Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα και καλό κουράγιο!

Έκανα κι εγώ 2 clexane την ημέρα μέχρι το τέλος της εγκυνοσύνης και μετά μία μέχρι να σαραντίσει το μωρό και έχω να πω ότι καλύτερα την έκανα μόνη μου την ένεση. Την πρώτη μου την έκανε η νύφη μου για να μου δείξει και πόνεσα και επίσης όταν νοσηλεύτηκα στο Ιασώ που μου την έκανε κάποια νοσοκόμα με τσάκισε κυριολεκτικά.

Εγώ τραβούσα έξω αρκετό δέρμα με το δείκτη και τον αντίχειρα, ώστε να υπάρχει αρκετή "πέτσα" για να μπει η βελονίτσα. Έτσι δεν κινδυνεύεις να τρυπήσεις τους μυες, γιατί αυτό είναι που πονάει. Επίσης, αν σε κάποιο σημείο η βελόνα δεν μπαίνει και θέλει πίεση, δοκιμάστε λίγο πιο πέρα. Είναι ανατριχιαστικό αλλά έχει αποτέλεσμα.

Προς το τέλος είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα, που τσιτώνει η κοιλιά και δεν περισσεύει δέρμα. Εγώ τότε έγερνα όσο μπορούσα προς την πλευρά που θα έκανα την ένεση (στο πλάι) και έτσι μπορούσα να τραβήξω λίγο δέρμα.

Ο γιατρός μου είχε πει να την κάνω στο σημείο που διασταυρώνεται η θηλή του στήθους με τον αφαλό, αλλά διαπίστωσα ότι όσο πιο έξω την έκανα τόσο λιγότερο πονούσα.

Όταν θα έρθει με το καλό το μωράκι, θα τα ξεχάσετε όλα, αλήθεια είναι, όσο κι αν τώρα φαίνεται βουνό. :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια ειμαι κ γω εγκυος στην 12 εβδομαδα κ κανω ημερησιος 1 κλεξαν.το θεμα ειναι οτι η κοιλια μου σε ορισμενα σημεια εχει γινει καταμαυρη κ μερικες φορες κανει κ γουρμπουλι μεσα ,αυτο που με αγχωνει ειναι αν δεν βρισκω σημειο να κανω την ενεση στην κοιλια γιατι οι μελανιες αργουν να φυγουν που μπορω να τις κανω?μου ειπαν στο μπρατσο αλλα δεν με βολευει κ δεν υπαρχει καποιος αλος να μου την κανει

κ το αλο που με απασχολει ειναι οταν φουσκωσει η κοιλια που θα τις κανω χωρις να υπαρχει φοβος οτι κατι δεν εκανα σωστα?

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγω εχω μπερδευτει πολυ με το θεμα. Εκανα ενα παιδι, μετα εμεινα ξανα εγκυος και ειχα μια αποβολη σχεδον αμεσως. Κανω εξετασεις θρομβοφιλιας και ολα ηταν ενταξει. Παρολαυτα η αιματολογος μου ειπε να κανω ενεσεις αν θελω να μεινω εγκυος και οπωσδηποτε αν μεινω εγκυος!!!! Τελικα ειτε εχεις ειτε δεν εχεις την ενεση την τρως???? Και αν ειναι ετσι τοτε θα επρεπε να κανουν ολες οι εγκυες προληπτικα ...σωστο????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω οτι εχουν βρει ευκαιρια να εκμεταλευτούν την ανησυχια που εχουμε στην κατάσταση αυτή και να προοθήσουν και τις ενεσουλες των εταιριων τους και να παιρνουν και οι αιματολόγοι επισκέψεις.

Και εγω στην πρόσφατη εγκυμοσύνη μου λόγω προηγούμενης αποβολής έκανα εξετάσεις οι οποίες δεν έδειξαν κάτι.Ομως για καλό και για κακό ο γυναικολόγος με παρέπεμψε σε πολύ γνωστή αιματολόγο(την εψαξα στο ιντερνετ και την ανέφεραν πολλοί)η οποία μου είπε προληπτικά να κάνω ενέσεις και φυσικα εξετάσεις κάθε μήνα και φυσικά επισκέψεις στο ιατρείο της (επίσκεψη 80 € χωρις να δώσει απόδειξη):mad::mad::mad:

Βέβαια και τις έκανα γιατι δεν ήθελα να διακινδυνέψω να πάει κάτι στραβα.Ακόμα όμως και σημερα δεν έχω πειστεί οτι ήταν απαραίτητες...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.για οποια κοπελα ψαχνει καλη αιματολογο στη θεσσαλονικη εχω να προτεινω την κυρια λευκου.εχει ερθει απο αγγλια,ειναι εξαιρετικη επιστημονας και απιστευτος ανθρωπος.σε παιρνει τηλ να δει πωσ εισαι.εχει ειδικευση στις αποβολες λογω θρομβοφιλιας.και ειναι συμβεβλημενη με πολλα ταμεια.δεν πληρωνεις μια.ειναι και στο ιπποκρατειο.μακαρι ολα να μας πανε καλα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλημερα! Ειμαι σχεδόν 6 εβδομάδων εγκυος και εδω και μια βδομάδα ξεκίνησα ενέσεις ηπαρίνης innohep 0,35. Κάθε φορα που κάνω ενεσούλα μου αφήνει ένα κόκκινο σημάδι που αργει να φυγει και γίνεται μελανια. Ο γιατρος είδε τα κοκκινα σημάδια αλλα μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Βεβαια τωρα που είδα και τις μελανιες εχω αρχίσει και αγχώνομαι πολυ. Εχει καποια παρόμοια εμπειρία?κινδυνευει το μωρό μου? κορίτσια βοήθεια pleaseeee

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα ilian,

Kαλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι! Όσο για τις ενεσούλες μην αγχώνεσε είναι πολύ καλά προστατευμένο το μωράκι σου και δε το φτάνει ούτε η ένεση ούτε η μελανιά ούτε τίποτα! Εγώ πολλές φορές ψάχνω να βρω μέρος χωρίς μελανιά για να τη κάνω. Κάνω 2 την ημέρα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ιλιαν μην φοβασαι την δικη μου κοιλια επρεπε να δεις στην αρχη καταμαυρη σιγα σιγα θα αρχισεις να μαθαινεις να την κανεις σωστα κ δεν θα αφηνει ιδιαιτερα σημαδια απλα να σηκωνεις λιγο το δερματακι οταν την κανεις με τον αντιχειρα κ τον δεικτη

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!

Η μητέρα μου πρόσφατα βρέθηκε θετική στη θρομβοφιλία κι έτσι ο γιατρός μου έδωσε να κάνω κάποιες εξετάσεις. Δε μου έδωσε κατευθείαν τις γεννετικές όμως, αλλά Αντιθρομβίνη ΙΙΙ, APC-r και Αναστολέα πλασμινογόνου. Μόλις μπήκα στην έκτη βδομάδα, θα έχω τα αποτελέσματα σε 10 μέρες, ανησυχώ λίγο μήπως θα έπρεπε ήδη να κάνω κάτι... τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Kαλημέρα, για τις ενέσεις που ρωτάς δεν ξέρω εάν είναι οι ίδιες. Ξέρω όμως ότι πρέπει να γίνεται την ίδια ώρα κάθε μέρα με απόκλιση το πολύ μισή ώρα.

 

σε ευχαριστώ.μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι είναι οι ίδιες τελικά.ωραία άρα σήμερα ίδια ώρα θα την βάλω.σε ευχαριστώ.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός μου, με συνέστησε να κάνω τις clexan για 8 μήνες τουλάχιστον πριν τις ελευθερες επαφές. Δρουν λέει μακροπροθεσμα και έτσι γίνετε καλύτερη προετοιμασία. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Έχει καμειά κοπέλα ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και παλι..

για να δουμε ποιες απο εμας εχουν θρομβοφιλια??εγω παντως εχω!!

και αν κανατε ενεσεις ηπαρινης κατα τη διαρκεια της κυησης?εγω εκανα!!

οσες κανατε λογω θρομβοφιλιας ή για καποιο αλλο λογο,ποιος αιματολογος σας παρακολουθουσε(θεσ/νικης)??αυτο το τελευταιο μ'ενδιαφερει πολυ..αν θελετε μου απαντατε δημοσιως ή και π.μ.!!

τα λεμε και παλι!!

Γειά σας κορίτσια, και εγώ μετά από μια εγκυμοσύνη και ένα κοριτσάκι με δεξία ημιπάρεση ανακάλυψα ότι έχο θρομβοφιλία και μου είπε ο αιματολόγος οτι στο δεύτερο μου παιδί θα πρέπει να κάνω ενέσεις ηπαρίνης. Αγχώθηκα λιγάκι. Θέλω την βοήθεια σας....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

εχω μπει στον μηνα και παιρνω απο την αρχη salospir και clexane. Μου ειπε ο γιατρος οτι για να κανω επισκληριδιο θα πρεπει να εχω κοψει το salospir τουλαχιστον μια βδομαδα με 10 μερες πριν.

 

Το θεμα ειναι και φοβαμαι να κοψω μηπως κανω κακο στο μωρο απο την μια αλλα και απο την αλλη φοβαμαι να περασω τους πονους της γεννας χωρις επισκληριδιο.

 

επαιρνε καμια απο εσας salospir κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης? τι κανετε με την επισκληριδιο?

 

ευχαριστω εκ των προτερων!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, και εγώ μετά από μια εγκυμοσύνη και ένα κοριτσάκι με δεξία ημιπάρεση ανακάλυψα ότι έχο θρομβοφιλία και μου είπε ο αιματολόγος οτι στο δεύτερο μου παιδί θα πρέπει να κάνω ενέσεις ηπαρίνης. Αγχώθηκα λιγάκι. Θέλω την βοήθεια σας....

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου, τίποτα δεν είναι. Οι 2-3 πρώτες μέρες είναι δύσκολες μέχρι να το πάρεις απόφαση, μετά θα σου φαίνεται παιχνιδάκι. Και δεν πονάει τόσο, ειδικά αν τις κάνεις μόνη σου. Σκέψου ότι θα κάνουν καλό στο μωρό και τίποτα άλλο. Όλα μέσα στο μυαλό μας είναι.

Το θεμα ειναι και φοβαμαι να κοψω μηπως κανω κακο στο μωρο απο την μια αλλα και απο την αλλη φοβαμαι να περασω τους πονους της γεννας χωρις επισκληριδιο.

 

επαιρνε καμια απο εσας salospir κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης? τι κανετε με την επισκληριδιο?

 

ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Σαλοσπίρ δεν έπαιρνα, όμως τις clexane τις έκανα μέχρι και 48 ώρες πριν τον τοκετό. Μην αγχώνεσαι, θα σε καλύπτουν οι clexane εκείνες τις ημέρες και τις δύο τελευταίες δε νομίζω να προλάβει να πάθει τίποτα το μωρό.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα κοριστια,

Μετα απο ενα ενδομητριο θανατο στις 37 εβδομαδες ανακαλυψα και εγω οτι ειμαι θρομβοφιλικη! επισκεφτηκα ενα αιματολογο στην αθηνα (ειμαι απο Κυπρο) και μετα απο το θρομβοβλαστογραμμα που μου εκανε μου ειπε οτι στην επομενη εγκυμοσυνη πρεπει να κανω ενεσεις clexan 0.4, 3 φορες τη μερα και 1 ασπιρινη των 75mg.

Φοβαμαι παραπολυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα κοριστια,

Μετα απο ενα ενδομητριο θανατο στις 37 εβδομαδες ανακαλυψα και εγω οτι ειμαι θρομβοφιλικη! επισκεφτηκα ενα αιματολογο στην αθηνα (ειμαι απο Κυπρο) και μετα απο το θρομβοβλαστογραμμα που μου εκανε μου ειπε οτι στην επομενη εγκυμοσυνη πρεπει να κανω ενεσεις clexan 0.4, 3 φορες τη μερα και 1 ασπιρινη των 75mg.

Φοβαμαι παραπολυ!!!!!

 

Τι κρίμα... Σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις τη δύναμη να το ξεπεράσεις και να έχεις γρήγορα ένα αγγελούδι στην αγκαλιά σου...

Λογικό είναι να έχεις άγχος με τέτοια εμπειρία. Να βρεις έναν αξιόπιστο γυναικολόγο και έναν αιματολόγο να σε παρακολουθούν τακτικά και όλα καλά θα πάνε. (εγώ πήγαινα κάθε 2 εβδομάδες στο γυναικολόγο και κάθε 3 εβδομάδες έκανα αιματολογικές εξετάσεις για τη θρομβοφιλία και με έβλεπε η αιματολόγος και μου προσάρμοζε τη δόση των ενέσεων).

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Άννα,

Μη φοβάσει κοπέλα μου, κι' εγώ θρομβοφιλική και είχα χάσει ένα μωρό στις 38 εβδομάδες, οπότε στις επόμενες εγκυμοσύνες μου έκανα δυο ενέσεις την ημέρα. Δεν είναι τίποτα, η αρχή μόνο θα σε αγχώσει μετά ρουτίνα!!!

Με το καλό να έχεις μία επόμενη καλή και τελειόμηνη εγκυμοσυνή.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα βγω εκτός θέματος, αλλά αυτοί οι γιατροί που σας παρακολουθούσαν κυκλοφορούν ελεύθεροι και αποδίδουν τέτοια γεγονότα στη Θεά Τύχη???

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

λυπαμαι πολυ για τα αγγελακια μας χαθηκαν τοσο μα τοσο αδικα :(

σας ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινετε. το θεμα ειναι οτι δεν ακουσα καμια κοπελα να κανει τοσο μεγαλη δοση Clexane απο την αρχη της εγκυμοσυνης και επισης φοβαμαι για αιμοραγιες.

 

Χρυσα μου εχεις δικαιο για τους γιατρους απλα δε μπηκα στη διαδικασια να ψαξω και να κατηγορησω καποιον.

 

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...