Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Xρύσα δυστυχώς όταν δεν έχεις ιστορικό θρομβοφιλίας (καθ' έξιν αποβολών, ενδομήτριου θανάτου, γονείς με εγκεφαλικό ή καρδιά κλπ) ήταν εξετάσεις που παλαιότερα τουλάχιστον δεν τις έδιναν προληπτικά καθότι στοιχίζουν κιόλας. Εμένα η εγκυμοσύνη μου ήταν από εξωσωματική και ήταν μία πολύ καλή εκγυμοσύνη μέχρι εκείνη τη στιγμή, που τίποτα δεν προμήνυε κάτι τέτοιο. Συνέχισα με τον ίδιο γιατρό μέχρι και σήμερα στις δύο επόμενες εγκυμοσύνες μου, αφού διασταύρωσα και από αιματολόγο ότι ο θάνατος του εμβρύου είναι ένα στιγμιαίο γεγονός χωρίς προειδοποιήσεις. Σε 40 ημέρες από το θάνατο του μωρού μου πέθανε ο μπαμπάς μου από έμφραγμα ακαριαία, η αιματολόγος μου είπε ότι αν είχε προηγηθεί αυτό το γεγονός του μωρού σίγουρα θα είχα κάνει και εξετάσεις θρομβοφιλίας κατά την εγκυμοσύνη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτο μου ειπε και εμενα τοσο ο αιματολογοσ που επισκεφτηκα στην αθηνα οσο και ο γυναικολογος μου στην κυπρο. Δυστυχως αυτες οι εξετασεισ δεν γινονται πριν την εγκυμοσυνη σε μια υγιες γυναικα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, λυπάμαι πάρα πολύ, δεν έχω λόγια. Το καταλαβαίνω ότι είναι πολύ ψυχοφθόρος ο καταλογισμός ευθυνών και άκρη δε βγαίνει και πάντα μενεις με το γιατί και το αν... Μακάρι να μην το περνούσε καμία μανούλα...

Ο δικός μου ο γιατρός τις κάνει υποχρεωτικά τις εξετάσεις σε όλες τις εγκύους, θρομβοφιλικό και ανοσολογικό έλεγχο... Βέβαια, οι υπόλοιποι (σύζυγοι, πεθερικά κλπ κλπ) τον λένε τρελό και καταστροφολόγο, αλλά τι είναι προτιμότερο τελικά?

Μακάρι όλα να σας πάνε καλά στο μέλλον, το εύχομαι ολόψυχα!

 

Η μεγαλύτερη δόση της clexane είναι η 1.00, έχει από 0.20 έως 1.00 από ό,τι θυμάμαι. Εγώ έκανα 2 των 0.20 στην αρχή και μετά μία 0.40 και μία 0.20. Νομίζω παίζει ρόλο και το βάρος της γυναίκας εκτός από τη σοβαρότητα της κατάστασης, εγώ ξεκίνησα εγκυμοσύνη με 52 κιλά και είχα και ήπιο πρόβλημα.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Άννα μου καλημέρα! και εγώ απο Κύπρο είμαι..έκανα μια εξωσωματική που ήταν εξωμήτρια (το ένα εξωμήτριο και το άλλο χωρίς καρδιακούς παλμούς) .μετά απο αυτό ο γιατρός με έβαλε να κάνω ανάλυση για θρομβοφυλία (στο Ινστιτούτο Γενετικής) και τελικά έχω και εγώ..στην επόμενη προσπάθεια με κατεψυγμένα έκανα και εγώ clexan κάθε βράδυ 0.4 και ασπιρίνη και κορτιζόνη. πάλι δεν πέτυχε... πρίν ένα μήνα πήγα στον Π@αντο στην Αθήνα για εξωσωματική γιατί εκεί θα κάνω την επόμενη μου και μου έβαλε πάρα πάρα πολλές εξετάσεις να κάνω..τα πάντα (στην Κύπρο που είχα πεί του γυναικολόγου μου να έκανα αυτές όλες που είχα διαβάσει στα φόρουμ μου είχε πεί ότι μετά απο 3 αποτυχίες βάζουμε τις κοπέλες να τις κάνουν...δυστυχώς για μένα)τέλος πάντων έκανα τις πιο πολλές και τελικά έχω και θυροειδή, πήγα σήμερα στον ενδοκρινολόγο και μου είπε 100 εξωσωματικές να έκανα δεν θα πετύχαιναν επειδή έχω θυροειδή!! έμεινα....!! και εκεί που θα ξεκινούσα Δεκέμβρη......θα δούμε πότε....... το Point μου είναι άλλο....στην κύπρο δεν μας βάζουν να κάνουμε αυτές τις αναλύσεις πρίν κάν αρχίσουμε την πρώτη εξωσωματική.θέλουν πρώτα να μασ πάρουν 10.000 και μετά. Ο πάντος πρίν καν αρχίσεις τις θέλει..χωρίς αυτές δεν ξεκινάει!! να ξέρει να αντιμετωπίσει το κάθε πρόβλημα πρίν,...οχι μετά...please αφού εσύ κύπρο θα κάνεις την επόμενη..κάνε καποιες πρίν......κοστίζουν αλλά είναι σημαντικές....φιλικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Irene μου

σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερο σου. εμεινα εγκυος χωρις εξωσωματικη,αλλα φυσικα, μετα απο μια υστεροσκοπιση που εκανα. εχω κανει και εγω αρκετες εξετασεις και το μονο προβλημα που μου βρηκαν ειναι η θρομβοφιλια. το ξερω οτι πολλοι γιατροι δεν κατεχουν ουτε δινουν σημασια και το αφηνουν στη τυχη.

ο γυναικολογος μου εδω στη Κυπρο με εστειλε κατα τη γνωμη του στον πιο εξειδικευμενο αιματολογο την Αθηνα. Δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη. αν θες μπορεις να μου στηλεις πμ να μου πεις τι αλλες εξετασεις εκανες?? Please.

Link to comment
Share on other sites

καλα κανει ο γιατροσ σου και κανει απο την αρχη αυτες τισ εξετασεισ κι ας λενε οτι θελουν!!! εγω εχω αρκετα σοβαρο προβλημα και το βαρος μου ειναι κοντα στα 65κιλα ισως για αυτο η δοση μου ειναι και μεγαλητερη. φυσικα οταν με το καλο ξαναμεινω εγκυος θα σας ξαναεπισκεφτω τον αιματολογο και θα ξανακανω το θρομβεβλαστογραμμα για να ειναι σωστη η δοση που θα περνω.

 

ελπιζω να πανε ολα καλα την επομενη φορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα 2 παλλινδρομες στο πρώτο τρίμηνο, πριν βρω τον αιματολόγο μου και ανακαλύψουμε ότι έχω θρομβοφιλία. Στη δική μου περίπτωση είναι κληρονομική και θεωρήσαμε καλό να εξεταστούν και οι γονείς μου και οι αδερφή μου. Ευτυχώς και οι τρεις έχουν ετεροζυγωτία εκτός από εμένα που έχω ομοζυγωτία. Επίσης ευτυχώς έχω έναν πολύ καλό αιματολόγο, και σε αυτήν την εγκυμοσύνη κάνω innohep 0,45 από το τεστ θετικό μέχρι 40 μέρες μετά τον τοκετό. Μετά από τις παλλίνδρομες και τις συζητήσεις που έχω κάνει με τον αιματολόγο μου, πλέον συστήνω σε όλες μου τις φίλες που σκέφτονται να κάνουν παιδάκι να κάνουν αυτές τις εξετάσεις γιατί ειδικά εμείς οι γυναίκες δίνουμε τόσα λεφτά σε αηδίες και είναι κρίμα να περάσει οποιαδήποτε γυναίκα έστω και μια παλλίνδρομη πριν να αρχίσει να το ψάχνει (όχι τρεις που λένε οι περισσοτεροι γυναικολόγοι....) μόνο και μόνο λόγω των χρημάτων. Όμως οταν κάποιος είναι υγιής αφενός σκέφτεται ότι με το που θα αποφασίσει ότι θέλει να μείνει έγκυος θα τα καταφέρει με τη μια και αφετέρου ότι δεν θα πάει να δίνει τζάμπα λεφτά σε γιατρούς. Αυτός ίσως να είναι ένας λόγος για τον οποίο οι γιατροί δεν συστήνουν προληπτικά τις εξετάσεις τις θρομβοφιλίας...Δεν ξέρω τι να πω....

Α όσο για τις μελανιές, κι εγώ είχα γεμίσει στην αρχή, μέχρι που μου είπε ο αιματολογος μου αφού κάνω την ένεση, και πιέζω (όχι να τρίβω) για μισό λεπτό το σημείο που την έκανα με τη γάζα που χρησιμοποίησα για να καθαρίσω την περιοχή με οινόπνευμα. Φανταστείτε ότι ακόμα και τώρα που είμαι στον 8ο, κάνω τις ενέσεις στην κοιλιά και την τελευταία φορά που είχα πάει για υπέρηχο με ρώτησε ο γυναικολόγος αν άλλαξα και τις κάνω στα πόδια (επειδή τα σημαδάκια από τις ενέσεις στην κοιλιά πρέπει να πας κοντά για να δεις).

Link to comment
Share on other sites

αγχώθηκα λίγο!μου έδωσε την clexane 40 (βάζω την fragmin 5000 που είναι η ίδια μου είπε) 1 φορά την ημέρα.είμα 75kg πώς καθόρισε την δόση;οι κοπέλες που έχουν πιο λίγα κιλά βάζουν πιο πολλή δόση.να ανησυχήσω;;;;πάω μ΄νο στον γυναικολόγο μου.μια αιματολόγο που είχα επισκεφθεί μετά την παλίνδρομη μου είχε πεί το θέμα εγκυμοσύνης είναι του γυναικολόγου.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μarilena13 κι εγώ 74 κιλά ήμουν όταν έμεινα έγκυος και τώρα είμαι 81. Τη δόση της ένεσης μου την αύξησε ο αιματολόγος μου στην αρχή αλλά δεν νομίζω ότι ήταν θέμα κιλών αλλά από τα αποτελέσματα των εξετάσεων που μου έκανε. Αν αυτό σε βοηθήσει να ηρεμήσεις, μπορώ να σου στέλνω pm με τα στοιχεία του αιματολόγου μου, και μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του και να τον ρωτήσεις σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Για σας κορητσια και καλος σας βρεικα!Εχω θρομβοφιλια (δυ ετερζυγα γονιαδια και ενα ομοζυγο γονιδιο).Μετα απο πρωορο τοκετο στους 26 ευδομαδες και 15 μερες μετα το τοκετο περασα πνευμονικη εμβολη.Ειταναι ωρα τοτε φενεται να μαθουμε τι μας γεινεται!Περασαν τεσσερα χρονια απο τοτε και μετα απο μια αποβολι και μαι εξωμητρια κυηση,σημερα ειμαι εγκυος 10 ευδομαδα με διδιμη κυηση!Εμεινα εγκυος μετα απο σπερματεγχυση και απο την 4 μερα περειοδου εκανα clexane 2000 iu.Μετα το θετικο αποτελεσμα εκανα 4000 ιυ(2000 ιυ πρωι και 2000 ιυ βραδη),μετα απο μια ευδομαδα 6000 ιυ την ημερα(4000 ιυ το πρωι και 2000 ιυ το βραδη) και ξανα μετα απο μια ευδομαδα και παντα μετα απο εξεταση αντι-χα μου το σταθεροποιησε σε 8000 ιυ ημερισιος(4000 ιυ πρωι και 4000 ιυ το βραδι).Σε μια ευδομαδα θα κανω ξανα την αντι-χα και θα δει αν θα με αφισει στη ιδια δοσολογια.

Σχετικα με τα κιλα μην το περασετε στο δουκου.Εχουν και αυτα το ρολο τους.Και το θυροιδη πολλες φορες συνδιαζεται με την θρομβοφιλα.Εγω εχω υποθυροιδισμος και περνω Τ4 τον 62 μγ.

Ελπειζω να πανε ολα καλα μεχρη τελος για ολα τα κορητσια και επομενος και σε'μενα .Εχω μαι απορια σχετικα με το μεχρη ποσες ευδομαδες πρωχωρανε η διδιμες κυησης σε κορητσια που περνουν ηπαρηνες!Αν υπαρχει καμια παρομια περιπτωση η ξερεται απο φιλες σε παρομοιες καταστασεις θα ειθελα πολυ να μαθω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και από μένα! Μετά από 2 παλίδρομες κυήσεις τον τελευταίο χρόνο ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλία (ετερόζυγη σε 3 γονίδια και ομόζυγη σε 1) και ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω από τώρα βιταμίνη Β και κάτι άλλο που δε θυμάμαι και όταν ξεκινήσω προσπάθειες θα κάνω 1 clexane από την 22 ημέρα του κύκλου και αν αδιαθετώ θα σταματάω και πάλι από την 22 κτλ. Είχα υποψιαστεί όταν είδα τις εξετάσεις ότι θα έπρεπε να κάνω ενέσεις αλλά ήλπιζα όταν μείνω έγκυος όχι από πριν. Με πήρε από κάτω και το μόνο που ελπίζω είναι να μείνω σύντομα έγκυος για να μην τρυπιέμαι τσάμπα. Δεν με πειράζει η ένεση με πειράζει που θα πρέπει να την κάνω μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια!!

τι κακο ειναι αυτο με τουσ γιατρους να περιμενουν να συμβει κατι δυσαρεστο για να σε βαλουν να κανεις εξετασεις για θρομβοφιλια..

εμενα ο γιατρος μου με εβαλε να κανω εξετασεις απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου και εδειξαν οτι εχω θρομβοφιλια και το προλαβαμε το κακο με 2 clexane 0.4 την ημερα γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι!!!!

τωρα ειμαι παλι εγκυος σε διδυμα και κανω την ιδια αγωγη...

φυσικα με παρακολουθει και αιματολογος καθε 3 εβδομαδες...

οι ενεσεις γινονται σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης και 2 εβδομαδες μετα τη γεννα και δεν χρειαζεται να αλλαξουμε τιποτα στην διατροφη μας!!!!

στην αρχη φοβομουν και εγω να τις κανω μονη μου αλλα πολυ γρηγορα εγιναν ρουτινα και τωρα εχουμε γινει φιλες κολλητες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα! Μετά από 2 παλίδρομες κυήσεις τον τελευταίο χρόνο ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλία (ετερόζυγη σε 3 γονίδια και ομόζυγη σε 1) και ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω από τώρα βιταμίνη Β και κάτι άλλο που δε θυμάμαι και όταν ξεκινήσω προσπάθειες θα κάνω 1 clexane από την 22 ημέρα του κύκλου και αν αδιαθετώ θα σταματάω και πάλι από την 22 κτλ. Είχα υποψιαστεί όταν είδα τις εξετάσεις ότι θα έπρεπε να κάνω ενέσεις αλλά ήλπιζα όταν μείνω έγκυος όχι από πριν. Με πήρε από κάτω και το μόνο που ελπίζω είναι να μείνω σύντομα έγκυος για να μην τρυπιέμαι τσάμπα. Δεν με πειράζει η ένεση με πειράζει που θα πρέπει να την κάνω μόνη μου.

 

 

Μην σε πέρνει απο κάτω,και εγω μετα απο αποτυχημενες εξωσωματικες,ξεκίνησα clexan απο την 22 ημερα και τελικά τα κατάφερα να μείνω έγκυος στα διδυμάκια μου,βεβαια μεγαλο ρολο παίζει η ψυχολογία μας γι αυτο θετική σκεψη. Εγω στην αρχή πήγαινα σε φαρμακείο και μου έκαναν την ενεση μετα εμαθα μόνη μου και μέχρι πριν 10 ημερες που γεννησα τις έκανα στην κοιλιά.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ionelita εγω πηρα 2 μερες απο τον 9ο και γεννησα τα διδυμακια μου πριν 10 ημερες,θα μπορουσα να γεννησω πιο μετα αλλα είχα ένα πλακουντα και το ένα τρεφόταν μαλλον σε βάρος του άλλου ,γεννηθηκε το ένα 1350 και το αλλο 2480. Αρα μην φοβάσαι η ηπαρίνη δεν δημιουργεί προβλημα

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ δεν κάνω εξωσωματικές οπότε θα ξεκινήσω τις ενέσεις εντελώς στα τυφλά. Ας ελπίζω όχι για πολλούς μήνες. Μου είπε ο γιατρός (αυτός που με παρακολουθεί για τη θρομβοφιλία) ότι αν δεν ξεκινήσω από πριν δεν έχω πολλές πιθανότητες να πάνε όλα καλά, οπότε τι να κάνω;

Μου είπε ότι θα μετράμε κάτι κάθε 3βδομάδες και ανάλογα θα μου δώσει τη σωστή δόση. Ελπίζω να μπορεί να γίνει η μέτρηση στο νοσοκομείο της περιοχής μου γιατί θα αγχώνομαι πολύ να πρέπει να κάνω ταξίδι 3 ώρες κάθε 3βδομάδες για να πηγαίνω Αθήνα. Ο γιατρός μου είναι Αθήνα γιατί ο εδώ παρόλο τις 2 παλίδρομες επέμενε ότι είναι τυχαίο γεγονός και δεν έπρεπε να κάνω τίποτα. Όπως αποδείχθηκε αν τον άκουγα θα είχα άλλη μία σίγουρη...

Από τη μία αγχώνομαι για τις πρώτες ενέσεις, από την άλλη ανυπομονώ να κάνω πρώτα υστεροσκόπηση να δω αν είναι όλα καλά και να ξεκινήσω.

Αν και διάβασα τους επιπλέον κινδύνους που έχουμε εμείς (προεκλαμψία,θρομβώσεις κτλ)και τρόμαξα. Είναι τόσο επικίνδυνη η κατάστασή μας;

Link to comment
Share on other sites

iouliam, μην αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε! Καλύτερα να τις κάνεις μόνη σου τις ενέσεις, εμένα με βόλεψε πολυ περισσότερο, αν και στην αρχή φοβόμουν σαν και σένα. Οι άλλοι με πονούσαν πιο πολύ, θα βρεις το κόλπο (διάβασε και στις προηγούμενες σελίδες) και θα γίνεται τσακ μπαμ. Να φανταστείς, εγώ που είχα και σάκχαρο πιο πολύ φοβόμουν το τρύπημα της βελονίτσας που μετράει το σάκχαρο παρά την clexane! :)

Εφόσον θα σε παρακολουθεί αιματολόγος και θα κάνεις συχνά εξετάσεις, μην ανησυχείς. Υποθέτω ότι κίνδυνοι υπάρχουν όταν η κατάσταση μένει ανεξέλεγκτη. Ευτυχώς που άλλαξες γιατρό και ανακάλυψες το πρόβλημα. Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,ανακαλυψα κ εγω οτι εχω θρομβοφιλια μετα απο ενα προωρο τοκετο στην 23εβδομαδα.αρχικα βρηκαμε οτι ειμαι ομοζυγωτης κ μετα καναμε το πληρη ελεγχο.εχθες πηρα καποια αποτελεσματα κ θα ηθελα την βοηθεια σας.λοιπον αν ξερετε θρομβινη-αντιθρομβινη ΤΑΤ τι ειναι γιατι σε μενα ηταν αυξημενη...

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ δεν κάνω εξωσωματικές οπότε θα ξεκινήσω τις ενέσεις εντελώς στα τυφλά. Ας ελπίζω όχι για πολλούς μήνες. Μου είπε ο γιατρός (αυτός που με παρακολουθεί για τη θρομβοφιλία) ότι αν δεν ξεκινήσω από πριν δεν έχω πολλές πιθανότητες να πάνε όλα καλά, οπότε τι να κάνω;

Μου είπε ότι θα μετράμε κάτι κάθε 3βδομάδες και ανάλογα θα μου δώσει τη σωστή δόση. Ελπίζω να μπορεί να γίνει η μέτρηση στο νοσοκομείο της περιοχής μου γιατί θα αγχώνομαι πολύ να πρέπει να κάνω ταξίδι 3 ώρες κάθε 3βδομάδες για να πηγαίνω Αθήνα. Ο γιατρός μου είναι Αθήνα γιατί ο εδώ παρόλο τις 2 παλίδρομες επέμενε ότι είναι τυχαίο γεγονός και δεν έπρεπε να κάνω τίποτα. Όπως αποδείχθηκε αν τον άκουγα θα είχα άλλη μία σίγουρη...

Από τη μία αγχώνομαι για τις πρώτες ενέσεις, από την άλλη ανυπομονώ να κάνω πρώτα υστεροσκόπηση να δω αν είναι όλα καλά και να ξεκινήσω.

Αν και διάβασα τους επιπλέον κινδύνους που έχουμε εμείς (προεκλαμψία,θρομβώσεις κτλ)και τρόμαξα. Είναι τόσο επικίνδυνη η κατάστασή μας;

 

 

Συνήθως πιο πρίν ξεκινάμε το φυλικο γιατι είναι πολύ σημαντικό για εμας. Την εξεταση ΑΝΤΙ-ΧΑ μαλλον θα λες που την κανεις μία φορα τον μήνα για να σου επιβλέπουν την δόση. Η ενεση είναι μικρή και γίνεται στην κοιλια,μπρατσο(ποναει εκει θα έλεγα) αλλα και μπουτι,πιστεψε με ότι ο σκοπος μας είναι τοσο ιερός που τα ξεχνάμε όλα!!!Βεβαια αν καταλαβα καλα τις οδηγίες στις έδωσε ο γυναικολόγος σου ενω εγω στην θεση σου θα πήγαινα στον αιματολογο θα έκανα τις εξετάσεις και θα έπαιρνα οδηγίες μονο απο αυτόν (βλεπεις ο καθένας γι΄'αυτο εχει την ειδικοτητα του)..Συντομα ολες =μανουλες!!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ δεν κάνω εξωσωματικές οπότε θα ξεκινήσω τις ενέσεις εντελώς στα τυφλά. Ας ελπίζω όχι για πολλούς μήνες. Μου είπε ο γιατρός (αυτός που με παρακολουθεί για τη θρομβοφιλία) ότι αν δεν ξεκινήσω από πριν δεν έχω πολλές πιθανότητες να πάνε όλα καλά, οπότε τι να κάνω;

Μου είπε ότι θα μετράμε κάτι κάθε 3βδομάδες και ανάλογα θα μου δώσει τη σωστή δόση. Ελπίζω να μπορεί να γίνει η μέτρηση στο νοσοκομείο της περιοχής μου γιατί θα αγχώνομαι πολύ να πρέπει να κάνω ταξίδι 3 ώρες κάθε 3βδομάδες για να πηγαίνω Αθήνα. Ο γιατρός μου είναι Αθήνα γιατί ο εδώ παρόλο τις 2 παλίδρομες επέμενε ότι είναι τυχαίο γεγονός και δεν έπρεπε να κάνω τίποτα. Όπως αποδείχθηκε αν τον άκουγα θα είχα άλλη μία σίγουρη...

Από τη μία αγχώνομαι για τις πρώτες ενέσεις, από την άλλη ανυπομονώ να κάνω πρώτα υστεροσκόπηση να δω αν είναι όλα καλά και να ξεκινήσω.

Αν και διάβασα τους επιπλέον κινδύνους που έχουμε εμείς (προεκλαμψία,θρομβώσεις κτλ)και τρόμαξα. Είναι τόσο επικίνδυνη η κατάστασή μας;

 

θα βρείς πολλές πληροφορίες και στο forum ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ.

δεν είναι τόσο επικίνδυνη η κατάσταση μας.άμα κάνεις τις ενέσεις σου θα είσαι μια χαρά.φολικό οξύ να παίρνεις (αυτό δεν σου έδωσε για βιταμίνη Β; ) και ασπίρίνη μου είχε δώσει εμένα να παίρνω όταν ήμουν στην προσπάθεια.όχι ενέσεις.ενέσεις άρχισα στην 4η εβδ. όταν ανακάλυψα ότι ήμουν έγκυος.η διατροφή μας δεν αλλάζει.εκτός αν έχεις άλλα προβλήματα (ζάχαρο ας πούμε-που δεν έχει σχέση με θρομβοφιλία).η προεκλαμψία πάλι δεν έχει σχέση.είναι η συνεχόμενη ψηλή πίεση που μπορεί να έχει η οποιαδήποτε.όχι απαραίτητα εμείς.

όσο για την ένεση καλύτερα μόνη σου.να μην εξαρτάσαι από κανένα και να μπορείς να πηγαίνεις και όπου θέλεις.οι άλλοι σε πονάνε περισσότερο.δεν είναι τίποτα απολύτως.και εγώ φοβήθηκα στην αρχή όταν το έμαθα και υποσυνείδητα ανέβαλα την προσπάθεια για μωρό λόγο αυτού.τώρα το θυμάμαι και γελάω.μια συνήθεια είναι.ρουτίνα.

προσωπική μου άποψη, πάρε και μια 2 γνώμη από αιματολόγο αν όντως χρειάζεται να ξεκινήσεις τις ενέσεις στην προσπάθεια.ειδικά αφού δεν κάνεις και κάποια θεραπεία.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Με παρακολουθεί ενας γυναικολόγος και ένας γιατρός που με έστειλε ο γυναικολόγος μου, που είναι καθηγητής και ειδικός στις συνεχόμενες αποβολές. Δεν ξέρω, νομίζω του έχω εμπιστοσύνη, φοβάμαι ότι αν πάω και σε αιματολόγο και μου λέει άλλα θα σκέπτομαι ποιον να ακούσω και θα αγχωθώ περισσότερο.

Τα χαπάκια ναι φολικό οξύ είναι και βιταμίνη Β.

Όσο για τις ενέσεις όσο το σκέπτομαι λέω θα δοκιμάσω μόνη μου τελικά και βλέπουμε. Επειδή θα τις ξεκινήσω πριν από την εγκυμοσύνη και επειδή μένω σε μικρή πόλη και θα το ξέρω μόνο εγώ και ο άντρας μου δε βολεύει να μου τις κάνει άλλος. Ούτως η άλλως θα αργήσω πάρα πολύ να το πω αυτή τη φορά ακόμα και όλα καλά να πάνε, άρα θα συνηθίσω μόνη μου.

Οι φόβοι μου είναι λίγο μεγαλύτεροι από όσες έχετε το γιατρό κοντά σας γιατί εγώ θα έχω ένα γιατρό για ασφάλεια στο νοσοκομείο της πόλης μου, αλλά ο κανονικός γιατρός μου θα είναι Αθήνα και σκέπτομαι πως θα ανεβαίνω (χωρίς να κινδυνεύει η εγκυμοσύνη μου) να με βλέπει και αν τύχει κάτι από το τηλ....τέλος πάντων, όπως λέει και ο άντρας μου μπορεί να σκέπτομαι περισσότερο από όσο χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο δυο αποβολες εκανα ελεγχο θρομβοφιλιας κ βρεθηκα ομοζυγωτης

επερνα κ περνω φιλισιν απο τον περασμενο δεκεμβρη μαζι με νευρομπιον 1 παιδικη ασπιρινη κ κανω ενεσεις κλεξαν καθημερινα μονη μου δεν ειναι τιποτα στην αρχη εκανα πολλες μελανιες μετα εμαθα κ ολα οκ σε μια βδομαδα θα εχω την μπεμπα μου!!!!!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...