Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα . Πηγα χτες για αυχενική διαφάνεια στη γυναικολόγο μου και διάρκησε μολις 20 λεπτά . Μου φάνηκε λίγη ώρα επειδή εχω ακούσει οτι η διάρκεια της είναι περίπου 30 -45 λεπτά. Η γιατρός μου είπε οτι επειδή ηταν σε καλη θεση το μωρό διάρκησε τόσο λίγο. Όλα μου τα ελεγε οταν εκανε την εξέταση και οτι ειναι φυσιολογικά όρια και οτι δεν υπάρχει καποια ένδειξη ανυσηχιας. Δεν μου φανηκε περίεργο οταν το είπε . Ποση ειναι η μικρότερη διάρκεια που εκανε η αυχενική σε εσάς οταν το μωρο ηταν σε καλη θέση? Επισης τη ρωτησα ρι ειναι το Α Τεστ και μου ειπε οτι ειναι το ιδιο με την αυχενική διαφάνεια . Ενω σε πολλές σελίδες το ειδα να το αναφερουν ως τριπλό τεστ ή Εξέταση εμβρυακής Α-Φετοπρωτεΐνης που γινεται αργότερα απο την αυχενική και ειναι πιο ειδικευμένο για την εύρεση καποιας  τρισωμιας. Μπερδεύτηκα λιγο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@gkouts1983 Η γυναικολόγος που σε παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη σου έκανε την αυχενική;  Αν ναι , τότε σιγουρέψου ότι είναι στους πιστοποιημένους μαιευτήρες που μπορούν να κάνουν την συγκεκριμένη εξέταση. Αν το μωράκι έχει καλη θέση για να δει ο εμβρυομητρικός αυτά που θέλει να μετρησει, τα 20 λεπτά αρκούν. Όλα να πάνε καλά, και έτσι όλα να είναι και στον β επιπέδου :grin:

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2019 at 7:21 ΜΜ, gkouts1983 είπε:

Καλησπέρα . Πηγα χτες για αυχενική διαφάνεια στη γυναικολόγο μου και διάρκησε μολις 20 λεπτά . Μου φάνηκε λίγη ώρα επειδή εχω ακούσει οτι η διάρκεια της είναι περίπου 30 -45 λεπτά. Η γιατρός μου είπε οτι επειδή ηταν σε καλη θεση το μωρό διάρκησε τόσο λίγο. Όλα μου τα ελεγε οταν εκανε την εξέταση και οτι ειναι φυσιολογικά όρια και οτι δεν υπάρχει καποια ένδειξη ανυσηχιας. Δεν μου φανηκε περίεργο οταν το είπε . Ποση ειναι η μικρότερη διάρκεια που εκανε η αυχενική σε εσάς οταν το μωρο ηταν σε καλη θέση? Επισης τη ρωτησα ρι ειναι το Α Τεστ και μου ειπε οτι ειναι το ιδιο με την αυχενική διαφάνεια . Ενω σε πολλές σελίδες το ειδα να το αναφερουν ως τριπλό τεστ ή Εξέταση εμβρυακής Α-Φετοπρωτεΐνης που γινεται αργότερα απο την αυχενική και ειναι πιο ειδικευμένο για την εύρεση καποιας  τρισωμιας. Μπερδεύτηκα λιγο. 

Καλημερα κ εμας η αυχενικη περιπου τοσο κρατησε νομιζω 30λεπτα γτ ηθελε οπωσδηποτε να δει το φυλο κ το μωρο μας καθοταν με κλειστα ποδια τις μετρησεις τις ειχε τελειωσει σε 20λεπτα! Το αλφα τεστ επειδη εχω προσωπικη εμπειρια ειναι αναξιοπιστο κ βγαζει συχνα λανθασμενα αποτελεσματα (το εχω διαβασει σε αρθρο) το κανανε παλια οταν δεν υπηρχε η αυχενικη κ η pappai π κανεις με το αιμα ταυτοχρονα με την αυχενικη! Με τελεια αυχενικη ο γιατρος μ λογω παλαιοτητας ηθελε κ αλφα τεστ το οποιο κ καναμε,μας βγηκε λαθος αποτελεσμα κ τρεχαμε τζαμπα ενω ακουγα οτι πλεον δεν το κανουνε λογω αναξιοπιστιας....γιαυτο πλεον υπαρχει η β επιπεδου για να μην γινεται αυτο! Μονο το αγχος π τραβηξαμε τοτε για το τπτ δεν αξιζε! Εφοσον δεν υπηρχαν ενδειξεις δεν χρειαζεται να γινει... με το καλο το μωρακι σου!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Maya14 είπε:

@gkouts1983 Η γυναικολόγος που σε παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη σου έκανε την αυχενική;  Αν ναι , τότε σιγουρέψου ότι είναι στους πιστοποιημένους μαιευτήρες που μπορούν να κάνουν την συγκεκριμένη εξέταση. Αν το μωράκι έχει καλη θέση για να δει ο εμβρυομητρικός αυτά που θέλει να μετρησει, τα 20 λεπτά αρκούν. Όλα να πάνε καλά, και έτσι όλα να είναι και στον β επιπέδου :grin:

Πως μπορώ να βρω αν η γυναικολόγος ειναι πιστοποιημένη για αυχενική και β επιπέδου ? Το γράφει σε καποια σελίδα ? 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αρχίζω και ανυσηχω . Η γυναικολόγος που με παρακολουθεί δεν είναι στη λίστα του fetal medicine foundation  που σχετίζεται με την πιστοποίηση για αυχενική και όλους τους μεγάλους υπερήχους που μπορει να κανει ενας γυναικολόγος. Θα είναι καλύτερο να παω σε ενα αλλο γυναικολόγο για να κανω την εξέταση ξανά ? Μηπως η λιστα δεν ειναι ενημερωμένη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/7/2019 at 7:21 ΜΜ, gkouts1983 είπε:

Καλησπέρα . Πηγα χτες για αυχενική διαφάνεια στη γυναικολόγο μου και διάρκησε μολις 20 λεπτά . Μου φάνηκε λίγη ώρα επειδή εχω ακούσει οτι η διάρκεια της είναι περίπου 30 -45 λεπτά. Η γιατρός μου είπε οτι επειδή ηταν σε καλη θεση το μωρό διάρκησε τόσο λίγο. Όλα μου τα ελεγε οταν εκανε την εξέταση και οτι ειναι φυσιολογικά όρια και οτι δεν υπάρχει καποια ένδειξη ανυσηχιας. Δεν μου φανηκε περίεργο οταν το είπε . Ποση ειναι η μικρότερη διάρκεια που εκανε η αυχενική σε εσάς οταν το μωρο ηταν σε καλη θέση? Επισης τη ρωτησα ρι ειναι το Α Τεστ και μου ειπε οτι ειναι το ιδιο με την αυχενική διαφάνεια . Ενω σε πολλές σελίδες το ειδα να το αναφερουν ως τριπλό τεστ ή Εξέταση εμβρυακής Α-Φετοπρωτεΐνης που γινεται αργότερα απο την αυχενική και ειναι πιο ειδικευμένο για την εύρεση καποιας  τρισωμιας. Μπερδεύτηκα λιγο. 

Και μένα ο δικός μου γυναικολόγος που είναι πιστοποιημενος 20 λεπτά μου έκανε αυχενική. Το μωρό είχε καλή θέση κ πήρε όλες τις μετρήσεις με την πρώτη. Και πράγματι τα μέτρησε όλα γιατί είδα το χαρτί που μου έδωσε στο τέλος κ το έψαξα. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, gkouts1983 είπε:

Παιδια αρχίζω και ανυσηχω . Η γυναικολόγος που με παρακολουθεί δεν είναι στη λίστα του fetal medicine foundation  που σχετίζεται με την πιστοποίηση για αυχενική και όλους τους μεγάλους υπερήχους που μπορει να κανει ενας γυναικολόγος. Θα είναι καλύτερο να παω σε ενα αλλο γυναικολόγο για να κανω την εξέταση ξανά ? Μηπως η λιστα δεν ειναι ενημερωμένη. 

Από όσο γνωρίζω αν ο γιατρός δεν είναι πιστοποιημένος σε παραπέμπει σε κάποιον ειδικό τουλάχιστον ο δικός μου γυναικολόγος αυτό έκανε,μήπως είναι πιστοποιημένη και όπως προανέφερες δεν έχει ενημερωθεί η λίστα 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, gkouts1983 είπε:

Παιδια αρχίζω και ανυσηχω . Η γυναικολόγος που με παρακολουθεί δεν είναι στη λίστα του fetal medicine foundation  που σχετίζεται με την πιστοποίηση για αυχενική και όλους τους μεγάλους υπερήχους που μπορει να κανει ενας γυναικολόγος. Θα είναι καλύτερο να παω σε ενα αλλο γυναικολόγο για να κανω την εξέταση ξανά ? Μηπως η λιστα δεν ειναι ενημερωμένη. 

Nα πας να την κάνεις αλλού και βασικά να την ρωτήσεις.Εμένα μου την έκανε ο γιατρός μου αλλά είναι στη λίστα ενώ για β επιπέδου με έστειλε αλλού

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι πρακτική κάποιων γιατρών να εκτελούν τέτοιες εξετάσεις χωρίς να έχουν την απαραίτητη πιστοποίηση και τα απαραίτητα εργαλεία (υπάρχει ειδικό λογισμικό).

Το τεστ Α επιπέδου περιλαμβάνει μια σειρά από εξετάσεις (υπερηχογραφικές και αιματολογικές) και εξετάζει πολλά διαφορετικά σημεία για να καταλήξει στην έκδοση ενός report, το οποίο αναφέρει όλες τις μετρήσεις και τα όρια τους + πιθανότητες τρισωμίας, αλλά όχι μόνο. Πιστοποίηση για αυτήν την εξέταση μπορεί να πάρει γυναικολόγος αλλά είναι προτιμητέο να γίνεται από εμβρυολόγο (γυναικολόγο και πάλι αλλά με ειδικότητα στην εμβρυομητρική).

Για να καταλάβεις, ο δικός μου γυναικολόγος για αυτήν την εξέταση με παρέπεμψε και εμένα αλλά και την γυναίκα του, σε εμβρυολόγο. 

Στη θέση σου θα έκλεινα ραντεβού με γιατρό της λίστας (είναι ενημερωμένη).

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ θα την ξαναέκανα αν με έπαιρνε χρονικά και θα άλλαζα και γιατρό.  Δεν το προτείνω αυτό ελαφρά τη καρδια σε ένα φόρουμ αλλά το θεωρώ απαράδεκτο και κυρίως επικίνδυνο μια τέτοια εξέταση να την κάνει κάποιος "εμπειρικά" χωρίς να έχει πραγματικες γνωσεις.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω πολύ κακή εμπειρία από στενή μου φίλη που η γιατρός της χωρίς να είναι πιστοποιημένη της έκανε τους μεγάλους υπερήχους κ δυστυχώς υπήρχε πρβλ που δεν το είδε, με άσχημη έκβαση. Ειλικρινά κ εγώ θα άλλαζα γιατρό, είναι εντελώς αντιδεοντολογικο χωρίς πιστοποίηση απλά για τα χρήματα να πραγματοποιεί τέτοιου είδους εξετάσεις. Δε λέω σε καμία περίπτωση ότι θα συμβεί κάτι αλλα προσωπικά θα έχανα την εμπιστοσύνη μου.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, gkouts1983 είπε:

Παιδια αρχίζω και ανυσηχω . Η γυναικολόγος που με παρακολουθεί δεν είναι στη λίστα του fetal medicine foundation  που σχετίζεται με την πιστοποίηση για αυχενική και όλους τους μεγάλους υπερήχους που μπορει να κανει ενας γυναικολόγος. Θα είναι καλύτερο να παω σε ενα αλλο γυναικολόγο για να κανω την εξέταση ξανά ? Μηπως η λιστα δεν ειναι ενημερωμένη. 

Ψυχραιμία. Δες λίγο εδώ τι γίνεται https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/NT . Εαν όντως δεν ειναι η γιατρός σου πιστοποιημένη, στη θέση σου θα επαναλάμβανα την εξέταση (για να μου φύγει το άγχος) κάπου αλλού. Ο δικός μου ο γυναικολόγος δεν ήταν πιστοποιημένος και με είχε παραπέμψει σε εμβρυομητρικό και στις τρεις μεγάλες εξετάσεις (α/β επιπέδου και doppler 8ου μήνα). Πάντως η ευκρίνεια και η λεπτομέρειες του παιδιού που φαίνονται στους υπερήχους του εμβρυομητρικού δεν έχουν καμία σχέση με τον υπέρηχο που βλέπεις στον απλό έλεγχο στο ιατρείο του γυναικολόγου σου. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, gkouts1983 είπε:

Παιδια αρχίζω και ανυσηχω . Η γυναικολόγος που με παρακολουθεί δεν είναι στη λίστα του fetal medicine foundation  που σχετίζεται με την πιστοποίηση για αυχενική και όλους τους μεγάλους υπερήχους που μπορει να κανει ενας γυναικολόγος. Θα είναι καλύτερο να παω σε ενα αλλο γυναικολόγο για να κανω την εξέταση ξανά ? Μηπως η λιστα δεν ειναι ενημερωμένη. 

Εγω για να μου φυγει το αγχοσ θα πηγαινα για μια επαναληψη σε πιστοποιημενο εμβτυολογο αν ειχσ ακομη περιθωρια...

Κ η β επθπεδου απο εμβρυολογο να γινει..

Ολα καλα θα πανε..

Απλα θα κανεισ μια παραπανω εξεταση..θα δεισ πιο πολλεσ φορεσ το μωρακι σοθ...

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη η αυχενική βία βία να διήρκεσε κανένα τέταρτο. Στη δεύτερη έκανε τουλάχιστον μισάωρο. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι είναι θέμα εμβρυολόγου, ο πρώτος φαινόταν πιο σίγουρος για τις κινήσεις του, η δεύτερη τα έκανε δειλά δειλά. 

Οπότε νομίζω ότι αυτό παίζει πιο πολύ ρόλο 

Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2019 at 2:03 ΠΜ, maria_tweety είπε:

Και μένα ο δικός μου γυναικολόγος που είναι πιστοποιημενος 20 λεπτά μου έκανε αυχενική. Το μωρό είχε καλή θέση κ πήρε όλες τις μετρήσεις με την πρώτη. Και πράγματι τα μέτρησε όλα γιατί είδα το χαρτί που μου έδωσε στο τέλος κ το έψαξα. 

Τι χαρτί σου έδωσε? εμενα μου έδωσε μονο εκτύπωση της εξέτασης οπως του υπερήχου. Δεν μου εδωσε καποιο αλλο χαρτι . Θα την ρωτήσω αν λογω της μη πιστοποίησης ειναι έγκυρη εξεταση. Αν και δεν θα ηθελα στα μεσα εγκυμοσύνης να αλλαξω γιατρό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γυναικολόγος με παρέπεμψε σε ειδικό εμβρυολογο σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο όπου με τον ίδιο έκανα όλους τους μεγάλους υπερηχους.Τξν αυχενική διαφάνεια μαζί με το Papp A πήρα 4-5 σελίδες απαντήσεις.Ειδικες μετρήσεις για κεφάλι καρδιά και καμιά 10αρια φωτό.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, gkouts1983 είπε:

Τι χαρτί σου έδωσε? εμενα μου έδωσε μονο εκτύπωση της εξέτασης οπως του υπερήχου. Δεν μου εδωσε καποιο αλλο χαρτι . Θα την ρωτήσω αν λογω της μη πιστοποίησης ειναι έγκυρη εξεταση. Αν και δεν θα ηθελα στα μεσα εγκυμοσύνης να αλλαξω γιατρό. 

To χαρτι με τα αποτελεσματα του υπερηχου πρωτου τριμηνου δεν εχει καμια σχεση με του απλου υπερηχου. Εχει περισσοτερες διαφανειες, γραφει περισσοτερες πληροφοριες και λεπτομερειες για την ανατομια του εμβρυου(τα βασικα +αυχενικη διαφανεια, ρινικο οστο),την μετρηση του τραχηλου και γραφει τα ποσοστα πιθανοτητων για διαφορες χρωμοσωμικες ανωμαλιες και πώς αυτα διαμορφωνονται βασει διαφορων παραγοντων (καπνισμα, ηλικια, ιστορικο, εξεταση αιματος ). Τα ποσοστα αυτα βγαινουν βασει καποιων βασεων δεδομενων στις οποιες απ'οτι γνωριζω δεν εχουν προσβαση οι μη πιστοποιημενοι γιατροι. Εγω σιγουρα θα την ξαναεκανα καπου αλλου και θα πηγαινα στον γυναικολογο μου να του ζητησω εξηγησεις.

 
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας δείτε εδώ τις λίστες με πιστοποιημένους γιατρούς Fetal Medicine Foundation:

 

https://parents.org.gr/tag/progennitiki/

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει κ εγω να ακουσω για γυναικεσ που τουσ μεγαλουσ υπερηχουσ τουσ κανανε οι γυναικολογοι τουσ...( παντωσ ολα τα παιδια δεν εχουν θεμα ευτυχωσ)εγω θα προτιμουσα να μου την κανει εμεβρυολογοσ..κ ο δικοσ μου γιατροσ αλλου με εστειλε...

Αν τον εμπιστευεσαι σαν γυναικολογο κ ειναι καλοσ στη δουλεια του δεν ειναι αναγκη να αλλαξεισ...εγω θα πηγαινα για μια επαναληψη τησ αυχενικησ σε πιστοποιημενο γιατρο..κ σιγουρα την β επιπεδου δεν θα την εκανα στον γυναικολογο μου... @gkouts1983  ολα καλα θα ειναι..απλα σιγουρεψε το...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

To χαρτι με τα αποτελεσματα του υπερηχου πρωτου τριμηνου δεν εχει καμια σχεση με του απλου υπερηχου. Εχει περισσοτερες διαφανειες, γραφει περισσοτερες πληροφοριες και λεπτομερειες για την ανατομια του εμβρυου(τα βασικα +αυχενικη διαφανεια, ρινικο οστο),την μετρηση του τραχηλου και γραφει τα ποσοστα πιθανοτητων για διαφορες χρωμοσωμικες ανωμαλιες και πώς αυτα διαμορφωνονται βασει διαφορων παραγοντων (καπνισμα, ηλικια, ιστορικο, εξεταση αιματος ). Τα ποσοστα αυτα βγαινουν βασει καποιων βασεων δεδομενων στις οποιες απ'οτι γνωριζω δεν εχουν προσβαση οι μη πιστοποιημενοι γιατροι. Εγω σιγουρα θα την ξαναεκανα καπου αλλου και θα πηγαινα στον γυναικολογο μου να του ζητησω εξηγησεις.

Ευχαριστώ πολύ για τις λεπτομέρειες. Το πιο πιθανό ειναι να παω να την ρωτήσω γιατι δεν μου είπε οτι δεν είναι πιστοποιημένη. Σκεφτομουν να κανω Αυχενική για 2η φορα σίγουρα για να μην εχω ανυσηχιες.

Just now, Συντονιστής Περιεχομένου είπε:

Γειά σας δείτε εδώ τις λίστες με πιστοποιημένους γιατρούς Fetal Medicine Foundation:

 

https://parents.org.gr/tag/progennitiki/

 

Ευχαριστώ εχω δει την λιστα εδω και μερες και δεν ειναι η γιατρός μου

μεσα. Σκέφτομαι σοβαρά να κανω την εξέταση ξανά επειδή εχω επιπλέον ενα χρόνιο θεμα υγείας και παίρνω φαρμακευτική αγωγή . Δεν θελω να εχω εκπλήξεις αργότερα στην β επιπέδου

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

To χαρτι με τα αποτελεσματα του υπερηχου πρωτου τριμηνου δεν εχει καμια σχεση με του απλου υπερηχου. Εχει περισσοτερες διαφανειες, γραφει περισσοτερες πληροφοριες και λεπτομερειες για την ανατομια του εμβρυου(τα βασικα +αυχενικη διαφανεια, ρινικο οστο),την μετρηση του τραχηλου και γραφει τα ποσοστα πιθανοτητων για διαφορες χρωμοσωμικες ανωμαλιες και πώς αυτα διαμορφωνονται βασει διαφορων παραγοντων (καπνισμα, ηλικια, ιστορικο, εξεταση αιματος ). Τα ποσοστα αυτα βγαινουν βασει καποιων βασεων δεδομενων στις οποιες απ'οτι γνωριζω δεν εχουν προσβαση οι μη πιστοποιημενοι γιατροι. Εγω σιγουρα θα την ξαναεκανα καπου αλλου και θα πηγαινα στον γυναικολογο μου να του ζητησω εξηγησεις.

Όλα αυτά ακριβώς που αναφέρεις. Αυτά έγραφε στο χαρτί. Αν δεν γράφει αυτές τις πληροφορίες, που για να μην είναι πιστοποιημενη λογικά δεν θα τις γράφει, πήγαινε να την κάνεις αλλού να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορεί να είναι ένας γιατρός καλός, αξιόπιστος, όταν αναλαμβάνει να κάνει μια τόσο σοβαρή εξέταση χωρίς να έχει τις απαραίτητες γνώσεις και με άγνοια του ασθενή του? ? Συγγνώμη gkouts δεν θέλω να σε συγχύσω είμαι κι εγώ έγκυος και σε καταλαβαίνω, είναι όμως τόσο μα τόσο σοβαρό όλο αυτό. ..

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!!Προκειται να κάνω αυχενική κι εγώ και ο γιατρός μου μού σύστησε τον Μαλιγιάννη. ξέρει καμία κοπέλα αν είναι πιστοποιημένος από το FMF ή γενικότερα πληροφορίες για εκείνονή το βιογραφικό του;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα κορίτσια, 

Παρ'οτι από τη πρώτη μου εγκυμοσύνη διαβάζω και παρακολουθώ το φόρουμ δεν έτυχε να αναρτήσω κάτι. 

Λοιπόν, βάση της τελευταίας μου περιόδου η ΠΗΤ μου είναι στις 29 Σεπτεμβρίου ενώ βάση υπερηχου στις 5 Οκτώβρη. Υπάρχει μια διαφορά 6 ημερών. Ωστόσο πήγα για αυχενική στις 11 εβδομάδες και 1 ημέρα (βάση υπέρηχου) και μου είπε η γιατρός μου πως είναι μικρό ακόμα και πρέπει να συμπληρώσει τις 12 εβδομάδες και θα πάω τη 13η εβδομάδα πάλι βάση υπερηχου. Στην ουσία έπρεπε να είναι 45 πόντους και το φασολάκι μου ήταν 38. Κάποιοι που κάνουν την αυχενική στις 11 εβδομάδες είναι περισσότεροι πόντοι τα μικαρακια? Είμαι λιγάκι σε πανικό... 

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2020 at 7:33 ΜΜ, ThePapaz είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

Παρ'οτι από τη πρώτη μου εγκυμοσύνη διαβάζω και παρακολουθώ το φόρουμ δεν έτυχε να αναρτήσω κάτι. 

Λοιπόν, βάση της τελευταίας μου περιόδου η ΠΗΤ μου είναι στις 29 Σεπτεμβρίου ενώ βάση υπερηχου στις 5 Οκτώβρη. Υπάρχει μια διαφορά 6 ημερών. Ωστόσο πήγα για αυχενική στις 11 εβδομάδες και 1 ημέρα (βάση υπέρηχου) και μου είπε η γιατρός μου πως είναι μικρό ακόμα και πρέπει να συμπληρώσει τις 12 εβδομάδες και θα πάω τη 13η εβδομάδα πάλι βάση υπερηχου. Στην ουσία έπρεπε να είναι 45 πόντους και το φασολάκι μου ήταν 38. Κάποιοι που κάνουν την αυχενική στις 11 εβδομάδες είναι περισσότεροι πόντοι τα μικαρακια? Είμαι λιγάκι σε πανικό... 

Δεν θυμαμαι καλα σε ποια βδοναδα την εκανα την αυχενικη..

Αυτο που θυμαμαι ομωσ ειναι πωσ οταν πηρα τηλ να κλεισω το ραντεβου με ρωτησαν ποτε ηταν η τελευταια μοθ περιοδοσ..κ με βαση αυτο μου κλεισαν το ραντεβου..

Εσασ πωσ το κλεισανε??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...