Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Δεν θελω να σε στεναχωρεσω αλλα δυστυχως οι ραγαδες δεν φευγουν :(:(:(:(:(:( Δεν εχει να κανει με τα κιλα.Αν το δερμα θα κανει ραγαδες θα κανει και με 5 και με 10 κιλα.Αν κανω λαθος διορθωστε με!Αυτα που ξερω λεω.Με το καλο το μωρακι σου!!!!!! :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όντως οι ραγάδες δεν φεύγουν αλλά συζήτησε το με τον γιατρό σου ώστε να σου δώσει τώρα που είναι νωρίς μία κρέμα ώστε να τις απαλύνει και για να τη χρησιμοποιείς και μετά στο θηλασμό. Μετά με το καλό που θα γεννήσεις το μπεμπάκι σου, θα τις ξεχάσεις :D

Link to comment
Share on other sites

Αννα μου διαφωνω με τις αλλες κοπελες. Μετα απο λιγους μηνες οι ραγαδες ασπριζουν και εξαφανιζονται. Ναι παραμενουν αλλα γινονται τόσο αχνές που δεν φαινονται καθόλου, μονο απο πολυ κοντινη παρατηρηση. Και γω στο τελος της εγκυμοσυνης και με την γεννα, γεμισα εντονες ροζ ραγαδες σ ολη την κοιλια. :shock: τρομαξα ότι θα ειμαι ετσι σημαδεμενη για παντα. Ευτυχως μετα απο καποιους μηνες αλλαξαν χρωμα με αποτελεσμα να μη φαινονται καθόλου. Οι κρεμες πιστευω πως δεν κανουν τιποτα. Εγω δεν εβαλα τιποτα, θα φυγουν μονες τους.

Link to comment
Share on other sites

Αννα μου διαφωνω με τις αλλες κοπελες. Μετα απο λιγους μηνες οι ραγαδες ασπριζουν και εξαφανιζονται. Ναι παραμενουν αλλα γινονται τόσο αχνές που δεν φαινονται καθόλου, μονο απο πολυ κοντινη παρατηρηση. Και γω στο τελος της εγκυμοσυνης και με την γεννα, γεμισα εντονες ροζ ραγαδες σ ολη την κοιλια. :shock: τρομαξα ότι θα ειμαι ετσι σημαδεμενη για παντα. Ευτυχως μετα απο καποιους μηνες αλλαξαν χρωμα με αποτελεσμα να μη φαινονται καθόλου. Οι κρεμες πιστευω πως δεν κανουν τιποτα. Εγω δεν εβαλα τιποτα, θα φυγουν μονες τους.

 

οι ραγάδες άρα δεν φεύγουν απλά ασπρίζουν (δεν εξαφανίζονται ~ βέβαια εσύ μπορεί να έχεις άλλης ποιότητας δέρμα ~ καλό αυτό), απλά αν τις καταπολεμήσει τώρα με κρέμες ίσως να είναι ακόμη πιο αχνές μετά. Οι δικές μου πάντως φαίνονταν και άσπρες (και φαίνονται)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα παντως 2-3 στον εννατο μου εμφανιστηκαν παροτι εβαζα κρεμα αλλα σημερα 7 μηνες μετα δε φαινοντια σχεδον καθολου πρεπει να το ξερεις για να τις παρατηρησεις.μην ανησυχεις το τελευταιο που θα σε ενδιαφερει ειναι αυτο !!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ραγάδες. Πολλές ραγάδες.. σιγά σιγά όμως δε φαίνονται όσο στην αρχή, όσο περνάει ο καιρός..

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας χαλάσω την μέρα άλλα δείτε και αυτό

Τα αποτελέσµατα της συγκεκριµένης µελέτης παρουσίασε πριν από λίγες µέρες ο καθηγητής Νευροβιολογίας στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστηµίου του Πίτσµπουργκ, Elias Aizenman, στο ετήσιο συνέδριο της αµερικανικής εταιρείας Κυτταρικής Βιολογίας που πραγµατοποιήθηκε στην Ουάσιγκτον.

 

Ο Aizenman είχε δηµοσιεύσει το 2003 στο περιοδικό Neurosience µιαν άλλη έρευνα, χρησιµοποιώντας τότε στα πειράµατά του σχετικά µεγάλες δόσεις ΜΙΤ, οι οποίες και «σκότωσαν τα περισσότερα από τα νευρικά κύτταρα του ποντικού µέσα σε 10 λεπτά».

 

Επειδή πολλές χηµικές ουσίες είναι τοξικές σε µεγάλες δόσεις, ο Aizenman και η οµάδα του ξεκίνησαν να δοκιάζουν πολύ µικρότερες δόσεις για µεγάλη χρονική περίοδο, µιµούµενοι έτσι την περίπτωση ανθρώπων που εκτίθενται σε ΜΙΤ καθηµερινά, όπως για παράδειγµα αυτοί που εργάζονται σε εργοστάσια που φτιάχνουν καλλυντικά, χρώµατα, βαφές, κόλλες κ.λπ., ή όπου αλλού η συγκέντρωση της συγκεκριµένης χηµικής ουσίας είναι υψηλή.

Οι ερευνητές εξέθεσαν αναπτυσσόµενους νευρώνες ποντικού σε 1 micromolar ΜΙΤ (που ισοδυναµεί µε ένα γραµµάριο της χηµικής αυτής ουσίας διαλυµένο σε περισσότερο από 8.000 λίτρα νερού) για λίγο περισσότερο από 18 ώρες. «Οι αναπτυσσόµενοι νευρώνες βγάζουν νευρίτες για να συνδέονται µεταξύ τους τα κύτταρα.

Οµως µετά την έκθεση στο ΜΙΤ κάθε νευρίτης είχε µεγαλώσει µόνον κατά το ήµισυ». Ο Aizenman θεωρεί ότι το ΜΙΤ φαίνεται να στοχεύει ένα ειδικό ένζυµο, το οποίο είναι υπεύθυνο για να ξεκινήσει η ανάπτυξη του νευρίτη.

 

Καίτοι η ανακάλυψη του Aizenman αφορά τις επιδράσεις του ΜΙΤ σε νευρικά κύτταρα (και µάλιστα σε καλλιέργεια) εµβρύου ποντικού, η ανακοίνωσή της έχει ταράξει και έχει προκαλέσει ποικίλες συζητήσεις στην επιστηµονική κοινότητα.Η µεγαλύτερη ανησυχία των επιστηµόνων έγκειται τις επιδράσεις που µπορεί να έχει το ΜΙΤ σε ανθρώπους που έρχονται σε επαφή καθηµερινά µε αυτήν την ουσία, όσο και στο νευρικό σύστηµα ενός αναπτυσσόµενου εµβρύου, και πιθανά επιπτώσεις σε όλους µας, µια και όλοι χρησιµοποιούµε προϊόντα που περιέχουν ΜΙΤ.

 

«Η ουσία αυτή απορροφάται εάν τη φάµε, την αναπνεύσουµε ή έρθει σε επαφή µε το δέρµα. Θα συµβούλευα λοιπόν µιαν έγκυο να µη δουλεύει σε ένα εργοστάσιο όπου χρησιµοποιείται αυτή η χηµική ουσία, επειδή μπορεί να προκύψει κάποια ανωµαλία στην ανάπτυξη του νευρικού συστήµατος του εµβρύου».

 

Ενας κίνδυνος

Ο Aizenman πιστεύει ότι η µελέτη του αποκαλύπτει έναν εν δυνάµει κίνδυνο. Τα σαµπουάν περιέχουν συγκέντρωση ΜΙΤ 100 µε 200 φορές περισσότερο από ό,τι χρησιµοποίησε στο πείραµά του. Αλλά παραδέχεται ότι πιθανώς αυτοί που χρησιµοποιούν σαµπουάν ή κοντίσιονερ, για παράδειγµα, µπορεί να µην έχουν επιπτώσεις, όπως αυτοί που εκτίθενται στην ουσία λόγω δουλειάς.

 

«∆εν γνωρίζουµε εάν η µακρόχρονη έκθεση σε προϊόντα που περιέχουν ΜΙΤ είναι επικίνδυνη. ∆εν µπορώ να πω ότι τα προϊόντα που περιέχουν ΜΙΤ είναι ασφαλή, αλλά ούτε ότι δεν είναι. Υπάρχει εξαιρετικά λίγη πληροφόρηση σχετικά µε το τι µπορούν να κάνουν αυτές οι ουσίες κι ανησυχώ γιατί δεν έχουν γίνει τα κατάλληλα πειράµατα. Απαιτούνται ακόµη και επιδηµιολογικές έρευνες, όπου θα πρέπει να µελετηθούν άνθρωποι µε αυτισµό κι άλλες νευρολογικές ασθένειες, ώστε να αποκαλυφθεί εάν υπάρχει κάποια σχέση µε την έκθεση του εµβρύου στη χηµική αυτή ουσία».

 

Σύµφωνα µε το National Institute of Health των ΗΠΑ η ουσία ΜΙΤ περιέχεται σε σαµπουάν, ενδεικτικά όπως τα Head and Shoulders, Suave και Clairol, καθώς επίσης σε κοντίσιονερ µαλλιών Pantene, στις βαφές µαλλιών της Revlon και σε µία πληθώρα άλλων γνωστών και

 

η προϊόντων (πλήρης λίστα προϊόντων που περιέχουν ΜΙΤ µπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα http: //householdproducts.nlm.nih.gov/cgi-bin/household/).

 

«Η US Enviromental Protecion Agensy (ΕΡΑ) φαίνεται ότι δεν απαιτεί πειράµατα όσον αφορά τις πιθανές βλάβες που µπορεί να προκληθούν στην ανάπτυξη του νευρικού συστήµατος από διάφορες ουσίες για να δώσει άδεια κυκλοφορίας σε κάποιο προϊόν Πιθανώς υπάρχουν ουσίες γενικής χρήσης που µπορούν να καταστρέφουν το νευρικό σύστηµα», λέει ο Aizenman.

 

Αυτή τη στιγµή ο Aizenman προσπαθεί να επαναλάβει τα πειράµατά του σε ζωντανά ζώα, ώστε να βρει ακριβώς µε ποιο τρόπο το ΜΙΤ επιδρά στους νευρώνες.

 

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 10/12/2004

παραθέτω μόνο τα προίοντα που αφορούν τα μωρά

FOR BABYS

BATH

Johnsons Baby Bath, Original

Johnsons Baby Bedtime Baby Bath

Johnsons Baby Soothing Vapor Bath

Johnsons Moisturizing Baby Bath with Aloe Vera & Vitamin E

Johnsons Softwash Baby Wash

Johnsons Soothing Skin Baby Bath

Johnsons Baby Head To Toe Wash, Original

Johnsons Baby Soap Bar

Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Berry Breeze

Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Tropical Blast

LOTION

Johnsons Baby Bedtime Lotion

Johnsons Baby Lotion, Aloe Vera & Vitamin E

Johnsons Baby Lotion, Original

Johnsons Baby Oil Gel with Aloe Vera and Vitamin E

Johnsons Baby Oil Gel with Chamomile & Multi Vitamin

Johnsons Baby Oil Gel, Lavender

Johnsons Baby Oil, Aloe Vera and Vitamin E

Johnsons Baby Oil, Lavender

Johnsons Baby Oil, Original

Johnsons Creamy Baby Oil

Johnsons Soothing Skin Baby Lotion

Vaseline Nursery Jelly, Baby Fresh Scent

Vaseline Nursery Jelly, Petroleum Jelly

Vaseline Petroleum Jelly

SHAMPOO

Johnsons Baby Head To Toe Wash, Original

Johnsons Baby Shampoo, 2 in 1 Detangler

Johnsons Baby Shampoo, Honey & Vitamin E

Johnsons Baby Shampoo, Natural Lavender

Johnsons Baby Shampoo, Original

Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Berry Breeze

Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Tropical Blast

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ τη salba mama uno χρησιμοποιώ αλλά η εγκυμοσύνη είναι σε εξέλιξη, δεν ξέρω τι μου επιφυλάσσουν οι επόμενη μήνες. Και βαζελίνη μου προτείνε ο γιατρός πάντως.

 

Και εγώ αυτή την κρέμα χρησιμοποιήσα στο πρώτο μου παιδάκι και μετά την γέννα την salba mama 2, και δεν έκανα καμία ραγάδα. Βέβαια όπως είπαν και τα κορίτσια είναι και θέμα δέρματος.

Πάντως και τώρα αυτήν χρησιμοποιώ για το δευτερο.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσακια μου να σας θέσω τον προβληματισμό μου.

Προσωπικά βάζω βαζελίνη στην κοιλιά για τις ραγάδες. Ρώτησα και τους γιατρούς μου (έχω δυο που με παρακολουθούν, ο ένας είναι της ιδιωτικής ασφάλειας) και οι δυο συμφώνησαν ότι μια χαρά κάνει τη δουλειά της και δε χρειάζεται κάτι παραπάνω, έτσι είπα να αποφύγω τις κρέμες.

Το βράδυ βάζω βαζελίνη και το πρωί βάζω baby oil. Τελευταία ανακάλυψα και το baby oil σε gel, το οποίο και εκτίμησα ιδιαίτερα μπορώ να πω.

Χρησιμοποιώ βαζελίνη από αρκετά νωρίς, κάπου στο τέλος του 4ου μήνα (κι ας μην είχε κάνει ακόμα την εμφάνισή της η κοιλιά μου). Προχθές κοιταζα στον καθρέπτη και ανακάλυψα μια-δυο ραγάδες στο πλάι της λεκάνης (στα ψωμάκια δλδ), οι οποίες αν και μπορεί να προϋπήρχαν, ομολογώ ότι με ανησύχησαν. Μετά σκέφτηκα κιόλας ότι επικεντρώνομαι κυρίως στην περιοχή της κοιλιάς, ενώ θα έπρεπε να λάβω υπόψιν και τις πλαϊνές περιοχές και τα πόδια. Και μου δημιουργήθηκε και άλλη απορία: αρκεί σαν συχνότητα αυτό που κάνω? Μήπως θα έπρεπε να βάζω πιο συχνά? Το Σ/Κ που ήμουν σπίτι ταραξα το baby oil (ευκαιρία ήταν να τελειώσω και το μπουκάλι), έβαζα 3-4 φορές τη μέρα. Μπας και το παρακάνω? Μπας και δεν αρέσει του μπέμπη?

Το μόνο σίγουρο είναι οτι το δέρμα στην κοιλιά είναι πλέον ποοοοολύ απαλό :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω κάθε βράδυ μετά το μπάνιο. Συγκεκριμένα βάζω την bepanthol. Αγχώνομαι και εγώ να μην κάνω ραγάδες εντάξει όσο να ναι στην παραλία θα κάνει μπαμ ρε γαμώτο.... και φοράω πάντα μπικίνι.

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαζα καθε ειδων κρεμας κ βαζελινης κ την τελευταια βδομαδα πριν γεννησω εκανα ραγαδες κ στην κοιλια κ στους γλουτους.ο γιτρος μου μου ειπε οτι ειναι θεμα ελαστικοτητας του δερματος.καλο ειναι που βαζετε βαζελινη κι οσο πιο συχνα μπορειτε αλλα δεν σημαινει οτι δεν θα βγαλετε κιολας.βεβαια υπαρχουν γυναικες που δεν βγαλανε καθολου κι αυτο οπως ειπα ειναι θεμα του δερματος!

 

μην ανησυχειτε.αν γινουν ασπρες δεν φαινονται τοσο!

Link to comment
Share on other sites

Nαι, εννοείται, αν είναι να κάνεις θα κάνεις, και ας είσαι παστωμένη με βαζελίνη όλη μερα, που λέει ο λόγος.

Έχω ήδη μερικές στο στήθος από μικρή (εχουμε "προσόντα" τι να κάνουμε) και ναι, δε φαίνονται πολυ, απλά θέλω να κάνω τουλάχιστον ό,τι είναι δυνατον να αποφύγω να έχω και αλλού.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ βάζω βαζελίνη. Μέχρι τώρα δεν έχω κάνει ραγαδες στην κοιλιά μου, αλλα δεν ξέρω τι θα γίνει τους 2 τελευταίους μήνες. Η αδερφή μου δεν έκανε καμία, όπως και η μαμά μου. Εγώ όμως πιστεύω ότι θα κάνω γιατί από μικρή έκανα καθώς ψήλωνα στους γοφούς ...και στο γόνατο :shock: (άσχετα αν δεν φαίνονται ιδιαίτερα).

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

kai egw bazelini bazw pantou sto sththos gofous popo kai koilia!! kathe mera apo thn mera poy emetha oti eimai egkuos..an kai exw parei +16 den exw poythena pros to parwr ... :roll: na rvthsw kati allo egw :oops::oops: kytaritida exete kanei???? :oops: se auto bgainw miss h mallon star !!!!!! kytaritidas !!!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια εγω απο την αρχη επαιρνα την simulcioum, δεν ξερω αν το γραφω σωστα, και εβαζα πρωι βραδι και μετα το μπανιο Baby oil nivea και δεν εκανα καμια ραγαδα...εκτος απο το στηθος (οπου και δεν εβαζα η βλ@μενη γιατι δεν ειχε μεγαλωσει καθόλου) και εκανα μια δυο :cry::cry:

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ την mama uno της salba.

Για τη βαζελίνη έχω ακούσει από άλλες κοπέλες ότι παρόλο που έβαζαν έκαναν ραγάδες τελικά. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πάντως δεν έκανα ούτε μια ραγάδα αν και είχα προδιάθεση (και κοιλιά ΤΕΡΑΣΤΙΑ!)

Βαζελίνη δεν μου πάει κιόλας να βάλω... είναι υποκατάστατο του πετρελαίου και γίνεσαι και σαν λαδωμένος ποντικος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τον 4ο βάζω την κρέμα κατα των ραγάδων που έχει ο κορρές με λάδι αβοκαντου και αμυγδαλέλαιο και (μην το ματιάξω) ακόμη ραγάδες δεν έχω δει αν και η κοιλιά μου είναι τούρλα...και δεν βάζω και κάθε μέρα...περίπου ανά 1-2 μέρες...αλλά ίσως είναι και στο τύπο του δέρματος και να μην εξαρτάται μόνο από τις κρέμες...όπως λένε όλοι αν είναι να κάνεις θα κάνεις ότι και να βάζεις...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aυτό το θέμα τσούζει λιγάκι, εγω χρησιμοποιούσα την salba mama uno και αφού έκανα ραγάδες μια άλλη που μου είπαν οτι είναι καλύτερη...

Το μόνο που ξέρω απο γνωστές είναι οτι όποια παστωνόταν βαζελίνη και μόνο απο νωρίς π.χ. 5 μήνα, δεν απέκτησε ,εγω, έχω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...