Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Κορίτσια δεν έκανα ούτε μία ραγάδα στην εγκυμοσύνη!

 

Είμαι πεπεισμένη ότι είναι καθαρά θέμα δέρματος! Εγώ από τον 4ο μέχρι τον 6ο μήνα έβαζα του κορρε και μετά μόνο baby oil!

tMGVp2.png bg1132613.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάλι κορίτσια σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν είχα δει ούτε μία!!!!

όλες τις απέκτησα τις πρώτες εβδομάδες μετά την γέννα....Και είναι και πολλές...πάρα πολλες... Αφού όταν κοιτάζομαι στον καθρέφτη με λέω "ζέβρα"..... :(

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα δέρματος καθαρα΄.....

Μέχρι την 35 βδομάδα είχα βάλει μονο 6 κιλά σταθερά....μέσα όμως σε 3 βδομάδες (γέννησα με καισαρική στις 38βδομάδες) έβαλα αποτομα όλα τα υπόλοιπα 4 κιλά....

Ελεγα ότι την είχα γλιτώσει αν και έχω δέρμα με τάση για ραγάδες και έχω στο στήθος ραγάδες πριν την εγκυμοσύνη... Και ξαφνικά ένα πρωί τσουπ δυο κατακόκκινες στον αφαλο μου...ε μετά γέμισα...σαν ζέμπρα έγινα! Με είχε πιάσει κατάθλιψη ....

Αλλά με τον ερχομό της μικρής έλεγα ότι είναι το παράσημό μου!

Τώρα απλά κάνω ότι δεν τις βλέπω γιατί όταν τις βλέπω με πιάνει κατάθλιψη πάλι

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΗΡΑ 23 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΙΛΙΑ! ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΡΑΓΑΔΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΗΡΟΥΣ, ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ 36η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΟΛΟ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΠΟΥ ΕΒΑΖΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ!!!!!!! ΧΑΛΙΑ........ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΟΥΛΕΣ............

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια ,

 

Εγώ απο ότι βλέπω είσαστε ΄νέες μαμάδες οπότε δώστε χρόνο στον ευατό σας και θα δέιτε ότι θα χαθούν οι περισσότερες,Εγώ στην εγκυμοσύνη πήρα 20κιλά οι μοναδικές ραγάδες που έχω είναι μία -δυο αριστερά και δεξιά πάνω στα κόκκαλα της λεκάνης γιατί εκεί άνοιξα περισσότερο και προσοχή κρέμα βάζουμε και πριν την γέννα και μετά .Έχουν περάσει 2χρόνια απο την γέννηση της μικρής και ακόμα πλακώνομαι πχ. Nivea firming μετά το μπάνιο μου και στην κοιλιά και στους γλουτούς ακόμα και στα μπράτσα έβαζα.Στην αρχή έπαιρνα και πιο άκριβες απο τα φαρμακεία και τα καταστήματα καλλυντικών και άλλες που έκαναν μασάζ κτλ.

Πάντως θέλει καιρό το κορμί να επανέρθει αλλά θέλει και βοήθεια απο εμας .10 λεπτά την ημέρα μασαζάκι με κρεμούλα αρκούν.:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κορίτσια!!!

 

είμαι στον 4ο μήνα της 2ης εγκυμοσύνης! στην 1η εγκυμοσύνη έκανα ραγαδες μάλλον κατα την διάρκεια της γέννας, όταν η μαία μου πατούσε την κοιλιά για να βγεί το μωρό. Γιατί ειλικρινα δεν φαινόταν να είχα απο πριν ραγάδες.

Η ερώτηση μου τώρα είναι η εξής: Υπάρχει περίπτωση επιδύνωσης των ραγάδων? Δηλαδή θα κάνω τώρα ακόμη πιο πολλές ή όσες έκανα έκανα (στην 1η εγκυμοσύνη)?

Για να καταλάβετε η κοιλιά μου σχοίστηκε από τον οφαλό και κάτω.

Με απασχολεί πολύ αυτό το θέμα.

Και δεν μπορώ να πω ότι πήρα πολλά κοιλά στην 1η εγκυμοσύνη. Μόλις 12 κιλά! Αλλά απ'ότι μου έλεγαν όλοι είχα κάνει μεγάλη κοιλιά.

Το πιο βασικό φυσικά είναι να κάνουμε όλοι γερά μωρά, αλλά και αυτές οι ραγάδες γιατί να υπάρχουν???

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα κορίτσια!!!

 

είμαι στον 4ο μήνα της 2ης εγκυμοσύνης! στην 1η εγκυμοσύνη έκανα ραγαδες μάλλον κατα την διάρκεια της γέννας, όταν η μαία μου πατούσε την κοιλιά για να βγεί το μωρό. Γιατί ειλικρινα δεν φαινόταν να είχα απο πριν ραγάδες.

Η ερώτηση μου τώρα είναι η εξής: Υπάρχει περίπτωση επιδύνωσης των ραγάδων? Δηλαδή θα κάνω τώρα ακόμη πιο πολλές ή όσες έκανα έκανα (στην 1η εγκυμοσύνη)?

Για να καταλάβετε η κοιλιά μου σχοίστηκε από τον οφαλό και κάτω.

Με απασχολεί πολύ αυτό το θέμα.

Και δεν μπορώ να πω ότι πήρα πολλά κοιλά στην 1η εγκυμοσύνη. Μόλις 12 κιλά! Αλλά απ'ότι μου έλεγαν όλοι είχα κάνει μεγάλη κοιλιά.

Το πιο βασικό φυσικά είναι να κάνουμε όλοι γερά μωρά, αλλά και αυτές οι ραγάδες γιατί να υπάρχουν???

 

το θεωρω απιθαν να εγινε απο τη μαια.. φανταζομαι οτι τωρα που ειναι ηδη ανοιχτο το δερμα δεν θα κανεις αλλες

Link to comment
Share on other sites

SOS SOS SOS κορίτσια, εσείς που εμφανίσατε ραγάδες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, σε ποια εβδομάδα εμφανίστηκαν????

 

εμένα εμφανιστηκαν αν θυμάμαι καλα στην 35-36βδομαδα...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν ειχα παρει πολλα κιλα!γυρω στα δεκα και δεν εμφανιστηκε ουτε μια ραγαδα!μαλλον ειμαι απ τις τυχερες, γιατι μια κοπελα που ειχα στο δωματιο οταν γεννησα ειχε γεμισει η κοιλια της γεματη ραγαδες!εβαζε και κρεμα μουχε πει αλλα τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

καθε μερα απο την πρωτη ημερα που εμαθα οτι ειμαι εγκυος εβαζα βαζελινη παντου!!!!απο το λαιμο μεχρι πανω απο τα γονατα...μπλιαχ!!!!απιστευτη γλιτσα, η οποια ομως μαλλον με βοηθησε διοτι το δερμα μου ειναι ανοιχτο και στο στηθος ειχα ραγαδες και πριν την κυηση...παρολαυτα δεν εβγαλα ουτε μια!!!ξερετε τι ειναι να εχει 38 βαθμους και εγω να βαζω βαζελινη τρεις φορες την ημερα???ειχα παθει πανικο και δεν ηθελα να βγαλω με τιποτα!!αφηστε πια τα ρουχα και τα σεντονια χαλια!!τα πεταξα μετα!!μεχρι και το στρωμα ειχα αδησει σημαδι αλλα ευτυχως αυτο το προλαβα!!

Link to comment
Share on other sites

πηρα μονο 7 κιλα , δεν εκανα καμια κ γενικα δεν χαλαρωσε το δερμα αν εξαιρεσεις την πεταχτη κοιλιτσα που ειχα παντα. η δερματολογος ειχε πει οτι βοηθαει λιγο η κρεμα αλλα υριως ειναι θεμα δερματος. ουτε η μητερα μου εχει

Link to comment
Share on other sites

πηρα μονο 7 κιλα , δεν εκανα καμια κ γενικα δεν χαλαρωσε το δερμα αν εξαιρεσεις την πεταχτη κοιλιτσα που ειχα παντα. η δερματολογος ειχε πει οτι βοηθαει λιγο η κρεμα αλλα υριως ειναι θεμα δερματος. ουτε η μητερα μου εχει

 

ακριβώς αυτο! ειχα βαλει μεχρι τον 8ο μήνα μονο 6κιλα...ε τον 9ο μήνα εβαλα σε 3βδομάδες , εκανα καισαρικη λογω ισχιακής, αλλα 5κιλα...ε τοτε εβγαλα και τις ραγάδες...και νομιζα οτι την ειχα γλυτώσει!

Βεβαια τωρα μετα απο εναμιση χρονο δεν ειναι κοκκινες οπως το πρωτο διαστημα και εχουν γινει άσπρες αλλες αχνες και αλλες εντονες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαζα κρεμα απο τον 6ο μηνα. Τοτε με αφησε ο γιατρός. Πιο πριν δεν με αφηνε. Ραγαδες δεν εκανα, ευτυχως. Αλλα ξερω κι εγω, οτι ειναι θεμα δερματος και οχι κρεμας. Μετα τη γεννα εβαζα βαζελινη για λιγες μερες, και ουτε τοτε εμφανισα καποια.

Να ρωτησω τωρα, αν στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν κανεις ραγαδες, ποιες οι πιθανοτητες να κανεις στη δευτερη?

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως κοριτσια ειχα κανει και στην πρωτη εγκυμοσνη στον 7ο περιπου και εκανα και τωρα στη δευτερη στον 7ο παλι..μα πο θα φτασει αυτη η κατασταση???γκρρ..οση βαζελινη και να βαζω τιποτα!η γιατρος μου μου ειπε μονο η βαζελινη κανει κατι και οχι οι αλλες κρεμες αλλα στο δερμα μου δυσκολα να μη κανω..

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω πιστευω οτι ειναι η ποιοτητα του δερματος(περιεκτικοτητα σε κολλαγονο κ ελαστινη)

...εγω ημουν 44κιλα κ εβαλα 20!!!αλλα δεν εκανα ραγαδες....εβαζα τη simulcium κρεμα για εγκυμοσυνη κ εφηβεια....αλλα οπως προειπα....βεβαια κ καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!!!!:)

...για τη βαζελινη επειδη ειναι παραγωγο πετρελαιου πολλοι δεν τη συστηνουν ....αλλα θα σας πω οτι επειδη δεν απορροφαται απο την επιδερμιδα θεωρειται ακινδυνη-ειναι πολυ καλο μαλακτικο-

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια βοήθειααααα!!! Μόλις έβγαλα την πρώτη μου ραγάδα!!!!!!!!!(32 εβδομαδα)

Εγκεφαλικό μην πώ και καρδιακό μαζί....και λέω μόλις γιατί ένιωσα το κάψιμο και τον πόνο (έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα) και ξύπνησα πιο νωρίς....

Την είδα να δημιουργείται μπροστα στα μάτια μου..........έκλαιγα ανήμπορη(σοκ!!)ο άντρας μου ο καημένος φανταστείτε τί έπαθε μόλις άκουσε τα κλάματα και δεν ήξερε τί έγινε..............έπαθα σοκ..τώρα θα περιμένω και τις φίλες της.

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σας απογοητευσω εγκυουλες,αλλα τελικα οντως ειναι στο δερμα...:-(εγω δεν ειχα καμια ραγαδα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης,ή τουλαχιστον δεν τις εβλεπα!και οταν γεννησα και εβγαλα τις γαζες.....εκπληξη:shock:!!!εχω στην κοιλια κατω απο τον αφαλο αρκετες ασπρες γραμμουλες...δεν περασαν καν το σταδιο που ειναι κοκκινες!

παντως εχω δει πολλες μανουλες που δεν εσπασε το δερμα τους πουθενα...

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εμένα είχε "απάσει" και στην εφηβεια αλλά πλεον δε φαίνονται σχεδόν καθόλου..........τώρα περιμένω απλά πότε θα γίνει η κοιλιά μου χάρτης.....

Από κρέμες δεν το συζητώ...κάθε μέρα όοολη μέρα...αλλά όντως είναι στο δέρμα.

Η μπουμπου είναι και πιο μεγάλη στους υπερήχους άρα και πιο βαριά από 32 εβδ....φαντάζομαι γι αυτο ξεκίνησαν τόσο νωρίς οι άτιμες.. αφήστε κορίτσια είμαι να σκάσω.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξεκίνησα απο την αρχή της εγκυμοσύνης να απλώνω ελαιόλαδο στη κοιλιά μου και γενικά σε όλο το σώμα μου για να αποφύγω τις περισσότερες ραγάδες (έχω αρκετές απο την εφηβεία) και εκεί που έλεγα άντε περνάει και ο 6ος και ακόμα δεν εμφανίστηκε καμία, τσούπ την προηγούμενη βδομάδα βλέπω τη πρώτη...!!! Ο γιατρός μου έδωσε την mθstela αλλα δεν ξέρω το κατα πόσο θα δουλέψει αν είναι σωστά τα όσα λέτε για το δέρμα δεν μπένω καν στο κόπο να αγοράσω κρέμες.. Την έχει δοκιμάσει κάποια αυτή τη κρέμα?!?!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω ειχα ξεκινησει απο 4 μηνων γιατι ειχα απο την εφηβεια και φοβομουν μην γεμισω ολοκληρη.μου εδωσε την PREVENSTRIA FREZYDERM και δεν εκανα ουτε μια.εβαζα 2 φορες την ημερα αλλα ειναι λιγο ακριβουτσικη.

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...