Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

αγγελακια τελεια τα νεα σας! το τραγουδι πιανει οντως γιατι καταλαβαινουν οτι κανουν κατι ευχαριστο! εμεις λεμε το "τσισα, τσισα, τσισα και κακα στο γιογιο παιδια.οχι ορθια, ουτε στην πανα, μονο στο γιογιο τα τσισα και τα κακα"

τρελαινεται και το τραγουδαει και μονη της!

σοφια σιγουρα βοηθαει στην αρχη να εχεις διπλα σου το γιογιο για να την προλαβαινεις. απαντησε πρωτα ομως στις ερωτησεις που πολυ σωστα εθεσε η αγγελακια και βλεπουμε τι αλλο μπορεις να κανεις, ναι?

περιμενουμε νεα σου

φιλακια κοριτσια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

spyni μηπως τα κακα να τα κανει στο γιογιο μεχρι να συνηθισει? ισως οντως να μην προλαβαινει να τρεξει στην τουαλετα. καταλαβαινεις, θα κοβεται μεχρι να φτασει κ το κραταει μεχρι τελευταια στιγμη.

 

τελικα τα καταφεραμε και καναμε στη λεκανη...μονο που αυτο εγινε μια φορα, πανηγυρισαμε, χαρηκαμε, τραγουδησαμε αλλα....ενω αυτο εγινε προχτες χτες δεν εκανε κακα καθολου...κατεβαζε μονη της το βρακακι, φταναμε μεχρι τη λεκανη αλλα μετανοιωνε...ελεγε οχι αλλα τσισα..τσισα τα λεμε ολα...και μεχρι τωρα τιποτα...της εβαλα λιγο λαδακι στον ποπο για να βοηθηθει αλλα..τζιφος...φοβαμαι θα γινει δυσκοιλια η θα παρει τη λεκανη απο φοβο...παντως δεν τα κανει ουτε στο μεσημεριανο/βραδινο υπνο που φοραει πανα...τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ γεια σας ειμαι καινουργια μαμα και εχω μια κορουλα 31 μηνων.Ξεκινησα το γιο-γιο εδω και μια εβδομαδα.ΤΣΙΦΟΣ.Κατουραει επανω της κι οταν την παω τουαλετα καθεται λεει αλλαν-νταλων και δεν κανει τιποτα.Εχουμε και καθισμα λεκανης.Και το μεσημερι για τον υπνο ξανα παμπερς.Εχω ανχωθει τρελα.ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ???:oops::oops::oops:

 

δεν εχω τρελλη εμπειρια, αλλα θα σου πω στην αρχη και εμενα ετσι ηταν οι δυο πρωτες ημερες..να φανταστεις κατουριοταν πανω της και ερχοταν να μου δειξει...τα νεα-νερα...δεν καταλαβαινε καν οτι ειναι και η ιδια βρεγμενη...θελει παντως επιμονη και υπομονη..και οχι πισωγυρισματα...δηλ. εμιες πανα μονο στον υπνο και επαναλαμβανουμε παντα εκεινη τη στιγμη οτι μολις εχουμε γενεθλια-αρχες Αυγουστου με το καλο!!-δε θα βαλουμε πανα ποτε-ποτε!!θα πουμε αντιο πανα!!τωρα αν μου δειξει μονη της οτι μπορει και νωριτερα θα δοκιμασω και νωριτερα...καλη υπομονη!!!

ελπιζω να δουν το μηνυμα σου και τα πιο εμπειρα κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites

επισης κατι που εμας μας βοηθησε πολυ ηταν τα βιβλιαρακια με αυτο το θεμα - δεν ξερω αν εχει ηδη αναφερθει-...στη δικη μου αρεσεουν πολυ τα βιβλια και το διαβαζαμε καιρο πριν δοκιμασουμε να βγαλουμε την πανα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τα αγγελακια για την βοηθεια.Οχι δεν την εκανα προετοιμασια κατευθειαν την εβγαλα το παμπερς.Παντως σημεραπου πηγαμε στην μητερα μου(ειναι σε αλλο χωριο)την φορεσα το παμπερς.Ειπα να την αφησω κανα δυο μερες και μετα να ξαναξεκινησω.Και πιο πολυ τις το εκανα γρηγορα γιατι την εγραψα σε παιδικο σταθμο και παιρνουνε παιδια που εχουνε καθαρισει απο πανες.:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νε με και εγώ καλημέρα σας .!!!!

τα φώτα θέλω από τις ποιο έμπειρες

 

 

 

έχουμε κόψη την επαφή μας με την πάνα εδώ και δυο εβδομάδες ακόμη και στον ύπνο δεν φοράμε

 

 

Το πρόβλημα είναι το εξής....

Δεν ξέρω κιόλας αν είναι πρόβλημα.....

Ο μικρός πάει για τσισα 4-5 φορές την ήμερα και 1-2-3 για κακά ανάλογα

 

Χτες ήμασταν στα καρφουρ και ενώ ήθελε τσισα τον έβγαλα τον πήγα στο αυτοκίνητο τον κάθισα στο γιογιό δεν έκανε με τίποτα σηκωνόταν ανήσυχος

έφυγα τρέχοντας

και σε 40 λεπτά έφτασα σπίτι

κρατήθηκε μέχρι να φτάσουμε σπίτι

τι κάνετε έξω ?

που πλένετε το γιογιό ?

και πως μπορώ να του μάθω να κατουρά όρθιος και να χαλαρώνει ?

φοβάμαι μην του δημιουργηθεί ψυχολογικό

αχ έχω κατά αγχωθεί

δεν υπάρχει περίπτωση να του φύγουν έξω άπλα θα κάνει υπομονή να γυρίσουμε σπίτι

 

Εχω παρει το φορητο γιογιο αλλα δεν το εχουμε χρησιμοποιησει. Τον εμαθα απο την αρχη να κανει τσισα ορθιος εξω. Τωρα πηγαινει μονος του στην τουαλετα, και χρησιμοποιει το γιογιο στο σπιτι μονο για τα κακα.

Στα σουπερ μαρκετ υπαρχουν τουαλετες. Και σιγουρα για τα αγορια ειναι πιο ευκολη διαδικασια!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχουμε 2 μερες τωρα που εχουμε αρχισει εκπαιδευση.εσεις οι πιο εμπειρες μανουλες για πειτε..ποτε καταλβαινεις οτι το παιδακι σου δεν ειναι ετοιμο..δεν την βλεπω πολυ θερμη αλλα ειναι πολυ αρχη ακομα πιστευω.εχτες που πηγαμε για μπανιο της φορεσα πανα στην διαδρομη 1 ωρα αποσταση.οταν βγαινουμε εξω ας πουμε τους φοραμε πανα η τ'αφηνουμε?μηπως ειναι πισωγυρισμα?να της βαζω βρακακι και ας εχουμε ατυχηματα?στο σπιτι συνηθως την αφηνω γυμνη χωρις βρακακι.

Link to comment
Share on other sites

γενικες οδηγιες:

ξεκιναμε την προετοιμασια πηγαινοντας μαζι τους στην τουαλετα και εξηγωντας τους τι κανουμε εκει.

μετα ξεκιναμε καθε πρωι μολις ξυπνησουν να τα παιρνουμε μαζι μας στην τουαλετα και να καθονται εκεινα στο γιογιο κι εμεις στην τουαλετα. οταν κανουν επιτελυος τσισα τα επιβραυεουμε και ξεκιναμε για το υπολοιπο της ημερας.

τα αφηνουμε χωρις πανα για καποιες ημερες για να ερθουν σε επαφη με την φυσικη τους αναγκη και τους εξηγουμε σε καθε ατυχημα με ομορφο τροπο οτι κανονικα πρεπει να κατσουν στο γιογιο. τα πηγαινουμε γιογιο στην αρχη περιπου καθε μια ωρα.

αλλες φορες θα κανουν και αλλες οχι. για τα κακα θα πρεπει να παιζουν στο γιογιο αρκετη ωρα για να χαλαρωσουν και να τα κανουν.

μπορει να παρει αρκετες ημερες η και εβδομαδες. ατυχηματα θα υπαρχουν πολλα ειδικα στην αρχη. πρεπει να οπλιζομαστε με πολλη υπομονη και επιμονη και χωρις πιεση να τα καθοδηγουμε.

επισης δεν πρεπει να ξεχναμε οτι μεχρι τωρα εχουν μαθει οτι τα τσισα και τα κακα πανε στην πανα και αυτος ο τροπος ειναι κατι καινουργιο που θα πρεπει να μαθουν.

Στον υπνο, καθως και στις βολτες βγαζουμε την πανα αφοτου εχουν μαθει το γιογιο κατα την διαρκεια της ημερας. οχι τελεια, αλλα να εχουν παρει μια ιδεα να εχουμε δηλαδη λιγα ατυχηματα κ οχι πολλα.

Συμπληρωστε κι αλλα εσεις κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις μανουλες

εχω φοβερα νεα σημερα

 

ακου protoula...

πρωτη μερα στο σχολειο χωρις πανα.....ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!!!!

ολο το σαβ/κο δεν της εφυγε τιποτα, ακομα κ βολτα που πηγαμε κρατουσα τ γιογιο κ ολα μια χαρα,

ειπα κ εγω λοιπον σημερα να το ρισκαρω στο σχολειο κ ο θεος βοηθος,

μου φανηκαν συνεργασιμες οι δασκαλες οταν τους το ειπα, μου ειπαν οτι να συμβει κ μια φορα δεν πειραζει..

εχω αγωνια τωρα να δω τι θα γινει

μαλλον μου εφερες γουρι protoula

τοση αλλαγη σε 3 μερες...

θα σας πω νεοτερα..

 

αν μας διαβαζει καποιος ασχετος θα λεει , " τι λενε αυτες, πως κανουν ετσι"

που να ηξερε τι κοπο κ τι τροπο θελει το ολο θεμα

 

:-P:razz::-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

γενικες οδηγιες:

ξεκιναμε την προετοιμασια πηγαινοντας μαζι τους στην τουαλετα και εξηγωντας τους τι κανουμε εκει.

μετα ξεκιναμε καθε πρωι μολις ξυπνησουν να τα παιρνουμε μαζι μας στην τουαλετα και να καθονται εκεινα στο γιογιο κι εμεις στην τουαλετα. οταν κανουν επιτελυος τσισα τα επιβραυεουμε και ξεκιναμε για το υπολοιπο της ημερας.

τα αφηνουμε χωρις πανα για καποιες ημερες για να ερθουν σε επαφη με την φυσικη τους αναγκη και τους εξηγουμε σε καθε ατυχημα με ομορφο τροπο οτι κανονικα πρεπει να κατσουν στο γιογιο. τα πηγαινουμε γιογιο στην αρχη περιπου καθε μια ωρα.

αλλες φορες θα κανουν και αλλες οχι. για τα κακα θα πρεπει να παιζουν στο γιογιο αρκετη ωρα για να χαλαρωσουν και να τα κανουν.

μπορει να παρει αρκετες ημερες η και εβδομαδες. ατυχηματα θα υπαρχουν πολλα ειδικα στην αρχη. πρεπει να οπλιζομαστε με πολλη υπομονη και επιμονη και χωρις πιεση να τα καθοδηγουμε.

επισης δεν πρεπει να ξεχναμε οτι μεχρι τωρα εχουν μαθει οτι τα τσισα και τα κακα πανε στην πανα και αυτος ο τροπος ειναι κατι καινουργιο που θα πρεπει να μαθουν.

Στον υπνο, καθως και στις βολτες βγαζουμε την πανα αφοτου εχουν μαθει το γιογιο κατα την διαρκεια της ημερας. οχι τελεια, αλλα να εχουν παρει μια ιδεα να εχουμε δηλαδη λιγα ατυχηματα κ οχι πολλα.

Συμπληρωστε κι αλλα εσεις κοριτσια!

μια χαρα τα ειπες

το βασικοτερο ειναι η υπομονη, κ χρειαζεται αρκετη απο αυτην

ποτε τιμωριες κ φωνες ειδικα σε αυτο το θεμα

 

κ ειπαμε ενα τραγουδακι βοηθαει παντα:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γενικες οδηγιες:

ξεκιναμε την προετοιμασια πηγαινοντας μαζι τους στην τουαλετα και εξηγωντας τους τι κανουμε εκει.

μετα ξεκιναμε καθε πρωι μολις ξυπνησουν να τα παιρνουμε μαζι μας στην τουαλετα και να καθονται εκεινα στο γιογιο κι εμεις στην τουαλετα. οταν κανουν επιτελυος τσισα τα επιβραυεουμε και ξεκιναμε για το υπολοιπο της ημερας.

τα αφηνουμε χωρις πανα για καποιες ημερες για να ερθουν σε επαφη με την φυσικη τους αναγκη και τους εξηγουμε σε καθε ατυχημα με ομορφο τροπο οτι κανονικα πρεπει να κατσουν στο γιογιο. τα πηγαινουμε γιογιο στην αρχη περιπου καθε μια ωρα.

αλλες φορες θα κανουν και αλλες οχι. για τα κακα θα πρεπει να παιζουν στο γιογιο αρκετη ωρα για να χαλαρωσουν και να τα κανουν.

μπορει να παρει αρκετες ημερες η και εβδομαδες. ατυχηματα θα υπαρχουν πολλα ειδικα στην αρχη. πρεπει να οπλιζομαστε με πολλη υπομονη και επιμονη και χωρις πιεση να τα καθοδηγουμε.

επισης δεν πρεπει να ξεχναμε οτι μεχρι τωρα εχουν μαθει οτι τα τσισα και τα κακα πανε στην πανα και αυτος ο τροπος ειναι κατι καινουργιο που θα πρεπει να μαθουν.

Στον υπνο, καθως και στις βολτες βγαζουμε την πανα αφοτου εχουν μαθει το γιογιο κατα την διαρκεια της ημερας. οχι τελεια, αλλα να εχουν παρει μια ιδεα να εχουμε δηλαδη λιγα ατυχηματα κ οχι πολλα.

Συμπληρωστε κι αλλα εσεις κοριτσια!

 

Πολύ ωραίες και περιεκτικές οι οδηγίες σου!!!Ευχαριστούμε!!!

 

Λοιπόν, πήραμε γιογιό!!!

 

Κάτσαμε σήμερα το πρωί, μόλις ξύπνησε, αρκετή ώρα, διαβάσαμε και παίξαμε, αλλά τσίσα...μηδέν!!!Το γελοίο??Μόλις είπα ΟΚ, δεν πειράζει και σηκώθηκε, πήγαμε στο μπάνιο να πλυθώ και ξαφνικά την ακούω να λέει κακά, να πιάνει πιπί και να...κατουράει!!!!Εννοείται της είπα δεν πειράζει, κτλ κτλ...την άφησα χωρίς πάνα για λίγο και μετά έπρεπε να φύγω, της έβαλα πάνα και τώρα κοιμάται, επίσης με πάνα...Οπότε το απόγευμα θα μείνουμε χωρίς πάνα, σκέφτομαι...Για να δούμε...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

αγγελακια συγχαρητηρια! περιμενω νεα σου!

πιστευω ομως οτι δεν σου εφερα γουρι, αλλα απλα σου εδωσα μια ωθηση και πιστεψες οτι ΕΣΥ θα τα καταφερεις!

 

babystar αυτα ειναι καλα νεα! ετσι πρεπει! σιγα σιγα θα δεις οτι με το που ξυπναει κ καθεται στο γιογιο θα τα κανει! μπραβο σας!

Link to comment
Share on other sites

babystar αυτα ειναι καλα νεα! ετσι πρεπει! σιγα σιγα θα δεις οτι με το που ξυπναει κ καθεται στο γιογιο θα τα κανει! μπραβο σας!

 

Θα σε ζαλίσω, αλλά έχω μείνει έκπληκτη!

 

Όλη μέρα δεν είχε κάνει κακά, οπότε το απόγευμα που έφαγε, κατάλαβα ότι θα κάνει και όταν μου είπε κακά, απλά μου το επιβεβαίωσε...

 

Της λέω "πάμε στο γιογίο να κάνουμε κακά?" και τι μου λέει?? "γιογιό!"-έμεινα σέκος...-και αρχίζει και το ψάχνει...Το βρήκαμε, κάτσαμε λίγη ώρα, αλλά και πάλι, μόλις σηκώθηκε έκανε τσίσα και μετά από λίγο με έσπρωχνε και φώναζε κακά, κακά, οπότε κατάλαβα ότι ήθελε να μείνει μόνη...Πήγε πίσω από το τραπέζι και...της πήγα διακριτικά το γιογιό (δεν ήθελε ούτε να με δει!) και...έκανε κακά-φυσικά εκτός γιογιό!Τα μαζέψαμε, τα βάλαμε στο γιογιό, μετά τουαλέτα και...γειά σας κακά, με γέλια και χαρές!!!

 

Τώρα την έχω με βρακάκι και ακόμα δεν έχει κάνει τίποτα...

 

Μιλάμε πρέπει να το ονομάζω οι περιπέτειες ενός...αφοδεύματος!!!!

 

(μπορεί να είναι χαζομάρες όλο αυτό, αλλά δεν περίμενα με την πρώτη μέρα να πει γιογιό και να το ψάχνει-άσχετα που δεν έκανε τίποτα, εγώ είμαι χαρούμενη!!!)

 

Επίσης, άλλο άσχετο, της φοράω πάνες υφασμάτινες, ξέχασα να το αναφέρω...Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

επειδη φοραει υφασματινες εχει πιο γρηγορη εξελιξη, οπως κι η δικια μου.

αυτο με τα κακα που περιγραφεις μου το εκανε κι εμενα καποιες φορες μεχρι να το συνηθισει, αλλα εσεις προχωρατε με πολυ γρηγορους ρυθμους! μπραβο σας!

πολυ χαρηκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused:Κοριτσια γεια σας.Οπως σας ειχα γραψει ξεκινησα την διαδικασια κι εγω για την διακοπη του παμπερς.Απο περιεργια επισκευτηκα την παιδιατρο μας και την ρωτησα γι αυτο το θεμα.Μου ειπε οτι πρεπει η μικρη μου να κοψει πρωτα την πιπιλα και το μπιμπερο που πινει γαλα και μετα το παμπερς.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ:?::?::?:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:confused::confused:Κοριτσια γεια σας.Οπως σας ειχα γραψει ξεκινησα την διαδικασια κι εγω για την διακοπη του παμπερς.Απο περιεργια επισκευτηκα την παιδιατρο μας και την ρωτησα γι αυτο το θεμα.Μου ειπε οτι πρεπει η μικρη μου να κοψει πρωτα την πιπιλα και το μπιμπερο που πινει γαλα και μετα το παμπερς.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ:?::?::?:

 

Σου εδωσε κάποια εξήγηση για αυτό???

 

Προσωπικά έχω δει πολλά παιδάκια με πιπίλα που όμως δε φοράνε πάνα, οπότε τη βρίσκω λίγο άσχετη τη συσχέτιση των δυο...

 

Για το μπιμπερό δε θα σχολιάσω..Αν ήταν έτσι όμως, θα έπρεπε ο άντρας μου μέχρι τα 13 του να φοράει πάνα :cool:!!!

 

Πώς τα συσχετίζει τα δυο ο γιατρός σου??

 

Είχα ακούσει και διαβάσει για "σημάδια" του πότε το παιδί είναι έτοιμο να καθαρίσει, αλλά για αυτά τα "σημάδια" δεν είχα ξανακούσει...:roll:

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες:(:(:(:(

παει η χαρα μου ενα σαβ/κο ηταν κ περασε

απο την δευτερα παλι ξεχασαμε γιογιο κ τουαλετα, η το θυμομαστε μετα εορτης...την πηγα στο σχολειο χωρις πανα την δευτερα κ την τριτη, αλλα τιποτα, ολα πανω...η διευθυντρια μου ειπε να της ξαναβαλω πανα στο σταθμο...αλλα κ ατο απιτι τα ιδια κανει...

δεν το πιστευω,:confused::confused::confused::confused: και οι 2 μερες που ηταν ολα μια χαρα τι εγιναν?:confused::confused: τι επαθε παλι ξαφνικα, θα την αφησω τωρα χαλαρη, δεν θα ασχοληθω για μερικες μερες να δω τι θα κανει κ πως θα τα παει...

δεν ξερω πια, περιεργο παιδι...ολα τα εχω κανει πια κ η χαρα κραταει λιγο:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

αγγελακια κουραγιο μανουλα!

υπαρχουν φασεις που τα παιδακια μας γυρνανε λιγο πισω και μετα ξανα προς την δοξα τραβουν!

μην της φορεσεις πανα στο σπιτι και μην σταματησεις την προσπαθεια γιατι θα ειναι μετα σαν να ξαναξεκινας απο την αρχη.

το πιο πιθανον ειναι τις 2 μερες στο σχολειο να μην της εδωσαν πολυ σημασια στο συγκεκριμενο θεμα και για αυτο και να ειχε τα ατυχηματα.

επισης πρεπει να εχεις κατα νου οτι οταν παιζουν με τα αλλα παιδακια, ξεχνιουνται η ακομα και δεν θελουν να διακοψουν το παιχνιδι τους.

αφοτου συνηθισει να τα κανει τελειως στο γιογιο, θα δεις οτι οταν θα παιζει με τα παιδακια θα ζηταει και να παει.

μην απελπιζεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1510691b4ubf7xxgd.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου κόρη 3,5 ετών δεν μπορεί να συγκρατήσει τα τσίσα της το βράδυ. Την ημέρα κόψαμε το pampers , το ίδιο και το μεσημέρι που κοιμάται αλλά το βράδυ.... Τι άλλο να κάνω;:rolleyes:

url=http://www.xarakas.gr]line_flow_blue_beg_girl_time_1110344400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gifline_flow2_beg_girl_time_1163912400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif/url]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας!

παμε πολυ καλα χωρις να λεω μεγαλα λογια, πιστευω σε λιγες μερες την κοψαμε..

εχτες ολη μερα εκανε κακα και τσισα στο γιογιο.ετρεχε γρηγορα οταν της ερχοταν.

σημερα εκανε συγκαμα στον ποπο.δεν μπορω να καταλαβω γιατι.η αληθεια ειναι οτι δεν κανει οσα κακα εκανε οταν φοραγε την πανα.τα κακα της δεν ηταν σκληρα παντος.επειδη την θηλαζω ακομα και τρωει παρα πολλα φρουτα εχει πιο νερουλα κακα γενικα.μου λεει μαμα κακα παμε στο γιογιο αλλα μου λεει δεν μπορω ποναω καιει και κλαιει,ετσι της εβαλα πανα για 2 λεπτα που τα εκανε και την εβγαλα αμεσως.το χει παθει καμια μανουλα αυτο με το συγκαμα?

Link to comment
Share on other sites

αγγελακια κουραγιο μανουλα!

υπαρχουν φασεις που τα παιδακια μας γυρνανε λιγο πισω και μετα ξανα προς την δοξα τραβουν!

μην της φορεσεις πανα στο σπιτι και μην σταματησεις την προσπαθεια γιατι θα ειναι μετα σαν να ξαναξεκινας απο την αρχη.

το πιο πιθανον ειναι τις 2 μερες στο σχολειο να μην της εδωσαν πολυ σημασια στο συγκεκριμενο θεμα και για αυτο και να ειχε τα ατυχηματα.

επισης πρεπει να εχεις κατα νου οτι οταν παιζουν με τα αλλα παιδακια, ξεχνιουνται η ακομα και δεν θελουν να διακοψουν το παιχνιδι τους.

αφοτου συνηθισει να τα κανει τελειως στο γιογιο, θα δεις οτι οταν θα παιζει με τα παιδακια θα ζηταει και να παει.

μην απελπιζεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1510691b4ubf7xxgd.gif

το ξερω οτι ξεχνιουνται, κ στο σπιτι το ιδιο κανει, παιζει η βλεπει παιδικα κ βαριεται...αυτο ειναι που την φρεναρει, κ αυτο ακριβως με αγχωνει, οτι ειναι το νου της αλλου...

που θα παει................

εγω κουραζομαι προς στιγμης αλλα μετα ενταξει μου περναει...

το θεμα ειναι οτι δεν θελει καθολου την πανα ουτε την μερα ουτε το βραδυ, κ περιμενω να κοιμηθει για να της την βαλω,,,κανει πολλα στον υπνο της, κ εκει θα με δυσκολεψει το ξερω....

ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινεις

:cool::cool::cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Για να απαντησω στην baby star η παιδιατρος ειπε οτι οταν πινει γαλα απο το μπμπερο εχει ακομα την εικονα του θηλασμου και δεν μπορει να ελενξει τους σφηκτιρες τις.Δεν ξερω κοριτσια εχω πελαγωση.Το μονο καλο που βγηκε απ"ολη την ιστορια ειναι οτι κοψαμε την πιπιλα.Παντως ποτε τη φοραω παμπερς ποτε βρακακι και οποτε το φοραει τα κανει επανω της.Μαλλον εγω δεν προσπαθω πολυ και βλεπω για του χρονου την προσπαθεια.:oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια καλημερα εχουμε ξεκινησει και εμεις την προσπαθεια εδω και 1 εβδομαδα παμε καλα ( και ο γιος και η κορη μου ) ιδιαιτερα η κορη μου κανει και κακα στο γιο γιο απλα εχει αρχισει η κορη μου και και δεν θελει καθολου την πανα ουτε το βραδυ και καθε φορα που παω να τησ την φορεσω κλαιει και μου λεει μαμα οχι πανα βρακακι

πχ χτες το βραδυ μετα απο κλαμα της βαζω πανα και απο πανω βρακακι και την εβαλα για υπνο μετα απο 1 ωρα που πηγα να την δω στο δωματιο της ειχε βγαλει και το βρακακι και την πανα και ηταν γυμνη της την ξανα βαζω και σημερα το πρωι την ξανα βρηκα γυμνη και στεγνη

SOS πως πρεπει να το χειριστω , εχετε παρομοια εμπειρια

 

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου κόρη 3,5 ετών δεν μπορεί να συγκρατήσει τα τσίσα της το βράδυ. Την ημέρα κόψαμε το pampers , το ίδιο και το μεσημέρι που κοιμάται αλλά το βράδυ.... Τι άλλο να κάνω;:rolleyes:

καποια παιδια αργουν να κοψουν την βραδυνη πανα.

εχετε αποκλεισει ιατρικους λογους?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...