Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΑΣΜΟΙ Πυρετικοί ή μη πυρετικοί σπασμοί (15 μηνών)


Recommended Posts

παρα πολυ και τωρα θελω να μου γραψουν το φαρμακο που κοστιζει 100 ευρω και πρεπει να περιμενω να κλεισω ραντεβου στο ικα.

θα εχανα το μωρο μου για την μαλακια τους και τωρα θα φοβαμαι μεχρι τα 6 του χρονια και με αφηνουν να περιμενω και ραντεβου.επειδη ειναι ακριβο πρεπει να κλεισω ραντεβου λεει

 

Τι εννοεις θα πρεπει να φοβασαι μεχρι τα 6 του??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταλαβαινω πως πρεπει να ειναι τρομακτικη εμπειρια, αλλα θα σου προτεινα μολις λιγο ηρεμησεις να κανεις καταγγελία στο συγκεκριμενο κεντρο μανας και παιδιου και να απευθυνθεις για να σε βοηθησουν και στο Συνηγορο του Πολιτη, ωστε να μην βρεθεί αλλο παιδακι στη θεση του μικρου σου.

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ και τωρα θελω να μου γραψουν το φαρμακο που κοστιζει 100 ευρω και πρεπει να περιμενω να κλεισω ραντεβου στο ικα.

θα εχανα το μωρο μου για την μαλακια τους και τωρα θα φοβαμαι μεχρι τα 6 του χρονια και με αφηνουν να περιμενω και ραντεβου.επειδη ειναι ακριβο πρεπει να κλεισω ραντεβου λεει

Πάντως εγώ μια φορά που δεν ήταν εκεί ο παιδίατρος για να μου γράψει αυτό ακριβώς το φάρμακο αφού ρώτησα στις παροχές του ΙΚΑ το πήρα με την ακόλουθη διαδικασία με την ειδική συνταγή (κόκκινη) από το νοσοκομείο το πήρα από το φαρμακείο και μετά με το παραπεμπτικό του γιατρού σε φωτοτυπία γιατί βέβαια την κόκκινη συνταγή την κρατάνε στο φαρμακείο που είχε πάνω κολλημένο το κουπόνι του φαρμάκου και την απόδειξη του φαρμακείου πήγα στις παροχές μου ετοίμασαν ένα έντυπο μαζί με τις συνταγές αποδείξεις που είχα εγώ και αφού το σφράγγισε ο ελεγκτής γιατρός πήρα από τις παροχές το 80% της αξίας του φαρμάκου στο χέρι και όλα αυτά σε πολύ λίγο χρόνο και χωρίς να περιμένω καθόλου. Μπορείς να ρωτήσεις κι εσύ και να εξηγήσεις ότι δεν έχεις το περιθώριο να περιμένεις για το ραντεβού λόγω της σοβαρότητας του θέματος. Πάντως όσον αοφρά αυτό με τα εμβόλια το είχε πάθει και ο δικός μου ο γιός όταν έκανε μαζί το tetravac και το ετήσιο αντιγριππικό μαζί, την επόμενη ημέρα ανέβασε δέκατα 37,3 και έκανε σπασμούς, βρεθήκαμε στο νοσοκομείο όπου μετά από 3 ώρες τα δέκατα έπεσαν και ούτε γάτα ούτε ζημιά και οι στόκοι αντί να δεχθούν ότι πρόκειται για το εμβόλιο ή έστω για τον συνδυασμό μου έλεγαν οτι το παιδί έχει ίωση. Τώρα βέβαια που ξανακούστηκε ίωση με 3 ώρες δέκατα και χωρίς άλλο σύμπτωμα αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις θα πρεπει να φοβασαι μεχρι τα 6 του??

Εννοεί ότι συνήθως μετά από εκείνη την ηλικία σταματάνε οι πυρετικοί σπασμοί μέχρι τότε υπάρχει πάντοτε η πιθανότητα να ξανασυμβεί γι' αυτό χρειάζεται και το φάρμακο. Εγώ το έχω δει το εργάκι τουλάχιστον 15 φορές με τον γιό μου από 15 μηνών έως 6 ετών και ο θεός βοηθός τώρα είναι 6,5 περίπου και ακόμη τρέμω μήπως ξανασυμβεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα αυτο εννοω οτι μεχρι τα 6 του χροναι υπαρχει περιπτωση να το ξαναπαθει.

πιστευω να μην το παθει ποτε ξανα αλλα τωρα εγω ειμαι μεσα στο αγχος μην τυχον το ξαναπαθει και τρεμω απο τον φοβο μου

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο εμβόλια μαζί ποιος τα έκανε; Ο προσωπικός σας παιδίατρος; Τόσο άσχετοι είναι μερικοί;;

 

Για τους σπασμούς ξέρω ότι τα μικρά παιδιά παθαίνουν όταν ανεβάζουν απότομα υψηλό πυρετο (>39) και η όψη των πυρετικών σπασμών (όπως και των επιληπτικών) είναι τρομακτικοί....

Αν ένα παιδί συνεχίσει να παρουσιάζει σπασμούς μετά τα 6 του χρόνια τότε γίνεται λόγος για περίπτωση επιληψίας...

Η επιληψία (παρά την τρομακτική της όψη) δεν είναι δα και τόσο επικίνδυνη αρκεί να έχεις κάποιον δίπλα σου που να γνωρίζει πως να το αντιμετωπίσει.

Έχω τύχει σε τρία περιστατικά σπασμών, όπου πέφτουνε πάνω 10 άτομα για τον "σώσουν" κάνοντας ο καθένας την βλακεία του...

 

Στην πρώτη περίπτωση (πυρετικοί σπασμοί μικρού 5 ετών), άλλως έτρεχε με το παιδί στην αγκαλιά, άλλος το πήρε και του έκανε το "φιλί της ζωής"!! και άλλως του έδινε χαστούκια!!!!

 

Η σωστή αντιμετώπιση είναι να ξαπλώσουμε τον ασθενή σε στάση πλάγια και να του ανυψώσουμε το πηγούνι για να μην του φράξει η γλώσσα την αναπνευστική είσοδο. Το κεφάλι του καλό είναι να ακουμπήσει σε κάτι μαλακό για να μην χτυπήσει. Περιμένουμε να τελειώσει ήρεμα και χωρίς φωνές και χωρίς να χώνουμε διάφορα αντικείμενα (όπως κουτάλια) στο στόμα...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι συνήθως μετά από εκείνη την ηλικία σταματάνε οι πυρετικοί σπασμοί μέχρι τότε υπάρχει πάντοτε η πιθανότητα να ξανασυμβεί γι' αυτό χρειάζεται και το φάρμακο. Εγώ το έχω δει το εργάκι τουλάχιστον 15 φορές με τον γιό μου από 15 μηνών έως 6 ετών και ο θεός βοηθός τώρα είναι 6,5 περίπου και ακόμη τρέμω μήπως ξανασυμβεί.

 

Τρομακτικο! Κουραγιο και εύχομαι να μη σου ξανασυμβεί ποτε! Ηταν απο εμβόλιο και εσενα??

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα λεει ο γιαννης ειναι τα εμβολια του τα εκαναν στο μανα και παιδι,αυτη θεωρησε οτι επειδη ειχε μεινει πισω.το απιδι το επαθε στα χερια τησ μανασ μου γιατι ημουν στην δουλεια φυσικα εγινε πανικος γιατι το παιδι μελανιασε και δεν αντιδρουσε του τραβηξαν την γλωσσα βγηκε εξω και φωναζε βοηθεια ο χαμος εγινε καλα που δεν το ειδα εγω γιατι δεν θα ημουν ψυχραιμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει εγώ πλέον έχω μάθει τι πρέπει να κάνω χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει οτι δεν ταράζομαι γιατί δεν είναι και το πιό ευχάριστο θέαμα. Αλλά αυτό που με ταράζει περισσότερο είναι όταν του δίνω το φάρμακο για να σταματήσω τους σπασμούς και παραλύει ολόκληρος και είναι και η πιό επικίνδυνη φάση γιατί τότε είναι που κάνουν εμετό και φυσικά υπάρχει ο κίνδυνος να πάθουν αναρρόφηση και να πνιγούν. Ασε τα σκέφτομαι και τρελαίνομαι ακόμη και τώρα και ας το έχω περάσει τόσες φορές. Αυτό που με παρηγορεί είναι οτι ήταν πάντα με πυρετό και τα εγκεφαλογραφήματα είναι φυσιολογικά. Τώρα έχουμε νέο εγκεφαλογράφημα μπροστά μας στις 01/04/2011 και βλέπουμε. Εύχομαι να σταματήσει το θέμα μας εδώ και μα μην έχουμε συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τρομακτικο! Κουραγιο και εύχομαι να μη σου ξανασυμβεί ποτε! Ηταν απο εμβόλιο και εσενα??

Στην δική μας περίπτωση δεν προέκυψε από το εμβόλιο προυπήρχε το θέμα απλά εκδηλώθηκε και στην περίπτωση που προανέφερα οπού είχαμε κάνει 2 εμβόλια ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ο μικρος εχει δυο μερες πυρετο οχι πολυ μεχρι 38.5 εχει φτασει τρομαζω στην ιδεα να μην το ξαναπαθει μπορει να συμβει τοσο γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου πιστευω να μιλησεις με τον παιδιατρο σου ειναι το καλυτερο...

Παντως αυτες τις μερες εναφιλικο μας ζευγαρι πηγε το παιδακι του 19 μηνων στο νοσοκομειο επαθε ακριβως αυτο και λιποθυμισε,πυρετικους σπασμους ειπαν και τους ειπαν οτι ηταν απο το μεβολιο που ειχε κανει εκεινες τις μερες...:(Ολα καλα βεβαια τωρα.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

...το πάθαμε το καλοκαίρι, η μικρή ανέβασε απότομα πυρετό στην παιδική χαρά, και όταν γύρισε το έπαθε μέχρι να δω το 39,4 στο θερμόμετρο. Τρομακτικό σοκ, αξέχαστο, μόνο όποιος το έχει ζήσει μπορεί να καταλάβει... μου κόπηκε το γάλα, μόλις είχα βγει από το μαιευτήριο με το δεύτερο μωράκι... σνιφ. Μπήκε στο νοσοκομείο μία εβδομάδα, δεν βρήκαν τίποτα και πήραμε οδηγίες... και ένα ειδικό φάρμακο να έχουμε πάντα μαζί μας, στο 37,5 δίνουμε αντιπυρετικό, δεν βάζουμε ΤΙΠΟΤΑ στο στόμα μέχρι να περάσουν οι σπασμοί, απλά μετράμε χρόνο για να πούμε στους γιατρούς, το παιδί σε πλάγια στάση, να αναπνέει καλά, κρύες κομπρέσες κλπ... Από τότε έχουν περάσει 8 μήνες, έχει ξαναπεράσει και 5 ιώσεις με πολύ πυρετό, δεν το ξαναέπαθε-ευτυχώς. Αλλά είμαστε με ένα θερμόμετρο στο χέρι, μεγάλη τρομάρα...Κουράγιο.

Μια φίλη μου το έπαθε χωρίς πυρετό, μέχρι και μαγνητική κάνανε, δε βρήκαν τίποτα, αλλά έπαιρνε το παιδί ένα αντιεπιληπτικό συρόπι αρκετούς μήνες και σιγά σιγά μείωναν την ποσότητα, τώρα καθόλου... και όλα καλά...

Ζουνάκι,είσαι η αγάπη μου.... (7.12.07)

... τώρα έχω και άλλη αγάπη... το αγοράκι μου! (27.6.10)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαποια εμβολια μπορουν να προκαλεσουν πυρετικους σπασμους, οπως το αντιγριπικο (ειδικα το ενισχυμενο για τη γουρουνογριπη) και αυτος ειναι ο λογος που σε καποιες χωρες (οπως στην αυστραλια) δεν το κανουν φετος σε παιδια μεχρι 6 ετων. Υπηρξαν πολλα τετοια κρουσματα...και στην Ελλαδα η γενικη οδηγια φετος ηταν να μη γινεται σε μικρα παιδια.

 

Τωρα σχετικα με το Ικα, εχω ακουσει πολλα περιστατικα που ο παιδιατρος κανει βιαστικα εμβολια χωρις να εξετασει αν ειναι καλα το παιδι και νομιζω οτι πρεπει ν αποφευγουμε να κανουμε εμβολια εκει, ειναι δυσκολοι καιροι, ολοι ζοριζομαστε οικονομικα αλλα σε τοσο σοβαρα θεματα, ειναι προτιμοτερο να εξεταζει το παιδι ο δικος μας παιδιατρος και να αποφασιζει αν πρεπει να γινει εμβολιο η οχι. Και φυσικα να ξερει οτι δεν τον πιεζουμε να κανει εμβολιο ντε και καλα επειδη πληρωνουμε επισκεψη αν υπαρχει η παραμικρη υπονοια οτι το παιδι δεν ειναι στην καλυτερη κατασταση..

 

Για τα διπλα εμβολια, αρκετοι γιατροι τα κανουν, μερικα θεωρουνται ασφαλη (οσο μπορει καποιος να ισχυριστει κατι τετοιο) αλλα η προσωπικη μου γνωμη ειναι καλυτερα να μη το ρισκαρουμε. Στο πρωτο μου γιο καναμε ενα εμβολιο το μηνα (αυτο ηταν και το συστημα της παιδιατρου) και θεωρω οτι και πολυ συχνα ηταν.

 

Σπυρακο περαστικα σας, θα ελεγα να προσεξεις πολυ στο εξης και να μη βιαστειτε για το επομενο εμβολιο. Αν μαλιστα ξανακανει κριση μετα απο εμβολιο να το ψαξεις πολυ καλα γιατι μπορει το παιδι να ανηκει σε ευπαθη ομαδα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ο μικρος εχει δυο μερες πυρετο οχι πολυ μεχρι 38.5 εχει φτασει τρομαζω στην ιδεα να μην το ξαναπαθει μπορει να συμβει τοσο γρηγορα?

 

σπυρακος, απ’ όσα ξέρω οι πυρετικοί σπασμοί εμφανίζονται το πρώτο 24ωρο. Μην έχεις ανησυχία μετά από δύο ημέρες πυρετό.

Περαστικά σας και να μην ξανασυμβεί ποτέ και σε κανένα παιδάκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι πυρετικοί σπασμοί πώς ακριβώς εκδηλώνονται? Δηλαδή στα ξαφνικά το παιδί αρχίζει και χτυπιέται? Κι εμείς τι άλλο μπορούμε να κάνουμε εκτός από το να περιμένουμε να περάσει η κρίση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλο μηνα

αν θες μπεσ να διαβασεις τι επαθα εγω τελος του φεβρουαριου με το μωρο μου ξαφνικα μελανιασε εχασε της αισθησεις του χωρις να ειναι αρρωστο .

ημουν στην δουλεια η μαμα μου τρελλαθηκε γιατι δεν ξεραμε φυσικα τι ειναι.

τον γυρισε αναποδα τον χτυπησε το παιδι δεν αντιδρουσε περασε ενα δεκαλεπτο που φανηκε αιωνας και το παιδι επανηλθε.τον πηγαεμ στον παιδων αμεσως μας ηπαν πυρετικοι σπασμοι εκεινη την ωρα ειχε 38 πυρετο .

του εκαννα παρα πολλες εξετασεις και μειναμε μεσα 8 μερες γιατι οπυρετος δεν επεφτε.μας εδωσαν ενα φαρμακο να εχουμε σπιτι σε περιπτωση που το ξαναπαθει.

μας ειπαν να μην τρομοκρατηθουμε να του γυρισουμε στο πλαι και θα συνελθει μονο του.τωρα ποσο ψυχραιμη να εισαι οταν βλεπεις το μωρο σου αναισθητο.

ευχομαι να μην το παθει ποτε ξανα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια μου. Βασικά τα διάβασα όλα τα προηγούμενα... η μικρή μου σήμερα έκανε ένα απότομο 39,2 από το πουθενά κι επειδή είχα ακουστά για τους πυρετικούς σπασμούς το ψάχνω. Ευτυχώς προς το παρόν δεν είχαμε κάποιο επεισόδειο και ο πυρετός έχει πέσει σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα...

 

Σήμερα γυρίσαμε από το Παίδων όπου νοσηλεύτηκε ο γιος μου μετά το πρώτο επεισόδιο πυρετικών σπασμών που είχε.

 

Ευτυχώς είχα διαβάσει για τους πυρετικούς σπασμούς, όταν η κόρη μου πριν δύο χρόνια είχε κάνει πυρετικά ρίγη (που φυσικά μπέρδεψα με σπασμούς) η παιδίατρος μου εξήγησε ακριβώς την διαφορά τους και την εικόνα του παιδιού σε κάθε περίπτωση, έτσι τους αναγνώρισα αμέσως κι έμεινα ψύχραιμη καθόλη την διάρκειά του επεισοδίου. Το αναφέρω αυτό γιατί υπήρχαν μανούλες στο νοσοκομείο που δεν είχαν ιδέα για όλο αυτό και φυσικά πανικοβλήθηκαν (λογικό βέβαια, όσο κι αν νομίζεις ότι μπορείς να το χειριστείς η εικόνα σε καθηλώνει)...

 

Όπως καταλαβαίνετε έχω πολλές ερωτήσεις πάνω στο θέμα που θα ήθελα να απαντηθούν από μανούλες (οι γιατροί για άλλη μια φορά μου δημιουργησαν περισσότερα ερωτήματα από αυτά που μου έλυσαν)... Υπάρχει μανούλα, ενεργό μέλος του φόρουμ, που να έχει αντιμετωπίσει πυρετικούς σπασμούς και παρακολουθεί το θέμα?

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα καταρχήν εγώ έχω δυστηχώς βέβαια μεγάλη εμπειρία και μπορώ να σου απαντήσω σε ότι θες απλά ίσως αργώ λίγο γιατί δεν έχω πολύ χρόνο και δεν μπαίνω κάθε μέρα φιλικά Μαργαρίτα

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια από τα ίδια όπως ίσως θα έχεις διαβάσει, το γνωρίζω το θέμα πολύ καλά και είμαι πρόθυμη να σου απαντήσω σε ότι θές, απλά ίσως να μην προλάβω πριν τις διακοπές μου, φεύγω αύριο και γυρίζω στις στις 27/08/11. Αν θες μπορούμε να τα πούμε κιόλας τηλεφωνικά, πάντωψς αν θέσεις τα ερωτήματα σου μέχρι και απόψε το βράδυ ίσως προλάβω να σου απαντήσω πρίν φύγω. Καλή σου μέρα και περαστικά σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια, τωρα ειδα τα μηνυματα σας! Δεν ειχε απαντησει καμμια απο εσας τις πρωτες μερες και νομιζα οτι δεν μπαινετε πια στο φορουμ!

 

Αν και τωρα ειμαι πιο ηρεμη απο οτι ημουν στις αρχες του μηνα, η βοηθεια σας θα ειναι πολυτιμη!

 

Πρωτα απο ολα, τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε? Μεχρι ωρας εχω δυο ψηφιακα και ενα υδραργυρου, στα ψηφιακα δεν εχω εμπιστοσυνη και τα χρησιμοποιουσα αρχικα επειδη δειχνουν γρηγοροτερα απο οτι το κλασσικο, δεν εχω δωσει δλδ ποτε αντιπυρετικο βασει του τι πυρετο δειχνει το ψηφιακο θερμομετρο... Τωρα ομως που πυρετος θεωρειται το 37,3 (αληθεια, εσεις ποτε δινετε αντιπυρετικο?) δεν θα παιξω με πολλες φορες θερμομετρηση. Στο νοσοκομειο ειχαν του μετωπου (με τις υπερυθρες) αλλα μου ειπαν οτι επισης δεν ειναι εμπιστοσυνης!

 

Απο οτι ειδα, σας εχουν χορηγησει κλυσματακια. Εμας μας εδωσαν το Epistatus, σιροπι με χρηση απο το στομα (συγκεκριμενα το βαζεις αναμεσα στο μαγουλο και τα δοντια). Για να ειμαι ειλικρινης, δεν εχω σκοπο να το χρησιμοποιησω, τουλαχιστον τωρα ετσι λεω... Για αυτον τον λογο δεν εχω σκοπο να το δωσω σε κανεναν αλλον εκτος απο εμενα. Ειναι πολυ δυνατο φαρμακο για να το εμπιστευθω σε δασκαλα του παιδικου σταθμου ειτε στην μαμα μου. Αυτο που εχω σκοπο να κανω ειναι να επιστησω σε ολους που εμπλεκονται με το παιδι την προσοχη οσον αφορα την συχνη θερμομετρηση, σε περιπτωση 37+ με παιρνουν τηλεφωνο, τους δινω οδηγιες ως προς το αντιπυρετικο και ξεκιναω αμεσα για να παρω το παιδι... Τι λετε? Εσεις πως χειριζεστε το θεμα του ηρεμιστικου?

 

Ο γιος μου εκανε πυρετικους σπασμους το δευτερο 24ωρο της ιωσης, η νευρολογος αρχικα απορησε αλλα μετα συμπληρωσε οτι ολα τα περιστατικα πυρετικων σπασμων που νοσηλευονταν εκεινη την στιγμη, ηταν στο δευτερο 24ωρο οποτε μαλλον ευθυνεται ο ιος για αυτο. Σε ολα τα επεισοδια που ειχατε (κι ελπιζω να εχετε οριστικα τελειωσει με αυτα) ηταν στο πρωτο 24ωρο?

 

Πωπω, εχω ενα σωρο ακομα να ρωτησω, Theodosi θελω πραγματικα να τα πουμε τηλεφωνικα καποια στιγμη (ευχαριστω τοσο πολυ για την προσφορα) οταν με το καλο γυρισετε απο τις διακοπες!

 

Αυτα προς το παρον, ελπιζω να μιλαμε μονο για να λεμε ποσο καλα παμε!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...