Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, ninaki80 είπε:

Se  aytes tis hlikies apla to les os  kanona metaksy tis oikogeneias.  Opos to ksenixty k to poto epishs.  Den mporeis na epitrepseis se ena 17xrono eleythero poto k as pineis esy ta krasakia soy.  Apla to les san kanona toy spitiou k tis oikogeneias.  Ksereis oti k kafe tha piei me kathe eykairia k poto alla den tha einai kati eleythero me tin adeia soy opote an ginei tha ginei spania.  K ego epina kafe sta 15 k kapniza an moy to eixan epitrepsei oi goneis moy eleythera k mesa sto spiti to pithanotero na hmoyn tora kapnistria tha exana sigoyra to metro.  

 

Κοίτα σχετικό είναι. Αν ας πούμε μου πει το παιδί ότι θέλει να πιει με το φαγητό, όπως πίνω εγώ ένα ποτήρι μπύρα κάποιες φορές, θα το αφήσω και το έχω προτείνει κιόλας πολλές φορές αν και είναι ζήτημα αν 3-4 φορές έχει πιει 2 δάχτυλα κρασί η μεγάλη μόνο. Προφανώς δε θα την άφηνα να πίνει  μισό μπουκάλι βότκα τη μέρα, αλλά ούτε εγώ το κάνω και πιο πολύ το προτείνω γιατί θεωρώ ότι αν το απομυθοποιήσεις το αλκοόλ και μάθεις να το απολαμβάνεις, καλό σου κάνει και πίνεις πιο σωστά, και δεν πας να γίνεις τύφλα στην πρώτη ευκαιρία για να αποδείξεις τι κουλ που είσαι. Με το κάπνισμα δεν έχω την ίδια σχέση, δε θεωρώ δηλαδή ότι ένα τσιγάρο είανι νορμάλ και δεν πειράζει. Οπότε εδώ μάλλον παίζει ρόλο γενικότερα τι πιστεύει ο γονιός, και όχι μόνο για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Κοίτα σχετικό είναι. Αν ας πούμε μου πει το παιδί ότι θέλει να πιει με το φαγητό, όπως πίνω εγώ ένα ποτήρι μπύρα κάποιες φορές, θα το αφήσω και το έχω προτείνει κιόλας πολλές φορές αν και είναι ζήτημα αν 3-4 φορές έχει πιει 2 δάχτυλα κρασί η μεγάλη μόνο. Προφανώς δε θα την άφηνα να πίνει  μισό μπουκάλι βότκα τη μέρα, αλλά ούτε εγώ το κάνω και πιο πολύ το προτείνω γιατί θεωρώ ότι αν το απομυθοποιήσεις το αλκοόλ και μάθεις να το απολαμβάνεις, καλό σου κάνει και πίνεις πιο σωστά, και δεν πας να γίνεις τύφλα στην πρώτη ευκαιρία για να αποδείξεις τι κουλ που είσαι. Με το κάπνισμα δεν έχω την ίδια σχέση, δε θεωρώ δηλαδή ότι ένα τσιγάρο είανι νορμάλ και δεν πειράζει. Οπότε εδώ μάλλον παίζει ρόλο γενικότερα τι πιστεύει ο γονιός, και όχι μόνο για το παιδί.

Koita ego genika isos epetrepa se kamia giorti kamia mpira.  Alla me to fagito den tha to hthela giati tha to dei san roytina typou koka Kola.  K otan bgei den tha einai ena potiri.  Ksero Oti k tha methisei k tha dokimasei ta oria toy me to poto.  Oloi to kaname.  Apla thelo na kserei oti den einai kati poy h mama toy tha toy pei ola ok . Na kserei apo prin oti tha kanei blakeia.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Μα δεν είπα ότι χωρισα επειδή βαρεθηκα σεξουαλικα ή έψαχνα αλλες σεξουαλικες εμπειρίες. Χωρισα για τελείως άλλους λόγους. Το ότι δε με ελκυε και τοσο πολύ στο τελος το καταλαβα πολυ αργότερα. Όταν είχα βγει τελείως από τη σχέση. Τότε ουτε καν μου περνούσε από το μυαλο. Πίστευα ότι εγώ είχα κάποιο θέμα με τον εαυτό μου και δεν ειχε καμια σχέση με τον συγκεκριμένο. Οτι οποιον και να είχα το ιδιο θα ένιωθα. Ουτε μίλησα για παντελή έλλειψη ερωτικού ενδιαφέροντος. Στην επόμενη σχέση, που ήταν και ο άντρας που παντρεύτηκα και κράτησε 11 χρόνια, δεν ειχε καμία σχέση. Εκεί καταλαβα οτι μαλλον κατι δεν πήγαινε καλά στην προηγούμενη. Το ερωτικό κομμάτι είναι και θέμα χημείας. Παρόλο που ήμασταν συνέχεια μαζι, με όλες τις δυσκολίες της καθημερινότητας, το ερωτικό ενδιαφέρον ηταν μεγάλο μέχρι και λίγο πριν χωρίσουμε. Δε μιλάω για τη συχνότητα, μιλαω για την όρεξη. Φυσικα και υπήρξαν περίοδοι που η συχνότητα δεν ηταν τοσο μεγάλη για διάφορους λόγους αλλά η όρεξη υπήρχε. Τέλος πάντων, εσύ ξέρεις καλύτερα. Απλως, όσο και να μην το καταλαβαίνεις, εμενα τα λεγόμενά σου μου θύμισαν την περίπτωση. Και δε λεω οτι θα χωρίσεις επειδή το έπαθα εγω, λεω απλως να το δουλέψεις και να μη  το αφήσεις. Αλλα και πάλι εσυ ξέρεις. 

 

Το κατάλαβα ότι δεν χώρισες γι'αυτο. Απλά εννοούσα ότι ακόμα κι αν σου περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να έχεις πρόβλημα χημείας και με κάποιον άλλο θα έκανες καλύτερο σ..ξ, δεν χωρίζεις προληπτικά γι'αυτο το λογο (όπως δεν χώρισες κι εσύ). Δεν σου εγγυάται κανείς ότι όντως είναι θέμα χημείας ούτε ότι μετά θα βρεις κάποιον με καλύτερη χημεία στο σ..ξ (που να ταιριάζεις και σε όλα τα άλλα για να περάσεις τη ζωή σου μαζί του). Άλλο να χωρίσεις για άλλους λόγους και απλά να τύχει να διαπιστώσεις και ότι τελικά δεν είχες σεξουαλική χημεία. Δεν μπορείς να το ξέρεις από πριν, το μαθαίνεις μόνο όταν όντως έχεις χωρίσει και μόνο ΑΝ μετά βρεις άλλον που την έχεις τη χημεία. Οπότε τελικά τι λύση υπάρχει αφού είναι κάτι υποθετικό το ότι δεν έχεις χημεία μαζί του κ δεν ξέρεις αν θα βρεις κάποιον που θα έχεις κ θα ταιριάζεις κιόλας γενικότερα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν λέω να μην υπάρχουν κανόνες. Αυτό που λέω είναι ότι για να υπάρχουν οι κανόνες και να έχουν νόημα πρέπει πρώτα οι ίδιοι οι γονείς να τους τηρούν. Και αυτό ισχύει για όλες τις ηλικίες, όλο αυτό καλλιεργειται από νωρίς. Δεν μπορεί ένας γονιός που πίνει να απαγορεύσει στο σχεδόν ενήλικο παιδί του να πιει. Δεν έχει νόημα. Είναι απλά επίδειξη εξουσίας και αυταρχισμου. Δηλαδή εάν εγώ πινω τα κρασάκια μου όπως λες συστηματικά, θα μου φανεί παράλογο να πω στο παιδί μου -που τονίζω ότι ηλικιακά είναι πλέον μεγάλο- ότι δεν κάνει να πίνει, δεν έχει βάση για εμενα. Εάν δεν θέλω να κάνει κάτι, τότε δεν το κάνω εγώ ως γονιός. Δεν σημαίνει φυσικά ότι δεν θα το κάνει και το παιδί επειδή δεν το κάνω εγώ, αλλά αλλιώς για μένα προσωπικά δεν έχει βάση η οριοθέτηση. 

Koita den einai  aytarxismos. Yparxei eksigish k gia tin ygeia toy ena 17xrono einai akoma stin anaptiksh to kako poy tha kanei me tis 10 fores poy tha piei se  ena xrono den sygrinete me to kako poy tha kanei enas enilikas. 

Fisika den tha pinoyme to bosporo mprosta sto paidi alla den mporeis na kopseis k oles tis synitheies soy.  Eksigeis tin apagoreysh.  O kafes k to poto den leitoyrgoyn to idio sta 16 k to idio sta 22,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Κοίτα σχετικό είναι. Αν ας πούμε μου πει το παιδί ότι θέλει να πιει με το φαγητό, όπως πίνω εγώ ένα ποτήρι μπύρα κάποιες φορές, θα το αφήσω και το έχω προτείνει κιόλας πολλές φορές αν και είναι ζήτημα αν 3-4 φορές έχει πιει 2 δάχτυλα κρασί η μεγάλη μόνο. Προφανώς δε θα την άφηνα να πίνει  μισό μπουκάλι βότκα τη μέρα, αλλά ούτε εγώ το κάνω και πιο πολύ το προτείνω γιατί θεωρώ ότι αν το απομυθοποιήσεις το αλκοόλ και μάθεις να το απολαμβάνεις, καλό σου κάνει και πίνεις πιο σωστά, και δεν πας να γίνεις τύφλα στην πρώτη ευκαιρία για να αποδείξεις τι κουλ που είσαι. Με το κάπνισμα δεν έχω την ίδια σχέση, δε θεωρώ δηλαδή ότι ένα τσιγάρο είανι νορμάλ και δεν πειράζει. Οπότε εδώ μάλλον παίζει ρόλο γενικότερα τι πιστεύει ο γονιός, και όχι μόνο για το παιδί.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που λες. Οι γονείς οι δικοί μου θεωρώ γενικά κάνανε πολύ καλή δουλειά σε θέμα όσο αφορά αλκοόλ. Έκαναν αυτό που λες κ εσυ στο τραπέζι μας πρότειναν καμία φορά όταν θα πίνανε και εκείνοι μπίρα. Συνήθως πίναμε λίγες γουλιές μαζί τους κ τσουγκρίζαμε. Όποτε άλλη εικόνα είχα εγώ για το αλκοόλ κ ότι οκ δεν είναι κ κάτι και άλλο οι φίλες μου και συμμαθήτριες μου που πάντα γυρνάγανε σπίτι λιώμα ... και συνήθως τις γύρναγα εγώ που ποτέ δεν ήμουν πιωμένη. 

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα θα έρθω εγώ η γνωστή εξωγήινη της παρέας και θα πω ότι το αλκοόλ μου φαίνεται απαίσιο σε γεύση! Όποτε έχω πάει σε έξοδο ποτού, που γενικά δεν την προτιμω, παίρνω ή γλυκά ποτά όπως σαγκρια, gluwhein, ντακιουρι φράουλα, Μαλιμπού ροδάκινο, μοχίτο, μπακαρντι με κόκα κόλα (1-2 φορές έχω πιει απ'το καθένα μόνο) ή ρακομελο/οινομελο ή gordon space ή μπύρα, που αρχικά μέχρι τα 21-22 ούτε αυτή μου άρεσε αλλά σταδιακά τη συνήθισα γιατί κάτι πρέπει να παραγγέλνω! Σε σπίτια όταν κερνάνε ποτο δεν πίνω ποτέ, δεν μου αρέσουν, μόνο λικέρ και μια φορά είχα πιει μπέιλις (δεν μου άρεσε) και ειδικά το κρασί δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου. Τσουγκρίζουν όλοι με κρασί κι εγώ με αναψυκτικό. Τη δε φάση "πίνουμε ένα κρασάκι το βράδυ με την τηλεόραση" δεν την έχω κάνει ποτέ. Και ουίσκυ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Μόνη εξαίρεση η ρακή που ήπια καποιες φορές όταν δουλευα Κρήτη. Αλλά αυτη είναι τόσο μικρή ποσότητα που δεν προλαβαίνεις να την καταλάβεις. Αυτά! Εσείς τι νέα;

 

Μπύρα πάντως είχα δοκιμάσει κι εγώ ως παιδί, και ρακή σε κάποιες κρητικές εκδηλώσεις μαζί με τους γονείς μου σε ηλικία γυμνασίου. Η οικογένειά μου γενικά δεν πολυπίνουν, μόνο όταν έρχονται επισκέψεις βγαίνει κάνα ουισκακι ή υπάρχει καμιά φορά ρακή λόγω σχέσεων με την Κρήτη. Αλλά κρασί το μεσημέρι πίνουν, και μπύρα όταν τρώγαμε εξω. Αλλά μου φαίνεται απαίσιο. Από τότε που έμεινα έγκυος και μετά θηλάζω έχω και δικαιολογία στα τραπέζια ότι δεν πίνω λόγω αυτού και αποφεύγω το να με κοιτάνε σαν εξωγήινη και να με πιέζουν "μα ούτε λίγο; Βάλε λίγο έτσι για το τσούγκρισμα!"

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Και τώρα θα έρθω εγώ η γνωστή εξωγήινη της παρέας και θα πω ότι το αλκοόλ μου φαίνεται απαίσιο σε γεύση! Όποτε έχω πάει σε έξοδο ποτού, που γενικά δεν την προτιμω, παίρνω ή γλυκά ποτά όπως σαγκρια, ντακιουρι φράουλα, Μαλιμπού ροδάκινο, μοχίτο, μπακαρντι με κόκα κόλα (1-2 φορές έχω πιει απ'το καθένα μόνο) ή ρακομελο/οινομελο ή gordon space ή μπύρα, που αρχικά μέχρι τα 21-22 ούτε αυτή μου άρεσε αλλά σταδιακά τη συνήθισα γιατί κάτι πρέπει να παραγγέλνω! Σε σπίτια όταν κερνάνε ποτο δεν πίνω ποτέ, δεν μου αρέσουν, μόνο λικέρ και μια φορά είχα πιει μπέιλις (δεν μου άρεσε) και ειδικά το κρασί δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου. Τσουγκρίζουν όλοι με κρασί κι εγώ με αναψυκτικό. Τη δε φάση "πίνουμε ένα κρασάκι το βράδυ με την τηλεόραση" δεν την έχω κάνει ποτέ. Και ουίσκυ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Μόνη εξαίρεση η ρακή που ήπια καποιες φορές όταν δουλευα Κρήτη. Αλλά αυτη είναι τόσο μικρή ποσότητα που δεν προλαβαίνεις να την καταλάβεις. Αυτά! Εσείς τι νέα;

 

Μπύρα πάντως είχα δοκιμάσει κι εγώ ως παιδί, και ρακή σε κάποιες κρητικές εκδηλώσεις μαζί με τους γονείς μου σε ηλικία γυμνασίου. Η οικογένειά μου γενικά δεν πολυπίνουν, μόνο όταν έρχονται επισκέψεις βγαίνει κάνα ουισκακι ή υπάρχει καμιά φορά ρακή λόγω σχέσεων με την Κρήτη. Αλλά κρασί το μεσημέρι πίνουν. Αλλά μου φαίνεται απαίσιο. Από τότε που έμεινα έγκυος και μετά θηλάζω έχω και δικαιολογία στα τραπέζια ότι δεν πίνω λόγω αυτού και αποφεύγω το να με κοιτάνε σαν εξωγήινη και να με πιέζουν "μα ούτε λίγο; Βάλε λίγο έτσι για το τσούγκρισμα!"

Εγω σου μοιάζω.Απο αλκοόλ δεν πίνω τίποτα εκτός από ενα,το πολύ δγο ποτήρια κρασί.Μονο ποιοτικό κρασί ομως.

Μην με παρεξηγήσετε αλλα εχω κανει οινογνωσιες και εχω συνηθίσει στο καλό κρασί.Σπανιως ομως να πιω.Και στο σπιτι κ εξω πι ούτε παντα κάτι ξεχωριστό..Ο αντρας μου μου λεει να πίνω πιο συχνά να χαλαρώνω και εχει δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Koita den einai  aytarxismos. Yparxei eksigish k gia tin ygeia toy ena 17xrono einai akoma stin anaptiksh to kako poy tha kanei me tis 10 fores poy tha piei se  ena xrono den sygrinete me to kako poy tha kanei enas enilikas. 

Fisika den tha pinoyme to bosporo mprosta sto paidi alla den mporeis na kopseis k oles tis synitheies soy.  Eksigeis tin apagoreysh.  O kafes k to poto den leitoyrgoyn to idio sta 16 k to idio sta 22,

Η άποψη μου είναι πως ο καφές κ το ποτό δε λειτουργούν σε καμία ηλικία ότι "κακό" μπορεί να κάνει στην ηλικία των 17 χρόνων μπορεί να κάνει κ στην ηλικία των 22 25 30 κ βάλε χρονων, απλά υπάρχουν οργανισμοί κ οργανισμοί κάποιος μπορεί να πιει ένα ποτήρι κ να μην το αντέξει κ να ζαλιζετε κ να κάνει εμετό κάποιος 3 και 4 κ να είναι μια χαρά, κάποιος μπορεί να πιει ένα ποτήρι καφέ κνα  έχει  νευρικότητα όλη μέρα η κ αϋπνία το βράδυ κάποιος μπορεί να πιει 3 καφέδες κ να λειτουργεί τέλεια κ να κοιμάται το βράδυ σαν πουλάκι. 

Είμαστε το πρότυπο τον παιδιών κ τους δίνουμε το καλό παράδειγμα με τις πράξεις μας κ όχι με τις απαγορεύσεις, όπως μέσα στο αυτοκίνητο ΌΛΟΙ ΠΡΈΠΕΙ να φοράμε ζώνη που πιστεύω αυτό πλέον έχει γίνει κανόνας σε μικρούς κ μεγάλους έτσι πρέπει να λειτουργούμε γενικά στη ζωή μας. 

Κ εγώ πίνω και το ποτάκι μου κ τους καφέδες μου κ καπνίζω αυτό δε σημαίνει όμως ότι θα κουνάω το δάχτυλο στο παιδί κ θα του λέω επειδή είσαι μικρός απαγορεύεται να τα κάνεις αυτά, θα βρω άλλο τρόπο μέσα από συζήτηση να του εξηγήσω τα αρνητικά κ ειδικά σε ένα παιδί 17 χρόνων που είναι στην ηλικία που αντιδράει κ κάποιες φορές κάνει κ το αντίθετο από ότι θα του πει ο γονιός 

Κάτι που μου έχει μείνει σαν εικόνα από τα παιδικά μου χρόνια που δε μου άρεσε ίσως μα μην έχει κ σχέση με το θέμα αυτό το παράδειγμα ήταν πως σε "τραπέζια" μας διαχωριζανε αυτό το  τραπέζι είναι για τους μεγάλους  εσείς τα παιδιά θα κάτσετε στο άλλο τραπέζι δε μου άρεσε καθόλου κ ακόμα κ τώρα που είμαι ενήλικας κ με οικογένεια το σκέφτομαι κ ακόμα δε μου αρέσει τι σημαίνει δλδ είστε παιδιά κ θα κάτσετε στο άλλο τραπέζι? Γιατί τέτοιος διαχωρισμός μικρών μεγάλων με αυτό τον τρόπο; ίσως είναι παραξενια δική μου αυτή αλλά δε μου άρεσε καθόλου κ μέχρι τώρα σε τραπέζια που έχω κάνει σπίτι μου το αποφεύγω αυτό 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ανάλογα κ την ιδιοσυγκρασια του κάθε παιδιού δε ξέρουμε πως μπορεί να αντιδράσει με τέτοιους διαχωρισμούς 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Άλλο να μην πίνεις γιατί σου αρέσει το καλό κρασί, κι άλλο να μην πίνεις γιατί δεν σου αρέσει γενικά το κρασί. Και γενικά το ποτό. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο αλλά γενικα δεν είναι το ίδιο! Για μένα ας πούμε δεν θα ίσχυε το να πιω για να χαλαρώσω γιατί δεν είναι ότι απλά έχω υψηλές απαιτήσεις από τη γεύση του και απορρίπτω το μη καλό, είναι ότι γενικά δεν μου αρέσει κ δεν το αντέχω να το πιω. Όποτε μου έχουν βάλει για τσούγκρισμα πίνω μόνο τη μια γουλια αμέσως μετά το τσούγκρισμα κ μετά τέλος. Το πασάρω στον πατέρα μου παλιά, στον άντρα μου τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xaroumenh mama είπε:

Η άποψη μου είναι πως ο καφές κ το ποτό δε λειτουργούν σε καμία ηλικία ότι "κακό" μπορεί να κάνει στην ηλικία των 17 χρόνων μπορεί να κάνει κ στην ηλικία των 22 25 30 κ βάλε χρονων, απλά υπάρχουν οργανισμοί κ οργανισμοί κάποιος μπορεί να πιει ένα ποτήρι κ να μην το αντέξει κ να ζαλιζετε κ να κάνει εμετό κάποιος 3 και 4 κ να είναι μια χαρά, κάποιος μπορεί να πιει ένα ποτήρι καφέ κνα  έχει  νευρικότητα όλη μέρα η κ αϋπνία το βράδυ κάποιος μπορεί να πιει 3 καφέδες κ να λειτουργεί τέλεια κ να κοιμάται το βράδυ σαν πουλάκι. 

Είμαστε το πρότυπο τον παιδιών κ τους δίνουμε το καλό παράδειγμα με τις πράξεις μας κ όχι με τις απαγορεύσεις, όπως μέσα στο αυτοκίνητο ΌΛΟΙ ΠΡΈΠΕΙ να φοράμε ζώνη που πιστεύω αυτό πλέον έχει γίνει κανόνας σε μικρούς κ μεγάλους έτσι πρέπει να λειτουργούμε γενικά στη ζωή μας. 

Κ εγώ πίνω και το ποτάκι μου κ τους καφέδες μου κ καπνίζω αυτό δε σημαίνει όμως ότι θα κουνάω το δάχτυλο στο παιδί κ θα του λέω επειδή είσαι μικρός απαγορεύεται να τα κάνεις αυτά, θα βρω άλλο τρόπο μέσα από συζήτηση να του εξηγήσω τα αρνητικά κ ειδικά σε ένα παιδί 17 χρόνων που είναι στην ηλικία που αντιδράει κ κάποιες φορές κάνει κ το αντίθετο από ότι θα του πει ο γονιός 

Κάτι που μου έχει μείνει σαν εικόνα από τα παιδικά μου χρόνια που δε μου άρεσε ίσως μα μην έχει κ σχέση με το θέμα αυτό το παράδειγμα ήταν πως σε "τραπέζια" μας διαχωριζανε αυτό το  τραπέζι είναι για τους μεγάλους  εσείς τα παιδιά θα κάτσετε στο άλλο τραπέζι δε μου άρεσε καθόλου κ ακόμα κ τώρα που είμαι ενήλικας κ με οικογένεια το σκέφτομαι κ ακόμα δε μου αρέσει τι σημαίνει δλδ είστε παιδιά κ θα κάτσετε στο άλλο τραπέζι? Γιατί τέτοιος διαχωρισμός μικρών μεγάλων με αυτό τον τρόπο; ίσως είναι παραξενια δική μου αυτή αλλά δε μου άρεσε καθόλου κ μέχρι τώρα σε τραπέζια που έχω κάνει σπίτι μου το αποφεύγω αυτό 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ανάλογα κ την ιδιοσυγκρασια του κάθε παιδιού δε ξέρουμε πως μπορεί να αντιδράσει με τέτοιους διαχωρισμούς 

Ma  den eipe kaneis oti kapoios tha koynaei to daktylo fysika tha eksigiseis alla k h eksighsh apagoreysh den einai?  Diladh an toy eksigiseis meta simainei oti sta 16 toy mporei na erxete kathe fora poy bgainei piomenos?  Epeidi toy eksigises?  

Just now, little lamb είπε:

Και τώρα θα έρθω εγώ η γνωστή εξωγήινη της παρέας και θα πω ότι το αλκοόλ μου φαίνεται απαίσιο σε γεύση! Όποτε έχω πάει σε έξοδο ποτού, που γενικά δεν την προτιμω, παίρνω ή γλυκά ποτά όπως σαγκρια, ντακιουρι φράουλα, Μαλιμπού ροδάκινο, μοχίτο, μπακαρντι με κόκα κόλα (1-2 φορές έχω πιει απ'το καθένα μόνο) ή ρακομελο/οινομελο ή gordon space ή μπύρα, που αρχικά μέχρι τα 21-22 ούτε αυτή μου άρεσε αλλά σταδιακά τη συνήθισα γιατί κάτι πρέπει να παραγγέλνω! Σε σπίτια όταν κερνάνε ποτο δεν πίνω ποτέ, δεν μου αρέσουν, μόνο λικέρ και μια φορά είχα πιει μπέιλις (δεν μου άρεσε) και ειδικά το κρασί δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου. Τσουγκρίζουν όλοι με κρασί κι εγώ με αναψυκτικό. Τη δε φάση "πίνουμε ένα κρασάκι το βράδυ με την τηλεόραση" δεν την έχω κάνει ποτέ. Και ουίσκυ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Μόνη εξαίρεση η ρακή που ήπια καποιες φορές όταν δουλευα Κρήτη. Αλλά αυτη είναι τόσο μικρή ποσότητα που δεν προλαβαίνεις να την καταλάβεις. Αυτά! Εσείς τι νέα;

 

Μπύρα πάντως είχα δοκιμάσει κι εγώ ως παιδί, και ρακή σε κάποιες κρητικές εκδηλώσεις μαζί με τους γονείς μου σε ηλικία γυμνασίου. Η οικογένειά μου γενικά δεν πολυπίνουν, μόνο όταν έρχονται επισκέψεις βγαίνει κάνα ουισκακι ή υπάρχει καμιά φορά ρακή λόγω σχέσεων με την Κρήτη. Αλλά κρασί το μεσημέρι πίνουν, και μπύρα όταν τρώγαμε εξω. Αλλά μου φαίνεται απαίσιο. Από τότε που έμεινα έγκυος και μετά θηλάζω έχω και δικαιολογία στα τραπέζια ότι δεν πίνω λόγω αυτού και αποφεύγω το να με κοιτάνε σαν εξωγήινη και να με πιέζουν "μα ούτε λίγο; Βάλε λίγο έτσι για το τσούγκρισμα!"

K ego apo ta 28 k meta den moy aresei kanena poto. Oyte ta glika paragelno k pino dyo goylies gia tin parea.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Η άποψη μου είναι πως ο καφές κ το ποτό δε λειτουργούν σε καμία ηλικία ότι "κακό" μπορεί να κάνει στην ηλικία των 17 χρόνων μπορεί να κάνει κ στην ηλικία των 22 25 30 κ βάλε χρονων, απλά υπάρχουν οργανισμοί κ οργανισμοί κάποιος μπορεί να πιει ένα ποτήρι κ να μην το αντέξει κ να ζαλιζετε κ να κάνει εμετό κάποιος 3 και 4 κ να είναι μια χαρά, κάποιος μπορεί να πιει ένα ποτήρι καφέ κνα  έχει  νευρικότητα όλη μέρα η κ αϋπνία το βράδυ κάποιος μπορεί να πιει 3 καφέδες κ να λειτουργεί τέλεια κ να κοιμάται το βράδυ σαν πουλάκι. 

Είμαστε το πρότυπο τον παιδιών κ τους δίνουμε το καλό παράδειγμα με τις πράξεις μας κ όχι με τις απαγορεύσεις, όπως μέσα στο αυτοκίνητο ΌΛΟΙ ΠΡΈΠΕΙ να φοράμε ζώνη που πιστεύω αυτό πλέον έχει γίνει κανόνας σε μικρούς κ μεγάλους έτσι πρέπει να λειτουργούμε γενικά στη ζωή μας. 

Κ εγώ πίνω και το ποτάκι μου κ τους καφέδες μου κ καπνίζω αυτό δε σημαίνει όμως ότι θα κουνάω το δάχτυλο στο παιδί κ θα του λέω επειδή είσαι μικρός απαγορεύεται να τα κάνεις αυτά, θα βρω άλλο τρόπο μέσα από συζήτηση να του εξηγήσω τα αρνητικά κ ειδικά σε ένα παιδί 17 χρόνων που είναι στην ηλικία που αντιδράει κ κάποιες φορές κάνει κ το αντίθετο από ότι θα του πει ο γονιός 

Κάτι που μου έχει μείνει σαν εικόνα από τα παιδικά μου χρόνια που δε μου άρεσε ίσως μα μην έχει κ σχέση με το θέμα αυτό το παράδειγμα ήταν πως σε "τραπέζια" μας διαχωριζανε αυτό το  τραπέζι είναι για τους μεγάλους  εσείς τα παιδιά θα κάτσετε στο άλλο τραπέζι δε μου άρεσε καθόλου κ ακόμα κ τώρα που είμαι ενήλικας κ με οικογένεια το σκέφτομαι κ ακόμα δε μου αρέσει τι σημαίνει δλδ είστε παιδιά κ θα κάτσετε στο άλλο τραπέζι? Γιατί τέτοιος διαχωρισμός μικρών μεγάλων με αυτό τον τρόπο; ίσως είναι παραξενια δική μου αυτή αλλά δε μου άρεσε καθόλου κ μέχρι τώρα σε τραπέζια που έχω κάνει σπίτι μου το αποφεύγω αυτό 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ανάλογα κ την ιδιοσυγκρασια του κάθε παιδιού δε ξέρουμε πως μπορεί να αντιδράσει με τέτοιους διαχωρισμούς 

 

Ναι ούτε εμένα μου αρέσει αυτός ο διαχωρισμός στα τραπέζια. Αν και τα παιδακια πολλές φορές περνάνε καλύτερα μόνα. Αλλά ναι δεν ξέρεις στον καθένα πώς φαίνεται. Όπως και τους ηλικιωμένους αν τους διαχωρίζουν από τους μεσήλικες, άλλοι μπορεί να το διασκεδάζουν που είναι με παρεάκι που λένε τα παλιά κι άλλοι μπορεί να νιώθουν παραγκωνισμένοι.

 

Ο καφές πάντως συνηθίζεται. Εμένα με πείραζε παρά πολύ, είχα κρυαδες, ταχυπαλμιες, κάτι σαν αγχος-σφιξιμο στο στήθος κλπ, σε σημείο που έλεγα "ασ'το, καλύτερα να νυστάζω", αλλά τώρα που πίνω κάθε μέρα λόγω της μικρής το συνήθισα και δεν με πειράζει. Εξαρτάται και τι καφές είναι, σε πούμε ο ελληνικός πάντα με πείραζε λιγότερο, αλλά γενικά νομίζω τον συνήθισα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ma  den eipe kaneis oti kapoios tha koynaei to daktylo fysika tha eksigiseis alla k h eksighsh apagoreysh den einai?  Diladh an toy eksigiseis meta simainei oti sta 16 toy mporei na erxete kathe fora poy bgainei piomenos?  Epeidi toy eksigises?  

Εκεί θα ψάξω να βρω που έχω κάνει το λάθος εγώ  τι νιώθει το παιδί μου  μήπως συμβαίνει κάτι στη ζωή του εκείνη την περίοδο που δεν το έχω καταλάβει, (έτσι πιστεύω τουλάχιστον γιατί έχω μέλλον μέχρι τα παιδιά μου να φτάσουν σε αυτή την ηλικία κ τον τρόπο σκέψης που θα έχω τότε)

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Εκεί θα ψάξω να βρω που έχω κάνει το λάθος εγώ  τι νιώθει το παιδί μου  μήπως συμβαίνει κάτι στη ζωή του εκείνη την περίοδο που δεν το έχω καταλάβει, (έτσι πιστεύω τουλάχιστον γιατί έχω μέλλον μέχρι τα παιδιά μου να φτάσουν σε αυτή την ηλικία κ τον τρόπο σκέψης που θα έχω τότε)

To oti to paidi apla thelei na dokimasei ta oria toy k na  anakalipsei ton kosmo den soy pernaei apto myalo?  Apla bazeis ena freno se ayto na symbei se megaliteri hlikia poy opos k na to kaneis to myalo doyleyei ligo pio kala oso anafora stoys kindinoys k genika epeksergazete pio kala tis plirofories poy toy dineis  

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Ναι ούτε εμένα μου αρέσει αυτός ο διαχωρισμός στα τραπέζια. Αν και τα παιδακια πολλές φορές περνάνε καλύτερα μόνα. 

Ο καφές πάντως συνηθίζεται. Εμένα με πείραζε παρά πολύ, είχα κρυαδες, ταχυπαλμιες, κάτι σαν αγχος-σφιξιμο στο στήθος κλπ, σε σημείο που έλεγα "ασ'το, καλύτερα να νυστάζω", αλλά τώρα που πίνω κάθε μέρα λόγω της μικρής το συνήθισα και δεν με πειράζει. Εξαρτάται και τι καφές είναι, σε πούμε ο ελληνικός πάντα με πείραζε λιγότερο, αλλά γενικά νομίζω τον συνήθισα.ε

Εννοείται πως περνάνε καλύτερα μόνα! Εσάς μικρά δεν σας άρεσε να κάθεστε μόνα σας στα τραπέζια? Εμείς ακόμη και στις ταβέρνες, όταν πηγαίναμε μεγάλη παρέα, τα παιδιά πιάναμε ξεχωριστό τραπέζι και παραγγέλναμε ό,τι θέλαμε!

Εμένα ένα από τα πράγματα που μου έχει λείψει αφότου έκανα παιδί, είναι το αλκοόλ. Και μου αρέσει πολύ και το σηκώνω. Όταν βγαίνουμε για φαγητό(γιατί σε μπαρ αφήστε από πότε έχω να πάω), πιο πολύ πίνω παρά τρώω. Πχ στο fridays, θα πιω μια μαργαρίτα (μεγάλη), μέχρι να έρθει το φαγητό, μια με το φαγητό και μια μετά το φαγητό. Καφέδες πολλούς επίσης. Όσο για τα κρασιά, κελάρι είναι το σπίτι!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Εννοείται πως περνάνε καλύτερα μόνα! Εσάς μικρά δεν σας άρεσε να κάθεστε μόνα σας στα τραπέζια? Εμείς ακόμη και στις ταβέρνες, όταν πηγαίναμε μεγάλη παρέα, τα παιδιά πιάναμε ξεχωριστό τραπέζι και παραγγέλναμε ό,τι θέλαμε!

Εμένα ένα από τα πράγματα που μου έχει λείψει αφότου έκανα παιδί, είναι το αλκοόλ. Και μου αρέσει πολύ και το σηκώνω. Όταν βγαίνουμε για φαγητό(γιατί σε μπαρ αφήστε από πότε έχω να πάω), πιο πολύ πίνω παρά τρώω. Πχ στο fridays, θα πιω μια μαργαρίτα (μεγάλη), μέχρι να έρθει το φαγητό, μια με το φαγητό και μια μετά το φαγητό. Καφέδες πολλούς επίσης. Όσο για τα κρασιά, κελάρι είναι το σπίτι!

Esy eisai to kako paradeigma. :) 

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

To oti to paidi apla thelei na dokimasei ta oria toy k na  anakalipsei ton kosmo den soy pernaei apto myalo?  Apla bazeis ena freno se ayto na symbei se megaliteri hlikia poy opos k na to kaneis to myalo doyleyei ligo pio kala oso anafora stoys kindinoys k genika epeksergazete pio kala tis plirofories poy toy dineis  

Το παιδί θα δοκιμάσει τα όρια μια δυο αντε τρεις φορές αν υπάρξει σωστή διαχείριση από τους γονείς με κατανόηση σε αυτό που νιώθει το παιδί, εκείνο θα το καταλάβει κ θα το αποδεχτεί, αν του βάζεις απαγορεύσεις ίσως το παίξει καλό παιδί όσο είναι με τους γονείς κ μετά στα 18 του αν φύγει για σπουδές θα βγάλει τα αποθημενα του τότε (ανάλογα βέβαια κ το χαρακτήρα του κάθε παιδιού)

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Η άποψη μου είναι πως ο καφές κ το ποτό δε λειτουργούν σε καμία ηλικία ότι "κακό" μπορεί να κάνει στην ηλικία των 17 χρόνων μπορεί να κάνει κ στην ηλικία των 22 25 30 κ βάλε χρονων, απλά υπάρχουν οργανισμοί κ οργανισμοί κάποιος μπορεί να πιει ένα ποτήρι κ να μην το αντέξει κ να ζαλιζετε κ να κάνει εμετό κάποιος 3 και 4 κ να είναι μια χαρά, κάποιος μπορεί να πιει ένα ποτήρι καφέ κνα  έχει  νευρικότητα όλη μέρα η κ αϋπνία το βράδυ κάποιος μπορεί να πιει 3 καφέδες κ να λειτουργεί τέλεια κ να κοιμάται το βράδυ σαν πουλάκι. 

Είμαστε το πρότυπο τον παιδιών κ τους δίνουμε το καλό παράδειγμα με τις πράξεις μας κ όχι με τις απαγορεύσεις, όπως μέσα στο αυτοκίνητο ΌΛΟΙ ΠΡΈΠΕΙ να φοράμε ζώνη που πιστεύω αυτό πλέον έχει γίνει κανόνας σε μικρούς κ μεγάλους έτσι πρέπει να λειτουργούμε γενικά στη ζωή μας. 

Κ εγώ πίνω και το ποτάκι μου κ τους καφέδες μου κ καπνίζω αυτό δε σημαίνει όμως ότι θα κουνάω το δάχτυλο στο παιδί κ θα του λέω επειδή είσαι μικρός απαγορεύεται να τα κάνεις αυτά, θα βρω άλλο τρόπο μέσα από συζήτηση να του εξηγήσω τα αρνητικά κ ειδικά σε ένα παιδί 17 χρόνων που είναι στην ηλικία που αντιδράει κ κάποιες φορές κάνει κ το αντίθετο από ότι θα του πει ο γονιός 

Κάτι που μου έχει μείνει σαν εικόνα από τα παιδικά μου χρόνια που δε μου άρεσε ίσως μα μην έχει κ σχέση με το θέμα αυτό το παράδειγμα ήταν πως σε "τραπέζια" μας διαχωριζανε αυτό το  τραπέζι είναι για τους μεγάλους  εσείς τα παιδιά θα κάτσετε στο άλλο τραπέζι δε μου άρεσε καθόλου κ ακόμα κ τώρα που είμαι ενήλικας κ με οικογένεια το σκέφτομαι κ ακόμα δε μου αρέσει τι σημαίνει δλδ είστε παιδιά κ θα κάτσετε στο άλλο τραπέζι? Γιατί τέτοιος διαχωρισμός μικρών μεγάλων με αυτό τον τρόπο; ίσως είναι παραξενια δική μου αυτή αλλά δε μου άρεσε καθόλου κ μέχρι τώρα σε τραπέζια που έχω κάνει σπίτι μου το αποφεύγω αυτό 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ανάλογα κ την ιδιοσυγκρασια του κάθε παιδιού δε ξέρουμε πως μπορεί να αντιδράσει με τέτοιους διαχωρισμούς 

Πόσο συμφωνώ και πάλι μαζί σου

 

Just now, Yovanna είπε:

Εννοείται πως περνάνε καλύτερα μόνα! Εσάς μικρά δεν σας άρεσε να κάθεστε μόνα σας στα τραπέζια? Εμείς ακόμη και στις ταβέρνες, όταν πηγαίναμε μεγάλη παρέα, τα παιδιά πιάναμε ξεχωριστό τραπέζι και παραγγέλναμε ό,τι θέλαμε!

Εμένα ένα από τα πράγματα που μου έχει λείψει αφότου έκανα παιδί, είναι το αλκοόλ. Και μου αρέσει πολύ και το σηκώνω. Όταν βγαίνουμε για φαγητό(γιατί σε μπαρ αφήστε από πότε έχω να πάω), πιο πολύ πίνω παρά τρώω. Πχ στο fridays, θα πιω μια μαργαρίτα (μεγάλη), μέχρι να έρθει το φαγητό, μια με το φαγητό και μια μετά το φαγητό. Καφέδες πολλούς επίσης. Όσο για τα κρασιά, κελάρι είναι το σπίτι!

Σας παρακαλώ μη μιλάμε για φαγητό έξω, κρασιά και μαργαρίτες εν μέσω πανδημίας.... Θα βάλω τα κλάματα νυχτιάτικα...

  • Χαχαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εννοείται πως περνάνε καλύτερα μόνα! Εσάς μικρά δεν σας άρεσε να κάθεστε μόνα σας στα τραπέζια? Εμείς ακόμη και στις ταβέρνες, όταν πηγαίναμε μεγάλη παρέα, τα παιδιά πιάναμε ξεχωριστό τραπέζι και παραγγέλναμε ό,τι θέλαμε!

Εμένα ένα από τα πράγματα που μου έχει λείψει αφότου έκανα παιδί, είναι το αλκοόλ. Και μου αρέσει πολύ και το σηκώνω. Όταν βγαίνουμε για φαγητό(γιατί σε μπαρ αφήστε από πότε έχω να πάω), πιο πολύ πίνω παρά τρώω. Πχ στο fridays, θα πιω μια μαργαρίτα (μεγάλη), μέχρι να έρθει το φαγητό, μια με το φαγητό και μια μετά το φαγητό. Καφέδες πολλούς επίσης. Όσο για τα κρασιά, κελάρι είναι το σπίτι!

Εμένα σαν παιδι όπως έγραψα κ πάρα πάνω όχι δε μου άρεσε καθόμουν σε ένα τραπέζι κ απλά δεν είχα τίποτα να κάνω ) κ δεν είχα κ την επιλογή να κάτσω με τους γονείς εκείνοι είχαν όλα τα καλούδια εμείς λίγα πράγματα :lol: κ σε ταβέρνες ποτέ δε παραγγελναμε εμείς ότι θέλαμε πάντα οι γονείς παραγγελναν.. Ενώ τουλάχιστον τώρα τα παιδιά εχουν μια ανιματερ αν χρειαστεί έχουν την επιλογή να κάτσουν με τους γονείς τους αν δε θέλουν να κάτσουν στο παιδικό τραπέζι κ έχουν όλα τα καλούδια, κ υπάρχουν κ ταβέρνες που υπάρχει κ μέρος για παιδιά για να παίξουν έτσι εννοείται πως θα ήθελα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικό σημείο για τα αρέσει στα παιδιά είναι αν τα υπόλοιπα παιδιά είναι όντως φίλοι τους ή απλά κάποια παιδιά φίλων των γονέων που τα βλέπουν 1-2 φορές το χρόνο. Παλιά συνέβαινε κατά κορον. Δεν ξέρω γιατί δεν επεδίωκαν να γνωρίσουμε καλύτερα τα παιδιά των φίλων τους και απλώς αλληλοκαλουνταν στα πάρτυ μας 1 φορά το χρόνο ξερω'γω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Βασικό σημείο για τα αρέσει στα παιδιά είναι αν τα υπόλοιπα παιδιά είναι όντως φίλοι τους ή απλά κάποια παιδιά φίλων των γονέων που τα βλέπουν 1-2 φορές το χρόνο. Παλιά συνέβαινε κατά κορον. Δεν ξέρω γιατί δεν επεδίωκαν να γνωρίσουμε καλύτερα τα παιδιά των φίλων τους και απλώς αλληλοκαλουνταν στα πάρτυ μας 1 φορά το χρόνο ξερω'γω. 

Entaksei einai k oi apostaseis k oi doyleies ta Party einai mia eykairia sygkentroshs giayto k oi mazokseis.  Bebaia ta paidia ama tairiaksoyn den theloyn k polles ores gia na gnoristoyn amesos pianoyn paixnidi. 

K enena marese poy kathomastan xorista aptoys megaloys giati to paizame aneksartitoi k legame ta dika mas k kaname blakeies xoris tin oxlagogia ton megalon.  Akoma k tora stis gonies ton trapezion me ksaderfia kathomaste pio konta asxeta an sizitame me toys goneis panta me ta ksaderfia kathomaste san parea.  

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κ εμένα μου αρέσουν τα ποτά. Αυτά που πίνω αν τύχει θα είναι για την παρέα κ επιλέγω γλυκά ποτά όπως σαγκρια, ημίγλυκο, Gordon space (αν θεωρείται ποτό), λικέρ κ αν βγούμε για τσίπουρο με τον σύζυγο πίνω ένα ποτηράκι αλλά χωρίς νερό μέσα!!!! Ούτε οι μπύρες μου αρέσουν! Κ στο σπίτι αν τύχει με το φαγητό να πιει ο σύζυγος καμία μπύρα ή κρασί προτιμώ αναψυκτικό η χυμό! Ούτε καφέδες πίνω στην καθημερινότητα μου, όταν πήγαινα προ κορωνοιου σε καφετέρια προτιμούσα σοκολάτα, βέβαια η γεύση του καφέ δεν με ενοχλεί, αν τύχει πίνω αλλά θέλω να είναι γλυκός!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Yovanna said:

 

Εμένα ένα από τα πράγματα που μου έχει λείψει αφότου έκανα παιδί, είναι το αλκοόλ. Και μου αρέσει πολύ και το σηκώνω. Όταν βγαίνουμε για φαγητό(γιατί σε μπαρ αφήστε από πότε έχω να πάω), πιο πολύ πίνω παρά τρώω. Πχ στο fridays, θα πιω μια μαργαρίτα (μεγάλη), μέχρι να έρθει το φαγητό, μια με το φαγητό και μια μετά το φαγητό. Καφέδες πολλούς επίσης. Όσο για τα κρασιά, κελάρι είναι το σπίτι!

και εγώ έτσι είμαι!!!! αχ ναι αυτή η μαργαρίτα στα fridays είναι φοβερή!!!πόσο μου έχει λείψει και εμένα αυτή η βόλτα έξω για να πιω το ποτό μου και να φάω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...