Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμνιοπαρακέντιση_σχετικά ψύχραιμη!


Recommended Posts

Μια χαρά θα είναι όλα και το κατσαρολάκι δύο χαρές !!!!!!!!!!!!:wink::wink::wink:

Ολα καλά θα είναι, όπως τα λες!

Αφού είναι και κορυφαίος ο γιατρός δεν ανησυχούμε καθόλου!!! έτσι κατσαρολάκι? :D:D (θεικό νικ!)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας.ειμαι στην 13η εβδομαδα κ μετα την αυχενικη διαφανεια που έκανα προχτες(1,6) ο γιατρος μου μου συνεστησε να κανω αμνιοπαρακεντηση για το λογο οτι κλεινω τα 35 μεσα στην εγκυμοσυνη μου, οταν θα ειμαι 7,5 μηνων, στον υπερηχο ειδε κανονικα το ρινικο οστουν,βεβαια δεν εχω παρει ακομα τα αποτελεσματα απο την εξεταση αιματος.το θεμα μου ειναι οτι δεν θελω να την κανω, οχι γιατι φοβαμαι αλλα γιατι θεωρω οτι ο λογος που μου το προτεινε δεν με πειθει.τον εμπιστευομαι απολυτα τον ανθρωπο.εκει γεννησα το πρωτο παιδι μου,αλλα κατι μου λεει οτι τσαμπα θα τραβηχτω στην αθηνα, θα μπω σε μια διαδικασια ψυχοφθορα.το ενστικτο μου λεει οχι, αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.ειμαι στην 13η εβδομαδα κ μετα την αυχενικη διαφανεια που έκανα προχτες(1,6) ο γιατρος μου μου συνεστησε να κανω αμνιοπαρακεντηση για το λογο οτι κλεινω τα 35 μεσα στην εγκυμοσυνη μου, οταν θα ειμαι 7,5 μηνων, στον υπερηχο ειδε κανονικα το ρινικο οστουν,βεβαια δεν εχω παρει ακομα τα αποτελεσματα απο την εξεταση αιματος.το θεμα μου ειναι οτι δεν θελω να την κανω, οχι γιατι φοβαμαι αλλα γιατι θεωρω οτι ο λογος που μου το προτεινε δεν με πειθει.τον εμπιστευομαι απολυτα τον ανθρωπο.εκει γεννησα το πρωτο παιδι μου,αλλα κατι μου λεει οτι τσαμπα θα τραβηχτω στην αθηνα, θα μπω σε μια διαδικασια ψυχοφθορα.το ενστικτο μου λεει οχι, αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας

 

Το ρινικό οστό από μονο του δεν αρκεί ως ένδειξη υγιούς εμβρύου. Υπάρχουν κι άλλα πράγματα που κοιτάνε στην αυχενική. Δες τι γράφει αναλυτικά το χαρτί που σου δώσανε. Την έκανες σε πιστοποιημένο κέντρο ή άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε; Την αμνιοπαρακέντηση γενικά την προτείνουνε σε γυναίκες άνω των 35 για ευνόητους λόγους (με την ηλικία αυξάνονται οι πιθανότητες για τρισωμίες και σύνδρομο Down), αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να την κάνεις, αν δεν θέλεις. Προσωπικά δεν την θεωρώ καθόλου ψυχοφθόρα διαδικασία και θα την κάνω. Κι άλλες πόσες εξετάσεις θα έκανα, αν ήταν να μου δώσουν πληροφορίες για την υγεία του παιδιού μου και την έκβαση της εγκυμοσύνης μου. Η δική μου γυναικολόγος έκανε κι η ίδια αμνιοπαρακέντηση στη 2η εγκυμοσύνη της, επειδή ήταν 36 ετών, αν αυτό σου λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

'Εχω κλείσει σε έναν κορυφαίο για τις 21 Δεκεμβρίου!Ναι...τόσο αργά γιατί ο γιατρός μου θέλει να είναι όχι πολύ νωρίς για το ρίσκο της αποβολής( θα είμαι στην 21η εβδομάδα).Οπότε όπως καταλαβαίνεις ως τότε μόνο στα όριά μου θα είμαι περιμένοντας να μην έχω το ίδιο τέλος με την προηγούμενη εγκυμοσύνη.

 

 

Και εγώ στις 19/12 έχω ραντεβού για β΄ επιπέδου και αμνιο λόγο κακής πρώτης αυχενικής -γιατί την ξαναέκανα μετά από μια βδομάδα και καμία σχέση με την πρώτη-. Και εγώ στην 21η βδομάδα είμαι, καταλαβαίνω την μπέμπα που κλωτσάει όλη την ώρα και τρέμω στην ιδέα μην πάθει ή έχει κάτι κακό. Εύχομαι να μας πάνε όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ χαιρομαι που ολα πηγαν καλα με την αμνιο.με το καλο να γεννησεις!!

κοριτσια χρονια πολλα και σας ευχομαι καλη πρωτοχρονια!

ολα σας τα ονειρα να γινουν αληθινα!

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!χρονια πολλα με το καλο τα μωρακια σας...εγω ειμαι 6 μηνων κ ειμαι 22 χρονον κ πριν μια βδομαδα εκανα αμνιοπα δεν πονεσα καθολου ποιο πολυ πονεσα μεχρι να παρα τ αποτελεσματα πολυ κλαμα κ στεναχωρια γτ αν εβγαινε χαλια θα αναγκαζομουν να μου παρουν τον μπεμπι μου!!!αλλα ευτηχως ολα καλα,αλλα το προβληματακι που μου ειπαν σε υπεριχο καρδιας εμβρυο ηταν στενωσης πνευμονικης βαλβιδας κ ισως χρειαστει μπαλονακι μολις γεννησω που ευχομαι τον αλλο μηνα να μν υπαρχει το προβληματακι του γτ ειναι το πρωτο μου παιδακι κ το υπεραγαπω απο τωρα,ελπιζω να ειναι ολα καλα κ σε σας να γεννηθουν τ αγγελουδια μας μια χαρα κ να τα χαρουμε ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατσαρολάκι, πολύ χάρηκα με τα νέα σου. Είδες τελικά ότι η αυχενική είναι πιο σημαντική από το pap-a΄!!!!! Κοίτα τώρα να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και όλα θα πάνε καλά!!!!!!!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας και εγώ πέρασα τα ίδια, αλλά μετά την αυχενική είμαι αισιόδοξη και δοξάζω το θεό κάθε μέρα και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!!!!!!

Καλή πρωτοχρονιά και το νέος έτος να έρθει και να πραγματοποιήσει την ευχή μας, να έχουμε αγκαλιά γερά τα μωράκια μας στους εννέα μήνες!!!!!!!!

Σε φιλώ.

Link to comment
Share on other sites

Νεραιδούλα εύχομαι και σ' εσένα να πάνε όλα καλά. Να προσεύχεσαι και να ελπίζεις!!!!!! όλα με το καλό!

σ ευχαριστω καλη χρονια κ πανω απο ολα με υγεια

Link to comment
Share on other sites

Νεραιδούλα εύχομαι και σ' εσένα να πάνε όλα καλά. Να προσεύχεσαι και να ελπίζεις!!!!!! όλα με το καλό!

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!Να ρωτήσω κάτι;Μετά την β επιπεδου κάνατε και έναν επαναληπτικό υπέρηχο;Μου είπαν να πάω σε 4 βδομάδες και ξανω για doppler σε 8 βδομάδες..Φοβάμαι..Γιατί;Όλα μου είπαν ότι είναι μια χαρά.Αλλά γιατί να πάω τότε;Σου έυχομαι το νέο έτος να έρθει με υγεία και με ένα γερό γερό μωρό..Σε ευχαριστώ και πάλι πολύ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η αμνιοπαρακέντηση πήγε καλά και το μωρό είναι υγιές.Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις συμβουλές σας..Καλή χρονιά!

 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!Να ρωτήσω κάτι;Μετά την β επιπεδου κάνατε και έναν επαναληπτικό υπέρηχο;Μου είπαν να πάω σε 4 βδομάδες και ξανω για doppler σε 8 βδομάδες..Φοβάμαι..Γιατί;Όλα μου είπαν ότι είναι μια χαρά.Αλλά γιατί να πάω τότε;Σου έυχομαι το νέο έτος να έρθει με υγεία και με ένα γερό γερό μωρό..Σε ευχαριστώ και πάλι πολύ πολύ!

 

Είδες το κατσαρολάκι ? Αστεράκι από την κοιλιά !!!!!!!;):P

 

Για τις άλλες εξετάσεις που λες, να σου πώ ότι μετά από 2 εγκυμοσύνες, δεν θυμάμαι πιά τι εξετάσεις έκανα. Είχα εμπιστοσύνη στον γιατρό μου και ακολουθούσα το πρόγραμμα που μου έβαζε. Ίσως κάποιες να είναι εκ του περισσού αλλά επειδή δεν είμαι ειδικός ούτε ήμουν σε θέση να αξιολογώ αυτά που έβλεπε εκείνος, τις έκανα. Είμαι και γνωστή χέ...ρα σε τέτοια θέματα. Αν θυμάμαι καλά, με τέτοιες εξετάσεις βλέπουν την πρόοδο της ανάπτυξης του εμβρύου. Δεν θα τις φοβόμουνα.

 

Άντε με το καλό !!!!!!!!!!!!

 

Βρε το κατσαρολάκι :lol::lol::lol:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατσαρολάκι, εγώ μετά τη β΄επιπέδου την κανονική στην 22 εβδομάδα, έχω ραντεβού με το γιατρό για τον κλασσικό υπέρηχο σε 4 εβδομάδες.....νομίζω ότι είτε σε προσέχουν πιο πολύ εσένα οι γιατροί και σε βάζουν εξετάσεις, όχι γιατί έχεις κάτι αλλά γιατί αγχώνεσαι, είτε γιατί έκανες το μίνι β΄επιπέδου και σε λίγες εβδομάδες θα κάνεις το κανονικό β΄επιπέδου, που γίνεται μεταξύ της 21ης και 23ης εβδομάδας........αν 'εβλεπαν κάτι οι γιατροί θα σου το έλεγαν, να είσαι σίγουρη.

έκανες αυχενική, άμνιο, μίνι β' επιπέδου και αγχώνεσαι;;;;;; όλα θα πάνε καλά.....ηρέμησε και απόλαυσε το νινί σου.....το αξίζουμε και μεις να είμαστε ήρεμες μετά από τόσες αγωνίες......

σε φιλώ.

Link to comment
Share on other sites

chatzico Σε ευχαριστώ πολύ!Γελάω πολύ με το κατσαρολάκι..Μάλλον αγχώνομαι επειδή έχει καεί η γούνα μου.Εκείνο που με φρίκαρε είναι ότι η δυσπλασία που είχε πέρσυ το μωρό κατα τύχη φάνηκε στον 6ο!Φαίνεται στον 8ο μου είπαν.Βέβαια ζήτησα να πάρουν και γι αυτό αμνιακό υγρό και να το ψάξουν αλλά ο γενετιστής είπε ότι για να ξανατύχει είναι 1/90.000 οπότε μόνο ένας υπέρηχος αρκεί.Ίσως για αυτό να με θέλουν.Απλά εγώ εκεί μέσα έχω ζήσει φρικιαστικές στιγμές και δεν θέλω να ξαναπατήσω!

maria19772011 Έχεις δίκιο ότι αν έβλεπαν κάτι θα το έλεγαν..Με ηρεμήσατε πολύ πολύ και όπως είπες...έχουμε και εμείς δικαίωμα να ηρεμήσουμε λίγο.Μεγάλη αλήθεια.Σας φιλώ,σας ευχαριστώ και σας εύχομαι μία καλή καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αχ κοριτσια μου, σας διαβαζω και παρολο που τα ματια μου εχουν θολώσει από τα δακρυα, νοιωθω μια μικρη παρηγοριά. Ειμαι στη 14 εβδομαδα και πριν λίγες μερες έκανα αυχενική και pap-a. Ολα καλα στην αυχενικη τα ποσοστα για τρισωμιες ηταν πολύ καλυτερα απο τα προβλεπόμενα λογω ηλικιας. Μεχρι που βγηκε η pap a κι έφαγα το χαστούκι! Πιθανοτητα τρισωμιας 18 1:67!!!! Ο γατρος με παρεπεμψε αμεσα για ληψη τροφοβλαστης. ΤΡΕΜΩ, ΕΧΩ 2 ΒΡΑΔΥΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ. ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ. ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝΩ ΣΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ! Ευχαριστω για το χρονο σας!

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω η κατσαρολα ειχε παρομοια εμπειρια μονο που εκανε αμνιοπαρακεντηση. Να σαι καλα κοπέλα μου κι εσυ και το παιδακι σου! Μια προσευχουλα και για μενα please!

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια μου, σας διαβαζω και παρολο που τα ματια μου εχουν θολώσει από τα δακρυα, νοιωθω μια μικρη παρηγοριά. Ειμαι στη 14 εβδομαδα και πριν λίγες μερες έκανα αυχενική και pap-a. Ολα καλα στην αυχενικη τα ποσοστα για τρισωμιες ηταν πολύ καλυτερα απο τα προβλεπόμενα λογω ηλικιας. Μεχρι που βγηκε η pap a κι έφαγα το χαστούκι! Πιθανοτητα τρισωμιας 18 1:67!!!! Ο γατρος με παρεπεμψε αμεσα για ληψη τροφοβλαστης. ΤΡΕΜΩ, ΕΧΩ 2 ΒΡΑΔΥΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ. ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ. ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝΩ ΣΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ! Ευχαριστω για το χρονο σας!

 

Μη φοβάσαι κοπέλα μου η λήψη τροφοβλάστης δεν είναι τίποτα!5 λεπτά διαδικασία είναι-ενα τσίμπημα θα νιώσεις και μια ελαφριά ενόχληση κατά τη διάρκεια της λήψης του υλικού.Όσο για τα αποτελέσματα ξέρεις πόσες κοπέλες από εδώ μέσα είχαν pap a σαν τη δική σου και χειρότερη αλλά τα μωράκια τους ήταν υγιέστατα.Σκέψου ότι αυτό που σου έβγαλαν σημαίνει ότι έχεις 1,5% πιθανότητα για τρισωμία 18, που σημαίνει ότι έχεις 98,5% πιθανότητα να είναι υγιέστατο το μωράκι σου. Είναι απλά για να είσαι σίγουρη η εξέταση.Προσπάθησε να είσαι ήρεμη και ψύχραιμη και κοίτα να προσέχεις λίγο μετά την εξέταση, ιδιαίτερα να μην αρρωστήσεις.Όλα θα πάνε τέλεια!:wink:

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

anna 1703 σ' ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου. Μακαρι να ναι ετσι και να ειμαι στο 98,5% γιατι ετσι που μου τα ειπαν απο το εργαστηριο μου επεσε το ακουστικο απο τα χερια. Πολυ μου δινει θαρρος οτι κι αλλες κοπέλες το εζησαν αυτο με τετοια χαμηλα ποσοστα και τελικα τα μωρακια τους ηταν γερα. Σ ευχαριστω και για την πληροφορηση, δε φοβαμαι τοσο τον πονο οσο μην κανω λογω πονου καμια αποτομη κινηση, καταλαβαινεις. Ας ειναι το μωρο καλά και χαλαλι ολα τ άλλα. Καλη μερα ευχομαι!

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

anna 1703 σ' ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου. Μακαρι να ναι ετσι και να ειμαι στο 98,5% γιατι ετσι που μου τα ειπαν απο το εργαστηριο μου επεσε το ακουστικο απο τα χερια. Πολυ μου δινει θαρρος οτι κι αλλες κοπέλες το εζησαν αυτο με τετοια χαμηλα ποσοστα και τελικα τα μωρακια τους ηταν γερα. Σ ευχαριστω και για την πληροφορηση, δε φοβαμαι τοσο τον πονο οσο μην κανω λογω πονου καμια αποτομη κινηση, καταλαβαινεις. Ας ειναι το μωρο καλά και χαλαλι ολα τ άλλα. Καλη μερα ευχομαι!

 

 

καταρχάς δεν θα πονάς, γιατί θα σου έχει κάνει τοπική αναισθησία ο γιατρός, οπότε ούτε απότομη κίνηση θα κάνεις, γιατί θα είσαι ξάπλα, θα κοιτάς την οθόνη του υπερηχου και ο γιατρός βάζει μέσα στην κοιλιά μια υποδοχή (κάπως έτσι μου φάνηκε εμένα) που σταθεροποιεί την θέση της βελόνας και μπορεί να κινηθεί μόνο μέσα σε αυτήν, οπότε και κίνηση να κάνεις, η βελόνα δεν μπορεί να ξεφύγει

ελπίζω να σε καθησύχασα λίγο!

καλά αποτελέσματα εύχομαι, μόνο αυτό έχει σημασία

Link to comment
Share on other sites

anna 1703 σ' ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου. Μακαρι να ναι ετσι και να ειμαι στο 98,5% γιατι ετσι που μου τα ειπαν απο το εργαστηριο μου επεσε το ακουστικο απο τα χερια. Πολυ μου δινει θαρρος οτι κι αλλες κοπέλες το εζησαν αυτο με τετοια χαμηλα ποσοστα και τελικα τα μωρακια τους ηταν γερα. Σ ευχαριστω και για την πληροφορηση, δε φοβαμαι τοσο τον πονο οσο μην κανω λογω πονου καμια αποτομη κινηση, καταλαβαινεις. Ας ειναι το μωρο καλά και χαλαλι ολα τ άλλα. Καλη μερα ευχομαι!

 

 

kalimera sou! eyxomai ola na pane kala kai na kratiseis to mwraki sou stin agkalia sou.egw 2/2/2012 exw rantevou gia tin exetasi,exw toxoplasma kai tha doume an exei perasei sto mwraki mas..ki egw fovamai poly MONO GIA TO APOTELESMA!!!!!

WTHap2.png
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς δεν θα πονάς, γιατί θα σου έχει κάνει τοπική αναισθησία ο γιατρός, οπότε ούτε απότομη κίνηση θα κάνεις, γιατί θα είσαι ξάπλα, θα κοιτάς την οθόνη του υπερηχου και ο γιατρός βάζει μέσα στην κοιλιά μια υποδοχή (κάπως έτσι μου φάνηκε εμένα) που σταθεροποιεί την θέση της βελόνας και μπορεί να κινηθεί μόνο μέσα σε αυτήν, οπότε και κίνηση να κάνεις, η βελόνα δεν μπορεί να ξεφύγει

ελπίζω να σε καθησύχασα λίγο!

καλά αποτελέσματα εύχομαι, μόνο αυτό έχει σημασία

 

Δεν κάνουν τοπική αναισθησία στην αμνιοκέντηση, γιατί πολύ απλά δεν πονάει καθολου. Σαν αιμοληψία είναι, ένα απλό τσίμπημα με τη βελόνα, πιο πολύ μια μικρή πίεση νιώθεις και κρατάει ελάχιστα. Εγώ απ' το φόβο μου, είχα σταματήσει και ν' ανασαίνω, αλλά μόλις τελείωσε, κατάλαβα ότι άδικα ανησυχούσα κι αγχωνόμουν.

 

 

 

ζωημακ9 & eleni89, καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...