Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τώρα με τη ζέστη βάζουμε a/c ή ανεμιστήρα;


nadiat

Recommended Posts

Πιάσαν οι ζέστες και έχω ένα μωρό 4 μηνών. Αναρωτιέμαι μήπως να βάλουμε air condition στην κρεβατοκάμαρα ή ανεμιστήρα οροφής; Κάνει ή είναι επικίνδυνο;

Από την άλλη να το αφήνω να σκάει τις νύχτες και να φαγουρίζεται-έχει δερματίτιδα- μου φαίνεται σκληρό.....:?::?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπορεις να βαζεις κ ενα σεντονι πανω στην κουνια,να το πιανεις γυρω γυρω με μανταλακια για να μη το χτυπαει.εννοειται οτι βαζω γιατι σκανε.ειδικα τα μωρακια που ειναι στρουμπουλα τα κακομοιρα

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς κάναμε την βλακεία και βάλαμε ac σε όλα τα δωμάτια πλην του μικρού γιατί θεωρούσαμε ότι ήταν επικίνδυνο... αποτέλεσμα? τον κοιμίζαμε στο δικό μας :) ο ανεμιστήρας ανακυκλώνει ζεστό αερα δεν κάνει κάτι.. βάλτε ac, να μην χτυπάει πάνω του και εννοείται σε μία θερμοκρασία ανεκτή .. μην παγώσει το μωράκι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στους 27 με 28 ειναι μια χαρα και για νεογεννητα (και την πορτα λιγακι ανοιχτη)

Κι εμενα μου την ειχε πει παιδιατρος οταν ειχα το μωρο νεογεννητο στον καυσωνα με το air cond. κλειστό

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα air condition με ενα καλο πλυσιμο στα φιλτρα βεβαια και εναν εσωτερικο καθαρισμο.Εγω φωναζω τον airvonditionνα μια φορα το χρονο να το υκανει χημικο καθαρισμο(καοως ετσι το λενε) και τα φιλτρα πλυσιμο μια φορα το μηνα.Δεν μπορεις να φανταστεις τι βγαζει!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στα μαιευτήρια έχουν κλιματισμό. ;)

Βάλε ό,τι σε κάνει εσένα να νιώθεις άνετα. Όπως νιώθεις εσύ... νιώθει και το μωράκι. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εμεις αιρ κοντισιον γιατι το παιδι δεν την παλευει με 30 βαθμους μεσα στο δωματιο ειδικα το βραδυ γιατι τοσο μενει. 29-30. Απλα εγω κρυωνω το δωματιο με ενα αιρκοντιτιον και μετα το κλεινω και βαζω ενα αλλο και διατηρει θερμοκρασια σε ολο το σπιτι 27 βαθμους ολο το βραδυ. Και δεν μας χτυπαει πουθενα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια αλλη μια απορια μου ειναι σε τι βαθμους, σε τι θερμοκρασια θα πρεπει να βαλουμε το κλιματιστικο στο δωματιο για το νεογεννητο???Ειμαι στην 37η βδομαδα κ σε λιγο καιρο θα ερθει το μπεμπε...απλα εγω μενω Αθηνα, και σε πολυκατοικια---στον τελευταιο οροφο--πανω πανω...οπως καταλαβαινετε εχουμε περισσοτερη ζεστη το καλοκαιρι...και αφου το μωρο θα γεννηθει αυγουστο θα σκαει μεσα χωρις δροσια....Αρα 1. σε τι βαθμους το βαζουμε ? και 2. Καλο ειναι να εχουμε δροσισει απο πριν το δωματιο ή μπορουμε κ παραλληλα με τον υπνο να λειτουργει το κλιματιστικο? Εννοειται να μην το χτυπαει ο αερας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια αλλη μια απορια μου ειναι σε τι βαθμους, σε τι θερμοκρασια θα πρεπει να βαλουμε το κλιματιστικο στο δωματιο για το νεογεννητο???Ειμαι στην 37η βδομαδα κ σε λιγο καιρο θα ερθει το μπεμπε...απλα εγω μενω Αθηνα, και σε πολυκατοικια---στον τελευταιο οροφο--πανω πανω...οπως καταλαβαινετε εχουμε περισσοτερη ζεστη το καλοκαιρι...και αφου το μωρο θα γεννηθει αυγουστο θα σκαει μεσα χωρις δροσια....Αρα 1. σε τι βαθμους το βαζουμε ? και 2. Καλο ειναι να εχουμε δροσισει απο πριν το δωματιο ή μπορουμε κ παραλληλα με τον υπνο να λειτουργει το κλιματιστικο? Εννοειται να μην το χτυπαει ο αερας!!!!

καλησπερα κ με το καλο το μωρακι σου!! εννοειται το κλιματ.δεν θα το χτυπαει..τα μωρακια μας δεν αντεχουν την πολυ ζεστη οπως κ εμεις αλλωστε..εμεις το εχουμε στους 27 βαθμους σχεδον ολη νυχτα κ την εχω με σεντονακι το οποιο φυσικα το πεταει:D:D αλλα κ τα μεσημερια οταν κοιμαται παλι της βαζω κλιματιστικο αλλιως ξυπναει στο 5λεπτο!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς με τις πολύ μεγάλες ζέστες βάζαμε το a/c έξω από το δωμάτιό του και είχε εκεί γύρω στους 28 βαθμούς. Τώρα που έχει γύρω στους 30 έξω είμαστε με ανεμιστήρα οροφής και δαπέδου και τον έχω μόνο με την πάνα. Κοιμάται μια χαρά (να μην πώ μεγάλη κουβέντα και ξυπνήσει). Πάντως με τους ανεμιστήρες κοιμάται καλύτερα παρά με το a/c.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Τι κανετε για για τα μωρακια σας με την ζεστη? Τωρα π ειναι νωρις ακομα κ ολο γκρινιαζει..ειναι 5 μηνων ο μπεμπης μου.. τσιτσιδο τον κοιμιζω κ τσιτσιδο τον εχω ολη μερα!!! Κ παλι νομιζω οτι ζεσταινεται χαχαχ! Λεω που να ερθει κ ιουλιος αυγουστος τι θα κανουμε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Stefania221217 είπε:

Τι κανετε για για τα μωρακια σας με την ζεστη? Τωρα π ειναι νωρις ακομα κ ολο γκρινιαζει..ειναι 5 μηνων ο μπεμπης μου.. τσιτσιδο τον κοιμιζω κ τσιτσιδο τον εχω ολη μερα!!! Κ παλι νομιζω οτι ζεσταινεται χαχαχ! Λεω που να ερθει κ ιουλιος αυγουστος τι θα κανουμε??

ποσους βαθμους εχει μεσα το σπιτι;

γτ κ τα δικα μου ζεσταινονται αλλα φοραω στον μικρο ενα αμανικο φανελακι,αντε κοντομανικο κ σορτς το βραδυ(εχουυμε γυρω στους 25 ακομη)

ενα αμανικο φανελακι καλυτερα να το βαζετε,μαζευει τον ιδρωτα

ειμαστε τυχεροι απο την αποψη αν αφησω ανοιχτες μπαλκονοπορτες κανει ρευμα

ανεμιστηρας επιτρεπεται,αλλα δ ειναι τοσο αποτελεσματικος

a/c με μετρο επισης στις πολλες ζεστες,απλα οχι να φυσαει πανω στο μωρο,κ οχι σε πολυ χαμηλη θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Air condition σε χαμηλο ανεμιστήρα γυρω στους 25 βαθμούς ειναι μια χαρά, οχι να ειναι ψυγειο δηλ,  απλα να διατηρείται ενα μικροκλίμα μες στο σπίτι. Καλο είναι να χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με υγραντηρα ή απλα με ενα ποτήρι νερο στο δωμάτιο για να μην ξηραίνεται η ατμόσφαιρα. 

Link to comment
Share on other sites

Κλιματιστικό στους 26 βαθμούς με αφυγραντήρα. Με τον ανεμιστήρα εκτός του ότι δεν δροσίζεται το δωμάτιο κόλλας και ολόκληρος! Το μωρό το έχω με κοντό μανίκι φορμακια  και σορτσάκι η κολαν. Αν δεν ανάψω κλιματιστικό είναι και με αμανικο.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Stefania221217 είπε:

Τι κανετε για για τα μωρακια σας με την ζεστη? Τωρα π ειναι νωρις ακομα κ ολο γκρινιαζει..ειναι 5 μηνων ο μπεμπης μου.. τσιτσιδο τον κοιμιζω κ τσιτσιδο τον εχω ολη μερα!!! Κ παλι νομιζω οτι ζεσταινεται χαχαχ! Λεω που να ερθει κ ιουλιος αυγουστος τι θα κανουμε??

Εγώ την νύχτα του βάζω κοντομανικο φανελάκι κ μακριά πιτζαμα γιατί ξεσκεπαζεται. Την ημέρα αμανικο φανελάκι κ παντελόνι ή σορτς ανάλογα πόσο ζεσταίνεται. Το κλιματιστικό όταν το χρησιμοποιώ το ρυθμιζω στους 27-28 βαθμούς. 

 

Για να μην ζεσταίνεται πολύ το μωρό σου φροντισε τα ρουχαλακια του να είναι βαμβακερά όπως και τα στρωσιδια στην κούνια του. Για το ρηλαξ ή το καρότσι αν χρησιμοποιείς καλό θα ήταν να στρώνεις ένα δροσερό σεντονακι. 

Link to comment
Share on other sites

 Α ρωτήσω κάτι άσχετο μιας και πιάσαμε τις ζεστές? Για τον ύπνο προτείνεται καλοκαιρινό υπνοσακο; Σεντονακι απλό;  Κουβέρτα πικέ κούνιας Η τίποτα ;(αν πιάσουν για τα καλά και έχω και κλιματισμό δεν το πιάνω σαν ενδεχόμενο αργότερα  με καύσωνες)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ την νύχτα του βάζω κοντομανικο φανελάκι κ μακριά πιτζαμα γιατί ξεσκεπαζεται. Την ημέρα αμανικο φανελάκι κ παντελόνι ή σορτς ανάλογα πόσο ζεσταίνεται. Το κλιματιστικό όταν το χρησιμοποιώ το ρυθμιζω στους 27-28 βαθμούς. 

 

Για να μην ζεσταίνεται πολύ το μωρό σου φροντισε τα ρουχαλακια του να είναι βαμβακερά όπως και τα στρωσιδια στην κούνια του. Για το ρηλαξ ή το καρότσι αν χρησιμοποιείς καλό θα ήταν να στρώνεις ένα δροσερό σεντονακι. 

Τσιτσιδακι δεν τον αφηνεις καθολου?  Κλιματιστικό λεω πιο μετα να ξεκινησω να ανοιγω γιατι γενικα δν το αντεχω κ εγω!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

ποσους βαθμους εχει μεσα το σπιτι;

γτ κ τα δικα μου ζεσταινονται αλλα φοραω στον μικρο ενα αμανικο φανελακι,αντε κοντομανικο κ σορτς το βραδυ(εχουυμε γυρω στους 25 ακομη)

ενα αμανικο φανελακι καλυτερα να το βαζετε,μαζευει τον ιδρωτα

ειμαστε τυχεροι απο την αποψη αν αφησω ανοιχτες μπαλκονοπορτες κανει ρευμα

ανεμιστηρας επιτρεπεται,αλλα δ ειναι τοσο αποτελεσματικος

a/c με μετρο επισης στις πολλες ζεστες,απλα οχι να φυσαει πανω στο μωρο,κ οχι σε πολυ χαμηλη θερμοκρασια

25 βαθμους εχω στο σπιτι! Λες να βαζω ενα αμανικο εστω ε? 

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον, που αρχισε να εχει λιγη ζεστη του φοραω κοντομανικο φανελακι, με κοντομανικη πιτζαμα (μπλουζα) και μακρυ παντελονι πιτζαμας. Ο μικρος μου ξεσκεπαζεται απ'ευθειας και δεν τη θελει καθολου τη πικε κουβερτουλα που του εχω, οποτε κοιμαται ετσι ξεσκεπαστος. Οσο για τον ανεμιστηρα, εγω τον χρησιμοποιω περισσοτερο λογω οικονομιας (το κλιματιστικο ειναι παλιο και καει πολυ) και εχουμε βολευτει. Ακομη δεν τον εχω ανοιξει φυσικα, γιατι το βραδυ αν ζεσταθουμε λιγο, ανοιγω την πορτα του μπαλκονιου και μπαινει αρκετη δροσια. Το καλοκαιρι τον βαζω να γυρναει γυρω γυρω αλλα να πιανει και εμας στο ενδιαμεσο και τις μερες του καυσωνα φυσαει μονο πανω μας, διαφορετικα ο μικρος ξυπναει συνεχεια απο τη ζεστη, γιατι εδω εχουμε πολυ υγρασια, ειμαστε σχεδον διπλα στη θαλασσα. Οποτε επομενη απαραιτητη αγορα: αφυγραντηρας!

10 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

 Α ρωτήσω κάτι άσχετο μιας και πιάσαμε τις ζεστές? Για τον ύπνο προτείνεται καλοκαιρινό υπνοσακο; Σεντονακι απλό;  Κουβέρτα πικέ κούνιας Η τίποτα ;(αν πιάσουν για τα καλά και έχω και κλιματισμό δεν το πιάνω σαν ενδεχόμενο αργότερα  με καύσωνες)

Επειδη μονο τον υπνοσακο δεχεται ο μικρος μου σκεφτηκα να του παρω, αλλα θεωρω οτι για ενα μηνα χρησης (μιας που το καλοκαιρι κοιμαται μονο με την πανα, ξεσκεπαστος) δεν αξιζει. Απο την αλλη οσες φορες εμεινε σκεπασμενος με τη πικε (μεχρι την μεση) και φορουσε μονο μακρυ φανελακι και μακρυα πιτζαμα, ξυπνουσε ιδρωμενος, οποτε ειπα να το αφησω. Αλλα σκεφτηκα αν χρειαστει να χρησιμοποιησω την πικεδεκια ή ενα σεντονι και να φτιαξω μονη μου ενα υπνοσακο χρησιμοποιωντας σαν πατρον τον υπνοσακο που εχω ηδη (18-36 μηνων). Ειναι πολυ ευκολο να τον φτιαξεις :)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιούσα πολύ σεντονένιους υπνόσακους, τους θεωρώ μεγάλη ανακάλυψη :-D:-D:-D

 

Είμαστε πολύ του A/C στο σπίτι, ειδικά στο δωμάτιο της μικρής μου που είναι πολύ ζεστό λόγω προσανατολισμού, οπότε σχεδόν όλο το καλοκαίρι την είχα με σεντονένιο υπνόσακο και το A/C να ανοίγει και να κλείνει μέσα στη νύχτα.

 

Βεβαίως, φέτος που δεν έχει κάγκελα στο κρεβάτι της δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω άλλο, ίδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...