Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προεκλαμψία - Εκλαμψία


Recommended Posts

19 ώρες πρίν, lilo85 είπε:

Κι όμως μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα!και ότι απλά έτυχε...ούτε εξέτασεις θρομβοφιλιας μου είπαν να κάνω ούτε τίποτα. Ninaki80 είσαι σίγουρη ότι πρέπει να κάνω τέτοιες εξετάσεις?Το ψάχνω μόνη μου γιατί κανένας γιατρός δε μου έχει πει κάτι αντιστοιχο.

 

Κοίτα σαφής αιτίες δεν υπάρχουν άλλα υπάρχουν αιτίες που μπορούν να αυξήσουν τις πιθανότητες. Βεβαια πρέπει να ψαχτεις για κάποιους παράγοντες που επηρεάζουν.  Κ ανοσολογικες εξετασεις κ εξετασεις καρδιολογικες κ για διαβήτη ή προδιάθεση κ θρομβοφιλιας επίσης πρέπει να ξέρεις κ ιστορικό γονιων με υπέρταση μήπως έχεις κάποια προδιάθεση.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 4/4/2022 at 10:38 ΜΜ, lilo85 είπε:

Γεια σας.Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμία κοπέλα που να έκανε 2προεκλαμψιες,όπως εγώ. Στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαθα βαρια και στη δεύτερη με το που εμφάνισα το σύμπτωμα γέννησα. Λένε ότι τυχαίνει η προεκλαμψία.Αλλα 2στα 2δεν νομίζω να είναι τόσο τυχαίο.Μηπως πρέπει να γίνουν κάποιες εξειδικευμένες εξετάσεις έπειτα απο αυτό; Γνωρίζει κάποιος?Μηπως υπάρχει κάποιο αίτιο για την εμφάνιση της?Θα ήθελα να μάθω αν πέρασε κάποια άλλη κάτι παρόμοιο.Σας ευχαριστώ.

προσωπικη εμπειρια δ εχω,αλλα κ εγω οπως λεει η νινακι θα εκανα οπωσδηποτε επιπλεον εξετασεις,ειδικα αν θελεις να προχωρησεις σε νεα κυηση

εκτος απο το να προσεχεις προληπτικα διατροφη κ να μετρας συχνα πιεση πχ

νομιζω πρεπει να δεις θρομβοφιλια,επειδη η αδερφη μου που ειχε πχ αυξημενες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες στην αυχενικη,που σχετιζεται με πιθανοτητα προεκλαμψιας,επαιρνε σαλοσπιρ,κ τελικα δ παρουσιαστηκε τπτ ως την γεννα στις 37εβδ

δ ξερω αν υπαρχει καποιο αιτιο.κ εγω εχω ακουσει οτι μετα απο εμφανιση προεκλαμψιας δυσκολο να εμφανιστει δευτερη φορα

καρδιολογικα επισης δ ξερω πως σχετιζεται.ειχες κανει καρδιογραφημα πριν τις γεννες;

επισης ξερω οτι παρακολουθουνε για λευκωμα τα ουρα.το ιστορικο σιγουρα ειναι σημαντικο

φανταζομαι οταν δ εισαι εγκυος οι τιμες ειναι φυσιολογικες.δ εχεις γενικα καποιο θεμα.ισως να θελει καποιος γιατρος να κανεις κ holter

αυτο που θα εκανα εγω ειναι να απευθυνθω σε εναν γιατρο που ειδικευεται σε κυησεις υψηλου κινδυνου.πιστευω θα ξερει τι να περιμενει κ πως να σε προσεξει οσο πιο πολυ γινεται

αν ρωτας γενικα,για το μελλον κ οχι σε κυηση,ισως να δειχνει μια προδιαθεση οπως η εμφανιση διαβητη κυησης

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Δεν θέλω να προχωρήσω σε 3η έγκυμοσυνη απλά θέλω να προλάβω πιθανά θέματα για το μέλλον.Ολα αυτά που είπατε για σαλοσπιρ και εξετάσεις τα έκανα όταν ήμουν έγκυος. Κάθε μήνα βλέπαμε ουρία,λεύκωμα και κρατούσα ημερολόγιο πίεσης. Στην 2η εγκυμοσύνη ήμασταν υποψιασμένοι και υπήρχε απίστευτη επίβλεψη από τη γυναικολόγο μου.Γεννησα στην36η εβδομάδα και ήμουν στο νοσοκομείο 1-2βδομαδες πριν για να με ελέγχουν. Όλα πήγαν κατ 'ευχην.Στην 1η κυνδυνεψαμε και οι 2μας με το μωρό αλλά όλα πήγαν καλά τελικά.Το θέμα είναι ότι οι γιατροί μου λένε ότι δεν έχεις τπτ και μην το ψάχνεις παραπάνω. Για θρομβοφιλια μόνη μου το έψαξα αφού το είπατε.Κανεις ούτε γυναικολόγος ούτε καρδιολόγος μου είπαν και κάνω εξετάσεις για αυτό. Απλά μου είπαν ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα κάνω πίεση.Ιστορικο στην οικογένεια δεν υπάρχει. Πρέπει να πάρω κι άλλες γνώμες,ίσως από εξειδικευμένους γιατρούς.Βικι86 η αδερφή σου εκανε για θρομβοφιλια αφού γέννησε?Χίλια ευχαριστώ κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας κορίτσια μου είμαι νέα στο φόρουμ! 😀

Στην 13η εβδομάδα κύησης πήγα να κάνω αυχενική διαφάνεια με πόνεσε πολύ βέβαια ήμουν έτοιμη να κλάψω απτον πόνο δεν ξέρω γιατί έτσι, όλα καλά όλα τέλεια μου λέει στο τέλος ίσως υπάρχει πιθανότητα να κάνεις προεκλαμψια αλλά δεν είναι σίγουρο, να παίρνεις κάθε μέρα ασπιρίνη μέχρι το τέλος αλλά και αν δεν πάρεις δεν σημάνει κάτι αλλά η γυναικολόγος μου μετά επέμεινε να πάρω ασπιρίνη!δεν έχω κάνει κάποια εξέταση για αυτό κλπ  Σας έχει τύχει ή ξέρετε κάτι παρόμοιο? 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Ρια94 said:

Γειά σας κορίτσια μου είμαι νέα στο φόρουμ! 😀

Στην 13η εβδομάδα κύησης πήγα να κάνω αυχενική διαφάνεια με πόνεσε πολύ βέβαια ήμουν έτοιμη να κλάψω απτον πόνο δεν ξέρω γιατί έτσι, όλα καλά όλα τέλεια μου λέει στο τέλος ίσως υπάρχει πιθανότητα να κάνεις προεκλαμψια αλλά δεν είναι σίγουρο, να παίρνεις κάθε μέρα ασπιρίνη μέχρι το τέλος αλλά και αν δεν πάρεις δεν σημάνει κάτι αλλά η γυναικολόγος μου μετά επέμεινε να πάρω ασπιρίνη!δεν έχω κάνει κάποια εξέταση για αυτό κλπ  Σας έχει τύχει ή ξέρετε κάτι παρόμοιο? 

καλησπέρα , με το καλό εύχομαι!

καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε αιματολόγο για να σου κάνει εξετάσεις και να σε συμβουλεύσει ανάλογα εάν όντως πρέπει να παρεις ασπιρίνη ή και κάτι άλλο. συζήτησε το και με την γυναικόλογο σου πιο αναλυτικά. είχα μεγάλο δρόμο να διανύσω και στις 2 εγκυμοσύνες μου και πριν απο αυτές και σε όλη την πορεία με παρακολουθούσαν στενά γυναικολόγος- αιματολόγος - ενδοκρινολόγος.  απο ιδία εμπειρία λοιπόν πιστευω πως ο γυναικολογος πρέπει να είναι σε όλες τις εγκυμοσύνες σε απόλυτη συνεργασία με κάποιον αιματολόγο για αποφύγη δυσάρεστων εκπλήξεων. καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@cute83 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου με βοήθησες αρκετά, θα το έχω στο μυαλό μου στην επόμενη επίσκεψη να το ζητήσω και να ψαχτώ και με αιματολόγο! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου εύχομαι τα καλύτερα! 😄

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...