Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω κατι .προσπαθω για μωρο.εχω πολυκυστικες ,ειμαι παχουλη .στα 33 .πηγα σε γυναικολογο-ενδοκρινολογο μου εγραψε εξετασεις ,μου εδωσε θεραπεια με glucophaze ,φιλικο οξυ ,το πρωτο για να χασω κιλα .τα ραντεβου ειναι καθε 4 μηνες .εδω και καποιους μηνες (επειδη ηξερα οτι πρεπει να χασω πολλα κιλα για να φτιαξουν οι πολυκυστικες )κανω διαιτα και εχω χασει ηδη 10 κιλα και συνεχιζω ,μεχρι εδω ολα καλα .ελα ομως που χαλασε εντελως η περιοδος μου .εχει συνβει σε καμια αλλη ?με πολυκυστικες?στο παρελθον και 1 κιλο να εχανα ερχοταν στα λογικα πλαισια ,τωρα?εχω και ορμονικες εξετασεις να κανω ,σε 2 μερες χανω την προθεσμια

Γιουβαρελακη συνδιασε εαν ειναι δυνατον την μετφορμινη που ηδη περνεις,με διατροφη που ηδη κανεις αλλα προσπαθησε να κανεις κ γυμναστικη ,οπως αερομπικ,ποδηλατο,κολυμπι η,περπατημα.ακομη συνδιασε κ τεστ ωορηξιας που μπορεις να αγορασεις κ απο το ιντερνετ.στην ουσια κανεις το τεστ κ αν οι ενδειξεις δειξουν θετικες ,σημαινει πως εχει κατεβει ωαριο για γονιμοποιηση,οποτε ξερεις επειτα....!!!!!εγω ειμαι 26 χρονων μο συνδρομο πολυκιστηκων ωοθηκων η οποια διαγνωση εγινε στα 21 μου χρονια.πηρα αντισυλληπτικα για αρκετα χρονια με αποτελεσμα ΚΑΝΕΝΑ,μονο 35 κιλα επιπλεον τα οποια δεν χανονται με τιποτα.πηγα σε ενδοκρινολογο πριν 8 μηνες μου χορηγηθηκε η μετφορμινη 500 ml δυο φορες την ημερα κ εγινε το θαυμα ομως προσεξα κ ολα τα παραπανω που σου εγραψα.γυμναστικη ,διατροφη κτλ.ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΛΥΚΑ, ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ.Τωρα που σου γραφω διανυω των 3 μηνα της πρωτης εγκυμοσυνης μου....😊😊😊

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι η γιατρός σας δεν έχει ιδιαίτερη γνώση χειρισμού των πολυκυστικών ωοθηκών και καλά κάνατε και αλλάξατε. Θα συμφωνήσω σε όλα με το δεύτερο γιατρό που συμβουλευτήκατε - ναι η δόση Glugophage ήταν μικρή (μισή από το ιδανικό) και ναι χρειάζεται 6 μήνες για να δείτε αποτέλεσμα. Ακόμα και αν δεν δείτε ωορρηξία μόνο με τη λήψη Glucophage η χρήση του θα βοηθήσει την πρόκληση ωορρηξίας με ταυτόχρονη χρήση φαρμάκων όπως το Clomid ή το Serpafar τα οποία προφανώς σχεδιάζει να σας δώσει σε δεύτερη φάση. Αυτή η μέθοδος είναι αποτελεσματική προκαλώντας ωορρηξία στο 75% των γυναικών που τη λαμβάνουν. Παρενέργειες μπορεί να υπάρξουν, τίποτα όμως το σοβαρό - κάποιες γυναίκες παρουσιάζουν γαστρεντερικές διαταραχές (έμετο, διάρροια, πονόκοιλο) η πλειοψηφία όμως όχι.

Γιατρέ εγω παίρνω μόνο τα ινοφερτ σε χάπια ένα πρωί ενα βράδυ εδώ και 20 μέρες.Τελευταία περίοδο είχα με τα πριμολουτ στις 5/5/2016 και τώρα περιμένω αν μ έρθει κανονικά με τα ινοφερτ..προσπαθώ ελεύθερα με τον σύζυγο αλλά δεν ξέρω.. χρειάζεται ν παίρνω και τπτ άλλο? Ξέχασα να Αναφέρω ότι ο γιατρός μου μου είπε ότι οι πολυκυστικες μου είναι σταδίου 1 δλδ οι μικρές

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι έχω συμπτώματα κατάθλιψης εδώ και 2 3 χρόνια αι δεν ξέρω αν φταίνε οι πολυκυστικες η τα αντισυλληπτικά που έπαιρνα...έχει παρατηρήσει καμία άλλη κάτι τέτοιο στον εαυτό της η μόνο εγώ 😢😢

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γιουβαρελακη συνδιασε εαν ειναι δυνατον την μετφορμινη που ηδη περνεις,με διατροφη που ηδη κανεις αλλα προσπαθησε να κανεις κ γυμναστικη ,οπως αερομπικ,ποδηλατο,κολυμπι η,περπατημα.ακομη συνδιασε κ τεστ ωορηξιας που μπορεις να αγορασεις κ απο το ιντερνετ.στην ουσια κανεις το τεστ κ αν οι ενδειξεις δειξουν θετικες ,σημαινει πως εχει κατεβει ωαριο για γονιμοποιηση,οποτε ξερεις επειτα....!!!!!εγω ειμαι 26 χρονων μο συνδρομο πολυκιστηκων ωοθηκων η οποια διαγνωση εγινε στα 21 μου χρονια.πηρα αντισυλληπτικα για αρκετα χρονια με αποτελεσμα ΚΑΝΕΝΑ,μονο 35 κιλα επιπλεον τα οποια δεν χανονται με τιποτα.πηγα σε ενδοκρινολογο πριν 8 μηνες μου χορηγηθηκε η μετφορμινη 500 ml δυο φορες την ημερα κ εγινε το θαυμα ομως προσεξα κ ολα τα παραπανω που σου εγραψα.γυμναστικη ,διατροφη κτλ.ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΛΥΚΑ, ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ.Τωρα που σου γραφω διανυω των 3 μηνα της πρωτης εγκυμοσυνης μου....😊😊😊

Κοπελα μου σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!ειμαι & γω παθουσα pcos απο τα 23...με φορτωσαν κλομιφαινη,αντισυλληπτικα...ομως δε προσπαθουσα οσο επρεπε μ τον αντρα μου λογω φορτου εργασιας...τωρα 2 μηνες εχουμε ξεκινησει κανονικα 2-3φορες την εβδομαδα....παιρνω μονο inofert & t4 για τον ρυθμισμενο θυροειδη μου....η ενδοκρινολογος μου ειχε πει να ξεκινησω glucostop,γιατι τα glucophage με τιναζαν στις διαρροιες...τα παιρνω οποτε το θυμαμαι ομως...λες να με βοηθησουν;;;;απο κιλα ειμαι καλα,μονο με τις ωορρηξιες δε ξερω τι γινεται....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα!!Κοριτσια θελω βοήθεια!Χθες επισκέφθηκαν έναν καινούργιο γιατρο στην Πάτρα...ο πέμπτος στη σειρά μεσα σε 9 μηνες.....και μετα απο μια μάτια που έριξε στο ιστορικό και σε ολες τις εξετάσεις που εχω κανει μου έγραψε να κανω κάποιες εξετάσει να σασί πω οτι εχω πολυκιστκες με αρκετα σταθερό κύκλο τους τελευταίους 9 μηνες απο 29 έως 32 μερες και 3 αποβολες σε 4 μηνες...μου έγραψε να κανω προγεστερονη αιματος και καμπύλη γλυκόζης...3 λήψεις 0-60-120 το ερώτημα μου ειναι ένα υπαρχει καποια κοπέλα εδώ που να ειχε παρόμοιο θεμα εξαετίας πολυκυστικών?και ισως να ειχε θεμα με καμπύλη γλυκόζης να έκανε θεραπεία και να έμεινε τελικα έγκυος?Ο γιατρός ισχυρίζεται οτι οι πολυκυστικες φταίνε για τις αποβολες και η αλήθεια ειναι οτι δεν αμφιβάλω πολυ...απλα θα ηθελα ν α ξερω αν τελικα όντως υπαρχει καποια θεραπεία σε αυτο...ευχαριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου, με τα ινοφερτ μικρυνε ο κυκλος μου σε 24 μερες απο 26-28 που ήταν. Να ανησυχω..??

 

Αντιθέτως θα πρέπει να χαίρεσαι γιατι σημενει οτι στρώνει ο κύκλος σου και κανεις κανονικα ωοριξια άρα φουλ πιθανότητες για εγκυμοσύνη ένα το επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites

Ποια ινοφερτ ?1κάθε μέρα ?εγώ τα παίρνω 6μήνες κ ο κύκλος μου δεν άλλαξε καθόλου

 

Κι εμένα δεν με βοήθησαν καθόλου τα ινοφερτ!Ο γιατρός μου μου είπε να τα σταματήσω και να ξεκινήσω πάλι αντισυλληπτικά 😪

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω προσωπικά μετα απο ενάμιση χρόνο προσπαθειών με την πρωτη χρήση τον ινοφερτ έμεινα έγκυος...μια φορα μονο τα πηρα και ο κύκλος μου ήρθε κατευθείαν στα καλα του....κοριτσια δοκιμάστε και το agnus castus σε κάψουλες η αλλιώς λυγαρια!...υπαρχει και σχετικό θεμα εδώ στο φόρουμ αν ψάξετε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά μετα απο ενάμιση χρόνο προσπαθειών με την πρωτη χρήση τον ινοφερτ έμεινα έγκυος...μια φορα μονο τα πηρα και ο κύκλος μου ήρθε κατευθείαν στα καλα του....κοριτσια δοκιμάστε και το agnus castus σε κάψουλες η αλλιώς λυγαρια!...υπαρχει και σχετικό θεμα εδώ στο φόρουμ αν ψάξετε!

 

Έχω δοκιμάσει λυγαριά σε συνδυασμό όμως καθαρισμού και αποτοξίνωσης του Οργανισμού...τον πρώτο μήνα μου ήρθε κανονικά περίοδος αλλά έκανα χαζομάρα και τα Σταμάτησαγια λίγες μερες (νόμιζα λειτουργούν σαν τα αντισυλληπτικά )και μετα για άλλους 2 μήνες που τα παιρνα περιοδος γιοκ!λέω να τη ξαναδοκιμασω όμως την λυγαρια (φυσικα δεν λειτουργώ έτσι από μόνη Μ,έχω τη γιατρό μου που με κατευθυνει)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα,είμαι ολοκαίνουρια στο forum. Οπότε συγχωρέστε με εκ των προτέρων αν δεν κάνω κάτι σωστά. Εχω πολυκυστικες. Κύκλος απο 50 μερες εως ποτέ αν δεν πάρω primolut. Περισυ μου έδωσε ο γυναικολογος σε συνεργασια με ενδοκρινολογο glucophase, μετά competact. Γεμισα σπυριά σε άθλια κατάσταση,εβαλα κιλά αντί να χάσω όπως μου είχαν πει. Κια γενικα εγινα χάλια. Τσατίστηκα, τα έκοψα όλα και έμεινα εγκυος αλλά το χάσαμε πολυ πολυ νωρίς( δεν ανέβαινε η χοριακή). Τα παράτησα όλα μετά απο μεγάλη απογοήτευση. Ο κυκλος παραμένει άστατος. Πηρα primolut στον τελευταιο κύκλο για πρόκληση περιόδου, δεν ήρθε ποτέ κ τωρα παιρνω duphaston. Τελειώνω σήμερα κ απο αύριο περιμένω. Εχω κουραστεί πολυ με το θέμα των πολυκυστικων κ θέλω να ερθει ενα μωρακι κ σε εμας. Μου ειπε ο γυναικολογος να παρω κλομιφαινη τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια καλημερα.... Διαβαζω εδω και καιρο τα λογια σας αλλα ποτε δεν ετυχε να γραψω... Παντρευομαι σε 6 μηνες και μιας και εχω πολυκυστικες ειπα να παω σε ενα γιατρο εγκαιρα να δουμε τι γινεται με κυκλο και ωορηξια-γιατι εχω οποτε να ναι. Πηγα με ειδε και μου ειπε οτι η ωορηξια μου ειναι ακανονιστη και με εβαλε να κανω εξετασεις. Αλλα επειδη εκεινη τη μερα ημουν λεει στα μισα του κυκλου και δεν ειδε αυγο, μου ειπε οτι αποκλειται να κανω παιδι μονη μου και μιλησε σχεδον αμεσως για εξωσωματικη. Ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα με καταπληκτικα αποτελεσματα.. Λετε οντως να μην μπορω ουτε να το προσπαθησω? Σορρυ για το σεντονι........

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα.... Διαβαζω εδω και καιρο τα λογια σας αλλα ποτε δεν ετυχε να γραψω... Παντρευομαι σε 6 μηνες και μιας και εχω πολυκυστικες ειπα να παω σε ενα γιατρο εγκαιρα να δουμε τι γινεται με κυκλο και ωορηξια-γιατι εχω οποτε να ναι. Πηγα με ειδε και μου ειπε οτι η ωορηξια μου ειναι ακανονιστη και με εβαλε να κανω εξετασεις. Αλλα επειδη εκεινη τη μερα ημουν λεει στα μισα του κυκλου και δεν ειδε αυγο, μου ειπε οτι αποκλειται να κανω παιδι μονη μου και μιλησε σχεδον αμεσως για εξωσωματικη. Ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα με καταπληκτικα αποτελεσματα.. Λετε οντως να μην μπορω ουτε να το προσπαθησω? Σορρυ για το σεντονι........

Καλημερα , κατσε κατσε μην βιαζεσαι το οτι δεν ειδε αυγο αυτον τον μηνα δεν σημαινει κατι μια με δυο φορες το χρονο οντως δεν κανουμε ωορρηξια απλα εχουμε αιμα .Ειναι λαθος για εμενα αμεσως να σου πει για εξωσωματικη τι εισαι πειραματοζωο για να τα σκας . Κανε πρωτα τις εξετασεις να δεις πως ειναι ,μετα κανε προσπαθειες μονη σου μαζι με τεστ ωορρηξιας που βοηθανε πολυ για ενα χρονο και εαν δεν μεινεις σε ενα χρονο τοτε μιλατε για προκληση ωορρηξιας με φαρμακα και επειτα σπερματεγχυση . η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ειναι η τελευταια λυση . Βεβαια δεν ξερω και την ηλικια σου αν εισαι πανω απο 35 τοτε ναι να βιαστεις λιγο παραπανω αλλα οχι αμεσωσ εξωσωματικη .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημερα.... Διαβαζω εδω και καιρο τα λογια σας αλλα ποτε δεν ετυχε να γραψω... Παντρευομαι σε 6 μηνες και μιας και εχω πολυκυστικες ειπα να παω σε ενα γιατρο εγκαιρα να δουμε τι γινεται με κυκλο και ωορηξια-γιατι εχω οποτε να ναι. Πηγα με ειδε και μου ειπε οτι η ωορηξια μου ειναι ακανονιστη και με εβαλε να κανω εξετασεις. Αλλα επειδη εκεινη τη μερα ημουν λεει στα μισα του κυκλου και δεν ειδε αυγο, μου ειπε οτι αποκλειται να κανω παιδι μονη μου και μιλησε σχεδον αμεσως για εξωσωματικη. Ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα με καταπληκτικα αποτελεσματα.. Λετε οντως να μην μπορω ουτε να το προσπαθησω? Σορρυ για το σεντονι........

 

θα σε συμβούλευα να αλλάξεις γιατρό εχθές!!

Δεν σου έκανε καμία εξέταση, δεν προσπάθησε καμία άλλη μέθοδο, και σου λέει χωρίς να έχεις κάνει καμία προσπάθεια για εγκυμοσύνη να κάνεις εξωσωματική??

Καταρχήν πρέπει να βρείς έναν καλό γυναικολόγο και φυσικά έναν καλό ενδοκρινολόγο και εκείνοι θα σε καθοδηγήσουν για τι πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα.... Διαβαζω εδω και καιρο τα λογια σας αλλα ποτε δεν ετυχε να γραψω... Παντρευομαι σε 6 μηνες και μιας και εχω πολυκυστικες ειπα να παω σε ενα γιατρο εγκαιρα να δουμε τι γινεται με κυκλο και ωορηξια-γιατι εχω οποτε να ναι. Πηγα με ειδε και μου ειπε οτι η ωορηξια μου ειναι ακανονιστη και με εβαλε να κανω εξετασεις. Αλλα επειδη εκεινη τη μερα ημουν λεει στα μισα του κυκλου και δεν ειδε αυγο, μου ειπε οτι αποκλειται να κανω παιδι μονη μου και μιλησε σχεδον αμεσως για εξωσωματικη. Ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα με καταπληκτικα αποτελεσματα.. Λετε οντως να μην μπορω ουτε να το προσπαθησω? Σορρυ για το σεντονι........

Συμφωνώ με τη λετά!Με μία φορά που σε ειδε έβγαλε συμπερασμα???Όλες κάποια στιγμή έχουμε 1_2 κύκλους χωρίς ωοριξια!!Κάτι μου βρωμάει εδώ....Εγώ θα επερνα γνώμη και από άλλο γιατρό....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα.... Διαβαζω εδω και καιρο τα λογια σας αλλα ποτε δεν ετυχε να γραψω... Παντρευομαι σε 6 μηνες και μιας και εχω πολυκυστικες ειπα να παω σε ενα γιατρο εγκαιρα να δουμε τι γινεται με κυκλο και ωορηξια-γιατι εχω οποτε να ναι. Πηγα με ειδε και μου ειπε οτι η ωορηξια μου ειναι ακανονιστη και με εβαλε να κανω εξετασεις. Αλλα επειδη εκεινη τη μερα ημουν λεει στα μισα του κυκλου και δεν ειδε αυγο, μου ειπε οτι αποκλειται να κανω παιδι μονη μου και μιλησε σχεδον αμεσως για εξωσωματικη. Ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα με καταπληκτικα αποτελεσματα.. Λετε οντως να μην μπορω ουτε να το προσπαθησω? Σορρυ για το σεντονι........

 

Κορίτσι μου με το καλό ο γάμος σου!!! Συγγνώμη αλλά ο γιατρός σου είναι απαράδεκτος. Είναι δυνατόν να σου μιλάει για εξωσωματική απλά και μόνο λόγω πολυκυστικών? Εντάξει με τις πολυκυστικές μπορεί κάποιος μήνες να μην κάνουμε ωορηξία αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνουμε ποτέ. Τόσες γυναίκες με πολυκυστικές μένουν φυσιολογικά έγγυες.Αφού και ο σύζηγος σου έχει καλά αποτελέσματα πιστεύω ότι θα πρέπει να προσπαθήσετε πρωτα λίγο καιρό μόνοι σας να κάνετε τις εξετάσεις σας και βλέπετε. Να σου αναφέρω ότι η κολλητή μου με πολυκυστικές και ακανόνιστο κύκλο έμεινε έγγυος τον πρώτο μήνα που παντρεύτηκε.

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια προσφατα πηγα σε ενδοκρινολογο γτ κ εμεις προσπαθουμε και κατάλαβα οτι πραγματικα πρεπει ο γιατρος που εχεις απεναντι σου να ξερει για υπογονιμοτητα για να μπορει να σε βοηθησει!θα σας συμβουλευα κ τις δυο να βρειτε ενδοκρινολογο που να ειδικευεται στην υπογονιμοτητα...θα σας πω την δικη μου εμπειρια..με εβαλε να κανω όλες τις εξετασεις..ορμονων εκανα τις περισσοτερες και ηταν καλες στο παρελθόν ειχα κανει παραπανω εξετασεις ορμονων καποιες πειραγμενες..μου ειπε δεν χρειαζεται να τις επαναλαβω γτ αφου ηταν μια φορα ανεβασμενες ειναι αρκετο..εδωσε μεγαλη σημασια στις απλες εξετασεις..στην δικη μου περιπτωση ηταν ολες καλες..μονο η βιταμινη d μου βγηκε χαμηλή η οποία ειναι σημαντική οπως και η tsh..αν εχει κανει καποια απο εξετασεις ας μου πει τις τιμες..πηγα 2η φορα στον συγκεκριμένο γιατρο κ μου φανηκε πάρα πολυ καλος..μου εδωσε και βιταμινες γτ μ ειπε οτισ

σε πολλους κύκλους μπορει να μην κανω ωορρηξια η να ειναι "τζουφιο" το αυγο..εμενα δεν μ μίλησε καθολου για εξωσωματικη..ειπε οτι αν δεν φτιαξουμα τις εξετασεις δεν μπορουμε να μιλησουμε για εξωσωματικη(με την εννοια οτι μπορει και να μην εχω προβληνα κ με μια απλη βοηθεια να μπορεσουμε να πιάσουμε)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις απαντήσεις. Πόσο θάρρος μου διντε γιατί είχα πέσει στα πατώματα. Έτσι θα γίνει θα κάνω όλες τις εξετάσεις για να δω τι γίνεται και θα προσπαθήσουν μόνοι μας ένα χρόνο και βλέπουμε. Είμαι 29. Οκ δεν είμαι μωρό αλλά νομίζω εχω λίγο χρόνο! Σας ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες όσες προσπαθείτε τεράστιες χοριακές!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα,

ξερω πολλέςκοπέλες με πολυκυστικες ωοθήκες που έμειναν εγκυος διχως εξωσωματικη. Από ότι ξερω ειναι ισως ποιο δυσκολο αλλα όχι οτι δεν μένεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλημερα,

ξερω πολλέςκοπέλες με πολυκυστικες ωοθήκες που έμειναν εγκυος διχως εξωσωματικη. Από ότι ξερω ειναι ισως ποιο δυσκολο αλλα όχι οτι δεν μένεις.

εχεις δικιο nantia78. το οτι μια κοπελα εχει πολυκυστικες δεν σημαινει οτι δεν μπορει να μεινει εγκυος. Μια κοπελα στην δουλεια μου με πολυκυστικες εμεινε εγκυος διχως εξωσωματικη και τα 2 της παιδια με την πρωτη προσπαθεια. ειναι αν σε θελει η οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Είμαι καινούριο μέλος στην όμορφη παρέα σας και θα ήθελα την αποψή σας για να ενα θέμα που με προβληματίζει ....Η περίοδος μου είναι άστατη και φταινε η πολυκυστικες ωοθηκες που εχω μαζι με υποθυρεοειδισμο...Μετα απο καποιους μηνες που περασαν εχασα 23 κιλα που δεν βοηθησαν καθολου οπως μου συστησε ο γιατρος μου, ρυμισα με φαρμακευτικη αγωγη τον θυρεοειδη μου και προσπαθουμε με τον αντρα μου για μωρακι χωρις βεβαια να ξερουμε της γονιμες μερες μου αφου η περιοδος δεν εχει ρυθμιστει...Ο γιατρος μου πριν ενα μηνα που πηγα μου ειπε οτι δε βλεπω πολυκυστικες ωοθηκες κ σε αυτο βοηθησαν τα κιλα που εχασες αλλα αντιθετα βλεπω πολλα ωαρια...( ετυχε να παω στις γονιμες μερες μου στον γιατρο) .Προσπαθηστε κ μην αγχωνεσαι...Τελευταια επαφη με τον αντρα μου ηταν στης 11/6 και στης 15/6 ειχα καποιες καφε εκκρισεις για 1 -2 μερες και μετα τιποτα...Νομισαοτι θα αδιαθετησω αλλα τιποτα...Εκτος απο μερικα πονακια χαμηλα δε νιωθω τιποτε αλλο...Τι να υποθεσω ομως δεν ξερω...πηρα τον γιατρο μου τηλ εκεινη την βδομαδα που ειδα τις καφε εκκρισεις και μου ειπε να περιμενω γιατι μπορει να ειναι προμηνυμα οτι θα ερθει η περιοδος...Πειτε μου μια γνωμη σας παρακαλω...Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας @Sofia1987 τοποθετήσαμε εδώ το κείμενό σας για να λάβετε απαντήσεις σε σχέση με τα όσα αναφέρετε για τις πολυκυστικές.  Ευχαριστούμε! 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Sofia1987 είπε:

Καλησπέρα! Είμαι καινούριο μέλος στην όμορφη παρέα σας και θα ήθελα την αποψή σας για να ενα θέμα που με προβληματίζει ....Η περίοδος μου είναι άστατη και φταινε η πολυκυστικες ωοθηκες που εχω μαζι με υποθυρεοειδισμο...Μετα απο καποιους μηνες που περασαν εχασα 23 κιλα που δεν βοηθησαν καθολου οπως μου συστησε ο γιατρος μου, ρυμισα με φαρμακευτικη αγωγη τον θυρεοειδη μου και προσπαθουμε με τον αντρα μου για μωρακι χωρις βεβαια να ξερουμε της γονιμες μερες μου αφου η περιοδος δεν εχει ρυθμιστει...Ο γιατρος μου πριν ενα μηνα που πηγα μου ειπε οτι δε βλεπω πολυκυστικες ωοθηκες κ σε αυτο βοηθησαν τα κιλα που εχασες αλλα αντιθετα βλεπω πολλα ωαρια...( ετυχε να παω στις γονιμες μερες μου στον γιατρο) .Προσπαθηστε κ μην αγχωνεσαι...Τελευταια επαφη με τον αντρα μου ηταν στης 11/6 και στης 15/6 ειχα καποιες καφε εκκρισεις για 1 -2 μερες και μετα τιποτα...Νομισαοτι θα αδιαθετησω αλλα τιποτα...Εκτος απο μερικα πονακια χαμηλα δε νιωθω τιποτε αλλο...Τι να υποθεσω ομως δεν ξερω...πηρα τον γιατρο μου τηλ εκεινη την βδομαδα που ειδα τις καφε εκκρισεις και μου ειπε να περιμενω γιατι μπορει να ειναι προμηνυμα οτι θα ερθει η περιοδος...Πειτε μου μια γνωμη σας παρακαλω...Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο...

 

Εχω και πολυκυστικιές και υποθυρεοειδισμό και έχω 3 παιδιά. Οπότε μην απογοητεύεσαι.

Τι έχω εγώ συνοψίσει από ό,τι δούλεψε τόσα χρόνια και από όσα με συμβούλεψαν οι γιατροί και όσα έψαξα μόνη:

1) Ρύθμισε το θυροειδή σε συνεργασία και με ένα γυναικολόγο ή με ενδοκρινολόγο που να ασχολείται και με θέματα αναπαραγωγής. Δεν αρκεί να είναι όλα στα όρια του φυσιολογικού, συχνά παίζει ρόλο και πού ακριβώς είσαι (π.χ. μπορεί μία TSH 4,5 να είναι στα φυσιολογικά όρια, αλλά εσύ να πρέπει να την έχεις στο 1). Δυστυχώς χρειάζεται χρόνος για να ρυθμιστεί  και πρέπει να είναι ρυθμισμένος ο θυροειδής για κάποιους μήνες πριν δοκιμάσεις για μωράκι, αλλιώς αυξάνει και ο κίνδυνος αποβολής. Οπότε υπομονή, και καλή συνεργασία με γιατρό.

2) Οι πολυκυστικές πράγματι θέλουν να έχεις ένα καλό βάρος (εγώ έχω συμπτώματα όταν  απλά πάρω λίγα κιλά και γενικά για να κάνω παιδιά έπρεπε να διατηρούμαι στα κάτω όρια του υγιούς βάρους, αλλιώς ο κύκλος χάλαγε)

3) Οι πολυκυστικές θέλουν άσκηση, ανεξάρτητα από το βάρος σου. Αν κάνεις καθιστική ζωή, δες αν μπορείς να χωρέσεις καμιά ώρα περπάτημα στη μέρα σου, αλλιώς διάλεξε ένα σπορ ή γυμναστήριο και κάνε το τρόπο ζωής. Ηταν η συμβουλή ενδοκρινολόγου που πραγματικά με βοήθησε να ελέγξω την κατάσταση

4) Αν ο γιατρός δε βλέπει πολυκυστικές πια, αυτό είναι πολύ θετικό. Αλλά οι πολυκυστικές είναι βασικά διάγνωση που βγαίνει από ορμονικό έλεγχο. Αν η περίοδος είναι ακανόνιστη, και αν έχεις ήδη καιρό που έχασες βάρος και ρύθμισες το θυροειδή (π.χ. ένα εξάμηνο, δε φτιάχουν αυτά σε λίγες βδομάδες), ίσως χρειάζονται και άλλοι έλεγχοι. Μίλησε με έναν ενδοκρινολόγο ή με έναν γυναικολόγο, που να ειδικεύονται σε αναπαραγωγικά προβλήματα. 

5) Υπομονή. Και με τις ιδναικότερες συνθήκες, το να προσπαθείς για 1 και πλέον χρόνο, είναι φυσιολογικό

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...