Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά λένε οτι είναι τελικά θέμα δερματος.... εγώ ειμαι στον 7ο έχω βάλει μόνο 6 κιλά και δυστυχως γεμισα ραγαδες μέσα σε μια νυχτα... Και εβαζα και βαζελίνη και baby oil και αμυγδαλελαιο..........

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Δείτε λίγο κι αυτά τα προϊόντα, τα earth mama

http://www.earthmamaangelbaby.com/pregnancy

Στο ίδιο site θα βρείτε store locator καθώς και e-shops που τα διαθέτουν

εδώ:

http://www.earthmamaangelbaby.com/store-finder

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι και γω...Πόσες φορές την ημέρα πρέπει να βάζουμε κρέμα???Προς το παρόν βάζω μόνο το βραδι αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό.Εχω ήδη ραγάδες από απότομη απώλεια κιλών.Την ίδια μπορούμε να βάζουμε και στο στήθος ????

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης μπορείτε να βάλετε καθαρή βιταμίνη Ε (θα βρείτε στο iherb, αν δεν βρείτε πείτε μου να σας βάλω το link). Θα την ανακατέψετε σε αμυγδαλέλαιο ή σταφυλοπυρηνέλαιο, έχει πολύ καλές κριτικές!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγω παρότι μόλις έμαθα για την εγκυμοσυνη μου ξεκίνησα απο τωρα να βάζω κρεμούλες.

Βασικα βάζω αμυγδαλέλαιο αλλα σαν την ενυδατωση που μου κάνει το baby oil τιποτα!

Εχω και πολυ ξηρό δερμα και ολες οι κρέμες επάνω μου ειναι σαν να μη τις έβαλα.

Το baby oil μήπως εχει κάποια απαγορευμένη ουσία?ξερετε?

Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

εγω και baby oil εβαζα στην αρχη, μετα μου την εσπαγε που ημουν λαδωμένη κ έβαζα μια απλή της frutalia-δεν ειναι για τις ραγαδες, απλή τελείως.. κ έβαζα οχι σε καθημερινη βάση πάντού εκτός απο τα πλαινά..στον 9ο μήνα δεν έβαζα καθόλου γιατί βαριόμουν...α! εκανα κ σκραμπ 1 φορά την εβδομάδα στο σώμα...και το αποτέλεσμα???έβγαλα 2-3 μόνο στα πλαινά που δεν έβαζα....τελείως κουφο!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσάκια γεια σας,

ήθελα να σας ρωτήσω αφου τις βγάλατε τις ραγάδες/ραβδώσεις τους βάζετε κάποια κρέμα? κι αν ναι, έχετε δει κανένα αποτέλεσμα? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στην πρώτη εγκυμοσύνη έβαζα κρεμούλες βιολογικές κτλ και έγινα χάλια μαύρα, τώρα στην δεύτερη με επίσης τεράστια κοιλιά είπα χέθε τα βιολογικά και έβαλα baby oil και επειδή ξεφλουδίζω και βαζελίνη και μπορώ να πω ότι ειναι πολύ καλύτερα τα πράγματα. Δοκίμασα το αμυγδαλέλαιο που μου είπε και μια μαία αλλά μου βρωμάει και δεν κάνει τίποτα. Σκεφτείτε ότι σε κάποια φάση την μάτωσα την κοιλιά από το ξυσιμο...εκεί έβαλα πάνω βαλσαμόλαδο. Το βαλσαμολαδο ειναι θαυματουργό αλλά δεν ξέρω σε τι ποσότητες επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη.

Συμπέρασμα....ΒΑΖΕΛΙΝΗ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμια βελτιωση δεν ειδα με τις κρεμες και εδωσα πολλα λεφτα και επαιρνα και κατι πανακριβες και λαδακια και βαζελινες και ολα. αποτελεσμα να κανω ραγαδες δυστυχως...........

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

καμια βελτιωση δεν ειδα με τις κρεμες και εδωσα πολλα λεφτα και επαιρνα και κατι πανακριβες και λαδακια και βαζελινες και ολα. αποτελεσμα να κανω ραγαδες δυστυχως...........

Νομίζω ότι είναι και στο δέρμα.Και άλλες κοπέλες που ξέρω ότι και να έβαλαν δεν έγινε τίποτα.Και εγώ στο στήθος βάζω ότι μπορείς να φανταστείς αλλά δεν βλέπω να τις αποφευγω τουλάχιστον εκεί.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο πιστευω ειναι αναλογα το δερμα, αφου εγιναν καλος δεν με ενοχλουν και τοσο, μονο να ασπρισουν να μην φαινονται και τοσο...

 

εγω στο στηθος δεν εκανα καμια... ημουν απο τις τυχερες εκει..και δεν εβαζα και τιποτα. εκει ξεχνουσα, αλλα την κοιλια την στολιζα με λαδια με κρεμες με τα ολα της....

 

ας ειναι καλα τα μωρακια μας:D

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια μετα την εγκυμοσύνη εχω έντονο πρόβλημα ραγαδων στην κοιλιά και ψηλά στους μηρους. Χαλάρωση δεν εχω καθόλου. Ακόμα ειναι κόκκινες. Ξέρετε κάποιον καλο δερματολογο να παω? Υπάρχει μανούλα που καταπολεμήσε το ίδιο πρόβλημα επιτυχώς?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ...έχω διαβάσει ότι οι κόκκινες αντιμετωπίζονται με laser αλλά δυστυχώς και εγώ δεν ξέρω που να απευθυνθώ... Αν ξέρει κάποια σε ποιον να πάω στην Πάτρα θα μου ήταν χρήσιμο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
travelgirl είπε:
Βρήκα  Δεν ξέρω αν λειτουργεί. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω.

Eίχα δοκιμάσει κάτι τέτοιο από τη συγκεκριμένη φαρμακοποιό (ήταν για μετεγχειρητική ουλή). Δεν είχα δει θαύματα, αλλά είχα δει βελτίωση.

 

Όσον αφορά το laser ψάξτο και στο νοσοκομείο δερματικών νοσημάτων "Ανδρέας Συγγρός".

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα εγω παρότι μόλις έμαθα για την εγκυμοσυνη μου ξεκίνησα απο τωρα να βάζω κρεμούλες.

Βασικα βάζω αμυγδαλέλαιο αλλα σαν την ενυδατωση που μου κάνει το baby oil τιποτα!

Εχω και πολυ ξηρό δερμα και ολες οι κρέμες επάνω μου ειναι σαν να μη τις έβαλα.

Το baby oil μήπως εχει κάποια απαγορευμένη ουσία?ξερετε?

Σας ευχαριστω πολυ!

 

τελευταία το έψαξα αρκετα και είδα ότι έχει!! δεν θυμαμαι αν εχει parabens αλλα αν παρεις τα συστατικα του και τα ελεγξεις μεσω του παρακατω site θα δεις ότι πολλά είναι κατακόκκινα!(απλά πατάς πανω στο αρχικό γράμμα του συστατικου και βλέπεις αν ειναι πρασινο, κιτρινο ή κοκκινο. μεχρι κιτρινο είναι επιτρεπτα.) εγώ τρόμαξα τόσο που το πέταξα εκείνη τη στιγμη...μάλλον με αμυγδαλέλαιο θα τη βγάλω...

http://www.biodizionario.it/

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω νομίζω οτι ειναι καθαρα στο δερμα. Ξερω κοπέλα που εβαζε την καλυτερη κρέμα και εκανε και εμενα ο γιατρος μου, μου ειχε απαγορεψει τα παντα και βαψιμο μαλιων ακομα και με φυτικές βαφες και βάψιμο νυχιών και κρέμες στην κοιλια ειδικα τη βαζελίνη και δεν εβγαλα ουτε μια στην κοιλια

Link to comment
Share on other sites

Αμυγδαλελαιο κοριτσια,αφηστε τις χημικουρες της Johnson και της καθε Johnson ;);)

 

Οικονομικο και κανει δουλεια!

 

 

!!!!!εννοείται!!!χύμα κιόλας, πήρα από το φαρμακείο με 2,50 ευρώ ένα μπουκάλι νααααα. αρκεί να ενυδατώνεται το δέρμα με κάτι φυσικό και το αμυγδαλέλαιο είναι φυσικό!το bay oil της johnson έχει μέσα παράγωγα πετρελαίου. Η αδερφή μου είναι χημικός και δεν το βάζαμε ποτέ. από μικρές αμυγδαλέλαιο, πότε της Apivitaμε 8-9 ευρώ που τους λες και σου ρίχνουν και ό,τι αιθέριο έλαιο θες (για ξηροδερμία, για χαλάρωση, για άρωμα...) πότε σκέτο από το φαρμακείο με 2-3 ευρώ. Δεν μυρίζει, δεν λαδώνει και καλό είναι να το φοράτε με το δέρμα λίγο νωπό μετά το μπάνιο για΄τι βοηθάει στην απορρόφηση.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ένα σωρό πράγματα, ελπίζω κάποιο να λειτουργήσει!

 

- σταφυλοπυρηνέλαιο (έλαιο από κουκούτσια σταφυλιού) από το bioaroma.gr

- simulcium από το φαρμακείο

- αγνό shea butter από iherb

http://www.iherb.com/Everyday-Shea-Shea-Butter-Baby-Lotion-Gently-Unscented-16-fl-oz-475-ml/35103

- κι έχω πάρει κι άλλο ένα από iherb με cocoa butter, που λένε ότι είναι καλό για ενυδάτωση στην εγκυμοσύνη,

αυτό

http://www.iherb.com/Alaffia-Cocoa-Butter-Intensive-Body-Lotion-Vanilla-Mocha-8-0-fl-oz-235-ml/29725

 

Μόλις τελειώσουν όλα αυτά θέλω να δοκιμάσω αυτά τα δύο

http://www.iherb.com/Mountain-Ocean-Mother-s-Special-Blend-Skin-Toning-Oil-8-fl-oz-237-ml/5731

και

http://www.iherb.com/Life-Flo-Health-Pure-Cocoa-Butter-9-fl-oz-266-ml/42930

 

Για να δούμε τι θα γίνει, έχω μπει στον 6ο δεν έχω ακόμα ραγάδες... στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό όμως!

 

Μην ξεχνάτε στήθος και στο πλάι της κοιλίτσας, γλουτούς και μηρούς!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

kalhmera!!εγω χρησιμοποιω μια κρεμα που πηρα απο το φαρμακειο λεγεται privenstria.ειναι λιγο ακριβη αλλα (28Ε) αλλα ειναι 150ml και κραταει καιρο γιατι τη βαζεις 1-2 μαξιμουμ τη μερα...βαζω αυτη μετα το ντουζ και το βραδυ πριν κοιμηθω βαζελινη...κανει καλη δουλεια!!εχω βρει σε αρωμα σοκολατας και μωρουδιακη που μυριζει τελεια,γιατι η κλασικη με ενοχλει η μυρωδια της!!!παντως παιζει ρολο και το δερμα της καθε μιας!!αλλα καλυτερα να προσεχουμε!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ από τον τρίτο μήνα την Fissan Mama και δεν έχω βγάλει καμία ραγάδα.

Πάντως σε άλλα σημεία του σώματός μου (π.χ. γλουτούς) έχω ραγάδες, καθώς παλιότερα έπαιρνα και έχανα βάρος συνεχώς.

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια, Μολις χθες εμφάνισα 4 ραγάδες 3 στο ενα στηθος και 1 στο άλλο. Σήμερα πήρα mama fissan και αμυγδαλέλαιο.( Ως τώρα χρησιμοποιούσα μια απλή ενυδατική και ελαιόλαδο.) Μόνο στο στήθος βγήκαν. Λέτε να εμφανίσω και αλλού? Εχω ένα σαπουνι με δεντρολίβανο που είναι για αδυνατισμα και ραγάδες κάνει να το χρησιμοποιήσω? (Λένε δεν κάνει το δεντρολίβανο στην εγκυμοσύνη):confused::confused::confused::confused: :cry::cry::cry:

egyip2.png2013.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ έβαζα βαζελίνη και τους τελευταίους μήνες ειδική κρέμα, όμως χωρίς να θέλω να σε τρομοκρατήσω πιστεύω πως οι ραγάδες έχουν να κάνουν με το δέρμα. Εμένα μου εμφανίστηκαν μόλις γέννησα απο το πουθενά και ένα σοκ το έπαθα άλλα έχω και φίλη που γέννησε τρεις φορές, δεν έβαζε απολύτως τίποτα κ δεν έχει ούτε μια ραγάδα.

Μην αγχώνεσαι όμως , μετά που θα ασχολήσε με το μωρό σου μόνο τις ραγάδες δε θα σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...