Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τελικά, καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης, δεν ξέρεις ποτέ τι σε περιμένει πιο κάτω. Σήμερα πήγα στο Λητώ για την Β' Επιπέδου. Το μωρό δεν ήταν και στην καλύτερη θέση ώστε να γίνουν "καλά" όλες οι μετρήσεις, το συμπέρασμα όμως που βγήκε ήταν πως το ένα τμήμα του εγκεφάλου του, (του οπισθίου κέρατος της αριστερής πλάγιας του εγκεφάλου) βρέθηκε να είναι 10,4mm ενώ το όριο είναι 10,0mm. Βέβαια, ο γιατρός είπε να επαναλάβουμε τον υπέρηχο σε 1 εβδομάδα για να δούμε τι έχει συμβεί, γιατί συνήθως μειώνεται το νούμερο αυτό. Εν τω μεταξύ , είναι σύνηθες φαινόμενο στα αγοράκια, όπως έχουμε εμείς.... Μου έγινε η καρδιά περιβόλι.... Στο τέλος, του έδειξα τα αποτελέσματα του ALPHA TEST που είχα κάνει στο ΙΑΣΩ, (δεν είχα προλάβει να κάνω την Αυχενική Διαφάνεια...και έκανα μόνο ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ). Εκεί ήταν που μου κόπηκαν τα γόνατα!!! Μου είπε πως κανονικά, όπως και το χαρτι των αποτελεσμάτων αναφέρει, το ποσοστό βάση της ηλικίας μου για Σύνδρομο Down έπρεπε να είναι 1/1000 και η εξέταση το έβγαλε 1/310. Αυτό μου είπε συμβαίνει αλλά δεν παυει να είναι και ανησυχητικό....λιγάκι...

Είμαι χάλια μετά απο αυτά... Σκέφτομαι την λύση της αμνιοπαρακέντησης....Είχε καμία απο εσάς αντίστοιχα αποτελέσματα;;; :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ίσως φταίει η θέση που δεν ήταν καλή για να γίνου οι μετρήσεις..

Ίσως έκανε λάθος ο γιατρός..Επανέλαβε τον υπέρηχο πριν αποφασισεις για αμνιοπαρακέντηση γιατί δεν είναι εύκολη εξέταση.

Είμαι 100% σίγουρη οτι δεν είναι τίποτα και θα το δεις!Είμαι σίγουρη σου λέωω!! :D:D:D

 

Αυχενική γιατί δεν πρόλαβες να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, για την σημερινή μέτρηση το ξέρω, μπορεί λόγω θέσης να μην έγινε σωστά η μέτρηση και αυτό θα το διαπιστώσουμε σε 1 εβδομάδα που θα επαναλάβουμε τον υπέρηχο. Όμως αυτό που με καίει είναι και τα αποτελέσματα του ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ που όπως είπα απο 1/1000 πήγαν στο 1/310!!!! Αυτό είναι που με ανησυχεί πάρα πολύ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

candy μην αγχώνεσαι και εγω οταν έκανα το Α-Τest το αποτέλεσμα ήταν ότι θα είχα παιδί με σύνδρομο Down όμως δοξα ο θεός και η παναγία το παιδάκι μου χαίρει άκρας υγείας, αρκετές φορές βγαίνει λάθος αυτό το τεστ, μήπως πριν κάνεις αυτή την εξέταση είχες πιεί κάποια φάρμακα?? Εγω πάντως την επόμενη ακριβως μέρα από τα αποτελεσματα πήγα και έκανα εξέταση τροφοβλάστη όπου έδειξε ότι όλα είναι φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

candy μην αγχώνεσαι και εγω οταν έκανα το Α-Τest το αποτέλεσμα ήταν ότι θα είχα παιδί με σύνδρομο Down όμως δοξα ο θεός και η παναγία το παιδάκι μου χαίρει άκρας υγείας, αρκετές φορές βγαίνει λάθος αυτό το τεστ, μήπως πριν κάνεις αυτή την εξέταση είχες πιεί κάποια φάρμακα?? Εγω πάντως την επόμενη ακριβως μέρα από τα αποτελεσματα πήγα και έκανα εξέταση τροφοβλάστη όπου έδειξε ότι όλα είναι φυσιολογικά.

 

Θυμάσει στο περίπου τι ποσοστά σου έδιναν για το σύνδρομο Down; Εμένα ναι μεν δεν μου το έβγαλαν θετικό, καθώς το όριο είναι στα 1/250 ενώ εμένα είναι 1/310 αλλά ανησυχώ γιατί θα έπρεπε να ήταν 1/1000 βάση ηλικίας....

Link to comment
Share on other sites

candy μην αγχώνεσαι και εγω οταν έκανα το Α-Τest το αποτέλεσμα ήταν ότι θα είχα παιδί με σύνδρομο Down όμως δοξα ο θεός και η παναγία το παιδάκι μου χαίρει άκρας υγείας, αρκετές φορές βγαίνει λάθος αυτό το τεστ, μήπως πριν κάνεις αυτή την εξέταση είχες πιεί κάποια φάρμακα?? Εγω πάντως την επόμενη ακριβως μέρα από τα αποτελεσματα πήγα και έκανα εξέταση τροφοβλάστη όπου έδειξε ότι όλα είναι φυσιολογικά.

 

Θυμάσει στο περίπου τι ποσοστά σου έδιναν για το σύνδρομο Down; Εμένα ναι μεν δεν μου το έβγαλαν θετικό, καθώς το όριο είναι στα 1/250 ενώ εμένα είναι 1/310 αλλά ανησυχώ γιατί θα έπρεπε να ήταν 1/1000 βάση ηλικίας....

 

1/60

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιες περιπτώσεις που η αυχενική έδειξε σίγουρα σύνδρομο down κι όμως οι γονείς πήραν την απόφαση να το κρατήσουν και βγήκε ένα υγιέστατο παιδάκι!!Για σκέψου να το είχαν ρίξει?

Και οι γιατροί άνθρωποι είναι και λάθη γίνονται..

Link to comment
Share on other sites

Το Α-test εξετάζει τρεις βιοχημικούς δείκτες (την β χοριακή γοναδοτροπίνη, την ελεύθερη οιστριόλη και την Α εμβρυική σφαιρίνη).H ευαισθησία του Α test στην ανίχνευση του συνδρόμου Down ανέρχεται μόλις στο 65%. Σε συνδιασμό όμως με την αυχενική διαφάνεια και το β΄επιπέδου, η ευαισθησία ανεβαίνει σημαντικά.

 

PAPP-A στο α' τρίμηνο δεν έκανες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σου γραφω τα αποτελεσματα που ειχα εγω και θα δεις οτι υπαρχουν και χειροτερα

με βαση την ηλικια 1/928

με βαση τους βιοχημικους δεικτες 1/103 :shock:

με βαση την αυχενικη 1/5000

συνολικη εκτιμηση 1/553

το αποτελεσμα ηταν οτι εκανα αμνιοπαρακεντηση και σημερα εχω μια υγιεστατη κορη :D

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει ζάχαρο (και πιθανώς δεν το ξέρεις) η Βχοριακή σου έχει επηρεαστεί και επηρεάζει αρνητικά το αποτέλεσμα του τεστ. Συζήτησε κι αυτό το ενδεχόμενο με το γιατρό σου. Καταλαβαίνω την αγωνία σου (κι εγώ την ίδια θα είχα), αφού οι συμπτώσεις δεν σε έχουν βοηθήσει μέχρι τώρα το πολύ πολύ να κάνεις αμνιοπαρακέντηση και να τελειώσει η αγωνία σου

Link to comment
Share on other sites

Candy εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει ότι εάν τα ποσοστά των εξετάσεων του β' τριμήνου για σύνδρομο down και τα υπόλοιπα ήταν κάτω από 1/200 ή 1/300, τότε να πήγαινα για αμνιοπαρακέντηση. Γιατί και αυτή η εξέταση έχει περίπου 1/100 ή 0,5/100 πιθανότητα αποβολής από μόνη της. Ενώ, στην πρώτη περίπτωση τα 199 παιδάκια στα 200 γεννιούνται υγιή.

 

Σύμπτωση. Και εγώ ήμουν σήμερα στο Λητώ για υπερηχογράφημα (3ου τριμήνου) και περίμενα από τη 1.30 έως τις 3.30 περίπου που τελικά μπήκα.

Σου εύχομαι όλα να είναι καλά, να έχεις θετικές σκέψεις γιατί μία έγκυος γυναίκα πρέπει να σκέφτεται μόνο θετικά.

Ο γιατρός που σε παρακολουθεί τι άποψη έχει? Και γιατί έκανες τις πρώτες εξετάσεις στο Ιασώ και τις άλλες στο Λητώ? Είχες αλλάξει γυναικολόγο?

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

1/160 τα δικά μου. Και τελικά μετά από αμνιοκέντηση όλα καλά. Οι δείκτες αυτοί είναι στατιστικοί και δεν λένε και τίποτα σίγουρο. Ενδεικτικά σου δείχνουν τον δρόμο να το ψάξεις λίγο πιο πολύ. Όλα θα πάνε καλά.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Candy εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει ότι εάν τα ποσοστά των εξετάσεων του β' τριμήνου για σύνδρομο down και τα υπόλοιπα ήταν κάτω από 1/200 ή 1/300, τότε να πήγαινα για αμνιοπαρακέντηση. Γιατί και αυτή η εξέταση έχει περίπου 1/100 ή 0,5/100 πιθανότητα αποβολής από μόνη της. Ενώ, στην πρώτη περίπτωση τα 199 παιδάκια στα 200 γεννιούνται υγιή.

 

Σύμπτωση. Και εγώ ήμουν σήμερα στο Λητώ για υπερηχογράφημα (3ου τριμήνου) και περίμενα από τη 1.30 έως τις 3.30 περίπου που τελικά μπήκα.

Σου εύχομαι όλα να είναι καλά, να έχεις θετικές σκέψεις γιατί μία έγκυος γυναίκα πρέπει να σκέφτεται μόνο θετικά.

Ο γιατρός που σε παρακολουθεί τι άποψη έχει? Και γιατί έκανες τις πρώτες εξετάσεις στο Ιασώ και τις άλλες στο Λητώ? Είχες αλλάξει γυναικολόγο?

Καλημέρα... Μάλλον περιμέναμε μαζί...στον ίδιο χώρο... και τις ίδιες ώρες... Σε γενικές γραμμές το Β' Επιπέδου μου το έβγαλαν όλο καλό..δεν είδαν τπτ...πλην αυτό του εγκεφάλου, το οποίο όμως θα λυθει σε μια εβδομάδα... Αυτό που τον ανησύχησε ήταν τα αποτελέσματα που του έδειξα του ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ. Τα είχα κάνει στο Ιασώ γιατί είναι και εκεί η γιατρός μου... απλά τώρα για αυτό δεν είχαν ραντεβού διαθέσιμο την συγκεκριμένη μέρα που ήθελα... έτσι πηγα στο Λητώ. Βέβαια, τον υπέρηχο που θα επαναλάβω σε 1 εβδομάδα θα τον κάνω στο Ιασώ, γιατί απο ό, τι μπόρεσα να συμπαιράνω, μου φάνηκαν ανώτερα τα μηχανήματα τους.. Ελπίζω να πάνω όλα καλά... Τώρα την Δευτέρα θα μιλήσει η γιατρός μου με τον γιατρό που έκανε τον υπέρηχο και θα μου πει τι μέλλει γενέσθαι.. αν θα πάμε για αμνιοπαρακέντηση ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

candy1234 σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά. Προσπάθησε να ηρεμήσεις, όσο μπορείς, και να περιμένεις να γίνει πάλι η β΄επιπέδου!

Κι αν θες σιγουριά κάνε την αμνιοπαρακέντηση για να ηρεμήσεις! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά!!!

όμως... μην περιμένεις να φτάσεις σε προχωρημένη κύηση για την αμνιοπαρακέντηση....

κάνε καλύτερα λήψη τροφοβλάστη που γίνεται απ την 13ηεβδομάδα

έχεις τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα μόνο που τα έχεις πολύ νωρίτερα

έτσι, και το άγχος θα σου φύγει νωρίς αλλά κι αν συμβεί το χειρότερο θα είσαι σε θέση για να πάρεις τις αποφάσεις σου χωρίς σοβαρές επιπτώσεις στο σώμα σου

 

σου συστήνω να την κάνεις στο ΙΑΣΩ με τον Παρτίδα ο οποίος είναι κορυφαίος στην ειδικότητα αυτή

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ τώρα να κάνω λήψη τροφοβλάστη; Εϊμαι ήδη στην 22η εβδομάδα....

 

Λήψη τροφοβλάστης γίνεται μέχρι την 14η εβδομάδα, απ'όσο γνωρίζω. Αμνιοπαρακέντηση θα κάνεις άν θέλεις τωρα πια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ τώρα να κάνω λήψη τροφοβλάστη; Εϊμαι ήδη στην 22η εβδομάδα....

 

ναι ναι μπορείς! :wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ τώρα να κάνω λήψη τροφοβλάστη; Εϊμαι ήδη στην 22η εβδομάδα....

 

πιστεύω ναι

δεν είμαι σίγουρη όμως, ρώτα τον γιατρό σου για σιγουριά

 

η λήψη του τροφοβλάστη είναι ουσιαστικά η ίδια εξέταση

στην αμνιοπαρακέντηση παίρνουν δείγμα υγρού απ τη σακούλα, στη λήψη του τροφοβλάστη παίρνουν δείγμα απ την ίδια την σακούλα που είναι το ίδιο γεννετικό υλικό με το μωρό σου (το λουκουμάκι είναι ότι θα μάθεις και το φύλο του παιδιού με σιγουρια :D )

έτσι σου λένε αν υπάρχει χρωμοσωμική ανωμαλία συνδρόμουν down, για την οποία μαθαίνεις σε 2 μέρες

για τις υπόλοιπες εξετασεις περιμένεις 10 μέρες αλλά συνήθως αυτό που τους καίει είναι το σύνδρομο down

 

 

πάντως πιστεύω ότι όσο πιο γρήγορα κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις, τόσο πιο γρήγορα θα ηρεμίσεις και θα συνεχίσεις ευτυχισμένη την κύηση σου

αντιλαμβάνομαι ότι η οποιαδήποτε υποψία για κάτι άσχημο, μπορεί να σε οδηγήσει σε μια πολύ άσχημη εγκυμοσύνη έως το τέλος και να τρελλαθείς

πράγμα που θα κάνει τελικά και κακό στο μωρό σου

 

απλά θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι αυτού του είδους οι εξετάσεις είναι πολύ σοβαρές και εγκυμονούν ένα πολύ μικρό ποσοστό κινδύνου για την εξελιξη της εγκυμοσύνης σου

(στα λέω όλα για να ξέρεις)

όμως το ποσοστό αυτό είναι μικρότερο απ το ποσοστό της πιθανότητας να έχει πρόβλημα το παιδί

εγώ, το ρισκάρισα και την έκανα και βγήκα κερδισμένη

 

εύχομαι πάντως και παλι να πάνε όλα καλά ανεξάρτητα με το αν θα πρέπει να κάνεις την εξέταση ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες...Σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεται...το οποίο είναι κάτι που πραγματικά χρειάζομαι αυτές τις ώρες... Σήμερα κατά τις 11π.μ. θα μιλήσω με την γυναικολόγο μου τηλεφωνικώς η οποία θα μου πει τι συμπέρασμα έβγαλε απο την επικοινωνία της με τον γιατρό που μου έκανε τον υπέρηχο... Πολύ φοβάμαι ότι θα μου πουν για αμνιοπαρακέντηση...

Μακάρι να είναι καλά το μωρό...ανησυχώ πάρα πολύ....καταλαβαίνετε όλες οι μανούλες πόσο πολύ... Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο αυτές τις ημέρες..όσο κι αν προσπαθώ να ξεχαστώ...το μυαλό μου όλο σε "κακές" σκέψεις πάει.. Είναι και αυτό που μου είπαν για τον εγκέφαλο... ότι είναι στο 10 το ένα ημισφαίριο και πρέπει να το παρακολουθήσουμε... Χριστέ μου...το στομάχι μου έχει δεθεί κόμπος...

Ο άνδρας μου από την άλλη, μου λέει πως είμαι υπερβολική και πως δεν πρέπει να αγχώνομαι τόσο πολύ... Εν τω μεταξύ, φοβάται για αμνιοπαρακέντηση για πιθανότητα αποβολής... Δεν ξέρω τελικά τι θα γίνει... Έχει στεναχωρηθεί πάρα πολύ που με βλέπει έτσι..αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς...είναι ο χαρακτήρας κιόλας αγχώδης σε υπέρμετρο βαθμό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες...Σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεται...το οποίο είναι κάτι που πραγματικά χρειάζομαι αυτές τις ώρες... Σήμερα κατά τις 11π.μ. θα μιλήσω με την γυναικολόγο μου τηλεφωνικώς η οποία θα μου πει τι συμπέρασμα έβγαλε απο την επικοινωνία της με τον γιατρό που μου έκανε τον υπέρηχο... Πολύ φοβάμαι ότι θα μου πουν για αμνιοπαρακέντηση...

Μακάρι να είναι καλά το μωρό...ανησυχώ πάρα πολύ....καταλαβαίνετε όλες οι μανούλες πόσο πολύ... Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο αυτές τις ημέρες..όσο κι αν προσπαθώ να ξεχαστώ...το μυαλό μου όλο σε "κακές" σκέψεις πάει.. Είναι και αυτό που μου είπαν για τον εγκέφαλο... ότι είναι στο 10 το ένα ημισφαίριο και πρέπει να το παρακολουθήσουμε... Χριστέ μου...το στομάχι μου έχει δεθεί κόμπος...

Ο άνδρας μου από την άλλη, μου λέει πως είμαι υπερβολική και πως δεν πρέπει να αγχώνομαι τόσο πολύ... Εν τω μεταξύ, φοβάται για αμνιοπαρακέντηση για πιθανότητα αποβολής... Δεν ξέρω τελικά τι θα γίνει... Έχει στεναχωρηθεί πάρα πολύ που με βλέπει έτσι..αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς...είναι ο χαρακτήρας κιόλας αγχώδης σε υπέρμετρο βαθμό...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...