Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατρός κάθετος στο να μην κάνω άμνιο - στα 35 - αρκεί το αιματολογικό τεστ;


Recommended Posts

Ξερω οτι υπαρχουν πολλα τετοια θεματα αλλα εδω εχω κατι αλλο να πω.Αρχικα ειμαι 35 ετων και ειμαι με καλη αυχενικη καλο παπ-α καλους υπερηχους μεχρι τωρα στις 18εβδομαδες και εκανα και το αιματολογικο τεστ για ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ συνδρομου (δεν εχω παρει αποτελεσματα ακομα).Το θεμα μου με αυτο ειναι το εξης.Εχω διαβασει εδω μεσα οτι ολες οι γυναικες απο την ηλικια μου και πανω κανουν αμνιο και μαλιστα το ζητανε οι γιατροι ανεξαρτητως τι βγαζουν οι προηγουμενες εξετασεις (αν ειναι καλες η οχι).Εμενα ο γιατρος μου που ειναι καλος επιστημονας (ειχα καποιον αλλον στην αρχη που απο την ΠΡΩΤΗ επισκεψη στις 6εβδομαδες μου ειπε οτι θα κανω αμνιο λογο ηλικιας)ειναι εντελως αντιθετος καθετος και οριζοντιος και απο τις παντες να ΜΗΝ κανω.Τον εχω παρει 3 φορες τηλεφωνο και σε 2 επισκεψεις του εχω κανει τη κουβεντα και ειναι ανενδοτος...αυτο πραγματικα δεν το εχω ξανα ακουσει πουθενα...να θελει η εγκυος αμνιο και ο γιατρος οχι...το θεμα μου ειναι οτι ΦΟΒΑΜΑΙ πολυ την ηλικια μου και το γεγονος οτι ΟΛΟΙ οι αλλοι ζητανε αμνιο και θελω να τη κανω να ηρεμισω , ο γιατρος μου λεει οτι με το αιματολογικο τεστ ειμαι καλυμμενη αλλα εγω ΦΟΒΑΜΑΙ πολυ γιατι αλλο πιθανοτητες αλλο διαγνωση.Να πω οτι ο μονος λογος που θελω αμνιο ειναι η ηλικια μου.Εχει καποια καποιο γιατρο που να ειναι το ιδιο αντιθετος?τον ακουσε?τι εγινε?.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, cronut είπε:

Ξερω οτι υπαρχουν πολλα τετοια θεματα αλλα εδω εχω κατι αλλο να πω.Αρχικα ειμαι 35 ετων και ειμαι με καλη αυχενικη καλο παπ-α καλους υπερηχους μεχρι τωρα στις 18εβδομαδες και εκανα και το αιματολογικο τεστ για ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ συνδρομου (δεν εχω παρει αποτελεσματα ακομα).Το θεμα μου με αυτο ειναι το εξης.Εχω διαβασει εδω μεσα οτι ολες οι γυναικες απο την ηλικια μου και πανω κανουν αμνιο και μαλιστα το ζητανε οι γιατροι ανεξαρτητως τι βγαζουν οι προηγουμενες εξετασεις (αν ειναι καλες η οχι).Εμενα ο γιατρος μου που ειναι καλος επιστημονας (ειχα καποιον αλλον στην αρχη που απο την ΠΡΩΤΗ επισκεψη στις 6εβδομαδες μου ειπε οτι θα κανω αμνιο λογο ηλικιας)ειναι εντελως αντιθετος καθετος και οριζοντιος και απο τις παντες να ΜΗΝ κανω.Τον εχω παρει 3 φορες τηλεφωνο και σε 2 επισκεψεις του εχω κανει τη κουβεντα και ειναι ανενδοτος...αυτο πραγματικα δεν το εχω ξανα ακουσει πουθενα...να θελει η εγκυος αμνιο και ο γιατρος οχι...το θεμα μου ειναι οτι ΦΟΒΑΜΑΙ πολυ την ηλικια μου και το γεγονος οτι ΟΛΟΙ οι αλλοι ζητανε αμνιο και θελω να τη κανω να ηρεμισω , ο γιατρος μου λεει οτι με το αιματολογικο τεστ ειμαι καλυμμενη αλλα εγω ΦΟΒΑΜΑΙ πολυ γιατι αλλο πιθανοτητες αλλο διαγνωση.Να πω οτι ο μονος λογος που θελω αμνιο ειναι η ηλικια μου.Εχει καποια καποιο γιατρο που να ειναι το ιδιο αντιθετος?τον ακουσε?τι εγινε?.Ευχαριστω.

Φιλενάδα Καλημέρα. 

Είμαι 41 και στην 30η εβδομάδα. Δεν έκανα αμνιο γιατί ήταν όλα φυσιολογικά. Ο γιατρος δεν επέμενε αλλά εγώ.  Μην αγχώνεσαι.  Υπάρχει και το harmony test κάνε αυτό αν θέλεις είναι για 4 γονίδια από ότι μου έχουν πει.

Η αμνιο έχει ποσοστό αποβολης και γιαυτό δεν την έκανα. Και η ηλικία σου είναι μια χαρά.  Σκέψου εμένα που ειμαι για σύνταξη.....

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σ' το πουν και άλλες κοπέλες, αλλά πλέον δεν θεωρείται άγραφος ιατρικός κανόνας η άμνιο άνω των 35, ούτε καν άνω των 38 ή 40. Αντιθέτως, οι ιατρικές ενδείξεις σε παππΑ και αυχενική ή αργότερα στη Β΄επιπέδου, ανεξαρτήτως ηλικίας, αποτελούν ένδειξη για περαιτέρω διαγνωστικές εξετάσεις όπως η άμνιο.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , katsif είπε:

Φιλενάδα Καλημέρα. 

Είμαι 41 και στην 30η εβδομάδα. Δεν έκανα αμνιο γιατί ήταν όλα φυσιολογικά. Ο γιατρος δεν επέμενε αλλά εγώ.  Μην αγχώνεσαι.  Υπάρχει και το harmony test κάνε αυτό αν θέλεις είναι για 4 γονίδια από ότι μου έχουν πει.

Η αμνιο έχει ποσοστό αποβολης και γιαυτό δεν την έκανα. Και η ηλικία σου είναι μια χαρά.  Σκέψου εμένα που ειμαι για σύνταξη.....

 

 

13 ώρες πρίν, cronut είπε:

Ξερω οτι υπαρχουν πολλα τετοια θεματα αλλα εδω εχω κατι αλλο να πω.Αρχικα ειμαι 35 ετων και ειμαι με καλη αυχενικη καλο παπ-α καλους υπερηχους μεχρι τωρα στις 18εβδομαδες και εκανα και το αιματολογικο τεστ για ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ συνδρομου (δεν εχω παρει αποτελεσματα ακομα).Το θεμα μου με αυτο ειναι το εξης.Εχω διαβασει εδω μεσα οτι ολες οι γυναικες απο την ηλικια μου και πανω κανουν αμνιο και μαλιστα το ζητανε οι γιατροι ανεξαρτητως τι βγαζουν οι προηγουμενες εξετασεις (αν ειναι καλες η οχι).Εμενα ο γιατρος μου που ειναι καλος επιστημονας (ειχα καποιον αλλον στην αρχη που απο την ΠΡΩΤΗ επισκεψη στις 6εβδομαδες μου ειπε οτι θα κανω αμνιο λογο ηλικιας)ειναι εντελως αντιθετος καθετος και οριζοντιος και απο τις παντες να ΜΗΝ κανω.Τον εχω παρει 3 φορες τηλεφωνο και σε 2 επισκεψεις του εχω κανει τη κουβεντα και ειναι ανενδοτος...αυτο πραγματικα δεν το εχω ξανα ακουσει πουθενα...να θελει η εγκυος αμνιο και ο γιατρος οχι...το θεμα μου ειναι οτι ΦΟΒΑΜΑΙ πολυ την ηλικια μου και το γεγονος οτι ΟΛΟΙ οι αλλοι ζητανε αμνιο και θελω να τη κανω να ηρεμισω , ο γιατρος μου λεει οτι με το αιματολογικο τεστ ειμαι καλυμμενη αλλα εγω ΦΟΒΑΜΑΙ πολυ γιατι αλλο πιθανοτητες αλλο διαγνωση.Να πω οτι ο μονος λογος που θελω αμνιο ειναι η ηλικια μου.Εχει καποια καποιο γιατρο που να ειναι το ιδιο αντιθετος?τον ακουσε?τι εγινε?.Ευχαριστω.

Τι εχει η ηλικια σου?Δεν ειναι εκει το θεμα ομως.Ο ιδιος ο Κυπρος Νικολαιδης αποτρεπει οταν τα υπερηχογραφικα ευρηματα ειναι καλα.Πρωτο κ κυριοτερο ειναι οι σωστοι υπερηχοι σε σωστο γιατρο.Τους συνοδευεις με αιμ τεστ Το genome αυτη τη στιγμη ειναι το πληρεστερο κ οπωσδηποτε με επισκεψη σε εμβριοκαρδιολογο.Αμνιο αν θελω μου ειπαν στην 32η εβδομαδα για να ειναι ασφαλες το παιδι.Τραγικο ομως να πρεπει να κανεις διακοπη τοτε.Η αμνιο εχει 1/100 πιθανοτητα αποωολης λογω πιθανης λοιμωξης κ ριξης υμενων.Μεγαλο το ποσοστο επομενως.Ποτε δεν εισαι σιγουρος για τιποτα να ξερεις.Επισης να κανετε σε εναν απο εσας ελεγχο γθα μυικη ατριφια κ αν ειναι αγορι κ ελεγχο για μιυκη ατροφια duchene.εμεις ειχαμε κανει κ ελεγχο κ για κοφωση περα απο κυστικη κ στιγμα.το τερματησαμε δηλαδη.Η αμνιο δεν ειναι καιολου απλη αποφασγ.μεγαλο το ρισκο χωρις ευρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Και η διάγνωση στην αμνιο σε ποσοστά θα είναι. 

 

Πριν 2 χρόνια πολύ καλή μου φίλη γέννησε στα 39 της δίδυμα (είχε κάνει εξωσωματική). Οι εξετάσεις της ηταν όλες τέλειες και οι γιατροί το ειχαν αφήσει πάνω της, αν θα εκανε αμνιο ή οχι. Φοβήθηκε την αποβολή και δεν έκανε. Τα μωρα γεννήθηκαν στην 38η εβδομάδα, υγιέστατα, δε χρειάστηκαν τίποτα, την πέμπτη ημερα απο την καισαρική τα πήραν σπίτι κι ολα καλά μέχρι και σήμερα. 

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H αμνιοπαρακέντηση δε δίνει ποσοστά. Είναι διαγνωστική, όχι προγνωστική όπως τα τεστ αίματος.

 

Το ποσοστό αποβολής πλέον είναι μικρότερο του 0.5% ειδικά αν η εξέταση γίνει από πιστοποιημένο εμβρυολόγο.

 

Γιατί συμβαίνει αποβολή μετά την αμνιοπαρακέντηση; Γιατί κατά την είσοδο της, η βελόνα που θα συλλέξει αμνιακό υγρό μπορεί να "κόψει" κάποιο αγγείο τόσο μικρό που δεν μπορεί να αποτυπωθεί υπερηχογραφικά (ώστε να το αποφύγει ο γιατρός). Για τον αμνιακό σάκο κάτι τέτοιο σημαίνει απειλητική κατάσταση και ο οργανισμός αυτόματα θα προσπαθήσει να επουλώσει το σημείο. Αυτοί οι αυτοματοι μηχανισμοί όμως δεν είναι πάντα προβλέψιμοι και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να λειτουργήσουν αρνητικά για την εγκυμοσύνη.

Τι μπορούμε να κάνουμε; Αν και το παραπάνω είναι πραγματικά θέμα τύχης, μπορούμε σίγουρα να επιλέξουμε το άτομο που θα εκτελέσει την εξέταση. Να είναι προσεκτικός στη δουλειά του, να έχει σύγχρονα μηχανήματα, να είναι πιστοποιημένος εμβρυολόγος.

 

Παλαιότερα ηλικία >35 σήμαινε αυτόματα αμνιοπαρακέντηση. Πλέον, με την βελτίωση των προγεννετικών εξετάσεων (τέστ 1ου και 2ου τριμήνου) καθώς και μελέτων που έδειξαν ότι η ηλικία από μόνη της δεν είναι ο κύριος επιβαρυντικός παράγοντας, η προτροπή για αμνιοπαρακέντηση γίνεται μετά τα 40 και αυτό αν υπάρχουν κάποιες ενδείξεις.

 

Στη δική μου περίπτωση, 1η εγκυμοσύνη στα 36, ο εμβρυολόγος το άφησε καθαρά επάνω μου. Η καθοδήγηση και η ενημέρωση για τέτοια απόφαση δεν ανήκει στον μαιευτήρα, αλλά στον γιατρό που εκτελεί τα προγεννητικά τεστ. Ο δικός μου δεν ήταν ούτε θετικός, ούτε αρνητικός. Μου εξήγησε τα συν και τα πλην και το αφησε επάνω μου.

 

Για εμένα το ερώτημα δεν είναι αν πρέπει να κάνεις ή όχι το διαγνωστικό, αλλά ποια θα ήταν η απόφασή σου αν το έμβρυο έχει κάποια ανωμαλία. Αν εκ των προτέρων το γνώριζες, θα συνέχιζες την κύηση γνωρίζοντας τις δυσκολίες ή θα ήθελες να την διακόψεις. Αν θα συνέχιζες όπως και να έχει, δεν είναι απαραίτητη η αμνιοπαρακέντηση (αν και καλό είναι να το ξέρεις για να εισαι προετοιμασμένη). Αν δεν θα ήθελες να συνεχίσεις (και αυτό είναι απολύτως σεβαστό), τότε όσο νωρίτερα και με σαφείς απαντήσεις γνωρίζεις, τότε τόσο το καλύτερο για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Η τρυπα επουλωνεται συνηθως.το να περασει μικροβιο ειναι το θεμα.κ δεν ειναι σπανιο..Ο κυπρος νικολαιδης παντως δεν τη συστηνει με αριστα τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Η έκφραση "δεν είναι σπάνιο" δε σημαίνει τίποτα. Τα ποσοστά είναι συγκεκριμένα, μεταξύ 0,4% και 1% ανάλογα με τον γιατρό. Επίσης η αμνιοπαρακέντηση δε σου δίνει αποτελέσματα μόνο για τις γνωστές τρισωμίες όπως τα  περισσότερα μη επεμβατικά που περιορίζονται στις διαδεδομένες, αλλά για πλήθος άλλων.

 

Μπορείς μήπως να μου παραθέσεις κάποιο άρθρο του Νικολαϊδή, που να λέει ότι αποτρέπει την αμνιοπαρακέντηση όταν τα ευρήματα είναι καλά;

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον κάτι τέτοιο γιατί όσες συνεντεύξεις του έχω διαβάσει, δε είδα να αναφέρεται κάτι τέτοιο. Σαφως και αναφέρει ότι έχουμε υψηλά ποσοστά αμνιοπαρακεντήσεων αλλά δεν είδα πουθενά να αποτρέπει το να γίνει η εξέταση ιδιαίτερα αν το θέλει η μητέρα. Ο εμβρυολόγος μου και για πολλά χρόνια υπεύθυνος του γραφείου του Κύπρου Νικολαϊδη, ένας εκ των λίγων συνολικά πιστοποιημένων εμβυολόγων (όχι μόνο για αυχενικές, κλπ) στην Ελλάδα, όταν τον ρώτησα για μη επεμβατικά τέστ και αμνιοπαρακέντηση, μου ανέλυσε τι σημαίνει το κάθε ένα αλλά σαφέστατα δεν πήρε θέση. Και κατά την άποψή μου, αυτή είναι η ορθή στάση, ο γιατρός σου δίνει όλα τα δεδομένα, σου εξηγεί τις επιλογές σου αλλά για ένα θέμα που εμπλέκει τη ζωή ενός εμβρύου και έχει και ηθικές διαστάσεις, η απόφαση είναι των γονέων.

 

Ξαναλέω, για εμένα την απόφαση για την αμνιοπαρακέντηση όταν δεν υπάρχουν ευρύματα, δεν είναι του γιατρού. Την παίρνει η κάθε οικογένεια αναλόγως με το τι μπορεί να υποστηρίξει στην περίπτωση ανωμαλιών. Είναι επίσης και θέμα ψυχολογίας. Κάποιες γυναίκες τις αγχώνει πάρα πολύ το να μη ξέρουν με σαφήνεια αν το έμβρυο πυο κυοφορούν είναι υγιές, ανεξαρτήτως της έκβασης της εγκυμοσύνης. 

 

Στην περίπτωση της θεματοθέτριας, νομίζω είναι σαφές και συμφωνούμε όλοι οτι η ηλικία και μόνο δεν είναι λόγος να κάνει τέτοια επέμβαση. Το γεγονός ότι πολλοί γιατροί το ζητάνε ντε και καλά, επίσης δεν αποτελεί δικαιολογία. Από την άλλη, αν η ίδια αισθάνεται πιο ήρεμη κάνοντας την εξέταση, σαφώς και ο γιατρός της δεν είναι δίπλα της για να της απαγορεύσει κάτι, αλλά για να την ηρεμήσει και να της εξηγήσει γιατί ο ίδιος δεν πιστεύει ότι χρειάζεται.  

 

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιαδήποτε ηλικία ο γιατρός ούτε μπορεί να σε υποχρεώσει να κάνεις άμνιο, ούτε να στο απαγορεύσει. Και στα 18 με 1 στο εκατομμύριο πιθανότητα από τους άλλους ελέγχους για τρισωμία, μπορεί εσύ σαν άνθρωπος να θες να αποκλείσεις ακόμη και αυτό το ελάχιστο ποσοστό, όπως και μπορεί να είσαι στα 45 και ολοι οι έλεγχοι να δίνουν 1 στα 2 για τρισωμία και να μην θες να κάνεις άμνιο. Ειναι εντελώς προσωπική απόφαση. Ασφαλώς και υπάρχουν και μαμάδες σε μεγάλη ηλικία και με επιβαρυντικούς παράγοντες που γέννησαν υγιέστατα μωρα, όπως και μαμάδες νεότατες με πολύ καλές εξετάσεις που έπεσαν στο ποσοστό σφάλματος των μη επεμβατικών τεστ και γέννησαν μωράκια με τρισωμία, έχω και παράδειγμα στο στενό μου φιλικό περιβάλλον. Ειναι καθαρά δική σου απόφαση, το πόσο βεβαιότητα θέλεις να έχεις και το πώς θα αντιμετωπίσεις κάθε πιθανό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

On 04/04/2018 at 7:57 ΜΜ, cronut είπε:

Ξερω οτι υπαρχουν πολλα τετοια θεματα αλλα εδω εχω κατι αλλο να πω.Αρχικα ειμαι 35 ετων και ειμαι με καλη αυχενικη καλο παπ-α καλους υπερηχους μεχρι τωρα στις 18εβδομαδες και εκανα και το αιματολογικο τεστ για ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ συνδρομου (δεν εχω παρει αποτελεσματα ακομα).Το θεμα μου με αυτο ειναι το εξης.Εχω διαβασει εδω μεσα οτι ολες οι γυναικες απο την ηλικια μου και πανω κανουν αμνιο και μαλιστα το ζητανε οι γιατροι ανεξαρτητως τι βγαζουν οι προηγουμενες εξετασεις (αν ειναι καλες η οχι).Εμενα ο γιατρος μου που ειναι καλος επιστημονας (ειχα καποιον αλλον στην αρχη που απο την ΠΡΩΤΗ επισκεψη στις 6εβδομαδες μου ειπε οτι θα κανω αμνιο λογο ηλικιας)ειναι εντελως αντιθετος καθετος και οριζοντιος και απο τις παντες να ΜΗΝ κανω.Τον εχω παρει 3 φορες τηλεφωνο και σε 2 επισκεψεις του εχω κανει τη κουβεντα και ειναι ανενδοτος...αυτο πραγματικα δεν το εχω ξανα ακουσει πουθενα...να θελει η εγκυος αμνιο και ο γιατρος οχι...το θεμα μου ειναι οτι ΦΟΒΑΜΑΙ πολυ την ηλικια μου και το γεγονος οτι ΟΛΟΙ οι αλλοι ζητανε αμνιο και θελω να τη κανω να ηρεμισω , ο γιατρος μου λεει οτι με το αιματολογικο τεστ ειμαι καλυμμενη αλλα εγω ΦΟΒΑΜΑΙ πολυ γιατι αλλο πιθανοτητες αλλο διαγνωση.Να πω οτι ο μονος λογος που θελω αμνιο ειναι η ηλικια μου.Εχει καποια καποιο γιατρο που να ειναι το ιδιο αντιθετος?τον ακουσε?τι εγινε?.Ευχαριστω.

σε αυτες τις περιπτωσεις ο γιατρος παει συμφωνα με την λογικη. Η λογικη λεει οτι εχεις 1 στα 10000 πχ να εχεις παιδι με τρισωμια κ 1 στα 100 να αποβαλεις λογω αμνιο. περνεις τα ποσοστα κ τα βαζεις κατω κ λες ειναι πιο πιθανο να χασω ενα υγειες μωρο παρα το μωρο να ειναι αρρωστο. Εκτος αν δεν σε ενδιαφερει να αποβαλεις... μην ξεχνας οτι οσο σπανιο ειναι να εχει το παιδι μια τρισωμια ενω ολες οι εξετασεις ειναι καλες αλλο τοσο σπανιο ειναι ενα υγιες παιδι να εμφανισει στην στην συνεχεια μια σπανια ασθενεια. οποτε οι περισοτερες παμε με την λογικη κ γιαυτο οταν ολες οι εξετασεις ειναι καλες δεν κανουμε επεμβατικες εξετασεις κ ειδικα στα 35.  

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χριστος Ανεστη , ελπιζω να περασατε καλα το Πασχα.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις και ζητω συγγνωμη που αργησα να γραψω.

Πηρα τα αποτελεσματα του μη παρεμβατικου αιματολογικου τεστ και ειναι χαμηλου ρισκου , εμαθα και με σιγουρια το φυλο.Ακομα ομως σκεφτομαι αυτη τη διαφορα μεταξυ διαγνωσης και πιθανοτητας.Η λογικη μου λεει οτι μαλλον ειμαι πολυ περιεργη που μου δωσαν ποσοστο μικροτερο του 0.01 και δεν ημουν παρανοικη πριν μεινω εγκυος βρε παιδια αληθεια σας λεω εχω παρανοισει τωρα μονο.Σε λιγο ειναι η β επιπεδου ειπα θα περιμενω τα ευρυματα της και μετα θα παρω τη τελικη μου αποφαση (οσο αφορα την αμνιο)

 

και κατι ασχετο αν θελετε να το βαλετε σε καποιο αλλο θεμα αλλα για να μην ανοιγω αλλο...2 γιατρους ειχα και κανενας δεν μου ειπε για την κυστικη ινωση το εμαθα τυχαια απο φιλο που με ρωτησε!!!!στην 19η εβδομαδα !!!! το ειπα στο γιατρο μου ειπε ''α δε την εκανες?καντην'' !!!! τες πα εψαξα παντου να βρω μια οικονομικη λυση καθοτι εχουμε εναν μισθο μονο .Βρηκα ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ το Λαικο πηρα τηλεφωνο μου ειπαν μεχρι τις 16 εβδομαδες εναι δωρεαν μετα ειναι 50ευρω.Σας το λεω να το ξερετε οσες ενδιαφερεστε.Και σημερα μου ειπαν οτι εχουν ραντεβου απο Ιουλιο...οπωτε εγω δεν μπορω να περιμενω μεχρι τοτε και τα εσκασα στο ΡΕΑ.Που και εκει θα περιμενω 1 ΜΗΝΑ! για το πληρες τεστ που σημαινει οτι εγω παιδια θα μαθω για αυτο στις 24 εβδομαδες!!!! δε ξερω τι να πω...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, cronut είπε:

Χριστος Ανεστη , ελπιζω να περασατε καλα το Πασχα.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις και ζητω συγγνωμη που αργησα να γραψω.

Πηρα τα αποτελεσματα του μη παρεμβατικου αιματολογικου τεστ και ειναι χαμηλου ρισκου , εμαθα και με σιγουρια το φυλο.Ακομα ομως σκεφτομαι αυτη τη διαφορα μεταξυ διαγνωσης και πιθανοτητας.Η λογικη μου λεει οτι μαλλον ειμαι πολυ περιεργη που μου δωσαν ποσοστο μικροτερο του 0.01 και δεν ημουν παρανοικη πριν μεινω εγκυος βρε παιδια αληθεια σας λεω εχω παρανοισει τωρα μονο.Σε λιγο ειναι η β επιπεδου ειπα θα περιμενω τα ευρυματα της και μετα θα παρω τη τελικη μου αποφαση (οσο αφορα την αμνιο)

 

και κατι ασχετο αν θελετε να το βαλετε σε καποιο αλλο θεμα αλλα για να μην ανοιγω αλλο...2 γιατρους ειχα και κανενας δεν μου ειπε για την κυστικη ινωση το εμαθα τυχαια απο φιλο που με ρωτησε!!!!στην 19η εβδομαδα !!!! το ειπα στο γιατρο μου ειπε ''α δε την εκανες?καντην'' !!!! τες πα εψαξα παντου να βρω μια οικονομικη λυση καθοτι εχουμε εναν μισθο μονο .Βρηκα ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ το Λαικο πηρα τηλεφωνο μου ειπαν μεχρι τις 16 εβδομαδες εναι δωρεαν μετα ειναι 50ευρω.Σας το λεω να το ξερετε οσες ενδιαφερεστε.Και σημερα μου ειπαν οτι εχουν ραντεβου απο Ιουλιο...οπωτε εγω δεν μπορω να περιμενω μεχρι τοτε και τα εσκασα στο ΡΕΑ.Που και εκει θα περιμενω 1 ΜΗΝΑ! για το πληρες τεστ που σημαινει οτι εγω παιδια θα μαθω για αυτο στις 24 εβδομαδες!!!! δε ξερω τι να πω...

 

 

 

 

νομιζω οτι οι ορμονες τις εγκυμοσυνης μιλανε!!! δεν ξερω γιατι ανχωνεσε τοσο για συνδρομα υπαρχει καποιο ιστορικο στην οικογενεια.???  να ξερεις παντως οτι ενα υγιες παιδι δεν μπορει να στο εξασφαλισει κανενας γιατρος κ καμια εξεταση εγω ξερω κοπελα που εκανε αμνιο κ ηταν ολα καλα αλλα το παιδι εχει αλλα προβληματα καθυστερησης που δεν σχετιζονται με σπανια συνδρομα κ οι γονεις ειναι μολις 30 χρονων . 

οποτε μην κυνηγας μαγισες τα συνδρομα οταν οι εξετασεις ειναι καλες αποκλειετε να εμφανιστουν ξαφνικα. μην βαζεις εξτρα ανχος στην ζωη σου τα συνδρομα τα εχεις αποφυγει απλα να ευχεσε να ειναι ολα τα υπολοιπα καλα κ να γεννησεις στην ωρα σου ενα υγιες μωρο. 

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ το θεμα ξαναηρθε στην επιφανεια να πω οτι την ΜΠαρασκευη νομιζω,ειχα απαντησει στην vtgian αλλα η απαντηση δεν δημοσιευτηκε ποτε,προφανως γιατι αναφερομουν σε πολλους γιατρους.

cronut εγω την αποψη μου την ειπα κ ετσι επραξα κ προσωπικα το καλοκαιρι.

Ετσι κ αλλιως ο.τι κ να κανουμε ποτε δεν ξερεις τι θα συμβει.Το παιδι ειναι η πιο επισφαλης επενδυση για ολους μας

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης το ότι όντως είναι η πιο αξιόπιστη και το ότι όντως είναι παρεμβατική και όχι διαγνωστική εξέταση η αμνιο  δεν σημαίνει ότι δεν έχει ''ποσοστα κάτω του 100%''.Γιαυτό και πρίν την κάνουμε ο γιατρός μιλά για απόλυτο σίγουρο αποτέλεσμα αλλα μόλις την κάνουμε μιλά για εξαιρετικά καλά αποτελέσματα στο 99%.

Και εκεί πεθαίνεις μια ψυχρολουσία! 

Η μη επεμβατική φτάνει στο~ 97% αξιοπιστία.Στην αμνιο φτάνει 98-99 % αλλα συμπεριλαμβανομένων περισσοτερων πεδίων  άρα αυτό το 99 είναι πιο καθησυχαστικό. 

Επίσης η αμνιο είναι ακριβέστερη σε περίπτωση ασάφειας μη παρεμβατικών.

 

Στα 35 χωρίς καμία ένδειξη , δεν παίρνεις ρίσκο άμνιο κατα την άποψη μου και τόσο νωρίς( αν με εννοείτε).Ισχύουν όμως απόλυτα αυτά που έγραψε η Αργκ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας

 

Χτες περασα μια δυσκολη μερα για μενα , ειχα ενα οξυ πονο και συσπασεις πολλες και δεν ''ακουγα'' το μικρο πηρα τηλ το γιατρο μου και πηγα κλινικη εκει με επιασε μια μαια να ακουσει τη καρδια και ΔΕΝ την εβρισκε ...ακομα κραταω το μυαλο μου οκ ερχεται δευτερη δεν την ακουει ... παθαινω κριση πανικου σε 1 δευτερολεπτο.Με πανε σε γιατρο.Μεχρι να με πανε εγω κριση που εκανε τις συσπασεις δεκαπλασιες και τον οξυ πονο μεγαλυτερο.Τελικα ερχεται εμβρυολογος και σε 1 δευτερολεπτο βρισκει τη καρδια που χτυπαει κανονικα.(ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ).Επειδη σε 2 μερες θα εκανα την Β Επιπεδου μου λενε κατσε κανε υπομονη να τη κανουμε τωρα (θα την εκανα με αλλο εμβρυολογο κανονικα).Περιμενα αυτη την εξεταση για να κανω αμνιο.Τελικα - αν και μου ειπε οτι το εκανε γρηγορα γιατι ποναγα πραγμα που δεν μου αρεσε εμενα , εκατσα 20 λπετα μεσα και μου ελεγε οτι πεταει τη κεφαλη του υπερηχου η συσπαση- μου εβγαλε ολα τα πραγματα καλα εκτος απο 2.Υπερηχογενης εστια αριστερης κοιλιας καρδιας και Ηπιας Υδρονεφωση.Δεν μου λεει ΤΙΠΟΤΑ και βγαινω να περιμενω να ερθει ο γιατρος μου ο οποιος ηρθε λιγο αργοτερα και μιλαγε με τον εμβρυολογο.Μετα απο μιση ωρα ερχεται και μου λεει ολα καλα παρε αυτα τα φαρμακα και ξαπλα.Του λεω εχω 2 προβληματα να κανω αμνιο μου λεει ΟΧΙ αυτα φευγουν...

 

επιμονη οχι και οχι...αρχικα να παω μονη μου να ξανακανω την β επιπεδου και να κανω αμνιο καπου...και να τον αψηφησω και απλα να του πω δεν ακουω τι λες παω μονη μου η να (ξανα) αλλαξω γιατρο στον εκτο μηνα?

 

εδω μεσα εχω διαβασει β επιπεδου που κοιταγαν αν κουνιουνται χερια ξερω δαχτυλα ...επισεις ειδα οτι εχει μετρησει μονο το ενα χερι.Ενω και τα δυο ποδια.Υστερα 2 προβληματα βρεθηκαν...

 

τελος παντων...μπορειται να μου πειτε καποιο κεντρο που κανουν αμνιο και β επιπεδου να ρωτησω εκει?και ας παρεξηγηθει ο γιατρος...αθηνα μενω.

 

να σας πω οτι για 21 η αυχενικη + papp a  ειχε βγει 1 : 3883

Η Β Επιπεδου μου το εριξε στο 1:601

το μη επεμβατικο προγεννητικο αιματολογικο τεστ στην Αμερικη εβγαλε 1<10.000

 

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2018 at 6:14 AM, cronut said:

.Που και εκει θα περιμενω 1 ΜΗΝΑ! για το πληρες τεστ που σημαινει οτι εγω παιδια θα μαθω για αυτο στις 24 εβδομαδες!!!! δε ξερω τι να πω...

 

Μη σκας... Εγώ ένα μήνα πριν γεννήσω έμαθα ότι τελικά το παιδί μου ΔΕΝ είχε μεσογειακή αναιμία. Από λάθη και παραλείψεις γιατρών.

 

Quote

 

 

 

 

19 hours ago, cronut said:

 

 

τελος παντων...μπορειται να μου πειτε καποιο κεντρο που κανουν αμνιο και β επιπεδου να ρωτησω εκει?και ας παρεξηγηθει ο γιατρος...αθηνα μενω.

 

 

ευχαριστω

 

 

Λοιπόν, κοίτα τώρα. Στα 29 μου (τότε...), το 2009 δηλαδή, με Α επιπέδου 1:24.000, μου βρίσκουν στη Β επιπέδου στο μωρό υπερηχογενείς εστίες ασβεστίου στην αριστερή κοιλία μαζί με κανά δυό ακόμη θεματάκια καρδιολογικά. Ο ίδιος ο γυναικολόγος-μαιευτήρας μου, έκλινε προς το να γίνει η άμνιο, κυρίως επειδή αυτό το "πακέτο" των καρδιολογικών θεμάτων συναντάται σε ένα ποσοστό παιδιών με down. Ξεκαθαρίζοντάς μου ωστόσο, ότι οι πιθανότητες το παιδί να έχει down παραμένουν εξαιρετικά μικρές. Επίσης, από καρδιολογική άποψη, μου είπαν το ίδιο με σένα, ότι δηλαδή περνάνε και το πιθανότερο είναι να έχουν περάσει μέχρι να γεννήσω. Εντέλει κάνω την άμνιο, βγαίνουν όλα μια χαρά και ακριβώς ένα μήνα αργότερα ξαναπάω σε εμβρυοκαρδιολόγο, στον 6ο μήνα, και όλα τα προβλήματα στην καρδούλα της είχαν επίσης εξαφανιστεί, εκτός από τις υπερηχογενείς εστίες ασβεστίου που μου είπαν ότι θα έφευγαν μέσα στον πρώτο χρόνο αφού γεννηθεί. Κλείνει τον ένα χρόνο, την ξαναπάω στην ίδια παιδοκαρδιολόγο και πράγματι είχαν φύγει τα πάντα, όπως ακριβως μου τα'πανε.

 

Με όλα αυτά δεν εννοώ ότι οι περιπτώσεις μας είναι ίδιες, ούτε και θέλω να σε παρακινήσω προς το να κάνεις ή να μην κάνεις άμνιο. Η απόφαση θα είναι καθαρά δική σου. Εγώ τότε τα είχα κάνει όλα στον Ελευθεριάδη στο Embryocare το οποίο δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη κι αν ο γιατρός αυτός είναι ακόμη εκεί γιατί μιλάμε για πριν 9 χρόνια... Πάντως ήμουν πολύ ευχαριστημένη μαζί του.

Επεξεργάστηκαν by rica

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στη κρίση του γιατρού σου (ή σε κάποιον άλλο γιατρό αν πήρες και δεύτερη γνώμη) και αν το μυαλό σου δεν πρόκειται να ησυχάσει, κάνε την αμνιοπαρακέντηση να ηρεμήσεις. Εξήγησε στο γιατρό σου ότι ήταν για ψυχολογικούς λόγους και δεν νομίζω να θυμώσει, δικό σου παιδί δική σου κ η απόφαση. 

Τωρα, αν κάνεις την παρακέντηση και είσαι μέσα στο άγχος για το αν έκανες καλά ή όχι, αν  θέτεις την κύηση σε κινδυνο ή όχι, άστο. Δυστυχώς δεν μπορούμε να έχουμε έλεγχο σε όλες τις καταστάσεις γύρω μας. Ζυγισε τη κατάσταση στην οποία εσυ θα νιώθεις ποιο ήσυχη και πιο ήρεμη και αποφάσισε με ηρεμία. 

Όσο για το γιατρό ,ξαναλέω, δεν υπάρχει λόγος να θυμώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου cronut 

Καταρχήν να είσαι ψύχραιμη. Όσον αφορά την αμνιοπαρακεντηση ή τη λήψη λαχνης αντίστοιχα συμφωνώ κάνεις γιατρός δεν μπορεί να στο απαγόρεψει ή να στο επιβάλει. Εγώ έχω κάνει και τα δύο με καμία μα καμία παρενέργεια αλλά ο γιατρός μου ειδικεύεται σε αυτά. Από προσωπική εμπειρία θα σου πω πως παρόλο που η αμνιοπαρακεντηση και η τροφοβλαστη είναι οι μόνες εξετάσεις που δίνουν σαφείς απαντήσεις κι όχι να χαμε να λέγαμε (δέν συμφωνώ με κανένα αιματολογικο τεστ τα θεωρώ πεταμένα λεφτά, αν το θέμα είναι οικονομικό και μόνο κάνε τροφοβλαστη ή αμνιο) Παρόλα αυτά και κλείνει η παρένθεση κάποια θέματα δεν φαίνονται ΟΥΤΕ με την αμνιο. Τι εννοώ. Πέρυσι ήμουν 35 δεν θα έκανα τίποτε από τα δύο λόγω άψογης αυχενικής οπότε ήμουν ήρεμη. Στη Β επιπέδου βρήκαμε διάταση κοιλιων εγκεφάλου και ηχογενες έντερο. Αυτές οι 2 ένδειξεις λοιπόν έκαναν το γιατρό μου να μου κάνει αμνιο γιατί είθισται 2 ένδειξεις να σημαίνουν κάτι (όχι πάντα) κάνω λοιπόν αμνιοπαρακεντηση και βγαίνει πεντακάθαρη. Χαρά εγώ λέω όλα οκ δεν έχει τίποτα. Κι όμως το παιδί είχε υδροκεφαλια από υπολειπομενη κληρονομική μετάλλαξη σε κάποιο γονίδιο που δεν φαίνεται σε αμνιο. 

Προς θεού δε θέλω να σε αγχωσω ούτε να σε μπερδέψω χειρότερα, είμαι σίγουρη ότι δεν είναι τίποτα που δεν θα λυθεί μόνο του. Γνώμη μου να κάνεις έναν υπέρηχο καρδιας στο έμβρυο (υπάρχουν πολύ καλοί παιδοκαρδιολογοι) με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού σου για να δεις για την ηχογενεια και να παρακολουθειτε την εξέλιξη πιο στενά με υπερηχους. Αν μια αμνιοπαρακεντηση θα σε ησυχάσει καντην αλλά όχι όπου κι όπου. 

Όλα θα πάνε καλά, στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου Περιμένουμε τα καλά σου νέα! 

 

Link to comment
Share on other sites

αν μου ελεγε ο γιατρος πηγαινε κανε την θα ειχα ηδη παει με την αρνηση του μου προκαλει τυψεις οτι ισως προκαλεσω προβλημα απο την ανασφαλεια μου...εκλεισα ραντεβουν να επαναλαβω τη Β σε ενα κεντρο στο κωλονακι που διαβασα εδω μεσα πολλες να εχουν παει.Και μολις εκλεισα το τηλεφωνο σκεφτηκα οτι μπορει να μου πει για αμνιο για τα λεφτα μονο.(870 μου ειπαν).Δε ξερω πραγματκα πως κανετε 2-3 παιδια μπραβο σας.Εγω τελος το αποδεχομαι ειμαι αδυναμη ανωριμη.Μπαινουν στο μυαλο μου 1500σκεψεις.Διαφορετικες.Ολο αν και αν ειμαι.Θα παω και θα σας πω τι μου ειπε.

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2018 at 3:51 ΜΜ, cronut είπε:

αν μου ελεγε ο γιατρος πηγαινε κανε την θα ειχα ηδη παει με την αρνηση του μου προκαλει τυψεις οτι ισως προκαλεσω προβλημα απο την ανασφαλεια μου...εκλεισα ραντεβουν να επαναλαβω τη Β σε ενα κεντρο στο κωλονακι που διαβασα εδω μεσα πολλες να εχουν παει.Και μολις εκλεισα το τηλεφωνο σκεφτηκα οτι μπορει να μου πει για αμνιο για τα λεφτα μονο.(870 μου ειπαν).Δε ξερω πραγματκα πως κανετε 2-3 παιδια μπραβο σας.Εγω τελος το αποδεχομαι ειμαι αδυναμη ανωριμη.Μπαινουν στο μυαλο μου 1500σκεψεις.Διαφορετικες.Ολο αν και αν ειμαι.Θα παω και θα σας πω τι μου ειπε.

Καλημέρα κορίτσι μου.  Τι έκανες τελικά; Εγώ θα σε συμβούλευα να την κάνεις.. Έχω την κολλητή μου που είχε κάνει όλες τις εξετάσεις καλές οπότε δεν έκανε αμνιο. Γεννήθηκε το παιδί, όλα καλά και 7 μήνες μετά βρέθηκε με προβλήματα ανάπτυξης, έχει ένα σπάνιο σύνδρομο και τώρα η καημένη τρέχει και δεν φτάνει. Δεν είμαι γιατρός, μια εμπειρία σου παραθέτω και την συμβουλή να το σκεφτείς καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά σπάνια αλλα και κοινά  σύνδρομα και πάλι η αμνιο ενδέχεται να μην τα αναδείξει.

Δεν είναι τίποτα απόλυτο.

Εξαρτάται αρχικά ποιο ''πακέτο ελέγχου'' θα επιλέξει αλλα και θα πληρώσει κάποιος. Πάντα κάτι θα μείνει απ εξω(αδύνατο οικονομικά να ελεγχθούν τα πάντα προληπτικά) και πάντα κανείς δεν είναι σίγουρος για τίποτα.

Συνήθως λοιπόν, επιλέγονται στοχευμένα και με λογική τα προς έλεγχο, βάση ενδείξεων , κληρονομικότητας , συχνότητας στον πληθυσμό κλπ 

Ισχύει 99% αξιοπιστία ΠΑΝΤΑ για αυτά και μόνο που  ζητήθηκαν και εξετάστηκαν.

 

  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , ferby είπε:

Πολλά σπάνια αλλα και κοινά  σύνδρομα και πάλι η αμνιο ενδέχεται να μην τα αναδείξει.

Δεν είναι τίποτα απόλυτο.

Εξαρτάται αρχικά ποιο ''πακέτο ελέγχου'' θα επιλέξει αλλα και θα πληρώσει κάποιος. Πάντα κάτι θα μείνει απ εξω(αδύνατο οικονομικά να ελεγχθούν τα πάντα προληπτικά) και πάντα κανείς δεν είναι σίγουρος για τίποτα.

Συνήθως λοιπόν, επιλέγονται στοχευμένα και με λογική τα προς έλεγχο, βάση ενδείξεων , κληρονομικότητας , συχνότητας στον πληθυσμό κλπ 

Ισχύει 99% αξιοπιστία ΠΑΝΤΑ για αυτά και μόνο που  ζητήθηκαν και εξετάστηκαν.

 

  

ferby ενδιαφέρον αυτά που γράφεις και δεν ήξερα ότι υπήρχαν πακέτα. Δηλαδή αν κάποιος θέλει να κάνει "πλήρες " πακέτο με όσο το δυνατόν περισσότερα σύνδρομα, πόσο κοστολογείται (καλά, στο περίπου); 

Link to comment
Share on other sites

Η άμνιο διαμορφώνεται πέραν τα βασικά, όσο μακρυά πρέπει , 'θέλει και μπορεί ο καθένας .......

Για οτιδήποτε έχει ανακαλυφθεί διαγνωστικά...μπορεί κάποιος εν δυνάμει να ελέγξει!Ακόμη και ''προδιάθεση'' για την ενήλικη ζωή.

Στο ερώτημα σου, το κόστος είναι Υπέρογκο και απροσδιοριστο. Είναι αδύνατον να γίνει πρακτικά.Και καλώς δεν γίνεται. Απο ένα σημείο και μετά δεν έχει  νόημα για μένα και ηθικά.Ο γιατρός με ενδείξεις προτείνει. Αρα απλά θέλουμε πάντα  έναν καλό σωστό γιατρό να μειώσει κατα το δυνατόν  το ρίσκο.  

Τα τυπικά που συνήθως  επιλέγουν για  έλεγχο  με αμνιο ανάλογα ..... καστολογιο έχουν,,,,,  απο //περίπου 400ε εως 1000+ε. 

Εννοείτε ότι η αμνιο  δεν καλύπτει τίποτα παραπάνω απο αυτά που εξέτασε. 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...