Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη το άκουσα στις 7 εβδομαδες αλλά παλινδρόμησε μετά. τωρα θα παω στο γιατρό 6w3d αλλά ελπιζω τουλάχιστον να τη δω να πάλλεται. Εχθες εβαλα τα κλαματα όταν μου ανακοινωσαν τα αποτελεσματα της επαναληπτικής χοριακής: 14.011 μοναδες! Στην καρδιά πια θα γίνω αλοιφή...

 

Τι ωραια νεα Βαλια !!!! υπεροχη η χωριακη σου!! θα ακουσεις καρδουλα νομιζω!!! ποτε θα πας στο γιατρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να εισαι καλά κοπέλα μου, κι εσύ με το καλό με ενα πονο! Το εχω τοσο αναγκη να το πιστεψω ότι όλα θα πανε καλά αυτή τη φορά!!!

 

Να ξερες ΠΟΣΟ σε καταλαβαινω..... εχω τρελλη αγωνια για το ραντεβου μου και εγω....και δεν μπορει να ερθει ο αντρας μου μαζι....αστα..

Link to comment
Share on other sites

σημερα καναμε πρωτη επισκεψη 6εβδ.3μερες και ακουσαμε καρδουλα! 127 παλμους και εχει μεγεθος 5,5 χιλ. ειμαι πολυ χαρουμενη και θελω να το μοιραστω μαζι σας!

 

Και εγω κοριτσια 6 εβδομαδων ακριβως ακουσα καρδουλα 121 παλμους και 5.5 χιλιοστα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κοριτσια 6 εβδομαδων ακριβως ακουσα καρδουλα 121 παλμους και 5.5 χιλιοστα!

μαργκο μου σημερα εχεις ραντεβου με τον γιατρο ε? Μην μας ξεχασεις.Να μας πεις τα νεα σου.ανουξα νεο θεμα στο cafe.Σας περιμενω:

 

http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=2740

:lol:

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συνηθω με τη χοριακή μας δινουν και τον αριθμό, ποσες μοναδες ειναι δηλαδή. ο γιατρός σου τι σου λεει?

 

Όταν πήγα την Δευτέρα μου είπε ότι 99% δε θα έδειχνε τίποτα ο υπέρηχος γιατί ήταν πολύ νωρίς. Ήμουν 35 ημερών. Μου ζήτησε να ξαναπάω το Σάββατο που θα έχω μπεί για καλά στην 6η βδομάδα. Δε μου έδωσαν αριθμό στο μικροβιολογικό, έγραφε μόνο hcG POSITIVE και τίποτα άλλο. Ο μικροβιολόγος μου είπε ότι ποσοτική θα ζητούσε ο γιατρός, δε ζήτησε όμως... Το Σάββατο θα είμαι 40 ημερών...Λέτε να την ακούσω επιτέλους;

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ανυπομονω να ακουσω αυτο το πολυποθητο τικ τακ!!!!την τριτη μαλλον θα παμε στο γιατρο, θα μου πει σιγουρα αυριο που θα μιλησουμε!!!αχ μακαρι να ειναι ολα καλα!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Εγώ άκουσα την καρδούλα του στην 7η βδομάδα με κολπικό υπέρηχο. Ίσα που ακουγόταν σε σύγκριση με το πόσο δυνατά ακούγεται τώρα :)

 

Και γω 7 εβδομάδων άκουσα καρδούλα. Με κανονικό υπέρηχο(όχι κολπικό). Το μωράκι ήταν 11 χιλιοστά και η καρδουλα του χτυπούσε πολύ πολύ δυνατα!!!:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καρδούλα άκουσα 7w και 1d στον πρώτο υπέρηχο που έκανα!Παλμούς είχε 124 θυμάμαι.Στους επόμενους υπέρηχους ήταν πιο δυνατοί οι χτύποι και πιο γρήγοροι.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κιριτσάκια γειά σας.

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου.

 

Σήμερα άκουσα για πρώτη φορά καρδούλα.

 

Ήταν μια μικρή μαγική στιγμή,που με κάνει να χαζογελάω όποτε την ανακαλώ,δηλαδή κάθε λίγα λεπτά.Δεν σκέφτομαι τίποτα άλλο...και περιμένω με αγωνία να έρθει το βράδυ ο άντρας μου να το μοιραστούμε.

Σκέφτομαι την επόμενη φορά να κάνω ένα βιντεάκι να ακούσει κι εκείνος τους χτύπους.

 

Τι γρήγορα που χτύπαγε...κι είναι μόνο 7 εβδομάδων,το βατραχάκι μου.

Ένα εκατοστό ψηλό,παρακαλώ!

Όχι παίζουμε!

Αχχχχ......:-):-)πάω ολοταχώς για χάζεμα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πηγα σημερα στο γιατρο που θα με παρακολουθει στο Πανεπιστημιακο. Μου εβγαλε καρτελα και μου ειπε βαση της τελευταιας περιοδου μου οτι ειμαι 7 εβδομαδων και 2 ημερων και κανονικα θα ακουσουμε καρδια σημερα.

Οχι μονο δεν ακουσαμε την καρδια αλλα και ο υπερηχος με δειχνει βαση του μεγεθους του μωρου οτι ειμαι 6 εβδομαδων. Μηπως αργησε η συλληψη (υπολογιζω οτι εγινε 4 Σεπτεμβριου) η μηπως σταματησε το μωρο να μεγαλωνει στις 6 εβδομαδες???

Ξερει καμια σας να μου πει κατι μπας και ξεαγχωθω λιγο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρόμοια ήταν και η δικη μου περίπτωση. Να μην την λέω ξανα...

Όχι να μην αγχωθείς ακόμη!! Σε 1-2 εβδομάδες θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχονεσαι εμεις ακουσαμε την καρδια περιπου στις 7-8 βδομαδων με βαση την τελευταια περιοδο αλλα τελικα η συλληψη εγινε αργοτερα γι'αυτο.Τωρα την μπεμπα μου την βγαζουν 5 μερες μικροτερη απο την ημερομηνια κανονικα που θα επρεπε να ειναι και μου αλλαξαν την πητ

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Nα μην αγχωνεσαι κοριτσακι κ εγω ακουσα την καρδουλα στη μπεμπα μου την 8η εβδομαδα παρολο που στις μετρησεις βγαινει 5 μερες μεγαλυτερη και επρεπε λογικα να την ακουσω νωριτερα...:P:p

Link to comment
Share on other sites

μη φοβασαι. η καρδουλα ακουγεται με διακολπικο γυρω στις 8 εβδομαδες. και φυσικα μπορει να εισαι μονο 6 εβδομαδων οποτε λογικο μου κανει να μην ακουγεται τιποτα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

μη φοβασαι. η καρδουλα ακουγεται με διακολπικο γυρω στις 8 εβδομαδες. και φυσικα μπορει να εισαι μονο 6 εβδομαδων οποτε λογικο μου κανει να μην ακουγεται τιποτα.
Γύρω στις 7 συνήθως.

Μην ανησυχείς, υπομονή και θετική σκέψη και όσο καθυστερημένη σύλληψη κι αν είναι κάποια στιγμή θα το ακούσετε, μη μου αγχώνεσαι!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια. Δεν ξερετε ποσο καλο μου κανουν οι απαντησεις σας.

Μου ειπε να ξαναπαω την Πεμπτη αλλα εγω δεν κρατιεμαι και θα παω και αυριο σε εναν αλλον να κανω εναν υπερηχο. Θα σας ενημερωσω για τα νεα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΑ.... ΒΟΗΘΕΙΑ!!! ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ . ΗΜ/ΝΙΑ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑΣ 26/9/2011. ΣΤΙΣ 22/10/2011 ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΤΟΝ ΣΑΚΚΟ . Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ 2ο ΥΠΗΡΕΧΟ 2/11/2011 ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΒΡΥΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΑΚΚΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΜΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ(ΚΑΙ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ)......ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΑΩ ΣΤΙΣ 7/11/2011 ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ........ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ????ΣΟΣΣΣΣΣ

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΜΕ ΕΒΓΑΛΕ 6W 0D

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΑ.... ΒΟΗΘΕΙΑ!!! ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ . ΗΜ/ΝΙΑ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑΣ 26/9/2011. ΣΤΙΣ 22/10/2011 ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΤΟΝ ΣΑΚΚΟ . Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ 2ο ΥΠΗΡΕΧΟ 2/11/2011 ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΒΡΥΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΑΚΚΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΜΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ(ΚΑΙ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ)......ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΑΩ ΣΤΙΣ 7/11/2011 ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ........ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ????ΣΟΣΣΣΣΣ

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΜΕ ΕΒΓΑΛΕ 6W 0D

 

Καλημέρα. Μην αγχώνεσαι από τώρα. 6 εβδομάδων ήταν οριακά για να ακούσεις καρδιά. Στα 2 παιδιά μου ενώ ημερολογιακά ήμουν 7 εβδομάδων καρδιά δεν ακούσαμε. Την ακούσαμε στην 9η εβδομάδα (πιθανόν να την ακούγαμε και στην 8η εβδομάδα αν πήγαινα). Το ότι από υπέρηχο σε υπερηχο είδατε διαφορά είναι πάρα πολύ ενθαρυντικό. Θα δεις όλα θα πάνε καλα. :-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

ANDIGO ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ....ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ????

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΕΙΜΑΙ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΑ ΑΛΛΑ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΜΕ ΒΓΑΖΕΙ 6 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΟΥ.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...