Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

λοιπόν βρήκα στο carefour αυτά τα μπισκότα τα οποία είναι

πολύ νόστιμα, και έχουν μέσα το πίτουρο σίτου και δαμάσκηνο κτλ.

 

(τα είχε στην ενότητα υγειινή διατροφη- για διαβητικούς κτλ)

 

νομίζω είναι ότι πρέπει να έχετε πάντα μαζί αντί των άλλων μπισκότων πχ πτι μπέρ,.... (σε ταξίδια επισκέψεις παρτάκια παιδιών)

 

συστατικά αλεύρι σταριού 36%

πίτουρο σίτου 33% !!!!!!!!

φοινικέλαιο, αυγά, δαμάσκηνα 13%

ζάχαρη αλάτι βιταμίνες C kai B9

εισάγεται από 210 6434702.

είμαι περίεργη αν παραγγέλναμε πολλά εάν μπορούμε να κάνουμε καλύτερη τιμή απο ότι στα καρφούρ..!?.... χμμμ

 

αν τα δοκιμάσετε θα καταλάβετε, είναι πολύ ωραία στη γεύση.

και είναι ότι πρέπει για το έντερο - και για εμάς τους ενήλικες κιόλας.

εταιρεία

Gayelord Hauser Biscuits son de ble - pruneaux

 

κάποιος που να ξέρει γαλλικά να μας πεί τι σημαίνει

 

6 biscuits couvrent 27% de vos besoins quotidiens en fibres.

είναι το καθημερινό ποσοστό σε φυτικές ίνες? ότι καλύπτεται με 6 τέτοια μπισκότα - ?

 

δοκιμάστε τα, και αν σας ενδιαφέρει για στείλτε μου πμ για να το κανονίσουμε ή γράψτε εδώ λίστα.

στο καρφούρ νομίζω έκαναν 2,15 κάτι τέτοιο. (με 24 μπισκότα μέσα)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 biscuits couvrent 27% de vos besoins quotidiens en fibres.

 

Σημαίνει όντως ότι με 6 μπισκότα καλύπτεται το 27% της ανάγκης μας σε φυτικές ίνες.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Γαλικά, Αγγλικά και γερμανικά τρομάρα μου!!!

Βέβαια τα γαλικά τα μισώ και έκανα πολλά χρόνια μέχρι να πάρω το πτυχίο!!!

Πιάνο δοκίμασα να μάθω, μπιζέλι, αλλά αποδείχτηκε ότι ήμουν ανεπίδεκτη μαθήσεως...

Και μην ξεχνάμε και το μπαλέτο φυσικά... :lol: όπου με έστειλε η μαμά μου μικρή (νόμιζε η καημένη ότι είχε κανένα χαριτωμένο κοριτσάκι) αλλά με διώξαν με τις κλωτσιές!!!!

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΛΕΤΟ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΞΥΜΩΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απο ποδοσφαιρο μέχρι καράτε θα σε έκοβα σύμφωνα με τις εξομολογήσεις μας!!!!!! :wink:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το καράτε είναι το μόνο άθλημα που δεν έχω δοκιμάσει (ήθελα να πάω ένα φεγγάρι αλλά δεν με άφησε τότε ο μπαμπάς μου - δεν ξέρω γιατί :lol: )

Από σχεδόν όλα τα άλλα έχω περάσει... με ιδιαίτερη προτίμηση στην ενόργανη γυμναστική... όπου είχα την δυνατότητα και για πρωταθλητισμό αλλά λόγω επαρχίας ήταν δύσκολο τότε... )έπρεπε να πηγαινοέρχομαι κάθε μέρα Θεσ/ν'ικη)....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η μικρουλα μου θηλαζει αποκλειστικα, παρολου αυτα εδω και 2-3 εβδομαδες κανει τα κακα της μερα παρα μερα, και μια στις τρεις καμια φορα :(

Παλιοτερα οχι απλως καναμε καθε μερα, αλλα και ενδιαμεσα ολο και κατι της ξεφευγε :lol: απ' οτι διαβαζω εδω ετσι κανουν τα παιδακια που θηλαζουν.

Τωρα οι πανες μας κατασπρες, μονο τσισακια...

Η γιατρος μου ειπε μεχρι 3 μερες ειναι οκ και μετα βαζουμε βρεφικο υποθετο γλυκερινης :(

Στεναχωριεμαι γιατι φοβαμαι μηπως δεν κανει κακα επειδη δεν τρωει καλα...Δεν θελω να αρχισω ξενο γαλα και στην γιατρο για να μας μετρισει θα παμε απο βδομαδα οποτε δεν ξερω καθολου πως παμε απο κιλα... Ελπιζω να μην μας απογοητευσει η ζυγαρια και μπουμε στην διαδικασια να αρχισουμε συμπληρωματα.

Εσεις τι γνωριζετε για το θεμα? Μηπως θα βοηθουσε κατι με την διατροφη μου?

Link to comment
Share on other sites

Η μικρουλα μου θηλαζει αποκλειστικα, παρολου αυτα εδω και 2-3 εβδομαδες κανει τα κακα της μερα παρα μερα, και μια στις τρεις καμια φορα :(

Παλιοτερα οχι απλως καναμε καθε μερα, αλλα και ενδιαμεσα ολο και κατι της ξεφευγε :lol: απ' οτι διαβαζω εδω ετσι κανουν τα παιδακια που θηλαζουν.

Τωρα οι πανες μας κατασπρες, μονο τσισακια...

Η γιατρος μου ειπε μεχρι 3 μερες ειναι οκ και μετα βαζουμε βρεφικο υποθετο γλυκερινης :(

Στεναχωριεμαι γιατι φοβαμαι μηπως δεν κανει κακα επειδη δεν τρωει καλα...Δεν θελω να αρχισω ξενο γαλα και στην γιατρο για να μας μετρισει θα παμε απο βδομαδα οποτε δεν ξερω καθολου πως παμε απο κιλα... Ελπιζω να μην μας απογοητευσει η ζυγαρια και μπουμε στην διαδικασια να αρχισουμε συμπληρωματα.

Εσεις τι γνωριζετε για το θεμα? Μηπως θα βοηθουσε κατι με την διατροφη μου?

 

Η μικρή σου δεν έχει δυσκοιλιότητα αν δεν ζορίζεται και αν δεν δυσανασχετεί.

 

Τα παιδάκια που θηλάζουν κάνουν πολλά και διαφορετικά πράγματα, δεν είναι απαραίτητο να έχουν τις ίδιες συνήθειες. Μην ανησυχείς από αυτό.

΄

Οι λίγες κενώσεις που κάνει πώς είναι από ποσότητα;

 

Η διατροφή σου δεν επηρεάζει.

 

Αν σε ανησυχεί οτιδήποτε σχετικά με το βάρος της, τότε δεν χρειάζεται να περιμένεις να έρθει το τακτικό ραντεβού για ζύγιση, πηγαίνεις πιο μπροστά.

 

Το θέμα του θηλασμού έχει μελετηθεί πολύ εδώ και δεκαετίες. Σχεδόν για κάθε πρόβλημα υπάρχει μία λύση και αυτή σίγουρα δεν είναι το συμπλήρωμα.

 

Θα ήθελα να ξέρω τις ζυγίσεις του παιδιού (γέννησης, εξόδου από την κλινική, κάθε ζύγιση μέχρι τώρα με ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλη σου θα μου ειναι πολυτιμη, την τριτη που θα παμε στην γιατρο θα σου γραψω και την καινουρια μας μετριση. Παντως οι κενωσεις ειναι καλες σε ποσοτητα, στο χρωμα μουσταρδι και αρχισαν να μυριζουν κι ολας...

 

Λοιπον:

 

Γεννηθηκε 3120

Βγηκαμε 3060

15 ημερων 3700

45 ημερων 4390

60 ημερων 4670

90 ημερων ? την τριτη

 

Εχεις γραψει παλαιοτερα πως με 25-30 γραμμαρια την ημερα ειμαστε καλα και αν και η τελευταια μας μετριση ηταν λιγο χαμηλη δεν το βαλαμε κατω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Εχεις γραψει παλαιοτερα πως με 25-30 γραμμαρια την ημερα ειμαστε καλα και αν και η τελευταια μας μετριση ηταν λιγο χαμηλη δεν το βαλαμε κατω!

 

Κοιτάμε το συνολικό και βγάζουμε μέσο όρο, δεν απομονώνουμε τα διαστήματα παρά μόνο αν υπάρχει κάποια δραματική αλλαγή.

 

Πολλοί παιδίατροι εκμεταλεύονται τη φυσική κάμψη στην ανάπτυξη που έχουν τα βρέφη σε αυτή την ηλικία και λένε στη μαμά "δεν πήρε αρκετό βάρος πρέπει να ξεκινήσετε συμπλήρωμα" ενώ αν κοιτάξεις τις καμπύλες θα δεις ότι το βάρος είναι αρκετό για την ηλικία...

 

Πρόσεξέ το αυτό, το λένε συνήθως οι παιδίατροι που δεν περνάνε τα βάρη του παιδιού στις καμπύλες για να μην καταλαβαίνει η μαμά τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Αν και η aglaia είναι σαφώς πιο ειδική, θέλω απλά να συμπληρώσω ότι όταν υπάρχει μητρικός θηλασμός αποκλειστικά, μέχρι 7 μέρες δεν υπάρχει πρόβλημα. φυσικά αν δεν δυσανασχετεί το βρέφος.

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρος μου ειπε μεχρι 3 μερες ειναι οκ και μετα βαζουμε βρεφικο υποθετο γλυκερινης :(

 

mariam, να συμπληρώσω ότι η παρατεταμένη χρήση υποθέτων γλυκερίνης και μικροκλυσμάτων κάνει το παχύ έντερο πιο "τεμπέλικο". Έτσι όσο μπορείς απέφυγέτα.

Δυστυχώς τα χρησιμοποήσαμε και εμείς την περίοδο που είχαμε το ίδιο πρόβλημα. Τις πρώτες φορές δούλεψαν καλά, στη συνέχεια όμως ήταν όλο και λιγότερο αποτελεσματικά.

Link to comment
Share on other sites

mariam,

το κοριτσιακι μου θήλαζε και μένα αποκλειστικά μέχρι 6 μισι μηνών (μετά της έδωσα και άλλες τροφές - ποτέ ξένο γάλα). Απο τον 3ο μήνα άρχισε να αραιώνει δραματικά τις κενώσεις. Εκανε μία φορά την εβδομάδα αλλά υπήρχαν και φορές που έκανε και 1,5 εβδομάδα να κάνει! Ευτυχώς η παιδίατρος ήξερε και μας καθησυχασε ότι είναι φυσιολογική κατάσταση για μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά - όσο φυσιολογική θα ήταν και να έκανε 7 φορές τη μέρα! :D

Μας είπε να της κάνουμε βρεφικό κλύσμα μόνο στην περίπτωση που την δούμε να πονάει να δυσανασχετεί και να προσπαθεί έντονα να κάνει!

 

Απο το άγχος μας 2 φορές το έφαγε η καημένουλα το κλυσματάκι της - και τελικά δεν το χρειαζόταν - :? , απλά εμείς είμασταν αγχωμένοι.

 

Ετσι πήγε η κατάσταση της - μία φορά την εβδομάδα - μέχρι που ξεκίνησε τα φρούτα - τα οποία της έκαναν δυσκοιλιότητα αρχικά (για 2 -3 εβδομάδες) και μετά ήρθε σε φυσιολογικά επίπεδα (μία την ημέρα) και συνεχίζει έως και σήμερα! :)

Νομίζω ότι είναι ανάλογη περίπτωση με την δική σου και να μην ανησυχείς!

Γι' αυτό ξανασκέψου πριν της βάλεις το υπόθετο με το πέρας 3 ημερών... Ισως να ζητήσεις και 2η γνώμη από κάποιον πιο ειδικό? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουφ! Ξεανχωθηκα! Αφου συμβαινει και σε αλλα παιδακια που θηλαζουν αποκλειστικα...μαλλον φυσιολογικο θα ειναι!

Οπου κι αν εψαξα για κενωσεις, γραφουν οτι τα θηλαζοντα παιδια εχουν αρκετες την ημερα, αυτα λενε οι "επιστημονες". Καλα που υπαρχει και το parents,για να μιλησει η εμπειρια γιατι απο τα γραπτα σωθηκαμε...

Ευχαριστω για ακομη μια φορα τους συνφορουμιστες μου :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι για να γραψω την νεα μας ζυγιση

 

 

Γεννηθηκε 3120

Βγηκαμε 3060

15 ημερων 3700

45 ημερων 4390

60 ημερων 4670

90 ημερων 5320

 

Συνολο απο την ημερα που βγηκαμε απο το μαιευτηριο 2260 δηλαδη 25 γραμμαρια την ημερα.

 

Η παιδιατρος δεν ειπε κουβεντα για συμπληρωματα κλπ μονο με ρωτησε αν εχω αρκετο γαλα και αν τρεφομαι σωστα, και αρκεστηκε στις απαντησεις μου.

 

Συνεχιζουμε λοιπον κανονικοτατα τον αποκλειστικο θηλασμο.

 

ΑΓΛΑΙΑ αν εχεις να προσθεσεις κατι ευχαριστως!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια κι εγώ έχω αυτό το πρόβλημα με την μπεμπούλα μου. Τη θηλάζω αποκλειστικά και μέσα σ' ένα μήνα έκανε πέντε φορές κακάκια της. Και όσο περνάει ο καιρός τα κάνει όλο και πιο σπάνια. Σήμερα κλείνει οχτώ μέρες λευκής πάνας.

Παρόλα αυτά είναι πολύ καλοδιάθετη και δεν μου δείχνει οτι την ενοχλεί κάτι. Γι' αυτό δεν ανησυχώ τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημέρα κορίτσια

 

Τη δυσκοιλιότητα σε νεογέννητα, που δεν θηλάζουν, πώς την αντιμετωπίζουμε, με αλλαγή γάλατος??και πότε εννοούμε δυσκοιλιότητα?

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι αν και εμείς αντιμετωπίσαμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας λίγο αργότερα δηλαδή στους 4 μήνες που σταματήσαμε τον θηλασμό, πρέπει να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου πως να το αντιμετωπίσεις. Σύμφωνα με τον δικό μου παιδίατρο επεμβαίνουμε μετά απο 3 μέρες είτε με βρεφικό κλισματάκι είτε με οτιδήποτε άλλο. Κάποιες φορές τον βοηθούσα βάζοντας του ελαιόλαδο στον πρωκτό με μπατονέτα. Κάποια φίλη μου, μου είπε ότι ο παιδίατρος της άλλαξε γάλα.

Ο δικός σου παιδίατρος τί λέει;

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ευτυχώς δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα γιατί το μωράκι μας είναι 7μιση.Ρωτάω για μιας φίλης μου το μωράκι που με παρακάλεσε να θέσω το ερώτημα...η γιατρός τους τους προτείνει αλλαγή γάλατος, αλλά η αλλαγή προκάλεσε αναγωγές με αποτέλεσμα να το ξαναλλάξουν σε αντιαναγωγικό γάλα, αντιμετωπίστηκε η δυσκοιλιότητα αλλά το αντιαναγωγικό πέφτει βαρύ στο στομαχάκι του παιδιού και πονάει..επέστρεψαν στο αρχικό γάλα, και επανήλθε η δυσκοιλιότητα!!!!

 

Υ.Γ. είπε κανείς κάτι για την σημασία του μητρικού γάλατος?? :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. είπε κανείς κάτι για την σημασία του μητρικού γάλατος?? :wink::wink:

 

Τι εννοείς με αυτό; Γιατί εγώ δεν μίλησα καθόλου για την σημασία του μητρικού γάλακτος. Είπα απλά ότι αντιμετωπίσαμε το πρόβλημα αργότερα, απο ότι νεογέννητο, γιατί θηλάζαμε

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δοκίμαζε να του έδινε λίγο χαμομηλάκι ανάμεσα στα γεύματα;

Το λεώ γιατί η λήψη υγρών βοηθάει στη δυσκοιλιότητα και αφού δεν θηλάζει μπορεί πιστεύω να πιει χαμομήλι.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. είπε κανείς κάτι για την σημασία του μητρικού γάλατος?? :wink::wink:

 

Τι εννοείς με αυτό; Γιατί εγώ δεν μίλησα καθόλου για την σημασία του μητρικού γάλακτος. Είπα απλά ότι αντιμετωπίσαμε το πρόβλημα αργότερα, απο ότι νεογέννητο, γιατί θηλάζαμε

 

αυτό λέω και εγώ καλή μου!! πόσο σημαντικό είναι το μητρικό γάλα...γιατί και εγώ που δεν κατάφερα να θηλάσω (πονεμένη ιστορία!!) είχα τα ίδια προβλήματα με δυσκοιλιότητα, αναγωγές κλπ κλπ...και πιστεύω ότι με το μητρικό γάλα δεν θα είχα τέτοια προβλήματα!! Υπερθεματίζω τη σημασία του μητρικού γάλατος!!

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι καλημέρα,

απ' ότι μου έχει πει η παιδίατρός μου κάποια γάλατα προκαλούν δυσκοιλιότητα. Υπάρχουν βέβαια κάποια άλλα ειδικά γι' αυτό το πρόβλημα.

Όσο για τη συχνότητα των κενώσεων, στα νεογέννητα που δε θηλάζουν, δεν μπορώ να είμαι σίγουρη γιατί εμείς που θηλάζουμε ακόμα είμαστε ικανοποιημένοι και με μια φορά την εβδομάδα.

Καλύτερα βέβαια να ρωτήσεις τον παιδίατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...