Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , τρομερά κακοφάγο παιδί!


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Thean είπε:

Το παιδάκι σου τρώει μια χαρά τότε...Ίσως κάνει κάποια πεισματάκια λόγω ηλικίας...Αν σου πω τι έχω τραβήξει και τραβάω με την πρώτη μου κόρη θα καταλάβεις τι θα πει Γολγοθάς στο φαγητό..

Μια απ' τα ίδια κ εγώ... Ώρες ώρες νιώθω ότι άλλο τέτοιο παιδί δεν υπάρχει στον κόσμο όλο... Κ πιο αδύνατο παιδάκι δεν έχω δει πουθενά αλλού! Εγώ παλεύω να φάει τουλάχιστον 2 μπουκιες κρέας κ όχι να είναι το κύριο μεσημεριανό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Στήσε και το πιάτο του ευφάνταστα. Πχ φτιάξε ένα δέντρο με τα δεντράκια μπρόκολου. Φτιάξε μια φάτσα γελαστή με το ψάρι και τα λαχανικά του. Κλπ. Πες του και ότι σήμερα έχουμε για φαγητό πχ τον κο Κουνουπίδι που φύτρωσε στο χωράφι και έζησε ολόκληρη περιπέτεια για να φτάσει στο πιάτο μας, να τον φάμε να δυναμώσουμε. Και με γέλιο και χαρά πες μια ιστορία. Κι αν πιάσει έπιασε. Αν όχι, κανένα πρόβλημα.

στην προηγούμενη φάση τα είχα κάνει αυτά, δεν άλλαξε τίποτα. απλώς κάποια στιγμή άρχισε ξανά να τρώει ψάρι, και το κρέας πότε το έτρωγε πότε όχι, συνήθως ασχέτως τρόπου παρουσίασης. Μπορεί δηλαδή τη μία μέρα να του έβαζα κρέας με κριθαράκι ανακατεμμένο κ να άφηνε έξω το κρέας, την άλλη να τα έβγαζα χωριστά και να έτρωγε και τα δύο, κι αυτά δυο μέρες συνεχόμενες. δεν έβγαλα άκρη και αποφάσισα να μην ασχολούμαι προςσωρινά για την ψυχική υγεία όλων. 

 

12 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Ή γιατί ΈΤΣΙ. Μου αρέσει και η γεύση του. Και κυρίως μου αρέσει που έχω τη δύναμη να επιλέξω αυτό που θέλω ΕΓΩ από τα διάφορα στο πιάτο ΜΟΥ. Έχω έλεγχο στο τι τρώω.

Αυτά τα καταλαβαίνω. απλώς αναρωτιέμαι ποια είναι η δική μου προσέγγιση. μαγειρεύω ό,τι τρώμε εμείς κι ας μην φάει; τον αφήνω το μεσημέρι έτσι και απλώς το απόγευμα φτιάχνω ένα αυγό μαζί με το γιαούρτι; μαγειρεύω αυτά που τρώει σε συνδυασμό με αυτά που δεν τρώει μήπως και τα φάει; το συζητάω ή δεν το συζητάω; ή μάλλον πόση συζήτηση θεωρείται οκ και σε ποιο σημείο περνάμε στην πίεση; όλο αυτό με μπερδεύει. 11 σελίδες γράψαμε την άλλη φορά και δεν καταλήξαμε κάπου!

 

12 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Αυτά που μπορείς να ελέγξεις είναι:

α) Το τι του προσφέρεις. Φρόντισε να διατηρήσεις το καλό επίπεδο στην διατροφή σας, να προσφέρεις ποικιλία, μην διστάζεις να πειραματίζεσαι, εάν δεν τρώει ικανοποιητικά σε ένα γεύμα άσε λίγη ώρα και πρόσφερε μια θρεπτική εναλλακτική.

β) Το τι ατμόσφαιρα θα υπάρχει στο τραπέζι σας και με τι αύρα θα περιβάλεται το θέμα φαγητό. Μπορείς να κάνεις ένα παιδί να φάει με το ζόρι;! Όχι! Κι άντε ότι μπορείς;! Με τι μέσο;! Με φοβέρα (έχω φωνάξει στο τραπέζι...) ή συναισθηματικούς εκβιασμούς (φάε γιατί δεν θα πάμε βόλτα...) ;! Τι λέει άραγε αυτό για εμάς;! Εγώ προσωπικά που τα έχω κάνει και τα δύο, ντρέπομαι. 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσφέρεις τα ωραία σου φαγητά. Να απενοχοποιήσεις κάποια πράγματα (το συζητούσαμε και παλαιότερα). Δηλαδή σκέψεις του στυλ

Ευτυχώς τη φοβέρα και τους συναισθηματικούς εκβιασμούς τους έχουμε αποφύγει, αλλά σίγουρα έναν τόνο απελπισίας στη φωνή άθελά μου έχω βγάλει σε φάσεις που τρώμε οι δυο μας. Ο άντρας μου έχει γενικά την άποψη ότι σημασία έχει η ποιότητα του φαγητού που προσφέρουμε, η προέλευση των υλικών κλπ, οπότε δεν πολυπροβληματίζεται. Εντάξει κι αυτός είναι υπερβολικός σε άλλα γιατί νομίζω ότι πιο πολύ θα αγχωνόταν μην τυχόν φάει αυγό που δεν είναι βιολογικό ελευθέρας (και κατά προτίμηση από τον μπαρμπα Κίτσο και όχι αγοραστό), παρά αν κόψει τελείως το αυγό!!! Γενικά δεν τον νοιάζει τόσο γιατί πιστεύει ότι από τη στιγμή που στο σπίτι δεν υπάρχουν σαβουρίτσες και δεν έχουμε μάθει σε εναλλακτικές φαγητού απ έξω, ούτε καν από τον φούρνο της γειτονιάς, θα περνάει φάσεις αλλά δεν θα του μείνει κάποια κακή συνήθεια. Κρίνοντας αποστασιοποιημένα, δεν έχει άδικο. Δεν είναι ότι η φροντίδα μας για το θέμα πήγε χαμένη. Αλλά δεν μπορώ να το βλέπω πάντα τόσο ψύχραιμα. 

 

Το λάθος που κάναμε είναι ότι δεν φροντίσαμε την ποικιλία κι έτσι τώρα στερεύουμε λίγο από εναλλακτικές. Αυτό με στενοχωρεί. Γιατί βολευτήκαμε με το βρεφικό πρόγραμμα αυγό-φρούτο-φαγητό-γιαούρτι, δεν κάναμε αλλαγές όταν ήταν δεκτικός σε νέες γεύσεις, και τώρα είναι αδύνατο να βάλει στο στόμα του κάτι που δεν το γνωρίζει. Εδω το γλυκό στα γενέθλιά του, ακούμπησα δυο ψιχουλάκια στα χείλια του για να καταλάβει ότι είνια ωραίο, δεν είχε συγκινηθεί με την όψη. καλό αυτό από τη μία γιατί έχουμε γλιτώσει να ζηλεύει ό,τι βλέπει γύρω γύρω, αλλά σου δένει τα χέρια στο μαγείρεμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

Το λάθος που κάναμε είναι ότι δεν φροντίσαμε την ποικιλία κι έτσι τώρα στερεύουμε λίγο από εναλλακτικές. Αυτό με στενοχωρεί. Γιατί βολευτήκαμε με το βρεφικό πρόγραμμα αυγό-φρούτο-φαγητό-γιαούρτι, δεν κάναμε αλλαγές όταν ήταν δεκτικός σε νέες γεύσεις, και τώρα είναι αδύνατο να βάλει στο στόμα του κάτι που δεν το γνωρίζει. Εδω το γλυκό στα γενέθλιά του, ακούμπησα δυο ψιχουλάκια στα χείλια του για να καταλάβει ότι είνια ωραίο, δεν είχε συγκινηθεί με την όψη. καλό αυτό από τη μία γιατί έχουμε γλιτώσει να ζηλεύει ό,τι βλέπει γύρω γύρω, αλλά σου δένει τα χέρια στο μαγείρεμα. 

Εγώ θα σου έλεγα ότι δεν είναι αργά να φροντίσεις την ποικιλία! Αργότερα συνήθως γίνονται ακόμα πιο επιλεκτικά! Οπότε κάνε τώρα καινούρια πράγματα, και μπορεί να σε εκπλήξει ευχάριστα! Άλλωστε διάβαζα ότι για να συνηθίσουν μία νέα γεύση, μπορεί να θέλουν 8-9 επαναλήψεις. αυτό βέβαια δεν σημαίνει να τα κάνεις 8 μέρες συνεχόμενα, αλλά πχ εγώ έχω βάλει σκοπό να τα κάνω να συνηθίσουν το σπανακόρυζο, κάνω ένα σπανακόρυζο κάθε 10 μέρες περίπου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Εγώ θα σου έλεγα ότι δεν είναι αργά να φροντίσεις την ποικιλία! Αργότερα συνήθως γίνονται ακόμα πιο επιλεκτικά! Οπότε κάνε τώρα καινούρια πράγματα, και μπορεί να σε εκπλήξει ευχάριστα! Άλλωστε διάβαζα ότι για να συνηθίσουν μία νέα γεύση, μπορεί να θέλουν 8-9 επαναλήψεις. αυτό βέβαια δεν σημαίνει να τα κάνεις 8 μέρες συνεχόμενα, αλλά πχ εγώ έχω βάλει σκοπό να τα κάνω να συνηθίσουν το σπανακόρυζο, κάνω ένα σπανακόρυζο κάθε 10 μέρες περίπου!

το θέμα μου είναι ότι αν κάτι δεν θέλει να το φαει, δεν ανοίγει το στόμα του. και δέκα κ είκοσι φορές να το κάνω, αν δεν θελει, δεν θα το δοκιμασει καν. κι αυτες τις μερες αυτα που δεν τρωει, δεν τα αγγίζει. δεν ειναι δλδ οτι δεν του αρεσε γιατι μπορει τη μια φορα να επεσε παραπανω λεμονι ή πιπέρι κ να τον ενόχλησε. απλως για καποιον αγνωστο λογο αποφασιζει οτι αυτο το φαγητο δεν το θελει. αν ανοιξει το στομα του, θα φαει ο,τι εχει το πιατο. ποτε δεν εχει δειξει οτι τρωει λιγο γιατι δεν του αρέσει πολύ. έτσι δεν μπορώ να καταλάβω αν πχ την προηγούμενη φορά που το είχα κάνει κατι δεν του ειχε αρεσει κ γι αυτο δεν το θελει ουτε την επομενη. και σεν ζηλευει κ το πιατο μας για να πω οτο θα βαζω σ εμας κατι καινουργιο για να το δει. 

 

τωρα σκεφτομαι μηπως του βγαλω το δισκακι κ τον φερω κοντα στο τραπεζι για να βλεπει ακριβως τι τρωμε κι εμεις. 

 

 

εντωμεταξυ πειτε κανενα μενου γιατι εχω ξεμεινει. 2 φορες ψαρι (μονο σουπα τρωει κ σπανια καποιο ψητο απο τα δικα μας, αν βρουμε κατι ελεύθερης αλιείας). 2 κρεας. στο κρεας υπερχει μια ποικιλια όχι η επιθυμητή αλλά τέλος πάντων ικανοποιητική  θα είναι ή κοκκινιστό μοσχαρι/κουνελι/κοτοπουλο με κριθαράκι (βγαζω μαζι κ μπάμια ή φασολακια μηπως και...) ή μπιφτέκι ή μακαρονια κιμα ή κοτοπουλο/χοιρινό/κατσικακι με πατάτες (δεν το τρώει πάντα ειδικά το κατσίκι ποτέ πια). μια φορά όσπρια (φακές, ρεβύθια, γίγαντες, φασολάδα). μετα μενουν δυο μερες για κάτι λαδερο. αρακα κ σπανακορυζο εναλλάσσω γιατι φασολακια κ μπάμιες δεν τρωει. τι αλλο μπορω να κανω εκεινες τις δυο μερες που να μην ειναι ρυζι ή ζυμαρικό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

το θέμα μου είναι ότι αν κάτι δεν θέλει να το φαει, δεν ανοίγει το στόμα του. και δέκα κ είκοσι φορές να το κάνω, αν δεν θελει, δεν θα το δοκιμασει καν. κι αυτες τις μερες αυτα που δεν τρωει, δεν τα αγγίζει. δεν ειναι δλδ οτι δεν του αρεσε γιατι μπορει τη μια φορα να επεσε παραπανω λεμονι ή πιπέρι κ να τον ενόχλησε. απλως για καποιον αγνωστο λογο αποφασιζει οτι αυτο το φαγητο δεν το θελει. αν ανοιξει το στομα του, θα φαει ο,τι εχει το πιατο. ποτε δεν εχει δειξει οτι τρωει λιγο γιατι δεν του αρέσει πολύ. έτσι δεν μπορώ να καταλάβω αν πχ την προηγούμενη φορά που το είχα κάνει κατι δεν του ειχε αρεσει κ γι αυτο δεν το θελει ουτε την επομενη. και σεν ζηλευει κ το πιατο μας για να πω οτο θα βαζω σ εμας κατι καινουργιο για να το δει. 

 

τωρα σκεφτομαι μηπως του βγαλω το δισκακι κ τον φερω κοντα στο τραπεζι για να βλεπει ακριβως τι τρωμε κι εμεις. 

 

 

εντωμεταξυ πειτε κανενα μενου γιατι εχω ξεμεινει. 2 φορες ψαρι (μονο σουπα τρωει κ σπανια καποιο ψητο απο τα δικα μας, αν βρουμε κατι ελεύθερης αλιείας). 2 κρεας. στο κρεας υπερχει μια ποικιλια όχι η επιθυμητή αλλά τέλος πάντων ικανοποιητική  θα είναι ή κοκκινιστό μοσχαρι/κουνελι/κοτοπουλο με κριθαράκι (βγαζω μαζι κ μπάμια ή φασολακια μηπως και...) ή μπιφτέκι ή μακαρονια κιμα ή κοτοπουλο/χοιρινό/κατσικακι με πατάτες (δεν το τρώει πάντα ειδικά το κατσίκι ποτέ πια). μια φορά όσπρια (φακές, ρεβύθια, γίγαντες, φασολάδα). μετα μενουν δυο μερες για κάτι λαδερο. αρακα κ σπανακορυζο εναλλάσσω γιατι φασολακια κ μπάμιες δεν τρωει. τι αλλο μπορω να κανω εκεινες τις δυο μερες που να μην ειναι ρυζι ή ζυμαρικό; 

2 μέρες κρέας (1κοκκινο) προσωπικά τις θεωρώ λίγες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

 

εντωμεταξυ πειτε κανενα μενου γιατι εχω ξεμεινει. 2 φορες ψαρι (μονο σουπα τρωει κ σπανια καποιο ψητο απο τα δικα μας, αν βρουμε κατι ελεύθερης αλιείας). 2 κρεας. στο κρεας υπερχει μια ποικιλια όχι η επιθυμητή αλλά τέλος πάντων ικανοποιητική  θα είναι ή κοκκινιστό μοσχαρι/κουνελι/κοτοπουλο με κριθαράκι (βγαζω μαζι κ μπάμια ή φασολακια μηπως και...) ή μπιφτέκι ή μακαρονια κιμα ή κοτοπουλο/χοιρινό/κατσικακι με πατάτες (δεν το τρώει πάντα ειδικά το κατσίκι ποτέ πια). μια φορά όσπρια (φακές, ρεβύθια, γίγαντες, φασολάδα). μετα μενουν δυο μερες για κάτι λαδερο. αρακα κ σπανακορυζο εναλλάσσω γιατι φασολακια κ μπάμιες δεν τρωει. τι αλλο μπορω να κανω εκεινες τις δυο μερες που να μην ειναι ρυζι ή ζυμαρικό; 

Αυτά είναι λίγα??? 

το κρέας/κοτόπουλο μπορείς να το κάνεις και λεμονάτο, με ρύζι ή πουρέ. και μέσα βάζεις και πιπεριές, μανιτάρια κλπ. φάβα από όσπρια με ψιλοκομμένη ντομάτα και λάδι από πάνω. Εγώ μέσα στον αρακά και τα φασολάκια καμιά φορά βάζω και κοτόπουλο ή κρέας. 

Ψαροκροκέτες, μήπως του αρέσουν περισσότερο! Κοτόπουλο πανέ. 

Ένα βραδινό που είδα ότι τους αρέσει πολύ είναι ντάκος, εφόσον το μεσημέρι έχουν φάει καλό φαγητό. 

Μακαρόνια κάνω με κιμά ή με σάλτσα ντομάτας με λιωμένο καρότο-κολοκύθι ή οτιδήποτε θέλεις, και στη σάλτσα συχνά βάζω ή μανιτάρια ή τόνο! 

Επίσης, σουτζουκάκια ή γιουβαρλάκια! Ο κιμάς και σε αυτά και στα μπιφτέκια θα μπορούσε να είναι και κοτόπουλου ή γαλοπούλας.

Λαχανοντολμάδες!

"Μπέγκερ" με ψωμάκι του τόστ - μπιφτέκι-τυρί. Σπιτική πίτσα με ότι θέλεις πάνω. Αυγά με διάφορους τρόπους, ομελέτα φούρνου με λαχανικά, κανονική ομελέτα, scrambled eggs πάλι με λαχανικά μέσα...

 

Τέλος, αυτά που δεν αγγίζει τη μία μέρα γιατί αρνείται να δοκιμάσει, κάποια μέρα θα τα αγγίξει. Όταν όμως τα δεί κάποιες φορές ή όταν απλά θα έχει όρεξη να πειραματιστεί!

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

το θέμα μου είναι ότι αν κάτι δεν θέλει να το φαει, δεν ανοίγει το στόμα του. και δέκα κ είκοσι φορές να το κάνω, αν δεν θελει, δεν θα το δοκιμασει καν. κι αυτες τις μερες αυτα που δεν τρωει, δεν τα αγγίζει. δεν ειναι δλδ οτι δεν του αρεσε γιατι μπορει τη μια φορα να επεσε παραπανω λεμονι ή πιπέρι κ να τον ενόχλησε. απλως για καποιον αγνωστο λογο αποφασιζει οτι αυτο το φαγητο δεν το θελει. αν ανοιξει το στομα του, θα φαει ο,τι εχει το πιατο. ποτε δεν εχει δειξει οτι τρωει λιγο γιατι δεν του αρέσει πολύ. έτσι δεν μπορώ να καταλάβω αν πχ την προηγούμενη φορά που το είχα κάνει κατι δεν του ειχε αρεσει κ γι αυτο δεν το θελει ουτε την επομενη. και σεν ζηλευει κ το πιατο μας για να πω οτο θα βαζω σ εμας κατι καινουργιο για να το δει. 

 

τωρα σκεφτομαι μηπως του βγαλω το δισκακι κ τον φερω κοντα στο τραπεζι για να βλεπει ακριβως τι τρωμε κι εμεις. 

 

 

εντωμεταξυ πειτε κανενα μενου γιατι εχω ξεμεινει. 2 φορες ψαρι (μονο σουπα τρωει κ σπανια καποιο ψητο απο τα δικα μας, αν βρουμε κατι ελεύθερης αλιείας). 2 κρεας. στο κρεας υπερχει μια ποικιλια όχι η επιθυμητή αλλά τέλος πάντων ικανοποιητική  θα είναι ή κοκκινιστό μοσχαρι/κουνελι/κοτοπουλο με κριθαράκι (βγαζω μαζι κ μπάμια ή φασολακια μηπως και...) ή μπιφτέκι ή μακαρονια κιμα ή κοτοπουλο/χοιρινό/κατσικακι με πατάτες (δεν το τρώει πάντα ειδικά το κατσίκι ποτέ πια). μια φορά όσπρια (φακές, ρεβύθια, γίγαντες, φασολάδα). μετα μενουν δυο μερες για κάτι λαδερο. αρακα κ σπανακορυζο εναλλάσσω γιατι φασολακια κ μπάμιες δεν τρωει. τι αλλο μπορω να κανω εκεινες τις δυο μερες που να μην ειναι ρυζι ή ζυμαρικό; 

 

Προσωπικά, μετά από ήδη μία μέρα οσπρίου, θα πρόσφερα μία μέρα λαδερό και την άλλη θα την έπαιζα μπαλαντέρ και μάλλον θα την κρατούσα για κάτι πιο special, τύπου λιχουδιά. Παστίτσιο, πίτα, σουφλέ, πίτσα, ομελέτα, τάρτα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Όσο σκέφτομαι τόσο μου έρχονται και άλλες ιδέες. Μπριάμ! και με πατάτες μέσα βέβαια. και μπορείς να βάλεις και κοτόπουλο για ποικιλια! 

Σπανακόπιτα, κοτόπιτα κλπ...Γεμιστά είτε με κιμά είτε με ρύζι...

Για απογευματινό ή δεκατιανό μπορείς να φτιάξεις μπάρες δημητριακών σπιτικές, με ταχίνι, με κακάο, ξηρούς καρπούς κλπ, ή στο γιαούρτι βάζω κομματάκια φρούτων και μέλι και βρώμη. (εγώ βέβαια ανήκω σε άλλη κατηγορία, δίνω και δημητριακά και μπάρες του εμπορίου, όπως και θα πάρω και τυροπιτάκια από το φούρνο αν είμαστε έξω, που εδώ βλέπω ότι το θεωρείτε τραγικό).

Ιδέες από το μενού του σχολείου:

Φακόρυζο, γιουβέτσι, ρύζι με λαχανικά, πληγούρι με μανιτάρια-σάλτσα ντομάτας και γιαούρτι, αρακάς με αγκινάρες, λαχανόρυζο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

2 μέρες κρέας (1κοκκινο) προσωπικά τις θεωρώ λίγες.

κοιτα εγω το βλεπω συνδυαστικά οτι 4 μερες τρωει μεσημεριανο με πρωτεΐνη κ αιμικο σιδηρο. οταν δεν τρωει το ψαρι προσπαθω να βαλω κ κατι αλλο, περαν του οτι αυξάνω το αυγο, αλλα οταν σκαει μαζι ιδιορρυθμια στο κρεας κ το ψαρι, τι να κανω; ποσο ζυμαρικό θα φαει πια για να φάει κ λίγο κρέας μέσα; αλλιως κ εγω θα προτιμουσα η μια μερα να ειχε μαζι με το λαδερο κ λιγο κρεατακι. 

Το μπριάμ που εγώ το κάνω με μελιτζάνα βασικά κ πολλά λαχανικά, φετος το καλοκαιρι δεν το ηθελε, μιλαμε για κλαμα ομως απο την αρχη που το ειδε, μετα του εκανα εκείνου χωριστό με κολοκυθι κ λαχανικά χωρίς μελιτζάνα, λίγο το έφαγε, μετά το αφησε παλι. πιο πολυ καλοκαιρινό φαγητο μου κανει λογω μελιτζάνας αλλα καλα εκανες κ μου το θύμισες, μπορω να κανω μια δοκιμη ξανα. 

 

η αγκινάρα που βαζουμε συχνα στον αρακα, ειναι νομιζω το τελευταίο πράγμα που δοκίμασε. δεν του άρεσε αλλά κάθε φορά την περιεργάζεται ή τη βαζει στο στομα, ισως γιατι τα πρασινα του αρεσουν γενικα. αυτο ποστευω καποια στιγμη θα το φαει. βεβαια ο αρακάς ειναι πολυλατρεμένο του, οτιδηποτε αλλο υοαρχει στο πιατο το αγνοεί οταν το βλεπει, αλλα τουλαχιστον η αγκινάρα δεν ειναι κανενας εξτρα κόπος, την προσφέρω κ οτι γινει. οταν επηρεα ζεται όλος ο προγραμματισμός μπερδεύομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κοιτα εγω το βλεπω συνδυαστικά οτι 4 μερες τρωει μεσημεριανο με πρωτεΐνη κ αιμικο σιδηρο. οταν δεν τρωει το ψαρι προσπαθω να βαλω κ κατι αλλο, περαν του οτι αυξάνω το αυγο, αλλα οταν σκαει μαζι ιδιορρυθμια στο κρεας κ το ψαρι, τι να κανω; ποσο ζυμαρικό θα φαει πια για να φάει κ λίγο κρέας μέσα; αλλιως κ εγω θα προτιμουσα η μια μερα να ειχε μαζι με το λαδερο κ λιγο κρεατακι. 

Βάζε στον αρακή ή τα φασολάκια ένα κομμάτι κρέας. Ακόμα κι αν τελικά δεν το φάει, θα έχουν βράσει μαζί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 

Προσωπικά, μετά από ήδη μία μέρα οσπρίου, θα πρόσφερα μία μέρα λαδερό και την άλλη θα την έπαιζα μπαλαντέρ και μάλλον θα την κρατούσα για κάτι πιο special, τύπου λιχουδιά. Παστίτσιο, πίτα, σουφλέ, πίτσα, ομελέτα, τάρτα κλπ

αυτά να σου πω την αλήθεια τα έχω σκεφτεί σαν εναλλακτικές απογευματινού, εννοώ πίτες, πίτσες κ τάρτες αλλα βαριεμαι ν ανοιγω φυλλο, ο αντρας μ δεν θελει αγοραστό φυλλο, οποτε οταν με πιασει η προκοπή εμενα ή εκείνον κ ανοίξουμε, θα κανω κ θα φυλάξω στην κατάψυξη. αν εξασφαλιστεί κ τρωει κρεας κ χωρις ζυμαρικό, μου λυνονται τα χερια κ για ρυζοτο κ παστίτσιο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλαμπόκι τρώει;

 

Να ρωτήσω κάτι; Όλες, όχι εσένα Έσπερος προσωπικά, οκ, να δίνετε τα καλά κρέατα, τα χειροποίητα ψωμιά κλπ. Αλλά αν πχ μία φορά το μήνα φάει μία μικρή αραβική πίτα, σαν πίτσα, που μπορεί να μην τη φάει καν ολόκληρη, τί θα συμβεί;; Ένα κουλούρι θεσσαλονίκης από το φούρνο κλπ.. είναι τόσο κακό;

Το αυγό ελευθέρας βοσκής απευθείας από το κοτέτσι, εμένα μου το έχει απαγορεύσει η παιδίατρος, γιατί δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος τί ακριβώς έφαγε η κότα, εκτός αν είναι δικιά σου και την παρακολουθείς..  Το παστεριωμένο εγκρίνει.. Δεν ξέρω καλώς ή κακώς, εγώ πάντως παίρνω βιολογικά από το σουπερ μάρκετ, ή πλέον ούτε καν βιολογικά.. έχω χαλαρώσει ως προς αυτό.

Παστίτσιο γιατί όχι; γιατί δηλαδή να εξασφαλιστεί πρώτα το κρέας το σκέτο; άλλη μέρα το ένα,άλλη το άλλο, δεν συνδέονται.. Δεν ξέρει το παιδί ότι έφαγε μοσχάρι και στις 2 περιπτώσεις..

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Παστίτσιο γιατί όχι; γιατί δηλαδή να εξασφαλιστεί πρώτα το κρέας το σκέτο; άλλη μέρα το ένα,άλλη το άλλο, δεν συνδέονται.. Δεν ξέρει το παιδί ότι έφαγε μοσχάρι και στις 2 περιπτώσεις..

Γιατί ήδη τρώει δυο φορες ζυμαρικό με κρεας, ειναι το μονο στανταρ, το θεμα μου ειναθ μα βγαλω απο τη μεση τα πολλα άμυλα για τον εθισμό! αλλιως θα γταν αν ετρωγε πχ κοτόπουλο με  μπάμιες ή φρικασέ ή χοιρινό με σελινο, θα εβαζα ανετα κ ενα παστίτσιο! 

Just now, irin είπε:

Αλλά αν πχ μία φορά το μήνα φάει μία μικρή αραβική πίτα, σαν πίτσα, που μπορεί να μην τη φάει καν ολόκληρη, τί θα συμβεί;; Ένα κουλούρι θεσσαλονίκης από το φούρνο κλπ.. είναι τόσο κακό;

καλά δεν θα συμβεί κ τίποτα αλλά σ αυτή τη φάση δεν τα έχει ζηλέψει κιόλας, κουλούρι κ κριτσίνια κερασμένα έχει φάει κάποιες φορές, σάντουιτς όμως κ σφολιατοειδη απ εξω συνειδητα δεν δινουμε. κι εμεις δέν τα τρώμε. όπως κ πολλοί άλλοι που τα θεωρουν βαρια. εγω παλια τα ετρωγα πολυ αλλα τωρα λιγες φορες που εχω παρει απο το σχολείο με ενοχλουν τελικα. Μονο απο φούρνους που ξερουμε οτι κανουν δικα τους παιρνουμε. 

Just now, irin είπε:

βοσκής απευθείας από το κοτέτσι, εμένα μου το έχει απαγορεύσει η παιδίατρος, γιατί δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος τί ακριβώς έφαγε η κότα, εκτός αν είναι δικιά σου και την παρακολουθείς..  Το παστεριωμένο εγκρίνει..

καλα αυτό κι αν είναι μεγάλη κουβέντα. εδώ είμαστε επαρχία κ υπάρχει μια χαλαρότητα σ αυτε γιατι ολοι εχουν δικα τους. αν μας δωσουν απο αγνωστη πηγή, τα δοκιμαζουμε εμεις πρωτα ή τα δινουμε πολυ καλα μαγειρεμένα, βραστά ή μεσα σε πιτες κ τετοια για σιγουριά. αλλά δεν παίρνουμε κι από όπου να ναι. από φίλους κ γείτονες.ή τον κρεοπώλη μας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Βάζε στον αρακή ή τα φασολάκια ένα κομμάτι κρέας. Ακόμα κι αν τελικά δεν το φάει, θα έχουν βράσει μαζί.

ναι αυτά τα κανω, γενικά βάζω κ αλλά που δεν τρώει, και κρεατα κ λαχανικα, σε όπιο φαγητο ταιριαζουν, οπως τα τρωμε εμεις δηλαδη. δεν ξερψ ποσα συστατικά περνανε βεβαια αλλα υποθετω ολο κ κατι μενει, κ ετσι αν τα βλεπει καπιια στιγμη θα τα δοκιμασει. 

Just now, Lenia16 είπε:

 Από τις πρώτες ύλες όμως που μαγειρεύουμε καθημερινά, τα μοναδικά που δεν είναι δικά μας είναι τα ψάρια, οι πατάτες κ τα κρεμμύδια. Οπότε αυτό δε με αγχωνει γιατί ξέρω ότι το κυρίως φαγητό είναι καλής ποιότητας. 

δεν θυμάμαι αν το εχω πει σ εσενα αυτο ή σε αλλην, αν ολα αυτα τα δωσετε προίκα στην κορη σας, ο αντρας μου θα σας τη ζητησει για νυφη. 

εχουμε κ πατατες σπιτικές, απο συναδελφους. και κανα ψαράκι στο νηςι ευκολα βριςξεται, θα του μάθουνε να ψαρεύει. οπότε κομπλέ το μενου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

ναι αυτά τα κανω, γενικά βάζω κ αλλά που δεν τρώει, και κρεατα κ λαχανικα, σε όπιο φαγητο ταιριαζουν, οπως τα τρωμε εμεις δηλαδη. δεν ξερψ ποσα συστατικά περνανε βεβαια αλλα υποθετω ολο κ κατι μενει, κ ετσι αν τα βλεπει καπιια στιγμη θα τα δοκιμασει. 

δεν θυμάμαι αν το εχω πει σ εσενα αυτο ή σε αλλην, αν ολα αυτα τα δωσετε προίκα στην κορη σας, ο αντρας μου θα σας τη ζητησει για νυφη. 

εχουμε κ πατατες σπιτικές, απο συναδελφους. και κανα ψαράκι στο νηςι ευκολα βριςξεται, θα του μάθουνε να ψαρεύει. οπότε κομπλέ το μενου. 

Ναι μαζί το έχουμε ξαναπεί. Δυστυχώς οταν πάψουν οι παππούδες να ασχολούνται πάνε τα ντόπια προϊόντα. Εμείς εδώ που μένουμε και μόνο που βγάζουμε τα φρούτα στη βεράντα μολύνονται :roll:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γιατί ήδη τρώει δυο φορες ζυμαρικό με κρεας, ειναι το μονο στανταρ, το θεμα μου ειναθ μα βγαλω απο τη μεση τα πολλα άμυλα για τον εθισμό! αλλιως θα γταν αν ετρωγε πχ κοτόπουλο με  μπάμιες ή φρικασέ ή χοιρινό με σελινο, θα εβαζα ανετα κ ενα παστίτσιο! 

Ποιον εθισμό;;; Πρώτη φορά ακούω για εθισμό στον άμυλο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ποιον εθισμό;;; Πρώτη φορά ακούω για εθισμό στον άμυλο. 

Κοιτα εγώ γενικά για τους τδατανθρακες ηξερα αυτα που ξερει όλος ο κοσμος, αλλα στη γνωστη ομαδα που με κοροϊδευετε επιμενουν για τον εθισμό στο άμυλο κ παραθέτουν κ πηγες, γι αυτο εγω εχω φοβηθεί. εκει βεβαια η γραμμη ειναι οτι ουτε ψωμι χρειαζεσθ, δεν το συζητούμε για ζυμαρικα, καλα καλα κ τα οσπρια κ τα αμυλωδη λαχανικα οπως ο αρακας δεν θελουν. δεν ακολουθω προφανως τετοια γραμμη αλλα γενικα περα απο το καθημερινο ψωμι δεν θα ηθελα να εχει πανω απο μια φορα την εβδομαδα πατατα κ μια ζυμαρικο /ρυζι, οπως τρωμε κ εμεις δηλαδη. αλλα δεν μου βγαινει ετσι μενου με τιποτα, εκτος αν αποφασίσω οτι δεν θα του τα ξαναπαρουσιάσω για να αναγκαστεί να φαει απο το κρεας ή το ψαρι με λαχανικα, που δεν ξερω ομως αν ειναι σωστο ή εστω αν αποδίδει κι ας μην ειναι σωστο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κοιτα εγώ γενικά για τους τδατανθρακες ηξερα αυτα που ξερει όλος ο κοσμος, αλλα στη γνωστη ομαδα που με κοροϊδευετε επιμενουν για τον εθισμό στο άμυλο κ παραθέτουν κ πηγες, γι αυτο εγω εχω φοβηθεί. εκει βεβαια η γραμμη ειναι οτι ουτε ψωμι χρειαζεσθ, δεν το συζητούμε για ζυμαρικα, καλα καλα κ τα οσπρια κ τα αμυλωδη λαχανικα οπως ο αρακας δεν θελουν. δεν ακολουθω προφανως τετοια γραμμη αλλα γενικα περα απο το καθημερινο ψωμι δεν θα ηθελα να εχει πανω απο μια φορα την εβδομαδα πατατα κ μια ζυμαρικο /ρυζι, οπως τρωμε κ εμεις δηλαδη. αλλα δεν μου βγαινει ετσι μενου με τιποτα, εκτος αν αποφασίσω οτι δεν θα του τα ξαναπαρουσιάσω για να αναγκαστεί να φαει απο το κρεας ή το ψαρι με λαχανικα, που δεν ξερω ομως αν ειναι σωστο ή εστω αν αποδίδει κι ας μην ειναι σωστο. 

Αυτές οι ομάδες ανεβάζουν κ αρκετά ωραίες συνταγές κ πολύ ωραίες κ ωραίους συνδιασμους τουλάχιστον αυτή που έγινα μέλος εγω πριν λίγο καιρό... Έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις τίποτα από αυτά που ανεβάζουν; 

Πιστεύω πως όλα τα παιδιά περνάνε τη φάση που δε θέλουν να δοκιμάσουν τίποτα επειδή απλά οπτικά δε τους γεμίζει το μάτι η περνάνε φάσεις το παθαίνουν κ τα δύο μου παιδιά... Όπως αυτό που παρατηρώ στο μικρό μου γιο είναι πως του αρέσει να τρώει καλύτερα με παιδιά δλδ μπορεί να του δώσω φαγητό να φάει την ώρα που πιστεύω πως πεινάει κ να το έχει αρνηθεί κ μετά από πέντε λεπτά να πει ο μεγάλος ότι πεινάει θα έρθει κ ο μικρός τρέχοντας να πάρει θέσει στη καρέκλα κ να ξεκινησει να τρώει κανονικότατα.... 

Αν κ όλες αυτές οι "παραξενιές" στο φαγητό πιστεύω πως είναι της ηλικίας όταν θα ξεκινήσει σχολείο ή να τρώει κ παρέα με άλλα παιδιά θα τρώει σχέδον τα πάντα απλά θέλει πολύ υπομονή κ όχι άγχος γιατί το καταλαβαίνουν κ το εκμεταλευονται 

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Έσπερος, με όλη την καλή μου διάθεση θέλω να σου πω - έχοντας διαβάσει και το άλλο θέμα με τις δραστηριότητες, όπου θα τοποθετηθω στη συνέχεια - να ηρεμήσεις.

 

Τι σημαίνει εθισμός στο άμυλο; Τρώει το παιδάκι πρωί - μεσημέρι - βράδυ μακαρόνια και ρύζι; Μια χαρά είναι διατροφικά. Εγώ θυμάμαι η μητέρα μας όταν μαγείρευε κρέας ή ψάρι, περίπου τέσσερις φορές την εβδομάδα, τα συνόδευε πάντα με το τρίπτυχο ζυμαρικό - ρύζι - πατάτες (βλ. παστίτσιο ή γιουβαρλάκια ως μη προφανή). Επίσης, θυμάμαι πάντα, ότι δείχναμε προτίμηση στα συνοδευτικά, όχι μόνο εμείς, αλλά και όλα τα παιδάκια.

 

Φάση είναι. Ας φάει μια μπουκιά κρέας, την επόμενη φορά θα φάει δύο, κοκ. 

 

Προσπάθησε να μην τα υπεραναλυεις όλα, διότι το μόνο που καταφέρνεις είναι να τρωγεσαι εντέλει με τα ρούχα σου.

 

Θα προσφέρεις ο,τι κρίνεις, θα τρώει ο,τι και όσο θέλει από τα προσφερόμενα και η ζωή θα κυλά όμορφα!

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος για να σε ηρεμήσω λίγο, έχω γνωρίσει παιδί με πραγματικό εθισμό στο άμυλο, ο οποίος όμως σήμαινε τα εξής καταπληκτικά: το παιδί από οταν έκοψε τα αλεσμένα και μέχρι 4 ετών περίπου έτρωγε ΜΟΝΟ γάλα, τυρί του τοστ, ψωμί και μακαρόνια πένες ΣΚΕΤΑ (χωρίς τριμμένο τυρί, χωρίς σάλτσα). Καθόλου φρούτα, καθόλου άλλα γαλακτοκομικά, καθόλου λαχανικά, στο τσακίρ κέφι κανένα τυροπιτακι αν της το φτιάχνανε έτσι που να θύμιζε περισσότερο ψωμί.

 

Πραγματικα το έβλεπα και έσκαγα από την έννοια μου χωρίς να είναι δικό μου παιδί. Αρνιόταν να φάει οτιδήποτε άλλο, είχαν οι γονείς μια ελπίδα μήπως αρχίσει να τρώει στον παιδικό (άρχισε να πηγαίνει 2 ετών) αλλά ούτε εκεί, άφηνε κάθε μέρα ανέγγιχτο το πιάτο, έτρωγε μόνο το ψωμί και γύριζε σπίτι να φάει μακαρόνια. Ο Παιδιατρος τους έλεγε να μην την πιέζουν και ότι κάποια στιγμή θα φάει.

 

Πραγματι, γύρω στα 4 άρχισε να τρώει αυγό....χαρές και πανηγύρια! Λίγο καιρό μετά έφαγε στο σχολείο όσπρια, έτσι μια μέρα από το πουθενά. 
 

Πριν 3 μήνες στο δικό μου σπίτι ζήτησε να της βάλουμε και κιμά στα μακαρόνια...η μαμά της μόνο που δεν έβαλε τα κλάματα από την χαρά της.

 

Τώρα πλησιάζει 5 ετών, τρώει πλέον αγγουροντομάτα, αυγα, γάλα, τυρί, όλα τα όσπρια, μακαρόνια, κοτόπουλο κομμένο σε ίνες ανακατεμένο με κριθαράκι, κιμά, σάλτσα ντομάτα. Δεν είναι ιδανικό, αλλά είναι 1000 βήματα μπροστά από εκεί που φαντάζονταν όλοι όταν ήταν 2 ετών. 
 

Στη θέση σου θα πρόσφερα τα φαγητά με τον τρόπο που ξέρω ότι θα τα φάει και θα απέφευγα να μαγειρέψω εξεζητημένα πιάτα, πχ προσωπικά δεν ξέρω κανένα 2χρονο παιδί που να του αρέσει το κατσίκι, εδώ η πλειοψηφία των ενηλίκων το τρώει σπάνια και κατά παραχώρηση το Πάσχα. Το ίδιο ισχύει και για πιάτα όπως το φρικασέ ή κρέατα όπως το κουνέλι. Μην μου πεις ότι τα έτρωγε παλιά, το ξέρω....κι εγώ ως παιδί έτρωγα τις φακές δυο-δυο τα πιάτα μέχρι που κάποια στιγμή τις απέρριψα τελείως, τις τρώω μόνο σπάνια σε φακόρυζο εδώ και 25 χρόνια.  
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κοιτα εγώ γενικά για τους τδατανθρακες ηξερα αυτα που ξερει όλος ο κοσμος, αλλα στη γνωστη ομαδα που με κοροϊδευετε επιμενουν για τον εθισμό στο άμυλο κ παραθέτουν κ πηγες, γι αυτο εγω εχω φοβηθεί. εκει βεβαια η γραμμη ειναι οτι ουτε ψωμι χρειαζεσθ, δεν το συζητούμε για ζυμαρικα, καλα καλα κ τα οσπρια κ τα αμυλωδη λαχανικα οπως ο αρακας δεν θελουν. δεν ακολουθω προφανως τετοια γραμμη αλλα γενικα περα απο το καθημερινο ψωμι δεν θα ηθελα να εχει πανω απο μια φορα την εβδομαδα πατατα κ μια ζυμαρικο /ρυζι, οπως τρωμε κ εμεις δηλαδη. αλλα δεν μου βγαινει ετσι μενου με τιποτα, εκτος αν αποφασίσω οτι δεν θα του τα ξαναπαρουσιάσω για να αναγκαστεί να φαει απο το κρεας ή το ψαρι με λαχανικα, που δεν ξερω ομως αν ειναι σωστο ή εστω αν αποδίδει κι ας μην ειναι σωστο. 

Δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι ξερει ολος ο κοσμος για τους υδατανθρακες. Εχω μια φιλη με διεγνωσμενη κοιλιοκακη, που ειναι πραγματι εξαιρετικα οδυνηρη (και σπανια) παθηση, και με πολλους περιορισμους σε δημητριακα. Αλλο περιορισμο σε αυτα που λες, ειλικρινα δεν εχω ποτε ακουσει απο γιατρο, και εχω αρκετα μεταβολικα νοσηματα ωστε να με παρακολουθει τακτικα και ενδοκρινολογος και παθολογος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι ξερει ολος ο κοσμος για τους υδατανθρακες. Εχω μια φιλη με διεγνωσμενη κοιλιοκακη, που ειναι πραγματι εξαιρετικα οδυνηρη (και σπανια) παθηση, και με πολλους περιορισμους σε δημητριακα. Αλλο περιορισμο σε αυτα που λες, ειλικρινα δεν εχω ποτε ακουσει απο γιατρο, και εχω αρκετα μεταβολικα νοσηματα ωστε να με παρακολουθει τακτικα και ενδοκρινολογος και παθολογος.

αυτα τα κλασικα εκλαϊκευμενα εννοω, οτι αν κόψεις πατατες κ ζυμαρικα αδυνατιζεις κ τετοια. για το άμυλο να σου πω τη αλήθεια έχω γκουγκλάρει στα ελληνικά κ τα αγγλικά να βρω κάτι για το ευρύ κοινό, κ δεν έχω βρει κατι. ιατρικές ερευνες δρν εχω χρονο να διαβαζω, αν ειχα θα διαβαζα τα δικα μου επιστημονικα πιο συστηματικα κ οχι πραγματα που δεν μπορω να κρινω. αλλά έχω την αίσθηση γενικά ότι θεωρουμε σχετικα επιβαρυντικά κ το πολυ ψωμι κ τα ζυμαρικά κ τις πατατες. μύθος ειναι; 

Just now, Deena είπε:

ξεζητημένα πιάτα, πχ προσωπικά δεν ξέρω κανένα 2χρονο παιδί που να του αρέσει το κατσίκι, εδώ η πλειοψηφία των ενηλίκων το τρώει σπάνια και κατά παραχώρηση το Πάσχα. Το ίδιο ισχύει και για πιάτα όπως το φρικασέ ή κρέατα όπως το κουνέλ

αυτά εμείς τα έχουμε στο βασικό μας διαιτολόγιο. οσο συχνα δλδ τρωμε μοσχαρι ή κοτοπουλο, αλλο τοσο κουνέλια κατσικι. το κουνελι κοκκινιστο παντως σαν κοτόπουλακι ειναι, δεν καταλαβαινεις διαφορα. κι ο μικρος μια χαρα το τρωει, με ζυμαρικο μαζι βεβαια. θα μου πεις τωρα το κοκκινιστο ετσι κ αλλιως με ρυζι ή ζυμαρικο το τρωμε κ δεν εχεις αδικο. το κατσικακι ενταξει το ξερουμε κ εμεις οτι μπορει να του φαινεται εντονη γευση οπως κ καποια κοτόπουλα ελευθερας απο εναν συγξεξριμενο γνωστο μας που ειναι πολυ σκληρά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αυτα τα κλασικα εκλαϊκευμενα εννοω, οτι αν κόψεις πατατες κ ζυμαρικα αδυνατιζεις κ τετοια. για το άμυλο να σου πω τη αλήθεια έχω γκουγκλάρει στα ελληνικά κ τα αγγλικά να βρω κάτι για το ευρύ κοινό, κ δεν έχω βρει κατι. ιατρικές ερευνες δρν εχω χρονο να διαβαζω, αν ειχα θα διαβαζα τα δικα μου επιστημονικα πιο συστηματικα κ οχι πραγματα που δεν μπορω να κρινω. αλλά έχω την αίσθηση γενικά ότι θεωρουμε σχετικα επιβαρυντικά κ το πολυ ψωμι κ τα ζυμαρικά κ τις πατατες. μύθος ειναι; 

 Δεν έχω κι εγώ καμία επιστημονική κατάρτιση, το μόνο που έχω είναι το ένστικτο μου και αυτό μου λέει ότι φυσικά δεν είναι υγιεινό να τρέφεται κανείς μόνο με ψωμί, μακαρόνια και πατάτες, από την άλλη ωστόσο τα παραπάνω είναι στάνταρ συνοδευτικά σε όλες σχεδόν τις συνταγές όλων των κουζινων του κόσμου. 
 

Δεν μπορώ να φανταστώ να τρώω σκέτο κρέας/ψάρι με σαλάτα αν δεν κάνω δίαιτα, πάντα θα υπάρχει δίπλα ένα ρύζι, πουρές, πατάτες, το ίδιο και το ψάρι παραδοσιακά θα συνοδευτεί π.χ από πατατοσαλάτα.

 

Στην οικογένεια μου κάνουμε συχνά bbq, ψήνουμε κρέας σε ψησταριά γκαζιού που έχουμε στην αυλή, τις μέρες που δεν προλαβαίνουμε να φτιάξουμε συνοδευτικό τύπου πουρέ ή ρύζι κλπ, θα ψήσουμε μαζί ψωμί ή πίτες από σουβλάκι. 
 

Θελω να πω ότι δεν είναι καθόλου σύνηθες  να προσφερεται το κρέας τελείως σκέτο, πάντως κάτι αμυλούχο δίπλα θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννα 35 είπε:

 

Προσπάθησε να μην τα υπεραναλυεις όλα, διότι το μόνο που καταφέρνεις είναι να τρωγεσαι εντέλει με τα ρούχα σου

Αχ μπορώ αλήθεια, δεν ξέρω γιατί. σκεψου τωρα εχω κ το αγχος αν ειναι πολυ κακο που κοιμαται σχεδον στις 10 κ αν ειμαι εγωίστρια που μ εχει βολεψει ο μεσημεριανός υπνος κ δεν τον ξυπναω για να κοιμαται στις 9. αλλα ετυχε τωρα κ ολο γονεις στην ιδια ηλικια συναντώ πιυ μου λενε οτι τα δικα τους σταματγσαν το 9 ακομα κι αν δεν κοιμουνται μεσημερι καθολου, και καπως ανακουφίζομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...