Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ που, τι προτείνετε?


Recommended Posts

Αχ κορίτσια και εμείς δεν βρίσκουμε τίποτα. Ψάχνω απο την άρχή του μήνα να κλείσω δωμάτιο με τα εισιτήρια της εργατικής εστίας και δεν υπάρχει τίποτα. Εχω ψάξει Λευκάδα, Χαλκιδική, Πήλιο,Κέρκυρα΄, Ευβοια και τίποτα:-( όλα είναι κλεισμένα.

 

Θα σου πρότεινα κάτι, πάρε ξανά σε λίγο καιρό σε αυτά που πήρες (ειδικά αν έχουν πολλά δωμάτια - το γράφει στο βιβλίο). Επειδή λένε ψέμματα οι περισσότεροι οτι έχουν κλείσει, αργότερα αλλάζουν γνώμη και τα δίνουν.Έτσι βρήκα κι εγώ την προηγούμενη φορά και τώρα. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ααα,να σου πω μια τελεια παραλια στο Μαυροβουνι,2 χιλ.εξω απο το Γυθειο,μια θαλασσα υπεροχη,και ενα ξενοδοχειο σουπερ(για οικ.με παιδια),γιατι ειναι διαμερισματακια,επιπλωμενα με τα παντα,εχουν και κουζινα,με ολα τα σκευη μεσα,σαλονακι με 2 κρεβατια και κρεβατοκαμαρα,και γενικα ενα ζεστο περιβαλλον,σαν στο σπιτι μας)

Εγω ειχα παει πριν 3 μηνες και κατι,(με τον ανδρα μου,γα δουλειες δικες του),και μου αρεσε πολυ.

ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ,λεγεται,αν το βαζεις στο γοογλε,στα αγγλικα,θα σου το βγαλει,πιστευω.Πηρα πριν 10 μερες τηλ,για να ρωτησω ποσο εχει το δωματιο.90 ευρω(πολλα μου φανηκαν),αλλα ειναι και 10 μετρα απο την ακτη....

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια και εμείς δεν βρίσκουμε τίποτα. Ψάχνω απο την άρχή του μήνα να κλείσω δωμάτιο με τα εισιτήρια της εργατικής εστίας και δεν υπάρχει τίποτα. Εχω ψάξει Λευκάδα, Χαλκιδική, Πήλιο,Κέρκυρα΄, Ευβοια και τίποτα:-( όλα είναι κλεισμένα.

 

εμενα σημερα μου απαντησανε με ε-μαιλ,απο τα στουντιο ζεπποσ,στην χαλκιδικη,οτι υπαρχει ενα δικλινο,για 7-14 αυγουστου,διαθεσημο.Δες το στο γοογλε,και παρε τηλ.Εγω τους απαντησα αρνητικα,αφου ειχα βρει αλλου.

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα ξενοδοχεία γενικά που σου παρέχουν ημιδιατροφή και πληρης διατροφή στην Ελλάδα είναι πανάκριβα με τα ίδια λεφτά μπορείς να πας και εξωτερικό, αλλά με παιδιά ξεκινάς;Την επόμενη φορά θα κλείσουμε από εξωτερικό γιατί οι ξένοι πιο έξυπνοι είναι που έρχοντε σε μας με τα μισά λεφτά;;;;;;;;;

 

Ναι εχεις δικαιο,κοπελα μου.Ακουστε εδω=περσι μια κυρια απο το εξωτερικο,ηρθε στην Ελλαδα στην χαλκιδικη(φουρκα στα μπανγκαλους ΑΥΡΑ),για 8 μερες,(υπνο+πρωινο+ενα γευμα απο μπουφε),και μεταφορικα αλε-ρετουρ,μονο με 240 ΕΥΡΩ/το ατομο!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Και αν κλεισεις απο εδω,θες τουλαχιστων 90 ε/μερα.και μπροστα στην θαλασσα,παρακαλω!!!!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Κfanoura,

 

συγνώμη που έκανα τόσο πολύ να σου απαντήσω αλλα έλλειπα στο εξοχικό και δεν είχα πρόσβαση.

Στο Capsis μέναμε αλλά έχει κι άλλα πολλά και ωραία ξενοδοχεία η Ρόδος.

Εγώ ήμουν ευχαριστημένη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σε ολους! Εμεις θα πάμε στην Ευβοια αρχές Σεπτέμβρη για μια βάφτιση στον Αι Γιάννη το Ρωσσο. Θα μείνουμε στο Πήλι αλλά λέω να το συνδιάσουμε με λίγες μέρες διακοπές κάπου εκει κοντά. Μας είπανε για τη Λίμνη αλλά δεν ξέρω αν έχει καλή θάλασσα για τη ζουζουνα μας (16 μηνών)! Μήπως έχει πάει κανείς? Έχετε κανένα καλό ξενοδοχείο να μου προτείνετε στη Λίμνη ή κάπου αλλού εκεί κοντά? Θέλουμε οπωσδήποτε να είναι δίπλα στη θάλασσα, να είναι ήσυχα και να έχει ελεύθερους χώρους για να παίζει η μικρή! Ευχαριστώ πολύ anyway!!!

fFzup3.png
Link to comment
Share on other sites

Eχει πάει κανείς στην Κύθνο; Εχω ακούσει καλά λόγια γενικά και από το Λαύριο είναι μόνο 1.5 ώρα.

 

Έχω πάει εγώ στην Κύθνο. Δεν έχω παιδιά αλλά πρόσεξα ότι οι παραλίες της είναι ό,τι πρέπει για παιδάκια (ρηχές και με άμμο). Απέχει πράγματι μιάμιση ώρα από το Λαύριο και έχει πολύ συμπαθητικά ενοικιαζόμενα (πρόσεξα περισσότερα ενοικιαζόμενα παρά ξενοδοχεία). Η Χώρα της είναι μια κούκλα, φαγητό βρίσκεις και οικονομικό και ακριβό (εύκολα διακρίνεις πού είναι τι). Και κοσμοπολίτικο και ήσυχο. Βέβαια εγώ πήγα μέσα Σεπτεμβρίου και δεν ξέρω αν τον Αύγουστο γίνεται ο κακός χαμός.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Ροδο, σε ποιο ξενοδοχειο έμεινες?

 

Καλημέρα, πριν λίγες μέρες γύρισα από Ρόδο όπου έμεινα στο ξενοδοχείο Miramare Wonderland και μπορώ να πω ότι ήταν ένας παράδεισος .Χίλια αστέρια στο ξενοδοχείο και στο προσωπικό του... Το ξενοδοχείο είναι bungalows χτισμένα μέσα σε τεράστιους κήπους , όπου τα παιδιά σου βγαίνουν και παίζουν κατευθείαν στο γρασίδι κάτω από τα τεράστια δέντρα, και όπου για να πας στο εστιατόριο ή στην πισίνα (με θαλασσινό νερό , παρακαλώ) περνάει τραινάκι και σε παίρνει που κάνει διαδρομή μέσα στους κήπους του ξενοδοχείου. Φανταστικά περάσαμε , είχαμε πάει δύο οικογένειες με 4 μικρά παιδάκια και δεν δυσανασχέτησαν στιγμή κανένα τους και γενικώς όσοι έμεναν στο ξενοδοχείο είχαν όλοι τους μικρά παιδιά. Αν θέλεις να το δεις υπάρχει το site τους www.blue.gr:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για οικογενειακές διακοπές με παιδιά, οποιασδήποτε ηλικίας, προτείνω

ΠΑΛΑΙΡΟ (ή Ζαβέρδα) Αιτωλοακαρνανίας.

μετά το Μεσσολόγγι, παραλιακά, ακολουθεί Αιτωλικό-Αστακός-Μύτικας-Πάλαιρος.

ενα μέρος που συνδιάζει βουνό και θάλασσα. ο παραλιακός δρομος του "χωριού" είναι γεμάτος ταβέρνες, καφετέριες, μπαράκια και παραδοσιακό καφενείο. 'Εχει παιδική χαρά (και με βρεφικές κούνιες) και τεράστια πλατεία για παιχνίδι!!!!

Υπάρχουν ενοικιαζόμενα δωμάτια πάνω σε αυτόν τον δρόμο (κάθεσαι στο μπαλκόνι ή στην καφετέρια και βλέπεις το παιδί που κολυμπάει στη θάλασσα).

Υπάρχουν πιο ψηλα στο "χωριό" ενοικιαζόμενα δωματια με πισίνα και γκαζόν, 5 λεπτά μακρυά από τη θάλασσα. Αυτή η θάλασσα είναι η καταλληλότερη για τα παιδιά Ρηχή. Με ομπρέλες, ξαπλώστρες ΔΩΡΕΑΝ και καντίνα.

Τελευταία υπάρχει και το ξενοδοχείο Τhalassa για πιο ακριβές διακοπές.

Super markets, εκκλησία, φούρνοι, σχολή καταδύσεων, μαγαζάκια, ντισκοτεκ, Club κλειστό, κρεπερίς, σουβλατζίδικα.

 

Μετά τη γέφυρα Ρίου- Αντιρίου 1 ώρα και 45 λεπτά.

Από τη Λευκάδα 20 λεπτά.

Από την Πρέβεζα 35 λεπτά.

 

http://www.paleros.gr/photos.php?view=thumbnailList&category=3

 

http://www.paleros.gr/photos.php?view=thumbnailList&category=2

 

http://images.google.gr/images?hl=el&q=%CF%80%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%82&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

καλησπερα και καλη χρονια!! Ειμαι καινουρια στο φορουμ αν και αρκετες φορες εχω ενημερωθει από το site για θεματα που με αφορουν Εχω ενα κοριτσακι 17 μηνων.Το καλοκαιρι λογω επαγγελματος δεν εργαζομαι.Σκεφτομουν να νοικιασω καποιο σπίτι κοντά στη θάλασσα με τη σεζόν και όχι με ημερησια χρέωση.Θα ήθελα να βρίσκεται σε κοντινη αποσταση από την Αθήνα (μεχρι 2 ωρες). Εχετε κατι να μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλημέρα,

 

φέτος θα πάμε πρώτη φορά με τον μπέμπη μας καλοκαιρινές διακοπές, θα είναι 1 και κάτι και θέλω να το χαρούμε πολύ.:D

Θέλω να πάμε σε ένα ωραίο νησάκι, και θέλω να βρώ ενοικιαζόμενα δωμάτια που να είναι μπροστά σε παραλία (που να μπορείς να κολυμπήσεις).

Δε με νοιάζει να είναι πολυτελές απλά να έχει τα βασικά (κουζινάκι, air condition, ψυγείο) να έχει βεράντα στη θάλασσα και να είναι καθαρό.

 

Πιστεύω πως με το μωρό θα μας βολέψει να είναι η θάλασσα μπορστά στα πόδια μας και να μη τρέχουμε με πόσα συμπράγκαλα με αυτοκίνητο βγάλε βάλε μέσα στη ζέστη. Βέβαια, θα πάμε και στις υπόλοιπες παραλίες του νησιού (είμαι τύπος που δεν κάθομαι σε ένα σημείο όταν πάω διακοπές) αλλά θα μας βολέψει έτσι νομίζω, όποτε θέλουμε μπανάκι να πεταγόμαστε:).

 

Για πείτε εμπειρίες, αναμνήσεις και εντυπώσεις! Προτείνετε νησί και δωμάτια (για να μη γίνει διαφήμιση όσον αφορά στα ξενοδοχεία στείλτε πμ) Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Πάρο στην παραλία του Κριού που είναι 2 χλμ από Παροικιά είχε δωμάτια πάνω στο κύμα. Δεν μεσολαβούσε δρόμος, ήταν ένα μεγάλο κτήμα που κατέληγε στη θάλασσα. Ωραία παραλία, ησυχία, τα δωμάτια ήταν basic αλλά καθαρά με κουζινάκι και περιποιημένα. Δεν μείναμε γιατί ψάχνοντας βρήκαμε στις Κολυμπήθρες και δεν είχαμε παιδιά αλλά σκέφτηκα ότι για παιδιά θα ήταν τέλεια. Πέρισυ τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου τα είχε 70 και για εβδομάδα μας τα άφηνε 60.

 

Είχε και κάποια άλλα στην ίδια παραλία όλα με άμεση πρόσβαση στη θάλασσα αλλά πιο τσιμπημένα, 90-100 ευρώ. Πολύ βολικά και για το βράδυ, η Παροικιά ήταν ωραιότατη.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο τόπικ, Χελωνάκι!

Με ενδιαφέρει και εμένα πάαααρα πολύ! Καμιά ιδέα για Τζια?

Επίσης, θα με ενδιέφερε και για περιοχές όπως Εύβοια κτλ.

Περιμένωωωωωω!!

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο τόπικ, Χελωνάκι!

Με ενδιαφέρει και εμένα πάαααρα πολύ! Καμιά ιδέα για Τζια?

Επίσης, θα με ενδιέφερε και για περιοχές όπως Εύβοια κτλ.

Περιμένωωωωωω!!

 

ευβοια πηγα περυσι με μωρο 3,5 μηνων στο thalata στην α αννα διπλα στο καμπινγ. ειχε μια προσφορα γιατι ηταν πρωτη χρονια κ εβγαινε γι α1 εβδ 85 τη βραδια με πρωινο βραδινο κ ολα τελεια κ χλιδατα μεσα.η θαλασσα μπροστα μαζι με πισινα

Link to comment
Share on other sites

ευβοια πηγα περυσι με μωρο 3,5 μηνων στο thalata στην α αννα διπλα στο καμπινγ. ειχε μια προσφορα γιατι ηταν πρωτη χρονια κ εβγαινε γι α1 εβδ 85 τη βραδια με πρωινο βραδινο κ ολα τελεια κ χλιδατα μεσα.η θαλασσα μπροστα μαζι με πισινα

 

 

τελειαααααα!!

Μου αρέσει η Αγια Αννα, όταν ήμασταν φοιτητές πηγαίναμε πάντα μετά την εξεταστική του Ιουνίου στο κάμπινγκ!

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι μέναμε στο Αρτεμίσιο και όταν πήγαμε στην Αγία Άννα είχε τέτοια κύματα πελώρια που ούτε εμείς τολμήσαμε να μπούμε μέσα στη θάλασσα. Μας είπαν ότι συχνά συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σκυρος κοριτσια ειναι κοντα στην Αθηνα και ειναι ενα υπεροχο και ησυχο νησι!Εχει αναπτιχθει παρα πολυ εχει και τα πονυ που θα ξετρελαθουν τα παιδια!Εγω ειμαι απο Κρητη και παω καθε καλοκαιρι εκει!!!!Αν θελετε λεπτομεριες ρωτηστε....

.png
Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι που μας πέρασε δεν πήγαμε σε θάλασσα μιας και η μικρή ήταν 3 μηνών. Φέτος όμως που θα είναι 15-16 μηνών λέμε να πάμε. Καταγόμαστε από Ήπειρο και οι 2 και ξέρουμε καλά τις ομορφιές της. Γι αυτό και φέτος λέμε να πάμε Πρέβεζα αλλά αυτή τη φορά ψάχνω καταλυμα στην παραλία της καστροσυκιάς που είναι ότι πρέπει για τα παιδιά. Αν κάποια κοπέλα έχει τύχει να επισκεφθεί τη συγκεκριμένη περιοχή και έμεινε ευχαριστημένη από κάποιο κατάλυμα θα χαρώ να μου δώσει στοιχεία. Απαραίτητα κουζινάκι και να μη χρειάζεται μετακίνηση με αυτοκίνητο για την παραλία. Ευχαριστώ!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

maria eva, πήγαινα για 10 χρόνια με γονείς στην Εύβοια Ροβιές στο κοινοτικό κάμπινγκ. Ήταν μπροστά στη θάλασσα, υπέροχα αλλά πήραν πίσω την έκταση στρατιωτικοί. Εκεί έχει ανοίξει ένας πολύ ωραίος ξενώνας ελαιώνας νομίζω λέγεται και είναι μπροστά στη παραλία περίπου 50 μ. Το χωρίο Ροβιές δε λέει και τίποτα αλλά είναι για οικογενειακές διακοπές. Επίσης, είναι ωράια και στην Αγ. Άννα αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου η παραλία γιατί είχε όλο άμμο και μεγάλη διαδρομή μέχρι να φτάσεις θάλασσα. Έχει και κάμπινγκ πολύ ωράιο και με αρκετές εγκαταστάσεις για παιδιά, πισίνα, παιδική χαράκτλ.

Επίσης ωραίες περιοχές είναι τα Γιάλτρα, Πευκί, Λίμνη, Ωραιοί, Ήλια...γενικά η Β. Εύβοια είναι πολύ ωραία με ωραίς παραλίες και πράσινο. Επίσης το Μαρμάρι και η Κύμη είναι ωράια.

 

Δές και Πελοπόννησο αρκαδία και μεσσηνία είναι υπέροχα.

 

Κανένα νησάκι για μένα βρε παιδιά? Θέλω τα δωμάτια να είναι μπροστά στη θάλασσα:D:lol::lol::lol::D

Link to comment
Share on other sites

maria eva, πήγαινα για 10 χρόνια με γονείς στην Εύβοια Ροβιές στο κοινοτικό κάμπινγκ. Ήταν μπροστά στη θάλασσα, υπέροχα αλλά πήραν πίσω την έκταση στρατιωτικοί. Εκεί έχει ανοίξει ένας πολύ ωραίος ξενώνας ελαιώνας νομίζω λέγεται και είναι μπροστά στη παραλία περίπου 50 μ. Το χωρίο Ροβιές δε λέει και τίποτα αλλά είναι για οικογενειακές διακοπές. Επίσης, είναι ωράια και στην Αγ. Άννα αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου η παραλία γιατί είχε όλο άμμο και μεγάλη διαδρομή μέχρι να φτάσεις θάλασσα. Έχει και κάμπινγκ πολύ ωράιο και με αρκετές εγκαταστάσεις για παιδιά, πισίνα, παιδική χαράκτλ.

Επίσης ωραίες περιοχές είναι τα Γιάλτρα, Πευκί, Λίμνη, Ωραιοί, Ήλια...γενικά η Β. Εύβοια είναι πολύ ωραία με ωραίς παραλίες και πράσινο. Επίσης το Μαρμάρι και η Κύμη είναι ωράια.

 

Δές και Πελοπόννησο αρκαδία και μεσσηνία είναι υπέροχα.

 

Κανένα νησάκι για μένα βρε παιδιά? Θέλω τα δωμάτια να είναι μπροστά στη θάλασσα:D:lol::lol::lol::D

 

 

Xelonaki, από αρκαδία είναι ο άντρας μου, και πέρσι πήγαμε Αστρος (λόγω μωρού και προχωρημένης εγκυμοσύνης) Καλά ήταν, αλλά φέτςο θέλω κάτι πιο extreme.

Σκεφτόμαστε να πάμε Αρμενιστλη, Χαλκιδική, που έιναι από τα μεγαλύτερα camping. Εχουμε ξανακάνει εκεί διακοπές (προ μωρών) και είναι πολύ σούπερ!

Αλλά θέλω και εγώ το νησάκι μου! Πείτε ρε παιδιάαααααααα

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νησάκι για μένα βρε παιδιά? Θέλω τα δωμάτια να είναι μπροστά στη θάλασσα:D:lol::lol::lol::D

 

Χελωνάκι σου έγραψα για Πάρο παραπάνω. Αν θες το όνομα στείλε πμ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...