Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μπορείτε να με ενημερώσετε σε τι γιατρό πρέπει να απευθυνθώ για να μου γράψει εξετάσεις για να δω αν είμαι θρομβοφιλική?

αιματολόγο ή αγγειολόγο

 

γνωρίζει κάποια δυνατότητα να γίνουν σε δημόσιο νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη?ή σε ΙΚΑ?

 

Οι εξετάσεις που γίνονται είναι αιματολογικές και γίνονται μία φορά ή επαναλαμβάνονται για κάποιους μήνες?

 

Γίνονται σε οποιδήποτε ιατρικό κέντρο πχ ευρωδιάγνωση?

 

Εγώ θέλω να κάνω τις εξετάσεις βασικά για μένα και άσχετα από άλλη πιθανή εγκυμοσύνη......σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο ιντερνετ....όσοι είναι θρομβοφιλικοί κινδυνεύουν να πάθουν εγκεφαλικό και κολπική μαρμαριγή!

 

Αν δεν καλύπτονται από τα ταμεία ΙΚΑ -Ιδιωτική ασφάλεια .....ποιο είναι περίπου το κόστος?

 

Παράθεση

edit admin

 

στα Ελληνικά

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=459

στα αγγλικά

Τι είναι η θρομβοφιλία

Παρουσίαση

http://www.kofinasperinatal.org/8833E8C0-1F21-11E0-A530005056A03A28

Όλα για την θρομβοφιλία

http://www.kofinasperinatal.org/files/dmfile/THROMBOPHILIAPamphletRev1.07.pdf

Ποιές είναι οι διάφορες πιθανές μεταλλάξεις του dna που οδηγούν σε θρομβοφιλία

http://www.kofinasperinatal.org/files//dmfile/ThrombophiliaLabsInterpretationVer1.03.pdf

Alexander D. Kofinas, MD

Director, Kofinas Perinatal

Associate Professor, Clinical Obstetrics and Gynecology

Cornell University, College of Medicine

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η εξέταση για θρομβοφιλία είναι αιματολογική εξέταση που γίνεται μια φορά. Εμένα μου την έγραψε παθολόγος. Επίσης, για νοσοκομείο δεν ξέρω αν γίνεται, γιατί εγώ την έκανα σε εξωτερικό εργαστήριο γιατί μου το παρέχει η ασφάλεια μου. Είναι μια απλή εξέταση αίματος, οπότε φαντάζομαι ότι γίνεται σε όλα τα εργαστήρια ή ιατρικά κέντρα. Κι εγώ δεν πήγα σε κάποιο εξειδικευμένο. Αν θέλεις στοιχεία του, πες μου να σου τα στείλω με πμ. Είναι στη Θεσσαλονίκη. Το κόστος δεν το γνωρίζω, γιατί το καλύπτει η ασφάλεια μου (Δημοσίου) και σίγουρα και η ιδιωτική. Για ΙΚΑ όμως δεν ξέρω. Ελπίζω να βοήθησα :):)

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απ΄όσο ξέρω μπορεί να στην γράψει και ο γυναικολόγος σου. Είναι όντως εξέταση αίματος και από τα ιδιωτικά πολύ καλή για τέτοιου είδους εξετάσεις είναι η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ η οποία δέχεται και πολλά ταμεία (ΙΚΑ και ΔΗΜΟΣΙΟΥ σίγουρα).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εμενα μου την εγραψε χθες ο γυναικολογος και μου την θεωρησε το ταμειο.θα την κανω στο λαικο νοσοκομειο που εχουν ειδικο τμημα για θρομβοφιλια και μου γραψαν 19 εξετασεις απο εκει και της εδωσα στο γυναικολογο και μου τις εγραψε και στο βιβλιαριο.εχω πολυ εμπιστοσυνη στο λαικο και τις κανουν και δωρεαν αλλιως οι συγκεκριμενες ιδιωτικα κανουν 750 ευρω!!! :shock:

 

στην βιοιατρικη πληρωνεις καποιο ποσο αρκετα μεγαλο.επισης να σημειωσω οτι οι γυναικολογοι γραφουν συνηθως 4-5 εξετασεις θρομβοφιλιας ενω απο το λαικο μου δωσαν 19 τις οποιες μου εγραψε ο γυναικολος.

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση της γυναίκας μου είναι ιδιάζουσα και γι' αυτό σας την παραθέτω. Λόγω πολυκυστικών ωοθηκών καταφύγαμε σε μέθοδο πρόκλησης ωορυξίας με ήπιας μορφής φάρμακα (ενέσεις) και ευτυχώς με την 2η προσπάθεια πετύχαμε στόχο!! Δύο χρόνια μετά αρχίσαμε τις προσπάθειες για το 2ο μωρό μας με την ίδια (οικεία πλέον) διαδικασία . Η πρώτη προσπάθεια θεωρήθηκε ως αποβολή (στη 2η εβδομάδα) , ακολούθησαν 3-4 μη ευδόκιμες προσπάθειες , μετά ήρθε μία παλίνδρομος κύηση και έπειτα άλλες 3-4 μή ευδόκιμες προσπάθειες .Πρόσφατα ένας ξάδερφος της γυναίκας μου παρουσίασε πρόβλημα με θρόμβο το οποίο κόντεψε να τον "στείλει" , ενώ και η αδερφή του σε προληπτική εξέταση διαπίστωσε ότι έχει πρόβλημα θρομβοφιλίας . Παράλληλα με αυτά η κουνιάδα μου (αδερφή της γυναίκας μου ) τις πρώτες ημέρες της εγκυμοσύνης της παρούσιασε αποκόληση και διαπιστώθηκε και σε αυτή πρόβλημα θρομβοφιλίας . η γυναικά μου θορυβημένη κύριως απο το περιστατικό της αδερφή της έκανε και εκέινη εξετάσεις και βρέθηκε και σ' αυτή το εν λόγο πρόβλημα το οποίο πιθάνως και να ευθύνεται για τις αποτυχημένες προσπάθειες που είχαμε (παρεπιπτόντως λόγο της 1ης εγκυμοσύνης θεωρούσε ότι τέτοιο πρόβλημα δεν έχει ) . Θέλω να καταδείξω ότι το πρόβλημα αυτό μάλλον σχετίζεται με κληρονομικότητα και οτί μπορέι να εμφανιστεί ακόμα και μετά απο φυσιολογική εγκυμοσύνη . Τώρα για το κύριο θέμα της ερώτησης κι έγω έχω ακούσει ότι το Λαϊκο είναι το καλλίτερο γι' αυτην την εξέταση ενώ θεωρώ ότι εφ΄όσων η εξέταση γνωματευτεί απο τον ειδικό γιατρό του κάθε ταμείου το ταμείο δεν μπορεί να μην πληρώσει το κόστος (εμείς κινηθήκαμε μέσω ιδιωτικής ασφάλισης με γνωμάτευση γυναικολόγου ) .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η περίπτωση της γυναίκας μου είναι ιδιάζουσα και γι' αυτό σας την παραθέτω. Λόγω πολυκυστικών ωοθηκών καταφύγαμε σε μέθοδο πρόκλησης ωορυξίας με ήπιας μορφής φάρμακα (ενέσεις) και ευτυχώς με την 2η προσπάθεια πετύχαμε στόχο!! Δύο χρόνια μετά αρχίσαμε τις προσπάθειες για το 2ο μωρό μας με την ίδια (οικεία πλέον) διαδικασία . Η πρώτη προσπάθεια θεωρήθηκε ως αποβολή (στη 2η εβδομάδα) , ακολούθησαν 3-4 μη ευδόκιμες προσπάθειες , μετά ήρθε μία παλίνδρομος κύηση και έπειτα άλλες 3-4 μή ευδόκιμες προσπάθειες .Πρόσφατα ένας ξάδερφος της γυναίκας μου παρουσίασε πρόβλημα με θρόμβο το οποίο κόντεψε να τον "στείλει" , ενώ και η αδερφή του σε προληπτική εξέταση διαπίστωσε ότι έχει πρόβλημα θρομβοφιλίας . Παράλληλα με αυτά η κουνιάδα μου (αδερφή της γυναίκας μου ) τις πρώτες ημέρες της εγκυμοσύνης της παρούσιασε αποκόληση και διαπιστώθηκε και σε αυτή πρόβλημα θρομβοφιλίας . η γυναικά μου θορυβημένη κύριως απο το περιστατικό της αδερφή της έκανε και εκέινη εξετάσεις και βρέθηκε και σ' αυτή το εν λόγο πρόβλημα το οποίο πιθάνως και να ευθύνεται για τις αποτυχημένες προσπάθειες που είχαμε (παρεπιπτόντως λόγο της 1ης εγκυμοσύνης θεωρούσε ότι τέτοιο πρόβλημα δεν έχει ) . Θέλω να καταδείξω ότι το πρόβλημα αυτό μάλλον σχετίζεται με κληρονομικότητα και οτί μπορέι να εμφανιστεί ακόμα και μετά απο φυσιολογική εγκυμοσύνη . Τώρα για το κύριο θέμα της ερώτησης κι έγω έχω ακούσει ότι το Λαϊκο είναι το καλλίτερο γι' αυτην την εξέταση ενώ θεωρώ ότι εφ΄όσων η εξέταση γνωματευτεί απο τον ειδικό γιατρό του κάθε ταμείου το ταμείο δεν μπορεί να μην πληρώσει το κόστος (εμείς κινηθήκαμε μέσω ιδιωτικής ασφάλισης με γνωμάτευση γυναικολόγου ) .

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση της γυναίκας μου είναι ιδιάζουσα και γι' αυτό σας την παραθέτω. Λόγω πολυκυστικών ωοθηκών καταφύγαμε σε μέθοδο πρόκλησης ωορυξίας με ήπιας μορφής φάρμακα (ενέσεις) και ευτυχώς με την 2η προσπάθεια πετύχαμε στόχο!! Δύο χρόνια μετά αρχίσαμε τις προσπάθειες για το 2ο μωρό μας με την ίδια (οικεία πλέον) διαδικασία . Η πρώτη προσπάθεια θεωρήθηκε ως αποβολή (στη 2η εβδομάδα) , ακολούθησαν 3-4 μη ευδόκιμες προσπάθειες , μετά ήρθε μία παλίνδρομος κύηση και έπειτα άλλες 3-4 μή ευδόκιμες προσπάθειες .Πρόσφατα ένας ξάδερφος της γυναίκας μου παρουσίασε πρόβλημα με θρόμβο το οποίο κόντεψε να τον "στείλει" , ενώ και η αδερφή του σε προληπτική εξέταση διαπίστωσε ότι έχει πρόβλημα θρομβοφιλίας . Παράλληλα με αυτά η κουνιάδα μου (αδερφή της γυναίκας μου ) τις πρώτες ημέρες της εγκυμοσύνης της παρούσιασε αποκόληση και διαπιστώθηκε και σε αυτή πρόβλημα θρομβοφιλίας . η γυναικά μου θορυβημένη κύριως απο το περιστατικό της αδερφή της έκανε και εκέινη εξετάσεις και βρέθηκε και σ' αυτή το εν λόγο πρόβλημα το οποίο πιθάνως και να ευθύνεται για τις αποτυχημένες προσπάθειες που είχαμε (παρεπιπτόντως λόγο της 1ης εγκυμοσύνης θεωρούσε ότι τέτοιο πρόβλημα δεν έχει ) . Θέλω να καταδείξω ότι το πρόβλημα αυτό μάλλον σχετίζεται με κληρονομικότητα και οτί μπορέι να εμφανιστεί ακόμα και μετά απο φυσιολογική εγκυμοσύνη . Τώρα για το κύριο θέμα της ερώτησης κι έγω έχω ακούσει ότι το Λαϊκο είναι το καλλίτερο γι' αυτην την εξέταση ενώ θεωρώ ότι εφ΄όσων η εξέταση γνωματευτεί απο τον ειδικό γιατρό του κάθε ταμείου το ταμείο δεν μπορεί να μην πληρώσει το κόστος (εμείς κινηθήκαμε μέσω ιδιωτικής ασφάλισης με γνωμάτευση γυναικολόγου ) .

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη μπορείς να μου πεις το αποτέλεσμα?

δηλαδή εντάξει διαπιστώθηκε θρομβοφιλία στην σύζυγο σου και μετά?

τι σας είπαν? έδωσαν κάποιοα θεραπεία? τι θα κάνετε σε περίπτωση εγκυμοσύνης για να μην παλινδρομήσει ξανά?

όλες οι πληροφορίες μας είναι απαραίτητες

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΓΡΑΨΕ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΦΟΥ ΤΟΥ ΠΑΡΕΠΕΜΨΑ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ (ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΦΟΡΜΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΤΟ ΓΡΑΨΕΙ) ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΙΑΣΩ 455€ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΑΝ 600-700€. ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΑΣΩ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΑΡΟΧΩΝ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΠΙΣΩ 88€ ΑΛΛΑ OFF THE RECORD ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ.

Link to comment
Share on other sites

όντως ήταν παράλειψή μου να μην άναφέρω στο προηγούμενο μου μήνυμα ότι ναι και η γυναίκα μου άκολουθεί (όπως και η κουνιάδα μου ακολούθησε ) θεραπεία με ενέσεις ηπαρίνης .Η διαφορά μεταξύ τους είναι ότι η κουνιάδα μου είχε μεγαλύτερο πρόβλημα οπότε έκανε θεραπεία καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της (αλλά και μετά για 40 ημέρες περπίπου , οπότε και δεν θήλασε) και μάλιστα η δόση της ένεσης (CLEXANE) ξεκίνησε απο τις 2.000 μονάδες και στο τέλος έφτασε στις 8.000 ενώ η γυναικα μου λαμβάνει ηπαρίνη μέσω άλλης ένεσης (Innohep) των 3.500 μονάδων και σε λίγες μέρες θα μετρησουμε τα επίπεδα ηπαρίνης στο αίμα (εξέταση anti-xa) προκειμένου να εκτιμηθεί η κατάσταση (όπως έκανε και η κουνιάδα μου ) και να δούμε έαν θα κρατήσουμε σταθερή τη δόση ή θα την αυξήσουμε / μειώσουμε . Τώρα για το δεύτερο ερώτημα σου δεν ξέρω κατά πόσο το πρόβλημα της θρομβοφιλίας ευθύνεται για την παλίνδρομο κύηση (νομίζω ότι υπάρχουν πιό σοβαροί λόγοι που προδιαθέτουν για παλλίνδρομμο , όπως κακή ποιότητα σπέρματος & ωαρίων , προβλήματα σάλπιγγας κ.α ) . Μία επιπλέον παρηγορητική πληροφορία είναι ότι η κουμπάρα μας κυοφορεί αισίως το 4ο παιδί της και σε όλα ακολούθησε αγωγή με ενέσεις ηπαρίνης διότι παρουσίασε και στα τέσσαρα αιμοραγικά επεισόδια λόγο μερικής αποκόλησης .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή μου kazolina. Εγω έχω διαγνωστεί με θρομβοφιλία απο το 2004 με πολύ άσχημη συμπτωματολογία αφού είχα πόνο και δυσκαμψία σε όλες μου τις αθρώσεις και μπορώ να σου πώ πως ήμουν σχεδόν ανάπηρη για 6 μήνες. Οι ιατροί αρχικά φοβήθηκαν για την πάθηση του λύκου, αλλά τελικά κατέληξαν στην θρομβοφιλία. Απο το 2004 λοιπόν, με παρακολουθεί Αιματολόγος και κάθε χρόνο έκανα εξετάσεις αίματος. Πλέον, είμαι έγκυος 5 μηνών και κάνω ενέσεις ηπαρίνης Innohep 3500 μονάδες κάθε πρωί και παίρνω και 1 salospir 100mg και φυσικά τις εξετάσεις μου τις κάνω κάθε μήνα.

 

Δεν ξέρω πόσο ακριβώς κοστίζουν (γιατί με καλύπτει ιδιωτική ασφάλεια), αλλά ξέρω ότι είναι αρκετά ακριβές. Για το Λαικό Νοσοκομείο, έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια, όπως και για την Ανοσολογική Κλινική του Ευαγγελισμού, απλά και τα δύο νοσοκομεία κάνουν πολύ καιρό να σου βγάλουν αποτελέσματα (περίπου 1 μήνα!). Πάντως, δε χρειάζεται να ανησυχείς. Ολα θα πάνε καλά :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πηγα κι εγώ χτες στο γυναικολόγο μου και μου εγραψε τις εξης εξετασεις:

 

Πρωτεινη C

Πρωτεινη S

Αντιθρομβινη ΗΙ

ΑPCr

LAC (Αντιπηκτικο λυκου)

Καρδιολιπινη IgC

Καρδιολιπινη IgM

Καρδιολιπινη IgA

Αντιμικροσωμιακα Αντισωματα

Αντιθυρεοσφαιρικα Αντισωματα

ΑΝΑ (Αντιπυρηνικα Αντισωματα)

Ra Test (Ρευματοειδης Παραγων)

Σερινη IgG

Σερινη IgM

Σερινη IgA

Β2 Γλυκοπρωτεινη IgG

Β2 Γλυκοπρωτεινη IgM

Β2 Γλυκοπρωτεινη IgA

Αντισωματα εναντι Ιστονων

 

Μου ειπε αν τις κανω στο ΙΑΣΩ το συνολικο κοστος θα ειναι 450 Ευρω (καθως εχουν ενα πακετο προσφορας).

 

Θέλω όμως να το ψαξω μηπως μπορω να τις κανω σε δημοσιο νοσοκομειο δωρεαν ή εστω με μικροτερη επιβαρυνση... Μου ειπε δε οτι αν τις κανω σε δημόσιο νοσοκομειο θα κοστισουν πολύ περισσοτερο και μετα αν παω στο ΙΚΑ με τα παραστατικα θα παρω πισω μονο το 25%...

 

Μπορει καμια σας να με βοηθησει, αν και διαβασα σε παλιοτερο ποστ οτι καποια κοπέλα τις εκανε στο Λαικο χωρις επιβαρυνση και θα παρω να τους ρωτησω.. Η ασφαλεια μου ειναι ΙΚΑ...

 

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ΊΚΑ αλλά φίλη μου με ΙΚΑ τις εκανε κανονικά στο Λαικό, πλήρωσε την συμμετοχή της και μετά τις επεστρεψε το ΙΚΑ κάποιο ποσο.

Το μυστικό είναι ότι αφού σου επιστρέψουν αυτό το ποσο, κάνεις ενσταση στο ΙΚΑ και τελικά μετα΄από κανένα δίμηνο σου επιστρεφουν σχεδόν ακέραιο όλο το ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις για τι ποσό μιλάμε στο Λαικο?? Επισης το ιδιο ισχυει και για Ελενα/Αλεξανδρα (πληρώνεις και μετα παιρνεις πισω καποιο ποσο)??

 

Επισης αν τις κανω στο ΙΑΣΩ εχω παλι δικαίωμα με τα παραστατικα να παρω λεφτα από το ΙΚΑ ή δεν ισχυει επειδή ειναι ιδιωτικο??

 

Θα παω σημερα στο γυναικολογο του ΙΚΑ να του μιλησω και να τον ρωτησω αν ξερει κι αυτος που να παω και πως γινεται η διαδικασια...

 

Εστι κι αλλιώς απο τελη Ιουλίου και μετα θα μπορω να τις κανω που θα εχουν περασει 3 μηνες απο την αποξεση...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κριστι μου δεν ξέρω γι αυτα που ρωτας

μου κάνει εντύπωση όμως που περίμενες να περάσει ενα τρίμηνο

εμενα ο γιατρός μου μου τις εδωσε μετα την πρωτη περίοδο και στο ελενα που πήγα και ρώτησα αν επρεπε να περιμένω περισσότερο μου είπαν ότι με εξαίρεση τις ορμονικες τις υπόλοιπες μπορούσα να τις κάνω και την επομένη της απόξεσης

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ανακάλυψε κάποιο θέμα με την πηκτικότητα του αίματός της και χρειάστηεκ να κάνει ενέσεις αντιθρομβωτικές.

 

Εγώ, λόγω μειωμένου αμνιακού υγρού, χρειάστηκε να κάνω μια σειρά από εξετάσεις μοριακές. Κάποιες λοιπόν έβγαλαν και καλά κάποιο θέμα με την πηκτικότητα του αίματός μου..

 

Μου έγραψε λοιπόν η γιατρός μου κάτι ενέσεις (μικρούλες είναι, σαν αυτές τις ινσουλίνης) να κάνω 1 κάθε μέρα από τώρα μέχρι και 1 μήνα αφού γεννήσω.

 

Ήθελα να ξέρω ανα κάποια άλλη κοπέλα εδω μέσα έχει ακολουθήσει παρόμοια αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ανακάλυψε κάποιο θέμα με την πηκτικότητα του αίματός της και χρειάστηεκ να κάνει ενέσεις αντιθρομβωτικές.

 

Εγώ, λόγω μειωμένου αμνιακού υγρού, χρειάστηκε να κάνω μια σειρά από εξετάσεις μοριακές. Κάποιες λοιπόν έβγαλαν και καλά κάποιο θέμα με την πηκτικότητα του αίματός μου..

 

Μου έγραψε λοιπόν η γιατρός μου κάτι ενέσεις (μικρούλες είναι, σαν αυτές τις ινσουλίνης) να κάνω 1 κάθε μέρα από τώρα μέχρι και 1 μήνα αφού γεννήσω.

 

Ήθελα να ξέρω ανα κάποια άλλη κοπέλα εδω μέσα έχει ακολουθήσει παρόμοια αγωγή.

 

Εγώ κάνω αντίστοιχη αγωγή, ξεκίνησα με 2 ενέσεις τη μέρα και τώρα έχω φτάσει τις 3. Δεν είναι και πολύ ευχάριστη διαδικασία είναι όμως απολύτως αναγκαία για την υγεία της μαμάς και του μωρού

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις κάνω από την αρχή της εγκυμοσύνης και θα συνεχίζω να τις κάνω και όταν γεννήσω για κάποιο διάστημα.

Το πρόβλημα της θρομβοφιλίας το είχα ανακαλύψη από πριν όποτε όταν έμαθα την εγκυμοσύνη μου ενημέρωσα τον γιατρό και ξεκίνησα θεραπεία.

Δεν είναι κάτι βλαβερό για το μωρό, ίσα ίσα που το προστατεύει από μεγάλο κίνδυνο, μην στεναχωριέσαι καθόλου λοιπόν.

 

Έχουν ανοικτεί κι αλλά θέματα σχετικά με την θρομβοφιλία, απλά δεν ξέρω να βάλω τα λινκ :oops:

Εκεί θα δεις αρκετά κορίτσια που κάνουν τις ενεσούλες αυτές. :wink:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε κορίτσια!!!

 

Πολύ ηρέμησα που δεν είμαι μόνη.. Να ρωτήσω κάτι. Πρέπει κάθε μέρα να γίνονται σε άλλο σημείο. πχ μία στο δεξί πόδι, μία στο αριστερό? Από όσα διάβασα θα κάνω και μελανιές,ε?????

 

Μια χαρά!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε κορίτσια!!!

 

Πολύ ηρέμησα που δεν είμαι μόνη.. Να ρωτήσω κάτι. Πρέπει κάθε μέρα να γίνονται σε άλλο σημείο. πχ μία στο δεξί πόδι, μία στο αριστερό? Από όσα διάβασα θα κάνω και μελανιές,ε?????

 

Μια χαρά!!!!! :D

 

Εγώ μελανιές δεν έχω κάνει κι ας έχω κάνει περίπου 300 ενέσεις μέχρι στιγμής (τρομάζω και που το γράφω...). Τις κάνω όμως στην κοιλιά και όχι στα πόδια

Link to comment
Share on other sites

Και μένα στην κοιλιά μου είπε στην αρχή, αλλά επειδή θα μου τις κάνει ο άντρας μου (εγώ δε μπορώ) δήλωσε πως δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να μου τις κάνει στην κοιλιά και έτσι μας είπε την εναλλακτική του μπουτιού.....

 

Τί να πω... Απόψε θα κάνω την 1η! Καλώς (ή κακώς) δε θα κάνω πολλές, καθώς άργησα να το ανακαλύψω!!!

 

Σε όλες εσάς που το κάνετε τόσο καιρό...απλά υπομονή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρώτησα στο Ελενα και μου ειπανότι τις κανουν και μαλιστα το κοστος είναι 145 ευρώ και το ΙΚΑ επιστρεφει το 25%... Απο τα 450 που μου ειπε για το Ιασω δεν το συζητώ καν...

 

Θα παω την Τρίτη να τις κανω, δε θελει ραντεβου, πας ετσι...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...