Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξετάσεις θρομβοφιλίας κόστος & υπάρχει δυνατότητα εξετάσεων με δημόσια ασφάλιση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...πριν περίπου 8 μήνες εμεινα έγκυος...ειμαι 21 χρονών...εμεινα με τον πρώτο μήνα προσπαθειών όλα καλά μέχρι την 6 εβδομάδα που μ είπε ο γιατρός οτι 6η εμβομαδα θα ακούσουμε καρδούλα και θα το δούμε το μωρακι( είχα πάει και στην 5η αλλα δν ειδαμε τπτ) δυστυχώς ούτε την 6η ειδαμε μου είπε να κάνω χοριακη 26.000 μονάδες...αλλα δυστυχώς δεν διπλασιάστηκε έκανα μετά από 48 ώρες και πήγε 29.000 περίμενα μέχρι 9η εβδομάδα ενώ πείρα και δεύτερη γνώμη και δυστυχώς έκανα αποξεση...εγινε καρυοτιπος στο μωρο και βιοψία στο ιασω και το μωρο δεν είχε χρωμοσωματκες ανωμαλίες και μ είπε πως πρέπει να κάνω εξετασεις θρομβοφιλιας ...και θέλω να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω κάπου δωρεάν της εξετάσεις ειμαι ασφαλισμένη στο δημόσιο...η τουλάχιστον με μικρό κόστος...εχω ρωτήσει και ζητάνε τρελα ποσα...εχω απελπιστη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

Ενα πακετο εξετασεων θρομβοφιλιας, τις οποιες  μου  τις ειχε γραψει το νοσοκομειο  Αλεξανδρας,  κοστισε 170 ευρω στο Ιπποκρατειο , εαν θυμαμαι καλα. , Μπορεις να απευθυνθεις και εσυ στο τμημα  αποβολων του Αλεξανδρα η του Ελενα για  να σε κατευθυνουν.

Η τιμη βεβαια εξαρταται και απο ποις εξετασεις σου προτεινουν

 

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το είχα ψάξει πολυ το θεμα περυσι το καλοκαίρι κατέληξα να κανω τις μισές στο Έλενα αφου κι εγω πέρασα απο το τμήμα καθ έξιν αποβολών του Έλενα. Και οι άλλες μισές στοίχιζαν πιο ακριβά στο Έλενα σε σχέση με αλλα ιδιωτικά. Τις οποίες εκανα στο Λήτω.. Ασφαλισμένη δημοσίου ειμαι και εγω στο σύνολο έδωσα 280 ευρώ. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να σου γράψει συγκεκριμένα ο γιατρός ποιες θελει, γιατι αν λες στο τηλέφωνο για πακέτο θρομβοφιλιας βάζει ο καθενας οτι πακέτο θελει.

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2017 at 11:30 ΠΜ, Κάντι είπε:

Επειδη το είχα ψάξει πολυ το θεμα περυσι το καλοκαίρι κατέληξα να κανω τις μισές στο Έλενα αφου κι εγω πέρασα απο το τμήμα καθ έξιν αποβολών του Έλενα. Και οι άλλες μισές στοίχιζαν πιο ακριβά στο Έλενα σε σχέση με αλλα ιδιωτικά. Τις οποίες εκανα στο Λήτω.. Ασφαλισμένη δημοσίου ειμαι και εγω στο σύνολο έδωσα 280 ευρώ. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να σου γράψει συγκεκριμένα ο γιατρός ποιες θελει, γιατι αν λες στο τηλέφωνο για πακέτο θρομβοφιλιας βάζει ο καθενας οτι πακέτο θελει.

Kάντι,όταν βρεις λίγο χρόνο μπορεις σε παρακαλώ να γραψεις ποιες από αυτές που έκανες γραφονται και ποιες όχι??Εκανες ολο το πακετο έτσι δεν είναι?

On 23/6/2017 at 10:49 ΠΜ, ΛΕΜΟΝΙΑ2 είπε:

 

Ενα πακετο εξετασεων θρομβοφιλιας, τις οποιες  μου  τις ειχε γραψει το νοσοκομειο  Αλεξανδρας,  κοστισε 170 ευρω στο Ιπποκρατειο , εαν θυμαμαι καλα. , Μπορεις να απευθυνθεις και εσυ στο τμημα  αποβολων του Αλεξανδρα η του Ελενα για  να σε κατευθυνουν.

Η τιμη βεβαια εξαρταται και απο ποις εξετασεις σου προτεινουν

 

Στο Ιπποκράτειο δε σου τις γραφουν στο αντίστοιχο τμήμα θρομβοφιλίας?Το πλήρες πακετο περιλαμβάνει κληρονομική,επίκτητη θρομβοφιλιά και αυτοάνοσα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Miss sunshine είπε:

Kάντι,όταν βρεις λίγο χρόνο μπορεις σε παρακαλώ να γραψεις ποιες από αυτές που έκανες γραφονται και ποιες όχι??Εκανες ολο το πακετο έτσι δεν είναι?

Στο Ιπποκράτειο δε σου τις γραφουν στο αντίστοιχο τμήμα θρομβοφιλίας?Το πλήρες πακετο περιλαμβάνει κληρονομική,επίκτητη θρομβοφιλιά και αυτοάνοσα.

 

Στειλε μου ένα μειλ για να σου στείλω φωτογραφία και να σου εξηγήσω.

Το Ιπποκράτειο εχει τμήμα θρομβοφιλιας? Μηπως είδες της Θεσσαλονίκης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Αθηνα τις ειχα κανει και εαν θυμαμαι καλα στο Ιπποκρατειο. Να ηταν καπου αλλου?? Δεν νομιζω. 

Παντως με ειχε κατευθυνει το Αλεξανδρας εκει. 

Μονο 2 πληρωσα που δεν τις καλυπτε. Τις υπολοιπες ουτε καν την συνδρομη. Ετσι γινεται παντα σε Δημοσια Νοσοκομεια. 

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΛΕΜΟΝΙΑ2 είπε:

Στην Αθηνα τις ειχα κανει και εαν θυμαμαι καλα στο Ιπποκρατειο. Να ηταν καπου αλλου?? Δεν νομιζω. 

Παντως με ειχε κατευθυνει το Αλεξανδρας εκει. 

Μονο 2 πληρωσα που δεν τις καλυπτε. Τις υπολοιπες ουτε καν την συνδρομη. Ετσι γινεται παντα σε Δημοσια Νοσοκομεια. 

Στο Αλεξάνδρας μου εδωσαν και μενα τις στανταρ εξετασεις θρομβοφιλιας που δινουν σε ολες τις γυναικες και ειναι οι εξετασεις που αφορουν την κληρονομικη μονο θρομβοφιλια.Γινονται οντως στο Ιπποκρατειο και πληρωνεις αυτες που δε γραφονται δλδ:αντιπηκτικο λυκου,APRC,Παραγων Hagemann και Παράγων FVlll και χρόνο προθρομβίνης.

Ωστόσο οι ιδιωτες εξωσωματικοι ζητανε και πολλες αλλες εξετάσεις οταν ζητανε εξεταση θρομβοφιλιας και αναρωτιεμαι αν πρεπει να γινουν και αυτες..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.εγω όταν πήγα κ ζήτησα να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας χωρίς να επισκεφτώ αιματολόγο μου ζήτησαν 200€για το πλήρες πακέτο(σε ιδιώτη) αλλα μάλλον αφορούσε την κληρονομική θρομβοφιλια.για την επίκτητη ποσό σας έχουν πει;

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2017 at 11:26 ΜΜ, Νατασα κατσογιαννη είπε:

Καλησπέρα σας...πριν περίπου 8 μήνες εμεινα έγκυος...ειμαι 21 χρονών...εμεινα με τον πρώτο μήνα προσπαθειών όλα καλά μέχρι την 6 εβδομάδα που μ είπε ο γιατρός οτι 6η εμβομαδα θα ακούσουμε καρδούλα και θα το δούμε το μωρακι( είχα πάει και στην 5η αλλα δν ειδαμε τπτ) δυστυχώς ούτε την 6η ειδαμε μου είπε να κάνω χοριακη 26.000 μονάδες...αλλα δυστυχώς δεν διπλασιάστηκε έκανα μετά από 48 ώρες και πήγε 29.000 περίμενα μέχρι 9η εβδομάδα ενώ πείρα και δεύτερη γνώμη και δυστυχώς έκανα αποξεση...εγινε καρυοτιπος στο μωρο και βιοψία στο ιασω και το μωρο δεν είχε χρωμοσωματκες ανωμαλίες και μ είπε πως πρέπει να κάνω εξετασεις θρομβοφιλιας ...και θέλω να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω κάπου δωρεάν της εξετάσεις ειμαι ασφαλισμένη στο δημόσιο...η τουλάχιστον με μικρό κόστος...εχω ρωτήσει και ζητάνε τρελα ποσα...εχω απελπιστη...

 

Θα σου ελεγα να παρεις και μια δευτερη γνωμη, απο γιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο.

Εξετασεις σαν αυτες που περιγραφεις δεν ειναι ο κανονας να γινονται μετα απο την πρωτη αποβολη.

Link to comment
Share on other sites

και εγω χρειαστηκε να κανω εξεταση θρομβωφιλιας λογω αποβολης την εκτη εβδομαδα και προδιαθεσικου παραγοντα η οποια ευτυχως βγηκε αρνητικη..η ποιο φθηνη που βρηκα ηταν 150 ευρω που ηταν σε προσφορα σε γνωστο διαγνωστικο κεντρο με υποκαταστηματα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/6/2017 at 11:26 ΜΜ, Νατασα κατσογιαννη είπε:

Καλησπέρα σας...πριν περίπου 8 μήνες εμεινα έγκυος...ειμαι 21 χρονών...εμεινα με τον πρώτο μήνα προσπαθειών όλα καλά μέχρι την 6 εβδομάδα που μ είπε ο γιατρός οτι 6η εμβομαδα θα ακούσουμε καρδούλα και θα το δούμε το μωρακι( είχα πάει και στην 5η αλλα δν ειδαμε τπτ) δυστυχώς ούτε την 6η ειδαμε μου είπε να κάνω χοριακη 26.000 μονάδες...αλλα δυστυχώς δεν διπλασιάστηκε έκανα μετά από 48 ώρες και πήγε 29.000 περίμενα μέχρι 9η εβδομάδα ενώ πείρα και δεύτερη γνώμη και δυστυχώς έκανα αποξεση...εγινε καρυοτιπος στο μωρο και βιοψία στο ιασω και το μωρο δεν είχε χρωμοσωματκες ανωμαλίες και μ είπε πως πρέπει να κάνω εξετασεις θρομβοφιλιας ...και θέλω να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω κάπου δωρεάν της εξετάσεις ειμαι ασφαλισμένη στο δημόσιο...η τουλάχιστον με μικρό κόστος...εχω ρωτήσει και ζητάνε τρελα ποσα...εχω απελπιστη...

Εγώ είχα μια παλίνδρομη κύηση την 8η εβδομάδα και εφόσον η εγκυμοσύνη προήλθε απο εξωσωματική αποφάσισα να κάνω ολόκληρο το πακέτο. Έκανα την εξέταση σε ένα ιδιωτικό εργαστήριο και πλήρωσα 175€, είμαι ασφαλισμένη στον ΕΟΠΥΥ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!!Δεν θα σας κουράσω πολυ..απλα θα σας πω ότι πριν 1 μήνα μάθαμε τα ευχάριστα που κατόπιν έγιναν δυσάρεστα!Ημουν έγκυος 2 μηνών.Δεν προλάβαμε να χαρούμε κ να ακούσουμε καρδούλα..την επόμενη μέρα έκανα αποξεση κ έστειλα κ καρυότυπο του μωρού να δούμε απο πιο λόγο πέθανε.Τελικα 2 μέρες μετά από αυτό παθαίνω θρόμβωση στο πόδι κ κάνω για ένα μήνα αντιπικτικες.Μου έγραψε ο γιατρός εξετάσεις θρομβοφιλιας κιοταν πήγα στο ιατροπολις μου ζήτησαν 380.Δυστυχως αδυνατώ να δώσω τόσα χρήματα όταν περνώ 500€ μισθό.Και βλέπω τώρα στο φόρουμ ότι γίνονται και στο λαϊκό.Ξερει κάποια τίποτα περαιτέρω;έχω αρχίσει κ απελπίζομαι...

Link to comment
Share on other sites

@Σπυριδούλα 88 δυστυχώς δεν γνωρίζω για το Λαϊκό. Η άποψη μου πάντως είναι ότι θα πρέπει να απευθυνθείτε σε αιματολόγο με εξειδίκευση στην αιματολογία κυήσεως, για τους εξής λόγους:

α) Το συμβάν της θρόμβωσης, είναι σημαντικό και ο πιο κατάλληλα καταρτισμένος για να αξιολογήσει το ιστορικό σας (καθώς και την πιθανή συσχέτιση ή μη με την παλλίνδρομη κύηση), να σας παραπέμψει σε εξετάσεις και να σας δώσει οδηγίες, είναι ο αιματολόγος. 

β) Εάν επιθυμήσετε στο μέλλον να ξανά μείνετε έγκυος, το ασφαλέστερο είναι κατά τη διάρκεια της κύησης να σας παρακολουθεί και αιματολόγος, σε συνεργασία βέβαια με τον γυναικολόγο σας.

γ) Ο αιματολόγος ξέρει ποιοι παράγοντες είναι οι πιο σημαντικοί και πρέπει να αξιολογηθούν σε έναν πρώτο έλεγχο. Ποιοι από αυτούς συνταγογραφούνται και ποιοι όχι. Και πιθανόν (λόγω ειδικότητας και συνεργασίας) κάποιο διαγνωστικό κέντρο που να μπορείτε να κάνετε πιο οικονομικά την εξέταση. Οι γυναικολόγοι στα πλαίσια των γενικών τους γνώσεων, συχνά παραπέμπουν σε "προκάτ" πακέτα κι όχι σε εξατομικευμένα. Τα δε μεγάλα διαγνωστικά κέντρα, επίσης "υποχρεώνουν" σε προκανονισμένες λίστες εξετάσεων, οι οποίες και πολύ ακριβές είναι (εμένα προ 3ετίας μου είχαν πει ακόμη μεγαλύτερο ποσό) και πιθανόν αχρείαστες στο σύνολο τους.

 

Μπορείτε να κάνετε μια έρευνα αγοράς στους αιματολόγους που εξυπηρετούν στην περιοχή σας. Αναφέρετε τηλεφωνικά το ιστορικό σας εν συντομία και το οικονομικό κομμάτι, κρίνετε βάσει απόκρισης κι επιλέξτε αναλόγως. Επίσης και με τον γυναικολόγο σας να είσαστε ειλικρινής ως προς το οικονομικό κομμάτι. Είναι υποχρέωση του να σας κατατοπίσει για τις επιλογές που υπάρχουν σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2020 at 9:52 ΜΜ, Σπυριδούλα 88 είπε:

Καλησπέρα!!Δεν θα σας κουράσω πολυ..απλα θα σας πω ότι πριν 1 μήνα μάθαμε τα ευχάριστα που κατόπιν έγιναν δυσάρεστα!Ημουν έγκυος 2 μηνών.Δεν προλάβαμε να χαρούμε κ να ακούσουμε καρδούλα..την επόμενη μέρα έκανα αποξεση κ έστειλα κ καρυότυπο του μωρού να δούμε απο πιο λόγο πέθανε.Τελικα 2 μέρες μετά από αυτό παθαίνω θρόμβωση στο πόδι κ κάνω για ένα μήνα αντιπικτικες.Μου έγραψε ο γιατρός εξετάσεις θρομβοφιλιας κιοταν πήγα στο ιατροπολις μου ζήτησαν 380.Δυστυχως αδυνατώ να δώσω τόσα χρήματα όταν περνώ 500€ μισθό.Και βλέπω τώρα στο φόρουμ ότι γίνονται και στο λαϊκό.Ξερει κάποια τίποτα περαιτέρω;έχω αρχίσει κ απελπίζομαι...

Όπως σου είπε και η @samsympan καλύτερα να μιλήσεις με αιματολογο. Να δει την περίπτωσή σου εξατομικευμένα και να σου πει αν όντως χρειάζεται εξετάσεις και ποιες. Εγώ έχω τις συγκεκριμένες εξετάσεις σε ιδιωτικό κέντρο αλλά γίνονται σίγουρα στα δημόσια νοσοκομεία!!! Απλώς αργούν πολύ να βγούνε τα αποτελέσματα, γύρω στον μήνα μου είχαν πει και για αυτό το άφησα και πήγα σε ιδιώτη. Καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/8/2020 at 9:52 ΜΜ, Σπυριδούλα 88 είπε:

Καλησπέρα!!Δεν θα σας κουράσω πολυ..απλα θα σας πω ότι πριν 1 μήνα μάθαμε τα ευχάριστα που κατόπιν έγιναν δυσάρεστα!Ημουν έγκυος 2 μηνών.Δεν προλάβαμε να χαρούμε κ να ακούσουμε καρδούλα..την επόμενη μέρα έκανα αποξεση κ έστειλα κ καρυότυπο του μωρού να δούμε απο πιο λόγο πέθανε.Τελικα 2 μέρες μετά από αυτό παθαίνω θρόμβωση στο πόδι κ κάνω για ένα μήνα αντιπικτικες.Μου έγραψε ο γιατρός εξετάσεις θρομβοφιλιας κιοταν πήγα στο ιατροπολις μου ζήτησαν 380.Δυστυχως αδυνατώ να δώσω τόσα χρήματα όταν περνώ 500€ μισθό.Και βλέπω τώρα στο φόρουμ ότι γίνονται και στο λαϊκό.Ξερει κάποια τίποτα περαιτέρω;έχω αρχίσει κ απελπίζομαι...


Σπυριδούλα καλησπέρα. Λυπάμαι γι’ αυτό που σου συνέβη και σου εύχομαι την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά. Πιθανώς τις εξετάσεις που θες τις κάνουν και στο Έλενα Βενιζέλου αλλά καλό θα ήταν να κλείσεις ένα ραντεβού με την κα Τσεκούρα που είναι υπεύθυνη του Τμήματος καθ’ έξιν αποβολών (μη σε τρομάζει το όνομα γιατι στην πραγματικότητα δεν είναι μόνο για επαναλαμβανόμενες αποβολές αλλά και για προβλήματα όπως το δικό σου). Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!ΕΚΑΝΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΚΑΛΕΣ  ΥΣΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΠΑΛΥΝΔΡΟΜΕΣ ΚΥΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΝ ΤΟ ΒΑΘΥ ΦΛΕΒΙΚΗ ΘΡΩΜΒΟΣΗ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΥΝ ΤΡΙΤΗ ΚΥΗΣΗ ΟΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΛΟΓΙΚΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ !!!ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΙΣΧΑΙΜΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΑ ΣΤΟ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΞΤΑΣΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΥΟ ΓΟΝΙΑΔΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ ΔΗΛ.ΕΧΩ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑ ΓΟΝΕΑ ΔΗΛ.ΜΙΚΡΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΡΩΜΒΟΦΙΛΙΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΙΟ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ ΜΟΥ ΕΠΑΝ ΤΟ2017 500 ΕΥΡΩ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΠΟ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΟΜΥΟΚΕΣΤΗΝΗΣ ΠΡΟΛΟΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΑΛΟΣΠΙΡ ΠΡΟΛΙΠΤΙΚΑ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΗ Η ΝΕΥΡΟΛΟΓΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΟΤΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΚΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΤΣΕΣ ΣΥΜΙΕΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΣΟΓΙΑΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΓΙΤΙ ΕΠΑΘΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ???Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΑ ΓΕΓΟΝΑΤΑ ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΧΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ  ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ.ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΕΤΣΗΣ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΕΤΥΧΕ Η ΕΧΕΙΣ ΑΝΓΧΟΣ!!!!ΕΧΩ ΠΙΣΤΕΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΟΦΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΓΧΟΣ ΑΑΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!!ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΙΡΟΜΕ !!! ΕΥΧΟΜΑΙ  ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ  ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΥΣ!!!ΚΑΟ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΕΡΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕΜΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΑΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΕ ΕΡΘΩΝ!!!

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2021 at 6:34 ΠΜ, stefania.t είπε:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!ΕΚΑΝΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΚΑΛΕΣ  ΥΣΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΠΑΛΥΝΔΡΟΜΕΣ ΚΥΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΝ ΤΟ ΒΑΘΥ ΦΛΕΒΙΚΗ ΘΡΩΜΒΟΣΗ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΥΝ ΤΡΙΤΗ ΚΥΗΣΗ ΟΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΛΟΓΙΚΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ !!!ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΙΣΧΑΙΜΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΑ ΣΤΟ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΞΤΑΣΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΥΟ ΓΟΝΙΑΔΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ ΔΗΛ.ΕΧΩ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑ ΓΟΝΕΑ ΔΗΛ.ΜΙΚΡΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΡΩΜΒΟΦΙΛΙΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΙΟ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ ΜΟΥ ΕΠΑΝ ΤΟ2017 500 ΕΥΡΩ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΠΟ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΟΜΥΟΚΕΣΤΗΝΗΣ ΠΡΟΛΟΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΑΛΟΣΠΙΡ ΠΡΟΛΙΠΤΙΚΑ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΗ Η ΝΕΥΡΟΛΟΓΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΟΤΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΚΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΤΣΕΣ ΣΥΜΙΕΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΣΟΓΙΑΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΓΙΤΙ ΕΠΑΘΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ???Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΑ ΓΕΓΟΝΑΤΑ ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΧΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ  ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ.ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΕΤΣΗΣ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΕΤΥΧΕ Η ΕΧΕΙΣ ΑΝΓΧΟΣ!!!!ΕΧΩ ΠΙΣΤΕΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΟΦΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΓΧΟΣ ΑΑΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!!ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΙΡΟΜΕ !!! ΕΥΧΟΜΑΙ  ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ  ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΥΣ!!!ΚΑΟ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΕΡΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕΜΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΑΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΕ ΕΡΘΩΝ!!!

 

 

Για τη θρόμβωση μετά τον τοκετό μπορώ να το καταλάβω, ειδικά αν δεν σας έδωσαν θρομβοπροφύλαξη τις μέρες που γεννήσατε. 

Το ισχαιμικό εγκεφαλικό δεν εξηγείται όμως, παρά μόνο αν έχετε "ανοιχτό ωοειδές τρήμα" (δηλαδή μια τρυπούλα στην καρδιά που επιτρέπει να περάσει ένας θρόμβος από το πόδι στον εγκέφαλο) ή αν έχετε Αντιφωσφολιπιδικό Σύνδρομο, που δεν είναι κληρονομική θρομβοφιλία, αλλά επίκτητη, αυτοάνοση θρομβοφιλία. 

Αν δεν έχετε ελεγχθεί για τα παραπάνω, θα πρέπει να το κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,

Αναρωτιόμουν αν έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με την ασφαλιστική κάλυψη του Βασικού Ελέγχου Θρομβοφιλίας, ο οποίος έχει υψηλό κόστος απ' ό,τι έχω καταλάβει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...