Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχχχχχχχχχ και εγώ 3 χρόνια έχω να κοιμηθώ!!! Ο δικός μου συνήθως με ξύπναγε για νερό μέχρι που έβαλα το ποτηράκι του δίπλα του και σταμάτησε να με ξυπνάει για λίγο καιρό!! Μετά άρχιζε να βγάζει διάφορες φοβίες και δεν ξέρω πώς είχε καταφέρει να τον κοιμίζω χαιδεύοντας τον μένοντας δίπλα του κτλ κτλ μέχρι που εδώ και ένα μήνα σχεδόν είχε εγκατασταθεί στο κρεββάτι μας!!! Αφήστε που αν ξύπναγε και δεν είμασταν μαζί του να κοιμόμαστε και εμείς θελαμε δεν θέλαμε γινόταν χαμός από το κλάμα!!! Δεν άντεξα άλλο τα νεύρα μου κουρέλια και φυλακισμένη δίπλα του μόνιμα!! Εν τω μεταξύ αν με έχανε μες στο σπίτι όταν είμασταν ξύπνιοι πάλι φώναζε σαν τρελός! Ούτε τουαλέτα με την ησυχία μου δεν μπορούσα να πάω!! Πήρα το βιβλίο Κοιμήσου, παιδί μου, το οποίο το ήξερα αλλά ο τρόπος μου φαινόταν πολύ σκληρός για να τον εφαρμώσω....δεν θα τον άντεχε ο μπαμπάς και δεν θα γινόταν τίποτα πίστευα!!! Αλλά είπα ΩΣ ΕΔΩ δεν πάει άλλο πρέπει να κοιμηθώ για να είμαι μια ήρεμη και καλή μαμά πια και να ξεπεράσει και τις φοβίες που νόμιζε ότι έχει!!! Εχθες το βράδυ ήταν το πρώτο βράδυ και το πιο δύσκολο πιστεύω και τα έκανε όλα εκλαιγε , φωναζε έβριζε για να τον βάλω τιμωρία κατουρήθηκε έκανε εμετό φωναζε βοήθεια, γδυνότανε πηγαινε στο κρεββατι μας και καλα κρυβότανε για να κοιμηθεί αλλά εγώ βράχος (η ψυχούλα μου το ξέρει:oops::oops:)!!! Να έχω να καθυσηχάζω τον μικρό ανά 3 λεπτά όπως γράφει το βιβλίο και συγχρόνως να προσπαθώ να ησυχάζω και τον μπαμπά ότι μια μέρα είναι θα περάσει και οτι ειναι για το καλό του και για το καλό όλων μας!!! Τελικα έκανε φασαρια από 20.30-22.30 και 00.30-01.30 ώσπου το πήρε απόφαση και κοιμήθηκε και στο τέλος μας έδιωχνε κιόλας.....:shock::shock: Σήμερα το μεσημέρι το ίδιο πάλι άρχισε να ψιλοκλαίει πήγα 1 φορα και τον καθυσήχασα και αφού είχε και ένα μπωλ μπροστα στη μούρη του μη τυχόν και κάνει εμετό (εκείνος το ήθελε) τελικά κοιμήθηκε ήσυχα και ωραία και ξύπνησε 1 ώρα μετά χωρίς κλάματα (όπως συνήθιζε να κάνει)!!! Και επιτέλους εγώ μπόρεσα και έκανα και τις δουλίτσες μου χωρίς τον φόβο ότι να τώρα θα ξυπνήσει και θα με φωνάξει και άντε να περιμένω δίπλα του μέχρι να κοιμηθει!!! Απόψε το βράδυ είναι η συνέχεια και ο θεος βοηθος!!!! Νεότερα αύριο!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Εχθες το βράδυ αρχισαμε την διαδικασία του ύπνου στις 20.00!! Διαβάσαμε παραμυθάκι στο καθιστικο πλύναμε δόντια πήγαμε τουαλέτα φιλήσαμε τον μπαμπα του είπε σ' αγαπάω και καληνύχτα!!! Τον έβαλα στο κρεββάτι στις 20.24!! Έκλαιγε και στισ 20.27 πήγα να του μιλήσω!! Ηταν όρθιος με το μπωλ μπροστά του γιατί είχε κάνει λίγο εμετό, παίρνω το μπολ το πλένω και τον ξαναβάζω!! Μετά σηκώνεται για κατούρημα (κλαίγοντας εννοείται) αλλά εμείς βράχοι (εγώ δηλαδή)!! 20.32 τον ξαναπηγαίνω στο κρεββάτι του και 20.34 σιγή.........Αυτό ήταν τελείωσε κοιμήθηκε!!! Ξύπνησε κάποια στιγμή μες στη νύχτα γιατί έψαχνε το μπώλ και τίποτα άλλο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχθες το βράδυ έκλαψε μόνο για ένα λεπτό και κοιμήθηκε! Ξύπνησε κάποια στιγμή τα ξημερώματα γιατί ήθελε τουαλέτα και πήγε μόνος του!! Μετά δεν νομίζω να ξανακοιμήθηκε μεχρι τισ 8 που με ρώτησε για να σηκωθει!!! του έφτιαξα γάλα και τον άφησα να δει παιδικά και να έρθει να με ξυπνήσει μόλις τελειώνανε τα σούπερ ζωάκια που βλέπει δηλαδη στις 09.30!!! Σήμερα το μεσημέρι έκλαιγε και πήγα στο 3λεπτο του μίλησα και τέλος!!! Νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΗΝ ΣΤΕΛΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2.5ΧΡ.ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΗΣ .ΕΠΙΝΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ Κ ΜΕΤΑ ΕΦΕΥΓΑ.ΕΠΑΙΖΕ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΚΛΑΚΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΕ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΥΠΝΟΣ.ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.ΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ.ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΞΑΠΛΩΝΑ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΤΗΝ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΥΠΝΟΣ.ΕΙΧΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΥΤΟ.ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙ 2 ΩΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ.ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΝΤΥΣΑΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΑΓΙΟ ΒΑΣΙΛΗ ΝΑ ΤΗΣ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΔΩΡΑ.ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΕΔΙΝΕ ΤΑ ΔΩΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ.Ε ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΕΡΕΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΠΙΑΣΕ.ΠΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙ ΤΗΣ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΝ ΦΙΛΑΩ Κ ΦΕΥΓΩ.ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΙ 1.5 ΩΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.Η ΠΟΡΤΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΜΕ ΦΩΝΑΖΕΙ ΚΑΜΙΑ 20 ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕΣΑ,ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΟΧΙ ΘΕΛΕΙ ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΑ ΟΧΙ ΘΕΛΕΙ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ Κ ΛΕΕΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΜΑΜΑ.ΧΘΕΣ ΤΗΝΠΗΡΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ Κ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΤΗΣ Κ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΑΦΗΣΕ Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΛΕΟΝ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ 0ΜΩΣ ΑΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΦΕΡΕΙ Κ ΑΠΟ ΚΑΤΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ?ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙ.ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ .ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 4 ΞΥΠΝΑΕΙ ΦΩΝΑΖΕΙ ΚΛΑΙΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ.ΕΧΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ 6 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ.ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 18 Κ ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους!

Ο μικρούλης μου είναι 2,5 ετών. Εδώ κ έναν χρόνο δυστυχώς ή ευτυχώς... έχει μάθει να κοιμάται μαζί μας στο κρεβάτι μας. Οι λόγοι...πολλοί (ιώσεις που πέρασε, διακοπές που μεσολάβησαν και κοιμόμασταν για 20 μέρες και οι τρεις μαζί, κλπ κλπ). Βέβαια πριν μάθει να κοιμάται στο κρεβάτι μας, η διαδικασία ύπνου ήταν...να ξαπλώνει μαζί μου στο κρεβάτι μας (ή με την μητέρα μου τα μεσημερια π τον κρατάει) και να κοιμάται. Κατόπιν τον έπαιρνα αγκαλίτσα κ τον έβαζα στη κούνια του όπου συνήθως κοιμόταν ως το πρωί. Από ένα σημείο κ ύστερα, μεγάλωσε...πονήρεψε...τι να πω...έγινε το φυσικό επακόλουθο, να ξυπνάει σαν τον πέρνω αγκαλιά να τον πάω στη κούνια του. Οπότε ξεκίνησε να κοιμάται μαζί μας μέχρι πρωίας... Ο σύζυγος και εγώ δεν είχαμε πρόβλημα με αυτό.. λέμε κάποια στιγμή και για όλη την υπόλοιπη ζωή του θα κοιμάται χωρίς εμάς...ε, για 2-3 χρόνια που θα κοιμόμαστε μαζί...εξάλλου λείπουμε όλα τα πρωινά στις δουλειές μας...και μας αρέσει που τον έχουμε μαζι το βράδυ! Τον "χορταίνουμε" λιγάκι παραπάνω...:)

Ομολογουμένως...έχουμε γίνει και οι δύο σαν σίγμα τελικό αλλά είπαμε.... δεν πειράζει!

Τώρα όμως τελευταία ο μικρός μας γίνεται όλο και πιο απαιτητικός! Αν έχουμε φωτάκι αναμμένο..δεν κοιμάται..γιατί χαζεύει...θέλει να σηκώνεται..να παίζει.. Αν πάλι δεν έχουμε φωτάκι αναμμένο..χμμ.. λέει να το ανάψουμε γιατί θέλει να βλέπει τη μαμά του...(καλά εγώ λιώνω όταν τον ακούω στο σκοτάδι να λέει "Τέλω να βλέπω τη μαμά μου..δεν βλέπω τη μαμά μου" ...αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης). Επίσης, θέλει να του λέμε καμια 10ρια παραμύθια..., σηκωνεται και μου ζητάει νερό (έχω το ποτήρι του δίπλα μου στο κομοδίνο) μέχρι να κοιμηθεί ...γύρω στις 4-5 φορές...χμμ..και διάφορα τέτοια που όπως καταλαβαίνετε...από τις 21:30 περίπου που ξαπλώνουμε..πάει 23:00 και...για να κοιμηθεί! Αν έχεις την κούραση σου..το όλο θέμα γίνεται λιγάκι Γολγοθάς. Το ίδιο φυσικά συμβαίνει κ το μεσημέρι και φυσικά θέλει απόλυτη ησυχία για να κοιμηθεί!

Μέχρι που προχθές το βράδυ ...τα είδαμε όλα! Ενώ κοιμήθηκε στις 22:00 περίπου...στις 24:00 ξύπνησε. Έπινε συνέχεια νερό, ήθελε ένα παραμύθι που του είχα αγοράσει το ιδιο απόγευμα, ήθελε παιχνίδια, ξαναήθελε νερό....ουφ...οσο τα θυμάμαι....Κατά τις 03:00 τα ξημερώματα ο άντρας μου...τα φτυσε...πήρα τον μικρό και πηγαμε στο σαλόνι....Ξαπλωσα μαζί του στον καναπέ και κατέληξε να κοιμηθεί στις 06:00πμ και αφου του έδωσα λίγο Depon γιατί σκέφτηκα μήπως τον ενοχλούν τα δοντάκια του! Α, σε όλο αυτό το διάστημα συνέχεια έπινε νερό (περίπου 5 μεγάλα ποτήρια ..αυτά τα παιδικά) με αποτέλεσμα να κατουρήσει 2 πιζάμες του αν και του άλλαξα 3 φορές πάνα λόγω υπερφόρτοσης... Ξύπνησε στις 09:30πμ κατουρημένος και πάλι μέχρι την κοιλιά! Ε, βέβαια με τόσο νερό!!! Αποτέλεσμα...να μην πάω χθες ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος στη δουλειά...ήμασταν και οι 2 κουρέλια..δεν γινόταν με τίποτα! Ο σύζυγος όμως μου είπε πως γενικά...τον έχω κακομάθει..οτι του κάνω όλα τα χατιρια, οτί δεν ακούει κανέναν...και άλλα τέτοια ωραία πράγματα! Έχω φτάσει στο σημείο λοιπόν να αναρωτιέμαι..μήπως τελικά πέφτω θύμα εκμετάλευσης του μικρού θεού μου; Μήπως όντως από την λατρεία που του έχω...δεν συμπεριφέρομαι σωστά; Εντάξει, γενικά...κάνει αταξίες και ζημιούλες..αλλά όλα τα παιδάκια λίγο πολύ έτσι δεν κάνουν; Δεν θέλω να του σηκώνω χέρι και δεν ξέρω αν μπορώ να τον βάζω "τιμωρία"....δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια...αλλά δεν μου πολυάρεσει...(ακουστικά τουλάχιστον) σαν μέθοδος! Προσπαθώ με συζήτηση να τον κάνω να καταλαβαίνει πως κάποια πράγματα που κάνει δεν είναι σωστα ή ειναι επικίνδυνα, του λέω πως κάτι που έκανε με στεναχώρησε ή με θύμωσε..και γενικά του περιγράφω τα συναισθήματα μου και πως δεν νομίζω να θέλει να στεναχωρεί τη μανούλα του..ή τον μπαμπά ή την γιαγιά.... (που τον κρατάει τα πρωινά) Η μητέρα μου τον μαλώνει τα πρωινά και τον κουβεντιάζει και αυτή! Μήπως όμως δεν το χειρίζομαι σωστά; Μήπως τελικά τον έχω "κακο-καλο...μάθει"; Μηπως ακόμη και στον ύπνο...με χειρίζεται εκείνος όπως θέλει; Δεν ξέρω...πείτε καμια γνώμη βρε παιδιά! Ααααα...επίσης κάνω και ένα ακόμη λάθος και του λέω πως ο κακός λύκος παίρνει τα παιδάκια που δεν κοιμούνται...μεγάλη ανοησια μου...το ξέρω...πρέπει να το σταματήσω αυτό το τροπάρι...και σκανδαλιά επικύνδινη αν κάνει...αυτό του λέω για να τον φρενάρω...όταν έχει εκτροχιαστεί τελείως...Σίγουρα, έχει παίξει και αυτό ρόλου...που δεν θέλει να αποχωρηστεί το κρεβάτι μας... Τώρα έχω ξεκινήσει και του αναφέρω την καλή νεραιδούλα που προσέχει όλα τα παιδάκια του κόσμου όταν κοιμούνται..και πως μόλις κοιμηθεί, η καλή νεραιδα έρχεται και ξαπλωνει δίπλα στο μαγουλάκι του και δεν αφήνει κανέναν να τον πειράξει..... :) Ετσι..για να ισοσταθμίσω λίγο την βλακεία που έκανα και ανέφερα τον λύκο :(

1000 συγνώμη για το σεντόνι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

AX KOΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΕΛΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΝΤΥΣΕΙ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΑΓΙΟ ΒΑΣΙΛΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΔΩΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΠΑΛΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ Κ ΘΑ ΤΗΣ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΔΩΡΑΚΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΕΠΙΝΕ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ ΦΙΛΑΚΙΑ Κ ΕΦΕΥΓΑ .ΕΚΑΝΕ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΕ ΜΙΛΟΥΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ.ΑΥΤΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ(ΤΟΣΟ ΚΡΑΤΗΣΕ Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ)ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕ ΘΕΛΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΗΣ Κ ΕΡΧΟΤΑΝ ΜΕΣΑ .ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΚΑΝΕ ΒΕΒΑΙΑ Κ ΕΜΕΤΟ ΥΠΕΚΥΨΑ ΚΑΙ ΕΓΩ(ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΚΩΣ)ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10 Κ ΒΑΙΝΩ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 11.30.Α!ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΥ ΚΟΨΑΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ .ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΕΔΩΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΗΤΑΕΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ.ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΝΤΥΣΩ ΤΗΝ ΝΟΝΑ ΤΗΣ ΝΕΡΑΙΔΑ(ΧΑΧΑΧΑΧΧΑ)ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΙΑΣΕΙ.ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλά παιδιά μπήκα να πω τον πόνο μου και είδα ότι υπάρχουν και άλλα...θύματα των φοβερών δίχρονων και ότι τουλάχιστον δεν είμαστε μόνοι μας!

 

Εμείς δυσκολευόμασταν από την αρχή και δυσκολευόμαστε ακόμη να την κοιμίσουμε με διάφορες φάσης αυξομοίωσης του προβλήματος. Δεν πιστεύω να υπάρχει κάτι που να μην έοχυμε δοκιμάσει, έχω καλύψει και όλη τη βιβλιογραφία επί τούτου. :-)

 

Της παίρνει τελευταία 2-3 ώρες να κοιμηθεί αλλά ότνα κοιμάται ευτυχως... κοιμάται για τα καλά, σπάνια ξυπνάει πλεόν τη νύχτα!

 

Εμείς την μετακινήσαμε από το κρεβάτι μας στο κρεβάτι της στο δωμάτιό της εύκολα, γιατί πήραμε ένα πολύ ωραίο κρεβατάκι (όχι ακριβό, από ΙΚΕΑ) με ουρανό και το ονομάσαμε "σπιτάκι" της. Για να αποκοιμηθεί όμως πρέπει να είναι ένας από τους δύο (κυρίως εγώ) μαζί της στο κρεβάτι της (είναι αρκετά μεγάλο και φαρδύ) . Τουλάχιστον τεντώνουμε λίγο την πλάτη μας μετά στο δικό μας κρεβάτι! Μέχρι να κοιμηθεί όμως κόλαση! Εκεί που κλείνει τα μάτια ξαφνικά πετάγεται "πού είναι το αρκουδάκι μου;" "θέλω γαλατάκι" κλπ. Στις κραυγές αυτές δεν δίνω πάντα σημασία, συχνά είναι απλά αφορμές για μα μην κοιμηθεί, αλλά γενικά φροντίζω να έχει το αρκουδάκι της και να έχει πιει γαλατακι.

 

Α, Σοφία, αυτό με τις νεράιδες το εφάρμοσε ο άντρας μου και πέτυχε, της είπε πως αν κοιμηθεί θα έρθουν οι νεράιδες να χορέψουν μαζί της. Έπιανε για μια βδομάδα περίπου...

 

Αυτά, λοιπόν, κουράγιο στους ξαγρυπνισμένους!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πωπωπωπω ιδια ακριβως περιπτωση με τν δικο μου! εχω να κοιμηθω ανθρωπινα σχεδον 2 χρονια!!!!!!!!!!!!!!

κοιμαται λιγο.... με πολυ κουνημααααααα......... και................. ΜΑΖΙ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!

Οτι ωρα κοιμηθουμε τσουπ... κ αυτος!!!

αμα τον βαλεις πιο νωρις μας ακουει ολο το τετραγωνο...........

το πιο τρελο ειναι αυτο που ειπε μια κοπελα πιο πανω... θελω και αλλο παιδι αλλα??????????? πως??????????? ο πιτσιρικος στην μεση δεν αφηνει τον μπαμπα ουτε τα μαλακια της μαμας του να χαιδεψει,

μου χαιδευει ο καημενος ο αντρας μου το κεφαλι και του βαζει τις φωνες! αν ειναι δυνατον!!!

Υπομονη κοριτσακια μου!!! ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

line_m121_beg_40_time_1250136000_text_ef20e3e9efeae1f220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δυσκολευόμασταν από την αρχή και δυσκολευόμαστε ακόμη να την κοιμίσουμε με διάφορες φάσης αυξομοίωσης του προβλήματος. Δεν πιστεύω να υπάρχει κάτι που να μην έοχυμε δοκιμάσει, έχω καλύψει και όλη τη βιβλιογραφία επί τούτου. :-)

 

Της παίρνει τελευταία 2-3 ώρες να κοιμηθεί αλλά ότνα κοιμάται ευτυχως... κοιμάται για τα καλά, σπάνια ξυπνάει πλεόν τη νύχτα!

 

Εμείς την μετακινήσαμε από το κρεβάτι μας στο κρεβάτι της στο δωμάτιό της εύκολα, γιατί πήραμε ένα πολύ ωραίο κρεβατάκι (όχι ακριβό, από ΙΚΕΑ) με ουρανό και το ονομάσαμε "σπιτάκι" της. Για να αποκοιμηθεί όμως πρέπει να είναι ένας από τους δύο (κυρίως εγώ) μαζί της στο κρεβάτι της (είναι αρκετά μεγάλο και φαρδύ) . Τουλάχιστον τεντώνουμε λίγο την πλάτη μας μετά στο δικό μας κρεβάτι! Μέχρι να κοιμηθεί όμως κόλαση! Εκεί που κλείνει τα μάτια ξαφνικά πετάγεται "πού είναι το αρκουδάκι μου;" "θέλω γαλατάκι" κλπ. Στις κραυγές αυτές δεν δίνω πάντα σημασία, συχνά είναι απλά αφορμές για μα μην κοιμηθεί, αλλά γενικά φροντίζω να έχει το αρκουδάκι της και να έχει πιει γαλατακι.

 

Α, Σοφία, αυτό με τις νεράιδες το εφάρμοσε ο άντρας μου και πέτυχε, της είπε πως αν κοιμηθεί θα έρθουν οι νεράιδες να χορέψουν μαζί της. Έπιανε για μια βδομάδα περίπου...

 

Αυτά, λοιπόν, κουράγιο στους ξαγρυπνισμένους!

Τουλάχιστον εσένα, κοιμάται και με τον μπαμπά. Εμένα, αν δεν πάω εγώ, δεν υπάρχει περίπτωση λέμε. Προχθές το βράδυ, την έβαλα για ύπνο από τις 9.30, όπως κάθε μέρα (ναι το ξέρω, δεν βάζω μυαλό, ούτε ε΄γω, ούτε αυτή).

Στις 11.30, την άφησα μόνη της να κοιμηθει, δεν άντεχα άλλο.

Μέχρι τις 12.30 καθόταν στην πόρτα του δωματίου της και ...με περίμενε.:-(

Την πήρε ο άντρας μου, την έβαλε στον καναπέ, μπας και κοιμηθεί. Μπαααα..... Τελικά κατά τις 1.00 παρέδωσα τα όπλα, την ξαναπήγα στο κρεβάτι της και τελικά κοιμήθηκε (αφού έκατσα μαζί της εννοείτε):-(

Το πρωί στις 7.30 ήταν όρθια!!!!! :shock::shock:

Το μεσημέρι, είδα, αποείδα, δεν κοιμήθηκε τελικά.....

Το απόγευμα, πήγαμε βόλτα επειδή είχε έρθει ο αδελφός μου από Αθήνα με τα παιδάκια του και ήθελε να παίξει με τα ξαδελφάκια (και εγώ να δω τον αδελφούλη μου, οπότε δεν μπόρεσα να την βάλω τιμωρία να μην πάει βόλτα).

Duracell παιδιά μέχρι τις 11.00!!!!!!! Μόλις μπήκαμε στο αυτοκίνητο έπεσε τελικά ξερή.

Πως αντέχει???

Εγώ πως αντέχω???:-(

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διάβασα αυτό το θέμα και το παρήγορο της υπόθεσης είναι ότι δεν είμαστε οι μόνοι. Δυστυχώς έχω και εγώ ένα κοριτσάκι 25 μηνών που είναι εξαρτημένη στον ύπνο. Αρχικά δεν μπορούσε να κοιμηθεί αν δεν έπεφτα και εγώ μαζί της. Την έπερνε ο ύπνος μετά από 1-1,5 ώρα αλλά τουλάχιστον ηρεμούσαμε. Από τότε που γεννήθηκε η αδερφούλα της τα πράγματα έχουν χειροτερέψει δραματικά. Αφού περνάμε τον κύκλο θέλω κακά, νεράκι, να πω καληνύχτα στον μπαμπά, να δώσω φιλάκι στο μωρό κτλ και τελικά ξαπλώνει στο κρεβάτι και την πάρει ο ύπνος, μόλις σηκωθώ από δίπλα της ξυπνάει και κλαίει. Είναι ικανή να κλαίει για ώρες μέχρι να πάω να ξαναξαπλώσω δίπλα της. Το πρόβλημα είναι ότι πλέον ξυπνάει και το μωρό και κλαίει και εκείνο και δεν μπορώ να την αφήσω να κλαίει μέχρι να αποκοιμηθεί. Παρότι έχουμε πάρει κανονικό μονό κρεβάτι για να χωράω και εγώ δεν είναι ότι καλύτερο να στριμωχνώμαστε και οι δυό μας εκεί για όλη την νύχτα. Επίσης πολλές φορές αφήνω πράγματα να κάνω για την ώρα που θα κοιμηθούν τα παιδιά ή απλά θέλω να καθίσω και να χαλαρώσω με τον μπαμπά τους. Έχουν αρχίσει και σπάνε τα νεύρα μου και δεν ξέρω πως να αλλάξω την κατάσταση.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και από μένα ... ανακάλυψα το φόρουμ εντελώς τυχαία, ψάχνοντας κι εγώ μια λύση για το πρόβλημα του ύπνου ....

Βλέπω ότι είναι κάπως παλιές οι απαντήσεις (από το 2009), ελπίζω όμως να διαβάσει κάποιος και το δικό μου ποστ και να με βοηθήσει με κάποιον τρόπο ...

Λοιπόν, έχω έναν γιό 3 ετών που σε γενικές γραμμές είναι ένα ήρεμο παιδί. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, παίζει, βλέπει κινούμενα σχέδια, ζωγραφίζει και ότι κάνει ένα παιδάκι σε αυτή την ηλικία, τέλος πάντων ...

Το μεσημέρι, πάντα το ζητάει από μόνος του να κοιμηθεί .... Μετά τις 2:00 συνήθως είναι η ώρα που κοιμάται και θα ξυπνήσει γύρω στις 5:00 με 5:30. Το απόγευμα, ειδικά το καλοκαίρι, κουραζόταν πολύ γιατί πηγαίναμε και για μπάνιο αλλά και γιατί έπαιζε πολύ με τα άλλα παιδάκια στη γειτονιά (μένουμε στην επαρχία και έχουμε ακόμη γειτονιά ευτυχώς!).

Το βράδυ όμως, όσο κουρασμένος κι αν είναι μας δυσκολεύει πολύ στο να κοιμηθεί ... Πρέπει να πάει 12:30 με 1:00 και αυτό με πολύ κόπο και βάσανα ...

Έχω δοκιμάσει το να δει DVD, να του διαβάσω παραμύθι, να ξαπλώσω δίπλα του μέχρι να αποκοιμηθεί αλλά τίποτα ....

Μετά τις 10:00 είναι σαν να του έχεις δώσει αναβολικά και κάνει σαν δαιμονισμένο!

Ενώ τον έχω κάνει μπανάκι, του έχω δώσει να φάει κάτι ελαφρύ (συνήθως γάλα), εκεί κατά τις 10:00 τον πιάνει μια λύσσα κακιά τι να σας πώ!!!

Έχω και μια κόρη 10 ετών η οποία τώρα λόγω σχολείου κοιμάται το αργότερο στις 10:00 και κοιμούνται στο ίδιο δωμάτιο σε κουκέτα ... ούτε το ότι έχει παρέα την αδελφή του στο δωμάτιο βοηθάει ...

Με τον άνδρα μου έχουμε απελπιστεί ... δεν έχουμε ούτε μια στιγμή για μας ... είτε ο ένας είτε ο άλλος αναγκαστηκά ξαπλώνει μαζί του για να τον κοιμήσει και φυσικά αποκοιμιόμαστε κι εμείς από την κούραση ...

Κάτι πρέπει να υπάρχει, κάποιος τρόπος για να ηρεμεί και να κοιμάται έστω και στις 11:00 ...

Εγώ δουλεύω και ξυπνώ κάθε πρωί (εκτός ΣΚ) στις 6:00 και γυρίζω στο σπίτι γύρω στις 5:00 το απόγευμα ... και πρέπει να κάνω και όλα όσα πρέπει (σιδέρωμα, μαγείρεμα, μάζεμα το σπίτι, κλπ.) και αυτό το πράγμα με τον ύπνο του μικρού με έχει εξαντλήσει εντελώς ...

Δεν το συζητώ ότι δεν υπάρχει προσωπικός χρόνος για μας σαν ζευγάρι! Αυτό εννοείεται!!!!!!!!!!

Όλη αυτή η κατάσταση μας δημιουργεί πρόβλημα γιατί επικρατεί ένταση στο σπίτι, επειδή είμαστε κουρασμένοι και έχουν σπάσει τα νεύρα μας ...

Έχω δοκιμάσει και με το καλό και με το άγριο ... αλλά ο μικρός είναι ανένδοτος ... λες και έχει καταπιεί ντούρασελ ...

Βοήθεια ... νομίζω ότι σε λίγο θα καταρεύσω ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη ... έκανα γκάφα ... :oops:

Έβλεπα λάθος ημερομηνίες ... είδα την ημερομηνία εγγραφής κάποιου και νόμισα ότι ήταν η ημερομηνία που καταχωρήθηκε η απάντηση ....

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω κλασικα πραγματα που εχω ακουσει και εχω εφαρμοσει. 3-3,5 ωρες υπνος το μεσημερι ειναι υπερβολη (ειδικα σε ενα παιδι που δεν κοιμαται το βραδυ).

οχι dvd για να νυσταξει. αντιθετα προκαλει υπερδιεγερση.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω κλασικα πραγματα που εχω ακουσει και εχω εφαρμοσει. 3-3,5 ωρες υπνος το μεσημερι ειναι υπερβολη (ειδικα σε ενα παιδι που δεν κοιμαται το βραδυ).

οχι dvd για να νυσταξει. αντιθετα προκαλει υπερδιεγερση.

 

Ξέχασα να συμπληρώσω ότι εδώ και κάποιες μέρες έχω ζητήσει από την γιαγιά του που τον κρατά όταν δουλεύω, να τον ξυπνά γύρω στις 4:30 ...

Φυσικά δοκίμασα και το να μην κοιμάται καθόλου το μεσημέρι αλλά τα πράγματα εκείνες τις ημέρες ήταν πολύ χειρότερα γιατί εκτός του ότι δεν κοιμόταν ήταν επιθετικός και νευρικός όλο το απόγευμα ...

Link to comment
Share on other sites

οχι μην του κοψετε τον μεσημεριανο υπνο. ειναι χειροτερα, το ξερω απο εμπειρια.

τα απογευματα παει κουνιες? παιζει πχ μπαλα, τρεχει αρκετα, σκαρφαλωνει, δηλ κατι με εντονη σωματικη δραστηριοτητα που θα τον εξαντλησει? χρειαζεται κι αυτο (ειδικα στα αγορια) αλλά με μετρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα,

 

Λοιπόν εγώ επανέρχομαι με τον πόνο μου ...

Και το ΣΚ μια από τα ίδια είχαμε ... Και το Σάββατο και την Κυριακή κοιμήθηκε στις 1:00 τα μεσάνυχτα ... Ειλικρινά νομίζω ότι εάν αυτό συνεχιστεί για λίγο ακόμη θα αρχίσω να παίρνω εγώ αναβολικά για να τα βγάλω πέρα ...

 

Το μόνο θετικό είναι ότι αυτά τα δύο βράδια δεν σηκώθηκε ενδιάμεσα να έρθει στο κρεβάτι μας και κοιμήθηκε στο δικό του όλο το βράδυ ...

 

Μπορείτε να μου θυμίσετε ποιο είναι αυτό το βιβλίο που λέγατε για τον ύπνο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μαμάδες και μπαμπάδες ταλαιπωρήμενοι από τον ύπνο και μη. Εμείς γενικά δεν έιχαμε σοβαρά προβλήματα ύπνου με τον 2χρονο γιό μας, τελευταία ομως, αφού έχει μερικές εβδομάδες που πηδάει από το κρεβάτι του και βγαίνει μόνος για τσάρκες, έχει εφαρμόσει την επιχείρηση αυτή και μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα και ξυπνά, έρχεται στο κρεβάτι μας, με ξυπνάει και κάνει δήθεν ότι θέλει γάλα, βέβαια όταν του το δίνω δεν το πίνει και μου δείχνει κάτι άλλο μέσα στο ψυγείο. Δεν είμαι σίγουρη τι τον οδηγεί στο να ξυπνάει και να γυρνωβολάει και ποια μπορεί να είναι η καλύτερη αντιμετώπιση της κατάστασης. Δεν πρέπει όμως να παραλείψω να τονίσω το γεγονός της γέννησης της κορούλας μας πριν 4,5 μήνες, που πιθανόν γιατί κοιμάται μαζί μας να σχετίζεται με τις συχνές επισκέψεις του μικρού στα λημέρια μας... τι λέτε εμπειροι φίλτατοι γονείς, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλη χρονια σε ολους.ειμαι απελπισμενη και εγω οσον αφορα το θεμα του υπνου του γιου μου(25 μηνων).οχι μονο ξυπναει και ερχεται στο κρεββατι μας απο τις 12,οχι μονο ζηταει γαλα καθε βραδυ αλλα το κουναω στο καροτσι το βραδυ για να κοιμηθει εχω να κοιμηθω σερι 25 μηνες και εχω και το μικρο 7 μηνων το οποιο θηλαζω αποκλειστικα!δαρμα!

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους.ειμαι απελπισμενη και εγω οσον αφορα το θεμα του υπνου του γιου μου(25 μηνων).οχι μονο ξυπναει και ερχεται στο κρεββατι μας απο τις 12,οχι μονο ζηταει γαλα καθε βραδυ αλλα το κουναω στο καροτσι το βραδυ για να κοιμηθει εχω να κοιμηθω σερι 25 μηνες και εχω και το μικρο 7 μηνων το οποιο θηλαζω αποκλειστικα!δαρμα!

 

Οχι οτι έχω πετύχει το τέλειο αλλα κατάλαβα τι πρέπει να κάνω και το εφαρμόζω σταδιακά. Το παιδί ξυπνάει και έρχεται στο κρεβάτι σας γιατί κοιμάται αλλού και όταν για οποιοδηποτε λόγο ξυπνήσει, καταλαβαίνει οτι βρίστεται αλλού απο εκεί που αποκοιμήθηκε. Πρέπει να του μάθεις να κοιμάται στο χώρο του και το ιδανικό είναι να αποκοιμιέται μόνο του για να νικήσει τυχόν φοβίες. Μόνο όταν αισθανθεί ασφάλεια μόνος του θα σταματήσει να έρχεται σε εσάς. Οπωσδήποτε κόψε το κούνημα στο καρότσι. Το θέμα είναι να το πάρουμε απόφαση εμείς. Τα μικρά 1-2 συνηθίζουν. Πρέπει να είμαστε σταθεροι στις αποφάσεις μας. Όταν καταλάβουν οτι δεν τα παίρνει κάνουν πίσω (κοινώς μας δοκιμάζουν). Εμεις είμαστε στην φάση που κόψαμε πιπίλα, κοιμάται στο μεγάλο κρεβάτι (με εμένα παρέα) αλλα δεν σηκώνεται γιατί ξέρει οτι μένω μαζί της μέχρι να αποκοιμηθεί. Τέλη του μήνα θα αρχίσω να απομακρύνομαι απο το κρεβάτι για να την αφήσω μόνη της. Μην της πέσουν οι αλλαγές μαζεμενες... Και καλή μας επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια και εγω τα ιδια περναω με την κορη μου που ειναι 2,5 ετων.ξυπναει μια νερακι μια τσισα αυτο γινεται 5 φορες μεσα στην νυχτα.ομως απ οτι διαβαζω το παιδι μου δεν ειναι το μοναδικο που το κανει,οπως και τα δικα σας,μηπως λοιπον να κανουμε λιγο υπομονη γιατι το καθε μωρακι εχει το δικο του κουσουρι και μεγαλονωντας το σταματανε.Η δικη μου γνωμη ειναι οτι δεν υπσρχει η ιδανικη λυση γιατι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο.απλα θελουμε να ειναι τα τελεια μωρα,να κοιμουνται μονα τους να μην κατουριουνται το βραδυ να μην κοιμουνται μαζι μας στο κρεβατι γιατι οι ψυχωλογοι δεν το εγκρινουν κ.α πολλα ξεχνωντας οτι ειναι ΜΩΡΑ.για ρωτηστε της μαμαδες σας ποσες φορες ξενυχτησαν η ποσες φορες μας πηραν στο κρεβατι τους,εγω απο το εαυτο μου θυμαμε ποσο στοργη και αγαπη ενιωθα.ολα αυτα τα λεω γιατι το δικο μου παιδι κοιμωτανε στο δωματιο της χωρις να ξυπναει ουτε μια φορα,ξαφνηκα αρχησε να πεταγεται στον υπνο της και να κλαιει ασταματητα με αποτελεσμα αρχισε να τραυλιζει{μηλαγε κανονηκα απο νωρις}.με αποτελεσμα αφου κοντεψα να σκασω απο την στεναχωρια μου,την πηρα στο δωματιο μου με την κουνια της και σε δυο εβδομαδες της ειχε περασει.τωρα εχουμε το νερο και τα τσισα αλλα που θα παει θα το ξεχασει κιαυτο

Link to comment
Share on other sites

Aχχχχ!!! Δάσκαλε που δίδασκες! Τον τελευταίο καιρό η μικρή με τίναξε τα πέταλα! Ξυπνάει 5 φορές και με φωνάζει να πάω μαζί της. Εχθές ειδικά ξύπνησε στις 2 και ήθελε να πάει στο σαλόνι..Κλαααααάαμα! Φώναξε κ τον μπαμπά της και μετά πάλι κλάμα. Τελικά κοιμηθήκαμε στην κρεβ. μας οι δυό μας και ο μπαμπάς στο δικό της κρεβάτι. Τρέλα.Κουτουλάω. Χρειάζομαι ύπνο. Πρέπει να βάλω σε εφαρμογή το σχέδιο. Να κοιμάται μόνη της. Το θέμα είναι οτι με τίποτα δεν θέλει να πάει για ύπνο. Και τώρα τι κάνεις;; Την αφήνω να κλάψει 1-2 φορές και ελπίζω ή απομακρύνομαι σταδιακά απο το κρεβάτι. Καμιά παλιά παθούσα;; Νομίζω οτι έτσι (με το να ξαπλώνω δίπλα της μέχρι να αποκοιμηθει) παραπάνω κακό της κάνω παρά καλό. Γιατί αν ξυπνησεί το βράδυ με αναζητάει. Πρέπει να μάθει οτι μπορεί να αποκοιμηθεί και μόνη της όπως έκανε και μέχρι 18μηνών δηλαδή...Ωραίες εποχές:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:..

Πείτε βρε παιδιά...είμαι να σκάσω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...