Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση "Πρώτη φορά χωρίς τη μαμά στο νηπιαγωγείο"


Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

δεν έχουν γενικα ψυγείο για τα φαγητά του ολοήμερου; άρα αν δίνω  φρουτα θα πρέπει να πάρουμε ισοθερμικο τσαντάκι. μ αρέσει που ο άντρας μου αναρωτιόταν αν θα του καθαρίζουν τα φρουτα… 

 

Δεν ξέρω κανέναν γονιό εδώ για να ρωτήσω. Εμείς στο γυμνάσιο κάνουμε ξενάγηση στα παιδιά της έκτης δημοτικού. συνήθως την κάνω εγω μάλιστα γιατί μ αρέσει να τα λέω αναλυτικά κ να προετοιμαΖω. γενικα είμαι τύπος που θέλει να ξέρει τι του γίνεται κ τι θα περιμένει κ τι πρόγραμμα θα υπάρχει κ όλα, με έχει φάει ήδη η αγωνία για όλα αυτά που δεν ξέρω! έχω μάθει κ από την Αγγλία που είχαμε induction tour για το οτιδήποτε, ακόμα κ το πώς τραβάμε καζανάκι όπως λέγαμε για πλάκα. γενικα δεν μπορώ αν δρν ξέρω από πριν τι προβλέπεται να κάνουμε αε ένα μέρος κ δεν μπορώ γενθκα τις απρόβλεπτες καταστάσεις. γι αυτό θέλω να είναι προετοιμασμένος για όλα. δλδ ούτε για το θέμα των κανόνων κ τξς συμπεριφοράς είχατε κάνει κάποια προετοιμασια; μόνο ότι ακούμε την κυρία; 

Το παιδί μου πήγαινε παιδικό σταθμό από μικρό οπότε δεν ήταν ίδια περίπτωση. Ok, το ότι είμαστε ευγενικοί, δε χτυπάμε κλπ. δε χρειαζόταν να το πούμε ειδικά για το χώρο του σχολείου, γιατί αναμένεται να συμπεριφερόμαστε έτσι παντού. Το να ακούει τη δασκάλα μπορείς να του το πεις όπως και το να της μιλάει για ό,τι τον απασχολεί. Το induction tour :-oθα τους το κάνει η δασκάλα. 

Τώρα για ψυγεία, φρούτα κλπ. ανάλογα το σχολείο αλλά θα σε κατατοπίσει καλύτερα μια νηπιαγωγός. Εγώ λόγω ιδιωτικού σχολείου δεν τα ξέρω καλά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πηγαίνετε παιδικη χαρα?Εκεί σίγουρα θα συναντήσεις μελλο τόκους συμμαθητές.θα βοηθήσει.

σπάνια έως ποτέ. κ συνήθως σε ώρες που πάνε πιο μωρά. έχει κόσμο, η παιδίατρος το αποθαρρύνει, λέει καλύτερα στη θάλασσα οι συναναστροφές κ δν αρέσει του συζύγου οπότε προτείνει κάποια ιδέα  για να πάμε αλλού συνήθως. ξέρουμε όμως ένα παιδάκι που θα πάμε στο ίδιο σχολείο, θα βολιδοσκοπήσουμε τους γονείς μήπως θέλουν να κάνουμε κάποιες συναντήσεις μέσα στο καλοκαίρι. φοβούνται κ εκείνοι πολύ όμως κ δν ξέρω αν θα θέλουν. 

πρίν από 17 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Θυμάμαι που είχες πει κάπου πως θα ήθελες να μιλήσεις εξαρχής με την νηπιαγωγό για την προσαρμογή. Η αληθεια είναι πως δεν έχω ξεκαθαρη άποψη. Κάποιες φορές μπορεί μια τέτοια κουβέντα να δημιουργήσει προκαταβολικα εντυπωσεις αλλά ίσως και να είναι η ορθότερη κίνηση, ανάλογα την περίπτωση και την οπτική της δασκάλας. 

ναι εγω φανταζόμουν ότι θα πάμε από πριν να της πούμε όλα όσα μας προβληματίζουν -χωρίς να έχουμε κάνει κάποια συζήτηση με τον συζυγο, εγω το σκεφτόμουν. προβληματίστηκα όμως που είπατε ότι είναι υπερβολικό. θα πάω τα χαρτιά του γιατρού κ των εμβολιων αυτές τις μέρες κ θα βολιδοσκοπήσω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

σπάνια έως ποτέ. κ συνήθως σε ώρες που πάνε πιο μωρά. έχει κόσμο, η παιδίατρος το αποθαρρύνει, λέει καλύτερα στη θάλασσα οι συναναστροφές κ δν αρέσει του συζύγου οπότε προτείνει κάποια ιδέα  για να πάμε αλλού συνήθως. ξέρουμε όμως ένα παιδάκι που θα πάμε στο ίδιο σχολείο, θα βολιδοσκοπήσουμε τους γονείς μήπως θέλουν να κάνουμε κάποιες συναντήσεις μέσα στο καλοκαίρι. φοβούνται κ εκείνοι πολύ όμως κ δν ξέρω αν θα θέλουν. 

Καιρός να αρχίσετε σε ώρες που δεν γίνεται πανικός.εγω της φοράω παντα μασκα.ειναι πολυ σημαντική η παιδική χαρά.Αθλημα δεν κανετε,κατι πρέπει να κάνετε.

Τωρα εντελώς καλοπροαιρετα.Ο συζυγος ειναι κακη συναναστροφη:-D

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα την δύσκολη εμπειρία της προσαρμογής και της καραντίνας φέτος προσωπικά αν άλλαζα κάτι στο περσινό καλοκαίρι για προετοιμασία θα ήταν οι περισσότερες επαφές με παιδιά.

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

σπάνια έως ποτέ. κ συνήθως σε ώρες που πάνε πιο μωρά. έχει κόσμο, η παιδίατρος το αποθαρρύνει, λέει καλύτερα στη θάλασσα οι συναναστροφές κ δν αρέσει του συζύγου οπότε προτείνει κάποια ιδέα  για να πάμε αλλού συνήθως. ξέρουμε όμως ένα παιδάκι που θα πάμε στο ίδιο σχολείο, θα βολιδοσκοπήσουμε τους γονείς μήπως θέλουν να κάνουμε κάποιες συναντήσεις μέσα στο καλοκαίρι. φοβούνται κ εκείνοι πολύ όμως κ δν ξέρω αν θα θέλουν. 

ναι εγω φανταζόμουν ότι θα πάμε από πριν να της πούμε όλα όσα μας προβληματίζουν -χωρίς να έχουμε κάνει κάποια συζήτηση με τον συζυγο, εγω το σκεφτόμουν. προβληματίστηκα όμως που είπατε ότι είναι υπερβολικό. θα πάω τα χαρτιά του γιατρού κ των εμβολιων αυτές τις μέρες κ θα βολιδοσκοπήσω. 

Κάνε όπως νιώθεις, συζητήστε το οικογενειακά και δείτε τι σας ταιριάζει περισσότερο. Από το φορούμ προτάσεις γίνονται, το ζήτημα είναι τι ταιριάζει προσωπικά στον καθένα! 

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εδώ που τα λέμε, η παιδική χαρά πόσο πιο επικίνδυνη από τη σχολική τάξη να είναι; Ειλικρινά, αν κάποιος φοβάται τώρα τους εξωτερικούς χώρους, πώς θα στείλει το παιδί σχολείο από Σεπτέμβρη; Το καλύτερο το άκουσα χτες. Γνωστή που το παιδί της πάει κανονικά σχολείο, αποφεύγει τις παιδικές χαρές, γιατί λέει φοβάται για το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Καιρός να αρχίσετε σε ώρες που δεν γίνεται πανικός.εγω της φοράω παντα μασκα.ειναι πολυ σημαντική η παιδική χαρά.Αθλημα δεν κανετε,κατι πρέπει να κάνετε.

Τωρα εντελώς καλοπροαιρετα.Ο συζυγος ειναι κακη συναναστροφη:-D

 

κοιτα εγω το παιδί έξω για παιχνίδι με μάσκα δεν το πάω. ο άντρας μου την παιδική χαρά απλώς δεν τη θέλει κ βρίσκει δικαιολογίες. έχω βαρεθεί να τσακώνομαι. δεν του αρέσει αισθητικά σαν χωροσ (όχι η συγκεκριμένη, γενικα, μόνο κάποιες στην Αθήνα μέσα σε πάρκο με χορτάρι κ ξύλινα παιχνίδια θέλει) κ θεωρεί ότι το παιδί είναι κοινωνικότατο κ εγω υπερβάλλω κ κάθε φορά που αρχίζουμε να πηγαινουμε, μετά από λίγο τυχαίνει κάποιος γνωστός να μας πει ότι κόλλησαν κάτι χωρίς να πηγαίνουν άλλου εκτός από την παιδική χαρά οπότε αρχίζει πάλι η γκρίνια. Φυσικά είναι επιλεκτικός γιατί στη θάλασσα φεν τον νοιάζει αρκεί να μην είμαστε ο ένας πάνω στον άλλον. δεν μπορώ να κάνω κάτι για το θέμα αυτό, το έχω πάρει απόφαση. 

πρίν από 9 λεπτά , love kids είπε:

Καλά, εδώ που τα λέμε, η παιδική χαρά πόσο πιο επικίνδυνη από τη σχολική τάξη να είναι; Ειλικρινά, αν κάποιος φοβάται τώρα τους εξωτερικούς χώρους, πώς θα στείλει το παιδί σχολείο από Σεπτέμβρη; Το καλύτερο το άκουσα χτες. Γνωστή που το παιδί της πάει κανονικά σχολείο, αποφεύγει τις παιδικές χαρές, γιατί λέει φοβάται για το παιδί. 

Η παιδίατρος πάντως κ σε παιδιά που πάνε σταθμό λέει καλύτερα όχι παιδική ζάρα ή παιδότοπο, μόνο παραλία. το σχολείο είναι υποχρεωτικο, εκεί ο γονιός οκ το ρίσκο μπορεί να το δεχτεί ενώ σε χώρο που μπορούσε να αποφύγει, να μην το θέλει. σχολείο εγω προσωπικά αν μπορούσα, δεν θα το έστελνα κ γενικα δεν καταλαβαίνω τους γονείς που λενε ότι φοβούνται αλλά στέλνουν τα παιδιά στο παιδικό, που δεν είναι υποχρεωτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Oύτε μέσα στην καραντίνα δεν είδα έρημες τις παιδικές χαρές και τρίχρονο-τετράχρονο να παίζει με μάσκα σε εξωτερικό χώρο, δεν έχω δει ακόμη.

Περίεργη παιδίατρο έχετε @Έσπερος.

Και αν εσένα σ αρέσει η παιδική, γιατί έχει σημασία αν ο μπαμπάς προτιμά τη θάλασσα; Μαζί πάτε παντού;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Oύτε μέσα στην καραντίνα δεν είδα έρημες τις παιδικές χαρές και τρίχρονο-τετράχρονο να παίζει με μάσκα σε εξωτερικό χώρο, δεν έχω δει ακόμη.

Περίεργη παιδίατρο έχετε @Έσπερος.

αυτό μου το μετέφεραν, δεν γνωριζω λεπτομερειες, μπορεί να είναι παιδί που αρρωσταίνει συχνά. πάντως έχω ακούσει πολλές φορές παιδιά να κολλάνε κάτι ενώ πηγαίνουν μόνο στην παιδική κ μου κάνει εντύπωση που είναι εξωτερικός χώρος. αλλά έτσι κ αλκιως για τον άντρα μου δικαιολογία είναι οπότε δεν ασχολούμαι πια με το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Oύτε μέσα στην καραντίνα δεν είδα έρημες τις παιδικές χαρές και τρίχρονο-τετράχρονο να παίζει με μάσκα σε εξωτερικό χώρο, δεν έχω δει ακόμη.

Περίεργη παιδίατρο έχετε @Έσπερος.

Μα αν καθαρίσεις χέρια, πόσο πιο επικίνδυνο είναι από την κλειστή σχολική τάξη; Εμείς δεν πάμε πια συχνά σε παιδικές χαρές αλλά όταν πάμε, δε βλέπω κι εγώ παιδιά με μάσκα. 

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

αυτό μου το μετέφεραν, δεν γνωριζω λεπτομερειες, μπορεί να είναι παιδί που αρρωσταίνει συχνά. πάντως έχω ακούσει πολλές φορές παιδιά να κολλάνε κάτι ενώ πηγαίνουν μόνο στην παιδική κ μου κάνει εντύπωση που είναι εξωτερικός χώρος. αλλά έτσι κ αλκιως για τον άντρα μου δικαιολογία είναι οπότε δεν ασχολούμαι πια με το θέμα. 

Και πώς ξέρουν ότι κόλλησαν στην παιδική χαρά κι όχι, για παράδειγμα, από τον γονιό που βγαίνει από το σπίτι για δουλειά, ψώνια κλπ.;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , love kids είπε:

Μα αν καθαρίσεις χέρια, πόσο πιο επικίνδυνο είναι από την κλειστή σχολική τάξη; Εμείς δεν πάμε πια συχνά σε παιδικές χαρές αλλά όταν πάμε, δε βλέπω κι εγώ παιδιά με μάσκα. 

εγω δεν το θεωρώ επικίνδυνο, αλλά αναρωτθεμαι πώς κολλάνε άλλα. τέλος πάντων στην

παιδικη χαρά οικογενειακώς δν υπάρχει περίπτωση να πάμε οπότε δεν ασχολούμαι με το θέμα. πάντως το ότι ένα παιδί ειναο εκτεθειμένο στο σχολείο που πάει υποχρεωτικά, δεν είναι λόγος για να μην προσέχει η οικογένεια. εμείς κ ασχέτως κορονοϊού, που στο σχολείο ήμασταν πάντα εκτεθειμένοι σε διαφορα,  το παιδί χειμώνα δν το πηγαίναμε σε κλειστούς χώρους. κ όντως από εμάς δεν κόλλησε ποτέ. μόνο σε καράβι κ σε οικογενειακή εκδήλωση έχει κολλήσει. 

πρίν από 6 λεπτά , love kids είπε:

Και πώς ξέρουν ότι κόλλησαν στην παιδική χαρά κι όχι, για παράδειγμα, από τον γονιό που βγαίνει από το σπίτι για δουλειά, ψώνια κλπ.;

υποθέτω επειδή οι γονείς δεν είχαν συμπτώματα. ξέρω ότι κ η ανίψια μου πχ κόλλησε αιφνίδιο εξάνθημα καλοκαίρι χωρίς να έχουν πάει κάπου γιατί κ η αδερφή μου φυλάγεται παρα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

εγω δεν το θεωρώ επικίνδυνο, αλλά αναρωτθεμαι πώς κολλάνε άλλα. τέλος πάντων στην

παιδικη χαρά οικογενειακώς δν υπάρχει περίπτωση να πάμε οπότε δεν ασχολούμαι με το θέμα. πάντως το ότι ένα παιδί ειναο εκτεθειμένο στο σχολείο που πάει υποχρεωτικά, δεν είναι λόγος για να μην προσέχει η οικογένεια. εμείς κ ασχέτως κορονοϊού, που στο σχολείο ήμασταν πάντα εκτεθειμένοι σε διαφορα,  το παιδί χειμώνα δν το πηγαίναμε σε κλειστούς χώρους. κ όντως από εμάς δεν κόλλησε ποτέ. μόνο σε καράβι κ σε οικογενειακή εκδήλωση έχει κολλήσει. 

Και γιατί δεν πας παιδική χαρά εσύ με το παιδί; 

Προσωπικά, όταν τα παιδιά πάνε σχολείο και οι γονείς κυκλοφορούν και φοβούνται επιλεκτικά κάποιους χώρους (ειδικά ανοιχτούς) το βρίσκω ακατανόητο αλλά όπως νομίζει ο καθένας. 

Όσο για τις αρρώστιες, ιώσεις κλπ. αδύνατο να μην κολλήσουμε. Δεν είναι πια και τόσο τραγικό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , love kids είπε:

Και γιατί δεν πας παιδική χαρά εσύ με το παιδί; 

Προσωπικά, όταν τα παιδιά πάνε σχολείο και οι γονείς κυκλοφορούν και φοβούνται επιλεκτικά κάποιους χώρους (ειδικά ανοιχτούς) το βρίσκω ακατανόητο αλλά όπως νομίζει ο καθένας. 

Όσο για τις αρρώστιες, ιώσεις κλπ. αδύνατο να μην κολλήσουμε. Δεν είναι πια και τόσο τραγικό. 

Συνήθως προτείνει κάτι άλλο να κάνουμε  όλοι μαζί :razz: έχει λήξει το θέμα, δεν του αρέσει ο χώρος, δεν τον θεωρεί αναγκαίο, υπάρχει η δικαιολογία, με αυτό δεν μπορώ να ασχολούμαι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , love kids είπε:

Καλά, εδώ που τα λέμε, η παιδική χαρά πόσο πιο επικίνδυνη από τη σχολική τάξη να είναι; Ειλικρινά, αν κάποιος φοβάται τώρα τους εξωτερικούς χώρους, πώς θα στείλει το παιδί σχολείο από Σεπτέμβρη; Το καλύτερο το άκουσα χτες. Γνωστή που το παιδί της πάει κανονικά σχολείο, αποφεύγει τις παιδικές χαρές, γιατί λέει φοβάται για το παιδί. 

Ναι αλλα στο σχολειο είναι σταθερή η ομαδα

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Συνήθως προτείνει κάτι άλλο να κάνουμε  όλοι μαζί :razz: έχει λήξει το θέμα, δεν του αρέσει ο χώρος, δεν τον θεωρεί αναγκαίο, υπάρχει η δικαιολογία, με αυτό δεν μπορώ να ασχολούμαι άλλο. 

Αν ερθει κάποια παράσταση η σινεμά θα πάτε?

Link to comment
Share on other sites

Την κόρη μου που είναι σχεδόν 18 μηνών αρχίσαμε να πηγαίνουμε πρόσφατα παιδική χαρά( έχει περίπου ένα μήνα). Και μας η παιδίατρος δεν είναι υπέρ. Το καταλαβαίνω γιατί το λέει, δεν είναι μόνο ο κορονοιος, είναι χίλια δυο. Αυτόν τον τελευταίο μήνα που πηγαίνουμε όμως, έχω δει άλλο παιδί. Σαν να έχει γίνει μια έκρηξη ανάπτυξης σε κοινωνικό επίπεδο. Από πολύ ντροπαλό και φοβισμένο παιδί έχει αρχίσει και γίνεται τολμηρή και κοινωνική. Δε ξέρω έτσι το βλέπω. Μέχρι και για παιδικό σταθμό άρχισα να σκέφτομαι, γιατί λόγω εργασίας θα ανακουφίσει και εμάς και τους παππούδες. Ίσως όμως γίνει του χρόνου, όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα. Εύχομαι πάντως να μην μετανιώσω που ξεκίνησα να την πηγαίνω παιδική χαρά από άποψη ασθενειών.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σας είπε η παιδίατρος για την παιδική χαρά? Τί θα κολλήσει δηλαδή? Και αν κολλήσει τί έγινε? Φυσιολογικό δεν είναι? Έχει κάτι το παιδί και δεν πρέπει να αρρωστήσει? Σε 3 μήνες θα είναι σε κλειστό χώρο με άλλα 15-25 παιδιά. Φυσικά μάσκα ούτε εγώ θα του φορούσα. Αλλά στην ηλικία του δικού σου κυνηγούσα τα μέρη με παιδιά για κοινωνικοποίηση. Παιδική ή παιδότοπος (που δεν τους θέλω καθόλου), σπίτια, ότι μου προτείνουν τρέχω. Το ίδιο και τώρα με τον κορονοιο. Προέχει η κοινωνικοποίηση και η ψυχική υγεία του παιδιού μου, μοναχοπαίδι και αυτός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

εγω δεν το θεωρώ επικίνδυνο, αλλά αναρωτθεμαι πώς κολλάνε άλλα. τέλος πάντων στην

παιδικη χαρά οικογενειακώς δν υπάρχει περίπτωση να πάμε οπότε δεν ασχολούμαι με το θέμα. πάντως το ότι ένα παιδί ειναο εκτεθειμένο στο σχολείο που πάει υποχρεωτικά, δεν είναι λόγος για να μην προσέχει η οικογένεια. εμείς κ ασχέτως κορονοϊού, που στο σχολείο ήμασταν πάντα εκτεθειμένοι σε διαφορα,  το παιδί χειμώνα δν το πηγαίναμε σε κλειστούς χώρους. κ όντως από εμάς δεν κόλλησε ποτέ. μόνο σε καράβι κ σε οικογενειακή εκδήλωση έχει κολλήσει. 

υποθέτω επειδή οι γονείς δεν είχαν συμπτώματα. ξέρω ότι κ η ανίψια μου πχ κόλλησε αιφνίδιο εξάνθημα καλοκαίρι χωρίς να έχουν πάει κάπου γιατί κ η αδερφή μου φυλάγεται παρα πολύ. 

Στην γειτονιά μου εδώ Αθήνα σε πολύ κεντρικό Κ εμπορικό δρόμο είναι ένα φαρμακείο.  Έχουν δύο παιδάκια το ένα 3.5 Κ το άλλο 5 τώρα με την καραντίνα Κ οι δυο γονείς μέσα στο φαρμακείο δεν είχαν που να τα αφήσουν προφανώς τα παιδάκια ήταν όλη μέρα στο φαρμακείο χειμώνα.  Σκέψου μικροβια!!  Αλλά μια χαρά τα βλέπω κάθε φορά που πάω  . Οπότε νομίζω ότι είναι Κ λίγο όσο το κρατάς μέσα τόσο πιο ευαίσθητο το κανεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αν ερθει κάποια παράσταση η σινεμά θα πάτε?

όχι ρε συ, αφού δεν έχουμε πού να τον αφήσουμε, πώς να πάμε; 

 

πρίν από 7 λεπτά , Mary1976 είπε:

Γιατί σας είπε η παιδίατρος για την παιδική χαρά? Τί θα κολλήσει δηλαδή? Και αν κολλήσει τί έγινε? Φυσιολογικό δεν είναι? Έχει κάτι το παιδί και δεν πρέπει να αρρωστήσει? Σε 3 μήνες θα είναι σε κλειστό χώρο με άλλα 15-25 παιδιά. Φυσικά μάσκα ούτε εγώ θα του φορούσα. Αλλά στην ηλικία του δικού σου κυνηγούσα τα μέρη με παιδιά για κοινωνικοποίηση. Παιδική ή παιδότοπος (που δεν τους θέλω καθόλου), σπίτια, ότι μου προτείνουν τρέχω. Το ίδιο και τώρα με τον κορονοιο. Προέχει η κοινωνικοποίηση και η ψυχική υγεία του παιδιού μου, μοναχοπαίδι και αυτός.

δεν το είπε σ εμάς, μου είπαν άλλοι γονείς ότι τους το ειπε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλα στο σχολειο είναι σταθερή η ομαδα

Αν ερθει κάποια παράσταση η σινεμά θα πάτε?

Η σταθερή ομάδα και στα διαλείμματα ο ένας πάνω στον άλλο. Επίσης πολλά μέλη της σταθερής ομάδας δεν πάνε μόνο στο σχολείο αλλά σε πολλές δραστηριότητες, βόλτες κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , love kids είπε:

Η σταθερή ομάδα και στα διαλείμματα ο ένας πάνω στον άλλο. Επίσης πολλά μέλη της σταθερής ομάδας δεν πάνε μόνο στο σχολείο αλλά σε πολλές δραστηριότητες, βόλτες κλπ. 

καλά ναι, εννοειται ότι η φούσκα κλπ στο σχολείο δεν ισχύει. νομίζω ότι το πιο ουσιώδες μέτρο ήταν τα ανοιχτά παράθυρα κ εν μέρει η μάσκα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

καλά ναι, εννοειται ότι η φούσκα κλπ στο σχολείο δεν ισχύει. νομίζω ότι το πιο ουσιώδες μέτρο ήταν τα ανοιχτά παράθυρα κ εν μέρει η μάσκα. 

Η φούσκα ήταν συνήθως μια φούσκα εκτός κι αν εγώ ζούσα όλον αυτόν τον καιρό σε άλλη χώρα. :-D

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

πολύ χαλαρές σας βρίσκω. έτσι ήσασταν κ πριν πάνε τα παιδιά σας ή τα λετε τώρα εκ των υστέρων από την πείρα σας; 

 

αληθεια στο νηπιο το βλέπουν σαν παιχνίδι; δλδ θεωρούν ότι παίζουν κ όχι ότι κάνουν μάθημα; δεν έχουν διαμαρτυρηθεί ότι θα ήθελαν να παίζουν με τα παιχνίδια ας πούμε αντί να κάνουν τη θεματική; 

 

για το τι κάνουν τις πρώτες μέρες με όσα δεν έχουν πάει σχολείο, να περιμενω να μας που κάτι ή η λογική είναι ότι απλώς αν κλαίει θα μας καλέσουν; γιατί στο σχολείο θα πρέπει να βγάλουμε πρόγραμμα για τις πρώτες μέρες, αν είναι να πρέπει να πάρω άδεια θα πρέπει να πω να μην με βάλουν καθολου, θα δημιουργήσω πρόβλημα αν έχω μπει στο πρόγραμμα κ ξαφνικά τους πω ότι θα πάρω άδεια κ θα λείψω. 

 

γενικα έχουν ψυγείο; δλδ αν δίνω φρούτο θα μπαίνει σε ψυγείο; ή πρέπει να πάρω τσαντάκι ψυγειάκι; αυτά τα λενε τελευταία στιγμή; 

 

τουαλετα πάνε όποτε ζητήσουν ή τους πάνε συγκεκριμένη ώρα όλους μαζί; 

 

στις γωνιές παίζουν όπου θέλουν ή τους αναθέτει η δασκάλα; 

Εγώ προσωπικά δεν ήμουν καθόλου χαλαρή. Μέσα στο άγχος ήμουν αλλά το έπαιζα άνετη για το παιδί. Του το παρουσίασα ως προνόμιο για να πάει με χαρά (το παραμυθιασα το καημένο). Αλλά εμένα είχε πάει και παιδικό σταθμό. Όχι φανατικά αλλά πήγε. Ούτε εγώ θεωρώ απαραίτητο το προνήπια. Δεν θα έπρεπε να πιέζονται τόσο μικρά παιδάκια. Συμφωνώ ότι όλα αυτά που λένε για φυσικούς χώρους κτλ είναι χαζά. Οι παιδικοί και τα προνήπια ποσκοπούν κυρίως στο να απελευθερώσουν ανθρώπινο δυναμικό για εργασία. Παρόλα αυτά ειδικά στα μοναχοπαίδια όπως τα δικά μας έχει οφέλη όπως η γνωριμία με άλλα παιδιά. Πάντως θα δεις, θα μπεις και εσύ στο χορό και θα αναγκαστείς να χορέψεις. Εκ των υστέρων θα καταλάβεις ότι δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα. Θα γνωρίσεις και εσύ άλλους γονείς, θα γίνεις μέρος μιας κοινότητας, θα αρχίσετε τα πέρα δώθε, θα περάσετε καλύτερα από ότι μόνοι σας. 

Στα πρακτικά τώρα:

Σε εμάς είχε ψυγείο, το χρησιμοποιούσαν κυρίως τα παιδιά από το ολοήμερο αλλά μπορούσαν και τα άλλα να βάλουν ένα γιαούρτι ή ότι άλλο. 

Τουαλέτα τα πηγαίνανε όλα μαζί 2 τουλάχιστον φορές την ημέρα να πλυθούν και οποίο θέλει να κάνει την ανάγκη του αλλά φυσικά μπορούσε και οποίο ήθελε, όποτε ήθελε, να πει στην κυρία ότι θέλει να πάει.

Στις γωνιές τα βάζει σε ομάδες οι δασκάλα αλλά οι γωνιές και οι ομάδες αλλάζουν (τουλάχιστον πριν κορονοιος) συνεχώς για να παίζουν όλοι με όλους και με όλα τα παιχνίδια. 

Οι θεματικές είναι χαλαρές αλλά σαφώς ανάλογα και με το χαρακτήρα κάποια παιδιά μπορεί να νοιώθουν ότι πιέζονται. Εμένα ήταν αρκετά άτακτος και είχε συνεχώς μυαλό του στο παιχνίδι για αυτό ήταν δυστυχώς συχνά τιμωρία. Παρόλα αυτά θυμάται με νοσταλγία το νήπιο γιατί το δημοτικό είναι 10 φορές χειρότερο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , love kids είπε:

Η σταθερή ομάδα και στα διαλείμματα ο ένας πάνω στον άλλο. Επίσης πολλά μέλη της σταθερής ομάδας δεν πάνε μόνο στο σχολείο αλλά σε πολλές δραστηριότητες, βόλτες κλπ. 

Συμφωνο αλλα ειναι πιο συμμαζρμενο.εμεις παντως παμε παιδικη χαρα με μάσκα κ θα παμε κ θέατρο.

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ τα διαβάζω κι αναρωτιέμαι πόσο στην κοσμάρα μας είμαστε. Παιδικός σταθμός από 11 μηνών, παιδική χαρά κάθε μέρα στην καραντίνα (πλέον κάθε ΣΚ), όπου κάνει έρπειν παντού και τον προλαβαίνουμε στο τσακ να μην γλείψει την τσουλήθρα. 

Ενώ προσέχουμε πολύ γενικά σαν οικογένεια, το πήραμε απόφαση από την αρχή ότι το παιδί θα είναι η κερκόπορτα. Και είμαστε ΟΚ μ' αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μιας κ το έφερε η κουβέντα ας κάνω κάποιες ερωτήσεις που κ απασχολούν. Έχω απορία πώς εξηγούμε στα παιδθα τι είναι το νηπιαγωγειο χωρίς ναεξωραΐσουμε αλλά κ χωρίς να καλλιεργήσουμε αρνητικά συναισθήματα από πριν. Αναφέρομαι στο θέμα της ύπαρξης προγραμματος που δεν διαμορφώνεται σε συνεργασία με το παιδί όπως στο σπίτι, στους κανόνες, στο ότι πρέπει να ακολουθεί το πρόγραμμα της ομάδας κλπ. Γιατί μέχρι τψρα λέμε ότι θα πάει να μάθει πράγματα κ να γνωρίσει παιδάκια κ να παίζουν- αυτά τα λέει πολύ ασυλλόγιστα ο άντρας μου που δεν ψειρίζει τόσο κάποιες καταστάσεις. εγω θεωρώ ανακριβή την περιγραφή κ θέλω να προσγειώσω στην πραγματικότητα αλλά αυτά που μου έρχονται να πω είναι ένα σύνολο πραγμάτων που δεν θα επιτρέπεται  να κάνει κ δεν μ αρέσει κ αυτό σαν προσέγγιση. Εσείς πώς το εξηγήσατε αυτό; 

 

επίσης, όσοι δεν είχατε εμπειρία σταθμού, ρωτήσατε το σχολείο απο πριν τι επιτρέπει για την προσαρμογή ή περιμένατε να σας πουν; μιλήσατε προκαταβολικά με τη δασκάλα για όσα σας απασχολούσαν για το παιδί ή περιμένατε ενημέρωση; για το κολατσιό κ τα σχετικά; περιμένατε να σας που την πρ τη μέρα ή τα ρωτήσατε με την εγγραφή; 

εγω γενικα θεωρω οτι ειμαι αρκετα χαλαρη.περυσι που πηγε παιδικο ο μικρος απλα με προβληματιζε αν θα κατσει,γενικα ηθελε να ειναι συνεχεια μαζι μου

την επομενη φορα που θα αναφερθειτε στο σχολειο,καλο ειναι να πεις οτι κ εκει υπαρχει ενα προγραμμα,κ κανονες.ετσι κ αλλιως στο σχολειο ειναι απο τα πρωτα πραγματα που θα πουν.την εννοια του προγραμματος πιστευω θα την καταλαβει,λεγωντας για παραδειγμα πως περνατε την μερα

εγω τους ειχα αναφερει οτι στην ταξη δ κοβουμε βολτες,σηκωνουμε χερι για να μιλησουμε η να ζητησουμε κτ,για οποιοδηποτε προβλημα μιλαμε με την κυρια.αλλα κ γενικους κανονες που εχουμε ετσι κ αλλιως(οπως κ στην παιδικη,γι αυτο ειναι αναγκαια) να μην χτυπαμε,να μην σπρωχνουμε,περιμενουμε την σειρα μας,τα παιχνιδια ειναι για ολους,ζηταμε ευγενικα

για προσαρμογη δ ρωτησα,γτ φανταστηκα οτι δ θα εχουμε προβλημα.αν εσυ πιστευεις οτι οπωσδηποτε θα χρειαστειτε ,μπορεις να το συζητησεις απο πριν

για οτι με απασχολουσε περιμενα ενημερωση

για το κολατσιο μια ιδεα την ειχα,οποτε εβαλα απλο φαγητοδοχειο κ αναμενομενες επιλογες φαγωσιμου.συνηθως σε ψυγειο βαζουν μονο το μεσημεριανο,αν υπαρχει ψυγειο.οποτε το φρουτο ειναι σχετικα δυσκολη επιλογη.κ σιγουρα δ το καθαριζουν

για τα δικα μου τουλ,νηπιαγωγειο σημαινει παιχνιδι.ακομη κ οι θεματικες γινονται με ωραια παρουσιαση κ υπαρχει κ αρκετο ελευθερο παιχνιδι οποτε δ τους λειπει.στις γωνιες επιλεγουν εκεινα,αρκει να μην πανε 10μαζι στο ιδιο

για παραδειγμα κ κτ να ξεχασεις να πειε,θα το δει στην πραξη.πχ τα δικα μου τρωνε αργα.1-2μερες καταλαβαν οτι εκει δ καθομαστε μια ωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...