Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λογοθεραπεία λόγω σ - η γνώμη σας


Recommended Posts

ξέχασα να πω ότι είχα ακούσει από σχολικό σύμβουλο ότι περιμένουμε να τελειώσει το παιδί το νηπιαγωγείο και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε αν συνεχιστεί το πρόβλημα

Οι απόψεις διαφέρουν ανάμεσα στους ειδικούς. Φυσικά μεγαλώνοντας το παιδί κατακτά τον λόγο καλύτερα αλλά αν υπάρχουν προβλήματα η παρέμβαση σε πιο μικρή ηλίκια είναι πιο αποτελεσματική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνώ απολύτως με την Σοφία! Έτσι ακριβώς μου τα είπε η δική μας λογοθεραπεύτρια.

 

Η κόρη μου ξεκίνησε στα 4 λογοθεραπεία που ολοκληρώσαμε μόλις χτες (διάρκεια 15 μηνών)... Η αλήθεια είναι ότι λόγω καθυστέρησης λόγου ήταν πολύ πίσω και στην άρθρωση, παραδόξως το "σ" ήταν το μόνο σύμφωνο που έλεγε καθαρά!

Στην θέση σου, θα το πήγαινα το παιδί για μία αξιολόγηση, βρες έναν σοβαρό επαγγελματία που θα είναι ειλικρινής μαζί σου (υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, αλήθεια)! Προτίμησα μία κοπέλα σχετικά νέα αντί για κέντρο λογοθεραπείας και δεν το μετάνιωσα! Πάντως, πραγματικά δεν είναι κάτι το φοβερό, να φανταστείς ότι η κόρη μου που είχε θέμα με όλη την αλφάβητο (εκτός του σ!!!!) είχε τελειώσει με όλα τα γραμματάκια από το Νοέμβριο κι έκτοτε ασχολούμασταν μόνο με το "ρο"...

 

Κι εγώ είχα ανησυχία για το αν θα την κοροϊδεύουν τα άλλα παιδάκια στο σχολείο, τελικά όμως αυτό δεν έγινε μιας και φυσικά δεν ήταν η μόνη που δεν είχε καλή άρθρωση... Γενικότερα, όλα τα ερωτήματά σου ήταν και δικά μου τότε!

 

Στο ερώτημά σου "Ποια είνα η γνώμη σας; να περιμένω ή να τον αρχίσω λογοθεραπεία πριν το καλοκαίρι;:?: " αν ήμουν στην θέση σου και με προβλημάτιζε τόσο πολύ, θα τον πήγαινα για αξιολόγηση σε λογοπεδικό τώρα (Ιούλιο) και αν έπρεπε να ξεκινήσουμε θα το κάναμε από Σεπτέμβρη.

 

Αλλά είναι μικρούλης και το "σ" θεωρητικά είναι δύσκολο γράμμα και από τις δικαιολογημένες τελευταίες κατακτήσεις!!!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχουμε ψάξει κι εμείς αυτό το θέμα

λόγω του οτι η κόρη μου καθυστέρησε γενικά να μιλήσει

και να ωριμάσει με την ομιλία της (μίλησε 2 χρονών)

 

τώρα που την κατέκτησε πλέον πλήρως

(με την βοήθεια του παιδικού σταθμού μόνο)

 

υστερεί πια μόνο σε κάποια γράμματα

όπως το σ, το ρ, το ζ

(και ό,τι εμπεριέχει αυτά όπως το τσ, ξ, ψ )

 

Επειδή όμως αυτό είναι μια απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη

της ωρίμανσης του λόγου,

 

ήθελα να πω οτι δεν χρειάζεται να έχετε άγχος απο τώρα!

 

Διαβάστε μερικά άρθρα

(σε όλα λένε οτι είναι ένα φυσιολογικό φαινόμενο

έως την ηλικία των 6 χρόνων)

 

http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=4789:articulation&catid=116paidia

http://www.vita.gr/html/ent/652/ent.1652.asp

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=3914

http://www.epilexei.gr/html/page.asp?Lang=1&pageID=22

 

Η διαδικασία μάθησης των φθόγγων ακολουθέι μια διαδοχική σειρά ανάλογη με την ηλικία του παιδιού.Μερικοί φθόγγοι όπως το "μ" ,το "π" και το "μπ" μαθαίνονται από την ηλικία των τριών ετών.

'Aλλοι φθόγγοι, όπως το "ρ", το "λ" και το "σ" συχνά δεν έχουν κατακτηθεί πλήρως έως και την σχολική ηλικία.

Η σωστή παραγωγή των φθόγγων θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί πριν πάνε στην πρώτη δημοτικού. Πολλά παιδιά βέβαια μαθαίνουν αυτούς τους φθόγγους πολύ πιο νωρίς.

 

Προσωπική μου γνώμη είναι οτι

η άποψη της sofia82 (που είναι και λογοθεραπεύτρια όπως δηλώνει)

είναι πολύ σωστή και πολύ ειλικρινής!!

Προσωπικά θεωρώ πως η καταλληλότερη ηλικία για να "διορθώσει" τον ήχο "σ", εφόσον όπως λες είναι μόνο αυτό, είναι η ηλικία των 5, δηλαδή μπαίνοντας στο νήπιο (αν μέχρι τότε δεν τον έχει κατακτήσει μόνος του), ώστε στην χειρότερη περίπτωση μέχρι το καλοκαίρι πριν την 1η Δημοτικού να έχετε ξεμπερδέψει.

 

 

Μην μπλέξεις απο τώρα!

Περίμενε άλλον έναν χρόνο τουλάχιστον!

 

Υπάρχει μεγάλη εκμετάλλευση στα κέντρα λογοθεραπείας:

Μερικοί το τόόσο θα σου το κάνουν.....άλλο τόόόόόόόόσο

για να σε αγχώσουν και να τρέξεις στα κέντρα τους!

 

Πρόσεχε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που με απασχολεί?

 

Ο μεγάλος μου γιος είναι 4,5 ετών και δεν λέει ακόμα σωστά το δ και το θ. Δηλαδή λέει Ζε Σέλω, αντι Δε Θέλω. Βέβαια το δ έχουμε αρχίσει και το λέμε πλέον αρκετές φορές σωστά (το προσπαθεί και το διορθώνει μόνος του, του αρέσει να το κάνει, τον έχω ακούσει το βράδυ στο κρεβάτι του πριν κοιμηθεί να το κάνει πρόβες το γλυκό μου) αλλά το ζ όχι ακόμη.

 

Δεν τον έχω βάλει ακόμα σε διαδικασία για το ζ, για να μην τον μπερδέψω αφού μαθαίνει το δ τώρα. Τον Σεπτέμβριο θα πάει νήπιο. Λέτε ότι είναι καλύτερα να τον πάω σε λογοθεραπευτή? Κατά τα άλλα η ομιλία του είναι τέλεια.

 

Πείτε μου γνώμες please γιατί έχω αγχωθεί με το θέμα...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Νιkolekaki,

εγώ πάντως θα κάνω αυτό που πρότεινε η Sofia82

θα περιμένω να ξεκινήσει το νήπιο και βλέπουμε.

 

Μέσα σε λίγους μήνες μπορεί να το διορθώσει απο μόνο του το παιδί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aυτό σκεφτόμουν κι εγώ... εξάλλου αν το παιδί χρειαστεί τελικά δεν θα το δει και η δασκάλα του να μου πει κι εκείνη? (Hopefully...:rolleyes: )

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό σκεφτόμουν κι εγώ... εξάλλου αν το παιδί χρειαστεί τελικά δεν θα το δει και η δασκάλα του να μου πει κι εκείνη? (Hopefully...:rolleyes: )

 

απο την εμπειρία μου ως μαμα οι δασκάλες μιλάνε για τετοια προβλήματα όταν τα παιδια είναι 'εκτος φυσιολογικών ορίων'.

Δηλαδή όταν πηγαινα τον γιο μου φυσιοθεραπεία, οι δασκάλες του μου λέγανε ότι δεν χρειάζεται γιατί η ομιλία είναι "μέσα στα πλαίσια" για την ηλικία. Ομως το παιδί είχε συγκεκριμένο ανατομικό πρόβλημα και η λογοθεραπεία τον βοήθησε.

Δηλαδή οι δασκάλες θα μιλήσουν αν η λογοθεραπεία είναι απαραίτητη.

Το θέμα είναι θέλεις να κάνεις κατι μόνο αν είναι απαραίτητο ή και στην περίπτωση που θα βοηθήσει το παιδί χωρίς να είναι απαραίτητο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες. Διαβασα αρκετα αλλα οχι ολα τα ποστς σας και χαιρομαι που εχετε τον χρονο να παρακολουθειτε την εξελιξη των παιδιων σας.:shock: Στη γενια μου, οι μαμαδες μας δουλευαν τοσο πολυ που σχεδον δεν μας εβλεπαν. :-(

Απο προσωπικη εμπειρια θα σας ελεγα α) να μιλατε καθαρα κατα προσωπο και ζητατε απο το παιδι να επαναλαβει με το σωστο τροπο τη λανθασμενη λεξη. Οχι επιμονα, (ωστε να μην προσβληθει) την καθε φορα αλλα μια δυο φορες σαν να θελετε να του επισημανετε την προσοχη ωστε να το πει σωστα και β) υπαρχει πιθανοτητα το παιδι να μην αρθρωνει σωστα τις λεξεις ή καποια γραμματα, εξαιτιας των δοντιων του. Συνηθως τα γραμματα που ακουγονται λανθασμενα ειναι τα οδοντικα : δ & θ που ακουγονται ως συρριστικα ζ & σ (Ζε σελω = δε θελω, ζέσηκα = δεθηκα, Ακομη κι ενα παιδι που ακομη εχει τα πρωτα δοντακια του, χωρις εμφανη οδοντικο προβλημα, μπορει λεει λανθασμενα τα γραμματα.

Ελπιζω να σας βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που με απασχολεί?

 

Ο μεγάλος μου γιος είναι 4,5 ετών και δεν λέει ακόμα σωστά το δ και το θ. Δηλαδή λέει Ζε Σέλω, αντι Δε Θέλω. Βέβαια το δ έχουμε αρχίσει και το λέμε πλέον αρκετές φορές σωστά (το προσπαθεί και το διορθώνει μόνος του, του αρέσει να το κάνει, τον έχω ακούσει το βράδυ στο κρεβάτι του πριν κοιμηθεί να το κάνει πρόβες το γλυκό μου) αλλά το ζ όχι ακόμη.

 

Δεν τον έχω βάλει ακόμα σε διαδικασία για το ζ, για να μην τον μπερδέψω αφού μαθαίνει το δ τώρα. Τον Σεπτέμβριο θα πάει νήπιο. Λέτε ότι είναι καλύτερα να τον πάω σε λογοθεραπευτή? Κατά τα άλλα η ομιλία του είναι τέλεια.

 

Πείτε μου γνώμες please γιατί έχω αγχωθεί με το θέμα...

 

Τωρα διαβασα το ποστ σου, και ηδη απαντησα παραπανω. Ο γιος μου , σε ηλικια 5 ετων μιλουσε ακριβως ετσι λογω οδοντικου προβληματος. Σημερα, 21 ετων, επιδιορθωνοντας το οδοντικο θεμα και χωρις παρεμβαση λογοθεραπευτη, μιλαει ....αριστα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι θέλεις να κάνεις κατι μόνο αν είναι απαραίτητο ή και στην περίπτωση που θα βοηθήσει το παιδί χωρίς να είναι απαραίτητο?

 

Εαν ΔΕΝ είναι απαραίτητο

είναι ταλαιπωρία για το παιδί!

 

Και έπειτα....

...έχετε ιδέα πόσο κοστίζουν οι λογοθεραπείες????

Τουλάχιστον 40 ευρώ την ώρα (45 λεπτά)

 

και αναλόγως το πρόβλημα πάντα !!

 

Στην καλύτερη περίπτωση θα χρειαστούν

το λιγότερο 2 ώρες την εβδομάδα

(μπορεί να φτάσουν και 5 ώρες την εβδομάδα)

 

Βάλτε τα κάτω και δείτε εαν σας συμφέρει να κάνετε

λογοθεραπείες χωρίς να χρειάζονται!

 

Εαν είναι απαραίτητο....

να κόψω απο το φαγητό μου

για να το δώσω στο παιδί μου!!!

 

Αλλά εαν ΔΕΝ είναι

ε, όχι να τα χαρίσω έτσι στους λογοθεραπευτές

και στους μιζαδόρους γιατρούς!!

 

Προτιμώ να τα δώσω στο παιδί μου σε γλειφιτζούρια!!!

 

ΥΓ:Sorry για το έντονο ύφος μου, αλλά είμαι καμένη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εαν ΔΕΝ είναι απαραίτητο

είναι ταλαιπωρία για το παιδί!

 

Και έπειτα....

...έχετε ιδέα πόσο κοστίζουν οι λογοθεραπείες????

Τουλάχιστον 40 ευρώ την ώρα (45 λεπτά)

 

και αναλόγως το πρόβλημα πάντα !!

 

Στην καλύτερη περίπτωση θα χρειαστούν

το λιγότερο 2 ώρες την εβδομάδα

(μπορεί να φτάσουν και 5 ώρες την εβδομάδα)

 

Βάλτε τα κάτω και δείτε εαν σας συμφέρει να κάνετε

λογοθεραπείες χωρίς να χρειάζονται!

 

Εαν είναι απαραίτητο

να κόψω απο το φαγητό μου

και να το δώσω στο παιδί μου!!!

 

Αλλά εαν ΔΕΝ είναι

ε, όχι να τα χαρίσω έτσι στους λογοθεραπευτές

και στους μιζαδόρους γιατρούς!!

 

Προτιμώ να τα δώσω στο παιδί μου σε γλειφιτζούρια!!!

 

ΥΓ:Sorry για το έντονο ύφος μου, αλλά είμαι καμένη!

 

ναι ξέρω ποσο στοιχίζουν - καταλαμβαίνω το ύφος...

απλώς αυτό που θελω να πω ότι το ότι "δεν είναι απαραίτητες" δεν σημαίνει ότι "δεν χρειάζονται", χρειάζονται αλλά όχι πολύ ...Δεν είναι άσπρο μαυρο.

Στον γιο μου "δεν ήταν απαραίτητες" (τουλάχιστον σύμφωνα με δασκάλες)

(αλλά ίσως και να ήταν). Το σίγουρο είναι ότι τον βοηθήσανε και του τονώσαν την αυτοπεποίθηση, δηλαδή μετά από 1 χρόνο (1 φορά την βδομάδα 1 ώρα) τον καταλαμβαίναν όλοι αμεσως (χωρίς να επαναλαβει αυτό που ελεγε) και πραγματικά αυτό του άρεσε (το αντίθετο του έφερνε ενα εκνευρισμό - δυσφορία) Για αυτό για μενα αξιζε.

Δεν ταλαιπωρήθηκε μερικές φορές ναι δυσφορούσε / βαριοταν αλλες πήγαινε με κεφι ..

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια θα σας ελεγα α) να μιλατε καθαρα κατα προσωπο και ζητατε απο το παιδι να επαναλαβει με το σωστο τροπο τη λανθασμενη λεξη. Οχι επιμονα, (ωστε να μην προσβληθει) την καθε φορα αλλα μια δυο φορες σαν να θελετε να του επισημανετε την προσοχη ωστε να το πει σωστα

 

georgiamami καλημέρα.

 

Αυτό ακριβώς που γράφεις παραπάνω κάνω με τον γιό μου. Τον διορθώνω, όχι επίμονα, απλά του υπενθυμίζω πώς είναι το σωστό, αφήνοντάς τον να το προβάρει μόνος του όποτε θέλει. Δεν έχει κάποιο θέμα οδοντικής ανατομίας και ήδη το λέει σωστά (το δ) σχεδόν πάντα, εκτός άν βιάζεται την ώρα που μιλάει και δεν το σκέφτεται καθόλου.

 

Με το θ τώρα ξεκινάει τις πρόβες. :-D Κι αυτό το λέι σωστά αν θέλει, απλά δεν το έχει συνηθίσει ακόμα και τις περισσότερες φορές το λέει σ. Είδωμεν.

 

Προς το παρόν δεν νομίζω ότι χρειάζεται λογοθεραπευτής. Τον παρακολουθώ στενά και από Σεπτέμβρη βλέπουμε.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

οι λογοθεραπείες καλύπτονται από το ικα...το πλήρες ποσό ή ένα μεγάλο ποσοστό..κλείνει ραντεβού και παίρνεις πίσω τα λεφτά σου..δεν είναι όλοι οι γιατροί μιζαδόροι..και καλό ειναι να προσέχουμε λίγο τους χαρακτηρισμούς μας

η κόρη μου έχει θεμα με το σ..το λεει με χροια -χ..γίνεται πέντε τον Σεπτέμβριο. την πήγα σε συστημένη λογοπεδικό, θέλει 3 ή 4 μήνες θεραπεία με μια φορά τη βδομάδα.

η κοπέλα μου φάνηκε λογικότατη , μας πήρε πλήρες ιστορικό, μίλησε και με τους δυο μας.κι ενώ θα μπορούσε να μας ξεκινήσει τον Απρίλιο, μας είπε να μην δώσουμε τσάμπα λεφτά τώρα και να πάμε μετά το καλοκαίρι..

όταν το σ μοιάζει με θ αυτό ειναι στα πλαίσια της φυσιολογικής ανάπτυξης και μπορεί να διορθωθεί..όταν ειναι με χροια -χ, σημαίνει πως το παιδι δεν βάζει σωστά τη γλώσσα του..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...