Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

Ναι, πράγματι είχε πολύ κόσμο και είναι ακριβό, βέβαια πιστεύω ότι είναι πολύ αξιόλογο το πάρκο και θεωρώ ότι λογικά έχει τεράστια έξοδα...Δε νομίζω ο μικρός σου να στεναχωρέθηκε και πολύ με την κατάληξη της εκδρομής σας :)

 

Χμμ..νιώθω τύψεις τώρα γιατί εγώ εκτός από μια παράσταση σε πάγο δεν το έχω πάει κάπου αλλού. Μιας και τα καμάρια μας είναι συνομήλικα, ποιές οι αντιδράσεις του δικού σου στον καραγκιόζη;

 

 

Kάθονται κάτω όλα μαζί και κοιτάνε με το στόμα ανοιχτό,μετά από 5 λεπτά βαριούνται και κάνουν βόλτες γύρω γύρω.Ο δικός μου τουλάχιστον αυτό κάνει,μου λέει η δασκάλα του,γιατί τα περισσότερα τα παρακολουθούν στο παιδικό σταθμό,έρχονται οι θίασοι εκεί.Εμένα είναι και λίγο υπερκινητικός και η δασκάλα λέει ότι ενώ όλα τα παιδάκια κάθονται για να ακούσουν πχ ένα παραμύθι ο Μητσάκος σηκώνεται τρέχει μια γύρα όλο τον όροφο και ξαναγυρνάει και ξανακάθεται!Γι αυτό και προσπαθώ να τον έχω λίγο σε πρόγραμμα με εκδηλώσεις και παιχνίδια για να έχει ενδιαφέρον και σιγά σιγά να πειθαρχεί.Πάντως επειδή είναι μικρά τα παιδιά μας ακόμα η συμπεριφορά τους δεν είναι στάνταρ.Για παράδειγμα τον πήγα στο θέατρο επι κολωνώ και είδαμε μαριονέτες τον Γαργαληστή,είχε κι άλλα παιδάκια της ηλικίας του,παρόλο που η παράσταση ταίριαζε σε μεγαλύτερα παιδιά.Ε ο δικός μου κάνα 2ο λεπτο άντεξε μετά τον πήρε ο ύπνος!Εξαρτάται!

Μην αγχώνεσαι όμως!Όλα θα τα κάνετε!

Σου χω νέα πρόταση:έκθεση βιβλίου στο Ζάππειο!όλο και κάτι θα χει για παιδάκια και θα διασκεδάσει το μικρό σου.Εγώ λέω να τον πάω Σάββατο απόγευμα.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρία τα παιδιά με ΔΑΔ έχουν πρόβλημα με το συμβολικό παιχνίδι!

Το δικό σου απότι μας λες κάνει συμβολικό παιχνίδι και σας μιμήται!

Αρα εκ πρώτης ΔΕΝ... !

Ηρέμησε και απόλαυσε τις στιγμές μαζί του γιατί ο χρόνος κυλάει γρήγορα και δε θα είναι για πολύ τόσο μικρούλης!!! :wink:

 

Καλησπέρα

 

Από ότι βλέπω η επικοινωνία για το θέμα της ομιλίας είναι παλιά.Ελπίχω όλα να έχουν εξελιχθεί εντάξει για τα όλους.Επικοινωνώ για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Ο ανηψιός μου είναι 16 μηνών και λέέι μόνο μαμά. Τώρα μόλις περπάτησε. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν λέιε άλλες λέξεις και μερικές φορές το μαμά το χρησιμοποιεί φωνάζοντας άλλους ακόμα και τον μπαμπά του. Είναι πολύ χαρούμενο, επικοινωνιακό παιδάκι κατά τα άλλα. Επειδή σε κάποια γενέθλια ένα παιδάκι με ΔΑΔκαι η μαμά του μου είπε ότι το πρώτο σύμπτωμα που είδε ήταν ότι μπέρδευε την μαμά του και τον μπαμπά του, έχω επηρεαστεί πολύ. Έχω ήδη βρει τηλε΄φωνο αναπτυ

ξιολόγου στο ΠΑΙΔΩΝ Αγλ Κυριακού αλλά το πρώτο απογευματινί ραντεβού είναι τον Οκτώβριο. Ξέρει κανείς άλλο αναπτυξιολόγο πέρα από την καΘωμαϊδου ή το κινητό της τηλέφωνο?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Από ότι βλέπω η επικοινωνία για το θέμα της ομιλίας είναι παλιά.Ελπίχω όλα να έχουν εξελιχθεί εντάξει για τα όλους.Επικοινωνώ για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Ο ανηψιός μου είναι 16 μηνών και λέέι μόνο μαμά. Τώρα μόλις περπάτησε. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν λέιε άλλες λέξεις και μερικές φορές το μαμά το χρησιμοποιεί φωνάζοντας άλλους ακόμα και τον μπαμπά του. Είναι πολύ χαρούμενο, επικοινωνιακό παιδάκι κατά τα άλλα. Επειδή σε κάποια γενέθλια ένα παιδάκι με ΔΑΔκαι η μαμά του μου είπε ότι το πρώτο σύμπτωμα που είδε ήταν ότι μπέρδευε την μαμά του και τον μπαμπά του, έχω επηρεαστεί πολύ. Έχω ήδη βρει τηλε΄φωνο αναπτυ

ξιολόγου στο ΠΑΙΔΩΝ Αγλ Κυριακού αλλά το πρώτο απογευματινί ραντεβού είναι τον Οκτώβριο. Ξέρει κανείς άλλο αναπτυξιολόγο πέρα από την καΘωμαϊδου ή το κινητό της τηλέφωνο?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Πάρε τηλ στο παίδων Πεντέλης στη Νικολάου μήπως δεν έχει πολύ κίνηση εκεί.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ απλά θα σας πω τη δική μας ιστορία που μπορεί να ανακουφίσει μερικές μαμάδες...

Ο άντρας μου είχε φάει μια σφαίρα οτι το παιδί δεν προχωράει σωστά στην ομιλία του. Είχαμε διαβάσει βιβλία, το ψάχναμε στο ίντερνετ κλπ & επέμενε οτι κάτι δεν πάει καλά! Μου είχε σπάσει στα νεύρα! Και όχι μόνο σε εμένα, έσπαγε τα νεύρα & στο παιδί! Πές αυτό, πες το άλλο, κάνε προτασούλα...

Εγώ -θες απο ένστικτο- ήμουν σίγουρη οτι το παιδί τα καταλαβαίνει όλα αλλά με την επιμονή του με είχε κάνει να αμφιβάλλω. Το αποκορύφωμα ήταν μια μέρα, μετά πο μια ίωση με πολύ υψηλό πυρετό, το παιδί γύρισε τα ματάκια του προς τα πάνω κάπως περίεργα & το ξαναέκανε & άλλες φορές μέσα στη μέρα. Εκεί ήταν που έχασα το φως μου!!!

Στο μεταξύ ο άντρας μου είχε στείλει μαιλ σε μια εταιρία κατι -δε θυμάμαι- με τα "συμπτώματα" του παιδιού & η ειδικός του απάντησε οτι αυτά που της περιγράφει είναι μεσα στα πλαίσια του αυτισμού!!!

Εμείς φυσικά βουτήξαμε το παιδί & το τρέχαμε στο νοσοκομείο οπου βρισκόταν ο γιατρός μας εκείνη την ώρα & μας σκυλόβρισε ο άνθρωπος!

Για να μη σας κουράζω, το παιδί έκανε έτσι τα ματάκια του γιατί έχει αλλεργική επιπεφυκίτιδα & τον έτρωγαν

Όσο για την ομιλία, απο όταν έγινε 2 χρονών δεν κλείνει το στόμα του! Όλη μέρα πιρι πιρι... Όμως, είπα στον άντρα μου να σταματήσει να τον πιέζει & έτσι όταν ένιωσε έτοιμος, τα είπε ΟΛΑ μαζί. Μα ΟΛΟΟΟΑΑΑΑΑ !

Δεν λέω, αν έχετε αμφιβολίες οφείλετε να το ψάξετε, αλλά πάνω απ' όλα ψυχραιμία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παλι ρε κοριτσια ειναι 18 μηνων σχεδον,και δεν λεει ουτε μαμα-μπαμπα!!!!Καταλαβαινει τα παντα,λεει ακαταλαβιστικες λεξουλες,και καμια φορα το αντε!!!Κανονικα,δεν επρεπε να μας φωναζει?????Μαμα,μπαμπα???Πειτε μου???

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα διαβασα το μηνυμα ακριβω στο ιδιο συμβαινει και με μενα τι να κανω ειμαι απο επαρχια η πεδιατροσ μου είπε οτι περναει εγω βλέπω ότι χειροτερευει.ο μικροσ μου ειναι ακριβωσ 2.5 και μεχρι τωρα μιλούσε αψογα.

Link to comment
Share on other sites

περίμενε λίγο και μην αγχώνεσαι...μπορεί να είναι κάτι παροδικό ή να το είδε σε κάποιο άλλο παιδάκι και να το έχει βρει σαν παιχνίδι. Εμένα ο μεγάλος μου (5,5 ετών) πριν περίπου 2 μήνες ξεκίνησε και έκανε παρέα με ένα παιδάκι που τόνιζε τα σύμφωνα που προφανώς δεν μπορούσε σε μικρότερη ηλικία να προφέρει.Το αποτέλεσμα ήταν ότι μία εβδομάδα αργότερα άρχισε να μιλάει και εκείνος με τον ίδιο τρόπο. Όλα πέρασαν όμως από τη στιγμή που έκλεισαν τα σχολεία και έπαψε να συναντά το συγκεκριμένο παιδί...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εμενα ο γιος μου μεχρι 4 ετων δεν ελεγε τιποτα.

Οταν ηθελε κατι με επιανε απο το χερι και με πηγαινε να μου δειξει.

Αρχισε σιγα-σιγα να μιλαει οταν πηγε στον παιδικο σταθμο και ειχε απαφες με αλλα

παιδακια (εχουμε μονο αυτον δεν καναμε αλλο παιδακι).

Τωρα ειναι 6 ετων μιλαει πολυ καλυτερα κανει και λογοθεραπιες 1 με 2 φορες τη

βδομαδα.

Ξεχασα να σας αναφερω οτι ζουμε στη Γερμανια και πρωτα εμαθε να μιλαει Γερμανικα

του ειναι πιο οικια. Ελληνικα εμαθε τον τελευταια χρονο να μιλαει, κι ας του μιλουσα εγω στο σπιτι απο μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

και ο δικος μου ειναι τωρα 22 μηνων και δεν μιλαει, περα απο καποιες λεξουλες οπως μαμα, μπαμπα και Ντεμπυ (η αδερφη του). Παρα το προβλημα υγειας του, φαινεται οτι διανοητικα αναπτυσεται κανονικα, σε σημειο που δεν φαινεται οτι εχει κανενα προβλημα. Οταν θελει κατι, το δειχνει με το δαχτυλο.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης:

ειναι ιδεα μου ή νευριαζει επειδη δεν μπορει να μιλησει? μερικες φορες εχει φοβερα νευρα, και εχω την εντυπωση οτι ειναι επειδη θελει κατι αλλα εμεις δεν το καταλαβαινουμε γιατι δεν μπορει να μας το πει. Θα ηθελα να ξερω αν κι εσεις που εχετε παιδακια σε αυτη την ηλικια και δεν μιλανε εχετε παρατηρησει κατι παρομοιο

Olympia99, οταν σε ενα σπιτι μιλανε δυο γλωσσες, λενε οτι τα παιδια αργουν να μιλησουν. Αυτο συμβαινει και σε μας, αλλα η κορη μου μιλησε πολυ νωρις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν ειναι ιδεα σου Αbbie, ειναι αληθεια, νευριαζειμε τον εαυτο του γιατι δεν μπορει να

σας πει αυτα που θελει. Το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω με τον γιο μου και μου ειχε τονισει ο γιατρος του οτι πρεπει να ειμαι ψυχραιμη μαζι του και να μην νευριαζω οταν κανει ετσι.

Οταν με το καλο αρχισει να μιλαει θα σταματησει να νευριαζει γιατι θα τον καταλαβαινετε.

 

Αbbie σε ποια γλωσσα αρχισε μιλαει η κορη σου Ελληνικα η Αγγλικα;

Link to comment
Share on other sites

Olympia99, η κορη μου μιλησε ταυτοχρονα αγγλικα και ελληνικα, στην ηλικια των 18 μηνων, και μαλιστα ηξερε να τις ξεχωριζει και τις δυο γλωσσες (ωστε μιλαγε ελληνικα στον μπαμπα και αγγλικα σε μενα). Τωρα στα 5 μιλαει περισσοτερο αγγλικα, ειναι και το σχολειο, αλλα ελληνικα κανει φιλοτιμες προσπαθειες, και οταν της μιλανε προσπαθει να απαντησει οσο μπορει.

Ο γιος απο την αλλη εχει τα προβληματα του, το λιγοτερο που με απασχολει ειναι το αν θα μιλησει ελληνικα και το ποτε θα μιλησει - απλως βλεπω οτι εχει πολλα νευρα τωρα τελευταια και εχω την εντυπωση οτι σχετιζεται με την προσπαθεια του να μιλησει. Σημερα για πρωτη φορα ειπε "wo", εννοει "water", λογω ζεστης διψαγε.... αλλα νομιζω γενικοτερα θελει να επικοινωνισει μαζι μας και στεναχωριεται που δεν μπορει. Οταν του μιλαμε εμεις βλεπω οτι τα καταλαβαινει ολα.

Link to comment
Share on other sites

Abbie και η κόρη μου το ίδιο κάνει. Είναι 26 μηνών και έχει αρχίσει και μιλάει πολύ αλλά...δεν την καταλαβαίνουν όλοι. Την νευριάζει πολύ όταν δεν μπορεί να μου δώσει να καταλάβω κάτι που θέλει. Μερικές φορές την καταλαβαίνω τελικά μερικές όμως όχι, και τότε νευριάζει και απελπίζεται. Το μόνο που κάνω είναι να την ενθαρύνω...

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Βρε παιδιά με αγχώσατε. Παρά το οτι ήμουνα καλομαθημένη με την κόρη μου που στα 2 της η συννενόηση ήταν σαν 2 ενηλίκων δεν είχα άγχος που γιος μου είναι τώρα 2 και 7 μηνών και δε μιλάει καλά. Καταλαβαίνει τα πάντα, μιλάει συνέχεια αλλά άντε να τον καταλάβεις... αι για Ντεα ντο βο ντιο (μτφ αλλη φορά η Στέλλα αυτό εγώ εκείνο). Ο άντρας μου έχει αρχίσει να συζητάει την πιθανότητα του λογοθεραπευτή αλλά εγώ νομίζω ότι είναι μικρός ακόμα. Δεν έχω κανένα κόλλημα (ούτως ή άλλως ήθελα να περάσω λογοθεραπεύτρια από Νηπιαγωγός με κατατακτήριες αλλά αμέλησα λόγω δουλειάς) αλλά νομίζω ότι μπορώ να του δώσω χρόνο ακόμα. Εσείς τι λέτε?

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Mafalda μου σε αυτη την ηλικια που ειναι ο γιος σου ειναι πολυ φυσιολογικο να μην μπορει να μιλησει καθαρα ή να μπερδευει καποιους φθογγους.Το καθε παιδι ειναι διαφορετικο σε ολα για αυτο μην τα συγκρινεις μεταξυ τους.Και βεβαια να του δωσεις χρονο και πανω απο ολα να μην τον πιεζεις.Αν δεν υπαρξει καμια βελτιωση στον επομενο χρονο τοτε θα πρεπει να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

η κορη μου μεχρι 21 μηνων ελεγε 6-7 2συλλαβες λεξεις και ξαφνικα μεσα σε ενα μηνα πηρε φορα και αρχισε να λεει τα παντα.τωρα φυσικα ειναι μια γλωσσου:mrgreen: πιστευα πως ο γιος μου θα μιλησει πιο γρηγορα επειδη θα ακουγε την αδερφη του αλλα ειναι 22 μηνων και βρισκετε στο ιδιο επιπεδο που ηταν και η κορη μου δλδ λεει 6-7 2συλλαβες λεξεις που εχουν νοημα γιατι ακαταλλαβηστικα λεει ενα σωρο:rolleyes:.καταλαβαινει βεβαια τα παντα.ολοι μου λενε πως τα αγορια αργουν καπως στην ομιλια σε σχεση με τα κοριτσια.ισχιει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Συνηθως η κινητικη αναπτυξη δεν συμβαδιζει με την αναπτυξη της ομιλιας.

Τα αγορια συνηθως ειναι πιο ανεπτυγμενα κινητικα και λιγο πιο πισω στην ομιλια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είμαστε αρκετά υπερβολικοί και ιδιαίτερα απαιτητικοί με τα παιδιά μας.

Από τη στιγμή που η νόηση και η αντίληψή τους είναι η σωστή με βάση τον παιδίατρο, δεν έχει σημασία το πότε θα μιλήσουν.

 

Εμένα ο 28 μηνών γιός μου δεν έχει πει ποτέ παραπάνω από δύο λέξεις σε πρόταση και όταν τις λέει, βασικά δεν είναι πρόταση γιατί τις λέει με καθυστέρηση την μία από την άλλη. πχ "νάνι...μαμά".

και εγώ και ο μπαμπάς του εργαζόμαστε πολλές ώρες και το παιδί το αφήνουμε στη γιαγιά του η οποία είναι κωφάλαλη. (Αν με ρωτήσετε γιατί δεν τον πήγα παιδικό σταθμό, θα σας απαντήσω ότι πιστεύω πως σε αυτή την ηλικία το παιδί μου αυτό που χρειάζεται περισσότερο είναι αγάπη και όχι αλφαβήτα).

Έτσι, το παιδί δεν έχει ερεθίσματα όταν είναι μακριά μας. Δεν λέω βέβαια ότι αυτό με ευχαριστεί, αλλά από τη στιγμή που καταλαβαίνει τα πάντα και οι κινητικές του ικανότητες είναι παραπάνω από το μέσο όρο, ειλικρινά δεν προβληματίζομαι.

Άλλωστε, διασκεδάζω με τις χαριτωμένες απόπειρες που κάνει για να μιλήσει...Αργά ή γρήγορα, θα πάει στο σχολείο και σε λίγα χρόνια θα ξέρει περισσότερα από εμένα.

Ας μη βιαζόμαστε λοιπόν να μεγαλώσουν τα παιδιά μας. Τα χρόνια θα περάσουν και θα αναπολούμε πολύ αυτή τους την ηλικία και αθωότητα.

 

Τα παραπανω δε σου τα γραφω επειδη η γιαγια ειναι κωφαλαλη. Ξερω ανθρωπο που ειναι παιδι κωφαλαλων και εκτος απο τρομερα εξυπνος, ειναι και φοβερο ταλεντο στη μουσικη (βασικα ολη η ελλαδα τον ξερει).

 

Σου τα γραφω γιατι πιστευω οτι χρειαζεται να βλεπει και αλλους (ειδικα συνομηλικους του) εκτος απο τη γιαγια.

Πραγματι κι εγω πιστευω οτι εχουμε πια πολλες απαιτησεις απο τα παιδια μας, αλλα η σωστη ομιλια δεν ειναι και καμμια φοβερη απαιτηση.

 

Στην περιπτωση της φιλης μου, δεν ειναι πολυ κριμα κατι που θα διορθωνοταν απλα και στην ωρα του (αν το παιδι ανταλασσε και καμια κουβεντα με ανθρωπους) να πρεπει μετα να διορθωθει με λογοθεραπεια?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα ομως τα παραπανω...

 

Σεβομαι απολυτα την επιλογη σου, αλλωστε ειναι προσωπικο θεμα της καθε μητερας να επιλεξει ποτε θα παει το παιδι της σχολειο, ποιος θα το φυλαξει κλπ.

Θα ηθελα ομως να σου πω μια προσωπικη μου εμπειρια και κρινε την οπως εσυ νομιζεις.

 

Εχω μια φιλη η οποια λογω αρρωστοφοβιας και γενικα λογω υπερπροστασιας, οχι μονο αρνειτο να παει το παιδι της στον σταθμο, αλλα και σε οποιαδηποτε αλλη δραστηριοτητα τοσο με παιδια ή και με μεγαλους.

 

Δηλαδη, την πηγαινε μονο βολτα στη θαλασσα ή σε κουνιες που δεν ειχαν καθολου κοσμο, δεν την επαιρνε ποτε μαζι της πχ για εναν καφε ή για ψωνια (γιατι δεν ηθελε να την αγγιζουν οι φιλοι της) κλπ.

Το παιδακι εβλεπε μονο τη μαμα και τη γιαγια και ελαχιστα τον μπαμπα.

Αναγκαστηκε να τη στειλει στα νηπια αφου ειναι πια υποχρεωτικο και συνεβησαν τα εξης :

 

Κολλησε ολες τις πιθανες και απιθανες ιωσεις (αφου το παιδι ηταν τελειως αμαθο), ηταν εντελως καθυστερημενο σε αναπτυξη ομιλιας, παιχνιδιου και δεξιοτητων (αφου κακα τα ψεμματα δεν εχουμε ολες ιδιες ικανοτητες να ασχοληθουμε επαρκως με το παιδι μας, ποσο μαλλον μια κωφαλαλη γιαγια) και ήταν εντελως καθυστερημενη η κοινωνικη του αναπτυξη (κοινως δεν ηξερε καθολου να φερθει και να επικοινωνησει με ξενους).

 

Το αποτελεσμα ηταν και να λειπει συνεχεια λογω ασθενειας και λογοθεραπεια να χρειαζεται πλεον και να πρεπει να επαναλαβει τα νηπια γιατι ηταν τοσο πισω που κανενας δεν υπεγραφε για να παει στο δημοτικο.

 

Σημειωτεον (επειδη σε πολλες μπορει να θυμιζει και κωσταλεξι η κατασταση:roll:) οτι μιλαμε για πολυ νεο και μοντερνο ζευγαρι που ζει σε μεγαλουπολη και υποτιθεται οτι εχουν καποιο επιπεδο.

 

Συμφωνω μαζι σου οτι τα παιδια χρειαζονται πρωτιστως αγαπη, αλλα πιστευω οτι χρειαζονται και κοινωνικοτητα. Ο παιδικος σταθμος και γενικα η επαφη με κοσμο και παιδακια δεν ειναι μονο για την οποια μαθηση, ειναι πρωτιστως για την κοινωνικοτητα η οποια εχει μονο καλα αποτελεσματα στην ψυχοσυνθεση ενος παιδιου.

 

Τα παραπανω δε σου τα γραφω επειδη η γιαγια ειναι κωφαλαλη. Ξερω ανθρωπο που ειναι παιδι κωφαλαλων και εκτος απο τρομερα εξυπνος, ειναι και φοβερο ταλεντο στη μουσικη (βασικα ολη η ελλαδα τον ξερει).

 

Σου τα γραφω γιατι πιστευω οτι χρειαζεται να βλεπει και αλλους (ειδικα συνομηλικους του) εκτος απο τη γιαγια.

Πραγματι κι εγω πιστευω οτι εχουμε πια πολλες απαιτησεις απο τα παιδια μας, αλλα η σωστη ομιλια δεν ειναι και καμμια φοβερη απαιτηση.

 

Στην περιπτωση της φιλης μου, δεν ειναι πολυ κριμα κατι που θα διορθωνοταν απλα και στην ωρα του (αν το παιδι ανταλασσε και καμια κουβεντα με ανθρωπους) να πρεπει μετα να διορθωθει με λογοθεραπεια?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως η κινητικη αναπτυξη δεν συμβαδιζει με την αναπτυξη της ομιλιας.

Τα αγορια συνηθως ειναι πιο ανεπτυγμενα κινητικα και λιγο πιο πισω στην ομιλια.

 

το οτι ειναι πιο ανεπτυγμενα κινητικα το εχω καταλαβει!τιποτα δεν εχει αφησει ορθιο :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εμένα πάντως το οτι η κορούλα μου δεν μιλάει στα 2,5 της χρόνια με ανησυχεί!!

 

Προσωπικα κι εμενα θα με ανησυχουσε. Δεν ειμαι και πολυ υπερ της αποψης "θα μιλησει μωρε καποια στιγμη".

Ομως οταν λες δε μιλαει, τι εννοεις? καθολου? λεει μερικες λεξεις? μιλαει μεν αλλα ακατανοητα? καταλαβαινει οταν της μιλατε? ζηταει αυτο που θελει?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανησύχησα όταν η κόρη μου σε ηλικία 2 1/2 ετών ξεκίνησε να μιλάει! Δεν είπε ούτε μια σωστή λέξη, τι λέξη δηλαδή περισσότερο συλλαβές της λέξης. Την πήγα στην αναπτυξιολόγο του Παίδων (Θωμαϊδου) και επειδή ήμουν έγκυος στον γιο μου, μου σύστησε να μας βλέπει μια παιδοψυχολόγος για τον συνδυασμό της κατάστασης (καθυστέρηση λόγου, λίγο καλομαθημένη και έλευση νέου μέλους στην οικογένεια). Το κάναμε, η μικρή μου ξεκίνησε να μιλάει, το καλοκαίρι που μας πέρασε πήρε περισσότερο φόρα, όμως δεν έχει καλή άρθρωση. Στην επανεξέταση της Θωμαϊδου (αλλά και με συμβουλή μιας άλλης αναπτυξιολόγου του Αττικού Νοσοκομείου που την πήγα) επεμβαίνεις με λογοθεραπευτή μετά την ηλικία των 3 1/2. Τώρα λοιπόν θα ξεκινήσουμε λογοθεραπεία.

Πιστεύω κι εγώ πως το κάθε παιδάκι έχει το δικό του χρόνο για το κάθετι, όμως αν το ένστικτό σας λέει ότι κάτι δεν πάει καλά, ψάξτε το. Στην τελική, καλύτερα κάποιος να μας πει υπερβολικές παρά ότι αργήσαμε να ανησυχήσουμε.

Ανακουφίστηκα πολύ όταν είδα ότι μιλάμε μόνο για μια ενίσχυση στον λόγο της και μόλις μου έφυγε το άγχος (τα παιδιά καταλαβαίνουν τα πάντα) το κατάλαβε κι εκείνη κι αντέδρασε θετικά.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μωρε εχεις ορεξη για κουβεντα εσυ και ειπες να ανησυχησεις κιολας...:P

Γιατι παιδι μου να ανησυχησεις 2 χρονων?

Και τιποτα να μην ελεγε, παλι δε θα ανησυχουσες ακομα.

Μετα τα 2,5 με 3 πρεπει να ελεγχουμε την κατασταση.

Απο τα 2 μεχρι τα 2,5 ειναι χαωδης η διαφορα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...