Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ναυτίες, καούρες, εμετός


Recommended Posts

Κορίτσια έχει καμία σας εμετους χωρίς να βγάζει απολύτως τίποτα?

Απο την 9η είχα ναυτίες, τώρα είμαι στην 12η και επιδεινώθηκε, παω να κάνω εμετό και δεν βγαίνει τίποτα, ουτε καν τα υγρα του στομαχιου. Πιστευα οτι θα υποχωρούσε αλλα γίνεται χειρότερο. Τι εμπειρίες εχετε επι του θέματος?

 

Edit admin

Δείτε και σε αυτό το θέμα συζήτηση για διατροφή στις ναυτίες

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβως το ιδιο και μου κρατησε μεχρι κ τον 4μηνα.Ειναι πολυ ενοχλητικο σε καταλαβαινω απολυτα.Λιγες ηταν οι φορες που εβγαζα φαγητο....

Σου ευχομαι ολα να πανε καλα και με το καλο και σε εσενα...εγω ειμαι στον 6μηνα τωρα.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχει καμία σας εμετους χωρίς να βγάζει απολύτως τίποτα?

Απο την 9η είχα ναυτίες, τώρα είμαι στην 12η και επιδεινώθηκε, παω να κάνω εμετό και δεν βγαίνει τίποτα, ουτε καν τα υγρα του στομαχιου. Πιστευα οτι θα υποχωρούσε αλλα γίνεται χειρότερο. Τι εμπειρίες εχετε επι του θέματος?

 

εγω ειχα!

βεβαια συχνα ειχα υγρα, αλλα τις πιο πολλες αυτο που χα αναγκη στην ουσια να γινει ειναι ενα βαθυ κ γερο ρεψιμο (!) . Απλα εγω το νιωθα σαν εμετο!

Δυστυχως δε μπορεις να κανεις τιποτα. ισως να τρωγες καμια φρυγανια εκεινη την ωρα και να καθεσαι σε καθιστη θεση, οχι ανασκελα. Θα περασει παντως, μην ανησυχεις

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα!

βεβαια συχνα ειχα υγρα, αλλα τις πιο πολλες αυτο που χα αναγκη στην ουσια να γινει ειναι ενα βαθυ κ γερο ρεψιμο (!) . Απλα εγω το νιωθα σαν εμετο!

Δυστυχως δε μπορεις να κανεις τιποτα. ισως να τρωγες καμια φρυγανια εκεινη την ωρα και να καθεσαι σε καθιστη θεση, οχι ανασκελα. Θα περασει παντως, μην ανησυχεις

Αυτο ακριβως!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εγω ειχα ποιο πολυ ανακατωσουρεσ παρα εμετουσ..αργησαν να φυγουν..να εισαι καθιστει ποιο πολυ,κ εμανα με βοηθησασ πολυ τα πατατακια,ξερω ειναι λιγο κουλο αλλα μολισ ετρωγα πατατακια δεν ειχα τιποτα..ουτε οι φρυγανιεσ ουτε τα κρακερακια με βοηθησαν..υπομονη καποια στιγμη περνανε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ρωτησω τις εγκυουλες που εργάζονται.. Πως τα καταφέρνετε στη δουλεια με τη ναυτια?

Αυριο ξεκινω τη νεα μου δουλεια, δεν εχω πει οτι ειμαι εγκυος και τρεμω πως δεν θα τα καταφερω. Ή που θα σωριαστω κατω απο τη χαμηλή πίεση ή που θα ειμαι με το στομάχι στο στόμα. Να τους πω οτι είμαι έγκυος δεν παιζει γιατι ακομη δεν έχω οριστικό συμβόλαιο και δεν προκειται να μου δωσουν τη δουλεια. Το εκανα ήδη σε κάποιες συνεντεύξεις και δεν με πήραν πουθενά φυσικά.

Είμαι πάλι 2 μερες με φοβερή ναυτια που συνοδευεται με πονο στο στήθος. Παρόλα αυτα δεν βγαζω τίποτα και συνεχίζω και τρώω, χωρίς όμως να θέλω να φάω. Το κανω με το ζόρι. Χθες δοκίμασα τσαι με τζιντζερ αλλα δεν είδα τρελα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα!

βεβαια συχνα ειχα υγρα, αλλα τις πιο πολλες αυτο που χα αναγκη στην ουσια να γινει ειναι ενα βαθυ κ γερο ρεψιμο (!) . Απλα εγω το νιωθα σαν εμετο!

Δυστυχως δε μπορεις να κανεις τιποτα. ισως να τρωγες καμια φρυγανια εκεινη την ωρα και να καθεσαι σε καθιστη θεση, οχι ανασκελα. Θα περασει παντως, μην ανησυχεις

δημητρα να σε ρωτησω κατι; τα συμπτωματα στην εγκυμοσηνη ερχονται και φευγουν; δηλαδη την μια μερα εχεις,και την αλλη οχι; την μια μερα πονας,και την αλλη τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν τα έχω καθε μέρα. καποιες μερες ειμαι τελειως καλα.

σε ευχαριστω! ειμαι στην 5η εβδομαδα,και την μια μερα νιωθω ετσι και την αλλη αλλιως.εχω και 2 παλλινδρομες στο παρελθον και καταλαβαινεις.. εσυ ποσο εισαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω! ειμαι στην 5η εβδομαδα,και την μια μερα νιωθω ετσι και την αλλη αλλιως.εχω και 2 παλλινδρομες στο παρελθον και καταλαβαινεις.. εσυ ποσο εισαι;

 

λενε κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, μην ανησυχεις και όλα θα πάνε καλά :). είμαι στην 14η τώρα και περιμένω πως και πως να σταματήσουν οι ναυτίες.

Link to comment
Share on other sites

λενε κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, μην ανησυχεις και όλα θα πάνε καλά :). είμαι στην 14η τώρα και περιμένω πως και πως να σταματήσουν οι ναυτίες.

με το καλο σου ευχομαι!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια είμαι στην 7 εβδομάδα τώρα και τα συμπτώματα εγκυμοσύνης έχουν αρχίσει να εμφανίζονται. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν ξέρω πόσο έντονα μπορεί να γίνουν αυτά τα συπτώματα. Με απασχολεί επίσης και το πως θα πηγαίνω στο γραφείο σε αυτή την κατάσταση... Καμία γνώμη; καμία βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια είμαι στην 7 εβδομάδα τώρα και τα συμπτώματα εγκυμοσύνης έχουν αρχίσει να εμφανίζονται. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν ξέρω πόσο έντονα μπορεί να γίνουν αυτά τα συπτώματα. Με απασχολεί επίσης και το πως θα πηγαίνω στο γραφείο σε αυτή την κατάσταση... Καμία γνώμη; καμία βοήθεια;

 

με το καλο! δυστυχως τα συμπτωματα ερχονται πακετακι με το μωρο!!

το ποσο εντονα θα γινουν κανεις δε το ξερει.. καθε μερα θα βλεπεις πως θα πηγαινει..

τωρα για τη δουλεια σου, φροντισε να χεις μαζι σου τιποτα στερεο να τρως, κανα κουλουρι θεσ/νικης, καμια φρυγανια , να πινεις τπτ ζεστο..

ευχομαι να μη σου κρατησουν πολυ!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

με το καλο! δυστυχως τα συμπτωματα ερχονται πακετακι με το μωρο!!

το ποσο εντονα θα γινουν κανεις δε το ξερει.. καθε μερα θα βλεπεις πως θα πηγαινει..

τωρα για τη δουλεια σου, φροντισε να χεις μαζι σου τιποτα στερεο να τρως, κανα κουλουρι θεσ/νικης, καμια φρυγανια , να πινεις τπτ ζεστο..

ευχομαι να μη σου κρατησουν πολυ!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Μακάρι και εγώ το ίδιο εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Μακάρι και εγώ το ίδιο εύχομαι!!!

 

θα δεις με το καιρο τι σε ανακουφιζει..

εμενα πχ με ανακουφιζε πολυ το ανθρακικο - επινα σοδες κ λιγη κοκα κολα -

κ γενικα τα παγωμενα.. παγωμενα μηλα, παγωμενο γιαουρτι, ζελε, ολα αυτα...

 

υπομονη! κατα τον τριτο μαλλον θα ηρεμησεις αισθητα:cool:

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα,μολις πριν λιγες μερες εμαθα για την εγκυμοσυνη μου,

εχθες ηταν κανονικα να ερθει περιοδος αλλα δεννννν:P:p!εχω ομως θεμα με τις ανακατοσουρες και τα ρεψιματα!η χειροτερη ωρα ειναο οταν ξαπλωνω το βραδυ για υπνο και μπορει να ξυπνησω και 3 το ξημερωμα με το αισθημα της αηδιας αυτης!εσεις σαν ποιο παλιες εχετε κανα κολπο?αυτην την ξινιλα στο λαιμο πως την καταπολεματε?

να ειστε ολες καλα και σε λιγο καιρο αγκαλια με τα μωρακια μας:):):)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα,μολις πριν λιγες μερες εμαθα για την εγκυμοσυνη μου,

εχθες ηταν κανονικα να ερθει περιοδος αλλα δεννννν:P:p!εχω ομως θεμα με τις ανακατοσουρες και τα ρεψιματα!η χειροτερη ωρα ειναο οταν ξαπλωνω το βραδυ για υπνο και μπορει να ξυπνησω και 3 το ξημερωμα με το αισθημα της αηδιας αυτης!εσεις σαν ποιο παλιες εχετε κανα κολπο?αυτην την ξινιλα στο λαιμο πως την καταπολεματε?

να ειστε ολες καλα και σε λιγο καιρο αγκαλια με τα μωρακια μας:):):)

 

κ γω ξυπνουσα κ ξυπναω... ακομα!!!

πινε κανα τσαγακι κανα χαμομηλακι κ βουτα κ καμια φρυγανια, θα σε ανακουφισει.

εγω επειδη ακομα ξυπναω τη νυχτα εξαιτιας της ναυτιας - δε κανω εμετο, βγαζω υγρα στομαχου- τρωω πρωινο [ ω ναι, πρωινο] στις 6 και κ μετα ξανακοιμαμαι. μολις τρωω το στομαχι μου ηρεμει κατα πολυ.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

κ γω ξυπνουσα κ ξυπναω... ακομα!!!

πινε κανα τσαγακι κανα χαμομηλακι κ βουτα κ καμια φρυγανια, θα σε ανακουφισει.

εγω επειδη ακομα ξυπναω τη νυχτα εξαιτιας της ναυτιας - δε κανω εμετο, βγαζω υγρα στομαχου- τρωω πρωινο [ ω ναι, πρωινο] στις 6 και κ μετα ξανακοιμαμαι. μολις τρωω το στομαχι μου ηρεμει κατα πολυ.

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,αυτο με το τσαι το εκανα και εγω εχθες αλλα ηπια μονο μια γουλια δεν μπορουσα να κατεβασω τιποτα σε υγρη μορφη!ωραια ιδεα αυτη με το πρωινο και μετα ξανα υπνο :D θα το δικομασω!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,αυτο με το τσαι το εκανα και εγω εχθες αλλα ηπια μονο μια γουλια δεν μπορουσα να κατεβασω τιποτα σε υγρη μορφη!ωραια ιδεα αυτη με το πρωινο και μετα ξανα υπνο :D θα το δικομασω!!!

 

εμενα με χει βολεψει πολυ! τωρα που μπορω να πιω γαλα, τρωω δημητριακα με γαλα - που ναι κ φυσικο ηρεμιστικο - κ μετα απο 10 λεπτα ειμαι πολυ καλυτερα!

 

τωρα εαν εσυ εχεις προβλημα με τα υγρα που δεν μπορεις να πιεις, δοκιμασε κανα αλμυρο κουλουρακι - πχ αυτα τα στρογγυλα με καροτο, σπανακι κλπ -

 

μολις τρωμε λιγο, το στομαχι μας ηρεμει παντως.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό με το ρέψιμο είναι πάρα πολυ σωστό, κι εγώ το ίδιο νιώθω! Εχω κατι σαν ταση για εμετό που στην ουσια ειναι αναγκη να ρευτω (και συνηθως δεν μπορω). Οταν τα καταφερνω νιωθω μεγαλη ανακουφιση!

Στην δουλεια ουτε εγω το εχω πει ακομα και το κουκουλωνω οπως μπορω, τρωω συνεχεια διαφορα (γιαουρτια, μπαρες δημητριακων, τοστ, σφολιατοειδη, κουλουρια, μπισκοτα, φρουτα, κλπ) για να μην νιωθω παραξενα και προσπαθω να κοιμαμαι οσο πιο πολυ μπορω για να μην κουτουλαω. Θα το κρατησω κρυφο οσο η κοιλια δεν κανει μπαμ (δεν αργει η μερα, ηδη ψιλοφαινεται αλλα με σωζει ο χειμωνας και τα βαρια ρουχα). :D

Link to comment
Share on other sites

christinelle , δοκιμασε κ κανα ξηρο καρπο..

 

 

καλα ναι, εννοειται.. εχω ριξει εγω τα ξημερωματα μεσα στην απολυτη ησυχια κατι μεγαλοπρεπεστατα ρεψιματα στη λεκανη της τουαλετας! αστα, πολυ ερωτικες στιγμες!!!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

μπανάνες, κράκερ, φρυγανιές και coca cola με λεμόνι! ναι μη τη φοβάσαι καθόλου σε θέματα ναυτίας και ανακατοσούρας δεν υπάρχει καλύτερο φάρμακο! Τ υγρά δεν βοηθάνε και πολύ (τσάι, αφεψήματα) αλλά όντως το χαμομήλι είναι πολύ καλή λύση! Προσπάθησε να μην αφήνεις πολλές ώρες άδειο το στομάχι σου και έχε στο κομοδίνο σου κρακεράκια ή φρυγανιές αν ξυπνήσεις το βράδυ. Κοιμήσου επίσης όχι εντελώς ξαπλωμένη αλλά με ανασηκωμένη την πλάτη για να βοηθάς το στομάχι σου! Οι ξηροί καρποί είναι βαριά τροφοί και ειδικά οι αλατισμένοι μπορεί να σε βαρύνουν άσχημα! Προτίμησε λευκά αμύγδαλα ανάλατα!!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κοπέλες σας χεραιτώ είμαι καινούρια στο forum και στο θέμα εγκυμοσύνης. Έχω πιάσει χθες τον 3 μήνα και εδώ και 1 μήνα υποφέρω από αναγουλες εμετούς και την τελευταία εβδομάδα έχω αποκτήσει και καούρες. Έχω δοκιμάσει malox, gaviscon, ανανά, φρυγανιές, μήλα και δεν θυμάμαι και εγώ τι άλλο και αποτέλεσμα κανένα βοήθεια έχω αρχίσει να απελπίζομαι.

Δεν μπορώ να βγω απο το σπίτι ούτε καν στη δουλειά δεν μπορώ να παω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...