωση. Από 2 γνωστές που έχω εδώ σε άλλους παιδικούς, όταν τους εξήγησα, απόρησαν με μερικές ξεπερασμενες μεθόδους που ακολουθούνται. Το θέμα είναι ότι επειδή η ζήτηση είναι πολύ μεγάλη και οι θέσεις λίγες δεν έχεις πολλές επιλογές. Σε μερικούς μεγάλους δήμους μάλιστα οι γονείς πρέπει να κάνουν αίτηση για εγγραφή αν θέλουν να πάρουν θέση όταν το παιδί γίνει 1-2 χρονών όσο ακόμα η γυναικα είναι ΈΓΚΥΟΣ. Καταλαβαίνεις λοιπόν τι χαμός επικρατεί και πως ακόμα και αν δεν είσαι πολύ ευχαριστημένη με τον παιδικό το σκέφτεσαι διπλά πριν ξεγράψεις το παιδί από τον σταθμό αν δεν έχεις εναλλακτική.

6 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

. Προσπάθησε να την ξυπνάς αρκετά νωρίτερα από την ώρα που φεύγετε, να περνάτε λίγη ώρα μαζί χαρούμενα, να κάθεστε να τρώτε πρωινό όλοι μαζί σαν καθημερινή φυσιολογική διαδικασία. Προσπάθησε να μη σε βλέπει αγχωμενη με το φαγητό ούτε να ακούει συζητήσεις με τον άντρα σου ή τις δασκάλες για αυτό το θέμα γιατί το χρησιμοποιεί σαν αντίδραση για να σε πείσει να την πάρεις σπίτι. Τα λέω γιατί τα ίδια έκανε η δικιά μου (οχι με το φαγητό, με αλλο θέμα

Αυτό προσπαθώ να κάνω.. την ξυπνάω από τις 7 για να την πάω κατά τις 8:30 παιδικό. Δεν είναι ότι ξυπνάμε και φεύγουμε κατευθείαν. Αλλά σίγουρα όταν αρχίσω δουλεια δεν θα έχω τέτοιες πολυτέλειες πάντα. Θα υπάρχουν μέρες που θα δουλεύω νωρίς και θα πρέπει να φάει εκει. Επίσης αν την ξυπνήσω πολύ νωρίς μετά νυστάζει και νωρίς το μεσημέρι. Επομένως πάλι δεν έχει διάθεση να ασχοληθεί με το μεσημεριανό φαγητό αν νυστάζει. Τις συζητήσεις περί του θέματος προσπαθώ να τις αποφεύγω αλλά δε γίνεται τελείως. Δλδ πώς θα ενημερωθώ αν έφαγε ή όχι.

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ πιστεύω πως πρέπει άμεσα να το συζητήσεις με το σχολείο, δεν γίνεται να μένει τόσες ώρες νηστικό.

Μπορεί κάτι να μην της αρέσει εκεί και με αυτόν τον τρόπο δείχνει την δυσαρέσκεια της.

Ο λόγος της είναι προχωρημένος έτσι ώστε να μπορεί να απαντήσει σε βασικές σου ερωτήσεις μήπως μάθεις κάτι περισσότερο έτσι?

Εγώ σε αυτή την περίπτωση δεν θα έψαχνα να βρω εναλλακτικές ώστε να φάει, θα προσπαθούσα να μάθω γιατί αρνείται να φάει, τι συμβαίνει . Προφανώς και κάτι την πειράζει για να το κάνει αυτό.

 

Δυστυχώς δεν είναι τοσο προχωρημενη στο θέμα της ομιλίας για να μου πει γτ δεν τρώει εκεί. Σίγουρα κάτι την ενοχλεί αλλά δεν καταλαβαίνω τι.  Όπως είπα έχω συνάντηση την επόμενη εβδομάδα και σκοπεύω να το συζητήσω. Πάντως χαίρομαι που βλέπω ότι καμιά σας δεν το βλέπει φυσιολογικό να μένει ένα παιδί τόσες ώρες νηστικό γτ οι νηπιαγωγοί μου λένε συνέχεια να μην ανησυχώ και αν πεινάσει θα φάει. Επίσης αν φάει μισό αχλάδι μου λένε έφαγε καλά σήμερα εννοώντας βέβαια σε σχέση με τις υπολοιπες μέρες! Αλλά και πάλι το βλέπω σαν να παίζουν με τον πόνο μου. Τί να πω; έχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2019 at 3:50 ΠΜ, Astrien είπε:

Δυστυχώς και εγώ περίπου την ίδια αντίδραση περιμένω και επειδή δεν είμαι άνθρωπος που θα επέμβει με φωνές και θα αντιδράσει άσχημα δεν ξέρω πώς να τις αλλάξω γνώμη. Τις κατανοω βεβαια ως ενα σημείο όταν μου λένε πως ειναι μόνο 2 για 10 παιδια και δεν μπορούν να κάνουν πολλα αλλά αλήθεια περίμενα μεγαλύτερη προσπάθεια από μέρος τους.

Καταλαβαίνω το άγχος σου αλλά κρατάω αυτό που είναι πολύ σημαντικό: είναι 2 δασκάλες για 10 παιδιά;;; Γουάου! Ονειρικό μου ακούγεται! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου θα την ταιζα όπου της αρεσει όχι όρθια αλλά πχ στο τραπεζάκι του σαλονιού, αν έχετε τραπεζάκι δραστηριοτήτων με μικρή καρέκλα, ακόμα κ στον καναπέ, ή σε ενα καθαρό χαλακι στο πάτωμα καθώς παιζετε.

  Δεν ξέρω αν έτσι περνάν λάθος μηνύματα αλλά τουλάχιστον έτσι μοιάζει το φαγητό να μην είναι μία διαδικασία που να δυσανασχετεί κ να είναι ευχάριστη στιγμή! 

 

Επίσης δεν ξέρω αν δέχονται στο παιδικό φαγητά σε παιχνιδιάρικα σχήματα. Θα μπορούσες με κουπατ ή με το μαχαίρι να σχηματισεις σάντουιτς φεγγαράκια, αστεράκια, ακόμα κ φιογκακια της μίνι κτλ. Πριν πάει στο σχολείο ανοιξτε το τάπερ κ δειξτα της ενθουσιασμένη! 

  Στα σπίτι δινε της συχνά σνακς για να ανοίξει ξανά ή όρεξη της, στικς καρότου, αγγούρι, μπανάνα, μπισκότα, ψωμάκι, γιαουρτακι. Όταν τρως κάτι εσύ δώσε και σε κείνη κ πολλά υγρά, χυμούς, νερο πέρα του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Ως έμπειρη μανούλα θα σε συμβουλέψω το εξής, μην πας εσύ με προτάσεις τις οποίες απλώς θα σου τις αντικρούσουν και θα σου πουν τι δεν μπορούν να κάνουν.

Πήγαινε στην συνάντηση και πες τους ότι έχω αυτό το θέμα με το παιδί, τι μπορούμε να κάνουμε?

Από τις απαντήσεις που θα λάβεις, ζύγισε αν πρέπει να συνεχίσεις την κουβέντα ή θα χάσεις τον χρόνο σου.

Στον δικό μας δημόσιο παιδικό σταθμό θυμάμαι ότι υπήρχε ένα κοριτσάκι που έτρωγε μόνο ψωμί και τυρί, το αφήνανε στις 7 και το παίρνανε στις 16:00. Δεν έτρωγε για κανένα λόγο τίποτε άλλο. Υπήρχε ένα τετράδιο που σημείωναν τι έκανε κάθε παιδί, π.χ. τι έφαγε από πρωινό, φρούτο, μεσημεριανό κλπ.. Αλλά ο δικός μου επειδή έτρωγε γενικά δεν το είχα ψάξει το θέμα. Ούτε μας είχαν πει ότι υπάρχει αυτό το τετράδιο, το τηρούσαν εκεί. Μόνο κάποια στιγμή που δεν πολυέπινε το γάλα στο σπίτι και τους ρώτησα εάν εκεί έπινε μου το είχαν δείξει και μου είχε κάνει μάλιστα και θετική εντύπωση.

Αν της έβαζες από το σπίτι το δικό της κολατσιό? Το επιτρέπουν? Το ιδανικό θα είναι να τρώει με τα άλλα παιδιά αλλά αν δεν τρώει τουλάχιστον να μην μένει νηστική.

Εμένα πολύ μου αρέσει αυτή η ερώτηση όταν μου την κάνουν οι γονείς.. Και μου δίνουν αξία, και μου δείχνουν εμπιστοσύνη και δείχνουν ενδιαφέρον και ειναι ευγενικοί.. Ενώ αν αρχίζουν "άκου κυρά Νεφέλη, τώρα θα κάνεις αυτό με το παιδί μου γιατί ειναι κι έτσι" Εγώ προσωπικά συνήθως τα κάνω οσα μου ζητάνε γιατί ο πελάτης έχει παντα δίκιο.. Και γιατί ζω από αυτούς τους γονείς αλλά.. Δεν ειναι ωραίο. Καλά δε μιλάμε για υπερβολές. Απλώς είναι πολύ ωραίο οι συνεργασίες να γινονται σε ευγενικό κλίμα... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, connie08 είπε:

Καταλαβαίνω το άγχος σου αλλά κρατάω αυτό που είναι πολύ σημαντικό: είναι 2 δασκάλες για 10 παιδιά;;; Γουάου! Ονειρικό μου ακούγεται! 

Χαχαχα όχι και ονειρικό! Σκέψου ότι είναι 10 παιδια ηλικίας 1-3. Που σημαίνει ότι αν η μια βγει για λίγο έξω, είτε γιατί πρέπει να αλλάξει μια πάνα είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο(που πίστεψε με συμβαίνει πολύ συχνά) η άλλη μένει με 9 παιδια. Μερικά από αυτά μάλιστα μπορεί ακόμα να μην περπατάνε και να τα έχουν συχνά αγκαλιά. Στα καλά νηπιαγωγεία η αναλογία είναι 3:10. Αλλά απ ότι είχε αναφερθεί και σε άλλη συζήτηση και στην Ελλάδα η αναλογία για αντίστοιχες ηλικίες αν θυμάμαι καλα είναι 2:12.  Όχι κι άσχημα λοιπόν.

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ στην θέση σου θα την ταιζα όπου της αρεσει όχι όρθια αλλά πχ στο τραπεζάκι του σαλονιού, αν έχετε τραπεζάκι δραστηριοτήτων με μικρή καρέκλα, ακόμα κ στον καναπέ, ή σε ενα καθαρό χαλακι στο πάτωμα καθώς παιζετε.

  Δεν ξέρω αν έτσι περνάν λάθος μηνύματα αλλά τουλάχιστον έτσι μοιάζει το φαγητό να μην είναι μία διαδικασία που να δυσανασχετεί κ να είναι ευχάριστη στιγμή! 

 

Επίσης δεν ξέρω αν δέχονται στο παιδικό φαγητά σε παιχνιδιάρικα σχήματα. Θα μπορούσες με κουπατ ή με το μαχαίρι να σχηματισεις σάντουιτς φεγγαράκια, αστεράκια, ακόμα κ φιογκακια της μίνι κτλ. Πριν πάει στο σχολείο ανοιξτε το τάπερ κ δειξτα της ενθουσιασμένη! 

  Στα σπίτι δινε της συχνά σνακς για να ανοίξει ξανά ή όρεξη της, στικς καρότου, αγγούρι, μπανάνα, μπισκότα, ψωμάκι, γιαουρτακι. Όταν τρως κάτι εσύ δώσε και σε κείνη κ πολλά υγρά, χυμούς, νερο πέρα του θηλασμού.

Μέχρι τώρα δεν έπιανε ιδιαίτερα το κόλπο με τα σχέδια. Ούτε στο σπίτι. Αν μια γεύση δεν της αρεσει δεν την τρώει σε κανένα σχήμα. Το πολυ πολύ να δοκίμαζε ένα κομμάτι. Βέβαια όσο μεγαλώνει νομίζω θα την προσελκύουν πιο πολυ τέτοια κόλπα επομένως θα ξαναδοκιμασω. :)

1 hour ago, elenip είπε:

 

Ως έμπειρη μανούλα θα σε συμβουλέψω το εξής, μην πας εσύ με προτάσεις τις οποίες απλώς θα σου τις αντικρούσουν και θα σου πουν τι δεν μπορούν να κάνουν.

Πήγαινε στην συνάντηση και πες τους ότι έχω αυτό το θέμα με το παιδί, τι μπορούμε να κάνουμε?

Από τις απαντήσεις που θα λάβεις, ζύγισε αν πρέπει να συνεχίσεις την κουβέντα ή θα χάσεις τον χρόνο σου.

Στον δικό μας δημόσιο παιδικό σταθμό θυμάμαι ότι υπήρχε ένα κοριτσάκι που έτρωγε μόνο ψωμί και τυρί, το αφήνανε στις 7 και το παίρνανε στις 16:00. Δεν έτρωγε για κανένα λόγο τίποτε άλλο. Υπήρχε ένα τετράδιο που σημείωναν τι έκανε κάθε παιδί, π.χ. τι έφαγε από πρωινό, φρούτο, μεσημεριανό κλπ.. Αλλά ο δικός μου επειδή έτρωγε γενικά δεν το είχα ψάξει το θέμα. Ούτε μας είχαν πει ότι υπάρχει αυτό το τετράδιο, το τηρούσαν εκεί. Μόνο κάποια στιγμή που δεν πολυέπινε το γάλα στο σπίτι και τους ρώτησα εάν εκεί έπινε μου το είχαν δείξει και μου είχε κάνει μάλιστα και θετική εντύπωση.

Αν της έβαζες από το σπίτι το δικό της κολατσιό? Το επιτρέπουν? Το ιδανικό θα είναι να τρώει με τα άλλα παιδιά αλλά αν δεν τρώει τουλάχιστον να μην μένει νηστική.

Ναι μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Στόχος μου δεν είναι να μπω στο μάτι της νηπιαγωγού ούτε να το παίξω έξυπνη.  Απλά επειδή η κατάσταση δε βλέπω να βελτιώνεται σε αυτό το θέμα με προβληματίζει πως να το προσεγγίσω. Φαγητο της δίνω ούτως ή άλλως από το σπίτι. Και φροντίζω να περιέχει και κάτι που ξέρω ότι της αρεσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Αλλά απ ότι είχε αναφερθεί και σε άλλη συζήτηση και στην Ελλάδα η αναλογία για αντίστοιχες ηλικίες αν θυμάμαι καλα είναι 2:12.  Όχι κι άσχημα λοιπόν.

Στο δικό μας που φέτος πήραν όλα τα παιδιά, στο παιδικό τμήμα είναι 3:28. Κ η τρίτη είναι μπαλαντέρ.<_< Το 2:10 είναι όντως ονειρικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...