Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εμένα μου είπε μια ξαδέρφη μου χημικός, το οποίο το επιβεβαίωσα και με τον φαρμακοποιό, να μην παίρνω αντιηλιακό άνω των 30 βαθμών γιατί φτιάχνεται με χημικά συστατικά. ενώ τα μέχρι 30 μόνο με φυσικά. φυσικά βέβαια να αποφεύγω τις επικίνδυνες ώρες και να της βάζω πιο συχνά...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

περνάμε στη δεύτερη φάση που είναι με σωσίβιο για βρέφη απ'αυτά που έχουν το καθισματάκι μέσα. Και πάλι μόνο αν του αρέσει. Το κάθε παιδάκι θέλει το χρόνο του μέχρι να συνηθίσει κάτι νέο, όπως η θάλασσα.

 

εμεις περασαμε απευθειας στη δευτερη φαση κ τα καταφεραμε μια χαρα!φυσικα και θελει το χρονο του..εδω κι εμεις πολλες φορες για να βουτηξουμε στη θαλασσα το σκεφτομαστε λιγακι-ιδιως αν ειναι κρυα-και βρεχομαστε τεταρτο της ωρας κ εκατοστο σωματος σαν κατι ηλικιωμενους λουομενους!..

 

οσο για αντιηλιακο εμεις βαζουμε chicco με δεικτη 50..ο γιατρος μας συνεστησε να προτιμαμε αντιηλιακο σε ασπρο μπουκαλακι..

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είπε μια ξαδέρφη μου χημικός, το οποίο το επιβεβαίωσα και με τον φαρμακοποιό, να μην παίρνω αντιηλιακό άνω των 30 βαθμών γιατί φτιάχνεται με χημικά συστατικά. ενώ τα μέχρι 30 μόνο με φυσικά. φυσικά βέβαια να αποφεύγω τις επικίνδυνες ώρες και να της βάζω πιο συχνά...

 

Οι δεικτες προστασιας ειναι λιγο χυμα κατασταση και μικρη σημασια εχουν..χλωμο μου φαινεται να ισχυει αυτο...

Επισης διαβασα προσφατα οτι σε νεογνα δεν εχει καμια σημασια να βαζεις αντιηλιακο γιατι δεν μπορουν να παραξουν μελανινη...σας το μεταφέρω αυτούσιο:

 

Συνεπώς, όπως σημειώνει η κ. Φραγκιά, είναι σχεδόν «ανώφελη» η χρήση αντηλιακού για τους αλμπίνους (άνθρωποι που λόγω γενετικής ανωμαλίας δεν έχουν μελανίνη) αλλά και για τα μωρά έως έξι μηνών.

 

Ειδικότερα, σε ό,τι αφορά τα βρέφη τα μελανοκύτταρά τους δεν έχουν ωριμάσει ακόμη και συνεπώς δεν μπορούν να παράγουν μελανίνη ούτε με τη βοήθεια αντηλιακού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εχω μπερδευτεί, την έχω βάλει τρεις φορές στο νερό την κορούλα και μου είπαν να μην την ξαναβάλω γιατί δεν κάνει ακόμη για μυκητες και ουρολοιμώξεις, εδώ η θάλασσα ειναι καθαρή και με λίγο κόσμο, τρομακρατήθηκα εν τω μεταξύ μήπως της έχω ήδη προκαλέσει κάποιο προβλημα και από την άλλη μου κάνει βασανιστήριο να την έχω στην ξαπλώστρα και να μην την βάζω μέσα με αυτή τη ζέστη. Κάνει τελικά ή όχι, να πω ότι και τις 3 φορες την έχω ξεπλύνει αμέσως με εμφιαλωμένο νεράκι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπέρα , εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει μετά τους 6 μήνες...

 

 

Αν κάνεις ένα γκάλοπ θα δεις πως κανένας παιδίατρος δεν βγάζει το δικό του παιδί στην θάλασσα πριν κλείσει χρόνο.Είναι πολύ επικύνδινο και το λένε οι περισσότεροι παιδίατροι.Αντιηλιακό πρέπει να βάζετε 30 λεπτά πριν βγάλετε το παιδί στον ήλιο να ανανεώνετε κάθε 2 ώρες,μετά από κάθε βουτιά και κάθε φορά που το μωρό μπορεί να ιδρώσει και κάθε φορά που το σκουπίζετε.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Εμας παλι μας το ειχε επιτρεψει απλα μας ειχε πει πως πρεπει να φοραει αντιηλιακο, καπελο, οχι πολλη ωρα μεσα στο νερο, να μην την αφηνουμε βρεγμενη οταν βγει απο τη θαλασσα και να ειναι σε σκιερο μερος. Το 1ο της μπανιο το εκανε 4 μηνων και κατι και της αρεσε απιστευτα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

εμάς το καλοκαίρι ο παιδίατρος μας είχε επιτρέψει το μπάνιο στην θάλασσα αλλά μου είχε τονίσει οτι δεν επιτρέπετε αντιηλιακό κάτω των 6 μηνών ( ήταν 3) οπότε απόγευμα, χωρίς ήλιο και μετά καλό σκούπισμα και ντύσιμο και φυσικά όχι στην άμμο. Δεν μπορώ να πώ ούτε οτι δεν της άρεσε ούτε οτι της άρεσε κοίταγε περίεργα....

eNortjK1UjI2NzCyULIGXDASqAKg17.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσες πήρατε το μωρό σας στην θάλασσα και πόσο μηνών ήταν τότε. Του κάνατε αμέσως μπάνιο ή το είχατε στο ριλάξ στην σκιά; Τι ώρες προτιμούσατε να πηγαίνετε στην θάλασσα; Αν του κάνατε μπάνιο κόλλησε ποτέ τίποτα;

 

EDIT: έφαγα κίτρινη κάρτα επειδή δεν έκανα αναζήτηση πριν ποστάρω... έψαξα θαλασσα και δεν έβγαλε τίποτα σχετικό. Δεν πάτε καλά μου φαίνεται νυχτιάτικα. Η αναζήτηση υπολειτουργεί. Εγώ πρέπει να σας το πω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσες πήρατε το μωρό σας στην θάλασσα και πόσο μηνών ήταν τότε. Του κάνατε αμέσως μπάνιο ή το είχατε στο ριλάξ στην σκιά; Τι ώρες προτιμούσατε να πηγαίνετε στην θάλασσα; Αν του κάνατε μπάνιο κόλλησε ποτέ τίποτα;

 

Εγώ είχα γεννήσει 5 Απριλίου και το πρώτο καλοκαίρι δεν τον έβαλα στη θάλασσα. Μέναμε 50 μέτρα από την παραλία και τον άφημα στη μαμά μου καμιά ώρα όταν πηγαίναμε οι υπόλοιποι για μπάνιο. Κανά δυό φορές που έτυχε σε άλλη παραλία να τον πάρω μαζί μου γύρω στους 3 μήνες τον είχα στο πορτ μπεμπέ σε σκιά δένδρου. Αναγκαστικά τον είχα πάρει για να τον θηλάσω.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μπανιο το κάναμε σε ηλικία 6,5 μηνών. Της άρεσε πάρα πολύ και δεν είχε πρόβλημα με το νερό καθώς και με την θερμοκρασία του. Μάλιστα κουνούσε χέρια -πόδια σαν να κολυμπουσε. Εννοείται ότι δεν την αφήναμε να κολυμπήσει μόνη της. Χρησιμοποιήσαμε και αυτό το σωσίβιο-καθισματάκι, αλλά δεν της πολυάρεσε. Προτιμούσε να την κρατάμε και να "κολυμπάει". Αντηλιακό της έβαζα ένα της AVENE και την ξέπλενα μόλις την έβγαζα με καθαρό νερό. Επίσης της έβαζα μια ειδική πάνα, αδιάβροχη ειδική για κολύμπι, μέσα από το μαγιό, με αποτέλεσμα να μην έχουμε πρόβλημα με άμμο, πετραδάκια κτλ..όταν έπαιζε στην άμμο. Αποφεύγαμε τις ώρες έντονης έκθεσης στον ήλιο.

Αποτέλεσμα της σχέσης που ανέπτυξε με το νερό ήταν να ξεκινήσουμε κολυμβητήριο, το οποίο συνεχίζουμε μέχρι σήμερα που είναι 2. Το νερό την χαλαρώνει και απολαμβάνει να "κολυμπάει".

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσες πήρατε το μωρό σας στην θάλασσα και πόσο μηνών ήταν τότε. Του κάνατε αμέσως μπάνιο ή το είχατε στο ριλάξ στην σκιά; Τι ώρες προτιμούσατε να πηγαίνετε στην θάλασσα; Αν του κάνατε μπάνιο κόλλησε ποτέ τίποτα;

 

 

Ο Γιώργος ήταν 3 μηνών στις πρώτες μας διακοπές, οπότε δεν έκανε μπανάκι. Η παιδίατρος μας είχε πει ότι μπορούμε να τον βουτήξουμε, αλλά δεν θα του προσφέρει τπτ μιας και δεν θα το απολαύσει, και απλά θα έχω άγχος μη μου κρυώσει κτλ. Εμείς λοιπόν πηγαίναμε για μπάνιο το πρωί μέχρι τις 12 και μετά το απόγευμα κατά τις 6. Το μωρό το είχαμε πάντα στη σκιά.

Τελικά το πρώτο του μπάνιο το έκανε όταν χρόνισε. Πάλι νωρίς το πρωί και μετά απόγευμα.

Πόσο θα είναι το μικρούλι σου το καλοκαίρι.Αν είναι γύρω στο χρόνο, να συνεχίσω να σου γράφω τις δικές μας εμπειρίες.

Το δεύτερο μωράκι μας θα είναι 10 μηνών όταν αρχίσει τα μπάνια οπότε θα ακολουθήσω την ίδια τακτική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την εχω κι εγω την απορια για την θαλασσα το καλοκαιρι...

πρωτα ο θεος θα γεννησω μεχρι τελος απριλιου <εκτος αν αποφασισουμε καισαρικη τελικα γυρω στα μεσα απριλιου λογω ενος θεματος που εχω με τον πλακουντα >

τον ιουλιο αυγουστο εαν δεν χρειαζεται απο την παιδιατρο να μεινουμα αθηνα θα κατεβω επαρχια οπου μενουν οι γονεις μου...ο μικρος θα ειναι 3-4 μηνων τοτε οποτε θα μπορω να τον παιρνω μαζι στην θαλασσα???<δεν λεω να τον βουταω μεσα αλλα τουλαχιστον να ειναι μαζι μου στην παραλια μην μενω κι εγω κλεισμενη στο σπιτι ολο το καλοκαιρι...>

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα πέρισυ μέσα Απριλίου και τον Αύγουστο πήγαμε διακοπές στη θάλασσα. Δεν τον βούτηξα γιατί η παιδίατρός μας συνέστησε μετά τον 6ο μήνα. Είχαμε βρει μια παραλία με δένδρα. Τον είχαμε λοιπόν στην σκιά στο καρότσι του και βουτούσαμε εναλάξ εγώ με τον καλό μου. Δεν έπαθε τίποτα αντίθετα χάζευε και του άρεσε πολύ. Δεν θα τον έβαζα όμως κάτω από ομπρέλα τόσο μωρό. Θα σου συνιστούσα να βρεις μια πολύ καλή σκιά με δένδρα. Εάν όχι τότε προσπάθησε ή πολύ νωρίς το πρωί ή αργά το απογευματάκι. Σου εύχομαι με το καλό το μωράκι σου και όλα θα πάνε καλά!! Θα είναι σίγουρα πάντως πολύ διαφορετικές οι διακοπές σου από αυτές που έχεις συνηθίσει!!:P

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το πρωτο μας μπανακι το καναμε σε ηλικια 3,5 μηνων!!Βεβαια σε ζεστη θαλασσα και οχι για πολλη ωρα και του αρεσε παααρα πολυ!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το πρώτο μπάνιο το κάναμε πέρσι σε ηλικιά 1,5 περίπου χρονών .Την πρώτη χρονιά που πήγαμε διακοπές και η μικρή ήταν 6-7μηνών ο παιδίατρος είχε πεί οχι καλύτερα και μας είχε προτείνει πλαστική πισινούλα με νεράκι που έχει μείνει στον ήλιο και έχει ζεσταθεί και η μικρή όχι απλά τρελαινόταν αλλά αναστέναζε κιόλας απο χαρά .Πέρσι πάντως στην Νάξο έκανε το πρώτο μπανιο στην αρχή έκλαιγε αλλά μετά που κατάλαβε τι γινόταν τρελλαινόταν και δεν ήθελε να βγεί ,μπορώ να πω ότι αυτό το καθισματάκι σωσίβιο δεν της πολυάρεσε αλλά καλύτερα ευχαριστήθηκε τα μπρατσάκια ίσως ένοιωθε πιο ελεύθερη.:lol:

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειπες για πλαστικη πισινουλ αμε ζεστο νερο θυμηθηκα μια ξαδερφη που ειχε γεννησει μεσα φλεβαρη και τον ιουλιο επαιρνε μια λεκανη εβαζε θαλασσινο νερο το αφηνε λιγακι στον ηλιο και μετα βουταγε τον μπεμπη μεσα....τον αυγουστο τον βαλαμε κανονικα στην θαλασσα!!1

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειπες για πλαστικη πισινουλ αμε ζεστο νερο θυμηθηκα μια ξαδερφη που ειχε γεννησει μεσα φλεβαρη και τον ιουλιο επαιρνε μια λεκανη εβαζε θαλασσινο νερο το αφηνε λιγακι στον ηλιο και μετα βουταγε τον μπεμπη μεσα....τον αυγουστο τον βαλαμε κανονικα στην θαλασσα!!1

 

 

Ακριβώς εντάξει απλά όταν πχ. πηγαίναμε για μπάνιο στην Αττική δεν έβαζα νερό απο την θάλασσα αλλά βρύσης όταν όμως πηγαμε διακοπές κανονικά θαλασσινό νεράκι.:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γιός μου είναι τώρα 9,5 μηνών και φέτος θα κάνει τα πρώτα μπάνια και θα ήθελα να ρωτήσω από τώρα κάποια πράγματα για να είμαι προετειμασμένη. Άκουσα ότι οι ώρες που μπορεί να βρίσκετε στην θάλασσα είναι μεταξύ 9-12 το μεσημέρι και από 5-7 το απόγευμα. Τι ώρα πρέπει να του δίνω την φρουτόκρεμα?Πόση ώρα μετά την φρουτόκρεμα πρέπει να πάμε για μπάνιο?Τι αντιληακό πρέπει να πάρω?Μπορώ να τον κάνω και πρωι και το απόγευμα μπάνιο στην θάλασσα?Υπάρχει κάποιο όριο στα πόσα μπάνια μπορεί να κάνει φέτος που είναι η πρώτη του φορά?Ένα κουτι πρώτον βοηθειόν τι πρέπει να έχει για να το πάρω μαζί μου?Συγνώμη αν σας κούρασα με τις τόσες πολλές ερωτήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Τ-ΒΑ να σου ζήσει!

 

Μπορείς να δώσεις την φρουτόκρεμα στον μικρό στις 9:00 και να πάτε για μπανάκι μετά από μια ώρα. Αντηλιακό καλό είναι να του πάρεις με χαμηλό δείκτη προστασίας. Εμείς χρησιμοποιούμε της frezyderm,αν ρωτήσεις την παιδίατρό σου θα σου προτείνει κάποιο που να είναι κατάλληλο για το δερματάκι του. Θα του βάζεις αντηλιακή κρεμούλα πριν φύγετε από το σπίτι και με επανάληψη κάθε μια ωρα νομίζω. Γράφουν και οι οδηγίες στη συσκευασία. Στο πρώτο του μπανάκι μην τον αφήσεις πολύ ώρα στο νερό ειδικά αν δείς ότι δυσανασχετεί ή δείχνει ότι κρυώνει πολύ. Μπορείς να τον κάνεις φυσικά και πρωϊ και απόγευμα αν θές, αλλά πρώτα να δείς αν του αρέσει!

Επίσης βγαίνοντας από το νερό τον ξεβγάζεις με ένα μπουκάλι εμφυαλωμένο νερό που θα έχεις φέρει απο το σπίτι σου και θα το έχεις αφήσει τον ήλιο να ζεσταθεί λίγο...και του φοράς ένα ανοιχτόχρωμο μπλουζάκι και ένα σορτσάκι.

Τώρα όσον αφορά το κουτί πρώτων βοηθειών καλύτερα να ρωτήσεις τον/την παιδίατρό σου. Είναι και μικρούλης και δεν μπορείς να του βάλεις π.χ. φενιστιλ.

Καλά μπάνια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εχω πολλες αποριες τελικα!ποτε μπορουν τα παιδακια να μπουν στη θαλασσα?τι σας εχουν πει οι γιατροι σας?εγω 2 που ρωτησα η μια ειπε 6 μηνων και η αλλη απο τριων!τελικα τι ισχυει?μπαινει και το καλοκαιρακι τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου παιδίατρος μου είχε πει πως σημασία έχει να μη δει πολύ ώρα το μωρό ο ήλιος. Εμείς πήγαμε διακοπές όταν η μικρή ήταν 5 μηνών και αναγκαστήκαμε να χωριστούμε με τον άντρα μου. Εγώ με τη μεγάλη στη θάλασσα και ο άντρας μου με τη μικρή στο δωμάτιο. :rolleyes:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...