Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις υποψήφιες μαμάδες!

Είμαι καινούρια στο forum, το οποίο διαβάζω ανελλιπώς από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, καθώς το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Υπάρχει καμία κοπέλα που να μην έχει κάνει αμνιοπαρακέντηση? Ή να σκέφτεται να μην την κάνει?

Προσωπικά σκέφτομαι να μην την κάνω, καθώς ο βασικός υπέρηχος α΄τριμήνου (αυχενική διαφάνεια & PAPP-A) μου έδωσε πολύ χαμηλή πιθανότητα για σύνδρομο down (1:4300). Ωστόσο, επειδή είμαι 36 ετών, προβληματίζομαι. Όμως, φοβάμαι τις έστω και μικρές πιθανότητες επιπλοκών και για αυτό δε θέλω να την κάνω. Γιατί να διακινδυνεύσω το μωράκι μου χωρίς να υπάρχουν ουσιαστικές ενδείξεις που να με οδηγήσουν σε αυτή την επεμβατική εξέταση?

 

Αν και το να κάνει κάποια γυναίκα αμνιοπαρακέντηση είναι απόφαση καθαρά προσωπική, ωστόσο θα ήθελα τη γνώμη σας. Μέσα στο forum δε βρήκα τέτοια ερώτηση, καθώς όλες οι εγγυούλες που μιλάτε στα θέματα περί αμνιοπαρακέντησης, την έχετε κάνει ή σκέφτεστε να την κάνετε.

Τελικά μόνο εγώ δεν την κάνω? :?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δεν έχω κάνει αμνιοπαρακέντηση. Τα αποτελέσματα της αυχενικής ήταν καλά. Πίστευα ότι μόνο τότε χρειάζεται όταν δηλ έχεις κακές ενδείξεις. Λάθος κατάλαβα; Τη συστήνουν ακόμα κ όταν όλα πάνε καλά απλά κ μόνο λόγω ηλικίας; Από ποια ηλικία κ μετά; Εγώ είμαι 32.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει αμνιοπαρακεντηση γιατι ημουν μικρη και στις 3 εγκυμοσυνες μου (22.5, 24, 28) και οι αυχενικες διαφανειες ηταν παρα πολυ καλες.

Επειδη υπαρχει ποσοστο αποβολης πρεπει να συντρεχουν λογοι για να γινει η συγκεκριμενη εξεταση. Ενα λογος ειναι η ηλικια αλλα αν η αυχενικη διαφανεια και το pap A test ειναι πολυ καλα, καποιες επιλεγουν να μην τηνκανουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εγω εκανα σημερα αμνιοκεντηση και ειμαι 31 εβδομαδων !

αργησα λιγο γιατι ενω ηταν ολα καλα μετα τη β-επιπεδου εμφανιστηκε υπερηχογενες εντερο και στα 2 μωρα(εχω διδυμα).

ο γιατρος επεμενε να την κανουμε τωρα και ας εχει προχωρησει η εγκυμοσυνη!θελει να μας φυγει καθε υποψια και εγω βεβαια συμφωνησα!

κοριτσια το καλο που βγαινει απο αυτη την εξεταση ειναι περισσοτερο απο το κακο!

δεν υπαρχει κανενας κινδυνος για το μωρο εκτος και αν ο γιατρος ειναι "χασαπης".

το ποσοστο αποβολης ειναι πολυ μικρο (1%)και αν μετα ακολουθηστε τις οδηγιες του γιατρου(εμενα μου ειπε 2 μερες ξαπλα-καναπες-κρεβατι)και μετα για μια βδομαδα πολυ χαλαρα (οχι βαρη ,οχι κουραση και ταρζανιες) και ολα καλα θα πανε!

ειλικρινα δεν ειναι τιποτα ουτε για τη μαμα ουτε για το μωρο!πολυ απλη διαδικασια και ομως τοσο πολυτιμη!

εγω ειμαι 31 χρονων και ομως ηθελα να την κανω και πιστευω πωσ κανονικα καθε εγκυος πρεπει να τη κανει !το μονο κακο ειναι οτι ειναι οικονομικα ασυμφορη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκανα γιατί είχα χάσει το α' επιπέδου (οχι λόγω ηλικίας)και έπρεπε να προσέχω για 2 μέρες μετά.Η αδερφή μου πάντως που ήταν 38 επέλεξε να μην την κάνει.Τι να σου πω.Και να την κάνεις ,πάλι πιθανότητες θα σου δώσουν...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν την εκανα ουτε καν μου προταθηκε γιατι τα αποτελεσματα της αυχενικης και του papA ηταν οσο καλυτερα γινοταν.τι να πω νομιζω ειναι καθαρα θεμα γιατρου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια

Το ίδιο δίλημμα έχω κι εγώ, η αυχενική μας βγήκε 1,8, η τρισωμία 21 (down) 1:3294 και για την τρισωμία 18 + ΑΔ (δεν ξέρω τι είναι το ΑΔ) μικρότερο από 1:50000.

Η ηλικία μου είναι 37.

Πως σας φαίνονται τα νούμερα?

xp3Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να πω κ εγώ ότι ούτε καν μου το πρότεινε ο γιατρός μετά τα αποτελέσματα της αυχενικής..οπότε δεν ήταν κάτι που το επέλεξα...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια !!!

Εγώ δεν την έκανα ....η αυχενική ηταν πολύ καλή , η γιατρός δεν μου ειπε τίποτα....αλλά αφου τα αποτελεσματα ηταν ΟΚ δεν θα την εκανα ουτως ή αλλως .Και ημουν 37+....δηλ πριν μια εβδομασα εκλεισα τα 38

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !!!

Εγώ δεν την έκανα ....η αυχενική ηταν πολύ καλή , η γιατρός δεν μου ειπε τίποτα....αλλά αφου τα αποτελεσματα ηταν ΟΚ δεν θα την εκανα ουτως ή αλλως .Και ημουν 37+....δηλ πριν μια εβδομασα εκλεισα τα 38

Θυμάσαι καθόλου τα νούμερά σου ?

xp3Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να λέμε ότι συμβαίνει αποβολή στην αμνιοπαρακέντηση μόνο αν είναι χασάπης ο γιατρός; Κάθε τι επεμβατικό έχει και τον κίνδυνό του ανεξαρτήτως από το ταλέντο του γιατρού. Δεν ξέρουμε πώς θα αντιδράσει ο κάθε οργανισμός. Αν ήταν να κάναμε όλοι αμνιοπαρακέντηση δε θα σκοτώνονταν οι επιστήμονες να ανακαλύψουν νέες μεθόδους. Άλλωστε ο ίδιος ο Κ. Νικολαϊδης το έχει πει ότι αν έκαναν όλες οι γυναίκες αμνιοπαρακέντηση δε θυμάμαι ποιο θα ήταν το ποσοστό απώλειας υγιών εμβρύων.

Η αμνιοπαρακέντηση δεν είναι πανάκεια μια και δεν μπορεί να βρει τα πάντα. Ναι, βρίσκει τα πιο συχνά, όλοι συμφωνούμε σε αυτό. Αν είναι όμως να σου τύχει το κακό μπορεί να σου τύχει και το πιο σπάνιο που δε φαίνεται... Ο αυτισμός πχ δε φαίνεται ούτε στην αμνιοπαρακέντηση!!!!

Από εκεί και πέρα είναι προσωπική επιλογή!!!

Προσωπικά είχα ποσοστό 1 στα 15.000 χιλιάδες περίπου και ήμουν 28 ετών. Δεν είχαμε κανένα δείγμα ούτε στην αυχενική ούτε στη β επιπέδου. Είναι αδύνατον οι υπέρηχοι-σε ειδικούς γιατρούς πάντα- να δείχνουν πεντακάθαρη εικόνα και τελικά το παιδί να έχει κάποιο σύνδρομο...

Ειδικά όσες είστε πάνω από 35 χρόνων διαβάστε αυτό το ενδιαφέρον άρθρο που εξηγεί τους λόγους ο Νικολαϊδής που δεν είναι απαραίτητο να κάνει αμνιοπαρακέντηση ακόμα και μία γυναίκα 35 χρόνων! Δεν είναι όλα τόσο απόλυτα! Χρειάζεται σκέψη και σύνεση!!

 

http://www.alitheiaportal.com/alitheia/koinonia/goeteutike-istoria-tou-kuprou-nikolaide.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις υποψήφιες μαμάδες!

Είμαι καινούρια στο forum, το οποίο διαβάζω ανελλιπώς από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, καθώς το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Υπάρχει καμία κοπέλα που να μην έχει κάνει αμνιοπαρακέντηση? Ή να σκέφτεται να μην την κάνει?

Προσωπικά σκέφτομαι να μην την κάνω, καθώς ο βασικός υπέρηχος α΄τριμήνου (αυχενική διαφάνεια & PAPP-A) μου έδωσε πολύ χαμηλή πιθανότητα για σύνδρομο down (1:4300). Ωστόσο, επειδή είμαι 36 ετών, προβληματίζομαι. Όμως, φοβάμαι τις έστω και μικρές πιθανότητες επιπλοκών και για αυτό δε θέλω να την κάνω. Γιατί να διακινδυνεύσω το μωράκι μου χωρίς να υπάρχουν ουσιαστικές ενδείξεις που να με οδηγήσουν σε αυτή την επεμβατική εξέταση?

 

Αν και το να κάνει κάποια γυναίκα αμνιοπαρακέντηση είναι απόφαση καθαρά προσωπική, ωστόσο θα ήθελα τη γνώμη σας. Μέσα στο forum δε βρήκα τέτοια ερώτηση, καθώς όλες οι εγγυούλες που μιλάτε στα θέματα περί αμνιοπαρακέντησης, την έχετε κάνει ή σκέφτεστε να την κάνετε.

Τελικά μόνο εγώ δεν την κάνω? :?

 

Ευχαριστώ

 

Τρείς επισημάνσεις σ'αυτά που λες:

1) στην τελική πιθανότητα που υπολογίζεται με βάση την εξέταση αυχενικής διαφάνειας και την αιματολογική εξέταση β-χοριακής και ΡΑΡΡ-Α, έχει ήδη προσμετρηθεί η ηλικία της μητέρας. 'Ετσι όταν λες ότι η πιθανότητά σου για σύνδρομο Down ήταν 1/4300, έχει συνυπολογισθεί ήδη ότι είσαι 36 ετών (αλλιώς αν πχ ήσουν νεότερη η πιθανότητα θα ήταν ακόμη μικρότερη). Επομένως δεν έχει νόημα να αναρωτιέσαι αν πρέπει να κάνεις άμνιο λόγω ηλικίας παρά την καλή πιθανότητά σου. Έιτε θα πάς βάσει της πιθανότητας είτε θα πας μόνο βάσει της ηλικίας αγνοώντας όμως τις πιθανότητες! Ιατρικά το πρώτο είναι σωστότερο και εφαρμόζεται τα τελευταία χρόνια (σε αυτό ακριβώς αναφέρεται και ο Νικολαίδης στο άρθρο που επισυνάπτει η φίλη παραπάνω).

2) η πραγματική πιθανότητα αποβολής μετά από άμνιο στα χέρια έμπειρου γιατρού είναι χαμηλή και υπολογίζεται σε περίπου 0,5%. Αυτός είναι και ο λόγος που αρκετές μητέρες στο post γράφουν ότι ''καν'την δεν είναι τίποτα''. Δεν υπάρχουν ''χασάπηδες''(!!!), απλώς όταν ο γιατρός είναι λιγότερο έμπειρος το ποσοστό αποβολής είναι μεγαλύτερο. Αυτό συμβαίνει σε όλες τις ιατρικές πράξεις και δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τέτοιους χαρακτηρισμούς. Η κάθε γυναίκα έχει την ευθύνη να ψάξει και τον κατάλληλο γιατρό.

Δεν είναι όμως ακριβώς έτσι! Το 0,5% ΔΕΝ είναι μηδέν και συνεχίζουν να υπάρχουν αποβολές μετά από άμνιο.

3) για να ισχύουν όλα όσα λες απαραίτητη προυπόθεση είναι ο γιατρός που έκανες την αυχενική να είναι πιστοποιημένος ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να είναι πιστοποιημένο και το εργαστήριο που ανέλυσε το αίμα (και οι δύο απο το Fetal Medicine Foundation στο Λονδίνο). Όπως έχω ξαναγράψει αρκετοί γιατροί έχουν πλέον αυτή την πιστοποίηση, αλλά μόνο 3 εργαστήρια σε όλη την Ελλάδα και αυτό εγείρει πολλά ερωτηματικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ την έκανα στην κόρη μου στα 34,5 θα την κάνω και τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη που είμαι στα 36 παρά το γεγονός ότι η αυχενική και papp A είναι πολύ καλά δηλ τρισωμία 21 είναι 1 στα 4185, τρισωμία 18 1 στα 9604 και τρισωμία 13 1 στα 30289. Ο γιατρός μου το θεωρεί δεδομένο λόγω ηλικίας αλλά είναι κάτι που το θέλω και εγώ καθότι πιστέυω ότι είναι μια εξέταση που σε καθησυχάζει σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

τρισωμια 21. 1: 3094

τρισωμια 18. 1:7728

τρισωμιά 13. 1:24195

ευχαριστω!

Εμενα δεν μου δώσανε νούμερο για την τρισωμία 13, τι στο καλό? Την εξέταση την έκανα στην βιοιατρική.

xp3Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mariob μου, πολύ σωστά να ανέλυσες! Να τονίσω ότι προσωπικά το "χασάπηδες" το χρησιμοποίησα επειδή αναφέρθηκε παραπάνω αυτή η λέξη κι επειδή δε θεωρώ ότι είναι επιχείρημα για το αν πρέπει να κάνεις ή όχι αμνιοπαρακέντηση!

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και ο παράγοντας χρήμα στην περίπτωση της αμνιοπαρακέντησης. Μερικοί γιατροί πανικοβάλουν τις γυναίκες είτε για να βγάλουν χρήμα οι ίδιοι είτε τα κέντρα που παίρνουν ποσοστά είτε γενικότερα επειδή θέλουν να απαλλαχθούν από κάθε ευθύνη και να γλιτώσουν τα δικαστήρια... Αυτές τις ιστορίες περί δικαστηρίων τις ακούγαμε παλιότερα, που υπήρχε για παράδειγμα μόνο το Α τεστ και είχε αξιοπιστία μόνο 50% άντε 60%. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι πλέον οι δείκτες είναι τόσοι πολλοί και δε μιλώ πχ για τους κλασικούς: ρινικό οστό, μηριαίο, καρδιά κτλ, υπάρχουν και άλλοι γωνία προσώπου, μέτρηση αυτιών, άνοιγμα της λεκάνης του εμβρύου, παραγκεφαλίδα και πολλά πολλά άλλα που μετρώνται, ελέγχονται από ειδικευμένους γιατρούς και τους οδηγούν σε συμπεράσματα. Αν βρεθεί κάτι ύποπτο, τότε και μόνο ένας σωστός γιατρός προτείνει αμνιοπαρακέντηση!

Και μην ξεχνάμε αυτό που τονίστηκε πολύ ωραία παραπάνω: Αν είμαι εγώ 30 χρόνων και μου βγει το συνυπολογιζόμενο ποσοστό της αυχενικής 1 στα 3.000 είναι σχετικά χαμηλό, όταν λόγω ηλικίας έχω περίπου 1 στα 600 πιθανότητα. Το ίδιο ποσοστό όμως για μια γυναίκα 38 ή 40 χρόνων είναι εξαιρετικό. Είναι σαν να είχε στα 28 της 1 στα 10.000!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια

Το ίδιο δίλημμα έχω κι εγώ, η αυχενική μας βγήκε 1,8, η τρισωμία 21 (down) 1:3294 και για την τρισωμία 18 + ΑΔ (δεν ξέρω τι είναι το ΑΔ) μικρότερο από 1:50000.

Η ηλικία μου είναι 37.

Πως σας φαίνονται τα νούμερα?

 

Μια χαρά μου φαίνονται τα νουμερα . δεν ξερω , αλλα ποτε δεν σγχώθηκα οτι κατι δεν θα παει καλα....σωστό ...λάθος έτσι ένιωθα.....

Οταν ρωτησα την γιατρό που μου εκανε την αυχενικη , αν έπρεπε να κανω αμνιο....μου ειπε οτι τα αποτελεσματα ηταν καλα και κανείς δεν μπορουσε να με υποχρεώσει να την κανω. Η γυναικολόγος μου επισης , ηταν ΟΚ.

Δεν ξερω ,εξαρταται κι απο τον γιατρό ισως.....μια φίλη , 34 χρονών και ο γιατρός της ειπε να την κάνει

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

δεν κοιμαται η ιατρος μας και θα την ρωτησουμε και κατι αλλο- τι γινετε με το τις γυναικες που ηδη εχουν συσπασεις και τους λενε να κανουν αμνιο για διαφορους λογους(ηλικια, κυστεις χοριακων πλεγματων, υπερηχογενες εντερο). τα ποσοστα αποβολων αυξανονται? δινουν φαρμακα προληπτικα?

παντως και εγω πιστευω οτι παραγινονται οι αμνιο και μαλλον αυτο γινεται απο ανασφαλεια και για διαφορους γνωστους λογους.

α, το ποσοστα γεννησεις παιδιων με Down ειναι πιο ψηλα στις μικρες ηλικιες- πως εξηγειται?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!

Εμενα δεν μου δώσανε νούμερο για την τρισωμία 13, τι στο καλό? Την εξέταση την έκανα στην βιοιατρική.

 

τίποτα , να εισαι καλα:P:p:p με το καλο το μωράκι σου !!!!

τι να σου πω......δεν ξερω :shock::shock:

 

Ο γιατρός σου , τι λεει ?

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

τίποτα , να εισαι καλα:P:p:p με το καλο το μωράκι σου !!!!

τι να σου πω......δεν ξερω :shock::shock:

 

Ο γιατρός σου , τι λεει ?

 

Δεν του τα έχω δείξει ακόμα, θα κλείσω ραντεβού να τα πούμε από κοντά, αλλιώς από το τηλέφωνο θα με 'ξεπετάξει'!!

 

Βλέπω κοντεύεις!!! Αντε με το καλό!!

xp3Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πέπα μου, οι έρευνες που διάβασες για ποσοστά υψηλά σε μικρές ηλικίες οφείλονται στο ότι γυναίκες μικρής ηλικίας δεν προβαίνουν πάντοτε σε αναλυτικό προγεννητικό έλεγχο, κάποιες δεν κάνουν καν (κι όμως!) κι έτσι γεννιούνται περισσότερα μωράκια με σύνδρομο ντάουν. Οι γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας είναι υποψιασμένες και ελέγχονται περισσότερο! Ένας γύρος σε ξένα φόρουμ μπορεί να σας πείσει ότι μωράκια με σύνδρομο ντάουν γεννιούνται κι από γυναίκες 20 χρόνων κι από γυναίκες 40 χρόνων!

Αν μία γυναίκα έχει δείγματα όπως μεγάλη αυχενική διαφάνεια (οι κύστες χοριακού πλέγματος αφορούν περισσότερο την τρισωμία 18) τότε είναι θέμα προσωπικό αν θέλει να προβεί σε αμνιοπαρακέντηση. Πρέπει να ζυγίσει τους κινδύνους να αποκτήσεις ένα παιδάκι με ειδικές ικανότητες και με το να χάσει ένα υγιές παιδί! Είναι πολύ λεπτά ζητήματα αυτά! Είναι ρίσκο πώς να το κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

δεν κοιμαται η ιατρος μας και θα την ρωτησουμε και κατι αλλο- τι γινετε με το τις γυναικες που ηδη εχουν συσπασεις και τους λενε να κανουν αμνιο για διαφορους λογους(ηλικια, κυστεις χοριακων πλεγματων, υπερηχογενες εντερο). τα ποσοστα αποβολων αυξανονται? δινουν φαρμακα προληπτικα?

παντως και εγω πιστευω οτι παραγινονται οι αμνιο και μαλλον αυτο γινεται απο ανασφαλεια και για διαφορους γνωστους λογους.

α, το ποσοστα γεννησεις παιδιων με Down ειναι πιο ψηλα στις μικρες ηλικιες- πως εξηγειται?

 

Μια εξηγηση μπορει να ειναι οτι σε μικροτερες ηλικιες δεν γινεται τοσο συχνα αμνιοπαρακεντηση. Εγω εκανα και στις 2 εγκυμοσυνες 37 και 39 με αυχενικη ¨1:800.

Το θεμα δεν ειναι αν θα κανεις αμνιο ή οχι αλλα τι θα κανεις με τα αποτελεσματα. Για οσους ειναι αποφασισμενοι να κρατησουν το μωρακι τους ουτως ή αλλως ισως δεν εχει νοημα να μπουν στην διαδικασια. Ειναι πε,βατικη μεθοδος οποτε εχει κινδυνους. Και 1:1000000 να ειναι ο κινδυνος αποβολης δεν ξερεις αν θα εισαι αυτο το ενα. Σε περιπτωσεις συσπασεων νομιζω οτι χορηγηται μαγνησιο. Η διαδικασια ειναι απλη και με λιγη ξεκουραση αντιμετωπιζονται τα περισσοτερα θεματα. Η αναμονη των αποτελεσματων ομως ειναι ψυχοφθορα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...