Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή στις ναυτίες


Recommended Posts

Μιλάμε έχω ένα στομάχι λες και έπινα βότκες και κάπνιζα όλη μέρα την προηγούμενη μέρα. Υποφέρω, είτε είμαι νηστικη, είτε τρώω, δηλαδή όταν τρώω ανακουφίζομαι κάπως αλλά δεν κρατάει πολύ. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το είχα αυτό, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Ίσως επηρεάζει που παίρνω 3 φορές την ημέρα προγεστερόνη. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη επίσης με ανακούφιζε το κρύο γάλα και η μπανάνα. Τώρα ούτε καν. Κάπως με ανακουφίζουν τα ξυνόμηλα και το σορμπέ παγωτό. Δεν είναι και λύση όμως το παγωτό καθημερινά, έχω και τάση για διαβητη κύησης. Έχετε καμιά άλλη εμπειρική ιδέα μπας και ηρεμήσω λιγο?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω τάση για εμετό, αυτό το υγρό που μαζεύεται στο στόμα, αλλά δεν καταλήγει σε εμετό. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, ακόμα και τα κράκερ τα απλά που όλοι λένε πως τους βοηθάνε εγώ νομίζω πως χειρότερα με κάνουν.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Μπα, ακόμα και τα κράκερ τα απλά που όλοι λένε πως τους βοηθάνε εγώ νομίζω πως χειρότερα με κάνουν.

Ε κάτσε έτσι τότε κ σταματα, παιδί θα κάνεις όχι βόλτα στο πάρκο.:P

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έφαγα ενα ξυνόμηλο, ηρέμησα για λίγο και πάλι στα χάλια μου.

Βόλτα στο παρκο?? αααα καλόοοο, πάει κι αυτό για λίγο

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα υδατανθρακες κρακερ, κριτσινια, φρυγανιες. Κ τα πατατακια:confused:

Γαλα-παγωτο

Αναψυκτικα, ανθρακουχο νερο, εχει κ με μαστιχα

Κ ζυμαρικα

Το τζιντζερ, κ σε αφεψημα

Με το καλο! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχω διαβάσει κι εγώ πως ανακουφίζουν, αλλά πόσο υδατάνθρακα να φάω ρε γμτ, να πάρω κιλα χωρις να πεινάω.. Περισσότερο με νοιάζει η τάση για το διαβητη κύησης. Αναψυκτικά δεν θέλω να πίνω, κλέβω καμιά τζούρα όταν πίνει ο σύζυγος Green. 

 

Εναποθέτω τις ελπίδες μου στο τζίντζερ που δεν ξέρω που να βρω, στα βιολογικα της γειτονιάς μου δεν έχει.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Αυτά έχω διαβάσει κι εγώ πως ανακουφίζουν, αλλά πόσο υδατάνθρακα να φάω ρε γμτ, να πάρω κιλα χωρις να πεινάω.. Περισσότερο με νοιάζει η τάση για το διαβητη κύησης. Αναψυκτικά δεν θέλω να πίνω, κλέβω καμιά τζούρα όταν πίνει ο σύζυγος Green. 

 

Εναποθέτω τις ελπίδες μου στο τζίντζερ που δεν ξέρω που να βρω, στα βιολογικα της γειτονιάς μου δεν έχει.

 

 

Σε όλα τα σούπερ μάρκετ έχει καλέ, εγώ το βρίσκω παντού, ο αβ έχει σίγουρα. Σόδα έπινα κ εγώ πολύ, αν δε σε ανησυχεί μην κουφαθει το παιδί απτό ανθρακικό:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω πάρει νερό με ανθρακικό αλλά δεν με ανακουφίζει. Υπάρχει σαν ρόφημα εννοείς, όπως τσάι, μέντα κλπ? ναι?? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Mαράκι με το καλό!!

Εγώ ήμουν έτσι στην εγκυμοσύνη μου, το μόνο που με βοήθησε λίγο ήταν το κρύο γάλα, όμως και αυτό όχι πάντα...υπομονή καλή μου, θα περάσει.!

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Έχω πάρει νερό με ανθρακικό αλλά δεν με ανακουφίζει. Υπάρχει σαν ρόφημα εννοείς, όπως τσάι, μέντα κλπ? ναι?? 

 

Ρίξε λίγο λεμόνι. Και στο νερό σου και στο φαγητό σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ το λεμονι γενικα. Εστω να μυριζεις

Τζιντζερ κανονικη ριζα θα βρεις σε ολα τα μαρκετ

Δ το δοκιμασα στην εγκυμοσυνη αλλα δες κ το νερο με μαστιχα χιου. Κ γενικα ισως μαστιχα χιου

Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα διαβητη, στη δευτερη αν δ ημουν καλα μπορουσα απλα κ να μην τρωω. Μαγειρευα για την κορη μου. Φοβομουν για τους υδατανθρακες, αλλα τι να εκανα που δ ημουν καλα; 

Εβαλα πολλα κιλα, αλλα ευτυχως διαβητη δ εκανα

Link to comment
Share on other sites

Και το χαμομήλι με λίγο μέλι κ λεμόνι λένε πως βοηθάει στη δεύτερη εγκυμοσύνη με είχε βοηθήσει μπορώ να πω αλλά δεν ειμουν στο βαθμό που το περιγράφεις ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Ναι κ το λεμονι γενικα. Εστω να μυριζεις

Τζιντζερ κανονικη ριζα θα βρεις σε ολα τα μαρκετ

Δ το δοκιμασα στην εγκυμοσυνη αλλα δες κ το νερο με μαστιχα χιου. Κ γενικα ισως μαστιχα χιου

Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα διαβητη, στη δευτερη αν δ ημουν καλα μπορουσα απλα κ να μην τρωω. Μαγειρευα για την κορη μου. Φοβομουν για τους υδατανθρακες, αλλα τι να εκανα που δ ημουν καλα; 

Εβαλα πολλα κιλα, αλλα ευτυχως διαβητη δ εκανα

 

Ειχες στην πρωτη εγκυμοσυνη διαβήτη και στη δεύτερη όχι? Αισιόδοξο αυτό!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι εισαι στο πρωτο τριμηνο (;). Δυστυχως αυτα που συνηθως βοηθανε ολα περιεχουν απλους υδατανθρακες, (περα απο το τζιντερ, το λεμονι που προαναφερθηκαν) ακομα και η μπανανα που σε ανακουφιζε στην πρωτη εγκυμοσυνη ειναι φουλ στα απλα σακχαρα, οποτε ειναι αρκετα δυσκολο να τα αποφυγεις. Αν εισαι ακομη στο πρωτο τριμηνο, μπορεις να ελπιζεις οτι η κατασταση θα βελτιωθει, μεχρι τοτε αναγκαστικα θα τρως κατι που να σε ανακουφιζει και μετρα και το σακχαρο (νηστειας και 2 ωρες μετα απο ενα γευμα με απλους υδατανθρακες να δεις κατα ποσον επανερχεται) να δεις που βρισκεσαι και πραττεις αναλογως.

Link to comment
Share on other sites

@marakiz με το καλό το μωράκι σου! 

Ως ομοιοπαθούσα θα σου πω ότι τα βάσανά σου το πιθανότερο είναι να τελειώσουν οριστικά από τη στιγμή που θα κόψεις την προγεστερόνη. Έπαιρνα και εγώ σε όλο το πρώτο τρίμηνο και είχα συνεχώς όλα τα συμπτώματα που αναφέρεις συν 3 εμετούς τη μέρα. Επίσης θυμάμαι ακομα με φρίκη μια απαίσια γευση στο στόμα που είχα όλη μέρα, κάθε μέρα. Ως δια μαγείας όλα λύθηκαν μόλις έκοψα τα άτιμα τα χάπια. Στο μεσοδιάστημα ανακουφιζόμουν κυρίως με λεμόνι - φουλ κατανάλωση, με οποιδήποτε τρόπο, σε οποιαδήποτε μορφή. Σε εμένα τουλάχιστον δε λειτούργησε τίποτα άλλο. Θυμάμαι ότι ακόμα και τις λίγες φορές που λιγουρεύτηκα γλυκό έτρωγα lemon pie! Τρελό κόλλημα...:)

Υπομονή και θα περάσει και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , marakiz είπε:

 

Ειχες στην πρωτη εγκυμοσυνη διαβήτη και στη δεύτερη όχι? Αισιόδοξο αυτό!

Κ ομως. Δ ειχα τρελες τιμες. Λιγο το νηστειας τσιμπουσε.αλλα κ η καμπυλη παθολογικη, κ μετρησεις τριτο τριμηνο, κ διατροφη. Κ μαλιστα στον μηνα μου ανεβασα κ πιεση. Επισης στην πρωτη εγκυμοσυνη επαιρνα προγεστερονη αλλα εκτος απο υπνηλια δ ειχα κτ αλλο

Στη δευτερη ουτε ουτρο επαιρνα, συνεχισα με υποταση μεχρι τελους σε σημειο λιποθυμιας. (μετα τον τοκετο ανεβασα παλι για λιγο) εκανα καμπυλη στην αυχενικη που βγηκε καλη, υποτιθεται προσεχα, αλλα εκανα μετρησεις σπιτι που ηταν μια χαρα. Κ μαρμελαδα ετρωγα, κ γλυκα οταν ημουν καλα. Κ παγωτο καθε μερα το καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει για το τσαι μεντα, αλλα σε καποια σελιδα ειχε παρει το ματι μου οτι η μεντα πρεπει να αποφευγεται κατα την εγκυμοσυνη, ρωτα αν θελεις τον γιατρο σου.

Επισης, θα συμφωνησω για την μαστιχα Χιου, κανει θαυματα στο στομαχι, δοκιμασε την! Εγω στην δευτερη εγκυμοσυνη ειχα αρκετες ναυτιες μεχρι την 14η εβδομαδα ανακατευομουν σχεδον συνεχεια, εμετο μονο 2 φορες. Μονο κρυα φρουτα μπορουσα να φαω, αλλα πολλες φορες ακομη κι αυτα με πειραζαν. Γενικως, ειχα πιο εντονες ναυτιες οταν πεινουσα αλλα και μολις ετρωγα δυο μπουκιες φαγητο μετα απο 5' δωσ'του παλι, και στο ενδιαμεσο εννοειται...γι'αυτο εφτανα σε σημειο να πειναω...Οτιδηποτε κρυο λογικα θα σε ανακουφιζει για λιγο...Με το καλο! Ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη και να υποδεχτειτε με χαρα το νεο μελος :)

 
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Φανταζομαι οτι εισαι στο πρωτο τριμηνο (;). Δυστυχως αυτα που συνηθως βοηθανε ολα περιεχουν απλους υδατανθρακες, (περα απο το τζιντερ, το λεμονι που προαναφερθηκαν) ακομα και η μπανανα που σε ανακουφιζε στην πρωτη εγκυμοσυνη ειναι φουλ στα απλα σακχαρα, οποτε ειναι αρκετα δυσκολο να τα αποφυγεις. Αν εισαι ακομη στο πρωτο τριμηνο, μπορεις να ελπιζεις οτι η κατασταση θα βελτιωθει, μεχρι τοτε αναγκαστικα θα τρως κατι που να σε ανακουφιζει και μετρα και το σακχαρο (νηστειας και 2 ωρες μετα απο ενα γευμα με απλους υδατανθρακες να δεις κατα ποσον επανερχεται) να δεις που βρισκεσαι και πραττεις αναλογως.

 

Ναι έχω παραγγείλει ταινίες για να το μετράω να δω τι γίνεται. Στις πρώτες εξετάσεις αίματος πυυ έκανα τα αποτελέσματα ήταν καλά για το ζάχαρο νηστείας όπως και της γλυκοζιωμένη.

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Εχω ακουσει για το τσαι μεντα, αλλα σε καποια σελιδα ειχε παρει το ματι μου οτι η μεντα πρεπει να αποφευγεται κατα την εγκυμοσυνη, ρωτα αν θελεις τον γιατρο σου.

Επισης, θα συμφωνησω για την μαστιχα Χιου, κανει θαυματα στο στομαχι, δοκιμασε την! Εγω στην δευτερη εγκυμοσυνη ειχα αρκετες ναυτιες μεχρι την 14η εβδομαδα ανακατευομουν σχεδον συνεχεια, εμετο μονο 2 φορες. Μονο κρυα φρουτα μπορουσα να φαω, αλλα πολλες φορες ακομη κι αυτα με πειραζαν. Γενικως, ειχα πιο εντονες ναυτιες οταν πεινουσα αλλα και μολις ετρωγα δυο μπουκιες φαγητο μετα απο 5' δωσ'του παλι, και στο ενδιαμεσο εννοειται...γι'αυτο εφτανα σε σημειο να πειναω...Οτιδηποτε κρυο λογικα θα σε ανακουφιζει για λιγο...Με το καλο! Ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη και να υποδεχτειτε με χαρα το νεο μελος :)

 

Καλέ, γέννησες εσυ??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Αυτά έχω διαβάσει κι εγώ πως ανακουφίζουν, αλλά πόσο υδατάνθρακα να φάω ρε γμτ, να πάρω κιλα χωρις να πεινάω.. Περισσότερο με νοιάζει η τάση για το διαβητη κύησης. Αναψυκτικά δεν θέλω να πίνω, κλέβω καμιά τζούρα όταν πίνει ο σύζυγος Green. 

 

 

Εχω ακούσει από πολύ κόσμο με πρόβλημα στο στομάχι, από οποιαδήποτε αιτία, ότι ανακουφίζει τρομερά η μαστίχα χίου. Προσωπικά δεν μπορώ να τη μασάω, το προσπάθησα. Αυτό που κάνει ένας φίλος μου, καρκινοπαθείς και αναγκασμένος να παίρνει πολλααααα χάπια, είναι να την κάνει σκόνη στο γουδί και να το διαλύει στο νερό. Πίνει ένα κουταλάκι κάθε πρωί. Κι εγώ σκοπεύω να το δοκιμάσω γιατί έχω θέματα με το στομάχι και δεν έχω βρει λύση με τους γιατρούς.

 

Κατά τα άλλα, μπορεί οι υδατάνθρακες να βοηθούν προσωρινά αλλά μακροπρόθεσμα, ο υδατάνθρακας επιβαρύνει και δεν βοηθά. Πέρα από τον διαβήτη δηλαδή, έχεις και την γενική φλεγμονή του σώματος, που προκύπτει από τους υδατάνθρακες. Αντίθετα, τα ζωικά, τα λίπη από ζωικές πηγές, είναι ευεργετικά για την υγεία του πεπτικού και του σώματος γενικά.

 

Καλή ανάρρωση από τα συμπτώματα σου :).

 

PS. Αν καταφέρω να δοκιμάσω την μαστίχα σύντομα, θα σε ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Πριν ενα μηνα :-D Εχω γραψει την ιστορια μου στο αντιστοιχο θεμα :wink:

 

Να σου ζήσει μωρέ!! Γερό και τυχερό! Πάω να δω! :):)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...