Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

mamavicky καλη αρχη!

nefelirene μας ειχε τυχει κι εμας ενα ατυχηματακι αν θυμασαι. δεν θα σε παει πισω, μην ανησυχεις.

g stone θα σταματησει τον παιδικο το καλοκαιρι?

 

protoula θα σταματήσει όλο τον Άυγουστο. Μέχρι τότε πως να το χειριστώ όμως;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το ιδιο προβλημα εχω κ εγω. τον αυγουστο κλεινουν, κ το πρωι πανα απο το μεσημερι κ μετα χωρις πανα, τωρα κατι παει να κανει, της φευγουν λιγα συνηθως κ παει κ κανει υπολοιπα τουαλετα, το θεμα ειναι οτι τα κρατει πολυ ωρα αρα ειναι ετοιμη, γιατι ομως δεν παει αμεσως? ειναι τωρα κ 3 μηνες που το παλευω,,ισως δεν ηταν ετοιμη στην αρχη, τωρα φαινετα ετοιμη, αλλα ετσι θα παει μεχρι τον αυγουστο?φοβαμαι να την παω χωρις πανα στον σταθμο, ειναι κρατικος κ οι δασκαλες τα θελουν λιγο πιο ετοιμα πιστευω,,ειναι βρεφικος σταθμος,

Link to comment
Share on other sites

μόλις είδα μια τεχνική στη "νταντά αμέσου δράσεως" που τη σκεφτόμουν κι εγώ. θα τον ξυπνάω τη νύχτα να τον πηγαίνω τουαλέτα κι έτσι θα του χαλάσω τη συνήθεια κάπως να βρέχει τη πάνα κι επίσης έχουμε λιγότερες πιθανότητες "ατυχήματος", αφου θα αδειάζει μια φορά η κύστη του μέσα στη νύχτα. wish me luck, απόψε ξεκινάμε!

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

η μια μικρη μου (διδυμα ειναι) την εκοψε την αργια του πασχα..η αλλη δεν προλαβε, μας βλεπω καλο αυγουστο...μεχρι τοτε οπως παει, να ευχομαστε να το κοψουν μονα τους μεχρι τοτε..εχω σρχισει να απογοητευομαι

good luck:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

protoula θα σταματήσει όλο τον Άυγουστο. Μέχρι τότε πως να το χειριστώ όμως;

εφοσον θα εχεις μονο 1 μηνα στην διαθεση σου, να ξεκινησεις στο σπιτι απο τωρα κανονικα ωστε με το που κλεισει ο σταθμος του βγαζεις κ την πρωινη πανα κ σε 2 βδομαδες ειναι ετοιμο το παιδι!

μετα τον σεπτεμβρη θα εισαι χωρις πανα στον σταθμο και χωρις προβληματα απο τις δασκαλες (θελω να πιστευω:D)

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα εχω κ εγω. τον αυγουστο κλεινουν, κ το πρωι πανα απο το μεσημερι κ μετα χωρις πανα, τωρα κατι παει να κανει, της φευγουν λιγα συνηθως κ παει κ κανει υπολοιπα τουαλετα, το θεμα ειναι οτι τα κρατει πολυ ωρα αρα ειναι ετοιμη, γιατι ομως δεν παει αμεσως? ειναι τωρα κ 3 μηνες που το παλευω,,ισως δεν ηταν ετοιμη στην αρχη, τωρα φαινετα ετοιμη, αλλα ετσι θα παει μεχρι τον αυγουστο?φοβαμαι να την παω χωρις πανα στον σταθμο, ειναι κρατικος κ οι δασκαλες τα θελουν λιγο πιο ετοιμα πιστευω,,ειναι βρεφικος σταθμος,

ειναι που μπερδευεται το παιδι επειδη αλλες φορες φοραει πανα και αλλες οχι. ενα καλο κολπο ειναι να της θυμιζεις εσυ να πηγαινει στην τουαλετα αν την βλεπεις οτι παιζει πχ και ξεχνιεται.

ετοιμη ειναι μην αμφιβαλεις για αυτο. τον αυγουστο αστην χωρις πανα και το πρωι και απο σεπτεμβρη θα σαι κι εσυ χωρις πανα στο παιδικο.

Link to comment
Share on other sites

και εμεις εχουμε σημειωσει μια προοδο, μπορω να πω...η μικρη μας ειναι 22 μηνων και ειναι τωρα 4-5 μερες που δε φοραμε πανα παρα μονο στον υπνο....τα τσισα τα λεει κανονικα με λιγα ατυχηματα...πολλη δουλεια εχουμε για τα κακα....καλη συνεχεια σε ολους...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους

 

 

Ξεκινησαμε γιο γιο το Σαββατο στα διδυμακια μου οταν τους πηγαινω οκ κανουν αλλα χθες το απογευμα που τους αφησα 5: 30-8:00 με βρακακια ο γιος μου κατουρηθηκε πανω του 5 φορες και η κορη μου 2 ( παραλληλα σε αυτο το διαστημα καθε 20΄30΄πηγαιναμε και στο

γιογιο) help τι πρεπει να κανω για να μου τα λενε................

 

Υ.Γ το πρωι που ειναι στην γιαγια φορανε πανε μετα το απογευμα προσπαθω εγω να μαθουν το γιο γιο

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα andedantinos...

γιατι δεν τα βαζει και η γιαγια το πρωι?το πολυ πολυ να πλενετε κανα βρακακι παραπανω...σιγα σιγα θα συνηθισουν και θα μαθουν να τα κρατανε...εμενα ο γιος μου αντεχει μεχρι και 2 ωρες ειδικα αν ειμαστε εξω και εχουμε 2 εβδομαδες περιπου που ξεκινησαμε.... ακομα ουτε εμενα τα λεει αλλα που θα παει καποια στιγμη θα τα πει και μονος του... ειναι μικρος ακομα...αρχικα πρεπει να τους γινει συνηθεια! αληθεια εσυ που εχεις διδυμα εχεις δυο γιογιο ή καθονται εναλαξ μια το ενα και μια το αλλο?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα andedantinos...

γιατι δεν τα βαζει και η γιαγια το πρωι?το πολυ πολυ να πλενετε κανα βρακακι παραπανω...σιγα σιγα θα συνηθισουν και θα μαθουν να τα κρατανε...εμενα ο γιος μου αντεχει μεχρι και 2 ωρες ειδικα αν ειμαστε εξω και εχουμε 2 εβδομαδες περιπου που ξεκινησαμε.... ακομα ουτε εμενα τα λεει αλλα που θα παει καποια στιγμη θα τα πει και μονος του... ειναι μικρος ακομα...αρχικα πρεπει να τους γινει συνηθεια! αληθεια εσυ που εχεις διδυμα εχεις δυο γιογιο ή καθονται εναλαξ μια το ενα και μια το αλλο?

 

Καλημερα και σε εσενα

ειπα να ξεκινησω πρωτα εγω να δουμε πως τα παμε και μετα να μπει και η γιαγια στο παιχνιδι .....Εμενα ειναι 2 χρονων και 2 μηνων και θελω τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ να πανε παιδικο και πρεπει να τα λενε ( για αυτο εχω αγχωθει εαν θα τα καταφερω )

Εσενα δηλαδη δεν σου λεει μαμα τσισα , απλα τον πηγαινεις εσυ ,,,,,,,,,,,,,,,,,,?Ποσο καιρο εχετε ξεκινησει το γιο γιο

Εμεις εχουμε στο μπανιο 2 γιο γιο ενα γαλαζιο και ενα ροζ ( ο καθενας το δικο του )

 

Καλη συνεχεια και καλη υπομονη

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου τα λεει ακομα... μοονο μια φορα ειπε για τα κακα.....(!)... εχω 2 εβδομαδες που τον ξεκινησα.... τις πρωτες 2-3 μερες παρατηρεις καθε ποση ωρα περιπου τα κανουν και αναλογως πρατεις... εσυ θα τα βαζεις....δεν μπορουν ακομα να σου λενε.... ειναι πολυ νωρις....σιγα σιγα θα τους γινει συνηθεια και μετα θα αρχισουν να τα λενε....οσο για τον παιδικο... εμας ειναι βρεφικος και ακολουθουν την ιδια τακτικη με το σπιτι... δηλαδη τον πηγαινουν τουαλετα ανα τακτα χρονικα διαστηματα κι ας μη τα λεει...

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου τα λεει ακομα... μοονο μια φορα ειπε για τα κακα.....(!)... εχω 2 εβδομαδες που τον ξεκινησα.... τις πρωτες 2-3 μερες παρατηρεις καθε ποση ωρα περιπου τα κανουν και αναλογως πρατεις... εσυ θα τα βαζεις....δεν μπορουν ακομα να σου λενε.... ειναι πολυ νωρις....σιγα σιγα θα τους γινει συνηθεια και μετα θα αρχισουν να τα λενε....οσο για τον παιδικο... εμας ειναι βρεφικος και ακολουθουν την ιδια τακτικη με το σπιτι... δηλαδη τον πηγαινουν τουαλετα ανα τακτα χρονικα διαστηματα κι ας μη τα λεει...

 

Σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση

Link to comment
Share on other sites

ANDEDANTINOS μην αγχώνεσαι θέλει χρόνο και να ασχοληθείσ μαζί του με χαρά και χαμόγελο δεν χρειάζεται ανχος

σαν βασικά άρχει θα τον βάζεις εσύ στο γιογιό ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΕΣΕΙ θα σου πρωτινά να το αφήσεις χωρίς πάνα θα έχετε ατυχήματα αΛαλ θα καταλάβει το στεγνό και το βρεγμένο ποιο εύκολα

 

σε κάθε ατύχημα όμορφα του χαμογελάς και του λες την επόμενη θα προλάβουμε να τα κάνουμε στο γιογιό κάθε φόρα που τα ακνει στο γιογιό θα κάνεις πανυγιρακια σωστό

καλή αρχή και ότι χρειαστείς στειλε κ πμ

.....

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ γω τα νέα μου!!

Η μικρή μου νομίζω ότι το συνήθισε το γιογιο. Πλέον όλο κ πιο συχνά λέει τα τσισάκια της κ πλέον νιώθω πιο ασφαλής να τη βγάλω έξω με βρακάκι κ όχι πάμπερς. Λίγο με τα κακά έχουμε ένα θέμα, αλλά πού θα πάει, θα το μάθουμε κ αυτό.

 

φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ANDEDANTINOS μην αγχώνεσαι θέλει χρόνο και να ασχοληθείσ μαζί του με χαρά και χαμόγελο δεν χρειάζεται ανχος

σαν βασικά άρχει θα τον βάζεις εσύ στο γιογιό ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΕΣΕΙ θα σου πρωτινά να το αφήσεις χωρίς πάνα θα έχετε ατυχήματα αΛαλ θα καταλάβει το στεγνό και το βρεγμένο ποιο εύκολα

 

σε κάθε ατύχημα όμορφα του χαμογελάς και του λες την επόμενη θα προλάβουμε να τα κάνουμε στο γιογιό κάθε φόρα που τα ακνει στο γιογιό θα κάνεις πανυγιρακια σωστό

καλή αρχή και ότι χρειαστείς στειλε κ πμ

 

 

σε ευχαρσιτω παρα πολυ

θα ακολουθησω τις συμβουλες σου και θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους

 

 

Ξεκινησαμε γιο γιο το Σαββατο στα διδυμακια μου οταν τους πηγαινω οκ κανουν αλλα χθες το απογευμα που τους αφησα 5: 30-8:00 με βρακακια ο γιος μου κατουρηθηκε πανω του 5 φορες και η κορη μου 2 ( παραλληλα σε αυτο το διαστημα καθε 20΄30΄πηγαιναμε και στο

γιογιο) help τι πρεπει να κανω για να μου τα λενε................

 

Υ.Γ το πρωι που ειναι στην γιαγια φορανε πανε μετα το απογευμα προσπαθω εγω να μαθουν το γιο γιο

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

σιγουρα οταν καποιες φορες φορανε πανα και καποιες οχι, τα πηγαινει πισω γιατι τα μπερδευει. μια λυση θα ηταν να φορανε βρακακι κ στην γιαγια.

απτην αλλη τα ατυχηματα σαν αυτο που ειχατε ειναι μες το προγραμμα. μετα τις 2 εβδομαδες θα λιγοστεψουν κατα πολυ. εσυ πρεπει να συνεχισεις ως εχει και θα δεις θεαματικα αποτελεσματα, απλα ειναι μονο μια βδομαδα που μαθαινουν ειναι νωρις για να τα λενε μονα τους. θα το κανουν αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ γω τα νέα μου!!

Η μικρή μου νομίζω ότι το συνήθισε το γιογιο. Πλέον όλο κ πιο συχνά λέει τα τσισάκια της κ πλέον νιώθω πιο ασφαλής να τη βγάλω έξω με βρακάκι κ όχι πάμπερς. Λίγο με τα κακά έχουμε ένα θέμα, αλλά πού θα πάει, θα το μάθουμε κ αυτό.

 

φιλια

 

123510vl41zvzjt7.gif

Link to comment
Share on other sites

ειναι που μπερδευεται το παιδι επειδη αλλες φορες φοραει πανα και αλλες οχι. ενα καλο κολπο ειναι να της θυμιζεις εσυ να πηγαινει στην τουαλετα αν την βλεπεις οτι παιζει πχ και ξεχνιεται.

ετοιμη ειναι μην αμφιβαλεις για αυτο. τον αυγουστο αστην χωρις πανα και το πρωι και απο σεπτεμβρη θα σαι κι εσυ χωρις πανα στο παιδικο.

το ξερω οτι μπερδευεται το παιδακι, κ αυτο με στεναχωρει κ με αγχωνει λιγο , γιατι δεν μπορω να κανω αλλοιως,

νασαι καλα για την συμβουλη σου,

κ εγω πιστευω οτι τ αυγουστο θα πανε ολα καλα

κ σε ολες τις αλλες μαμαδες που το παλευουν:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τις συμβουλές σας...

 

Μην πέσετε να με βαρέσετε ότι η μικρή μου είναι μικρή για να καθαρίσει...

 

Διαβάστε αν έχετε όρεξη και μετά πείτε μου τη γνώμη σας παρακαλώ...

 

Λοιπόν, από πολύ μικρή, η μικρή μου όταν έκανε κακά, φαινότανε...

 

Πάντα λοιπόν της έλεγα "έκανες κακά?".Έτσι έμαθε και εδώ και 4-5 μήνες λέει "κακά" όταν είναι να τα κάνει ή ακόμα και αν αεριστεί (το λέει και ΜΕΤΑ κάνει κακά ή αερίζεται!). Και πιάνει και τον ποπό της κάποιες φορές και γελάει!

 

Της πήρα ένα καθισματάκι για την τουαλέτα, πιο πολύ για παιχνίδι..Κάθεται...Όταν είμαι σπίτι και πει "κακά" τη βάζω (ΟΜΟΛΟΓΩ ΌΧΙ συστηματικά, μάλλον βαριέμαι). Το θέμα είναι ότι ενώ λέει κακά, ενώ κάθεται στην τουαλέτα, δεν τα κάνει εκεί, αλλα μόλις της ξαναβάλω πάνα...Σα να της φεύγουν μέχρι να την ξεντύσω και να τη βάλω στην τουαλέτα..Επίσης, 2-3 φορές, έλεγε κακά, αλλά της ξέφυγαν και τα έκανε στο πάτωμα...(της είχα βγάλει την πάνα, αλλά δεν είχα προλάβει να της την ξαναβάλω-την είχα αφήσει γυμνή για να δω τι θα κάνει).

 

Πλέον, αν τη ρωτήσεις πού είναι τα τσίσα και πού τα κακά, δείχνει το αντίστοιχο σημείο. Αν κάνει τσίσα, πιάνει το πιπί της (όχι πάντα).

 

Σήμερα, στην παιδική χαρά, άρχισε να φωνάζει "κακά-κακά-κακά!",ήξερα ότι θα κάνει, γιατί δεν είχε κάνει μετά το φρούτο-έχει συνήθως συγκεκριμένες ώρες που τα κάνει...Της λέω λοιπόν, "κανε αγάπη μου κακά"...Οπότε εκανε...Το όλο σκηνικό, το είδε μια μαμά και μου λέει, "καλά, σου είπε κακά και την άφησες??"

 

"Και τι να έκανα?", της λέω..."Ας την έβαζες παρακεί να τα κάνει, είναι έτοιμη να καθαρίσει..."

 

Με έβαλε σε πολλές σκέψεις, γιατί ποτέ δεν το πήρα σοβαρά...και δεν το έκανα συστηματικά...

 

Από Ιούλιο, είμαι με άδεια, για 2 μήνες (εκπαιδευτικός) και σκέφτομαι μήπως να το κάνω λίγο πιο συστηματικά και φυσικά ψωρίς πίεση ή άγχος...

 

Α, κάτι τελευταίο, ΔΕΝ θέλει ΚΑΘΟΛΟΥ, αλλά καθόλου, την πάνα...Για να τη φορέσουμε, έχουμε πάλη...

 

Επίσης, με πιάνει λίγο φόβος μήπως όντως το παιδί είναι έτοιμο να καθαρίσει και δεν το καταλαβαίνω (δεν έχω άλλη εμπειρία)...Μια ξαδέρφη μου μου είχε πει ότι ο ένας της γιος, 1,5 χρονών,της ζητούσε κακά, αλλά αυτή βαριότανε τότε να τον βοηθήσει και ακόμα σήμερα (3 χρονών) δεν έχει καθαρίσει, απλά δεν το ζητάει...Και μου είχε πει ότι αν τον είχε καθαρίσει τότε, δεν θα υπήρχε τώρα πρόβλημα...

 

Τι λέτε έμπειρες μανούλες για όλο αυτό???

 

Συγγνώμη για το σεντόνι, αλλά είναι και ακόμα πολλά που δεν είπα...Απλά ανέφερα τα βασικά στοιχεία...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

babystar 1ον μην ξαναπεις οτι ειναι μικρο, μια χαρα ειναι ηλικιακα.

2ον το μωρακι σου παραειναι ετοιμο, δεν χρειαζεται να σου δειξει περισσοτερα στοιχεια, αυτα φτανουν κ περισσευουν!

3ον θεωρω οτι ειναι αρκετα μικρο για να πηγαινει γρηγορα στην τουαλετα για αυτο και προτεινω το γιογιο για αρχη.

ειναι πιο βολικο στο να καθεται και μπορεις να το μεταφερεις στα υπολοιπα δωματια του σπιτιου. αυτο πρεπει να το κανεις γιατι αν δεν ειναι σε σημειο που να το βλεπει στην αρχη θα το ξεχναει.

ατυχηματα θα εχεις, στο προγραμμα ειναι κι αυτα.

προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να ξεκινησεις αμεσα γιογιο και να κυκλοφορειτε με βρακακι πλεον.

(δες και αυτο το ποστ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20508&page=13)

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε κι εμείς επιτέλους την εκπαίδευση, για να πετάξουμε τις πάνες. Αφότου επί έξι ημέρες λερώσαμε κάθε γωνιά του σπιτιού, την έβδομη έγινε το θαύμα και αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε το γιο-γιο. Χθες και σήμερα έμεινε τελείως καθαρή, εκτός από το μεσημέρι που μετά από δυο αποτυχημένες προσπάθειες στο γιο-γιο, έκανε τα κακά της πάνω της.Υποθέτω όμως, πως για τα κακά παίρνει λίγο περισσότερο χρόνο το καθάρισμα, έτσι δεν είναι; Εξάλλου το παιδάκι με προειδοποίησε και μου ζήτησε το γιο-γιο, απλώς δεν κατάφερε να χαλαρώσει και είχαμε το ατυχηματάκι. Αν σκεφτείς ότι πριν από οκτώ ημέρες έκανε πιπί και κακά στην πάνα της και δε μας ζητούσε ποτέ να την αλλάξουμε, ούτε την ενοχλούσε να τα έχει για ώρες,πάλι καλά σκέφτομαι. Τα μεσημέρια τώρα που της φοράμε πάνα μένει στεγνή και στεγνή ήταν και χθες το βράδυ. Επίσης, της φοράμε πάνα στη βόλτα. Να βγάλουμε πρώτα την πάνα στη βόλτα και μετά την πάνα στον ύπνο; κι αν ναι σε πόσο καιρό; είναι μόνο δυο μέρες τώρα που τα κάνει στο γιο-γιο. Στην τουαλέτα δεν έχουμε επιχειρήσει ακόμη. Σε πόσο καιρό να το επιχειρήσουμε να κάνουμε την μετάβαση εκεί; Είναι που με έχει αγχώσει κι εμένα ο παιδικός.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! εμενα ειναι 33 μηνών και πριν 2 μερες με ενημερωσαν απο τον παιδικο οτι ειναι καιρος να αρχισουμε την εκπαιδευση! και ετσι και εγινε και η αληθεια με βοηθουν αρκετα! δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αλλα νομιζω φοβαται να κατσει και να κανει. του αγορασα και καθισματακι τουαλετας και γιογιο αλλα καθετε μερικα δευτερολεπτα και μετα μου λεει οτι τελειωσε χωρις να κανει κατι, με αποτελεσμα ουτε σε 5 λεπτα αργοτερα να τα κανει πανω του στο βρακακι! μηπως του δημιουργησα καμια φοβια αθελα μου? εχτες ηρθε η ωρα που ξερω οτι κανει κακα του και τον πηρα στην τουαλετα και τα κρατουσε και δεν καθοταν ουτε στο γιογιο ουτε στο καθισματακι με αποτελεσμα να τα κανει σαν στεκοταν! (οπως τα εκανε στο πανακι) εγω επειδη εκεινη την ωρα αγχωθηκα παρα πολυ τον πιεσα (μεγαλο λαθος μου) για να κατσει αλλα σταθηκε αδυνατον! ειναι φυσιολογικο αυτο? δεν εχω καμια αλλη βοηθεια στο σπιτι και φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερω! και για αυτο και αγχωνομαι.. μηπως ομως το μεταφερνω και αυτο στο παιδι μου? βασικα μονο εχτες εγινε αυτο που αγχωθηκα και τον πιεσα (ηταν και πολυ ασχημη μερα) την προηγουμενη μερα ειμουν πολυ χαλαρη και οταν τα κανει πανω του του λεω οτι δεν πειραζει και οτι την επομενη φορα θα τα καταφερουμε και οτι μαζι θα προσπαθησουμε και θα τα καταφερουμε... γενικα εχω υπομονη αλλα εχτες δεν ξερω τι επαθα!

FI3Yp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε κι εμείς επιτέλους την εκπαίδευση, για να πετάξουμε τις πάνες. Αφότου επί έξι ημέρες λερώσαμε κάθε γωνιά του σπιτιού, την έβδομη έγινε το θαύμα και αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε το γιο-γιο. Χθες και σήμερα έμεινε τελείως καθαρή, εκτός από το μεσημέρι που μετά από δυο αποτυχημένες προσπάθειες στο γιο-γιο, έκανε τα κακά της πάνω της.Υποθέτω όμως, πως για τα κακά παίρνει λίγο περισσότερο χρόνο το καθάρισμα, έτσι δεν είναι; Εξάλλου το παιδάκι με προειδοποίησε και μου ζήτησε το γιο-γιο, απλώς δεν κατάφερε να χαλαρώσει και είχαμε το ατυχηματάκι. Αν σκεφτείς ότι πριν από οκτώ ημέρες έκανε πιπί και κακά στην πάνα της και δε μας ζητούσε ποτέ να την αλλάξουμε, ούτε την ενοχλούσε να τα έχει για ώρες,πάλι καλά σκέφτομαι. Τα μεσημέρια τώρα που της φοράμε πάνα μένει στεγνή και στεγνή ήταν και χθες το βράδυ. Επίσης, της φοράμε πάνα στη βόλτα. Να βγάλουμε πρώτα την πάνα στη βόλτα και μετά την πάνα στον ύπνο; κι αν ναι σε πόσο καιρό; είναι μόνο δυο μέρες τώρα που τα κάνει στο γιο-γιο. Στην τουαλέτα δεν έχουμε επιχειρήσει ακόμη. Σε πόσο καιρό να το επιχειρήσουμε να κάνουμε την μετάβαση εκεί; Είναι που με έχει αγχώσει κι εμένα ο παιδικός.

Καλη αρχη κ σε εσας!

ναι παιρνει, ειδικα αν εχει μαθει να τα κανει ορθια. θελει να κατσει στο γιογιο παιζωντας και να χαλαρωσει για 1η φορα. θα γινει κι αυτο μην αγχωθεις.

βγαλε πρωτα την πανα του υπνου, εφοσον ξυπναει στεγνη.

μετα απο καμια βδομαδα βγαλε και της βολτας.

εχεις χρονο μπροστα σου. κατ ' αρχας ποσο ειναι η μικρη σου? μπορει να ανεβοκατεβει μονη της την τουαλεττα η θελει βοηθεια?

καλυτερα ειναι να μαθει τελειως πρωτα το γιογιο κ μετα να κανεις την μεταβαση στην τουαλετα. βοηθαει το να πηγαινετε μαζι αφου τα κανει στο γιογιο κ να τα χαιρετατε στην τουαλετα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...