Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

κι εγω ακομα δεν εχω παρατηρησω τιποτα..μπηκα αισιως στον 6ο μηνα..τωρα για αργοτερα θα δουμε... προσευχομαι να μην κανω καμια.

 

αυτη τη στιγμη βαζω τη φισσαν μαμα και αλλη μια κρεμα απο λαδι ελιας που ειναι απολυτως φυσικη.

ρε κοριτσια γιατι απαγορευεται η γυμναστικη για 40 μερες μετα τη γεννα? πρωτη φορα το ακουω αυτο

 

έχεις ακόμη μέλλον...ελπίζω βέβαια να μην βγάλεις...δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εγώ τις 2 με 3 μικρούλες που ανακάλυψα χαμηλά στην κοιλιά της έβγαλα στην 35η εβδομάδα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγώ το ίδιο, εβαζα απο πρίν , συνεχίζω ( με αλλη μαρκα, ειδική ) και τωρα...

να πώ την αλήθει αμου, δεν εχω κοιταχτεί καλά καλά στον ακθρεπτη να δω αν και τι εχει γινει στο σωμα μου... συνήθως που εμφανίζονται???

( έχω απο την εφηβία στη μέση κάποιες οι οποίες έιναι περισσότερο αισθητες αμα μαυρίσω..)

 

εμένα εμφανίστηκαν πολύ χαμηλά στην κοιλιά, αλλά τις είδα αμέσως γιατι παρατηρώ το σώμα μου κάθε φορά που βγαίνω από το μπάνιο!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

[εμένα εμφανίστηκαν πολύ χαμηλά στην κοιλιά, αλλά τις είδα αμέσως γιατι παρατηρώ το σώμα μου κάθε φορά που βγαίνω από το μπάνιο!

στην κοιλίτσα δεν εχω τιποτα... ευτυχως......

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

[εμένα εμφανίστηκαν πολύ χαμηλά στην κοιλιά, αλλά τις είδα αμέσως γιατι παρατηρώ το σώμα μου κάθε φορά που βγαίνω από το μπάνιο!

στην κοιλίτσα δεν εχω τιποτα... ευτυχως......

 

τυχερούλα μου και μακάρι να μην βγάλεις...

εμένα βγήκαν πολύ χαμηλά στην κοιλιά, εμφανίστηκαν στην 35η εβδομάδα...είναι πολύ μικρούλες βέβαια, αλλά φοβάμαι μην προχωρίσουν μέχρι να γεννήσω ή ακόμη και να μην βγάλω άλλες :cry:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μακαρι κιόλας να μεινουν μικρούλες ως το τελος...

 

ναιιιιιιιιιιιιιι ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυφ!

αφού μόλις τις είδα βγαίνοντας από το μπάνιο πατάω μια τσιρίδα στον άντρα μου έρχεται ο καημένος καταφοβισμένος μην έπαθα κάτι και του δείχνω τις ραγαδούλες :evil: ...κόντεψε να με "δείρει" :lol::lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

[

αφού μόλις τις είδα βγαίνοντας από το μπάνιο πατάω μια τσιρίδα στον άντρα μου έρχεται ο καημένος καταφοβισμένος μην έπαθα κάτι και του δείχνω τις ραγαδούλες :evil: ...κόντεψε να με "δείρει" :lol::lol::lol::lol:

 

σαε και εγω εκανα μια φορα τη βλακια και φωναξα για κατι και ο αντρας μυ χεστηκε πανω του... πεταχτηκ σαν ελατηριο και ηρθε να δει, ... ε, μολις του είπα το γιατί , τρωω ενα χεσιμο απίστευτο, και να σου πώ καλά μου εκανε γιατί τρομοκρατηθηκε... σου λεει αυτή κατι επαθε σοβαρό και του πετας την κοτσανα και φρικαρει εντελώς........ :roll::roll::roll::roll:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

μακαρι κιόλας να μεινουν μικρούλες ως το τελος...

 

ναιιιιιιιιιιιιιι ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυφ!

αφού μόλις τις είδα βγαίνοντας από το μπάνιο πατάω μια τσιρίδα στον άντρα μου έρχεται ο καημένος καταφοβισμένος μην έπαθα κάτι και του δείχνω τις ραγαδούλες :evil: ...κόντεψε να με "δείρει" :lol::lol::lol::lol:

 

 

:):):):):):):):) γεια σου ρε sardelaki με έκανες και γέλασα!!!!

σε ευχαριστώ πολύ .....(το είχα ανάγκη μετά απο μια δύσκολη μέρα στο γραφείο. :evil: )

 

Όσον αφορά για τις ραγάδες, προσωπικά εύχομαι να μοιασω στη μαμα μου και στην μεγαλη μου αδελφη, που και οι δυο τους δεν απέκτησαν καμια ραγαδα (ουτε στις 3 εγκυμοσυνες της μανας μου, ουτε στην μια της αδελφης μου)

ο γιατρος μου συνεστησε τη fissan mama ,αλλα εγώ χρησιμοποιώ και βαζελίνη και baby oil και της Roc ένα ειδικό λάδι σε σπρέυ για ραγαδες και του Κορρέ ενυδατικά γαλακτώματα.....ανάλογα με τη διάθεση ( αλλά και την τσέπη!!!).

Η πικρή αλήθεια είναι ότι συχνότερα χρησιμοποιώ τα πιο οικονομικά προϊόντα :oops:

Ένα ξέρω σίγουρα....ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ... ε ΘΑ ΓΙΝΕΙ :!: καλώς να έρθει λοιπόν.-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαζα τα πάντα.. Από λάδι μέχρι κρέμες από φαρμακείο..όλες τις μάρκες... Συνέχεια.. Λοιπόν σήμερα σιγά σιγά κλείσανε κάποιες ραγάδες..γιατί εμένα είχε γίνει ανάγλυφη όλη η κοιλιά... αλλά κάποιες δεν υποχώρησαν... Σίγουρα όμως δεν έκαναν και πολλά οι κρέμες..

 

Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα κάνουν τίποτα σε όλες.. εμένα είχε προδιάθεση να γίνει ανάγλυφο.... κι έγινε :lol: Ευτυχώς υποχωρούν σιγά σιγά... πολύ σιγά όμως!!!

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω την εφαγα την φρίκη. Ενω εβαχα κρεμες, κιλά δνε εχω πάρει εκτος απο τα 6 τα χαμένα μου και 1-2 τωρα, η κοιλιά μου είναι φυσιολογική για 8 μηνών , εντούτοις μέσα σε 3 μέρες σκασανε οι ραγαδίτσες μου.... και να σας πω την αλήθεια δεν το πήρα αμέσως χαμπάρι γιατι είναι απο κάτω και δεν πολυφαινονται. Είχα πάει στο γιατρό μου Τρίτη και μου λέει μια χαρα ειναι το δερμα σου, ούτε ραγαδες ούτε σημάδια από τις ενέσεις. Τίποτα. Με μάτιασε, και από την Πέμπτη να αρχίσουν κατι πονάκια και κάτι τραβήγματα περίεργα. Ε την Κυριακή επαθα σόκ, καμάρωνα την κοιλιά μου στον καθρέφτη και να οι κοκκινες γραμμούλες.... Λέω δεν ειναι δυνατόν, πότε γινανε γιατι γίνανε..... ααααααααααα. Τέλος πάντων, τελικά δεν πανα παστώνεσαι με κρεμες, λάδια, βαζελίνες κλπ αμα ειναι να σου βγουν σου βγαίνουν. Ένα από τα ευχαριστα της εγκυμοσύνης....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαζα τα πάντα.. Από λάδι μέχρι κρέμες από φαρμακείο..όλες τις μάρκες... Συνέχεια.. Λοιπόν σήμερα σιγά σιγά κλείσανε κάποιες ραγάδες..γιατί εμένα είχε γίνει ανάγλυφη όλη η κοιλιά... αλλά κάποιες δεν υποχώρησαν... Σίγουρα όμως δεν έκαναν και πολλά οι κρέμες..

 

Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα κάνουν τίποτα σε όλες.. εμένα είχε προδιάθεση να γίνει ανάγλυφο.... κι έγινε :lol: Ευτυχώς υποχωρούν σιγά σιγά... πολύ σιγά όμως!!!

 

Σοβαρά Νίκη μου έβγαλες πολλές;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εχθές παρατήρησα οτι στην κρέμα για ραγάδες της Chicco γράφει από πίσω οτι μειώνει την εμφάνιση των ραγάδων.

Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο?Ή τα μάτια μου βλέπουν οτι θέλουν?

 

Νίκη εσύ τι βάζεις για να φύγουν?

 

Πάντως αρχικά χρησιμοποιούσα τη Fissan και νομίζω είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιουσα την salba mama uno ειναι πολυ καλή δεν εκανα καμμια ραγαδα αλλα την εβαζα καθε μερα πρωι βραδυ απο τον 3ο μηνα και δεν νομιζω να ειναι θεμα δερματος γιατι ειχα στην μεση μου απο πριν διοτι ειχα χασει στην εφηβεια πολλα κιλα αρρα αν ηταν θεμα δερματοσ θα ειχα κανει και στην κοιλια . οποτε κοριτσια η κοιλιτσα θελει ενυδατοση και ολα θα πανε καλα .. και θα ξαναφορεσουμε τα μπικινακια μας!!!! αλλα καθε μερα κρεμουλα!!!!!

G3gY.jpg.png

glitterfy-flpbk14122317355834.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην εφηβεία έκανα ραγάδες στο στήθος και στους γλουτούς αλλά είμαι από τις τυχερές που οι ραγάδες είναι λεπτές και δε φαίνονται σχεδόν καθόλου. Τώρα με την εγκυμοσύνη, άρχισα πρώτα να πρήζομαι στο στήθος και επειδή έγινε απότομα έκανε πάλι ραγάδες. Τη κοιλιά ευτυχώς τη πρόλαβα (τουλάχιστον μέχρι τώρα).

Για τη κοιλιά χρησιμοποιώ την υδατική που έχει η Proderm για τα μωρά, που είναι με χαμομήλι και είμαι πολύ ευχαριστημένη μʼ αυτήν. Στο στήθος χρησιμοποιώ μια καλύτερη, λόγω ότι δε τις πρόλαβα. Πήρα από την αισθητικό μου μια κρέμα της Juliette Armant η οποία είναι για πρόληψη και θεραπεία των ραγάδων.

Άποψη μου είναι ότι πέρα από το τύπο δέρματος, πρέπει να ενυδατώνουμε το σώμα μας, μιας και δε πίνουμε ούτως ή άλλος οι περισσότεροι άνθρωποι όσο νερό χρειάζεται ο οργανισμός μας αλλά και για την προστασία του, από την ατμόσφαιρα. Και μια απλή υδατική μπορεί να κάνει δουλειά αν δεν έχει εμφανιστεί το πρόβλημα των ραγάδων. Αν υπάρχει όμως πρόβλημα μπορεί να θεραπευτεί μέχρι και ένα μεγάλο βαθμό αν ασχοληθεί κάποιος έγκαιρα. Ο τροφές και οι κρέμες που περιέχουν ψευδάργυρο κάνουν καλή δουλειά. Για φάρμακα δε το συζητώ ειδικά στην περίπτωση μας. Αυτά τα παίρνουν συνήθως οι αθλητές που σηκώνουν πολλά βάρη και πρήζονται στο λεπτό…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω χρησιμοποιουσα την salba mama uno ειναι πολυ καλή δεν εκανα καμμια ραγαδα αλλα την εβαζα καθε μερα πρωι βραδυ απο τον 3ο μηνα και δεν νομιζω να ειναι θεμα δερματος γιατι ειχα στην μεση μου απο πριν διοτι ειχα χασει στην εφηβεια πολλα κιλα αρρα αν ηταν θεμα δερματοσ θα ειχα κανει και στην κοιλια . οποτε κοριτσια η κοιλιτσα θελει ενυδατοση και ολα θα πανε καλα .. και θα ξαναφορεσουμε τα μπικινακια μας!!!! αλλα καθε μερα κρεμουλα!!!!!

 

εγώ έβγαλα στην εφηβεία λίγες ραγάδες στους γλουτούς που ευτυχώς δεν πολυφαίνονται, και έβγαλα και τώρα στην εγκυμοσύνη κάτι ψιλές στην κοιλιά...πιστεύω ακράδαντα πως είναι θέμα δέρματος...γιατι κι εγώ βάζω συνέχεια κρέμα και μάλιστα από την αρχή της εγκυμοσύνης!!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια εχω ραγαδες πολυ πριν μεινω εγκυος , μικρη ημουνα χοντρουλινα και αδυνατισα παρα πολυ και με χαζο και αποτομο τροπο οποτε εκανα ραγαδες . Εντα3ει δεν ειναι και απιστευτα πολλες και πλεον δεν φαινονται και τοσο πολυ αλλα ποτε δεν εκανα κατι για να τις εξαφανισω , στην εγκυμοσυνη δεν εβγαλα αλλες , βασικα δεν ειναι κατι που με ενοχλει και τοσο ,μαλλον αδιαφορο μου ειναι .

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιουσα την salba mama uno ειναι πολυ καλή δεν εκανα καμμια ραγαδα αλλα την εβαζα καθε μερα πρωι βραδυ απο τον 3ο μηνα και δεν νομιζω να ειναι θεμα δερματος γιατι ειχα στην μεση μου απο πριν διοτι ειχα χασει στην εφηβεια πολλα κιλα αρρα αν ηταν θεμα δερματοσ θα ειχα κανει και στην κοιλια . οποτε κοριτσια η κοιλιτσα θελει ενυδατοση και ολα θα πανε καλα .. και θα ξαναφορεσουμε τα μπικινακια μας!!!! αλλα καθε μερα κρεμουλα!!!!!

και βέβαια είναι θέμα δέρματος και από μόνη σου το λες αφού ήσουν παχουλή και αδυνάτησεες και είχες κάνει είχε από πριν ελαστικότητα το δέρμα σου!!!! :lol::lol: γι αυτό δενξανάκανες! εγώ που δενείχα καμιά έγινα ανάγλυφη και βάζω κρέμες πιστεωε το απλά δεν έχω φαγούρα και τέντωμα! αλλά δενμε νοιάζει γιατί έχω πολύ λευκό σχεδόν διάφανο δέρμα οπότε δεν θα φαίνονται!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενω ειχα παρει σχεδον 15 κιλα, εχασα 20 (πηγα 48 ) και τα ξαναπηρα και ολα αυτα προ εγκυμοσυνης, εχω πολυ λιγες, λευκες και λεπτες ραγαδες που σχεδον δεν φαινονται. Η ξαδελφη μου που ειχε παρει καποια κιλα (ασχετα απο εγκυμοσυνη) εκανε μεγαλες και κοκκινες ραγαδες οι οποιες εγιναν λευκες με τον καιρο. Αυτο σημαινει οτι μπορει να γλυτωσω αυτου του ειδους τις ραγαδες τωρα στην εγκυμοσυνη η οχι? :roll:

Βεβαια εννοειται οτι χρησιμοποιω κρεμες καθε μερα τωρα που ειμαι εγκυος γιατι φοβαμαι αλλα παλια δεν χρησιμοποιουσα καθολου κρεμες σωματος γιατι βαριομουνα :oops:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια στην πρωτη εγκυμοσυνη εβαζα baby oil και δεν απεκτησα ραγαδες. στην τωρινη ψαχνω κρεμα και δεν ξερω τι να παρω ή για να πω καλυτερα παιρνω και μετα τις βαζω στο ντουλαπι. η mama uno μου ενυδατωσε την επιδερμιδα αλλα μου μυριζει εντονα και δεν μπορουσα να κοιμηθω, απο οσφρηση αε αυτην την εγκυμοσυνη σκιζω, πηρα του Κορρε μου επεσε πολυ λιπαρη με το baby oil ζεσταινομαι ακομα περισσοτερο και θελω μια με πιο δροσερη υφη. γνωριζεται αν υπαρχει;

5Ikbp3.png

as1cCDx0g411210MTA5bGR8MjIzOTM5ZHxpIHN0YWxpdHNhIG1hcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω την ANTIESTRIAS της ISDIN.

Είμαι πολύ ευχαριστημένη προς το παρόν, είναι δροσερή και απορροφάται γρήγορα

Γενικά χρησιμοποιώ πολλά προϊόντα της ISDN και τα βρίσκω πολύ καλα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια στην πρωτη εγκυμοσυνη εβαζα baby oil και δεν απεκτησα ραγαδες. στην τωρινη ψαχνω κρεμα και δεν ξερω τι να παρω ή για να πω καλυτερα παιρνω και μετα τις βαζω στο ντουλαπι. η mama uno μου ενυδατωσε την επιδερμιδα αλλα μου μυριζει εντονα και δεν μπορουσα να κοιμηθω, απο οσφρηση αε αυτην την εγκυμοσυνη σκιζω, πηρα του Κορρε μου επεσε πολυ λιπαρη με το baby oil ζεσταινομαι ακομα περισσοτερο και θελω μια με πιο δροσερη υφη. γνωριζεται αν υπαρχει;

 

Εγώ χρησιμοποιώ την percutalfa. Έχει ελαφρύ άρωμα, απορροφάται με 2-3 επαλείψεις και δεν αφήνει λιπαρότητα, απλά δίνει ελαστικότητα στο δέρμα

Link to comment
Share on other sites

Το δερμα μου εχει γινει ξερο παντου τωρα στην εγκυμοσυνη και πρεπει, περα απο την κοιλια και στηθος, να βαζω κατι παντου. Αυτες που βαζω στην κοιλια ειναι σαν βουτυρο και κολλας ολο το βραδυ αρα αποκλειεται να πασαλειφτω παντου με αυτο. Οποτε βαζω ενα απλο του Κορρε αλλα εχει αρωμα και δεν ξερω ποσο φυσικα ειναι τα συστατικα του. Λετε να ειναι κακο ?

Link to comment
Share on other sites

O Koρρές έχει μια ειδική κρέμα για ραγάδες, με αβοκάντο και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι. Την είχα πάρει, αλλά δεν την πολυχρησιμοποίησα, γιατί (α) μου βρωμούσε (γούστα είναι αυτά) και (β) ο γιατρός συνέστησε βαζελίνη. Την έβαζα μόνο σε περιπτώσεις που βιαζόμουν γιατί η βαζελίνη θέλει 10 ώρες για να απορροφηθεί. Αποτέλεσμα: λίγες ραγάδες μόνο στο πλάι, ξέρετε στα πλευρά μου, εκεί δηλαδή που ξεχνούσα να παστωθώ.

 

Nanou, έχεις δοκιμάσει το baby oil σε τζελ που κυκλοφορεί; Νομίζω ότι έχει πιο ελαφριά υφή, άσε που μπορείς να το βάζεις στο ψυγείο πριν από τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...