Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμένα πάντως ο γυναικολόγος μου, μου εξήγησε ότι το αίμα πήζει στην εγκυμοσύνη και καμιά φορά λίγο πιο πολύ από το φυσιολογικό. Εγώ μάλλον σ' αυτή την κατηγορία ανήκω. Βλέπετε χρειάζονται τουλάχιστον 4 μήνες αφότου βγει ο οργανισμός από εγκυμοσύνη ώστε να είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Εγώ έμεινα έγκυος στους 2 μήνες αφότου είχα την παλίνδρομη κι έτσι δεν προλαβαίναμε να μάθουμε. Πάντως ο αιματολόγος μου λέει πως αν κρίνει από τα τωρινά αποτελέσματα με τις ενέσεις που κάνω, κατά πάσα πιθανότητα σ' εμένα το δημιουργησε η εγκυμοσύνη και δεν έχω θρομβοφιλία. Τις ενέσεις όμως θα τις υποστώ μέχρι να γεννήσω και τις 40 μέρες μετά.

Geia sou mariakar.egw eixa duo palindromes sto 2 mhna k ekana to paketo thromvofilias to poio vghke thetiko( na tonisw oti h ekesash egine duo mhnes meta tn apovolh) .ekana prin ena mhna kai afou exei perasei enamisis xronos apo tote pali tis eksetaseis k htane fusiologikes.poion giatro eixes??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


κορίτσια καλημέρα

είμαι στον 4ο μηνα της εγκυμοσυνης μου και κανω μια ενεση clexane 0,4 καθε πρωι. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να φευγουν οι μελανιες πιο γρηγορα απο την κοιλια εννοω με καποιο φυτικο τροπο πχ βιολογικα καλλυντικα κτλ. Επισης εχω παρατηρησει οτι τωρα τελευταια δεν τρυπιεται ευκολα η κοιλια μου και πρεπει να βρω αλλου να τις κανω. Εσεις που τις κανετε;

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

danae2014, καλημέρα!

Τα έχουμε ξαναπει στο παρελθόν για θέματα αποβολής και θρομβοφιλίας.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Εγώ δεν μπορώ να τις κάνω στον εαυτό μου, με την καμία, οπότε αυτό το καθήκον το ανέλαβε ο άντρας μου.

Κάθε μέρα η κοιλιά μου είναι καμβάς!!! Άλλωτε μελανιάζει μόνο στο σημείο τρυπήματος της βελόνας, άλλωτε κάνει μελανιά ίσα με ένα κέρμα, άλλωτε πρήζεται τοπικά, άλλωτε δεν φαίνεται τίποτα. Επίσης, άλλες μέρες μπαίνει δύσκολα η βελόνα, άλλες πονάω πολύ όταν μπαίνει το υγρό. Πανηγύρι, όπως καταλαβαίνεις... Την προηγούμενη εβδομάδα, λες και το κάναμε επίτηδες, μελάνιασαν όλα τα τρυπήματα, και ήμουν λες και με είχε δείρει κάποιος!:shock:

Νομίζω ότι έχει να κάνει ανάλογα με το σημείο που θα πέσεις κάθε φορά και το δέρμα σου για το αν θα πετύχεις κάποιο σκληρό σημείο ή αν θα πετύχεις κάποιο αιμοφόρο αγγείο που θα σου προκαλέσει μελανιά.

Η γιατρός μου είπε ότι μπορούμε να το κάνουμε στο εσωτερικό των μηρών και των μπράτσων, αλλά εκεί μελανιάζει ακόμη πιο εύκολα.

Να σου πω, δε με πολυνοιάζει η μελανιά, εγώ δε θέλω να πονάω.:-(

Για τις μελανιές γενικά υπάρχουν διάφορα πραγματάκια που μπορείς να κάνεις για να μην "εξαπλωθούν" τα "σπασμένα αιμοφόρα αγεία" όπως παγάκι, βούτυρο, μαιντανός σε συνδυασμό με διάφορα φυτικά έλαια, κρεμύδια, κλπ που μπορείς να τα εφαρμώσεις λίγο μετά την ένεση επιδερμικά, αλλά εγώ προσωπικά βαριέμαι να μπω σε αυτή τη διαδικασία σε καθημερινή βάση. Α, επίσης, απλώς για να μη φαίνονται, εάν υπάρχει περίπτωση να φανεί η κοιλιά σου και δε θες να δει κάποιος τις μελανιές, κι αν σου επιτρέπει ο γιατρός σου να χρησιμοποιείς, μπορείς να τις καλύψεις με make up, αλλά αυτό απλώς κρύβει, δεν αντιμετωπίζει

Καλη συνέχεια σου εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο εμενα...λοιπον εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη λογω αυξημενων αντιστασεων στις μητριαιες αρτηριες ξεκινησα στην 22 εβδομαδα ενα salospir 160 την ημερα και στην 32 το σταματησα και ξεκινησα innohep o,45 μεχρι την 37 εβδομαδα οπου και γεννησα ενα αγορακι 2500 κιλα.τωρα ειμαι παλι εγκυος :-) και ο γυναικολογος με ξεκιναει απο τωρα αντιπηκτικες χωρις εξετασεις χωρις τιποτα.μου ειπε οτι σε ενα μηνα που θα εχω ξεκινησει την αγωγη οτι τοτε θα κανω εξετασεις.παρολαυτα εγω θελω να επισκεφτω εναν αιματολογο.εχετε να μου πειτε καποιον;;;;

wIYcp2.png8Dyyp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα...λοιπον εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη λογω αυξημενων αντιστασεων στις μητριαιες αρτηριες ξεκινησα στην 22 εβδομαδα ενα salospir 160 την ημερα και στην 32 το σταματησα και ξεκινησα innohep o,45 μεχρι την 37 εβδομαδα οπου και γεννησα ενα αγορακι 2500 κιλα.τωρα ειμαι παλι εγκυος :-) και ο γυναικολογος με ξεκιναει απο τωρα αντιπηκτικες χωρις εξετασεις χωρις τιποτα.μου ειπε οτι σε ενα μηνα που θα εχω ξεκινησει την αγωγη οτι τοτε θα κανω εξετασεις.παρολαυτα εγω θελω να επισκεφτω εναν αιματολογο.εχετε να μου πειτε καποιον;;;;

Και εγω τα πήρα χωρις εξετάσεις just in case;-)

Δεν περνάει τον πλακούντα οποτε μην ανησυχείς!

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

argiroula84, καλημέρα, εγω με διαπιστωμένη θρομβοφιλία, έκανα ενέσεις με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος (μετά την ωορηξία για δύο εβδομάδες έπινα σαλοσπιρ, για να με καλύψουν μέχρι να επιβεβαιώσω την εγκυμοσύνη) και μετά από 10 ημέρες αγωγής πήγα για εξετάσεις (αντιχα) όπου ελέγξαμε εάν με καλύπτει ή όχι η δόση. Νομίζω πως επιβάλλεται η επίσκεψή σου σε έναν αιματολόγο, ο οποίος θα είναι αρμόδιος και υπεύθυνος για την πηκτικότητα στο αίμα σου. Αν θες μπορώ να σου στείλω σε π.μ. το όνομα του δικού μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές και να μην έχεις θρομβοφιλια στην αρχή, το αιμα πήζει οσο προχωράει η εγκυμοσύνη

Για αυτο και πολλοί γιατροί τα δίνουν και χωρις εξετάσεις αφού εχει αποδειχθεί ότι η ηπαρινη αποτρέπει αποβολες! Δεν υπάρχει λογος να μην τον πάρεις οταν έχεις ιστορικό αποβολών η υπογονημοτητας (δεν το λέω εγω, το λένε μεγάλοι γιατροί υπογονημοτητας)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όταν με τις ενέσεις κάνετε μελανιές τότε αυτό σημαίνει ότι δεν τις κάνετε σωστά. Οι οδηγίες λένε:μετράω 3δαχτυλα δεξιά ή αριστερά από τον αφαλό και με γωνία 45 μοιρών κάνω την ένεση. Επίσης, πρέπει να γίνονται κάτω από αφαλό και όχι πάνω. Παλιότερα, πριν μου δείξουν, είχα μελανιασει όλη την περιοχή της κοιλιάς μου.Τωρα πότε πότε, αν πετύχω κανένα αγγείο, κάνω καμιά μελανιά. και κάνω ήδη δύο μήνες. Επίσης μου είπαν ότι αν πετύχεις αγγείο, δηλαδή αν κάνεις την ένεση και βγει λίγο αίμα ή αν αντιληφθείς ότι κάτι δεν πήγε καλά, πιέζεις το συγκεκριμένο σημείο ώστε να μην ερεθιστει ή κάνει μελανιά. Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια όταν με τις ενέσεις κάνετε μελανιές τότε αυτό σημαίνει ότι δεν τις κάνετε σωστά.

 

Με αυτο που λες μπορεί να τρόμαξεις τον κόσμο, να τους κανεις να πιστεύουν ότι το φάρμακο δεν μπαίνει στον οργανισμό γιατι κάνουν μελιανες

Εγω σε όλη την εγκυμοσύνη είχα μελανιες και το φάρμακο μια χαρα λειτούργησε!

Link to comment
Share on other sites

Πριν ερμηνεύσεις κάτι κατά όπως εσύ καταλαβαίνεις ρώτησε πρώτα τι εννοώ. Το συμπέρασμα που εβγαλες ειναι λανθασμένο.

 

Ναι...πρεπει να το ομολογησω. Σε λιγο θα στείλω και ασθενοφόρο να μαζέψει όλες τις κοπέλες που κάνουν ηπαρινες και αφήνουν μελανιές. Άσε ρε κοπέλα μου.

 

Αλήθεια διαβάζετε ολόκληρα τα ποστ ή κολλάτε εσείς εκεί που θέλετε;

 

Αλήθεια; Οι μελανιές δε σημαίνουν κάτι; Και εγώ νόμιζα ότι σε λίγο καιρό θα τα τινάξουμε...Και αν εσύ τις θέλεις και σου αρέσουν κράτησέ τες...γέμισε όλη την κοιλιά σου. Εγώ μετέφερα ότι μου είπε η γιατρός μου όταν τις ξεκίνησα.

Link to comment
Share on other sites

βρε maria781, δεν υπάρχει λόγος για επιθετικότητα ή εκνευρισμό

άλλωστε, εδώ καταθέτουμε απόψεις, εμπειρίες, κλπ, που η κάθε μία από εμάς έχει, προκειμένου να αλληλοβοηθηθούμε.

Για παράδειγμα, εμένα οι γιατροί μου (γυναικολόγος και αιματολόγος) μου έχουν πει ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις μελανιές, απλώς σημαίνει ότι "πέτυχα" κάποιο αγγείο. Υπάρχει ένα θέμα σε περιπτώσεις που κάνει ένα πρηξιματάκι, που μοιάζει το υγρό να μην έχει απορροφηθεί, αλλά να έχει μείνει εκεί, όμως και σε αυτήν την περίπτωση μου είπαν ότι απλώς θα καθυστερήσει η απορρόφηση, δεν έγινε κάτι κακό.

Επίσης, αντίθετα με τις συμβουλές του δικού σου, μου έχουν απαγορεύσει να πιέζω την περιοχή μετά την ένεση (όπως και να την τρίβω, ακριβώς για να μην κάνω μελανιές).

Τώρα, τι να πούμε, προφανώς οι γνώμες τους διίστανται.

Για τα 3-4 δάχτυλα από τον αφαλό μου το έχουν πει κι εμένα. Αυτό που δεν είχα ακούσει είναι να γίνονται στην κάτω μεριά, την οποία για να είμα ειλικρινής απέφευγα να κάνω, γιατί φοβάμαι ότι θα πιέζεται από το παντελόνι, και θα κάνει μελανιές. Θα το δοκιμάσω, όμως, κι αυτό! Άντε να δούμε, γιατί έχω γίνει πουά!

Ψυχραιμία, και καλή επιτυχία σε όσες τρυπιόμαστε....

Κάτι για τον πόνο έχει καμία, που έχω αρχίσει να μην τον παλεύω, και με κυνηγάει κάθε πρωί ο άντρας μου σα μικρό παιδί που πάει για εμβόλιο;;;:-(

Link to comment
Share on other sites

Πριν ερμηνεύσεις κάτι κατά όπως εσύ καταλαβαίνεις ρώτησε πρώτα τι εννοώ. Το συμπέρασμα που εβγαλες ειναι λανθασμένο.

 

Ναι...πρεπει να το ομολογησω. Σε λιγο θα στείλω και ασθενοφόρο να μαζέψει όλες τις κοπέλες που κάνουν ηπαρινες και αφήνουν μελανιές. Άσε ρε κοπέλα μου.

 

Αλήθεια διαβάζετε ολόκληρα τα ποστ ή κολλάτε εσείς εκεί που θέλετε;

 

Αλήθεια; Οι μελανιές δε σημαίνουν κάτι; Και εγώ νόμιζα ότι σε λίγο καιρό θα τα τινάξουμε...Και αν εσύ τις θέλεις και σου αρέσουν κράτησέ τες...γέμισε όλη την κοιλιά σου. Εγώ μετέφερα ότι μου είπε η γιατρός μου όταν τις ξεκίνησα.

 

Μην εισαι αγενης! Εννοείται ότι πρεπει να προσέχουμε τι λέμε ειδικά οταν οι περισσότερες που το διαβάζουν ειναι εγγυες και πολύ πιθανόν μετά απο αυτο το σχόλιο σου το πρώτη που σκέφτηκαν ειναι ότι δεν τις κάνουν σωστά! Είμαστε σε δημόσιο φόρουμ, το τι γράφουμε θελει σκέψη

Κορίτσια όταν με τις ενέσεις κάνετε μελανιές τότε αυτό σημαίνει ότι δεν τις κάνετε σωστά.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγενής γίνομαι όταν κάποιος διαβάζει ποστ και βγάζει δικά του συμπεράσματα. Όπως επίσης όταν κάποιος διαβάζει μόνο τις 3 πρώτες σειρές ενός ποστ και την σχολιάζει, μάλιστα απομονώνοντάς την. Και εσύ ανήκεις σε αυτή την κατηγορία.

Αγαπητή μου osin αυτό έκανα, έγραψα την εμπειρία μου.

Μα δε μπορώ να καταλάβω...είπα εγώ πουθενά στο πρώτο ποστ μου ότι οι μελανιές σημαίνει ότι το φάρμακο ΔΕΝ το απορροφά ο οργανισμός σας; Αυτό είναι δικός σας συμπέρασμα κορίτσια.Για διαβάστε ξανά. Στις μελανιές αναφέρομαι συνεχώς. Ειλικρινά, πριν σχολιάσετε ή βγάλετε συμπεράσματα δε ρωτάτε για να είστε σίγουρες;

Και απορώ που ακόμη συνεχίζετε να πιστεύετε το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αγενής γίνομαι όταν κάποιος διαβάζει ποστ και βγάζει δικά του συμπεράσματα. Όπως επίσης όταν κάποιος διαβάζει μόνο τις 3 πρώτες σειρές ενός ποστ και την σχολιάζει, μάλιστα απομονώνοντάς την. Και εσύ ανήκεις σε αυτή την κατηγορία.

Αγαπητή μου osin αυτό έκανα, έγραψα την εμπειρία μου.

Μα δε μπορώ να καταλάβω...είπα εγώ πουθενά στο πρώτο ποστ μου ότι οι μελανιές σημαίνει ότι το φάρμακο ΔΕΝ το απορροφά ο οργανισμός σας; Αυτό είναι δικός σας συμπέρασμα κορίτσια.Για διαβάστε ξανά. Στις μελανιές αναφέρομαι συνεχώς. Ειλικρινά, πριν σχολιάσετε ή βγάλετε συμπεράσματα δε ρωτάτε για να είστε σίγουρες;

Και απορώ που ακόμη συνεχίζετε να πιστεύετε το ίδιο.

 

Σε φόρουμ εισαι κοπέλα μου, εννοείται ο καθένας βγάζει δικά του συμπεράσματα :rolleyes:

Και οχι δεν ήσουν σαφής, δεν είπες ότι το φάρμακα λειτουργεί όπως και να κάνουμε την ένεση

Υπάρχει περίπτωση ο τρόπος που μεταβίβασες τα μυνημα σου να μην ειναι αυτος που σκοπευες... Δεν ειναι κακο, αυτά γίνονται μέσω Ίντερνετ, αλλα μπορείς να διορθώσεις αυτο που ήθελα να πεις απο το να μας κραζεις..

Υπαρχουν κανόνες και συνθήκες κάτω απο τις οποίες επιτρεπεται να γράφουμε στο φόρουμ και η αγένεια δεν συμπεριλαμβάνεται!!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που έρχεσαι στα λόγια μου όσον αφορά τα συμπεράσματα που βγάζει ο καθένας.

 

Εσύ με έκραξες πρώτη αν θυμάσαι αλλά μάλλον και σε αυτό σε βολέυει να βγάλεις δικό σου συμπέρασμα.

 

Ε δε σε έβρισα κιόλας...Θίχτηκες αμέσως...όμως να πεις τη γνώμη σου κατηγορώντας τον άλλον οτι "τρομάζει κόσμο" δε σκέφτηκες και πολύ για να το κάνεις.

 

Μου αρέσει επίσης ο δασκαλίστικος τρόπος σου..."δεν είναι κακό, αυτά γίνονται μέσω ίντερνετ"...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για τον πόνο έχει καμία, που έχω αρχίσει να μην τον παλεύω, και με κυνηγάει κάθε πρωί ο άντρας μου σα μικρό παιδί που πάει για εμβόλιο;;;:-(

 

Για τον πονο χρησιμοποιω το κολπο με το παγακι. Βαζεις ενα παγακι στο σημειο που θα κανεις την ενεση κ το αφηνεις λιγο μεχρι να σου μουδιασει το δερμα. Ετσι μπορω κ κανω μονη μου τις ενεσεις.

 

Οσον αφορα τις μελανιες, υπαρχουν πολλοι λογοι και μπορει να ισχυουν κ ολοι. Εμπειρικα παντως εχω παρατηρησει πως οταν το σημειο που κανω την ενεση ειναι πιο "παχυ", πιανω λιπος δηλαδη κι οχι μυ, τοτε δε μελανιαζω.

Επισης ισως θα εχετε παρατηρησει οτι τα αιμοπετάλια σας ειναι ελαφρώς μειωμενα. Αυτο ειναι φυσιολογικη επίπτωση της ηπαρινης κ ο αιματολογος παρακολουθει τα επίπεδα για να αντιδράσει όταν πεσουν πιο κατω απο το επιθυμητό. Τα μειωμένα αιμοπετάλια συνεπάγονται μώλωπες.

Η δικη μου αιματολογος παντως οταν την ρωτησα, ειπε δεν υπαρχει καποιο πρόβλημα στην περίπτωση που πετυχουμε φλεβα ή αγγείο και περάσει η ηπαρίνη στο αιμα. Μου ειπε πως στις περιπτώσεις που γίνεται ενδομυϊκα υπαρχει πιθανοτητα να μη γινει σωστη απορροφηση κ δημιουργείται κ αιματωμα.

Αρα υπαρχουν διάφοροι λογοι ή κ συνδυασμός τους για τις μελανιές.

Link to comment
Share on other sites

Το παγάκι, αν έχω καταλάβει καλα,κάνει κ για μελανιές κ για πόνο. Απλώς συνήθως βιάζομαι το πρωι. Αν ειναι, όμως, να μην πονάω θα το δοκιμάσω!ευχαριστω

 

Osin πολλές κοπέλες που ξέρω οταν κάναμε εξωσωματική βάζαμε την emla κρέμα πριν τις ενέσεις που μουδιαζει... Αλλα δεν ξέρω αν κάνει στην εγκυμοσύνη (βασικά δεν έχουν κάνει έρευνα για να αποδείξουν τη αντίθετο αλλα ρωτά τον γιατρό σου αν μπορείς)

Αλλιώς εγω έβαζα ενα σακουλάκι με κατεψυγμένο αρακά για να μούδιασω το μέρος οταν έκανα χειρότερες ενέσεις , δεν έπαιρνε πανω απο λεπτό και δεν καταλάβαινα τιποτα απο πονο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα

ευχαριστώ για τη συμβουλή με τον πάγο! Την έκανα, είναι γεγονός ότι δεν κατάλαβα σχεδόν καθόλου το τρύπημα της βελόνας, και μάλλον γλίτωσα και την μελανιά (δεν ξέρω εάν είναι τυχαίο γεγονός ή όχι). Για emla δεν ξέρω κι εγώ αν επιτρέπεται, αλλά θέλει και λίγη ώρα μέχρι να δράσει, ενώ το παγάκι σε 1/2-1 λεπτό είμαι έτοιμη, οπότε θα το προτιμήσω.

Εν τω μεταξύ έκανα σήμερα την ένεση στην κάτω μεριά του αφαλού, και μέχρι να ετοιμαστώ (βαψιμο-ντύσιμο, κλπ) φόραγα τη πιτζάμα μου, οπότε δεν πιέστηκε καθόλου το σημείο, και τελικά δε μοιάζει και τόσο επικίνδυνη περιοχή για να κάνω ενέσεις (όχι τίποτ' άλλο, δεν ξέρω τι συνέβη τις τελευταίες ημέρες, αλλά χτύπαγα συνέχεια αγγεία, που έβγαζαν αίμα και ακτευθείαν μελάνιαζα!!!)

Άντε να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας!!!Είμαι και εγω έγκυος και κάνω ενέσεις inohep των 0,35. Έκανα εξέταση anti-xa και το αποτέλεσμα ήταν 0,30. Ξέρει κάποια τι σημαίνει το αποτέλεσμα; Θα μιλήσω με τον γιατρό μου απο Δευτέρα, αν κάποια κοπέλα γνωρίει θα με βοηθήσει να έχω μια ιδέα!!!

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...