Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Κορίτσια, κι εγώ ελαιόλαδο χρησιμοποιώ και μάλιστα σπαθόλαδο που το κανα μόνη μου, αν και το πουλάνε και στα φαρμακεία. Τέλειο και αγνότατο.

Οι περισσότεροι γυναικολόγοι συστήνουν από κάποια κρεμα.

Ο γυναικολόγος άντρας της κολλητής μου, όταν αυτή έμεινε έγκυος δεν την άφησε να χρησιμοποιήσει καμια καλυντική κρεμα, μέχρι να δούν το φύλο του μωρού. όλες οι κρεμες έχουν υποτίθεται θηλυκιές ορμόνες και δεν το ρισκαρε μέχρι να δει εν είναι κορίτσι ή οχι. Αλήθεια ή ψέμα δεν ξέρω. Για μένα πάντως ήταν αρκετό για να τα κόψω όλα. Λαδάκι το θεού. και φτηνό και αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

¨Εχω δοκιμάσει διάφορες αλλά φοβάμαι ότι η kelosoft αποδείχτηκε καλύτερη για εμένα! αν θες δοκιμάζεις και reconstria της frezyderm (μετρια).

 

ειδες καλα αποτελεσματα φυγαν πολλες ραγαδες και σε ποσο καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και πολύ επιμελής στη χρήση και θέλει μάλλον πολλή υπομονή και επιμονή. Πάντως θεωρώ ότι φέρνει καλύτερα αποτελέσματα και γρηγορότερα. Σίγουρα θέλει μήνες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα η simulicium μου εφερε αλλεργια γεμισε ολη η κοιλια μου σπυρακια απο την πολυ φαγουρα και επαθα αιματωμα οπως επισης το ιδιο με την βαζελινη και το baby oil

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑ συμπληρώσω ότι η κελοσοφτ απορροφάται σχετικά καλά σε αντίθεση με τις περισσότερες που είναι πολύ λιπαρές μετά τη χρήση των οποίων σιχαινόμουν να βάλω τα ρούχα μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια χρησιμοποιώ την percutalfa που είναι για τις ραγάδες.Αυτή μου σύστησε ο γιατρός και μέχρι τώρα έχω μείνει ευχαριστημένη.Μυρίζει και πολύ ωραία.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου σύστησε ο γιατρος στη salba mama , αλλα πήρα το λαδακι της weleda ...έχω ακούσει καλά λόγια , και μου άρεσε απου είναι φυτικό ..έχω πάρει και ένα φυτικο αφρολουτρο ..

 

πάντως και εγω βαζελινή δεν θα έβαζα, αν και πολλές φίλες έβαζαν βαζελίνη και πήγαν πολύ καλά :roll:

 

και εγω τα ίδια έλεγα και τώρα έχω ραγάδες με γειά μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιησα τη Simulcium (καπως ετσι γραφεται..) και ευτυχως ούτε μια ραγαδα

 

Simulgium G3 ! ΜΑΚΡΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΡΕΜΑ!! ούτε μια ραγάδα, ούτε στο στήθος ουτε στην κοιλια! συμφωνώ με την Δέσποινα100 100%

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ από τον 4ο την Bepanthol την μπλε! Είναι και δροσιστική και απορφάται αμέσως και διατηρεί και την κοιλιά μου υδατωμένη και 2μέρες μπορώ να σας πω. Είμαι πολύ ευχαριστημένη δεν είναι πηχτή και δεν αφήνει σημάδια σε μπλούζες κτλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ χρησιμοποιώ Fissan Mamma για στήθος και κοιλιά. Τώρα έχω ξεκινήσει και βαζελίνη. Βέβαια κορίτσια έχω τρελλή φαγούρα. Ξυπνάω το βράδυ από την φαγούρα και επειδή ξύνομαι - προσπαθώ όχι πολύ - βγάζω και σπιθουράκια. Δεν αντέχεται η φαγούρα! Έχετε κι εσείς? Τι κάνετε??? Εγώ είμαι στην 17η εβδομάδα.

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η Simulcium είναι για πριν ή μετά την εγκυμοσύνη? Εγώ είχα την Elancyl, μετά την Fissan mama kai τωρα αγορασα τη Κορρε με το αμυγδαλο και τετποια βρωμααα δεν υπάρχει!! Τη βάζω μόνο στον π..ο γιατι μονο για εκει ειναι τελικά!! :lol:

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα στην αρχή βαζελίνη και μετά δοκίμασα και την simulcium. Παρόλο που δεν ήμουν πολύ τυπική στην χρησιμοποίησή της (έβαζα μια φορά κάθε δυο-τρεις μέρες), δεν έκανα καθόλου ραγάδες. Σίγουρα οι κρέμες βοηθάνε, απλά πιστεύω ότι η εμφάνιση των ραγάδων έχει να κάνει περισσότερο με τον τύπο του δέρματος της κάθε μιας κοπέλας

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η Simulcium είναι για πριν ή μετά την εγκυμοσύνη? Εγώ είχα την Elancyl, μετά την Fissan mama kai τωρα αγορασα τη Κορρε με το αμυγδαλο και τετποια βρωμααα δεν υπάρχει!! Τη βάζω μόνο στον π..ο γιατι μονο για εκει ειναι τελικά!! :lol:

 

H simulgium είναι και για πριν και για μετά την εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω χρησιμοποιω απο τον 5ο και μετα τν prevenstria της freezyderm και μεχριστιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενη εχω μονο 3 ραγαδες στην κοιλια που προυπηρχαν και τιποτα αλλο παρολο που εχω φτασει αισιως τα +20 κιλα. Επισης δεν αφθνει καθολου υπολυματα και αποροφαται αμεσως. Σας τη συνηστω.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιησα τη Simulcium (καπως ετσι γραφεται..) και ευτυχως ούτε μια ραγαδα

 

kai ego aftin xrisimopoio simulcium g3 legete,tin ksekinisa arga kai ekana ragades kato xamila otan katevike i mpempa molis mpika ston 9o,pantos endukneitai kai gia diaita apo ti leei...

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια στην πρώτη εγκυμοσσύνη μου που ήταν καλοκαίρι έβαζα από τον 5ο μήνα περίπου baby oil. Δεν είχα βγάλει καμιά ραγάδα στην διάρκεια της εγυμοσύνης. Όταν όμως γέννησα και άρχισε να μαζεύει η κοιλιά μου, άρχισαν να εμφανίζονται μια-μια οι ραγάδες. Πήρα τη SIMULCIUM αλλά την έβαλα για λίγες μέρες, όχι ότι είχα κάποιο πρόβλημα αλλά πές ότι βαριόμουν ή ότι το ξεχνούσα. Σε λίγο καιρό οι ραγάδες μου είχαν εξαφανιστεί και η κοιλιά μου ήταν όπως πρίν την εγκυμοσύνη. Κορίτσια όλα είναι στην ποιότητα του δέρματος. Και την ακριβότερη κρέμα να βάλεις, αν η ποιότητα του δέρματος δεν είναι καλή δεν μπορείς να αποφύγεις τις ραγάδες.

Τώρα διανύω την 2η εγκυμοσύνη μου (7ος μήνας). Σε αυτή την εγκυμοσύνη βάζω την Fissan Mamma. Θα δω αυτή τη φορά αν θα μου μείνουν ραγάδες.

 

Και κάτι πολύ σημαντικό. Μετά τη γέννα μην βάλετε λαστέξ. Ναι μεν η κοιλιά γίνεται επίπεδη αλλά ζαρώνει το δέρμα (πέφτει η κοιλιά) και δεν μπορεί να επανέλθει στα κανονικά του.

 

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ!!!!!

 

Έχει εδώ και 2 βδομάδες γύρω από την περιοχή του αφαλού και σε ακτίνα περίπου 3ων εκατοστών νιώθω την κοιλιά μου μουδιασμένη. Ακόμη δεν έχω πάει στη γιατρό μου.

Αν κάποια από εσάς είχε παρόμοιο περιστατικό ή είχε ακούσει κάτι τέτοιο σας παρακαλώ πείτε μου!!!!

:)Τρίτεκνη μαμά:)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την fermantzi. Εξαρτάται από την ποιότητα του δέρματος το αν θα κάνεις ραγάδες ή όχι. Αυτό μου είχε πει η δερματολόγος.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έβαλα 30 κιλά :oops: και στην δεύτερη 15. Στην πρώτη χρησιμοποιούσα babyoil και στην δεύτερη αμυγδαλέλαιο. Δεν έκανα καθόλου ραγάδες. Τώρα τι θαγίνει όταν μαζευτεί τελείως η κοιλιά δεν ξέρω!!

Το περίεργο είναι ότι είχα ραγάδες από την εφηβεία.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως μου συστησαν να φορεσω ζωνη για να μαζεψει η κοιλια και οντως η κοιλια μου εγινε οπωε ηταν πριν τη γεννα και να σημειωσω οτι ειμουν 32 ετων

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, fermantzi και εγώ θέλω να πω πως επειδή έτυχε σε εσένα δεν σημαίνει πως τυχαίνει σε όλες. Έχω παράδειγμα κοπέλας με 2 γέννες που φόρεσε λαστέξ γιατί της το πρότεινε ο γιατρός (μας) και η κοιλιά της είναι μια χαρά, όπως ήταν προ και των δυο εγκυμοσύνων.

 

Σχετικά με τις ραγάδες, έχω ξαναπεί πως και ο γιατρός μου μου είπε πως αν είναι να κάνω, θα κάνω ότι κι αν βάλω. Επειδή και στο στήθος και στην κοιλιά έχω ήδη ραγάδες από πολύ μικρή, δεν βάζω τίποτα και φυσικά έβγαλα και άλλες, αυτές τις αντιαισθητικές μώβ που έχουν κάνει την κοιλιά μου να μοιάζει με χάρτη του μετρό. Τέλος πάντων, είναι το λιγότερο που μ απασχολεί

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα απο μικρη καποιες ραγαδες αλλα τωρα που τις προσεξα δεν εκανα καινουριες... Δηλαδη ειναι και στο δερμα αλλα κατι αποφευγουμε αν προσεξουμε κι ολας!

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Α καλά, αυτό είναι σίγουρο. Και εγώ αν χρησιμοποιούσα κάποιο προϊον, ενδεχομένως να γλίτωνα τις καινούριες. Δεν πειράζει μωρέ, το μωρό μου να ναι καλά.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α καλά, αυτό είναι σίγουρο. Και εγώ αν χρησιμοποιούσα κάποιο προϊον, ενδεχομένως να γλίτωνα τις καινούριες. Δεν πειράζει μωρέ, το μωρό μου να ναι καλά.
Φυσικα πανω απολα ειναι αυτο για ολες μας πιστευω

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...