Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


μήπως ξέρει καμία σας πόσο κοστίζει η εξέταση anti Xa και αν καλύπτεται απ΄ τα ταμεία;

 

εγω την πληρωσα 30 ε και χωρις αποδειξη , παντως μου ειπαν οτι δεν καλυπτεται απο τα ασφαλιστικα ταμεια

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι στη 10η εβδομάδα κι εχω ξεκινήσει απ την πρώτη μέρα Innohep 0,45 oι οποίες δυστυχώς είναι σε έλλειψη και ζω στο άγχος αν θα βρω ή όχι. Θα ζητήσω απ το γιατρό βέβαια κάτι εναλλακτικό αλλά σε περίπτωση που έχουν ξεμείνει σε κάποια από σας και χαρεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. Αντιμετωπίζετε το ίδιο πρόβλημα ή μόνο στην περιοχή μου (θράκη) υπάρχει αυτό το θέμα;;;

UUAmp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω τις clexane μην νομιζεις οτι τις βρισκω ευκολα σε καθε φαρμακειο, συνηθως τα φαρμακεια τις παραγγελνουν και μετα στις φερνουν , μπορει να κανει και 2 με τρεις ημερες.

Για να μην αντιμετωπιζω τετοια προβληματα πηγαινω σε ενα μονο φαρμακειο και τους εχω πει οτι κανω αυτες τις ενεσεις, ετσι ωστε να εχουν υποψη τους να εχουν αποθεμα, και παντα μια εβδομαδα πρωτου τελειωσουν οι ενεσεις , παω στο γιατρο και μου γραφει συνταγη, να μην βρεθω ετσι ποτε χωρις ενεσεις.;)

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα , εγω παιρνω τις innohep 0,45 και ειμαι απο την κορινθο. και εδω εχουμε μεγαλο προβλημα για να βρουμε τις ενεσεις. Ο φαρμακοποιος μου για να μου συγκεντρωσει τις 30 ενεσεις για τον Ιανουαριο εκανε 20 μερες μου εδινε 4 κουτια την εβδομαδα. και μολις τις συγκεντρωσα 15 κουτια των 2 κανω το "λαθος" να παω στο ΙΚΑ να μου τα γραψει ο γιατρος. ομως ο γιατρος που μου τα εγραφε μεχρι τωρα δεν μου τα εγραψε γιατι θελει συνταγη απο τον προισταμενο γυναικολολικου τμηματος του νοσοκομειου, δηλαδη τρεξιμο.

O482p3.png?Djv6U3pu
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η φαρμακοποιός μου πήρε τηλ στην εταιρεία και της είπαν ότι δε θα κανουν πλέον εισαγωγες στις innohep γιατί δεν πληρώνονται. Όλα τα χαμε αυτό μας έλειπε! Υπομονή κι ελπίζω να υπαρχουν εναλλακτικες λύσεις!

UUAmp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια! Ειμαι παλια φορουμιτισσα αλλα εχω καιρο να εμφανιστω.. Εχει καμμια κοπελα ενεσεις Innohep των 045? Εχω προβλημα με την ασφαλεια μου κ τις χρειαζομαι μεχρι να ..ταχτοποιηθω! Αν περισευουν σε καποια κοπελα, θα ημουν ευγνωμων! Ευχαριστω..

...τρεις και το λουρι της μανας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Kοριτσια την βοηθεια σας κανω τις κλεξαν των 0,4 χθες που εστειλα τον αντρα μου να μου παρει τις ξεχασε στο αυτοκινητο ολο το μεσημερι με την ζεστη λετε να αλοιωθηκαν?σημερα εκανα απο αυτες διοτι δεν εβρισκα αλλες κ ειμαι μεσα στο αγχος

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια την βοηθεια σας κανω τις κλεξαν των 0,4 χθες που εστειλα τον αντρα μου να μου παρει τις ξεχασε στο αυτοκινητο ολο το μεσημερι με την ζεστη λετε να αλοιωθηκαν?σημερα εκανα απο αυτες διοτι δεν εβρισκα αλλες κ ειμαι μεσα στο αγχος

Όλα τα φάρμακα πρέπει να φυλάσσονται σε χώρο μέχρι 25°C και μακρυά από υγρασία, ειδικά τα ενέσιμα. Προσπάθησε να τα αντικαταστήσεις άμεσα γιατί κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί για την αποτελεσματικότητα και την ασφάλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τελικά όσες κάνατε αυτές τις ενέσεις γεννήσατε φυσιολογικά ή με προγραμματισμένη καισαρική νωρίτερα???? Η τι σας έχουν προτείνει οι γιατροί? Γιατί εμένα άλλα λεει ο ένας κι αλλα ο άλλος!!!

UUAmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσες κάνατε αυτές τις ενέσεις γεννήσατε φυσιολογικά ή με προγραμματισμένη καισαρική νωρίτερα???? Η τι σας έχουν προτείνει οι γιατροί? Γιατί εμένα άλλα λεει ο ένας κι αλλα ο άλλος!!!

εγώ γέννησα φυσιολογικά με πρόκληση. απλά δεν έκανα ένεση τουλάχιστον 12 ώρες πριν. μην ανησυχείς, πάντως. και να σε πιάσουν οι πόνοι ή να σπάσουν τα νερά, δε γεννάς αμέσως. το καλύτερο είναι να πας με ραντεβού για πρόκληση. κρίμα να κάνεις καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

apo shmera eimai kai ego koritsi hparinhs!!!!:lol:shmera tha kano thn proth moy enesoyla kathos meta apo dyo palidromes vrethika thromvofiliki..aaaaaaaa den sas eipa to pio shmentiko mallon ..EIMIA EGKYOS!!! elpizo ola na pane kala aythn thn fora....den sas krivo oti tremo na kano tis eneseis monh moy...perimeno thn mama moy na moy thn kanei na do pos ginete...:confused: kalh epityxia se ola ta koritsia hparinhs...eyxomai to kalytero se oles....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμένα στην αρχή η μαμα μου τις έκανε> μετα απο κανένα 10 ήμερο προφανως άρχισε να μη βολεύει η όλα φάση και άρχισα να τις κάνω μόνη μου. Καλύτερα έιναι μόνη σου, θα κάνεις την πρώτη και θα συνηθίσεις, εγώ τώρα δεν το σκεφτομαι καν...γίνεται μηχανικα΄..

καλή αρχή :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κοριτσια...ηθελα να κανω μια ερωτηση αν ξερει καμμια ας μου απαντησει..Ειμαι εγκυος στην 22 εβδομαδα και κανω ενεσεις ηπαρινης καθημερινα απο 1..Ξερω πως πρεπει να γινονται σε σταθερη ωρα..ελα μου ομως που σημερα ξεχαστηκα και την εκενα μιση ωρα αργοτερα!!!!πειραζει σε κατι αυτη η μικρη καθυστερηση;περιμενω τις απαντησεις σας!!!!!!!

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...ηθελα να κανω μια ερωτηση αν ξερει καμμια ας μου απαντησει..Ειμαι εγκυος στην 22 εβδομαδα και κανω ενεσεις ηπαρινης καθημερινα απο 1..Ξερω πως πρεπει να γινονται σε σταθερη ωρα..ελα μου ομως που σημερα ξεχαστηκα και την εκενα μιση ωρα αργοτερα!!!!πειραζει σε κατι αυτη η μικρη καθυστερηση;περιμενω τις απαντησεις σας!!!!!!!

καλημέρα, τόσο μικρή καθυστέρηση δεν πειράζει. μην αγχώνεσαι. και 1-2 ώρες να αργούσες, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, τόσο μικρή καθυστέρηση δεν πειράζει. μην αγχώνεσαι. και 1-2 ώρες να αργούσες, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

ΠΩ πω...σ ευχαριστω παρα πολυ..μου φυγε ενα βαρος!!να σαι καλα.Να χαιρεσαι τα παιδακια σου:lol::lol:

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια,σημερα το πρωι εκανα τεστ εγκυμοσυνης κ βγηκε θετικο λογω το εχω αρκετες αποβολες (απο θρομβοφιλια )στο ενεργητικο μου η αιματολογος μου(πριν μεινω εγκυος) μου ειπε οτι θα κανω ενεσεις.σε ποια εβδομαδα τις ξεκιναμε?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην δεύτερη εγκυμοσύνη τις ξεκίνησα με το που έμεινα έγκυος και τις συνέχισα και λίγο μετά που γέννησα. Όμως θα πρέπει να κάνεις εξετάσεις αίματος πριν ξεκινήσεις ( η δική μου ήθελε anti-xa, appt, d-dimers και αιμοπετάλια, εξαρτάται όμως από τον/την αιματολόγο) για να καθορίσει η αιματολόγος σου τι ενέσεις θα κάνεις . Επίσης θα πρέπει κάθε μήνα ή κάθε δύο μήνες ( ανάλογα τι θα σου πει ο/η αιματολόγος σου ) να επαναλαμβάνεις τις εξετάσεις για να καθορίζει αν θα σου αυξήσει τη δόση ή θα παραμείνει η ίδια. Μην αγχώνεσαι πάντως δεν είναι τίποτα, το συνηθίζεις. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

τις χορηγουν τα ταμεια τις ενεσεις??γιατι διαβασα καπου οτι ειναι πανακριβες!!!

δν ξερω αν θα μου ζητηθει να κανω κ επιπλεον εξετασεις (d-dimers κτλ) δν μου ειπε ακομα.οι αποβολες μου γινονται 6-8 εβδομαδα οποτε φανταζομαι οτι θα τις ξεκινησω συντομα.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 7 μήνες που έκανα τις τελευταίες ενέσεις τις χορηγούσε κανονικά το ταμείο μου, εγώ δεν πλήρωσα τίποτα, πάντως όντως ήταν πανάκριβες. Εγώ είχα ξεκινήσει με clexane 0,4 και έφτασα στο τέλος σε clexane 0,8. Τις εξετάσεις τις συγκεκριμένες δεν τις καλύπτουν τα ταμεία απ΄όσο ξέρω, το δικό μου πάντως σίγουρα δεν τις κάλυπτε.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

ναι για τις εξετασεις το ξερω γιατι "με ψαχνουν" απο περσι τον Ιανουαριο κ ολες μου τις εξετασεις τις εκανα εξω,αυτο που με ενδιαφερει ειναι οι ενεσεις γιατι αν η χοριακη μου ειναι καλη θα ξεκινησω απο σημερα κιολας!!!

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

ναι για τις εξετασεις το ξερω γιατι "με ψαχνουν" απο περσι τον Ιανουαριο κ ολες μου τις εξετασεις τις εκανα εξω,αυτο που με ενδιαφερει ειναι οι ενεσεις γιατι αν η χοριακη μου ειναι καλη θα ξεκινησω απο σημερα κιολας!!!

 

ναι ναι δεν τις πληρωνεις τις ενεσεις στο λεω εγω ,χθες πηρα συνταγη!!ΜΑΚΑΡΙ να εχεις ΘΕΤΙΚΗ ΧΟΡΙΑΚΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!ειμαι και εγω κοριτσι της ηπαρινης!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...