Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, evaki sp είπε:

ναι...και είναι όλα καλά... επειδή είναι μόνο στην μία ωοθήκη το μόνο που μου δημιουργεί είναι ακανόνιστο κύκλο...θεωρητικά σήμερα θα έπρεπε να μου έρθει η περίοδος...το θέμα μου είναι ότι δεν θέλω ακόμη να ξεκινησω τεστ ωορηξίας γιατί θα αγχωθω περισσότερο και κάθε μήνα περιμένω να δω τι και πως....λέτε να κάνω τεστ κάθε 35 ημέρες?

 

 

Oι πολυκυστικές είναι ορμονική παθηση, δεν είναι κάτι που έχει ή δεν έχει μία  μόνο ωοθήκη. Άλλο κύστεις στις ωοθήκες άλλο σύνδρομο πολυκιστικών. Μίλησε με έναν γιατρό εξειδικευμένο στην αναπαραγωγική ενδοκρινολογία.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, evaki sp είπε:

 Καλημέρα...και εγω το ίδιο θέμα με ΣΠΩ... τελικά τι έγινε;

Καλημέρα, ήταν από το Μάρτιο το σχόλιο μου! Τελικά ήμουν έγκυος :x αυτή την στιγμή διανύω την 16η εβδομάδα 4.5 μηνών δηλαδή! Το θαύμα έγινε Αγίου Βαλεντίνου! :x καλά αποτελέσματα σε όσα κορίτσια προσπαθούν!!!! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Anthi93 είπε:

Καλημέρα, ήταν από το Μάρτιο το σχόλιο μου! Τελικά ήμουν έγκυος :x αυτή την στιγμή διανύω την 16η εβδομάδα 4.5 μηνών δηλαδή! Το θαύμα έγινε Αγίου Βαλεντίνου! :x καλά αποτελέσματα σε όσα κορίτσια προσπαθούν!!!! 

Αχ μπράβο βρε κορίτσι!!με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Oι πολυκυστικές είναι ορμονική παθηση, δεν είναι κάτι που έχει ή δεν έχει μία  μόνο ωοθήκη. Άλλο κύστεις στις ωοθήκες άλλο σύνδρομο πολυκιστικών. Μίλησε με έναν γιατρό εξειδικευμένο στην αναπαραγωγική ενδοκρινολογία.

 

Οκ...σε ευχαριστώ...Θα το διερευνήσω ακόμη καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας ειμαι 35 χρονων και πασχω απο ΣΠΩ απο οταν μου ηρθε η περιοδος. Ειχα καποια παραπανω κιλα αλλα μετα απο σκληρη διατροφη εχασα ενα μεγαλο μερος. Προσπαθω εδω και 2 μηνες να μεινω εγκυος ο συζηγος μου ειναι μικροτερος. Εχω κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις και τωρα περιμενω τα αποτελεαματα απο τις ορμονικες. Και τους 2 μηνες προσπαθειας κανω τα τεστ ωορρηξιας... Ο κυκλος εχει φτιαξει τους τελευταιους 4 μηνες εχω κυκλο καθε 30 με 35 μερες. Φοβαμαι πολυ για το αν θα τα καταφερω....

Just now, Irina123 είπε:

Γεια σας ειμαι 35 χρονων και πασχω απο ΣΠΩ απο οταν μου ηρθε η περιοδος. Ειχα καποια παραπανω κιλα αλλα μετα απο σκληρη διατροφη εχασα ενα μεγαλο μερος. Προσπαθω εδω και 2 μηνες να μεινω εγκυος ο συζηγος μου ειναι μικροτερος. Εχω κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις και τωρα περιμενω τα αποτελεαματα απο τις ορμονικες. Και τους 2 μηνες προσπαθειας κανω τα τεστ ωορρηξιας... Ο κυκλος εχει φτιαξει τους τελευταιους 4 μηνες εχω κυκλο καθε 30 με 35 μερες. Φοβαμαι πολυ για το αν θα τα καταφερω....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας ειμαι 35 χρονων και πασχω απο ΣΠΩ απο οταν μου ηρθε η περιοδος. Ειχα καποια παραπανω κιλα αλλα μετα απο σκληρη διατροφη εχασα ενα μεγαλο μερος. Προσπαθω εδω και 2 μηνες να μεινω εγκυος ο συζηγος μου ειναι μικροτερος. Εχω κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις και τωρα περιμενω τα αποτελεαματα απο τις ορμονικες. Και τους 2 μηνες προσπαθειας κανω τα τεστ ωορρηξιας... Ο κυκλος εχει φτιαξει τους τελευταιους 4 μηνες εχω κυκλο καθε 30 με 35 μερες. Φοβαμαι πολυ για το αν θα τα καταφερω.... Ευχαριστω πολυ... Συγγνωμη για το τοσο μεγαλο κειμενο αλλα εχω αρκετο αγχος

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Irina123 είπε:

Γεια σας ειμαι 35 χρονων και πασχω απο ΣΠΩ απο οταν μου ηρθε η περιοδος. Ειχα καποια παραπανω κιλα αλλα μετα απο σκληρη διατροφη εχασα ενα μεγαλο μερος. Προσπαθω εδω και 2 μηνες να μεινω εγκυος ο συζηγος μου ειναι μικροτερος. Εχω κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις και τωρα περιμενω τα αποτελεαματα απο τις ορμονικες. Και τους 2 μηνες προσπαθειας κανω τα τεστ ωορρηξιας... Ο κυκλος εχει φτιαξει τους τελευταιους 4 μηνες εχω κυκλο καθε 30 με 35 μερες. Φοβαμαι πολυ για το αν θα τα καταφερω.... Ευχαριστω πολυ... Συγγνωμη για το τοσο μεγαλο κειμενο αλλα εχω αρκετο αγχος

 

Αν τώρα έκανες τις ορμονικές, πώς ξέρεις ότι έχεις πολυκυστικές; Είναι πάθηση που επιβεβαιώνεται μόνο ορμονικά. Ή εννοείς ότι θέλεις να δεις αν έφτιαξαν τα πράγματα; Γενικά θέλει καιρό και ο κύκλος να φτιάξει πάντως (και τακτική άσκηση καθημερινή, ανεξάρτητα από τα κιλά) και επίσης θέλει καιρό και μία εγκυμοσύνη έτσι κι αλλιώς, 2 μήνες πραγματικά δεν είναι ανησυχητικοί, μη σε αγχώνει αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2020 at 12:53 ΜΜ, Irina123 είπε:

Γεια σας ειμαι 35 χρονων και πασχω απο ΣΠΩ απο οταν μου ηρθε η περιοδος. Ειχα καποια παραπανω κιλα αλλα μετα απο σκληρη διατροφη εχασα ενα μεγαλο μερος. Προσπαθω εδω και 2 μηνες να μεινω εγκυος ο συζηγος μου ειναι μικροτερος. Εχω κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις και τωρα περιμενω τα αποτελεαματα απο τις ορμονικες. Και τους 2 μηνες προσπαθειας κανω τα τεστ ωορρηξιας... Ο κυκλος εχει φτιαξει τους τελευταιους 4 μηνες εχω κυκλο καθε 30 με 35 μερες. Φοβαμαι πολυ για το αν θα τα καταφερω.... Ευχαριστω πολυ... Συγγνωμη για το τοσο μεγαλο κειμενο αλλα εχω αρκετο αγχος


Καλησπέρα @Irina123 και συγχαρητήρια για την απώλεια των περιττών κιλών που αναφέρεις. Είναι πολύ σημαντική παράμετρος στην υπογονιμότητα (αν έχεις τέτοιο πρόβλημα που ίσως είναι λίγο νωρίς για να το πούμε). Μέχρι τα 35 οι γιατροί σου δίνουν έναν χρόνο προσπαθειών και μετά τα 35 έξι μήνες. Εννοώ προτού καταφύγει το ζευγάρι σε ειδικό υποβοηθούμενης αναπαραγωγής για διερεύνηση. Νομίζω ότι σε πρώτη φάση χρειάζεται να κάνεις μία συζήτηση με τον γυναικολόγο σου και λογικά αυτός θα είναι σε θέση να σε καθοδηγήσει. Καλή σου επιτυχία και θα τα καταφέρεις μην αγχώνεσαι! ;)

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2020 at 11:36 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν τώρα έκανες τις ορμονικές, πώς ξέρεις ότι έχεις πολυκυστικές; Είναι πάθηση που επιβεβαιώνεται μόνο ορμονικά. Ή εννοείς ότι θέλεις να δεις αν έφτιαξαν τα πράγματα; Γενικά θέλει καιρό και ο κύκλος να φτιάξει πάντως (και τακτική άσκηση καθημερινή, ανεξάρτητα από τα κιλά) και επίσης θέλει καιρό και μία εγκυμοσύνη έτσι κι αλλιώς, 2 μήνες πραγματικά δεν είναι ανησυχητικοί, μη σε αγχώνει αυτό. 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.... εκανα τις ορμονικες γιατι ηθελε ο ενδοκρινολογος να δει που βρισκομαι. Περιμενω τωρα αποτελεσματα και συνεχιζω τις προσπαθειες.... μακαρι να τα καταφερουμε ολες να κρατησουμε ενα μωρακι στη αγκαλια μας.... πολυ αγχος και φοβος....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και μη.

Να σας πω την ιστορία μου και εγώ, Είμαι 27 χρονών από τότε που με θυμάμαι έχω πολυκυστικές όχι κάτι σοβαρό όπως χαρακτήρισε η γυναικολόγος, όμως γενικά έχω πολύ άστατο κύκλο, δηλαδή μια έχω 37 μέρες μια 57 μια 42 μια 49 μια 35 και παει λέγοντας αυτό με έχει κουράσει, τον περασμένο μήνα κάναμε εξετάσεις αίματος βρήκε λίγο χαμηλή την προγεστερόνη και μου έδωσε duphaston 1 για 10 μέρες με την λογική ότι θα μου έρθει η περίοδος, τελευταία περίοδος 8 Φεβρουαρίου, επειδή όμως είχα γενέθλιά ο σύντροφος αποφάσισε να μου κάνει δώρο και είχαμε όλο τον μήνα ελεύθερες επαφές, πήρα κανονικά τα duphaston μια μέρα μετά την λήξη της θεραπείας όπου και θεωρητικά με βάση την εφαρμογή της περιόδου, μάλλον είχα ωορηξία είδα καφέ ροζ υγρά με βλένα για 2 μέρες, από τότε έως σήμερα δεν είδα περίοδο, έκανα τεστ εγκυμοσύνης πριν 2 μέρες και ήταν αρνητικό, σήμερα βλέπω πάλι καφέ υγρά χωρίς κάποιο πόνο ή συμπτωμα, λογικά θα είναι η περίοδος μου, το θέμα μου είναι το εξής εάν και εφόσον εξελιχθεί σε περίοδο και δεν είμαι έγκυος, με πιο τρόπο θα μου προτείνατε να συνεχίσω τις προσπάθειες για μωράκι? Διατροφή? Βιταμίνες? Να ψάξω κάτι περισσότερο με την γυναικολόγο μου? Φυσικά και θα το συζητήσω μαζί της, θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας και κοπέλες που συμπάσχουν πως έμειναν έγκυος.

 

Σας ευχαριστώ θερμά, έχω πέσει ψυχολογικά με όλη αυτήν την κατάσταση, ο σύζυγος μου θεωρεί πως ανησυχώ υπερβολικά θα χαρώ με την συζήτηση μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/3/2021 at 2:40 ΜΜ, maria2012! είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και μη.

Να σας πω την ιστορία μου και εγώ, Είμαι 27 χρονών από τότε που με θυμάμαι έχω πολυκυστικές όχι κάτι σοβαρό όπως χαρακτήρισε η γυναικολόγος, όμως γενικά έχω πολύ άστατο κύκλο, δηλαδή μια έχω 37 μέρες μια 57 μια 42 μια 49 μια 35 και παει λέγοντας αυτό με έχει κουράσει, τον περασμένο μήνα κάναμε εξετάσεις αίματος βρήκε λίγο χαμηλή την προγεστερόνη και μου έδωσε duphaston 1 για 10 μέρες με την λογική ότι θα μου έρθει η περίοδος, τελευταία περίοδος 8 Φεβρουαρίου, επειδή όμως είχα γενέθλιά ο σύντροφος αποφάσισε να μου κάνει δώρο και είχαμε όλο τον μήνα ελεύθερες επαφές, πήρα κανονικά τα duphaston μια μέρα μετά την λήξη της θεραπείας όπου και θεωρητικά με βάση την εφαρμογή της περιόδου, μάλλον είχα ωορηξία είδα καφέ ροζ υγρά με βλένα για 2 μέρες, από τότε έως σήμερα δεν είδα περίοδο, έκανα τεστ εγκυμοσύνης πριν 2 μέρες και ήταν αρνητικό, σήμερα βλέπω πάλι καφέ υγρά χωρίς κάποιο πόνο ή συμπτωμα, λογικά θα είναι η περίοδος μου, το θέμα μου είναι το εξής εάν και εφόσον εξελιχθεί σε περίοδο και δεν είμαι έγκυος, με πιο τρόπο θα μου προτείνατε να συνεχίσω τις προσπάθειες για μωράκι? Διατροφή? Βιταμίνες? Να ψάξω κάτι περισσότερο με την γυναικολόγο μου? Φυσικά και θα το συζητήσω μαζί της, θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας και κοπέλες που συμπάσχουν πως έμειναν έγκυος.

 

Σας ευχαριστώ θερμά, έχω πέσει ψυχολογικά με όλη αυτήν την κατάσταση, ο σύζυγος μου θεωρεί πως ανησυχώ υπερβολικά θα χαρώ με την συζήτηση μαζί σας.


Καλησπέρα Μαρία και εύχομαι να πάνε όλα καλά για εσένα. Αν δεν είσαι έγκυος όπως λες, κυκλοφορεί στην Αμερική (αλλά υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας στην Ελλάδα εξ όσων γνωρίζω) ένα τεστ ωορρηξίας ειδικά για γυναίκες που έχουν πολυκυστικές ωοθήκες. Λέγεται Mira και αν το γκουγκλάρεις θα το βρεις. Είναι σαν τα τεστάκια τύπου Predictor για την ωορρηξία αλλά πολύ πιο εξειδικευμένο. Έχω δει ότι είναι κάπως ακριβό αλλά σε περιπτώσεις όπως η δική σου ίσως να αξίζει τον κόπο!

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2021 at 2:40 ΜΜ, maria2012! είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και μη.

Να σας πω την ιστορία μου και εγώ, Είμαι 27 χρονών από τότε που με θυμάμαι έχω πολυκυστικές όχι κάτι σοβαρό όπως χαρακτήρισε η γυναικολόγος, όμως γενικά έχω πολύ άστατο κύκλο, δηλαδή μια έχω 37 μέρες μια 57 μια 42 μια 49 μια 35 και παει λέγοντας αυτό με έχει κουράσει, τον περασμένο μήνα κάναμε εξετάσεις αίματος βρήκε λίγο χαμηλή την προγεστερόνη και μου έδωσε duphaston 1 για 10 μέρες με την λογική ότι θα μου έρθει η περίοδος, τελευταία περίοδος 8 Φεβρουαρίου, επειδή όμως είχα γενέθλιά ο σύντροφος αποφάσισε να μου κάνει δώρο και είχαμε όλο τον μήνα ελεύθερες επαφές, πήρα κανονικά τα duphaston μια μέρα μετά την λήξη της θεραπείας όπου και θεωρητικά με βάση την εφαρμογή της περιόδου, μάλλον είχα ωορηξία είδα καφέ ροζ υγρά με βλένα για 2 μέρες, από τότε έως σήμερα δεν είδα περίοδο, έκανα τεστ εγκυμοσύνης πριν 2 μέρες και ήταν αρνητικό, σήμερα βλέπω πάλι καφέ υγρά χωρίς κάποιο πόνο ή συμπτωμα, λογικά θα είναι η περίοδος μου, το θέμα μου είναι το εξής εάν και εφόσον εξελιχθεί σε περίοδο και δεν είμαι έγκυος, με πιο τρόπο θα μου προτείνατε να συνεχίσω τις προσπάθειες για μωράκι? Διατροφή? Βιταμίνες? Να ψάξω κάτι περισσότερο με την γυναικολόγο μου? Φυσικά και θα το συζητήσω μαζί της, θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας και κοπέλες που συμπάσχουν πως έμειναν έγκυος.

 

Σας ευχαριστώ θερμά, έχω πέσει ψυχολογικά με όλη αυτήν την κατάσταση, ο σύζυγος μου θεωρεί πως ανησυχώ υπερβολικά θα χαρώ με την συζήτηση μαζί σας.

 

Nα αλλάξεις γυναικολόγο και να μιλήσεις με κάποιον που να ειδικεύεται σε αναπαραγωγική ενδοκρινολογία. 

Αυτό που είναι η συνήθης πρακτική είναι έλεγχος αρκετών ορμονών,  υπερηχογραφικός έλεγχος για να δεις αν γίνεται ωορρηξία, πιθανώς κάποια συμπληρώματα (που θα σου πει ο γιατρός, όχι στην τύχη), απώλεια βάρους αν έχεις περιθώρια, συστηματική άσκηση (ακόμη και αν είσαι πολύ αδύνατη) και πιθανώς και φαρμακευτική αγωγή αναλόγως του τι θα δείξουν οι εξετάσεις. Με τόσο άστατο κύκλο, δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεσαι στα τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κ από εμένα! Κ εγώ έχω πολυκυστικες, είμαι 30 ετών τώρα κ έπαιρνα αντισσυληπτικα γύρω στα 10 χρόνια. Τα σταμάτησα το περασμένο καλοκαίρι όπου κ ξεκινήσαμε προσπάθειες με τον άντρα μου. Τον Φλεβάρη πήγα στον γυναικολόγο κ μου έδωσε βιταμίνες B12,D3,inofert, inofert plus, glucophage κ κάνω κ διατροφή (μου την έδωσε ενδοκρινολογος)  εκανα κ εξετάσεις έχω κ θυροειδη κ παίρνω κ χάπι! Γενικά οι εξετάσεις βγήκαν καλές αλλά δεν έχω ωορρηξία. Είναι τρίτος μήνας που θα πάρω ινοφερτ τώρα, αλλά παίρνω κ αντιβίωση ciproxin για 15 μέρες λόγω εντεροκοκου. Όλη μέρα χαπακωνομαι δηλαδή . Περίοδο δεν έχω δει εδώ κ 45 μέρες κ αναρωτιέμαι ποτέ θα δω! Δώστε καμία συμβουλή, θέλω να αλλάξω κ γυναικολόγο γιατί νομίζω πως θέλει να με πάει για εξωσωματική. Τι εξετάσεις πρέπει να κάνει ο άντρας μου; Οποία συμβουλή δεκτή! Σας ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 6/4/2021 at 2:50 ΠΜ, Georgina07 είπε:

Καλησπερα σας κ από εμένα! Κ εγώ έχω πολυκυστικες, είμαι 30 ετών τώρα κ έπαιρνα αντισσυληπτικα γύρω στα 10 χρόνια. Τα σταμάτησα το περασμένο καλοκαίρι όπου κ ξεκινήσαμε προσπάθειες με τον άντρα μου. Τον Φλεβάρη πήγα στον γυναικολόγο κ μου έδωσε βιταμίνες B12,D3,inofert, inofert plus, glucophage κ κάνω κ διατροφή (μου την έδωσε ενδοκρινολογος)  εκανα κ εξετάσεις έχω κ θυροειδη κ παίρνω κ χάπι! Γενικά οι εξετάσεις βγήκαν καλές αλλά δεν έχω ωορρηξία. Είναι τρίτος μήνας που θα πάρω ινοφερτ τώρα, αλλά παίρνω κ αντιβίωση ciproxin για 15 μέρες λόγω εντεροκοκου. Όλη μέρα χαπακωνομαι δηλαδή . Περίοδο δεν έχω δει εδώ κ 45 μέρες κ αναρωτιέμαι ποτέ θα δω! Δώστε καμία συμβουλή, θέλω να αλλάξω κ γυναικολόγο γιατί νομίζω πως θέλει να με πάει για εξωσωματική. Τι εξετάσεις πρέπει να κάνει ο άντρας μου; Οποία συμβουλή δεκτή! Σας ευχαριστώ πολύ!! 

 

Θα πρεπει να περιμενεις αρκετο καιρο μετα την αρχη της θεραπειας, πολλους  μηνες ως χρονο. Αν σου εδωσε ο γιατρος την εντυπωση οτι ειναι θεμα εβδομαδων, κατι ειναι λαθος στις προσδοκιες. Και μονο απο τα αντισυλληπτικα, και χωρις θρυεοειδη η πολυκιστικες, μετα απο τοσο μακροχρονια χρηση μπορει να χρειαστει παρα πολυ καιρο να επανελθει ο οργανισμος, απο οσο μου ειχε πει ο ενδοκρινολογος μου. Για να ρυθμιστει ο θυρεοειδης υπολογιζεις αρκετους μηνες επισης και γενικα καλο ειναι να μη μεινεις εγκυος με αρρυθμιστο γιατι αυξανει και οκινδυνος αποβολης, και οι πολυκυστικες θελους επισης τον χρονο τους. Υπομονη .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα. Κι εγω εχω πολυκυστικες ωοθηκες κι εχω 2 παιδακια.. Υπαρχει δυσκολια στη συλληψη γιατι δεν γνωριζουμε ποτε ακριβως κανουμε ωορρηξια. Στο πρωτο παιδακι εμεινα εγκυος αμεσως αφου σταματησα τα αντισυλληπτικα, στο δευτερο μετα απο 2 χρονια προσπαθειων. Η ενδοκρινολογος μου εγραψε τα inofert τα οποια βοηθανε τις ωοθηκες να "δουλεψουν". 3 μηνες τα πηρα και τον 3ο ειδα θετικο τεστ εγκυμοσυνης.. 

Ρωτηστε το γιατρο σας μηπως κρινει απαραιτητο ο αντρας σας να κανει ενα σπερμοδιαγραμμα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα, ήθελα να μοιραστω το προβλημα μου και οποία θέλει  α μου πει την γνώμη της! 

Είμαι 30 χρονών εδώ και 9 μήνες προσπαθουμε με τον άντρα μου για παιδι. 

Όταν ήμουν 18-19 ετών μου ειχαν πει για πολυκιστικες. Τότε είχα προβληματα κυκλου εκ τότε αδιαθετουσα κάθε μήνα στις 28-32 μερες. 

Από τότε που ξεκινήσαμε για παιδι ο κυκλος μου χάλασε πολυ δεν έχω συγκεκριμένο κυκλο. Έχω κάνει υπερήχους και ορμονικές εξετάσεις και ο γυναικολόγος και η ενδοκρινολογε μου είπαν παλι για τις πολυκιστικες. 

Αυτό το μήνα δεν αδιαθετησα πηρα λοιπόν duphaston για να έρθει η περιοδος και μετά να έπαιρνα τα glykofren όμως έχουν περασει 3 μέρες από τότε που σταματησα τα duphaston και περιοδος δεν έχει έρθει. 

Η ψυχολογία μου δεν είναι καλή και φοβάμαι πως κάτι συνέβη με την περίοδο μου δεν θα ξανά έρθει και δεν θα μπορέσω να κάνω παιδι! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας, πρώτη φορά γράφω εδώ, οπότε υποθέτω καλωσήρθα :P 

Είμαι 24 χρονών και έχω ΣΠΩ με ότι να ναι κύκλους. 
Αυτό τον μήνα ο γυναικολόγος μου είπε να κάνω τεστ ωορρηξιας για να δούμε αν κάνω ωορρηξία. Ήμουν πεπεισμένη με τόσα που έχω διαβάσει εδώ και εκεί ότι δεν κάνω. 
anyway, από την 14η μέρα μέχρι και σήμερα 17η μου δείχνει θετικό αποτέλεσμα το τεστ. Την 15η νομίζω πως η γραμμή ήταν πιο έντονη από ποτέ, αλλά γενικά όλες αυτές τις μέρες είναι πιο έντονη από την γραμμή ελέγχου (οπότε θετικό αποτέλεσμα)

Ξέρει καμία γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; 

:roll:

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2008 at 6:36 ΜΜ, zoumpoulia80 είπε:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM, ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΟΥ, ΜΟΛΟΝΟΤΙ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΜΟΛΙΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΩΡΑΚΙ………..ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ, ΤΟ ΞΕΡΩ…..ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΟ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΩΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΥΛΑ …….ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η΄ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ….ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΕΜΕΙΣ;;;;; ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ…….ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ :idea::idea::idea:

 

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2008 at 6:36 ΜΜ, zoumpoulia80 είπε:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM, ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΟΥ, ΜΟΛΟΝΟΤΙ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΜΟΛΙΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΩΡΑΚΙ………..ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ, ΤΟ ΞΕΡΩ…..ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΟ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΩΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΥΛΑ …….ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η΄ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ….ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΕΜΕΙΣ;;;;; ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ…….ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ :idea::idea::idea:

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ νωρίς για να αγχώνεσαι!!!να ξέρεις ότι το άγχος είναι ο χειρότερος εχθρός !!!μην το σκέφτεσαι καθόλου !!!μια χαρά θα πάνε όλα !!!εγώ έχω δύο υγιέστατα παιδιά κι είχα πολυκυστικες από τα 14 μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

μπορείτε επίσης να ρωτησετε και εδώ συγκεκριμένα εάν υπάρχει μέλος με τέτοια τιμή με διάγνωση όπως η δική σας

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...