Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

1 hour ago, CMES είπε:

Καλησπερα! Ηθελα να κανω την ακριβως αντιθετη ερωτηση απο τις προηγουμενες! Ο μπεμπης μου ειναι 4,5 μηνων και του κανω μεικτη διατροφη. Θηλαζει σε καθε γευμα και μετα πινει ξενο. Δεν θα θηλασω καθολου μονο αν ειμαστε εξω, δηλαδη το πολυ 1 γευμα την ημερα. Ομως πινει μεγαλες ποσοτητες ξενου, οποτε θα ελεγα πως μαλλον ο θηλασμος ειναι "συμπμηρωμα" του ξενου. Ομως περιοδος δεν μου εχει ερθει ακομα. Ειναι φυσιολογικο αυτο; με τοσο μικρες ποσοτητες που πινει απο το θηλασμο; τις ποσοτητες που πινει φυσικα δεν μπορω να τις υπολογισω, ομως το υποθετω γιατι πινει πολυ ξενο.

Γέννησα πριν 6 μήνες και η περίοδος είναι άφαντη παρόλο που η μπέμπα κάνει μικτή διατροφή. Σε όλη αυτή την περίοδο η παραγωγή μου έχει πέσει (αντλώ αποκλειστικά με θήλαστρο και ξέρω ακριβώς τι δίνω) και φοβόμουν ότι θα αδιαθετήσω αλλά τίποτα ακόμα. Ο γιατρός όταν τον ρώτησα μου είπε ότι εφόσον θηλάζω είναι απόλυτα φυσιολογικό  να μην έχω περίοδο ακόμα και αν δεν καλύπτω το σύνολο των αναγκών του μωρού σε γάλα. Οπότε εύχομαι να με ξεχάσει όλο το καλοκαίρι για να κάνω ανενόχλητη  τα μπανάκια μου με τη μπεμπούλα! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ουπς!!! Μετά από την προσπάθεια να κοψουμε το γάλα από μπιμπερό σημερα ήρθε περίοδος!! Διάβασα τις διαφορές αναρτήσεις όμως όλες έλεγαν για μωράκια από 3 μηνών κ πάνω... Θα έχω θεμα με μείωση γάλακτος; ακόμα δε σταθεροποιησαμε πρόγραμμα... 

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα απο οσο ξερω δ θα εχεις,δ μειωνεται η παραγωγη σου.ισως να εχεις μειωμενη ροη τις πρωτες μερες της περιοδου με μαλαξεις παραλληλα με τον θηλασμο μια χαρα θα το συνηθισει το μικρακι σου

κ τις δυο φορες αδιαθετησα με αποκλειστικο θηλασμο στους 4-5μηνες,με πολυ συχνους θηλασμους,αλλα ειχαμε πλεον εδραιωσει τον θηλασμο

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Σονια Ντ. είπε:

Ουπς!!! Μετά από την προσπάθεια να κοψουμε το γάλα από μπιμπερό σημερα ήρθε περίοδος!! Διάβασα τις διαφορές αναρτήσεις όμως όλες έλεγαν για μωράκια από 3 μηνών κ πάνω... Θα έχω θεμα με μείωση γάλακτος; ακόμα δε σταθεροποιησαμε πρόγραμμα... 

Δεν θα εχεις κανενα θεμα παραγωγης. Αλλα οπως ειπε η @vicky86 τις πρωτες μερες μπορει να μειωνεται ελαχιστα.

 
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Σονια Ντ. είπε:

Ουπς!!! Μετά από την προσπάθεια να κοψουμε το γάλα από μπιμπερό σημερα ήρθε περίοδος!! Διάβασα τις διαφορές αναρτήσεις όμως όλες έλεγαν για μωράκια από 3 μηνών κ πάνω... Θα έχω θεμα με μείωση γάλακτος; ακόμα δε σταθεροποιησαμε πρόγραμμα... 

Είσαι σίγουρη ότι είναι περίοδος? Αν θυμάμαι καλά το μωρακι σου δεν έχει σαραντησει ακόμα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Θα ηθελα να ρωτησω...επηρεαζει η περιοδος τη ροη του γαλακτος;Εχω 1 μπέμπη 2,5 μηνων,ξεκινησα να τον θηλαζω με μεικτη διατροφή αλλα εχω 1 μηνα που καταφερα τον αποκλειστικο θηλασμο.Περιοδος μου ηρθε εξαιρετικα νωρίς,στις 41 ημερες!Καθε φορά που αδιαθετω λοιπον παρατηρω δυσφορια εκ μερους του μπεμπη ενω εχω γαλα οπως τις υπολοιπες μερες...Γιατι συμβαινει αυτο;Αλλαζει κάτι στο γαλα;Εχω καταψυξει δικο μου απο αλλη φορά,να του το δωσω να ησυχασει;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Θα ηθελα να ρωτησω...επηρεαζει η περιοδος τη ροη του γαλακτος;Εχω 1 μπέμπη 2,5 μηνων,ξεκινησα να τον θηλαζω με μεικτη διατροφή αλλα εχω 1 μηνα που καταφερα τον αποκλειστικο θηλασμο.Περιοδος μου ηρθε εξαιρετικα νωρίς,στις 41 ημερες!Καθε φορά που αδιαθετω λοιπον παρατηρω δυσφορια εκ μερους του μπεμπη ενω εχω γαλα οπως τις υπολοιπες μερες...Γιατι συμβαινει αυτο;Αλλαζει κάτι στο γαλα;Εχω καταψυξει δικο μου απο αλλη φορά,να του το δωσω να ησυχασει;

Ειναι φυσιολογικο να αλλαζει ελαφρως η γευση του γαλακτος ή να μειωνεται η ροη τις πρωτες ημερες τις περιοδου. Αν βλεπεις οτι δεν χορταινει και αφου εχεις αποθεμα δικο σου, φυσικα και μπορεις να του δωσεις! 

 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ειναι φυσιολογικο να αλλαζει ελαφρως η γευση του γαλακτος ή να μειωνεται η ροη τις πρωτες ημερες τις περιοδου. Αν βλεπεις οτι δεν χορταινει και αφου εχεις αποθεμα δικο σου, φυσικα και μπορεις να του δωσεις! 

Απλως δε θελω να (ξανα)μαθει στην ευκολια του μπιμπερο κ να τη ζηταει ανεξαρτητως περιοδου!Δεν ειναι οτι δε χορταινει,αλλα δυσανασχετει πολυ μεχρι να ολοκληρωσει το γευμα του:τραβαει τη θηλή,δαγκώνει,τραβιεται κ επιστρεφει τσιριζοντας...στο τελος εκνευριζομαι κ εγω!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

ισως να κανεις κ μαλαξεις στο στηθος την ωρα που θηλαζεις για πιο γρηγορη ροη

Το κανω κ αυτο...κ εκνευριζεται ο πασας περισσοτερο!Μου διωχνει το χερι...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Polina87υπομονη.εμενα ηταν μονο τις πρωτες δυο μερες καθε περιοδου,κ μετα οσο περναει ο καιρος συνηθιζαν τα παιδια.βεβαια ηταν κ 4-5μ.αλλα μεγαλωνοντας το διαχειριζονται καλυτερα

κανε τις μαλαξεις πριν του δωσεις,να αρχισει να βγαινει το γαλα,ισως λιγο πιο συχνες εναλλαγες στηθους στην περιοδο.κ καμια ζεστη κομπρεσα πανω στο στηθος την ωρα θηλασμου;

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή θα έλεγα κι εγώ και καλύτερα ας μη του δώσεις με μπιμπερό γιατί όντως υπάρχει η πιθανότητα να συνηθίσει την ευκολία ροής του. Τις 2-3 πρώτες μέρες περιόδου επηρεάζεται συνήθως η ροή.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Γι αλλη μια φορα σας ευχαριστω για τις συμβουλες!!!Θα δοκιμασω μαλαξεις κ πλαγιαστο θηλασμο κ αν δεν τα καταφερω θα δωσω δικο μου με μπιμπερό ως εσχατη λυση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια μου! Ειναι 47 ημερών ο μπέμπης μου και μου ήρθε περίοδος! :(Θηλαζουμε αλλα οχι αποκλειστικά διότι δεν τον αρκεί το δικό μου γαλα για να χορτάσει..εχω στεναχωρηθεί πολύ γιατί δεν θελω να σταματήσει η παραγωγή μου! Στην κορούλα μου (2 ετών) θήλαζα για 1 χρόνο και εβλεπα κανονικά περίοδο απο τον 4 μηνα..λέτε να συμβαίνει και τωρα το ιδιο;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, RIAA είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Ειναι 47 ημερών ο μπέμπης μου και μου ήρθε περίοδος! :(Θηλαζουμε αλλα οχι αποκλειστικά διότι δεν τον αρκεί το δικό μου γαλα για να χορτάσει..εχω στεναχωρηθεί πολύ γιατί δεν θελω να σταματήσει η παραγωγή μου! Στην κορούλα μου (2 ετών) θήλαζα για 1 χρόνο και εβλεπα κανονικά περίοδο απο τον 4 μηνα..λέτε να συμβαίνει και τωρα το ιδιο;

ειναι σιγουρα περιοδος κ οχι απο τα λοχεια;

γενικα σε οχι αποκλειστικο θηλασμο εχω ακουσει περιοδο απο το σαραντισμα κ μετα,μη σου πω κ σε αποκλειστικο

οπως εχει αναφερθει κ πανω,απλα η ροη μειωνεται τις πρωτες δυο μερες της περιοδου,οχι η παραγωγη εφοσον θηλαζει ελευθερα

απλα να ξερεις οτι με το συμπληρωμα που δινεις,ειδικα αν ειναι με μπιμπερο κ ξενο πολυ πιθανο να σταματησει σχετικα προωρα ο θηλασμος,γτ ολο κ θα προτιμα την γρηγορη ροη του μπιμπερο η να παθει συγχηση θηλων

γτ λες οτι δ του αρκει το γαλσ σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, vicky86 said:

ειναι σιγουρα περιοδος κ οχι απο τα λοχεια;

γενικα σε οχι αποκλειστικο θηλασμο εχω ακουσει περιοδο απο το σαραντισμα κ μετα,μη σου πω κ σε αποκλειστικο

οπως εχει αναφερθει κ πανω,απλα η ροη μειωνεται τις πρωτες δυο μερες της περιοδου,οχι η παραγωγη εφοσον θηλαζει ελευθερα

απλα να ξερεις οτι με το συμπληρωμα που δινεις,ειδικα αν ειναι με μπιμπερο κ ξενο πολυ πιθανο να σταματησει σχετικα προωρα ο θηλασμος,γτ ολο κ θα προτιμα την γρηγορη ροη του μπιμπερο η να παθει συγχηση θηλων

γτ λες οτι δ του αρκει το γαλσ σου;

Δεν του αρκεί είμαι σίγουρη γιατί στην μισή ώρα μετά τον θηλασμό ξυπνάει και πεινά.

Link to comment
Share on other sites

Ότι στο μισάωρο ξανά τρώει είναι φυσιολογικό πάντως για ένα τόσο μικρό μωράκι. Μετράμε από ποτε ξεκίνησε να τρώει όποτε αν τρώει μισή ώρα και μετά από μισή ώρα ξανά πεινάει έχει περάσει μια ώρα. 

Επισης σε τέτοια ηλικία ο μικρός εμένα ακόμα μου ρύθμιζε την παραγωγή + μαζί με τις φάσεις ανάπτυξης κάτι μερες όλη μέρα πάνω στο στηθος ήταν... 

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση sos!Αδιαθετησα στις 42 ημερες πιθανον λογω παραλληλης χρησης συμπληρωματος.Μετα το γύρισα στον αποκλειστικο θηλασμο κ μεχρι πριν 1 μηνα αδιαθετουσα σε απροβλεπτα διαστηματα.Τωρα ειμαι 29η ημέρα κ περιοδος πουθενα (ο κυκλος μου ειναι 26-28)...Ειχαμε επαφες με τον αντρα μου,αλλα οχι με ολοκληρωση μεσα!Την πατησα λετε;Ο μπεμπης μου ειναι μονο 4 μηνων κ η γυναικολόγος μου ειπε οκ για νεα εγκυμοσυνη μετα απο ενα χρονο!Θα παρω τεστ το απογευμα,αλλα μεχρι τοτε τρελα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Polina87 είπε:

Ερωτηση sos!Αδιαθετησα στις 42 ημερες πιθανον λογω παραλληλης χρησης συμπληρωματος.Μετα το γύρισα στον αποκλειστικο θηλασμο κ μεχρι πριν 1 μηνα αδιαθετουσα σε απροβλεπτα διαστηματα.Τωρα ειμαι 29η ημέρα κ περιοδος πουθενα (ο κυκλος μου ειναι 26-28)...Ειχαμε επαφες με τον αντρα μου,αλλα οχι με ολοκληρωση μεσα!Την πατησα λετε;Ο μπεμπης μου ειναι μονο 4 μηνων κ η γυναικολόγος μου ειπε οκ για νεα εγκυμοσυνη μετα απο ενα χρονο!Θα παρω τεστ το απογευμα,αλλα μεχρι τοτε τρελα...

Εγώ θα το απέκλεια.αφου θηλάζεις αποκλειστικά πλέον ίσως αργήσεις να ξαναδείς περίοδο.

Εγω με αποκλειστικό θηλασμό απτήν αρχή είδα περίοδο στους 8 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμός δεν αποτελεί μέθοδο αντισύλληψης!Και μην ξεχνάς ότι μετά από γέννα είναι πολύ εύκολο να ξαναμεινεις έγκυος.Αν δε θες να μείνεις σύντομα έγκυος καλό είναι να παίρνεις προφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω όλες σας για τις απαντησεις σας...Ευτυχως αδιαθετησα κ απ ο,τι φαινεται θα κανει πολλα κολπα η περιοδος μου!Εννοειται πως δε θεωρουσα το θηλασμο μεσο αντισύλληψης,αλλα με τη μεθοδο της αποσυρσης για πολυ καιρο δεν ειχε προκυψει κατι...Το παιδι το πιασαμε οταν για μια φορα υπηρξε ολοκλήρωση μεσα.Οποτε λετε να χρησιμοποιουμε προφυλακτικο στο εξης;Αντισυλληπτικά δε θα επαιρνα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν θέλω να κάνω ακόμα δεύτερο παιδί αλλά δεν θα έκανα και διακοπή κύησης, χρησιμοποιώ προφύλαξη. Η μέθοδος του τραβήγματος δεν εγγυάται 100% αντισύλληψη σε καμιά περίπτωση. Μια γυναικολόγος μου είχε πει μια φορά πως επαφές χωρίς προφύλαξη σημαίνει 25% πιθανότητες να μείνεις έγκυος. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Ευχαριστω όλες σας για τις απαντησεις σας...Ευτυχως αδιαθετησα κ απ ο,τι φαινεται θα κανει πολλα κολπα η περιοδος μου!Εννοειται πως δε θεωρουσα το θηλασμο μεσο αντισύλληψης,αλλα με τη μεθοδο της αποσυρσης για πολυ καιρο δεν ειχε προκυψει κατι...Το παιδι το πιασαμε οταν για μια φορα υπηρξε ολοκλήρωση μεσα.Οποτε λετε να χρησιμοποιουμε προφυλακτικο στο εξης;Αντισυλληπτικά δε θα επαιρνα...

Κ εγώ αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιούσα, δλδ πριν την ολοκλήρωση έβγαινε αλλά έλα που μετά από 6 χρόνια αυτής της μεθόδου σήμερα είμαι περίπου 13 εβδομάδων έγκυος!!!! Μετά την πρώτη γέννα μετά πιάνεις πιο εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...