Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Β. Χατζηαντωνίου, MD, PhD ,Αιματολόγος


Recommended Posts

On 19/11/2022 at 9:47 ΠΜ, Smurf123 είπε:

Γιατρέ καλημέρα. 

Έχω μια πολύ γενική ερώτηση. 

Υπάρχει χρόνος απ'οταν μάθει η γυναίκα ότι είναι έγκυος να κάνει εξετάσεις θρομβοφιλιας (για τυχόν επίκτητη) για να μην υπάρξει κάποια αποβολή λόγω αυτού?

Θα μπορούσε προληπτικά να πάρει ασπιρίνη 'η σε γυναίκες που δεν την χρειάζονται μπορεί να προκαλέσει πολύ αραιό αίμα κάτι που ενδεχομένως να μην το θέλουμε?

 

Αν η γυναίκα δεν έχει σχετικό ιστορικό ΔΕΝ πρέπει να κάνει προληπτικές εξετάσεις θρομβοφιλίας, τα έχω γράψει πολλές φορές αυτά.

Αν μια γυναίκα δεν έχει σχετικό ιστορικό ΔΕΝ πρέπει να παίρνει αχρείαστα φάρμακα, ακόμα κι αν αυτά είναι ασφαλή.

Δεν σκέφτεται καμία γυναίκα να πάρει προληπτικά φάρμακα για την πίεση, για τον διαβήτη ή για τον θυρεοειδή, μόνο και μόνο επείδή υπάρχει μια ελάχιστη πιθανότητα να συμβεί κάτι από αυτά στην κύηση. Γιατί επαναλαμβάνεται συνεχώς αυτή η συζήτηση για τα αντιπηκτικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 423
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 24/11/2022 at 11:37 ΜΜ, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Αν η γυναίκα δεν έχει σχετικό ιστορικό ΔΕΝ πρέπει να κάνει προληπτικές εξετάσεις θρομβοφιλίας, τα έχω γράψει πολλές φορές αυτά.

Αν μια γυναίκα δεν έχει σχετικό ιστορικό ΔΕΝ πρέπει να παίρνει αχρείαστα φάρμακα, ακόμα κι αν αυτά είναι ασφαλή.

Δεν σκέφτεται καμία γυναίκα να πάρει προληπτικά φάρμακα για την πίεση, για τον διαβήτη ή για τον θυρεοειδή, μόνο και μόνο επείδή υπάρχει μια ελάχιστη πιθανότητα να συμβεί κάτι από αυτά στην κύηση. Γιατί επαναλαμβάνεται συνεχώς αυτή η συζήτηση για τα αντιπηκτικά?

Με όλο τον σεβασμό σε εσάς και στους συναδέλφους σας όλων των ειδικοτήτων, ίσως υπάρχει αυτή η αναστάτωση , γιατί κάποιες γυναίκες έχουν βιώσει μια και δύο απώλειες εν όψει εγκυμοσύνης οπότε δεν θέλουν ξεκάθαρα για ψυχολογικούς λόγους να μην φτάσουν να έχουν άλλη μια απώλεια λόγω κάποιου εν δυνάμει προβλήματος και να ψαχτουν αφού ήδη θα έχουν φτάσει στον πάτο συναισθηματικά.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σας και αυτό σας κάνει μάλιστα άνθρωπο που δεν φοβάται να παίρνει ευθύνες γιατί ξέρει!!!

 

Από την άλλη έχουμε την ψυχολογία της γυναίκας που δεν ξέρω αν κανείς την σκέφτεται, με όλα αυτά που βιώνει (είτε τον πόνο την απώλειας κάθε μορφής, είτε την απογοήτευση κάθε μήνα που έρχεται η περίοδος). Οπότε προσπαθεί να μην της ξεφύγει κάτι για να έχει επιτέλους ένα μωρό στην αγκαλιά την επόμενη φορά. 

 

Εν'ολιγης γιατρέ, υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος για να γίνουν κάποιες εξετάσεις αφού βγει το θετικό τεστ?

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2022 at 9:46 ΠΜ, Smurf123 είπε:

Με όλο τον σεβασμό σε εσάς και στους συναδέλφους σας όλων των ειδικοτήτων, ίσως υπάρχει αυτή η αναστάτωση , γιατί κάποιες γυναίκες έχουν βιώσει μια και δύο απώλειες εν όψει εγκυμοσύνης οπότε δεν θέλουν ξεκάθαρα για ψυχολογικούς λόγους να μην φτάσουν να έχουν άλλη μια απώλεια λόγω κάποιου εν δυνάμει προβλήματος και να ψαχτουν αφού ήδη θα έχουν φτάσει στον πάτο συναισθηματικά.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σας και αυτό σας κάνει μάλιστα άνθρωπο που δεν φοβάται να παίρνει ευθύνες γιατί ξέρει!!!

 

Από την άλλη έχουμε την ψυχολογία της γυναίκας που δεν ξέρω αν κανείς την σκέφτεται, με όλα αυτά που βιώνει (είτε τον πόνο την απώλειας κάθε μορφής, είτε την απογοήτευση κάθε μήνα που έρχεται η περίοδος). Οπότε προσπαθεί να μην της ξεφύγει κάτι για να έχει επιτέλους ένα μωρό στην αγκαλιά την επόμενη φορά. 

 

Εν'ολιγης γιατρέ, υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος για να γίνουν κάποιες εξετάσεις αφού βγει το θετικό τεστ?

 

Ο αρνητικός έλεγχος θρομβοφιλίας ΔΕΝ εξασφαλίζει ότι μια κύηση θα πάει καλά και ο θετικός έλεγχος θρομβοφιλίας ΔΕΝ εγγυάται ότι η κύηση θα αποτύχει. Γυναίκες με θετικό έλεγχο έχουν 99.5% πιθανότητα επιτυχούς κύησης, αν το ιστορικό τους είναι καθαρό. Αντίθετα, γυναίκες με αρνητικό έλεγχο θρομβοφιλίας έχουν πιθανότητες να αποβάλλουν, γιατί 249 στις 250 αποβολές ΔΕΝ οφείλονται στη θρομβοφιλία!

 

Αν παρά ταύτα, δεν μειώνω τα άγχη σας για αυτό το ζήτημα, τότε θα πω ότι υπάρχει χρόνος για τα πάντα, ακόμα και μετά το θετικό τεστ. 

On 16/11/2022 at 9:12 ΜΜ, Grann είπε:

Καλησπέρα σας,

 

22-08-22 Έκανα Rhophylac επειδή έκανα λήψη τροφοβλάστης.

 

Απο 6-09-22 είχα τρεις έντονες αιμορραγίες και στο ενδιάμεσο είχα αίμα άλλες μέρες περισσότερο και άλλες λιγότερο ή καφέ.

Η τρίτη αιμορραγία ήταν πάρα πολύ έντονη και με πήγματα και έγινε στις 23-9-22 όπου χρειάστηκε να νοσηλευτώ και στο νοσοκομείο μέχρι 29-9-22 όπου ήδη είχε σταματήσει η αιμορραγία. Απο τότε δεν είχα ξανά κάτι.

 

23-09-22 Έκανα στο νοσοκομείο έμμεση Coombs και βγήκε θετική 1/16.

Την ίδια μέρα ξαναέκανα Rhophylac.

 

Στις 10-10-22 έκανα β επιπέδου και η Μέση εγκεφαλική αρτηρία ήταν:

PI 1,79

Psv 25,7 cm/s

Εγκεφαλοπλουντιακός δείκτης 1,85.

 

Σε όποιον υπέρηχο έχω κάνει απο τότε η ανάπτυξη του μωρού είναι φυσιολογική.

Σήμερα είμαι 26εβδ.+5ημ.

 

Η αραίωση 1/16 μας δείχνει οτι έχει γίνει ευαισθητοποίηση ή οτι προέρχεται απο την προηγούμενη ένεση; Πως μπορώ να είμαι σίγουρη;

 

Έχει νόημα να ξανακάνω έμμεση coombs; Και αν ναι ποτε;

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

Συγγνώμη για τη μεγάλη καθυστέρηση, ήρθε άλλη ερώτηση από κάτω και δεν πρόσεξα τη δικιά σας...

 

Δεν μπορείτε, δυστυχώς, να είστε σίγουρη αν είναι η ένεση ή κάποια ευαισθητοποίηση- εφόσον υπήρξαν τέτοιες αιμορραγίες.

Θα πρέπει να μετράτε κάθε μήνα την έμμεση Coombs και αν αυτή φανεί να μειώνεται σε τίτλο, τότε μάλλον θα είναι η ένεση.

Ως τότε θα μετράτε τακτικά και την ταχύτητα της μέσης εγκεφαλικής αρτηρίας, ώστε να υπάρχει μια ένδειξη για πιθανή αναιμία του εμβρύου. 

Καλό είναι για όλα αυτά να εμπλακεί και ένας αιματολόγος με γνώση στο αντικείμενο, για να έχει μια γενική επίβλεψη και να μη φτάσετε να τρέχετε τελευταία στιγμή, αν κάτι δεν πάει καλά...

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!

 

Τελικά επανέλαβα πριν λίγες μέρες την Έμμεση Coombs και βγήκε 1/2, είχαν περάσει 2 μήνες περίπου μετά την Rhophylac και τις αιμορραγίες.

Βέβαια δεν την έκανα στο νοσοκομείο ώστε να υπάρχει και πιο σωστό μέτρο σύγκρισης, αλλά σε ένα εργαστήριο.

 

Τώρα είμαι 29εβ+2ημ και απ οτι μου είπαν πρέπει να κάνω προληπτικά ξανά την Rhophylac, άρα μάλλον θα είναι δύσκολο μετά να παρακολουθήσω τον τίτλο.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί γίνετε προληπτικά η ένεση μεταξύ 28ης-30ης εβδομάδας;

Υπάρχει διαφορά με το αν την κάνεις απλά μόνο σε περίπτωση κάποιας νέας αιμορραγίας;

 

Επίσης, επειδή αυτή η ένεση είναι βιολογικό υλικό όσο να ναι δεν υπάρχει ο κίνδυνος κάποιας λοίμωξης-μετάδοσης ασθενειών;

Ξέρω ότι ελέγχονται αλλά παρόλα αυτά είναι απόλυτα ασφαλή;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γιατρέ καλησπέρα . Είμαι 31, και τον Οκτώβριο κάναμε την πρώτη προσπάθεια με τον σύζυγό μου όπου έμεινα έγκυος και κατέληξε σε βιοχημική. Στον επόμενο κύκλο έμεινα πάλι έγκυος, όπου η καρδουλα του εμβρύου σταμάτησε στις 8,5 εβδομάδες. 16/12 υποβλήθηκα σε αποξεση. Με τον γυναικολόγο μου αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε εξετάσεις ύστερα από δική μου παράκληση, παρόλο που δεν έχω 3 αποβολές. Μου είπε τις εξετάσεις θα τις κάνουμε μετά την πρώτη περίοδο, μαζί και καρυότυπο ζεύγους( αποφασίσαμε να μην κάνουμε καρυότυπο εμβρύου). Θεωρείτε χρήσιμο να επισκεφτώ και έναν αιματολογο; Θα ήθελα να αποκλείσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα ενδεχόμενα για μια επόμενη κύηση, μιας και το ψυχολογικό κόστος αυτή τη στιγμή είναι τεράστιο!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 18/12/2022 at 12:43 ΠΜ, Elli13 είπε:

Γιατρέ καλησπέρα . Είμαι 31, και τον Οκτώβριο κάναμε την πρώτη προσπάθεια με τον σύζυγό μου όπου έμεινα έγκυος και κατέληξε σε βιοχημική. Στον επόμενο κύκλο έμεινα πάλι έγκυος, όπου η καρδουλα του εμβρύου σταμάτησε στις 8,5 εβδομάδες. 16/12 υποβλήθηκα σε αποξεση. Με τον γυναικολόγο μου αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε εξετάσεις ύστερα από δική μου παράκληση, παρόλο που δεν έχω 3 αποβολές. Μου είπε τις εξετάσεις θα τις κάνουμε μετά την πρώτη περίοδο, μαζί και καρυότυπο ζεύγους( αποφασίσαμε να μην κάνουμε καρυότυπο εμβρύου). Θεωρείτε χρήσιμο να επισκεφτώ και έναν αιματολογο; Θα ήθελα να αποκλείσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα ενδεχόμενα για μια επόμενη κύηση, μιας και το ψυχολογικό κόστος αυτή τη στιγμή είναι τεράστιο!! 

 

Το πιο σωστό, εφόσον θέλατε να προχωρήσετε σε εξετάσεις, ήταν να κοιτάξετε τον καρυότυπο του εμβρύου, διότι αν ήταν παθολογικός, θα σας έδινε όλες τις απαντήσεις που ψάχνετε, χωρίς περιττά έξοδα και ταλαιπωρία.

Εφόσον αυτός δεν ελέγχθηκε, το πώς και πόσο θα ψαχτείτε είναι στην ευχέρειά σας. Προσοχή, όμως, να μη βρεθείτε μπλεγμένη με επιτήδειους που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες σε απογοητευμένα ζευγάρια!

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2015 at 9:13 ΠΜ, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ -

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΙΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΕ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ:

 

Παρακαλώ να μην υποβάλλετε ερωτήσεις για ερμηνεία των αποτελεσμάτων ελέγχου θρομβοφιλίας.

Αυτό, εκτός του ότι εκθέτει προσωπικά σας δεδομένα σε κοινή θέα, δεν είναι δυνατό να το κάνω μέσα από μια οθόνη. Αντίθετα απαιτεί προσεκτική λήψη ιστορικού και ανάλυση όλων των δεδομένων (συνεκτίμηση ιστορικού και ελέγχου θρομβοφιλίας). Πολλές φορές, μάλιστα, δεν υπάρχει σαφής απάντηση και χρειάζεται καλή συζήτηση με τη γυναίκα για τη σημασία των ευρημάτων και τις πιθανές αποφάσεις σε ενδεχόμενη κύηση. Αυτά προφανώς δε μπορούν να γίνουν από μακριά.

Για άλλου είδους ερωτήσεις, παραμένω στη διάθεσή σας.

Καλημέρα γιατρέ,

Εγώ δεν θέλω να σας ρωτήσω για αποτελέσματα θρομβοφιλιας απλά επειδή είχα μια παλινδρομη κύηση και τώρα είμαι έγκυος με ;ποκολληση πλακούντα μου είπε ο αγγειολογος μου να πάω να κάνω θρομβοφιλια. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν η θρομβοφιλια είναι επίκτητη γτ δεν είχα κανένα θέμα στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη ούτε κληρονομικά από όσο ξέρω υπάρχει ιστορικό. Εγώ έχω απλή φλεβιτιδα και είμαι παχύσαρκη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 30/12/2022 at 11:26 ΠΜ, Κωνσταντίνα Κ.Λ είπε:

Καλημέρα γιατρέ,

Εγώ δεν θέλω να σας ρωτήσω για αποτελέσματα θρομβοφιλιας απλά επειδή είχα μια παλινδρομη κύηση και τώρα είμαι έγκυος με ;ποκολληση πλακούντα μου είπε ο αγγειολογος μου να πάω να κάνω θρομβοφιλια. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν η θρομβοφιλια είναι επίκτητη γτ δεν είχα κανένα θέμα στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη ούτε κληρονομικά από όσο ξέρω υπάρχει ιστορικό. Εγώ έχω απλή φλεβιτιδα και είμαι παχύσαρκη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Εν μέσω κύησης δεν έχει νόημα ο έλεγχος θρομβοφιλίας. ΑΝ (κεφαλαίο το ΑΝ), στο τέλος της κύησης, η συνολική εξέλιξή της δείξει ότι υπήρξε πρόβλημα (π.χ. αν γεννήσετε πρόωρα εξαιτίας της αποκόλλησης), τότε μετά την κύηση μπορεί να χρειαστεί έλεγχος για να προλάβετε ανάλογα προβλήματα σε επόμενη κύηση.
 

Το να κάνετε έλεγχο θρομβοφιλίας τώρα και ξεκινήσετε ενέσεις ενώ εχει ήδη εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα είναι άσκοπο: το πρόβλημα δεν γυρίζει πίσω. Είναι παλιά και κακή ιατρική να ζητάει κανείς έλεγχο θρομβοφιλίας εν μέσω κύησης.

Αντίθετα είναι σημαντικό να συζητήσετε με τον αγγειολόγο ή με τον γυναικολόγο ή με κάποιον καλό αιματολόγο αν υπάρχουν και άλλοι παράγοντες κινδύνου (π.χ ηλικία, κάπνισμα κλπ) που μαζί με την παχυσαρκία που αναφέρετε καθιστούν απαραίτητες τις ενέσεις ΟΧΙ για να βελτιώσουν την κύηση, αλλά για να μην πάθετε εσείς θρόμβωση. Αυτό το λέμε θρομβοπροφύλαξη και αποφασίζεται με κλινικά κριτήρια και όχι με τον έλεγχο θρομβοφιλίας.

Link to comment
Share on other sites

 

Στο αποστολών υλικό βρέθηκαν οι παρακάτω γονότυποι

 

Μετάλλαξη πολυμορφισμός παράγοντας V (Leiden (1691A) ---- nl/n) (αρνητικό)

 

παράγοντας V (R H1299R)-----al/mt (ετεροζυγώτης)

 

Η προθρομβίνη (F11, 6202110A)-----nlimit (ετεροζυγώτης)

 

παράγοντας ΧIIΙ (V34L)----nl/n) (αρνητικό)

 

Ινωδογόνο-β (455 G>A)-------nlimit (ετεροζυγώτης)

 

αναστολέας ενεργοποιητή

 πλασμινογόνου-1 (ΡΑI-1 4G/5G ) ---4G/4G

GPI 133P (HPA-1) ------- 1a/la

 

GPllla 807C>T ---- (ετεροζυγώτης)

 

- ομοκυστεΐνη (MTHFR, C6771) ------ mst/mt (ομοζυγώτης

 

ομοκυστεΐνη (MTHFR. Α1298C)------ nl/n) (αρνητικό)

 

μετατρεπτικό ένζυμο αγγειοτενσίνης (ΑCΕ, I/D) ------ D/D

 

απολιποπρωτεΐνη. Η (R3500Q) -----  nl nl (αρνητικό)

 

 απολιποπρωτεΐνη Ε (Ε2/E3/E4) ----Ε3/4

 

 

Γιατρέ είμαι στην 7η εβδομάδα κύησης. Έχω χρόνο να πάω σε γιατρό 'η να πανικοβληθω με τα αποτελέσματα? 

Στο ιστορικό μου έχω μια κύηση έως τους 5 μήνες η οποία διεκόπη από εμάς λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών και 1 βιοχημική. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Smurf123 είπε:

 

Στο αποστολών υλικό βρέθηκαν οι παρακάτω γονότυποι

 

Μετάλλαξη πολυμορφισμός παράγοντας V (Leiden (1691A) ---- nl/n) (αρνητικό)

 

παράγοντας V (R H1299R)-----al/mt (ετεροζυγώτης)

 

Η προθρομβίνη (F11, 6202110A)-----nlimit (ετεροζυγώτης)

 

παράγοντας ΧIIΙ (V34L)----nl/n) (αρνητικό)

 

Ινωδογόνο-β (455 G>A)-------nlimit (ετεροζυγώτης)

 

αναστολέας ενεργοποιητή

 πλασμινογόνου-1 (ΡΑI-1 4G/5G ) ---4G/4G

GPI 133P (HPA-1) ------- 1a/la

 

GPllla 807C>T ---- (ετεροζυγώτης)

 

- ομοκυστεΐνη (MTHFR, C6771) ------ mst/mt (ομοζυγώτης

 

ομοκυστεΐνη (MTHFR. Α1298C)------ nl/n) (αρνητικό)

 

μετατρεπτικό ένζυμο αγγειοτενσίνης (ΑCΕ, I/D) ------ D/D

 

απολιποπρωτεΐνη. Η (R3500Q) -----  nl nl (αρνητικό)

 

 απολιποπρωτεΐνη Ε (Ε2/E3/E4) ----Ε3/4

 

 

Γιατρέ είμαι στην 7η εβδομάδα κύησης. Έχω χρόνο να πάω σε γιατρό 'η να πανικοβληθω με τα αποτελέσματα? 

Στο ιστορικό μου έχω μια κύηση έως τους 5 μήνες η οποία διεκόπη από εμάς λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών και 1 βιοχημική. 

 

 

 

 

Ποτέ δεν είναι αργά να πάτε σε γιατρό. Κοιτάζοντας πρόχειρα το ιστορικό, δεν θα ανησυχούσα (δεν θα έψαχνα καν τη θρομβοφιλία).

Ψυχραιμία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ καλησπέρα. Μετά από μια βιοχημική και μια παλινδρομη στις 9 εβδομάδες έκανα ένα πακέτο εξετάσεων. Οι πρώτες εξετάσεις βγήκαν και αναμένω και τις υπόλοιπες που αφορούν μεταλλάξεις θρομφοφιλιας. Προς ώρας βγήκε ετεροζυγος γονοτυπος μεταλλαγής C677T του γονιδιου MTHFR και δραστικότητα πρωτεϊνης S 50%. Οι υπόλοιπες τιμές είναι εντός ορίων. Γνωρίζω ότι πρέπει να περιμένω και τις υπόλοιπες ώστε να γίνει συνολική αξιολόγηση, αλλά λόγω του ότι με προτροπή του γυναικολόγου μου έχουμε ήδη ξεκινήσει προσπάθειες για νέα εγκυμοσύνη, θα μπορούσαν τα ευρήματα αυτά να αποτελέσουν πρόβλημα, δεδομένου του ιστορικού μου; Θα πρέπει να επισκεφτώ αιματολογο για προληπτική έστω αγωγή; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2023 at 11:25 ΜΜ, Elli13 είπε:

Γιατρέ καλησπέρα. Μετά από μια βιοχημική και μια παλινδρομη στις 9 εβδομάδες έκανα ένα πακέτο εξετάσεων. Οι πρώτες εξετάσεις βγήκαν και αναμένω και τις υπόλοιπες που αφορούν μεταλλάξεις θρομφοφιλιας. Προς ώρας βγήκε ετεροζυγος γονοτυπος μεταλλαγής C677T του γονιδιου MTHFR και δραστικότητα πρωτεϊνης S 50%. Οι υπόλοιπες τιμές είναι εντός ορίων. Γνωρίζω ότι πρέπει να περιμένω και τις υπόλοιπες ώστε να γίνει συνολική αξιολόγηση, αλλά λόγω του ότι με προτροπή του γυναικολόγου μου έχουμε ήδη ξεκινήσει προσπάθειες για νέα εγκυμοσύνη, θα μπορούσαν τα ευρήματα αυτά να αποτελέσουν πρόβλημα, δεδομένου του ιστορικού μου; Θα πρέπει να επισκεφτώ αιματολογο για προληπτική έστω αγωγή; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Δεν βλέπω λόγο για προληπτική αγωγή. Επισκεφθείτε έναν συνάδελφο όταν έχετε όλα τα αποτελέσματα, για να δείτε πώς θα προχωρήσετε σε μια επόμενη κύηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιατρέ καλησπέρα σας,

 

Σε κύηση που λαμβάνεται αντιπηκτική αγωγή ενέσεων ηπαρίνης χαμηλού μοριακού βάρους είναι αναγκαστικό να προκληθεί τοκετός πριν τις 39-40 βδομάδες ή γίνεται και φυσιολογικά όταν σπάσουν από μόνα τους τα νερά στην ώρα τους ? 

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ω πολύ ενδιαφέρον ερώτηση. Την ίδια ερώτηση είχα κάνει και εγώ παλίοτερα στη γυναικολόγο μου και με έκανε να αλλάξω αιματολόγο στον έβδομο μήνα όταν το έμαθα αυτό.. 

Νομίζω ότι την αποφαση παίρνει ηο θεραπων αιματολόγος, και πρέεπει να αποφασιστεί αν ειναι καποιο ρίσκο αν μετά  την εβδομάδα χ σταματάς απλά να κάνεις τις ενέσεις

ή εάν συνεχίζεις με κάποιο άλλο σκέυασμα το οποίο, αν τυχόν εκτάκτως πας για γέννα ή καισαρική παίρνει αντίδοτο. 

 

..επίσης στην πρώτη υποψια πόνου αν δεν εχετε συμφωνήσει διακοπή ακόμα,  εκείνη τη μέρα δεν κάνεις την ένεση. ? αν θυμαμαι καλά. 

 

Σε εμένα συμφωνήθηκε ότι θα σταματήσω μετά την χ εβδομάδα τις ενέσεις, αλλά είχε να κάνει με την δική μου διάγνωση - η δικιά σου μπορεί να είναι άλλη. Έχει να κάνει με το αν η δόση που παίρνεις είναι θεραπευτική η προληπτική. Θα σου τα πει η/ο αιματολόγος.

Αν η δόση που παίρνεις είναι προληπτική, είναι λιγότερο επιφοβο, ενώ αν είναι θεραπευτική (συνήθως με καποιο ιστορικό θρόμβωσης επεισοδείων είναι πιο επικίνδυνο;;; δεν είμαι γιατρός αλλά κάπως έτσι μου τα είχαν πει) 

 

Στην δική μου περίπτωση επισης τελικά, δεν είχα φτασει ακομα τη συμφωνημενη εβδομαδα ή ήταν στο τέλος της (37 προς 38η?) είχα πονάκια, και μια σύσπαση της μισης ώρας κάποια στιγμή και αποφασισα να μην κάνω άλλες ενέσεις (το ένστικτο) και τελικά μετά απο λίγες μέρες  με πρόκληση (γιατι ειχε όχι καλούς παλμούς το μωρό) καταλήξαμε σε καισαρική , καθώς μετά απο 7-8 ώρες προσπαθειών δεν έβγαινε με τίποτα, είχε κολλήσει σε ένα σημείο /κόκκαλο το κεφάλι του μωρού και είχε φανεί και στην γέννα δηλαδή το κρανίο είχε ένα βαθούλωμα απο την πιεση! 

 

Αν δε σε καλυπτει ο τωρινος/τωρινή αιματολογος πας σε άλλο, λύσεις υπάρχουν νομίζω!  

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Πως σχετίζεται η πρόκληση με τις ηπαρίνες;

Προσωπικά έπαιρνα ηπαρίνη σε 2 εγκυμοσύνες. Δεν αναφέρθηκε ποτέ ότι ήταν πρόβλημα για τον τοκετό, δεν τέθηκε θέμα πρόκλησης, ούτε μου ζητήθηκε να τις σταματήσω καθώς αυτό θα ήταν επικίνδυνο για την υγεία μου (συνέχισα να παίρνω και κάποιες εβδομάδες μετά τον τοκετό). 

 

Η οδηγία που είχα ήταν να ΜΗΝ κάνω ένεση αν νιώσω κάποιο σημάδι έναρξης του τοκετού. Και αυτό γιατί για κάποιες ώρες μετά την ένεση δεν μπορεί να χορηγηθεί επισκληριδιος. Το πόσες ώρες εξαρτάται από τη δόση που παίρνεις και υπεύθυνος να το αποφασίσει είναι ο αναισθησιολογος (ούτε ο αιματολόγος, ούτε ο γυναικολόγος). Στις συνήθεις δόσεις απαιτούνται 12 ώρες απόσταση.

Προτείνεται η ένεση να γίνεται πρωί γιατί οι τοκετοί ξεκινούν συνήθως βράδυ ώστε να έχουν ήδη περάσει οι 12 ώρες. 

 

Δεν επηρεάζουν τον τοκετό, αλλά μόνο το σε πόσες ώρες θα μπορέσεις να κάνεις επισκληριδιο, αν τυχόν θελήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/3/2023 at 10:00 ΠΜ, evann είπε:

Γιατρέ καλησπέρα σας,

 

Σε κύηση που λαμβάνεται αντιπηκτική αγωγή ενέσεων ηπαρίνης χαμηλού μοριακού βάρους είναι αναγκαστικό να προκληθεί τοκετός πριν τις 39-40 βδομάδες ή γίνεται και φυσιολογικά όταν σπάσουν από μόνα τους τα νερά στην ώρα τους ? 

 

Σας ευχαριστώ

 

Δεν είναι μεν απαραίτητο, αλλά βοηθάει σε ορισμένους χειρισμούς.

Όταν έχω τέτοια περιστατικά, εξηγώ πολύ καλά στις γυναίκες τα υπέρ και τα κατά κάθε προσέγγισης και μετά τις παροτρύνω να μιλήσουν με τον γυναικολόγο τους, ανάλογα και με τις επιθυμίες τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ τις ανησυχίες μου μαζί σας, έχω διαγνωστεί με αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο μέτα από εξετάσεις που έκανα λόγω αποβολής.

Είχα κολλήσει covid την 7η εβδομάδα και όταν πήγα στην γυναικολόγο την 8η εβδομάδα για να ακούσουμε καρδιά,δεν ακουγόταν τίποτα.Κάναμε απόξεση μετά από μια εβδομάδα.

Απο τότε έκανα αιματολογικές για αυτοάνοσα και βρήκαμε το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο, για λύκο είναι ακόμα αρνητικό. Κάνω επαναληπτικές εξετάσεις με την ρευματολόγο για να το παρακαλουθούμε κάθε 3 μήνες και παίρνω καθημερινά plaquenil 200mg, prezolon 5mg και salospir 100mg εδώ και 9 μήνες.

Σε συνεννόηση με την αιματολόγο μου είπαν ότι αυτή η αγωγή θα βοηθήσει και για να μείνω έγκυος. 

Ποια είνα η γνώμη σας για την αγωγή που μου έχουν δώσει? Παίζει ρόλο το αυτοάνοσο στην σύλληψη? Τι πρέπει να προσέξω?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, xristinann είπε:

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ τις ανησυχίες μου μαζί σας, έχω διαγνωστεί με αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο μέτα από εξετάσεις που έκανα λόγω αποβολής.

Είχα κολλήσει covid την 7η εβδομάδα και όταν πήγα στην γυναικολόγο την 8η εβδομάδα για να ακούσουμε καρδιά,δεν ακουγόταν τίποτα.Κάναμε απόξεση μετά από μια εβδομάδα.

Απο τότε έκανα αιματολογικές για αυτοάνοσα και βρήκαμε το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο, για λύκο είναι ακόμα αρνητικό. Κάνω επαναληπτικές εξετάσεις με την ρευματολόγο για να το παρακαλουθούμε κάθε 3 μήνες και παίρνω καθημερινά plaquenil 200mg, prezolon 5mg και salospir 100mg εδώ και 9 μήνες.

Σε συνεννόηση με την αιματολόγο μου είπαν ότι αυτή η αγωγή θα βοηθήσει και για να μείνω έγκυος. 

Ποια είνα η γνώμη σας για την αγωγή που μου έχουν δώσει? Παίζει ρόλο το αυτοάνοσο στην σύλληψη? Τι πρέπει να προσέξω?

Σας ευχαριστώ!

 

Με μία αποβολή στην 7η εβδομάδα δεν δικαιολογείται κανείς να μιλάει για Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο, αφού η διάγνωση του συνδρόμου απαιτεί 3 αποβολές πριν τη 10η εβδομάδα ή 1 αποβολή μετά τη 10η εβδομάδα.

Το Prezolon δεν είναι μέρος της θεραπείας του συνδρόμου, όπως άλλωστε και το Plaquenil. Επίσης δεν χρειάζεται συνεχείς εξετάσεις κάθε 3 μήνες "για να το παρακολουθείτε". Ή το έχετε, ή δεν το έχετε, δεν αλλάζει.

Γενικά -αν και δεν έχω πλήρη εικόνα της περίπτωσής σας- μου φαίνονται περίεργα πολλά από όσα γράφετε, ώστε να πρέπει να συστήσω επανεκτίμηση από γιατρούς που πραγματικά ασχολούνται με το Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο και με επιπλοκές της κύησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Γιατρέ έχω κάνει εξέταση για τις 13 μεταλλάξεις της οποίας το αποτέλεσμα είναι το κάτωθι

 

παράγοντας V (R H1299R)-----al/mt (ετεροζυγώτης)

 

Η προθρομβίνη (F11, 6202110A)-----nlimit (ετεροζυγώτης)

 

Ινωδογόνο-β (455 G>A)-------nlimit (ετεροζυγώτης)

 

αναστολέας ενεργοποιητή

 πλασμινογόνου-1 (ΡΑI-1 4G/5G ) ---4G/4G

 

GPllla 807C>T ---- (ετεροζυγώτης)

 

- ομοκυστεΐνη (MTHFR, C6771) ------ mst/mt (ομοζυγώτης

 

μετατρεπτικό ένζυμο αγγειοτενσίνης (ΑCΕ, I/D) ------ D/D

 

 απολιποπρωτεΐνη Ε (Ε2/E3/E4) ----Ε3/4

 

Σας έγραψα μόνο τα "θετικά" αποτελέσματα στις μεταλλάξεις. 

 

Ξεκίνησα από την 8η εβδομάδα , 68 κιλά με δόση 8000 μονάδων innohep (πορτοκαλί ενέσεις). 

Τώρα, στην 28 εβδομάδα που επανέλαβαν την anti xa το αποτέλεσμα ήταν μόλις 0,18. 

Η αιμστολογος.μου είπε επανάληψη της εξέτασης διότι θεωρεί ότι αποκλείεται να μην με καλύπτει η δόση . Είμαι πλέον 76 κιλά. 

Συνήθως το anti-xa όλους αυτούς τους μήνες κυμαίνεται από 0,3-0,5. (Με θέλει στα τέλη της κατηγορίας προφύλαξης με αρχές της θεραπείας). 

Θεωρείτε ότι για τα κιλά μου και τις μεταλλάξεις που είμαι θετική είναι οκ η δόση? Θα επαναλάβω αύριο την εξέταση αλλά αγχώθηκα μην τυχόν γίνει κατι άσχημο μέχρι να πάρω - αν πάρω τελικά, μεγαλύτερη δόση.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ.

Τον προηγούμενο μήνα είχα μια χημικη κύηση η οποία διακόπηκε πολύ νωρίς (μόλις 156 χοριακη). αυτό το μήνα έμεινα ξανά έγκυος(4η εβδομαδα)  αλλά ο γυναικολόγος μου, μου σύστησε να παίρνω για ενα διαστημα salospir 160gr για να αποκλείσουμε τον κίνδυνο μιας νέας αποβολής λόγω θρομβοφιλιας. δεν έχω κάνει εξετάσεις και δεν γνωρίζω αν έχω τάση προς θρομβωση. 

πιστεύετε είναι καλό που παίρνω το salospir έστω προληπτικά για αρχή ή δεν χρειάζεται; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 15/6/2023 at 12:52 ΠΜ, Smurf123 είπε:

Γιατρέ έχω κάνει εξέταση για τις 13 μεταλλάξεις της οποίας το αποτέλεσμα είναι το κάτωθι

 

παράγοντας V (R H1299R)-----al/mt (ετεροζυγώτης)

 

Η προθρομβίνη (F11, 6202110A)-----nlimit (ετεροζυγώτης)

 

Ινωδογόνο-β (455 G>A)-------nlimit (ετεροζυγώτης)

 

αναστολέας ενεργοποιητή

 πλασμινογόνου-1 (ΡΑI-1 4G/5G ) ---4G/4G

 

GPllla 807C>T ---- (ετεροζυγώτης)

 

- ομοκυστεΐνη (MTHFR, C6771) ------ mst/mt (ομοζυγώτης

 

μετατρεπτικό ένζυμο αγγειοτενσίνης (ΑCΕ, I/D) ------ D/D

 

 απολιποπρωτεΐνη Ε (Ε2/E3/E4) ----Ε3/4

 

Σας έγραψα μόνο τα "θετικά" αποτελέσματα στις μεταλλάξεις. 

 

Ξεκίνησα από την 8η εβδομάδα , 68 κιλά με δόση 8000 μονάδων innohep (πορτοκαλί ενέσεις). 

Τώρα, στην 28 εβδομάδα που επανέλαβαν την anti xa το αποτέλεσμα ήταν μόλις 0,18. 

Η αιμστολογος.μου είπε επανάληψη της εξέτασης διότι θεωρεί ότι αποκλείεται να μην με καλύπτει η δόση . Είμαι πλέον 76 κιλά. 

Συνήθως το anti-xa όλους αυτούς τους μήνες κυμαίνεται από 0,3-0,5. (Με θέλει στα τέλη της κατηγορίας προφύλαξης με αρχές της θεραπείας). 

Θεωρείτε ότι για τα κιλά μου και τις μεταλλάξεις που είμαι θετική είναι οκ η δόση? Θα επαναλάβω αύριο την εξέταση αλλά αγχώθηκα μην τυχόν γίνει κατι άσχημο μέχρι να πάρω - αν πάρω τελικά, μεγαλύτερη δόση.  

 

Έχω γράψει πολλές φορές ότι η μέτρηση του Anti-Xa δεν συνιστάται (αποτελεί παλιά πρακτική, ίσως προ του 2010) και ότι όλες οι σύγχρονες οδηγίες (από το 2013 τουλάχιστον!!) συνιστούν τη χρήση σταθερής δόσης αντιπηκτικών ενέσεων με βάση τα κιλά του ασθενούς (για τα κιλά σας Innohep 4500).

Για την ουσία του ΑΝ χρειάζεστε τις ενέσεις δεν θα απαντήσω, γιατί δεν έχω όλα τα στοιχεία του ιστορικού σας και ο έλεγχος θρομβοφιλίας μου είναι άχρηστος χωρίς αυτά.

On 17/6/2023 at 7:03 ΜΜ, Ni-ko-li-na είπε:

Καλησπέρα γιατρέ.

Τον προηγούμενο μήνα είχα μια χημικη κύηση η οποία διακόπηκε πολύ νωρίς (μόλις 156 χοριακη). αυτό το μήνα έμεινα ξανά έγκυος(4η εβδομαδα)  αλλά ο γυναικολόγος μου, μου σύστησε να παίρνω για ενα διαστημα salospir 160gr για να αποκλείσουμε τον κίνδυνο μιας νέας αποβολής λόγω θρομβοφιλιας. δεν έχω κάνει εξετάσεις και δεν γνωρίζω αν έχω τάση προς θρομβωση. 

πιστεύετε είναι καλό που παίρνω το salospir έστω προληπτικά για αρχή ή δεν χρειάζεται; 

Μπορώ να σας πω με βεβαιότητα ότι με την Ασπιρίνη δεν θα αποκλείσετε τον κίνδυνο αποβολής, ενώ ο κίνδυνος αποβολής ΛΟΓΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ είναι ελάχιστος, ώστε να μη χρειάζεται να σας ανησυχεί με το δεδομένο ιστορικό (αλλά και δεν θα προλαμβανόταν με μόνη την ασπιρίνη).

Αν δεν έχει άλλους λόγους ο γυναικολόγος σας για να συνεχίσει το Salospir, δεν υπάρχει ουσιαστική ένδειξη για να το παίρνετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα γιατρέ. 

Είμαι σε προσπάθεια σύλληψης κ έκανα προληπτικά εξετάσεις για αυτοάνοσα λόγω οικογενειακού ιστορικού. Εκτός από την χασιμοτο ,την οποία γνωρίζω αυτό που με προβληματίζει είναι οι εξετάσεις πήξης αίματος.

Τα αποτελέσματα μου είναι δραστικότητα πρωτεινης c 146% με τιμές αναφοράς 70-130. (Η δραστικότητα s είναι μέσα στα όρια ).

Μπορείτε να μου εξηγήσετε αν πρέπει να με προβληματίσει ότι πήζει το αίμα μου ?

 

 

tag @Βασίλειος Χατζηαντωνίου edit admin 22/9/23

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 14/9/2023 at 2:24 ΜΜ, mpizeli13 είπε:

Καλησπέρα γιατρέ. 

Είμαι σε προσπάθεια σύλληψης κ έκανα προληπτικά εξετάσεις για αυτοάνοσα λόγω οικογενειακού ιστορικού. Εκτός από την χασιμοτο ,την οποία γνωρίζω αυτό που με προβληματίζει είναι οι εξετάσεις πήξης αίματος.

Τα αποτελέσματα μου είναι δραστικότητα πρωτεινης c 146% με τιμές αναφοράς 70-130. (Η δραστικότητα s είναι μέσα στα όρια ).

Μπορείτε να μου εξηγήσετε αν πρέπει να με προβληματίσει ότι πήζει το αίμα μου ?

 

 

tag @Βασίλειος Χατζηαντωνίου edit admin 22/9/23

 

 

Έχω πει πολλές φορές ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ, γιατί πληρώνετε για να αγοράσετε άγχος.

Σε κάθε περίπτωση, η αυξημένη Πρωτεΐνη C δεν αξιολογείται- είναι οι χαμηλές τιμές που μας ανησυχούν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...