Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Ιουλιάνα, αυτό είναι το θέμα, να μην τα σκας για ενα προϊόν και μετά να σου βγαίνει μάπα... Την κρεμα την πήρα μόνο 10€ από 28€ γιατί είχα κάνει επιστροφή κάποιων βιταμινών που εν τέλει δε χρειάστηκα. Αλλά γενικά δε νομίζω να την έπαιρνα ξανά γιατί δε βλέπω αποτελέσματα... Σίγουρα έχει να κάνει με το δέρμα! Είναι να το έχεις και εγώ δυστυχώς το έχω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Ιουλιάνα, αυτό είναι το θέμα, να μην τα σκας για ενα προϊόν και μετά να σου βγαίνει μάπα... Την κρεμα την πήρα μόνο 10€ από 28€ γιατί είχα κάνει επιστροφή κάποιων βιταμινών που εν τέλει δε χρειάστηκα. Αλλά γενικά δε νομίζω να την έπαιρνα ξανά γιατί δε βλέπω αποτελέσματα... Σίγουρα έχει να κάνει με το δέρμα! Είναι να το έχεις και εγώ δυστυχώς το έχω...

Μη σκας κιολας. Όπως ειπε και μια κοπελα πιο πανω με το καιρο ισα που διακρινονται.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, είχα ακούσει πολλά για το bi oil. Αλλά γιατροί και φαρμακοποιεί δεν το συνιστούσαν. Γι' αυτό και άνοιξα αυτό το θέμα. Αύριο κι όλας θα ξεκινήσω να κάνω αυτό με την αλόη που μου συστησαν. Θα το αρχίσω σε συνδυασμό με την κρεμα και θα σας πω αν δω κάποιο αποτέλεσμα. Γιατί στην τελική, αν με πολύ λιγότερα χρήματα κάνεις δουλειά, ποιος ο λόγος να πετάς τα λεφτά σου;;

Ντάξει είναι ένα μικρο σημείο του σώματός σου που θα σου θυμίζει αυτή την περίοδο της ζωής σου, δεν είναι δα και τόσο τρομερό. Αλλά είναι συνδυασμός αυτού, με την χαλάρωση, την πλαδαρότητα, τα σπυράκια, τις τρίχες εεεεε έχω φτάσει στο σημείι να ξεχνάω ότι είμαι 21 χρονών :-P βλέπω τις άλλες γυρω μου κουκλάρες και με παίρνει από κάτω :-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχει να κάνει περισσότερο με το δέρμα και την ελαστικότητα του για το αν κάνει ραγάδες μια γυναίκα τελικά, σίγουρα όμως με την πρόληψη μπορεί να το προλάβει ή/και να κάνει λιγότερες. Αν έχουν βγει ήδη δεν νομίζω να διορθώνονται χωρίς αισθητική παρέμβαση. Εγώ έβαζα bio oil από την αρχή σχεδόν και δεν έκανα ούτε μία έξτρα (έχω κάποιες ενθύμιο εφηβείας), παρόλο που δεν συνέχιζα να βάζω κι αφού γέννησα. Μετά τη γέννα είναι εξίσου σημαντικό καθώς οι ραγάδες βγαίνουν με την απότομη αυξομείωση βάρους.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!! Σήμερα πήρα την αλόη και ξεκινησα εφαρμογή. Βέβαια κάπου διάβασα ότι σε πολλές προκάλεσε ερεθισμούς. Πήρα ένα τζελ που είναι 99,9% καθαρή αλόη και γράφει πάνω ότι κάνει για ραγάδες. Σε κανα δυο βδομάδες πιστεύω να δω κάποια βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Σήμερα πήρα την αλόη και ξεκινησα εφαρμογή. Βέβαια κάπου διάβασα ότι σε πολλές προκάλεσε ερεθισμούς. Πήρα ένα τζελ που είναι 99,9% καθαρή αλόη και γράφει πάνω ότι κάνει για ραγάδες. Σε κανα δυο βδομάδες πιστεύω να δω κάποια βελτίωση.

 

Η αλόη ως φύλλο έχει τοξικά σημεία και χρειάζεται σωστό καθάρισμα. Εγώ που είμαι αλλεργική σχεδόν στα πάντα και έχω υπερευαίσθητο δέρμα παίρνω βιολογικές κρέμες αλόης ή από το φαρμακείο και δεν έχω κανένα θέμα. Αν  φτιάξει κάποιος μόνος του κρέμα αλόης πρέπει να ξέρει να την καθαρίσει.

 

Πριν αρκετά χρόνια που είχε ξεκινήσει η μόδα και είχα δοκιμάσει διάφορα προϊόντα με αλόη είχα φοβερά θέματα με ερεθισμούς, αλλά προφανώς έφταιγαν τα λοιπά (χημικά) συστατικά, τα οποία τω καιρώ εκείνο δεν γνωρίζαμε πόσο βλάπτουν και κακώς νόμιζα ότι είχα αλλεργία στην αλόη!

 

Ειδικά τα τζελ καθαρής αλόης, αν και φαίνονται ακριβά, στην πραγματικότητα δεν είναι, γιατί χρειάζεται πολύ μικρή ποσότητα στην εφαρμογή.

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, nat2308 είπε:

 

Η αλόη ως φύλλο έχει τοξικά σημεία και χρειάζεται σωστό καθάρισμα. Εγώ που είμαι αλλεργική σχεδόν στα πάντα και έχω υπερευαίσθητο δέρμα παίρνω βιολογικές κρέμες αλόης ή από το φαρμακείο και δεν έχω κανένα θέμα. Αν  φτιάξει κάποιος μόνος του κρέμα αλόης πρέπει να ξέρει να την καθαρίσει.

 

Πριν αρκετά χρόνια που είχε ξεκινήσει η μόδα και είχα δοκιμάσει διάφορα προϊόντα με αλόη είχα φοβερά θέματα με ερεθισμούς, αλλά προφανώς έφταιγαν τα λοιπά (χημικά) συστατικά, τα οποία τω καιρώ εκείνο δεν γνωρίζαμε πόσο βλάπτουν και κακώς νόμιζα ότι είχα αλλεργία στην αλόη!

 

Ειδικά τα τζελ καθαρής αλόης, αν και φαίνονται ακριβά, στην πραγματικότητα δεν είναι, γιατί χρειάζεται πολύ μικρή ποσότητα στην εφαρμογή.

Τα 100ml είχαν 7,5€ περίπου. Αλλά θέλει να βάλεις ποσότητα. Έτσι όπως το υπολογίζω, ζήτημα να μου κρατήσει δυο το πολύ τρεις βδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου με κρέμες και τα σχετικά το εξής: σας ειχα πει ότι πήρα μια κρέμε της φρέζιντερ και καλά για προστασία. Αυτή είχε γύρω στα 30€. Έκανα εφαρμογή 3 φορές την ημέρα (καμιά φορά και 4) με μεγάλη ποσότητα, αλλά βγήκαν κι άλλες ραγάδες. Η συσκευασία έλεγε να γίνεται εφαρμογή τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα. Σας τα λέω αυτά γιατί είναι ακριβή κρέμα και δε λέει να πεταχτούν τόσα λεφτά άδικα. Αυτό με την αλόη το συνεχίζω, αν και δεν έχω δει κάποια αλλαγή ακόμα τουλάχιστον. Επιπλέον, μου πρότεινα να βάζω βαζελίνη ως προοληπτική μέθοδο και ετσι πήρα μια με έλαια καρύδας.. Θα δείξει...

Μέχρι στιγμής το μόνο που κάνει κάποια ελάχιστη δουλειά είναι η κεραλοιφή.

Για ό,τι νεότερο θα ξαναγράψω :-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

@ΧρύσαΜ εγώ βάζω αυτή της frezyderm και έχω ακούσει από φίλες πολύ καλά λόγια προς το παρόν είμαι καλά αλλά είναι νωρίς, μην περιμένεις θαύματα από καμία κρέμα ίσως αν δεν την έβαζες να είχες περισσότερες ραγαδες τώρα. Αλόη είχα και εγώ στο μπαλκόνι αλλά μετά από τον βαρύ χειμώνα πάει η αλόη :-( πάγωσε , θα πάρω άλλη κυρίως για τα εγκαύματα κάνει φοβερή δουλειά. Βέβαια είναι καλύτερα αν έχει ενηλικιωθεί το φυτό δηλαδή έχει ανθίσει αλλά αυτό παίρνει 2 χρόνια τουλάχιστον.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Γειά σας!! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν έκανα ραγαδες στην κοιλιά, κ ας είχα πάρει 18 κιλά το μωρό (αγοράκι) ζύγιζε 3.750! Τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου, περιμένω κοριτσάκι είμαι στον 6 μήνα, κ με σύγκριση με την πρώτη, η κοιλιά μου έχει αρχίσει να φαίνεται από πολύ νωρίτερα κ ίσως μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης να έχω μεγαλύτερη κοιλιά με αποτέλεσμα να τεντώσει πιο πολύ το δέρμα!! Υπάρχει περίπτωση να κάνω ραγαδες τώρα στην δεύτερη; Ποιά η εμπειρία σας; Ενημερωτικά ρωτάω!! ☺️

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας δείτε και εδώ 

https://parents.org.gr/forum/tags/ραγάδες/

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Sophia21_09 είπε:

Γειά σας!! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν έκανα ραγαδες στην κοιλιά, κ ας είχα πάρει 18 κιλά το μωρό (αγοράκι) ζύγιζε 3.750! Τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου, περιμένω κοριτσάκι είμαι στον 6 μήνα, κ με σύγκριση με την πρώτη, η κοιλιά μου έχει αρχίσει να φαίνεται από πολύ νωρίτερα κ ίσως μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης να έχω μεγαλύτερη κοιλιά με αποτέλεσμα να τεντώσει πιο πολύ το δέρμα!! Υπάρχει περίπτωση να κάνω ραγαδες τώρα στην δεύτερη; Ποιά η εμπειρία σας; Ενημερωτικά ρωτάω!! ☺️

Υπάρχουν ειδικές κρέμες δεν θυμάμαι ποια έβαζα αλλά θυμάμαι πως μόνιμα η κοιλιά μου γυαλιζε! :D Εντέλει δεν έκανα ραγαδες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...