Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε περπατήσανε τα παιδιά σας?


tab

Recommended Posts

καλημερα κ απο εμενα...εμενα τα ζουζουνια μου περπατησαν σχετικα γρηγορα η μικρη εκανε τα πρωτα βηματα 8.5 μηνων κ 9μηνων παρπατουσε μονη της... ακι ο μικρος ευτυχως περπατησε λιγο αργοτερα 11 μηνων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και από εμένα. Λοιπόν η μικρή περπατάει από 11μησι, μεθαύριο κλείνει τους 15 αλλά ανησυχώ βρε κορίτσια γιατί ακόμα δεν έχει σταθεροποιηθεί. Τρέχει μεν αλλά πέφτει πολλές πολλές φορές και κυρίως όταν νυστάζει πάει σαν μεθυσμένη. Πείτε μου και την δική σας γνώμη πάνω στο θέμα αυτό γιατί αγχώνομαι πάρα πολύ. Είναι άραγε φυσιολογικό να είναι ακόμα ασταθής μετά από τόσους μήνες περπατήματος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Λοιπόν η μικρή περπατάει από 11μησι, μεθαύριο κλείνει τους 15 αλλά ανησυχώ βρε κορίτσια γιατί ακόμα δεν έχει σταθεροποιηθεί. Τρέχει μεν αλλά πέφτει πολλές πολλές φορές και κυρίως όταν νυστάζει πάει σαν μεθυσμένη. Πείτε μου και την δική σας γνώμη πάνω στο θέμα αυτό γιατί αγχώνομαι πάρα πολύ. Είναι άραγε φυσιολογικό να είναι ακόμα ασταθής μετά από τόσους μήνες περπατήματος

 

marilou σε 1-2 μηνες θα περπαταει κανονικα το μωρακι σου μην ανησυχεις...ολα τα παιδακια ειναι στα πρωτα βηματα ετσι με μικρη ασταθεια μετα θα περπαταει και θα τρεχει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

marilou σε 1-2 μηνες θα περπαταει κανονικα το μωρακι σου μην ανησυχεις...ολα τα παιδακια ειναι στα πρωτα βηματα ετσι με μικρη ασταθεια μετα θα περπαταει και θα τρεχει κανονικα...

 

 

 

Aχ Έλενα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλά επειδή ή δη περπατάει τρεις και κάτι μήνες πίστευα πλέον ότι θα έχει σταθεροποιηθεί. Βλέπω άλλα παιδάκια στην ηλικία των 15 μηνών που είναι και η δική μου και πηγαίνουν πολύ σταθερά ενώ η δική μου σαν μεθυσμένη. Ελπίζω πραγματικά να μη συμβαίνει τίποτα. Και πάλι σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα,

 

Ο μεγάλος στάθηκε από 8 μηνών, αλλά περπέτησε 13. Ήταν όμως πολύ πολύ προσεκτικός. Ούτε μια τούμπα δεν έφαγε ΠΟΤΕ.

Η μικρή πάλι περπάτησε 11 μηνών αλλά, δεν ξέρω, πάει δεξιά αριστερά κι όλο τρέχει αυτό το παιδί... δεν κοιτάει πού πάει ποτέ.... με αποτέλεσμα να πέφτει,ΟΚ, ευτυχώς χωρίς να χτυπάει !!!

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρή πάλι περπάτησε 11 μηνών αλλά, δεν ξέρω, πάει δεξιά αριστερά κι όλο τρέχει αυτό το παιδί... δεν κοιτάει πού πάει ποτέ.... με αποτέλεσμα να πέφτει,ΟΚ, ευτυχώς χωρίς να χτυπάει !!!

 

 

:P:p:p Φιλενάδα κι ο δικός μου παρόλο που περπάτησε νωρίς, όπου βρει στουκάρει γιατί δε βλέπει που πατάει και που βρίσκεται!!! Κοιτάει το στόχο αλλά ποτέ το ΠΩΣ θα πάει εκεί που θέλει (αποτέλεσμα: καρούμπαλα και μελανιές παντού)...

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ακομα θελει να πιανεται. ειναι φοβιτσιαρης. να ανσυχησω;

 

Όχι βέβαια.....Να περιμένεις. Μέχρι 16 μηνών περπατάνε τα παιδιά. Καθένα με το ρυθμό του.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα απο 8,5 μηνων που σηκωθηκε κανει βηματα. τωρα βεβαια παει παντου, σηκωνεται παντου αλλα θελει να ακουμπαει εστω και λιγο. αμα τον αφησω στεκεται για 2 δευτερολεπτα και μετα πιανεται παλι απο μενα. ολο προβληματα βγαινουν οσο μεγαλωνουμε, βαρος, φαι, τωρα και το περπατημα

Link to comment
Share on other sites

Aχ Έλενα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλά επειδή ή δη περπατάει τρεις και κάτι μήνες πίστευα πλέον ότι θα έχει σταθεροποιηθεί. Βλέπω άλλα παιδάκια στην ηλικία των 15 μηνών που είναι και η δική μου και πηγαίνουν πολύ σταθερά ενώ η δική μου σαν μεθυσμένη. Ελπίζω πραγματικά να μη συμβαίνει τίποτα. Και πάλι σε ευχαριστώ

 

μια χαρα ειναι το παιδακι σου;). ολα τα μικρα το εχουν κ ο δικος μου καμια φορα οταν νυσταζει ειδικα μαζευει ολους τους τοιχους,,,, αλλα ο.κ;);)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμενα το αντρακι μου ειναι 18 μηνων και δεν περπαταει ακομα!

απο 8! μηνων πιανεται και περπαταει στην κουνια κατω στο κρεβατι..

οταν χρονισε αρχισαν ολοι να λενε , αντε τεμπελη περπατα και σε μενα, δεν το βαζεις , σηκωνε το να περπατησει, εγω το αντρακι μου το σηκων αλλα περπατουσε σαν μπαλαρινα.. στις μυτουλες και με κρατουσε κ απο τα δυο χερακια.. στη γιατρο που πηγαινεμα τις εδινα αναφορα, δεν περπεταμε ακομα, μου ειπε το βαζεις τις λεω ναι, μου λεει μεχρι 18 μηνων αν δεν εχει περπατησει θα το κοιταξουμε,

ο γιος μου ομως ειχε κανει απο δυο βηματακια με τη σιγουρια ομως οτι θα επιανε κατι, δηλαδη 2 βηματακαι ,τσακ εφτασα τη μαμα,..αλλα ποτε πιο μακρια.

το πηγα στο παιδων γιαιτ ου ειπε καποια κατι για το ποδαρακι του , μου ειπε η παιδιατρος μην ακους κανεναν ,με εβαλε να περπατησω με το μικρο, μια χαρα ειναι τα ποδακια του μικρου, απλα το θεωρει ευκολη λυση να μπουσουλαει, δεν τον πιανεις στο μπουσουλιμα , θα εχει πεσει κι ολας και θα φοβαται.. κι οχι μονο εχει πεσει, αλλα στο βρεφικο στεκοταν ορθιο και του κανανε παλαμακια, εχασε την ισοροπια του και πηγε να πιαστει απο το παιδικο τραπεζακι και του ηρθε κι αυτο επανω του. πεφτει και στο σπιτι, ... φοβαται μου ιεπε η ποαιδιατρος, να μη του λεω να σηκωνεται, να τον αφησω γιατι κι αν τουλεω συνεχεια θα φερνω το αντιθετο αποτελεσμα.. μετα να του λεω να σηκωθει και να το βαζω να περπαταει αλλα παλι να μην τον πιεσω. μου ειπε αν τον αφησω ενα τριμηνο, γιατι τη ρωτησα ποτε να ανησυχησω. αλλα μου ειπε οτι ογιος μου θα εχει περπατησει!

αλαλ παιδακια περπατανε νωριτερα, αλαλ αργοτερα, παντως ειανι το ιδιο αγγελουδακια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περπατησε νωρις κ σταθερα. 8 μηνων εκανε αρκετα βηματα 8μιση ετρεχε.... κ τωρα τρεχει ακομα περισοτερο!!!!!!!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

περπατησαμε κ εμες 20 μερες πριν!!!11,5 μηνων!!8 βηματα μαζεμενα κ τωρα γυρναμε ολο το σπιτι!!!

 

(τα πατινια για να την κυνηγαω να τα παρω ασπρα η πορτοκαλι?????????????:wink:;-):wink:;-)

)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

και μεις περπατήσαμε κορίτσια! ο γιός μου έκανε τα πρώτα του βήματα περίπου 9 1/2 μηνων και απ'οταν έκλεισε τον 10ο περπατάει κανονικά και παντού!! εχει πολυ γελιο!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι 16 μηνων η δικια μου , περπατησε 14 μηνων μονη της τελειως , τωρα εχει σταθεροποιηθει πια καλα αλλα και παλι τρωει κατι τουμπες.. ολη την μερα περπαταει και γω απο πισω της... ειμαι η σκια της.. το γελιο ειναι που πολλες φορες περπατει και κοιταει το ταβανι ...

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου το μικρούλι τώρα γίνετε 10 μηνών κ περπατάμε εδώ κ 10 μέρες !!!!!!!! είμαι πολύ περήφανη για το αντράκι μου!!!!! α κ μπουσουλούσαμε απο τον 7ο μήνα!!! ξεκινήσαμε με 1 βήμα, μετά 3 μετά 8 κ μετά βολτάραμε μέσα στο σπίτι!!!!!! από το 1 στα 8 πήγαμε σε 2 μέρες. το τελικό στάδιο μας πήρε σχεδόν βδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αρχίσαμε να κάνουμε βηματάκια χωρίς να πιανόμαστε 11,5 μηνών και στον χρόνο πάνω περπατήσαμε κανονικά!Σταθεροποιήθηκε μετά απο κανένα 2μηνο.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...