Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, mama16 είπε:

Καλά ναι ούτε εγώ μετράω τις φάσεις! Εντάξει νορμάλ αριθμός, είναι κ σε τι ηλικία παντρευόμαστε, πχ αν κάποια έχει γνωρίσει τον άντρα της στα 20 λογικά να έχει λιγότερες εμπειρίες με κάποια που τον γνωρίζει στα 30!

Entaksei nai alla den nomizo oti tha gnoriza ton antra moy sta 20!! Xa xa xa den ypirxe periptosi na sterioso me antropo sta 20.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Entaksei nai alla den nomizo oti tha gnoriza ton antra moy sta 20!! Xa xa xa den ypirxe periptosi na sterioso me antropo sta 20.

Έβαλα τόσα like σήμερα που δεν μου επιτρέπουν αλλά!!!! 

 

Πάντως υπάρχουν κοπέλες που παντρεύτηκαν νωρίς! Εγώ τον γνώρισα τον δικό μου σχετικά γρήγορα, στα 23!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Έβαλα τόσα like σήμερα που δεν μου επιτρέπουν αλλά!!!! 

 

Πάντως υπάρχουν κοπέλες που παντρεύτηκαν νωρίς! Εγώ τον γνώρισα τον δικό μου σχετικά γρήγορα, στα 23!

K ego sta 27 den argisa k yperbolika.  Pantos ton idio anthropo an ton gnoriza mikroteri den tha hmastan mazi sigoyra tora.  Htan to timeing poy eixame barethei k oi dyo ola ta ypoloipa.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

Entaksei nai alla den nomizo oti tha gnoriza ton antra moy sta 20!! Xa xa xa den ypirxe periptosi na sterioso me antropo sta 20.

Εγώ στα 24 γνώρισα κάποιον, με τον οποίον είχα αποφασίσει ότι θα μείνω, είχα κατασταλάξει. Με χώρισε όμως 2,5 χρόνια μετά, διότι κατάλαβε ότι κατα βάθος ήμουν ακόμη ανώριμη και όπου φυσάει ο άνεμος , ενώ εκείνος ήταν πολύ πιο σοβαρός , υπεύθυνος και κατασταλαγμένος. Και εγώ θα με χώριζα τότε. Αν δεν με είχε χωρίσει, θα είχα μείνει μαζί του πιστεύω. 

Εγώ γνώρισα τον άντρα μου στα 34!

  • Χαχαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

K ego sta 27 den argisa k yperbolika.  Pantos ton idio anthropo an ton gnoriza mikroteri den tha hmastan mazi sigoyra tora.  Htan to timeing poy eixame barethei k oi dyo ola ta ypoloipa.  

Εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει το κατάλληλο timing για να στεργιωσει κάτι!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ στα 24 γνώρισα κάποιον, με τον οποίον είχα αποφασίσει ότι θα μείνω, είχα κατασταλάξει. Με χώρισε όμως 2,5 χρόνια μετά, διότι κατάλαβε ότι κατα βάθος ήμουν ακόμη ανώριμη και όπου φυσάει ο άνεμος , ενώ εκείνος ήταν πολύ πιο σοβαρός , υπεύθυνος και κατασταλαγμένος. Και εγώ θα με χώριζα τότε. Αν δεν με είχε χωρίσει, θα είχα μείνει μαζί του πιστεύω. 

Εγώ γνώρισα τον άντρα μου στα 34!

K ego sta 25 eixa mia Kali sxesi alla me xorise meta emeina ena xrono moni moy poy perasa fantastiika k nomizo htan kathoristikos gia na gnoriso ton antra moy.  

Link to comment
Share on other sites

Στις φίλες μου έχω δει συχνά και το εξής: μια μεγάλη σχέση στα φοιτητικά και μεταπτυχιακά χρόνια, που κρατούσε χρόνια, μέχρι τα 25 περίπου, και μετά με την επόμενη σχέση συγκατοικησαν και παντρευτηκαν πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Στις φίλες μου έχω δει συχνά και το εξής: μια μεγάλη σχέση στα φοιτητικά και μεταπτυχιακά χρόνια, που κρατούσε χρόνια, μέχρι τα 25 περίπου, και μετά με την επόμενη σχέση συγκατοικησαν και παντρευτηκαν πολύ σύντομα.

 

Έτσι κ εγώ κάπως. Είχα βέβαια ενδιάμεσα στις δύο σχέσεις κ άλλες περιπέτειες της μιας φοράς. Κουράζει από τόσο μικρή να είσαι με κάποιον συνέχεια. Και στις περισσότερες περιπτώσεις είσαι απλά από συνήθεια δε ταιριάζεις όντως γιατί στα 18 δεν έχεις τόσο καλά ανεπτυγμένα τα κριτήρια σου για τις σχέσεις. Υπάρχουν βέβαια και οι φωτεινές εξαιρέσεις σε αυτό που λέω. Ζευγάρι γνωστό μου από τα 17 μαζί , παντρεύτηκε και έχουν ένα παιδάκι. Φαίνεται πραγματικά ότι περνάνε καλά στη σχέση. Βέβαια ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται ανάμεσα στο ζευγάρι, αλλά αυτοί μου το βγάζουν ρε παιδί μου. Άλλοι που ξέρω που έχουν παντρευτεί τη μεγάλη τους σχέση από τα 17-18 μου βγάζουν μια βαρεμάρα. Πάλι δική μου εντύπωση. Κανείς δεν ξέρει τι συμβαίνει στο ζευγάρι. Οι υπόλοιποι που χώρισαν ευτυχώς που χώρισαν. Έλεγαν ότι δεν περνούσαν καλά. Όλα αυτά από γνωστούς και φίλους.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pantos ego poli to xarika poy ezisa dyo megaloys xorismoys poy epesa k sta patomata poy eixa k megaloys gyrismoys k pira k to aima moy piso . Poy ezisa k kseniasta xoris kanenan sto kefali moy poy gnorisa toses diaforetikes parees k anthropoys poy apokleiete na eixa gnorisei an eimoyn me enan anthropo apta 18. 

Htan gemati h koinonikh zoi.  Den exo na po ayto den to exo noisei pote 

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι γνώρισα κάποιον στα 18 και μείναμε μαζί 7 χρόνια, τελικά εγώ τον χώρισα. Και το θέμα ήταν ακριβώς ότι αλλιώς είσαι πρωτοετής φοιτητής, αλλιώς όταν πια ενηλικιώνεσαι ουσιαστικά, ψάχνοντας για να ζήσεις αυτόνομα. Και να πω την αλήθεια, δεν είναι ότι τόσα χρόνια περάσαμε άσχημα, ούτε έγινε κάτι δραματικό και το διέκοψα, απλά με ενοχλούσαν κάποια πράγματα που δεν θα τα άντεχα σε γάμο (ποτέ δεν έκοψε τον ομφάλιο λώρο από τους γονείς του, 25 χρονών γύρευε ακόμη λεφτά από την αναπηρική σύνταξη της μάνας του, φοβόταν να ζήσει σε άλλη περιοχή μην δεν έχει τους γονείς δίπλα κλπ κλπ). Αλλά εκ των υστέρων, σκέφτομαι κρίμα που δεν είχα ζήσει περισσότερη περιπέτεια όταν ήταν ο καιρός της, γιατί ο δεσμός με έδεσε και πολύ στις μετακινήσεις μου, δεν κυνήγησα ταξίδια μόνη μου, δεν επένδυσα πολύ σε γυναικοπαρέες κλπ, και μου λείπουν εκ των υστέρων όλα αυτά. Τέλοσπάντων, όπως πάνε τα πράγματα, μέχρι να τελειώσω με το διαζύγιο και να μεγαλώσουν αρκετά τα παιδιά , θα κάνω την ανεξάρτητη  ζωή μετά τα 50. Να δω πώς ξαναρχίζεις να βγαίνεις ραντεβού σε εκείνη την ηλικία και μετά από 30 χρόνια σοβαρών σχέσεων.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

H αλήθεια είναι ότι γνώρισα κάποιον στα 18 και μείναμε μαζί 7 χρόνια, τελικά εγώ τον χώρισα. Και το θέμα ήταν ακριβώς ότι αλλιώς είσαι πρωτοετής φοιτητής, αλλιώς όταν πια ενηλικιώνεσαι ουσιαστικά, ψάχνοντας για να ζήσεις αυτόνομα. Και να πω την αλήθεια, δεν είναι ότι τόσα χρόνια περάσαμε άσχημα, ούτε έγινε κάτι δραματικό και το διέκοψα, απλά με ενοχλούσαν κάποια πράγματα που δεν θα τα άντεχα σε γάμο (ποτέ δεν έκοψε τον ομφάλιο λώρο από τους γονείς του, 25 χρονών γύρευε ακόμη λεφτά από την αναπηρική σύνταξη της μάνας του, φοβόταν να ζήσει σε άλλη περιοχή μην δεν έχει τους γονείς δίπλα κλπ κλπ). Αλλά εκ των υστέρων, σκέφτομαι κρίμα που δεν είχα ζήσει περισσότερη περιπέτεια όταν ήταν ο καιρός της, γιατί ο δεσμός με έδεσε και πολύ στις μετακινήσεις μου, δεν κυνήγησα ταξίδια μόνη μου, δεν επένδυσα πολύ σε γυναικοπαρέες κλπ, και μου λείπουν εκ των υστέρων όλα αυτά. Τέλοσπάντων, όπως πάνε τα πράγματα, μέχρι να τελειώσω με το διαζύγιο και να μεγαλώσουν αρκετά τα παιδιά , θα κάνω την ανεξάρτητη  ζωή μετά τα 50. Να δω πώς ξαναρχίζεις να βγαίνεις ραντεβού σε εκείνη την ηλικία και μετά από 30 χρόνια σοβαρών σχέσεων.

E pote den einai arga . Kseniasta pantos tha einai k meta ta 50.

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αλλά εκ των υστέρων, σκέφτομαι κρίμα που δεν είχα ζήσει περισσότερη περιπέτεια όταν ήταν ο καιρός της, γιατί ο δεσμός με έδεσε και πολύ στις μετακινήσεις μου, δεν κυνήγησα ταξίδια μόνη μου, δεν επένδυσα πολύ σε γυναικοπαρέες κλπ, και μου λείπουν εκ των υστέρων όλα αυτά.

Αυτά κ εμε΄να μου λείπουν κι ας μην είχα δεσμό. Γιατί οι παρέες μου στη σχολή ήταν ξενέρωτες (βασικά ήταν γεροντοκότερες, ας μου επιτραπεί ο χαρακτηρισμός) γιατί κι εγώ ήμουν σε αυστηρό σπίτι, χωρίς ξενύχτια κλπ, οπότε δεν είχα επιλογές. ΠΗγαίναμε για καφέ, σινεμά, καμιά εκδρομή, μέχρι εκεί. Μας άρεσαν κάποια αγόρια, σ εκείνες κυρίως θεωρητικά, εγώ το κυνηγούσα περισσότερο αλλά πήγαινα από τη μια καμένη υπόθεση στην άλλη (έναν που είχε σχέση την οποία θεωρούσα κατώτερή του, έναν γκέι και έναν που για χρόνια μετά κανείς δεν είχε καταλάβει αν ήταν ασέξουαλ, γκέι, ή είχε καμιά κρυφή πορνοδιαστροφική ζωή πίσω από το αδιάφορο προσωπείο). Αλλά τέλος πάντων τότε ούτε ταξίδια, ούτε διασκεδάσεις. Μετά βρήκα άλλες παρέες πιο εξωστρεφείς και διασκεδαστικές, όμως μου έλειπε η σχέση και ήμουν επικεντρωμένη σ αυτό γιατί εστίαζα στα καλά του να έχεις σχέση. Μετά βρήκα τον πρώτο, που δεν ήταν προσκολλημένος στην οικογένεια (βασικά δεν υπήρχε οικογένεια, άλλη πονεμένη ιστορία) αλλά ήταν τελείως ανώριμος, ούτε να δουλέψει μπορούσε (κυριολεκτικά, αναλάμβανε επιμέλειες κειμένων και τις μισές τις έκανα εγώ γιατί εκείνος προτιμούσε να κάνει άλλα πράγματα που του άρεσαν) και ήταν μόνιμα απένταρος γιατί όποτε του έπεφταν χρήματα στα χέρια, αγόραζε βιβλία. Κ επειδή ήταν σχέση εξαποστάσεως, όποτε ήμουν στην Ελλάδα αφιερωνόμουν σε αυτόν κυρίως και πολύ στριμωχτά έβλεπα φίλους, ενώ στην Αγγλία απόλαυσα κάποια πράγματα με παρέες. Αλλά βασικά εκέι έμαθα να περνάω καλά μόνη μου, το οποίο ανακάλυψα ότι μου αρέσει αρκετά. Ο άντρας μου τώρα, όπως έχω ξαναπεί, είναι πολύ κοινωνικός, γνωρίζει εύκολα κόσμο, αλλά δεν είναι ο τύπος που να έχει στενές παρέες και σίγουρα δεν έχει αντροπαρέες για να κάνουν δικά τους, οπότε δεν υπήρχε σαν ιδέα ότι ο καθένας θα έχει προσωπικό χρόνο για δικούς του φίλους. Εγώ φυσικά που είχα έναν κοινωνικό κύκλο στην Αθήνα, όποτε πήγαινα συνέχιζα να τους βλέπω, μέχρι να κάνουμε το παιδί. Αλλά τότε άρχισα πάλι να ζηλεύω τις κοριτσοπαρέες που ήταν μόνες τους και έκαναν ό,τι ήθελαν. Γενικά ζηλεύουμε ό,τι δεν έχουμε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Annitamik είπε:

 

Έτσι κ εγώ κάπως. Είχα βέβαια ενδιάμεσα στις δύο σχέσεις κ άλλες περιπέτειες της μιας φοράς. Κουράζει από τόσο μικρή να είσαι με κάποιον συνέχεια. Και στις περισσότερες περιπτώσεις είσαι απλά από συνήθεια δε ταιριάζεις όντως γιατί στα 18 δεν έχεις τόσο καλά ανεπτυγμένα τα κριτήρια σου για τις σχέσεις. Υπάρχουν βέβαια και οι φωτεινές εξαιρέσεις σε αυτό που λέω. Ζευγάρι γνωστό μου από τα 17 μαζί , παντρεύτηκε και έχουν ένα παιδάκι. Φαίνεται πραγματικά ότι περνάνε καλά στη σχέση. Βέβαια ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται ανάμεσα στο ζευγάρι, αλλά αυτοί μου το βγάζουν ρε παιδί μου. Άλλοι που ξέρω που έχουν παντρευτεί τη μεγάλη τους σχέση από τα 17-18 μου βγάζουν μια βαρεμάρα. Πάλι δική μου εντύπωση. Κανείς δεν ξέρει τι συμβαίνει στο ζευγάρι. Οι υπόλοιποι που χώρισαν ευτυχώς που χώρισαν. Έλεγαν ότι δεν περνούσαν καλά. Όλα αυτά από γνωστούς και φίλους.

 

Ή το άλλο που συμβαίνει, και το έχω δει σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις, είναι να ταιριάζουν τρομερά, να είναι η τέλεια σχέση και απλά να έγινε αυτό που λέμε ότι όταν είσαι ήδη κοντά 10 χρόνια, ή παντρεύεσαι ή χωρίζεις. Κι αν δεν είσαι έτοιμος για γάμο, είτε ψυχολογικά είτε πρακτικά (οικονομικά), χωρίζεις. Και ουσιαστικά ήταν κάτι σαν λάθος timing που γνωρίστηκαν τόσο μικροί κι αν γνωρίζονταν αργότερα μπορεί να παντρεύονταν (αν δεν είχαν επέλθει μεγάλες αλλαγές βέβαια στο στυλ και τον χαρακτήρα του καθενός, γιατί αλλιώς είσαι στα 18 αλλιώς στα 25). Δεν το λέω σαν τρίτος, το έχουν πει κι οι ίδιοι στις περιπτώσεις που ξέρω. Δεν ήταν δηλαδή ακριβώς βαρεμάρα με το συγκεκριμένο άτομο, αλλά σαν βαρεμάρα για το ότι δεν οδηγεί πουθενά. Γιατί στην επόμενη σχέση προχώρησαν πολύ γρήγορα σε γάμους, χωρίς ουσιαστικά να ξέρουν αν όταν φτάσουν τα αντίστοιχα χρόνια σχέσης θα έχουν πάλι βαρεθεί. (Δεν λέω ότι πρέπει να περιμένει κάποιος για να το τσεκαρει αυτό, δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω. Κάπως ότι επειδή γνωρίστηκαν μικροί τελικά κράτησε πολλά χρόνια χωρίς να μπορεί να οδηγήσει σε γάμο και τελικά εληξε, ενώ αν ήταν πιο μεγάλοι μπορεί να οδηγούσε σε γάμο πιο γρήγορα, όπως έγινε με την επόμενη σχέση)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ή το άλλο που συμβαίνει, και το έχω δει σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις, είναι να ταιριάζουν τρομερά, να είναι η τέλεια σχέση και απλά να έγινε αυτό που λέμε ότι όταν είσαι ήδη κοντά 10 χρόνια, ή παντρεύεσαι ή χωρίζεις. Κι αν δεν είσαι έτοιμος για γάμο, είτε ψυχολογικά είτε πρακτικά (οικονομικά), χωρίζεις. Και ουσιαστικά ήταν κάτι σαν λάθος timing που γνωρίστηκαν τόσο μικροί κι αν γνωρίζονταν αργότερα μπορεί να παντρεύονταν (αν δεν είχαν επέλθει μεγάλες αλλαγές βέβαια στο στυλ και τον χαρακτήρα του καθενός, γιατί αλλιώς είσαι στα 18 αλλιώς στα 25). Δεν το λέω σαν τρίτος, το έχουν πει κι οι ίδιοι στις περιπτώσεις που ξέρω. Δεν ήταν δηλαδή ακριβώς βαρεμάρα με το συγκεκριμένο άτομο, αλλά σαν βαρεμάρα για το ότι δεν οδηγεί πουθενά. Γιατί στην επόμενη σχέση προχώρησαν πολύ γρήγορα σε γάμους, χωρίς ουσιαστικά να ξέρουν αν όταν φτάσουν τα αντίστοιχα χρόνια σχέσης θα έχουν πάλι βαρεθεί. (Δεν λέω ότι πρέπει να περιμένει κάποιος για να το τσεκαρει αυτό, δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω. Κάπως ότι επειδή γνωρίστηκαν μικροί τελικά κράτησε πολλά χρόνια χωρίς να μπορεί να οδηγήσει σε γάμο και τελικά εληξε, ενώ αν ήταν πιο μεγάλοι μπορεί να οδηγούσε σε γάμο πιο γρήγορα, όπως έγινε με την επόμενη σχέση)

 

Μην το γελάς καθόλου. Με το πρώτο παιδί που είχαμε σχέση χρόνια ας πούμε, είχε πράγματα που με ενοχλούσαν πολύ, με πιο έντονο ότι αρνούταν να μεγαλώσει. Δηλαδή σπούδαζε, καλός φοιτητής, μεταπτυχιακά κλπ, αλλά το τρέναρε το να βρει σοβαρή δουλειά, περίμενε να του δώσει λεφτά η μάνα του να βγει κλπ λες και έμεινε στα 17 μόνιμα. Όπως έμαθα όταν χωρίσαμε, ταρακουνήθηκε, έκανε χαζομάρες κανένα χρόνο, και τελικά τους έτυχε και ένα οικογενειακό θέμα, και σοβάρεψε απότομα. Αν τον είχα δηλαδή γνωρίσει στα 30, παίζει να είχαμε παντρευτεί και να ταιριάζαμε απόλυτα.

Από την άλλη τον άντρα μου μάλλον δεν έπρεπε να τον είχα παντρευτεί, μάλλον προχωρήσαμε γρήγορα σε γάμο (και ας τα είχαμε 2 χρόνια, και ας μέναμε 1 χρόνο μαζί) πιο πολύ γιατί νιώθαμε έτοιμοι για οικογένεια και οι δύο.  Δηλαδή κάνοντας ανασκόπιση του τι πήγε στραβά, είμαι σίγουρη ότι αν είχαμε γνωριστεί κάποια χρόνια νωρίτερα, θα τα είχαμε χαλάσει στο χρόνο.

Δυστυχώς το timing παίζει μεγάλο ρόλο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Μπαινω στην σφινα για να πω ότι πολύ το χαίρομαι το θέμα κορίτσια. Κάθε σελίδα είναι και μια έκπληξη, δεν ξέρεις τι νέο θέμα θα φέρει η επόμενη σελίδα! 

 

Αυτό δεν είναι φόρουμ, ψυχανάλυση είναι.

 

Εμένα παρόλο που ουσιαστικά σχέση είχα μία (τον ξένο εξ αποστάσεως που κράτησε κάποιους μήνες αλλά τελικά δεν έγινε η πλήρης πράξη τον μετράω- δεν τον μετράω) και παρόλο που η πλήρης πράξη έγινε μόνο με έναν, δεν νιώθω να μου λείπει κάτι, όλα όσα ήθελα να κάνω τα χόρτασα. Ωραίες φιλίες χρόνων που κρατάνε ακόμα αν και δεν βλεπομαστε συχνά (λόγω σπουδών και δουλειάς του καθενός και πλέον λόγω καραντίνας), ωραίες εμπειρίες όπως Erasmus, summer schools κλπ, περιπετειουλες που μπορεί να μην κατέληξαν σε πλήρη πράξη αλλά υπήρξαν, δύο μεταπτυχιακά (αν και το ένα το ολοκλήρωσα έγκυος και με βρέφος και με δυσκόλεψε πολύ αλλά τουλάχιστον έγινε και πλέον έχω χορτάσει κι από σπουδές κ δεν χρειάζεται να αρχίσω κάτι άλλο πλέον με παιδί κ να ζοριζομαι), πολλά χόμπι που μου χάρισαν πολλούς φίλους καθως και τον άντρα μου, που μου αρέσει πολύ που προέκυψε από κοινό χόμπι κι έτσι έχουμε ένα πολύ σημαντικό για εμάς κοινό ενδιαφέρον, και πλέον ενόσω ήμουν με τον άντρα μου πολλά ταξιδακια, μικρές συμβάσεις δουλειών σε άλλα μέρη που ουσιαστικά εκεί μέναμε μαζί κι ας ήταν λίγο, χτίσιμο σπιτιού (πολύ ευχάριστο αλλά και μεγάλο ζόρι, εγώ το προλαβα σε ήδη προχωρημένη φάση κι όμως ζοριστηκα -κι ακόμη έχει εκκρεμότητες) γενικά λίγο απ'όλα, δεν μου λείπει κάτι. Εντάξει δεν έκανα ξενύχτια, μπουζούκια, ποτά, μπαρ ή κάποια νεανική τρέλα πέραν των μικρών ερωτικών περιπετειών, αλλά δεν μου λείπουν. Ο,τι ήθελα να κάνω το χόρτασα. Και φυσικά δεν ήταν όλα ρόδινα όπως φαίνονται σε αυτά που εγραψα, δηλαδή με τον άντρα μου έχουμε περάσει και κάποια πάρα πολύ δύσκολα πράγματα όπως νοσοκομεία γονέων με 12ωρες βάρδιες επί μήνες και φάσεις που για τέτοιους λόγους η μόνη έξοδος ήταν το σουπερμάρκετ πολύ πριν γίνει της μόδας με την καραντινα (ο άντρας μου βασικά αυτό).

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

Γεια σου και από μένα... παρακολουθώ γενικά το θέμα δεν έχω χρόνο να γράψω όμως καθόλου και έχω καιρό να συμμετάσχω σε συζήτηση στο φόρουμ... απλά το κομμάτι αυτό ήθελα να το σχολιάσω γιατί απαραίτητη προϋπόθεση μια επαφής και πράξης είναι και η ολοκλήρωση... δηλαδή να έρχεται ο οργασμό ς και για τούς δύο...δεν ξέρω αν συμφωνείτε τα υπόλοιπα κορίτσια αλλά όπως το βλέπω εγώ είναι ότι σπάνια θα "πρεπει" να τύχει ο ένας ( και συνήθως δυστυχώς η γυναίκα )να μην τελειώσει...το σύνηθες θα έπρεπε να είναι ο οργασμός και για τους δυο.. νομιζω δείχνει και κατά πόσο ενδιαφέρεσαι για την ικανοποίηση του συντρόφου κτλ...

 

Δεν θέλεις να τελειώσεις και εσύ; Η θεωρείς και το έχεις περάσει και στον άντρα σου ότι δεν πειράζει αν δεν; Δεν είναι και η δική σου ολοκλήρωση εξίσου σημαντική;

 

Τώρα για την συχνότητα αυτό εξαρτάται από το ζευγάρι αλλά δεν είμαι υπέρ στο να ξεχνιέται το κομμάτι αυτό.. 

 

Πέρα από την απόλαυση το σεχ έχει πολλά οφέλη στον οργανισμό από ορμονικά καρδιαγγειακα μέχρι και για έναν πονοκέφαλο μπορεί να γίνει παυσίπονο...

Να σας πω την αλήθεια καλύτερα για μένα να τελειώνω μόνη μου .... πειραματίζομαι γενικά κ μαρεσει να αυτοϊκανοποιούμε ... όποτε όταν δεν τελειώνω όταν κάνουμε σεχ δεν με ενοχλεί κ τόσο γιατί ξέρω να ικανοποιώ τον εαυτό μου μόνη μ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ή το άλλο που συμβαίνει, και το έχω δει σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις, είναι να ταιριάζουν τρομερά, να είναι η τέλεια σχέση και απλά να έγινε αυτό που λέμε ότι όταν είσαι ήδη κοντά 10 χρόνια, ή παντρεύεσαι ή χωρίζεις. Κι αν δεν είσαι έτοιμος για γάμο, είτε ψυχολογικά είτε πρακτικά (οικονομικά), χωρίζεις. Και ουσιαστικά ήταν κάτι σαν λάθος timing που γνωρίστηκαν τόσο μικροί κι αν γνωρίζονταν αργότερα μπορεί να παντρεύονταν (αν δεν είχαν επέλθει μεγάλες αλλαγές βέβαια στο στυλ και τον χαρακτήρα του καθενός, γιατί αλλιώς είσαι στα 18 αλλιώς στα 25). Δεν το λέω σαν τρίτος, το έχουν πει κι οι ίδιοι στις περιπτώσεις που ξέρω. Δεν ήταν δηλαδή ακριβώς βαρεμάρα με το συγκεκριμένο άτομο, αλλά σαν βαρεμάρα για το ότι δεν οδηγεί πουθενά. Γιατί στην επόμενη σχέση προχώρησαν πολύ γρήγορα σε γάμους, χωρίς ουσιαστικά να ξέρουν αν όταν φτάσουν τα αντίστοιχα χρόνια σχέσης θα έχουν πάλι βαρεθεί. (Δεν λέω ότι πρέπει να περιμένει κάποιος για να το τσεκαρει αυτό, δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω. Κάπως ότι επειδή γνωρίστηκαν μικροί τελικά κράτησε πολλά χρόνια χωρίς να μπορεί να οδηγήσει σε γάμο και τελικά εληξε, ενώ αν ήταν πιο μεγάλοι μπορεί να οδηγούσε σε γάμο πιο γρήγορα, όπως με την επόμενη σχέση)

Episis genika polloi foboyntai na xorisoyn den mporoyn na einai monoi toys k afhnoyn ta xronia na pernane aplos giati den exei brethei kati kalitero.  Xoris fysika na ginete entelos sinidita.  

Para polles tetoies periptoseis poy htan apo mikroi mazi k ligo prin ton gamo o enas aptoys dyo eroteythike alloy. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μην το γελάς καθόλου. Με το πρώτο παιδί που είχαμε σχέση χρόνια ας πούμε, είχε πράγματα που με ενοχλούσαν πολύ, με πιο έντονο ότι αρνούταν να μεγαλώσει. Δηλαδή σπούδαζε, καλός φοιτητής, μεταπτυχιακά κλπ, αλλά το τρέναρε το να βρει σοβαρή δουλειά, περίμενε να του δώσει λεφτά η μάνα του να βγει κλπ λες και έμεινε στα 17 μόνιμα. Όπως έμαθα όταν χωρίσαμε, ταρακουνήθηκε, έκανε χαζομάρες κανένα χρόνο, και τελικά τους έτυχε και ένα οικογενειακό θέμα, και σοβάρεψε απότομα. Αν τον είχα δηλαδή γνωρίσει στα 30, παίζει να είχαμε παντρευτεί και να ταιριάζαμε απόλυτα.

Από την άλλη τον άντρα μου μάλλον δεν έπρεπε να τον είχα παντρευτεί, μάλλον προχωρήσαμε γρήγορα σε γάμο (και ας τα είχαμε 2 χρόνια, και ας μέναμε 1 χρόνο μαζί) πιο πολύ γιατί νιώθαμε έτοιμοι για οικογένεια και οι δύο.  Δηλαδή κάνοντας ανασκόπιση του τι πήγε στραβά, είμαι σίγουρη ότι αν είχαμε γνωριστεί κάποια χρόνια νωρίτερα, θα τα είχαμε χαλάσει στο χρόνο.

Δυστυχώς το timing παίζει μεγάλο ρόλο.

 

Λυπάμαι βρε Αργκ όποτε λες για το διαζύγιο. Εύχομαι να καλυτερεύσει η ζωή σου σύντομα

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, little lamb είπε:

μου είναι η, το πρώτο μου μήνυμα ήταν απλά απάντηση στη super Mum (που της χάλασα και το θέμα) ότι ούτε εγώ έχω μεγάλη όρεξη και απλά έβαλα και τον παράγοντα ότι με μπλοκάρει λίγο και το ότι είμαστε γονείς πλέον. Έτσι ξεκίνησαν όλα, σόρρυ παιδιά, δεν είχα πρόθεση να καταστραφούμε τόσο ομαδικώς!!

Εμείς οι δυο φταίμε για όλα να το ξέρεις χα χα :razz:

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ΓΙατί καλε; μια χαρά διασκεδάσαμε σήμερα!

αφού εγώ κάποια στιγμή φτιάχτηκα με τη συζήτηση κ επειδη ο άντρας μου επισκεύασε κάτι που είχε (είχα βασικά..) χαλάσει, του είπα ότι πρέπει να παίζουμε ότι είναι τεχνικός και τον καλώ στο σπίτι για επισκευές. Αλλά ήταν κάπως εκνευρισμένος γι αυτό που είχα χαλάσει και δεν μπορώ να πω ότι το εκτίμησε όσο θα έπρεπε :D

Ρε σύ με αυτό που μου είπες τώρα μου θύμησες το σκηνικό από την σειρά «η φαμίλια» δεν ξέρω αν το κοιτάτε χαχα που παίζανε ρόλους για να μπορέσουν να κάνουν σ...ξ κ να φουντώσουν το ερωτικο ενδιαφέρον ξανά ο ένας για τον άλλον. Αποτυχημένη προσπάθεια να παίζουν την πριγκίπισσα Σίσι και τον πρίγκηπα που θα την έκλεβε ... χα χα 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...