Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ???ΔΙΛΗΜΜΑ!!!


Recommended Posts

Καλημέρα σας!Διανύω την 23η εβδομάδα της 2ης εγκυμοσύνης μου και προχθές έκανα την β-επιπέδου.Όλες οι μετρήσεις ήταν πολύ καλές αλλά ο γιατρός μας είπε ότι επειδή βλέπει μια οριακή υδρονέφρωση και μια άσπρη κουκίδα στην καρδιά αν θέλω να κάνω αμνιοπαρακέντηση για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο το παιδί να έχει σύνδρομο Down!Νόμιζα ότι θα λιποθυμήσω!!Μεταξύ άλλων μας είπε ότι πιο πολλές πιθανότητες έχω να αποβάλλω από την αμνιοπαρακέντηση παρά το παιδί να έχει σύνδρομο και ότι η απόφαση είναι δική μου.Γύρισα σπίτι και το κεφάλι μου είχε μυρμηγκιάσει!

Από τη μία φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση από την άλλη δεν μπορώ να βγάλω την εγκυμοσύνη με αυτή την ψυχολογία και ένα μήπως να με κυνηγάει!Σκέφτηκα να περιμένω μέχρι τον άλλο υπέρηχο μήπως υποχωρήσουν η υδρονέφρωση και η κουκίδα γιατί διάβασα ότι σε πολλές περιπτώσεις φεύγουν μέχρι το τέλος τηε εγκυμοσύνης.Είχε κάποια από σας ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οχι δεν έχω ανάλογη εμπειρία αλλά σου προτείνω να κάνεις την αμνιοπαρακέντηση για να είσαι 99,9% σίγουρη τι σου γίνεται. Γιατί σου είπε ο γιατρός σου οτι έχεις ΠΟΛΛΕΣ πιθανότητες να αποβάλλιες από τξμ αμνιοπαρακέντηση; Μήπως βλέπει κάτι άλλο και δεν στο λέει; Μόνο αν υπάρχει προβλήμα μπορείς να αποβάλλεις. Τα ποσοστά αποβολής είναι από ελάχιστα ως μηδενικά με την αμνιο. Μπορείς να συνεχίσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου με ένα ΜΗΠΩΣ; Κορίτσια μην παρεξηγηθώ. Απλά λέω τι θα έκανα εγώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει κάτι άλλο απλά με την αμνιοπαρακέντηση έχεις ποσοστό αποβολής 0,5% και η papp-A ήταν 1:7500.Αν συγκρίνεις αυτά τα δύο ποσά δεν έχουν καμία σχέση.Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες απλά προσπαθώ να ζυγίσω τα πράγματα και να καταλήξω στο λιγότερο επικίνδυνο!

Link to comment
Share on other sites

Η αμνιοπαρακέντηση είναι πιο επικίνδυνο να γίνεται μετά την 17η εβδομάδα κύησης γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες αποβολής, δεν είναι όμως και τραγικό. Ρώτα τον γιατρό σου τις πιθανότητες αποβολής και τις πιθανότητες να έχει το παιδί σύνδρομο down. Μην ανησυχείς το μεγαλύτερο ποσοστό των παιδιών που κατά την κύηση διαπιστώνεται να έχουν κάποια τέτοια ανωμαλία γεννιούνται υγιη. Καλή τύχη, μακάρι να πάνε όλα πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει συνδρομο Down θα κανεις διακοπη?Ειναι καθαρα δικη σου αποφαση και δε θελω να μου απαντησεις.Απλα ρωταω γιατι αν εχεις σκοπο να κανεις διακοπη κυησης ισως να το ρισκαρεις για να εισαι σιγουρη.Για να μπεις μετα σε αλλες διαδικασιες.Αν δεν εχεις σκοπο να κανεις διακοπη δεν υπαρχει και λογος να κανεις αμνιο.

Οπως λεει και η marialina δεν ειναι τοσες πολλες πιθανοτητες.Απλα οι ιατροι λενε ετσι για να ειναι καλυμενοι.Αν συμβει το κακο να μην τον κυνηγησεις!!!!

Εγω δεν εχω κανει αμνιο,και τωρα με τα διδυμα ο ιατρος μου ειπε οτι για να ειμαι σιγουρη να κανω,κατι στο οποιο ο ιδιος ειναι κατα.Απλα δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως θα σου προτεινα να παρεις και μια δευτερη γνωμη.πηγαινε σε ενα κεντρο να επαναλαβεις το β' επιπεδου,ισως μεσα απο το φορουμ να μπορουν να σου προτεινουν καποιο καλο,και μετα βλεπεις...μην παρεις βιαστικες αποφασεις,μπορει η αμνιο να ειναι πια μια συνηθισμενη εξεταση αλλα δεν παυει να εγκυμονει κινδυνους.κανε αμεσα μια επανεξεταση,μπορει να στοιχιζει,αλλα καλυτερα να εισαι ησυχη οτι η οποια αποφαση παρεις ειναι η καλυτερη,παρα να αναρωτιεσαι αν χρειαζοταν να κανεις την αμνιο τελικα η οχι.

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩς ειναι μια αποφαση που πρεπει να παρεις εσυ..απλα θα σου πω την δικη μου περιπτωση διοτι ειμαι βελονοφοβικη ως αηδιας..

στην αυχενικη ολα ηταν σουπερ και μου ειπε η κοπελα οτι αν ηταν στην θεση μου ΔΕΝ θα εκανε παρακεντηση...

παω στον γιατρο και μου λεει να κανω το papp...

βγαινουν τα αποτελεσματα 1:105 Και επειμενει ο γιατρος να γινει η παρακεντηση...

μεχρι να παω και να το κανω ασπρισαν τα μαλλια μου απο φοβο και αγχος...

την εκανα βγηκαν ολα σουπερ και ξαναπαω σε αυτην που εκανε την αυχενικη για να κανω β επιπεδου...

και μου λεει....ΔΕΝ με εμπιστευτηκες ε??η αυχενικη ηταν τοσο καλη που δεν ειχες πιθανοτητες ..αλλα ετσι σας πανικοβαλουν....

 

βεβαια πηρα συνειδητα την αποφαση διοτι δεν ηθελα να εχω καμια αμφιβολια.....

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κανει ο καθενας πως το βλεπει και τι πιστευει...

Εγω εκανα στα διδυμα και αν εκανα κι αλλο παιδι θα εκανα αμνιο ξανα...

Προσωπικα οσους ξερω οτι εκαναν αμνιο και το μωρο ηταν καλα (οκ δεν ξερω και καμια να μην ηταν καλα το μωρο) καμια δεν απεβαλε...

Οι γιατροι πρεπει να το πουν γιατι αν μια στις 1000 αυτος που την κανει δεν ειναι καλος...τοτε να τρυπισει το σακο και να γινει αποβολη...οποτε πρεπει να ειναι καλυμενοι οτι ειναι δικη μας αποφαση...

Σου ευχομαι να αποφασισεις το καλυτερο για εσας

Link to comment
Share on other sites

να πάρεις και δεύτερη γνώμη οπωσδήποτε !!!!!!!!!!!!!!!!!!

εμείς είχαμε κάτι ανάλογο μετα τον υπέρηχο του β΄επιπέδου με αυτό που λες για την καρδία και μας έστειλε ο γιατρός μας στο μητέρα σε έναν συγκεκριμένο νεογνολόγο και κάναμε έναν υπέρηχο ακόμα και μας είπε οτι όλα ήταν εντάξη και ότι είναι συχνό το φαινόμενο αυτό και δεν είναι τίποτε το ανησυχητικό.

Θεωρώ ότι η αμνιοπαρακέντηση εχεί πολλους κινδύνους και να το ψαξεις και αλλο .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΥΣΤΥΧΩς ειναι μια αποφαση που πρεπει να παρεις εσυ..απλα θα σου πω την δικη μου περιπτωση διοτι ειμαι βελονοφοβικη ως αηδιας..

στην αυχενικη ολα ηταν σουπερ και μου ειπε η κοπελα οτι αν ηταν στην θεση μου ΔΕΝ θα εκανε παρακεντηση...

παω στον γιατρο και μου λεει να κανω το papp...

βγαινουν τα αποτελεσματα 1:105 Και επειμενει ο γιατρος να γινει η παρακεντηση...

μεχρι να παω και να το κανω ασπρισαν τα μαλλια μου απο φοβο και αγχος...

την εκανα βγηκαν ολα σουπερ

 

Ακριβώς το ίδιο συνέβει και σε εμένα: τέλεια αυχενική, καλή η ηλικία μου (32 τότε)

papp-a χάλια...

και είχα τον έναν γιατρό να μου λέει "καν΄την"

και τον άλλον γιατρό "μην την κάνεις"

Στο τέλος την έκανα και ησύχασα και όλα ΟΚ!!

 

Εχει να κανει ο καθενας πως το βλεπει και τι πιστευει...

Εγω εκανα στα διδυμα και αν εκανα κι αλλο παιδι θα εκανα αμνιο ξανα...

Προσωπικα οσους ξερω οτι εκαναν αμνιο και το μωρο ηταν καλα (οκ δεν ξερω και καμια να μην ηταν καλα το μωρο) καμια δεν απεβαλε...

Οι γιατροι πρεπει να το πουν γιατι αν μια στις 1000 αυτος που την κανει δεν ειναι καλος...τοτε να τρυπισει το σακο και να γινει αποβολη...οποτε πρεπει να ειναι καλυμενοι οτι ειναι δικη μας αποφαση...

Σου ευχομαι να αποφασισεις το καλυτερο για εσας

 

Συμφωνώ απόλυτα!!

Και εγώ στο δεύτερο (που δυστυχώς όμως έχασα για άλλο λόγο)

θα την έκανα και ας μην είχα περάσει τα 35 μου, που έχουν σαν όριο !!

 

ποσο χρονων εισαι;

 

Άστο, δεν ισχύει...

Μια φίλη μου 28 χρονών είχε παιδι με down και ευτυχώς που φάνηκε στην αυχενική και της το πήραν...

είναι "να μην το έχει η κούτρα σου..."

 

 

Γνώμη μου, (με βάση την προσωπική εμπειρία μου που τότε το "είχα ψάξει")

Bρες έναν καλό γιατρό να σου την κάνει!

Μην πας στον πρώτο τυχόντα!!

Υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ θέματα που λένε για πολλούς ΚΑΛΟΥΣ γιατρούς!

Και μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας!Είμαι 29 χρονών.

Έχετε δίκιο για την δεύτερη γνώμη αλλά ο γιατρός που πηγαίνω ειδικεύεται στους υπερήχους και είναι και λίγο ψείρας γι'αυτό και τον διάλεξα!Αφήνω στην άκρη τον φόβο της βελόνας, με φοβίζει ο κίνδυνος της αποβολής!

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ η αμνιοπαρακεντηση δεν ειναι τιποτα απολυτως εγω την εκανα απο μονη μου,λογω του οτι ειναι η μοναδικη διαγνωστικη εξαταση γιατι ολες οι αλλες εξετασεις βασιζονται πανω σε ποσοστα.Εκανε 1 λεπτο ο γιατρος να μου κανει την εξεταση,εκατσα ενα 24ωρο σπιτι κ ολα μια χαρα.Εγω σου προτεινω να την κανεις για να σου φυγει το αγχος γιατι σκεψου 4 μηνες να σκεφτεσαι μονο αυτο,θα τρελαθεις.Ευχομαι να ειναι ολα καλα κι αν κανεις την εξεταση θα δεις δεν ειναι ολο αυτο που ακουμε κ φοβομαστε

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει συνδρομο Down θα κανεις διακοπη?Ειναι καθαρα δικη σου αποφαση και δε θελω να μου απαντησεις.Απλα ρωταω γιατι αν εχεις σκοπο να κανεις διακοπη κυησης ισως να το ρισκαρεις για να εισαι σιγουρη.Για να μπεις μετα σε αλλες διαδικασιες.Αν δεν εχεις σκοπο να κανεις διακοπη δεν υπαρχει και λογος να κανεις αμνιο.

Οπως λεει και η marialina δεν ειναι τοσες πολλες πιθανοτητες.Απλα οι ιατροι λενε ετσι για να ειναι καλυμενοι.Αν συμβει το κακο να μην τον κυνηγησεις!!!!

Εγω δεν εχω κανει αμνιο,και τωρα με τα διδυμα ο ιατρος μου ειπε οτι για να ειμαι σιγουρη να κανω,κατι στο οποιο ο ιδιος ειναι κατα.Απλα δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες.

 

Νομιζω οτι αυτο που λεει η Γιωτα ειναι αυτο που πρεπει να αποφασισεις. Δηλαδ το αν θα κανεις διακοπη γιατι δεν γινεται μετα την 24η εβδομαδα. Απο την αλλη αν εχειςαποφασισει να κρατησεις το μωρακι οτι και να γινει δεν υπαρχει λογος να κανεις μια επεμβατικη εξεταση. Αν ο μοι γεννητο υπαρχει προβλημα θα φανει και στον υπερηχο του τριτου τρμηνου οποτε θα μπορεις να κανεις τις οποιες προετοιμασιες χρειαζονται για το μωρο σου. Εγω εκανα και στις δυο εγκυμοσυνες λογω ηλικας (37 και 39).

Παντως αν η πιθανοτητα για συνδρομο ειναι 1:7500 σιγουρα η πιθανοτιτα αποβολης απο την αμνιο ειναι πολυ μεγαλυτερη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pitsirikokaki μου μην στεναχωριεσαι, όσο μπορεις! Εγω έκανα τροφοβλάστη την 12η εβδομάδα που οι πιθανοτητες είναι διπλάσιες, δηλ.1%, κ ειχα κ διδυμάκια. Ο λόγος που το έκανα ηταν οτι μου ειχαν βρει στον προγεννητικό οτι είχα μεγαλοκυτταρικό. Θα σου πρότεινα να παρεις αρχικά μια 1η γνώμη, άμεσα όμως, γιατι μετά την 24-25η εβδομάδα οι επιλογες σου περιοριζονται. Αν συνεχιζονται τα ευρηματα, τοτε θα έλεγα να την κάνεις. Θα σου φύγει ένα τεραστιο αγχος κ θα συνεχισεις την εγκυμοσυνη με χαμογελο.

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή μου είναι παρόμοια με τη δική σου. Ήμουν έγκυος σε δίδυμα, είχα ήδη κάνει αμνιοπαρακέντηση με τέλεια αποτελέσματα, και στη Β επιπέδου ο γιατρός βρήκε υδρονέφρωση στο ένα μωρό, η οποία όντως σχετίζεται με το Σύνδρομο Down. Τα λόγια του ήταν πως αν δεν είχαμε ήδη κάνει αμνιοπαρακέντηση, μετά την υδρονέφρωση θα μου ζητούσε να την κάνουμε.

 

Δεν ξέρω γιατί ο γιατρός σου σε φόβισε για τις πιθανότητες αποβολής μετά από αμνιοπαρακέντηση. Δε λέω, υπάρχουν ποσοστά. Αλλά είναι πάρα πολύ χαμηλά. Και αν ο γιατρός που στην κάνει είναι έμπειρος, τότε προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Προσωπικά δεν έχω τύχει κάποια κοπέλα να απέβαλε μετά τη συγκεκριμένη εξέταση.

 

Αλλά όπως είπαν και τα κορίτσια, η απόφαση είναι καθαρά δική σου. Παίζει ρόλο τι θα έκανες με το μωράκι αν όντως είχε το σύνδρομο. Τι εμπιστοσύνη έχεις στο γιατρό σου. Αν θα μπορεσεις να είσαι με το άγχος και την αμφιβολία μέχρι να γεννήσεις. Πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για την κουκιδα στην καρδια (υπερηχογενης εστια) διαβασε και εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=41118

 

για την υδρονεφρωση εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20937

 

Το αν θα κανεις ή οχι ειναι μια αποφαση που θα παρεις μονο εσυ.

H αμνιο οπως ηδη σου εχουν πει εχει 1/200 πιθανοτητες αποβολης αν γινει οταν πρεπει , και 1/100 αν γινει σε προχωρημενη εγκυμοσυνη. Δεν εχω ακουσει παντως περιπτωση αποβολης απο αμνιο απλα ετσι μου ειχαν πει και εμενα τοτε.

 

Εγω προσωπικα με μονο σημαδι την υπερηχογενη εστια στην Β επιπεδου εκανα αμνιο . Ο ανθρωπος ηταν κορυφη. Ολα πηγαν τελεια, τα αποτελεσματα ηταν ευχαριστα και εγω ησυχασα (αλλοιως θα εβγαζατην υπολοιπη εγκυμοσυνη μεσα στο αγχος).

 

Στην θεση σου θα εκανα επαναληπτικο Β επιπεδου (θα προτεινα αν δεν παρεξηγουμαι γι αυτο τον Μαλλιγιαννη ο οποιος θα την αξιολογησει και αν κρινει οτι χρειαζεται θα κανει ο ιδιος την αμνιο).

 

ΥΓ. Ο γιατρος που σου εκανε την Β επιπεδου εχει πιστοποιηση?

 

Ευχομαι ολα να πανε καλα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι,ο γιατρός έχει ειδικευτεί στους υπέρηχους,τον εμπιστεύομαι απόλυτα!Αυτό που βλέπω είναι ότι δεν μπορώ να υσηχάσω και μάλλον θα καταλήξω στην αμνιοπαρακέντηση!

Link to comment
Share on other sites

Στον Μαλιγιάννη είμασταν κι εμείς, elenik. Ο γιατρός μου ήθελε πάση θυσία να πάω σ'αυτόν γιατί η εγκυμοσύνη μου ήταν, όπως τις ονομάζουν, "πολύτιμη" και δεν ήθελε να διακινδυνέψει με κάποιον άλλο γιατρό. Έχω να λέω μόνο τα καλύτερα για αυτόν.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!Διανύω την 23η εβδομάδα της 2ης εγκυμοσύνης μου και προχθές έκανα την β-επιπέδου.Όλες οι μετρήσεις ήταν πολύ καλές αλλά ο γιατρός μας είπε ότι επειδή βλέπει μια οριακή υδρονέφρωση και μια άσπρη κουκίδα στην καρδιά αν θέλω να κάνω αμνιοπαρακέντηση για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο το παιδί να έχει σύνδρομο Down!Νόμιζα ότι θα λιποθυμήσω!!Μεταξύ άλλων μας είπε ότι πιο πολλές πιθανότητες έχω να αποβάλλω από την αμνιοπαρακέντηση παρά το παιδί να έχει σύνδρομο και ότι η απόφαση είναι δική μου.Γύρισα σπίτι και το κεφάλι μου είχε μυρμηγκιάσει!

Από τη μία φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση από την άλλη δεν μπορώ να βγάλω την εγκυμοσύνη με αυτή την ψυχολογία και ένα μήπως να με κυνηγάει!Σκέφτηκα να περιμένω μέχρι τον άλλο υπέρηχο μήπως υποχωρήσουν η υδρονέφρωση και η κουκίδα γιατί διάβασα ότι σε πολλές περιπτώσεις φεύγουν μέχρι το τέλος τηε εγκυμοσύνης.Είχε κάποια από σας ανάλογη εμπειρία?

 

 

 

Να μη φοβάσαι. έκανα κι εγώ αμνιο (για αλλους λόγους). Να σου πω την αλήθεια δεν φοβόμουν τόσο την αποβολή όσο τ'αποτελέσματα της εξέτασης. εμένα ο γιατρός μου φοβόταν για τρισωμία 18 και μέχρι να βγουν τ'αποτελέσματα είχα σκάσει.

Δεν ξέρω αν μπορώ να πω τη γνώμη μου αλλά η αμνιο με βοήθησε να ηρεμήσω και να χαρώ κι εγώ όσο μπορώ μετά από αρκετά προβλήματα την εγκυμοσύνη μου.

Σου εύχομαι να πάρεις την καλύτερη για σένα απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ!Αύριο θα συναντήσω τον γιατρό μου για να πάρω μια απόφαση να ηρεμήσει το κεφάλι μου.Καλή συνέχεια στις εγκυμοσύνες σας και να χαίρεστε να μωράκια σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Έχω ολόιδια περίπτωση. 23η εβδομάδα και εγω και βρήκαν

κουκιδα στην αριστερή κοιλία της καρδιας και οριακή διαταση νεφρου απο 6 που είναι το όριο στο 6,5.- έχω πολυ καλή αυχενική , 1 προς 16.000

και το ποσοστο μου τωρα παει 1 προς 1000 , ένα ποσοστό που όπως μου είπαν δεν είναι ακριβές αλλα δεν υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία για να δωσουν κάποιο αλλο. έιναι σίγουρα 1

προς μεγαλυτερο του 1000 . οι πιθανοτητες αποβολης με την αμνιο , πάντα με ποσοστα είναι 1 προς 100 και περνάω το ίδιο διλλημα. οι μισοι μου λενε καντη οι άλλη μισοι όχι. Εγω αυτό μάλλον που θα κάνω είναι να ακολουθησω το ενστικτό μου για αυτή την απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

χρειαστηκε να κανω και εγω αμνιοπαρακέντηση. την ώρα που μου έβαλε τη βελόνα ο γιατρός πονεσα, κουνηθηκα λίγο και η μήτρα εκανε συσπαση με αποτελεσμα να χρειαστεί να με ξανατρυπήσει. καταστεναχωρήθηκα τότε και αγχώθηκα οτι θα το χασω το μωρό. όμως τελικά πηγαν όλα καλά. γυρισα σπίτι ξεκουράστηκα για μερικές μερες και στη συνεχεια εμαθα τα καλά αποτελέσματα και απόλαυσα την εγκυμοσύνη μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...