Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερέμεση, χολή, σπασμοί (εμετοί στην εγκυμοσύνη)


Recommended Posts

Αν και έχει περάσει καιρός θα ήθελα να πω και εγώ την εμπειρία μου.Την πρώτη φορά είχα υπερεμεση εγκυμοσύνη από την 5 βδομάδα μέχρι που γέννησα 20-30-40 απανωτούς εμετούς τη μέρα κάποιες φορές ακόμα και όταν κοιμόμουν τη νύχτα έκανα εμετό στο μαξιλάρι μου.Αυτο μου προκάλεσε αφυδάτωση και επαναλαμβανόμενες λιποθυμίες.Η πίεση μου έφτασε στο 4! Είναι σπάνιες περιπτώσεις αυτές και αν δεν το έχει ζήσει κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τι έχει περάσει κάποιος.Μετα από 4 χρόνια και πολύ παρότρυνση είμαι ξανά έγκυος.Στην 7η βδομάδα ξεκίνησαν οι εμετοι,παλινδρόμηση και φούσκωμα στο έντερο.Δυσφορια όλο το 24 αλλά σε σχέση με την πρώτη φορά είμαι 100 φορές καλύτερα.Καθε εγκυμοσύνη είναι πολύ διαφορετικά αλλά όταν πρόκειται για υπερεμεση εγκυμοσύνη έχεις πολλές πιθανότητες να επαναληφθεί απλά έχεις την εμπειρία και ελέγχεις κάπως την κατάσταση καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 26/3/2013 at 12:33 ΠΜ, andy111 είπε:

 

Εγώ στον πρώτο μου γιο δεν είχα σχεδόν καθόλου αναγουλες (έναν εμετό έκανα όλο κι όλο  όλη την εγκυμοσύνη και έτρωγα ο, τι ήθελα), αλλά στη δευτερη εγκυμοσύνη μου έχω μέχρι και τώρα που είμαι στον όγδοο. Στο πρώτο τρίμηνο πήρα διάγνωση για ήπια υπερεμεση . Η μαμά μου βέβαια είχε υπερεμεση με νοσηλείες  και στις τέσσερις εγκυμοσύνες της. Όλα σχετικά είναι.

On 12/4/2021 at 3:50 ΜΜ, Mamacri είπε:

Αν και έχει περάσει καιρός θα ήθελα να πω και εγώ την εμπειρία μου.Την πρώτη φορά είχα υπερεμεση εγκυμοσύνη από την 5 βδομάδα μέχρι που γέννησα 20-30-40 απανωτούς εμετούς τη μέρα κάποιες φορές ακόμα και όταν κοιμόμουν τη νύχτα έκανα εμετό στο μαξιλάρι μου.Αυτο μου προκάλεσε αφυδάτωση και επαναλαμβανόμενες λιποθυμίες.Η πίεση μου έφτασε στο 4! Είναι σπάνιες περιπτώσεις αυτές και αν δεν το έχει ζήσει κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τι έχει περάσει κάποιος.Μετα από 4 χρόνια και πολύ παρότρυνση είμαι ξανά έγκυος.Στην 7η βδομάδα ξεκίνησαν οι εμετοι,παλινδρόμηση και φούσκωμα στο έντερο.Δυσφορια όλο το 24 αλλά σε σχέση με την πρώτη φορά είμαι 100 φορές καλύτερα.Καθε εγκυμοσύνη είναι πολύ διαφορετικά αλλά όταν πρόκειται για υπερεμεση εγκυμοσύνη έχεις πολλές πιθανότητες να επαναληφθεί απλά έχεις την εμπειρία και ελέγχεις κάπως την κατάσταση καλύτερα

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα! Καλώς σας βρήκα. 

Βρίσκομαι στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης συγκεκριμένα στην 7η εβδομάδα. 

Από την 6η ξεκίνησαν οι αναγούλες όλη μέρα οι οποίες με κράτησαν καθηλωμένη στο κρεβάτι μια βδομάδα τωρα. 

Δυστυχώς από χθες κάνω και εμετούς (πλέον δεν βγάζω βέβαια τίποτα μόνο υγρά) και η ψυχολογία είναι στα πατώματα(κλαίω με λυγμούς σχεδόν συνέχεια). 

Το θέμα είναι ότι έχω αρκετά χαμηλό βάρος(45) και ήλπιζα ότι με την εγκυμοσύνη θα επαιρνα κιλα αλλά όπως το βλέπω θα χάσω. 

Δεν ξέρω τι να κάνω δεν το αντέχω άλλο αυτό το πράγμα έχω χάσει τη ζωή μου, δεν πάω δουλειά και δεν με βοηθάει και τίποτα από ότι μου έδωσε ο γιατρός (βομεξ και μααλοξ για τις καούρες) 

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα! Δεν σ στέλνω γ να σ πω τι θα μπορούσε να σε βοηθήσει γτ δυστυχώς σε τόσο έντονα συμπτώματα δεν βοηθάει ιδιαίτερα κάτι. Αν σε παρηγορεί κ γω μια από τα ίδια.ξεκινησαν 6 εβδομάδα κ είμαι στην 13η όπου πλέον υπάρχουν στιγμές ανακούφισης μέσα στη μέρα πιστεύω να σταματήσουν . Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά μάταια . τελευταία είχα ξεκινήσει κπ φυτικά χάπια  pregnaderm morning sickness είναι με βιταμίνη b6 κ ginger είναι φυτικα .κάπου κάπου με βοηθάνε λίγο οι ανάσες κ ο καθαρός αέρας .ξέρω είναι πολύ δύσκολο να σταθείς στα πόδια σου αλλά βγες λίγο έξω κ πάρε βαθιές ανάσες. Σ εύχομαι με το καλό το μωρό!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα εγώ έχω υπερεμεση είμαι στις 21 εβδομάδες και ακόμα είναι σε αυτή τη  κατάσταση. Από ότι καταλαβαίνω θα είμαι σε όλο το εννιαμηνο. Εγώ βάζω υποθετα που μου είχαν πει όταν νοσηλευτηκα στο Έλενα λόγω αφυδάτωσης λέγονται vertirosan αυτά με έχουν σώσει, οχι ότι είμαι εντελώς καλά αλλά τουλάχιστον δεν είμαι για νοσοκομείο όπως ήμουν. Όλο το τετραμηνο την έχω βγάλει έτσι σκέψου κάνω ακόμα που κ που εμετό και από τους πολλούς εμετους κάνω εμετο αίμα έχει διαλυθεί το στομάχι μου. Ρώτησε τον γιατρό σου για αυτά η στο νοσοκομείο εμένα με έσωσαν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 hours ago, annoulitsaww said:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα εγώ έχω υπερεμεση είμαι στις 21 εβδομάδες και ακόμα είναι σε αυτή τη  κατάσταση. Από ότι καταλαβαίνω θα είμαι σε όλο το εννιαμηνο. Εγώ βάζω υποθετα που μου είχαν πει όταν νοσηλευτηκα στο Έλενα λόγω αφυδάτωσης λέγονται vertirosan αυτά με έχουν σώσει, οχι ότι είμαι εντελώς καλά αλλά τουλάχιστον δεν είμαι για νοσοκομείο όπως ήμουν. Όλο το τετραμηνο την έχω βγάλει έτσι σκέψου κάνω ακόμα που κ που εμετό και από τους πολλούς εμετους κάνω εμετο αίμα έχει διαλυθεί το στομάχι μου. Ρώτησε τον γιατρό σου για αυτά η στο νοσοκομείο εμένα με έσωσαν. 

Καλησπέρα ήθελα να μάθω για τα υπόθετα που λες γτ έχω νοσηλευτεί ήδη δύο φορές για όρο . Είναι σαν τους ηλεκτρολύτες? 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς οι εμετοι πέρασαν (έκανα ενέσεις βομεξ και σταμάτησα το υποθετο) αλλά η αναγούλα έχει μείνει. Πάλι καλά όμως που μπορώ να κρατήσω τροφή και δεν τα βγάζω όλα! Ο γυναικολόγος μου είπε ότι μπορώ να κάνω μέχρι 3 τη μέρα εγώ έκανα 3 συνολικά και με έχουν κρατήσει από τη Κυριακή το απόγευμα μέχρι σήμερα. 

Ξεκίνησαν βέβαια αλλά θέματα όπως απίστευτη ζαλάδα σε σημείο να νιώθω οτι αν δεν κάτσω θα λιποθυμησω, θολή όραση (πήγα και σε οφθαλμίατρο και έκανα και μαγνητική εγκεφάλου) όλα πεντακάθαρα και ταχυκαρδιες τις οποίες έτσι και αλλιώς τις είχα αλλά τώρα έχουν γίνει περισσότερο έντονες. Τι θα γίνει βρε κορίτσια θα μας αφήνει το ένα και θα ξεκινάει το άλλο? Πολύ κουραστικό είναι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...