Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Εμενα μου ειχε πει ο γυναικολόγος να βάζω βαζελίνη... Τον είχα ρωτήσει για ολες αυτες τις κρέμες που κυκλοφορούν και μου ειπε αν θέλω να πετάξω τα λεφτά μου ας τις παρω... Ειναι πανάκριβες και στην ουσια δεν προσφέρουν τίποτα... Πάντως δε θέλω να σας ανησυχήσω, αλλά αν ειναι να κάνεις ραγάδες, θα κανεις έτσι κι αλλιώς με κρέμα ή χωρις :? Εγώ παρόλο και που τη βαζελίνη την έβαζα αράια και που όποτε το θυμόμουν δεν εχω κανει πουθενα ραγάδες παρα μόνο στο στήθος (από κάτω ευτυχως)... Τώρα πια βεβαια ουτε καν και αυτές φαίνονται, πρεπει να το ξέρεις για να τις προσέξεις

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ χρησιμοποιώ κρέμα γιατί η βαζελίνη λερώνει κι επίσης με ενοχλεί η λιπαρή κολλώδης αίσθησή της ακόμη και στα χέρια.Διαφορετικά θα χρησιμοποιούσα και μη σου πω οτι κάνει και καλύτερη δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

ego ebaza cocobutter apo ta bodyshop...itane polu kali kai pou kai pou kurios ta bradia ebaza bazelini. telika ragades den ekana para mono liges sta plaina pou den ebaza katholou krema...eixa thn entuposi oti oi ragades ginonte mono xamila sthn koilia kai oxi sta plaina :?

Link to comment
Share on other sites

..... γιατί η βαζελίνη λερώνει κι επίσης με ενοχλεί η λιπαρή κολλώδης αίσθησή της ακόμη και στα χέρια.

 

συμφωνώ με τα παραπάνω :wink:

 

Διαφορετικά θα χρησιμοποιούσα και μη σου πω οτι κάνει και καλύτερη δουλειά!

 

αλλα και με αυτό συμφωνώ :D

Την έβαζα κάθε βράδυ πριν ξαπλώσω , φόραντας ένα βαμβακερό φανελάκι !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η καλυτερη μου φίλη, είναι δερματολόγος και μου είπε πως τίποτα δεν μπορεί να εμποδίσει ή να εξαλείψει τις ραγάδες!!! Αφορά αποκλειστά στον τύπο δέρματος τις κάθεμιας μας.Μου τόνισε πως αν νιώθω αφυδατωμένο το σώμα μου ν' αποφύγω λιπαρές ουσίες (βαζελίνη, έλαια κ.λ.π.) γιατί μπορεί να ανακουφίζουν κ να προσφέρουν την αίσθηση τις ενυδάτωσης, δημιουργούν όμως πιο συχνή αφυδάτωση στη συνέχεια. Το βασικό είναι, να μην βάλουμε πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη κ να μην τα χάσουμε απότομα στη συνέχεια.

 

ΦΙΛΟΥΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να γινουν ραγαδες στο σωμα θα γινουν!!!

Εγω εβαζα μια κρεμα για ραγαδες απο το φαρμακειο, και παλι εκανα και στην κοιλια και στο στηθος! :cry:

 

Να ρωτησω τωρα με τη σειρα μου ποιοα κρεμα μπορω να βαλω στην κοιλια μου για τη χαλαρωση του δερματος κτλ;;;;;

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ 'εχω πει και αλλού οτι βάζω την prevenstria της frezyderm και είμαι ευχαριστημένη μέχρι τώρα. Να σας ρωτήσω κάτι όμως - βάζετε και μετά την εγκυμοσύνη κρέμες ώσπου να επανέλθει το σώμα σας????

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να βάλεις Σωτηρία... εγώ δεν το έκανα βέβαια (δεν είχα το χρόνο με τον μικρό) παρόλα αυτά δεν έκανα ούτε μετά ραγάδες και ας είχα την τεράστια κοιλιά στην εγκυμοσύνη... είναι και στο δέρμα όντως... καλό είναι βέβαια να μην αφηνόμαστε στην καλή μας την τύχη και να βάζουμε και τις κρεμούλες μας!

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα ο γιατρός μου, μου είπε ότι και την πιο ακριβή να βάλεις, αν είναι να κάνεις ραγάδες θα κάνεις. Μάλιστα μου πρότεινε βαζελίνη σε υγρή μορφή που την βρίσκεις στον ΑΒ Βασιλόπουλο ή και baby oil. Συγκεκριμένα μου είπε μετά το μπάνιο πριν σκουπιστώ να απλώνω σε στήθος κοιλιά και πλάι γλουτούς και μετά να σκουπίζομαι με μια πετσέτα. Έτσι κάνω κορίτσια και ούτε λερώνονται τα ρούχα ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω καλή και αποτελεσματική η βαζελίνη, αλλά την χρησιμοποιούσαν παλιά που δεν υπήρχαν τόσες πολλές κρέμες. :? Αν θυμάμαι καλά έχει σαν κύριο συστατικό το πετρέλαιο, και δεν είναι ότι καλύτερο για τα μωρά μας στην κοιλιά ... Μπορεί να είμαι και υπερβολική, αλλά φοβάμαι να βάλω. :roll: Ξέρω, τόσες βάλανε και δεν πάθανε τίποτα. Αλλά προτιμώ να πάρω μια απλή ενυδατική Johnsons' baby ή baby oil.

Όντως, αν είναι να κάνεις, θα κάνεις, αλλά ας κάνουμε το δέρμα λίγο πιο ελαστικό, και ότι γλυτώσουμε. :D

 

Τώρα βάζω μια της propoline, και ένα λαδάκι της roc εναλλάξ, αλλά στην αρ΄χη έβαζα την fissan mama. Πήρα και του κορρέ, αλλα δεν άρεσε στον καλό μου η μυρωδιά και τη σταμάτησα. -πάντως μύριζε μια χαρά-

 

Είμαι και λίγο παθιασμένη με τα καλλυντικά... :lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, κορίτσια, ξεκίνησα στην εγκυμοσύνη με τη MAMA FISSAN αλλά άρχισε να μου φέρνει αναγούλα η μυρωδιά της κ το γύρισα σε απλή παραδοσιακή NIVEA στην μπλε μεταλλική συσκευασία, που δεν είναι κ λιπαρή. Μετά τη γέννα χρησιμοποιώ baby oil σε σπρέι που δεν είναι λιπαρό μετά το μπάνιο κ σκουπίζομαι ελαφρά με πετσέτα. Ραγάδες δεν έχω δει μέχρι στιγμής... :D Ο γιατρός μου πάντως λέει ότι είναι θέμα επιδερμίδας. Οι κρέμες βοηθάνε αλλά λίγο. Ουσιαστικά βάζεις για να μην πεις ότι δεν έκανες τίποτα... Νομίζω ότι είναι σημαντικό να πίνεις πολύ νερό, ώστε να είναι εσωτερικά ενυδατωμένος ο οργανισμός.

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω την prevenstria της frezyderm. έκανα το λάθος να βάζω μόνο στη κοιλιά γιατί έχω ένα μόνιμο άγχος για το συγκεκριμένο σημείο. Αποτέλεσμα: όντως στη κοιλιά δεν παρατήρησα ακόμα ραγάδα αλλά ανακάλυψα πρόσφατα οτι οι ραγάδες είχαν εξαπλωθεί στούς γλουτούς ... και πιο πάνω.... :oops: . Πάντως και εγώ πιστεύω οτι είναι καθαρά θέμα δέρματος και σημείου του σώματος π.χ τα κιλά τα extra παντα στους γλουτούς και τον ποπο τα παίρνω!!!!Εκεί εμφάνισα και τις ροδαλές ραγαδούλες!!!!!!!!!!!!

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ 'εχω πει και αλλού οτι βάζω την prevenstria της frezyderm και είμαι ευχαριστημένη μέχρι τώρα. Να σας ρωτήσω κάτι όμως - βάζετε και μετά την εγκυμοσύνη κρέμες ώσπου να επανέλθει το σώμα σας????

 

αυτο θελω να μαθω κι εγω... :D

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω γεννησει ποτέ βεβαια αλλα ειχα ραγαδες στους γλουτους απο την εφηβεια και τις αποτομες -μικρες ομως- αυξομειωσεις βαρους(Δεν τη γλιτωνω δηλαδη τωρα)!Δεν ημουν ποτε με παραπανισια κιλα αλλα οχι και τρομερα αδυνατη! Νομίζω λοιπον ,οτι και κατα το "ξεφουσκωμα" κανεις ραγαδες! Ετσι πιστευω ειναι απαραιτητη η ενυδατωση και τοτε!Τωρα αν θα υπαρχει χρονος ... αυτο ειναι αλλη ιστορια! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου δεν ειχα εμφανισει καποια ραγαδα μεχρι τον 4ο μηνα!

απο κει και μετα αρχιζε η κοιλια μου καθως μεγαλωνε να κανει ραγαδες.Πηγα στο γιατρο μου εδωσε την salba mama uno.

αυτην την κρεμα την χρησιμοποιησα μεχρι να γεννησω και την εβαζα στην κοιλια και το στηθος μου.

Οι ραγαδες δεν αποφευχθηκαν αλλα περιοριστηκαν αλλα δεν επαψαν να φαινονται ακομα και τωρα!

Μετα την γεννα εβαζα την SALBA MAMA DUO χωρις καποιο αποτελεσμα.

Πιστευω οτι κρεμα και να βαλουμε αν ειναι το δερμα να κανει τις ραγαδες θα τις κανει :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 'εχω πει και αλλού οτι βάζω την prevenstria της frezyderm και είμαι ευχαριστημένη μέχρι τώρα. Να σας ρωτήσω κάτι όμως - βάζετε και μετά την εγκυμοσύνη κρέμες ώσπου να επανέλθει το σώμα σας????

 

αυτο θελω να μαθω κι εγω... :D

Κατά τη γνώμη μου καλό είναι να βάζουμε κρέμες είτε είμαστε έγκυες είτε όχι, όπως βάζουμε στο πρόσωπό μας. Επομένως κ αφού και για 1 χρόνο μετά το σώμα αλλάζει χρειάζεται η κρεμούλα... :)

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχε πει ο γυναικολόγος να βάζω βαζελίνη... Τον είχα ρωτήσει για ολες αυτες τις κρέμες που κυκλοφορούν και μου ειπε αν θέλω να πετάξω τα λεφτά μου ας τις παρω... Ειναι πανάκριβες και στην ουσια δεν προσφέρουν τίποτα... Πάντως δε θέλω να σας ανησυχήσω, αλλά αν ειναι να κάνεις ραγάδες, θα κανεις έτσι κι αλλιώς με κρέμα ή χωρις :?

 

Κι εγώ θα συμφωνήσω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 'εχω πει και αλλού οτι βάζω την prevenstria της frezyderm και είμαι ευχαριστημένη μέχρι τώρα. Να σας ρωτήσω κάτι όμως - βάζετε και μετά την εγκυμοσύνη κρέμες ώσπου να επανέλθει το σώμα σας????

 

αυτο θελω να μαθω κι εγω... :D

 

an exete xrono kalo tha einai kai meta...ego akoma den exo xrono na kano ena mpanio me thn isixia mou....kremes kai makigiaz ta exo ksexasei !! :?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και βαζελίνη σε υγρή μορφή που δεν κολλάει πάντως ούτε λερώνει (θα την βρείτε στα super markets-εγω την εχω βρεί και στα carrefour-champion Μαρινόπουλος και σε ατλαντικ και σε dia).

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ βάζω σ' όλο το σώμα καθημερινά baby oil μετά το ντουζ, και επιπλέον, σε στήθος, κοιλιά και γλουτούς (όπου ήδη έχω αρκετές ραγάδες από παλιά) αμυγδαλέλαιο. Θέλει λίγο να απορροφηθεί, αλλά μετά έχει απίστευτη υφή το δέρμα, το αισθάνομαι πολύ ενυδατωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...