Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσια επειδη εδω και 1 μηνα με εχουν τρελλανει οι γιατροι και σαφη απαντηση αν εχω θρομβοφιλια δεν εχω παρει, αν εχετε το τηλ αυτης της Φοιφα,

μου το στελνετε με πμ να τις δειξω τις εξετασεις μου μηπως βγαλει καμμια ακρη? Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό που έχω καταλάβει εγώ, είναι ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες στην θρομβοφιλία (ομόζυγος και ετερόζυγος?), στη μια περίπτωση κάνεις ενέσεις ηπαρίνης μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμόσυνης και για κάποιο διάστημα μετά ενώ στην άλλη χρειάζεται γενικώς να το παρακολουθείς. Οπότε οι εξετάσεις είναι καλό να γίνονται γιατί εάν κάποια το έχει, καλό είναι να γνωρίζει ούτως ή άλλως σε ποια κατηγορία ανήκει.

 

Δεν ξέρω... έχω καταλάβει κάτι λάθος? Εάν κάποια γνωρίζει περισσότερα ας μας πει να καταλάβουμε.

 

απ'ότι ξέρω εγώ ομοζυγος είναι αυτός που το έχει πάρει και από τους 2 γονείς ενώ ετερόζυγος μόνο από τον ένα. Έχεις 50% πιθανότητες να τον πάρεις ή όχι.

 

Ό,τι και να έχεις πρέπει να προσέχεις σε εγκ/νη, αεροπορικά μεγάλα ταξίδια, κάπνισμα, αντισυλληπτικά χάπια, πολύωρα ταξίδια, εγχείριση. Ενημερώνεις το γιατρό πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απ'ότι ξέρω εγώ ομοζυγος είναι αυτός που το έχει πάρει και από τους 2 γονείς ενώ ετερόζυγος μόνο από τον ένα. Έχεις 50% πιθανότητες να τον πάρεις ή όχι.

 

Ό,τι και να έχεις πρέπει να προσέχεις σε εγκ/νη, αεροπορικά μεγάλα ταξίδια, κάπνισμα, αντισυλληπτικά χάπια, πολύωρα ταξίδια, εγχείριση. Ενημερώνεις το γιατρό πάντα.

 

συμφωνω,κι εγω αυτο ξερω,εγω ειμαι ετεροζυγη.

 

περα απο αυτο,οσες ηδη εχετε αποκτησει παιδακι παιρνοντας ηπαρινες,και μετα τις συνεχισατε μεχρι και να σαραντισετε,θηλασατε κανονικα?γιατι οι αποψεις διιστανται..

εγω εκτος του οτι δυσκολευτηκα να θηλασω-οι ρογες μου ηταν εισεχουσες-μου εκοψε τοτε και η παιδιατρος το θηλασμο,επειδη συνεχιζα τις ηπαρινες,φοβουμενη οτι περναν στο μωρο και δεν ξερουμε τι μπορουν να προκαλεσουν..

τωρα δεν εχω την ιδια και οταν με το καλο γεννησω τα διδυμα θελω να τα θηλασω εστω και αν ταλαιπωρηθω γιατι αναγκαστικα θα βγαζω με θηλαστρο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θηλάζω, λόγω σοβαρού προβλήματος φλεβίτη και θρόμβωσης στο ένα πόδι. Τις ηπαρίνες θα τις συνεχίσω μέχρι και 45 μέρες μετά τη γέννα. Εχω δλδ μπροστά μου ένα μήνα ακόμα...

 

Αυτό όμως , πρώτη φορά το ακούω...να περνάει η ηπαρίνη με το θηλασμό στο μωρό...τι να πώ...δεν νομίζω πάντως...Συμβουλέψου και κάποιον άλλο γιατρό, γιατί κομματάκι κουφό μου φαίνεται...μην την πατήσεις και απο παραπληροφόρηση δεν θηλάσεις τα μωράκια σου!!

Link to comment
Share on other sites

 

περα απο αυτο,οσες ηδη εχετε αποκτησει παιδακι παιρνοντας ηπαρινες,και μετα τις συνεχισατε μεχρι και να σαραντισετε,θηλασατε κανονικα?γιατι οι αποψεις διιστανται..

 

Ναι θήλασα και θηλάζω κανονικά. Πριν να γεννήσω είχα ρωτήσει και την Αγλαια και το γυν/γο μου και όλοι είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις..παντως και το χαρτι οδηγιων απο τις ηπαρινες λεει οτι καλο ειναι να αποφευγεται ο θηλασμος κατα τη διαρκεια θεραπειας,ο γυναικολογος και ο αιματολογος μου μουχαν πει τοτε οτι δεν υπαρχει προβλημα..να δουμε τι θα μας πει και ο καινουριος παιδιατρος..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια οσες χρησιμοποιουν ενεσεις IVOR μεγαλη προσοχη στο χρωμα του διαλυμματος ...

 

Εγω περασα μια λαχταρα χθες...:-(

Το διαλυμμα ηταν ελαφρως κιτρινωπο και πηρα τηλ την εταιρια και τις επεστρεψα...Ηταν αλλοιωμενες!!!

KGMkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια χαιρομαι που σας βρηκα!!

Λοιπον εχω και εγω θρομβοφιλια αυτη τη στιγμη βρισκομαι απο 3 παλλινδρομη και εχω αρχισει παλι τις προσπαθειες.

Εκανα και εγω τις innohep 0.45 και τις ξεκιναω αμεσως κανοντας χοριακη την πρωτη μερα της καθυστερησης για να μην χανουμε μερες!!!

Η αληθεια οτι καποιες φορες πονανε και φυσικα μελανιαζω!!!

Εσεις τις κανετε μονες σας???εγω δεν τα καταφερνω τρεμει το χερι μου!!!

Μας ευχομαι συντομα να εχουμε ευχαριστα!!!!

Καλη λευτερια στις εγκυουλες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ ενέσεις ηπαρίνης (Clexane 0.60X2) σε όλη την εγκυμοσύνη μέχρι και 10 μέρες μετά που γέννησα, όχι λόγω θρομβοφιλίας αλλά λόγω άλλου προβλήματος υγείας. Οι ενέσεις δεν με ταλαιπώρησαν καθόλου, ίσως λίγο στην αρχή μέχρι να συνηθήσω μετά μου φαινόταν θέμα ρουτήνας, όπως έπαιρνα τον σιδηρό μου έτσι έκανα και την ένεση μου. Αιματολόγο είχα την Κα Παπαιωάννου Γεωργία στην Θεσσαλονίκη και μπορώ να πω πως δεν είμαι απλά ευχαριστημένη αλλά την ευγνομωνώ για όσα έκανε για μένα και σαν γιατρός και σαν άνθρωπος (μου έδεινε απίστευτο θάρρος και ήταν πάντα χαμογελαστή και αισιόδοξη). Το ότι κρατάω σήμερα το παιδάκι μου αγκαλιά το οφείλω κατά ένα μεγάλο μέρος σε αυτήν. Την συνηστώ ανεπιφύλακτα για όποια κοπέλα ψάχνει αιματολόγο στην Θεσσαλονίκη. Τι να πω κορίτσια? Ας είναι καλά αυτοί που ανακάληψαν αυτό το φάρμακο και μπορούμε εμείς τώρα να χαιρόμαστε την μητρότητα και τα παιδάκια μας την ζωή....:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κορίτσια? Ας είναι καλά αυτοί που ανακάληψαν αυτό το φάρμακο και μπορούμε εμείς τώρα να χαιρόμαστε την μητρότητα και τα παιδάκια μας την ζωή....:-D:-D

 

Θα συμφωνησω μαζι σου...;)

 

Κι εγω μετα απο δυο παλλινδρομες και αφου το εψαξα βρηκα οτι ειμαι θρομβοφιλικη και τωρα περιμενω να γεννησω το πρωτο μου παιδακι:-D

 

Πως γεννησες ? Φυσιολογικα ή με καισαρική ?

Και που ?

 

Και γενικα οποια εχει ηδη την εμπειρια του τοκετου σαν θρομβοφιλικη ας τη μοιραστει μαζι μας

KGMkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πως γεννησες ? Φυσιολογικα ή με καισαρική ?

Και που ?

 

Γέννησα με καισαρική, προγραμματισμένα και με ολική νάρκωση. Ήξερα από την αρχή της εγκυμοσύνης ότι θα γεννήσω έτσι, όχι όμως λόγω θρομβοφιλίας άλλα λόγω άλλου προβλήματος.

Γέννησα στο Παπαγεωργίου στην Θεσσαλονίκη και έμεινα πολύ ευχαριστημένη από όλα (προσωπικό, πολιτική του νοσοκομείου κτλ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

koritsia kalispera!!!!!

den exo kanei eksetaseis thromvofilias ...oute ksero ti simptomata yparxoun kai an mporoume na to katalavoume xoris eksetaseis.

kano innohep 1 tin imera!!!tin ksekinisa mia evdomada prin tin emvryometafora,nomizo epidi exo lepto endomitrio voithaeis sto na aimatonete kalitera,

tora eimai stin 6h ebdomada egimosinis kai tin pempti tha pao gia yperixo..den ksero ti tha mou pei o giatros ...yparxei periptosi na kano tin enesi mexri na geniso;;

 

 

simfono me tis kopeles ...ponane kai kanoun melanies!!!!ego stin kilitsa tis kano!!!!!

inka

 

dev042bp___.png

Link to comment
Share on other sites

ινκα και εγω τις ξεκινησα μετα την ωοληψια,δεν εχω θρομβοφιλια εχω κανει τις εξετασεις,αλλα ο γιατρος και η αιματολογος δεν με αφηνουν να τις σταματησω,θα τις κανω μεχρι το τελος.

πριν 2 εβδομαδες πηγα στην αιματολογο και εκανα παλι εξετασει γαι αν δει αμα χρειαζεται να αυξησω την δοση.

στην αρχη πονουσα και εκανα και εγω μελανιες,τωρα πια δεν ξερω συνηθισα,δεν ποναω και δεν κανω μελανιες.

για το λεπτο ενδομητριο συνηθως δινουν σικλακουρ,εστοποουζ,απλα οι ηπαρινες γενικως βοηθανε στην καλυτερη κυκλοφορια του αιματος.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα καιεγω επαιρνα τις clexane σε συνδιασμο με salospir αλλα δεν πηγα ποτε σε αιματολογο επαιρνα τα 2 αντιπηκτικα λογω προβληματων στην 1η εγκυμοσυνη τα ξεκινησα απο την αρχη της κυησης και μετα 40 μερες...και θηλασα κανονικοτατα και μαλιστα ειχα προβλημα υπερπαραγωγης ...το salospir το σταματησα περιπου ενα μηνα πριν την καισαρικη αλλα τις clexane μεχρι το προηγουμενο βραδυ φυσικα εκανα και ενεσεις για το ζαχαρο με κατατρυπησαν αλλα αξιζε τον κοπο εχω 2 υγιεστατα παιδια και αυτο ειναι που μετραει

Link to comment
Share on other sites

ινκα και εγω τις ξεκινησα μετα την ωοληψια,δεν εχω θρομβοφιλια εχω κανει τις εξετασεις,αλλα ο γιατρος και η αιματολογος δεν με αφηνουν να τις σταματησω,θα τις κανω μεχρι το τελος.

πριν 2 εβδομαδες πηγα στην αιματολογο και εκανα παλι εξετασει γαι αν δει αμα χρειαζεται να αυξησω την δοση.

στην αρχη πονουσα και εκανα και εγω μελανιες,τωρα πια δεν ξερω συνηθισα,δεν ποναω και δεν κανω μελανιες.

για το λεπτο ενδομητριο συνηθως δινουν σικλακουρ,εστοποουζ,απλα οι ηπαρινες γενικως βοηθανε στην καλυτερη κυκλοφορια του αιματος.

 

afou den exeis thromvofilia tote giati tis kaneis ;kai ti akrivos parakolouthei o giatros kai o aimatologos;

inka

 

dev042bp___.png

Link to comment
Share on other sites

η αιματολογος παρακολουθει την πηκτικοτητα του αιματος,τις κανω γιατι μετα απο 4 εξωσωματικες εκανα ολε τις εξετασεις και η αιματολογος μου ειπε στην επομενη προσπαθεια θα κανεις βοηθανε πολυ.και εμεινα και επειδη εχω και καποια κιλα παραπανω και διδυμα βοηθανε στην καλη κυκλοφορια και επισης και στη προεκλαμψια.αλλα ειχα δει μια μερα εκπομπη που ηταν μια γιατρος απο αθηνα που κανει ελεγχο υπογονιμοτητας και ειπε οτι μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες συστηνουμε ηπαρινες γιατι λεει μπορει να υπαρχη και καποια μορφη θρομβοφιλιας που μπορει να μην εχει ανακαλυφθει...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ινκα!ελπιζω ολα να συνεχισουν καλα!!!

μη φοβασαι δεν εχει καμια παρενεργεια η ηπαρινη.

ευχομαι και σε σενα ολα να συνεχισουν καλα!και οτι θες ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια...εχς και γω πρόβλημα θρομβοφιλίας και τόχω ανακαλύθει μετά απο 7 χρόνια ψαξίματος.....τώρα κάνω τη 2η εξωσ. γονιομοποιηση και παίρνω innohep ..με παρακολουθούν σοτ ιπποκράτειο της αθήνας και οι γιατροί έχουν μεγάλη ευαισθησία, τους συστήνω ανεπιφύλακτα...καλή επιτυχία σε όλες μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...