Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS εμετός σε κάθε μετακίνηση!


Recommended Posts

Βρε κορίτσια έχω κουραστεί να βλέπω το μικράκι μου ταλαιπωρείται! Κάνει εμετό σε κάθε μετακίνηση με το αυτοκίνητο άνω του τετάρτου.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα: να μην έχει πιει γάλα, να έχει φάει κάτι στεγνό, να μην έχει φάει τίποτα, να μην έχει πιει νερά. Δεν γίνεται τίποτα. Πρόσφατα σε μετακίνηση 40 λεπτών, σε ίσιο δρόμο χωρίς κίνηση έβγαζε σαν εμετό, αλλά μόνο σάλια και γαστρικά υγρά (υποθέτω) καθώς δεν είχε φάει τίποτα και ήταν νωρίς το πρωί.

Το λυπάμαι το μωράκι μου, από τη μια να χαίρεται τη βόλτα και από την άλλη να είναι μαραζωμένο και να ανακατεύεται. Για μακρινά ταξίδια μας έχουν δώσει σιροπάκι, αλλά τι γίνεται με τις κοντινές μετακινήσεις????

Α, είμαστε 20 μηνών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην με δείρετε όλες, αλλά εμάς η μόνη λύση ήταν να του βάζουμε να βλέπει μικυ μάους. Έχουμε φορτώσει επεισόδια στο gps και στις μικρές μετακινήσεις (μέχρι 40 λεπτά) του βάζουμε και βλέπει κανα-δυο επεισόδια. Επειδή συγκεντρώνεται στην υπόθεση, δεν ζαλίζεται. Καταλαβαίνω πως δεν είναι ό,τι καλύτερο ή ό,τι παιδαγωγικότερο να γίνονται τα μάτια του παιδιού τετράγωνα σε κάθε μετακίνηση, αλλά είχαμε απελπιστεί από τους εμετούς και το μωρό έφτασε στο σημείο να κάνει εμετό πριν καν μπει στο αυτοκίνητο, αντανακλαστικά! Το δε καρεκλάκι (το ύφασμα) από το πολύ πλύσιμο άλλαξε χρώμα. Και εμείς δοκιμάσαμε τα πάντα, νηστικός, με ξηρά τροφή, με λίγη τροφή, με ανοιχτά παράθυρα, με κλειστά παράθυρα, με μένα πίσω να του κάνω τον καραγκιόζη... μόνο το βιντεάκι μας έσωσε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά εγώ μέχρι τα 10 δεν έκανα ταξίδι ανω των 20 λεπτών χωρίς εμετο..μετά έφυγε μόνο του...

Η λύση για μακρυνα ταξίδια είναι να γίνονται βράδυ...

Πότέ νερό...να σταματάτε πάντα για να τρώει και να περιμένετε κανένα μισάωρο πριν ξεκινήσετε..

Πολλές φρυγανιες για να μαζεύουν τα υγρά..

Πολλές σακούλες στο αυτοκίνητο για να μην το κάνετε συνεχώς χάλια...

Και υπομονή..

Συνήθως κατα τα 3 σταματάνε να ζαλίζονται (καλά εγω ήμουν εξαίρεση..ακόμα ζαλίζομαι μη σου πώ...)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως καλη μου δεν μπορεις να κανεις και πολλα βεβαια εχω ακουσει για κατι υποθετα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικα παντως παντα οταν ειστε με το αυτοκινητο να εχετε σωστη θερμοκρασια οχι πολυ ζεστη και αφηστε ενα παραθυρακι μισανοιχτο να μπαινει καθαρος αερας,να μην ειναι φαγωμενο το μικρο να μην εχει πιει υγρα πολλα,οχι αποτομα φρεναρισματα και αποτομες στροφες,να προσεχετε τις λακουβες και γενικα οτι προκαλει εντονους κραδασμους,εγω παντως που μετα την εγκυμοσυνη αρχισα να ανακατευομαι σε ταξιδια κοντινα κανω τα παραπανω και ενα αλλο ειναι να επικυντρωνονται σε ενα σημειο δηλ.να κοιταιει τον ουρανο τα συννεφα μπροστα τον δρομο τα αυτοκινητα διπλα,ευχομαι να να βοηθησα και το μικρο σου να εχει συντομα πιο ευχαριστα ταξιδια..

Link to comment
Share on other sites

και εμας ο μκρος κανει το ιδιο ακριβως, αλλα μιλαμε ακομα και για διαδρομή 5' εκτος και αν ειναι νυχτα ή αποκοιμηθει. το ειχε και η μεγαλη μεχρι που της αλλαξαμε το καθισματακι και πηραμε για μεγαλυτερη ηλικια που δενεται με την ζωνη αυτοκινητου και σταματησε αυτοματως. οποτε περιμενω να μεγαλωσει και ο μικρος και να αλλαξουμε καθισματακι!!!! μεχρι τοτε υπομονή σακουλακια, χαρτι κουζινας και εγω στριμωγμενη αναμεσα στα δυο καθισματακια!!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν να λέμε δεν υπάρχει φως στο τούνελ....

φφφφφ, ελπίζω να μη μας βγει έτσι και το δεύτερο, καήκαμε...... δεν προλαβαίνουμε να μαζεύουμε τους εμετούς. Μετά άντε να φύγει και η μυρωδιά από το καθισματάκι, τι ξύδια, τι απορρυπαντικά, μένει μια ξυνίλα...

 

Πάντως βρε Μαρία άμα σου πω ότι κι εγώ κατέληξα ότι φταίει ΚΑΙ το καθισματάκι?? Σα να βουλιάζει μέσα η μικρή μου φαίνεται, σαν να διπλώνεται το στομαχάκι της.

Πότε αλλάζουμε καρεκλάκι???

Κι εγώ έτσι τη βγάζω, στο πίσω κάθισμα, με το χαρτί ανά χείρας, αλλά έχω καταλήξει να μην θέλω να μετακινούμαι, μέσα στο άγχος πάντα, αναγούλιάζω κι εγώ τελικά από το πολύ το σφίξιμο και την αναμονή του εμετού της μικρής....

Link to comment
Share on other sites

στα 4 αλλαζεις τουλαχιστον ετσι ελεγε το καθισματακι που πηραμε εμεις ( http://www.maxi-cosi.com/us-en/carseats/kid/rodi-xr ) εμεις την αλλαξαμε στα τριαμιση ηταν ανεπτυγμενη οποτε ηταν εντος των προδιαγραφων.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχε η μικρή μου, στάνταρ εμετός σε κάθε διαδρομή σχεδόν.

 

Λυτρωθήκαμε κυριολεκτικά με την ομοιοπαθητική, τώρα κάνει σπάνια πια.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

chatziko μπορείς να μου δώσεις λεπτομέρειες?? Σε ποια ηλικία πήγατε σε ομοιοπαθητικό? Είναι ο παιδίατρός σας που σας βοήθησε ή παθολόγος? Οποιαδήποτε πληροφορία βοηθάει, έχω απαυδήσει με το θέμα αυτό και φοβάμαι τα χειρότερα τώρα με το δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites

εμας οπως ηρθε εφυγε... η μεγαλη μας στα 2μισι περιπου αρχισε να βγαζει το κοσμο ολο στο 1ο δεκαλεπτο κι ας ειχε να φαει 10 ωρες, το τελευταιο καιρο οπου κ αν παμε δεν ειχαμε περιστατικο. περιεργο πραμα. η μικρη μας ειναι 22 μηνων και επειδη το καρεκλακι ειναι ξαπλωτο κ κοιταει πισω δεν ειχε θεμα. (μονο μια φορα πριν γινει ενος περιμενε να κατεβουμε και μετα τα βγαλε ολα πανω στο καλο κουστουμι του μπαμπα της!=αχρηστο)

Νομιζω πως της μεγαλης της εφταιγε το καρεκλακι σε συνδυασμο με τη ταχυτητα-στροφες και μεχρι να συνηθισει το καινουριο αμαξι που καμια σχεση δεν εχει σε οδηγικη συμπεριφορα με το seicento μου. ακομα κ εγω ζαλιζομαι σε στροφες!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

chatziko μπορείς να μου δώσεις λεπτομέρειες?? Σε ποια ηλικία πήγατε σε ομοιοπαθητικό? Είναι ο παιδίατρός σας που σας βοήθησε ή παθολόγος? Οποιαδήποτε πληροφορία βοηθάει, έχω απαυδήσει με το θέμα αυτό και φοβάμαι τα χειρότερα τώρα με το δεύτερο...

 

Ο ομοιοπαθητικός μας βοήθησε, ούτε παιδίατρος ούτε παθολόγος. Σου έστειλα πμ.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, υπάρχουν ειδικά βραχιολάκια, λέγονται Sea bands νομίζω, και εμάς μας βοήθησαν πολύ. Τα τοποθετείς με έναν συγκεκριμένο τρόπο, είναι όμορφα και η κόρη όταν μπαίνουμε πάντα τα ζητάει. :wink:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σαν να λέμε δεν υπάρχει φως στο τούνελ....

φφφφφ, ελπίζω να μη μας βγει έτσι και το δεύτερο, καήκαμε...... δεν προλαβαίνουμε να μαζεύουμε τους εμετούς. Μετά άντε να φύγει και η μυρωδιά από το καθισματάκι, τι ξύδια, τι απορρυπαντικά, μένει μια ξυνίλα...

 

Πάντως βρε Μαρία άμα σου πω ότι κι εγώ κατέληξα ότι φταίει ΚΑΙ το καθισματάκι?? Σα να βουλιάζει μέσα η μικρή μου φαίνεται, σαν να διπλώνεται το στομαχάκι της.

Πότε αλλάζουμε καρεκλάκι???

Κι εγώ έτσι τη βγάζω, στο πίσω κάθισμα, με το χαρτί ανά χείρας, αλλά έχω καταλήξει να μην θέλω να μετακινούμαι, μέσα στο άγχος πάντα, αναγούλιάζω κι εγώ τελικά από το πολύ το σφίξιμο και την αναμονή του εμετού της μικρής....

 

 

εμάς το καθισματάκι είναι μέχρι 36 κιλά και εντελώς όρθιο, αφού ούτε να κοιμηθεί εκεί δεν μπορεί! θα δοκιμάσω τα sea bands που λέει κάποιο κορίτσι, αλλιώς θα καταλήξουμε και εμείς στην ομοιοπαθητική (θέλω και εγώ pm please!)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους και όλες και καλή χρονιά.

Παρόλο που το θέμα είναι αρκετά παλιό θα ήθελα να το επαναφέρω και να ρωτήσω αν καποιος από εσασ Βρήκε τη λύση για τον εμετό σε κάθε μετακίνηση με το αυτοκίνητο καθώς έχω απελπιστει! Έχω μια μικρή 16 μηνών και από τον 7ο-8ο μήνα ξεκίνησε να κάνει εμετό στο αυτοκίνητο μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο. Δυστυχώς μέτα δεν σταματάει. Έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής: να αλλάξω κάθισμα, να αλλάξω τη φορά του καθίσματος, να αλλάξω αυτοκίνητο, να μην έχει φάει τίποτα, να έχει φάει λίγο σε ξηρά μορφή (όχι γάλα ή κανονικό φαγητό), ανοιχτό παράθυρο, κλιματισμός, παιχνίδι στο αυτοκίνητο. Δεν γίνεται τίποτα. Δυστυχώς η όλη κατάσταση με τον covid δεν μας έχει επιτρέψει τις συχνές μετακινήσεις. Πλέον είμαι πεπεισμένη πως έχει συνδυάσει το αυτοκίνητο με τον εμετό. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Να τη βάζω κάθε μέρα κ να κάνει εμετό κάθε μέρα δεν φαντάζει το καλύτερο. Την τελευταία φορά δε της έδωσα κ μια ελάχιστη ποσότητα αντιεμετικού φαρμάκου μετά από υπόδειξη της παιδιάτρου κ πάλι έκανε εμετό. Η παιδίατρος λέει πως μάλλον έχει ευαίσθητο λαβύρινθο. Αυτό βελτιώνεται όσο μεγαλώνει αλλά άγνωστο το πότε! Μέχρι τότε τι θα κάνω;;;; Είναι κρίμα καθώς η μικρή μας δεν πάει πουθενά και χάνει τόσα όμορφα πράγματα με αυτό το πρόβλημα. Οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθήσει! Ευχαριστώ εκ των προτερων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά! Είχαμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το μεγάλο μου παιδί. Δοκιμάσαμε τα πάντα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Όταν πηγαίναμε στο εξοχικό το καλοκαίρι έκανε εμετό στη 10λεπτη διαδρομή μέχρι την παραλία. Ευτυχώς στην επιστροφή κοιμόταν τουλάχιστον. Ούτε τα αντιεμετικα βοήθησαν.  Η κατάσταση βελτιώθηκε σταδιακά όσο μεγάλωνε το παιδί. Ήμουν πάντα προετοιμασμένη με επιπλέον ρούχα μαζί και σακούλες για να κάνει εμετό, μας έγινε ρουτίνα. Τώρα είναι πέντε χρόνων και ακόμα θα κάνει εμετό κάποιες φορές κυρίως σε μεγάλα ταξίδια. Ευτυχώς σε κοντινές αποστάσεις είναι σπάνιο πια. Παρόλα αυτά ακόμα έχω πάντα μια τσάντα στο αυτοκίνητο με όλα τα απαραίτητα για να την αλλάξω αν χρειαστεί.  Δοκίμασε να λέτε τραγουδάκια η γενικά να την απασχολείς κατά τη διάρκεια της μετακίνησης ίσως βοηθήσει λίγο. Νομίζω πως απλώς είναι θέμα παιδιού. Υπομονή και θα βελτιωθεί σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...