Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

Κορίτσια, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να λέει πιο πολλά, για πείτε μου...

Είναι 16 μηνών και λέει τις εξής:

κακά (τα δείχνει όταν τα κάνει)

καλό - καλό (χαιδεύοντας κάτι μαλακό)

παπούπα= παπούτσια

κάτσες = κάλτσες

νεό = νερό

γιαγιά

παππού

Άη! = Άρη!

μαμά

μπαμπούμπα = μπαμπούσκα (το αγαπημένο της παιχνίδι)

πάει (οταν κατι τελειωνει)

κοίτα

έλα

τουτού = αμάξι

όυνια = κούνια (το τραγουδάει κιόλας)

Κοκόλα = κόκα κόλα

γάλα

παλαλα = πιπίλα

 

και τα κλασικά

γουβ γουβ

νιαου

παπαπα

Πέραν όμως από αυτά καταλαβαίνει πολύ περισσότερες λέξεις, όπως και εντολές, π.χ. φέρε μου το νερο από το τραπέζι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε καταλαβαίνω απόλυτα mapolif !

Το ίδιο τρελλό άγχος είχα κι εγώ!΄

Εμείς σου λέω τον τελευταίο μήνα "πήραμε μπρός" που είναι 32 μηνών!!

Αλλά τελικά απότι φαίνεται πρέπει να έφταιξε σε εμάς η διγλωσσία της (που αναφέρω σε προηγούμενα posts μου)

 

Εσύ έχεις αντιληφθεί οτι "δεν σε ακούει" στις εντολές σου?

(Αυτό είναι το πρώτο που θα σε ρωτήσουν!)

 

Δηλαδή εαν της πείς:

"φέρε μου την κούκλα που είναι στο τραπέζι"

-χωρίς να της δείξεις τι εννοείς - θα το κάνει?

 

Eαν όχι τότε σίγουρα θα σου πουν να πάτε για ακουόγραμμα πρώτα

 

 

 

H γιατρός που σου λέω (τώρα βρήκα τα στοιχεία της)

λέγεται κ.Καραντανά και είναι στο παράρτημα του

Παίδων Αγλ.Κυριακού -Μεσογείων 24

(εαν θέλεις πιο πολλές λεπτομέρειες μπορεί να σου δώσει

η συμφορουμ-ίστρια μας "theolvas" που έχει πάει και ξέρει περισσότερα)

 

Πήγαινε για να σου φύγει κάθε ιδέα!

 

...αυτα θα σας ελεγα κι εγω που αντιμετωπιζω ενα θεματακι (αυτισμο υψηλης λειτουργικοτητας ) με το μαγαλο μου γιο το δημητρη.εχω παει σε ολους τους αναπτυξιολογους/νευρολογους της αττικης.

αυτο που εχω να σας πω σαν συμβουλη ειναι οτι αν μετα την επισκεψη στην αναπτυξιολογο συνεχιζουν να μενουν ερωτηματικα,χρειαζεται 2η κ 3η γνωμη.εμενα (επειδη η μορφη μας ειναι ελαφρια) αργουσαν να μου δωσουν διαγνωση κ να μου εγκρινουν λογοθεραπειες,με αποτελεσμα στα 2,5 ο δημητρης να λεει μονο μαμα μπαμπα κακα.(να μην πω για τη συμπεριφορα κ τις εντολες,τα ταντρουμ κ ολα τα "καλα" που εκανε...).δεν μπορουσε να ελεγξει σχεδον καθολου το ενα του χερι,κ μου ελεγαν να περιμενω (αραγε,τι?????)

τελικα μετα απο επιμονη δικη μου (αρχισαμε λογο κ εργοθεραπειες με δικη μας πρωτοβουλια) κ αφου η αναπτυξη του δεν ηταν η αναμενομενη για την ηλικια του,μας εδωσαν διαγνωση κ εγκριση για τις θεραπειες,οι οποιες βοηθησαν πολυ το παιδι κ τωρα πια εχουμε πλησιασει (σε σημειο σχεδον να μη ξεχωριζει σχεδον καθολου) τα παιδακια της ηλικιας μας.τωρα,ενα χρονο μετα,η ομιλια του ειναι πολυ καλη,η συμπεριφορα του ικανοποιητικη κι εχω το θαρρος να ελπιζω οτι θα παει κ κανονικα σχολειο.

η αναπτυξιολογος που αναφερει η φιλη πιο πανω ειναι αυτη που μου εξηγησε ΤΑ ΠΑΝΤΑ κ με εβαλε σ ενα δρομο.

ελπιζω ολες εσεις να μην αντιμετωπισετε το δικο μου θεμα,αλλα πιστευω οτι αυτα τα θεματα (εστω μονο της ομιλιας) πρεπει ν αντιμετωπιζονται νωρις,οσο τα παιδακια ειναι "ευπλαστα" ακομα για να μην αντιμετωπιζουν προβληματα αργοτερα.ειμαι στη διαθεση οποιασδηποτε για παραπανω πληροφοριες.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί μας πιάνει-βάζω και τον ευατό μου μέσα ...-αγχος γιατι δεν ειπαν αυτη την λέξη...ποτε θα πουν αυτη;;κλπ.

Μια ζωη θα μιλάνε και κάποια απ αυτά δεν θα βαζουν γλωσα μεσα...

Αντε μαζευτα αυτά...

Ο Φούφης ειναι 2 χρόνων και 2 μηνών και τωρα ξελυθηκε η γλώσα του και λέει πλέον τα πάντα...

Μεχρι και 2 ετών ομως δεν ελεγε σχεδον τιποτα ή απλώς τα απαραίτητα...

Μαμά, μπαμπά, λο(νερό), γιαλα(γάλα)...εξακολουθει και δεν τα λεει καθαρά αλλά πλέον δεν μπορώ να μετρήσω το λεξιλόγιο του γιατι κάθε μερα μου λέει και απο 1 επιπλέον

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α ρε G.STONE και πανω που λεγα ωραια τα κανουμε αυτα... (εκτος απο το πηδηματακι που χλωμο το βλεπω) πετας και ενα οτι ειναι 2 ετων ο μικρος και μενω ξερη... αααχχ... τον Ιουλιο γινομαστε 3 και χθες ελεγξαμε την ακοη. Ολα καλα στα αυτακια. Τωρα εχει σειρα ο αναπτυξιολογος και χλωμο να περιμενω τοσο πολυ για τη Θωμαιδου... ξερετε καποιον που να εχει ιατρειο εκτος νοοκομειου?

Link to comment
Share on other sites

Εχθές ο γιος μας με κούφανε... τον ρωτάω τί έφαγες αγάπη μου σήμερα? Και μου λέει (πολύ φυσιολογικά) "Αυγό" !!!!

 

Τί παιδί είναι αυτό ? Να μην λέει μαμά, μπαμπά τα εύκολα δλδ και να μου πετάει ξαφνικά το αβγό?????

 

Εχω κλείσει 2 ραντεβού. Το 1ο στις 04/06 με την κα. Σκουτέλη (παιδονευρολόγο) και το 2ο στις 13/07 στο Παίδων με την κα Καραντανά, που μου σύστησαν μανούλες από εδώ και τις ευχαριστώ πάρα πολύ...

 

Θέλω να ελπίζω πως μέχρι τότε μπορεί και να λυθεί η γλώσσα του και να παμε μόνο προληπτικά... τι άγχος κι αυτό ... κοιταζόμαστε με τον άντρα μου και αναρωτιόμαστε εάν κάνουμε κάτι λάθος...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α ρε G.STONE και πανω που λεγα ωραια τα κανουμε αυτα... (εκτος απο το πηδηματακι που χλωμο το βλεπω) πετας και ενα οτι ειναι 2 ετων ο μικρος και μενω ξερη... αααχχ... τον Ιουλιο γινομαστε 3 και χθες ελεγξαμε την ακοη. Ολα καλα στα αυτακια. Τωρα εχει σειρα ο αναπτυξιολογος και χλωμο να περιμενω τοσο πολυ για τη Θωμαιδου... ξερετε καποιον που να εχει ιατρειο εκτος νοοκομειου?

 

Γιατι βρε μένεις ξερή; και η δική σου δεν τα κάνει αυτά;Μια χαρά θα είναι το κοριτσάκι σου θα δείς.

Μην φανταστείς και εγώ ότι επαναπαύθηκα με μια επίσκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές ο γιος μας με κούφανε... τον ρωτάω τί έφαγες αγάπη μου σήμερα? Και μου λέει (πολύ φυσιολογικά) "Αυγό" !!!!

 

Τί παιδί είναι αυτό ? Να μην λέει μαμά, μπαμπά τα εύκολα δλδ και να μου πετάει ξαφνικά το αβγό?????

 

Εχω κλείσει 2 ραντεβού. Το 1ο στις 04/06 με την κα. Σκουτέλη (παιδονευρολόγο) και το 2ο στις 13/07 στο Παίδων με την κα Καραντανά, που μου σύστησαν μανούλες από εδώ και τις ευχαριστώ πάρα πολύ...

 

Θέλω να ελπίζω πως μέχρι τότε μπορεί και να λυθεί η γλώσσα του και να παμε μόνο προληπτικά... τι άγχος κι αυτό ... κοιταζόμαστε με τον άντρα μου και αναρωτιόμαστε εάν κάνουμε κάτι λάθος...

 

Εντάξει μέχρι τα 2,5 περίπου έχουμε περιθώριο. Από μήνα σε μήνα κάνουν τρομερά άλματα ανάπτυξης σε όλους τους τομείς τα παιδιά. Και εγώ αυτή την ελπίδα έχω, μέχρι το Σεπτέμβριο που είναι το επόμενο ραντεβού να μιλάει.

 

Εντωμεταξύ ο μικρός πολλές λέξεις τις λέει με το γράμμα κ :shock: π.χ. κακάκα= κατσίκα, κοκόπο= κοτόπουλο,κακάκο=κόκα κόλα, κακακάκι=καληνύχτα:shock::shock:

Τι στο καλό κορακίστικα μαθαίνει;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χα χα χα! πολύ πλάκα έχουν! εμένα λέει και ακαταλαβίστικα τραγουδάκια

όπως το κούνια μπέλα: κούκα -μπάπα..τραγουδιστά :shock::shock: και το

αχ κουνελάκι: α κακού..τραγουδιστά

το γράμμα κ όπως βλέπεις είναι μέσα έτσι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μερικα απο τα κουφα μας, αν και τα πιο πολλα τα λεμε καθαρα..

κοκοτολο=κοτοπουλο, ματουλας=μαστορας, μπιμπιλακια=αρακας, μπλακονι=μπαλκονι, ακουι=μακουιν..κ.α.

μανουλες μην αγχωνεστε, εμεις στα δευτερα γενεθλια, λεγαμε τα απολυτως βασικα και τωρα πια οχι μονο μετραμε μεχρι το δεκα αλλα αρχιζουμε και προτασουλες.. το μπαμ εγινε μεσα σε ενα μηνα!!

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έμαθα κάτι

που με έκανε να ψηλώσω 10 πόντους: :D

 

Ο Αϊνστάιν μίλησε 5 χρονών!!!

Μανούλες!!... Μην αγχώνεστε!!

Τα παιδιά μας μπορεί να εξελιχθούν σε μικρά Αινστανάκια!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο Αλέξανδρος είναι 26 μηνών κι ακόμα καθαρά δε μιλάμε!

Τα λέει με δικό του τρόπο όλα. Για παράδειγμα τα χρώματα: oνό (κόκκινο), ανό (πράσινο), ινό (κίτρινο), αλί (πορτοκαλί), λέ (μπλέ), ίίίί (γκρί) κλπ, κλπ. Τουλάχιστον τα ξεχωρίζει. Αλλά γενικά χρησιμοποιεί περισσότερο το λ και φωνήεντα για να πεί μια λέξη. π.χ Μαρί τη λέει αί, Μάρκο τον λέει αό...Η το τόσο το λέει λόλο...

Να αγχώνομαι???

Βέβαια έχω δεί τεράστια πρόοδο εδώ και 2 μήνες...Εκεί που δεν έλεγε τίποτα και δε φαινόταν να έχει διάθεση να προσπαθήσει να πεί κάτι, τώρα λέει πάρα πολλές λέξεις και γενικά όταν του λέω κάτι το επαναλαμβάνει αλλά όχι καθαρά...

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites

και ομως!!! αρχισα να γραφω σε χαρτακι τις λεξεις και βγηκαν καπου 20!!!! καθαρες και πολλεςςςςςςς μπεμπε ακομα!!!!!! Οντως και μενα τον τελευταιο μηνα αρχισε να ανεβαινει!

Απο χρωματα ξεχωριζουμε το μπεεεεε και το μπροζζζζζζζζ!

Ελπιζω στις 16/6 η καλη κυρια να μου πει απλα, παρτε το παιδακι σας κυρια μου και αντε στο καλο!!!!!!

 

Στοουν, αυριο ορθοπαιδικο στο Παιδων, ελπιζω να του δωσουν σημασια!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είδες γατούλα πόσες λέξεις λέει τελικά ο μικρός σου;

Τζάμπα αγχώνεσαι η μάλλον μπάμπα όπως θα έλεγε και το καστοράκι μου. Και φυσικά εννοείται ότι θα στα πεί και ο doctor αυτά!

 

Θέλω ενημέρωση από τον Ορθοπαιδικό. Αυτό το μήνα θα το κλείσω και εγώ ραντεβού του μικρού γιατί αλλα ντάλον περπατάει!

 

Και ναι εχτές είπαμε την πρώτη μας φράση!!!!!

 

Εχτές το βράδυ που τον κοίμιζα μου λέει από μόνος του : ''απαπώ μαμά μου''!!!!

σ' αγαπώ μαμά μου!!!!!!

Κόντεψα να λιποθυμίσω!!!

 

Ελπίζω να μην ήταν τυχαία κολλήμενη η προτασούλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έμαθα κάτι

που με έκανε να ψηλώσω 10 πόντους: :D

 

Ο Αϊνστάιν μίλησε 5 χρονών!!!

 

Μανούλες!!... Μην αγχώνεστε!!

Τα παιδιά μας μπορεί να εξελιχθούν σε μικρά Αινστανάκια!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Από αυτό παίρνω θάρρος και εγώ εδώ και μήνες!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα! ειμαι νεα στο φορουμ και θα ήθελα τη συμβουλη σας. έχω ένα μπέμπη 18 μηνών. είναι πολύ κοινωνικός με όλους, γελάει, παίζει μόνος τους, μιμείται όταν βλέπει να μιλάμε στο τηλ. να σκουπίζω κα..

Απλά με προβληματίζει ότι προς το παρόν λέει μαμ, μαμά , ναι όταν μιλάω στο τηλ, και σπανια γιαγια ή μπαμπα. βέβαια έχω τεστάρει αν ακούει καλά, βάζοντας μακριά το τηλ να χτυπάει, και τότε φωνάζει ναι, ναι. Ακόμη όταν ακούει από την κουζίνα το multi πάντα φωνάζει ααααα...

προσπαθώ και του μιλάω συνέχεια, αλλά δε μου δίνει σημασία. Μάλιστα τον βάζω στο καρεκλάκι για να μιλάμε΄, αλλά ασχολείται με ότι άλλο θέλει εκείνη την ώρα, βγάζει τις κάλτσες, δαγκώνει τα κουμπιά από τα ρούχα του, παίζει με τις ζώνες από το καρεκλάκι και ότι άλλο θέλετε. Αν επιμείνω και ας πουμε θέλω να πει μπάλα για να του τη΄δώσω, τότε κλαίει πολύ. Βέβαια επειδή είμαι σε επαρχία, δε θέλω να τον μπλέξω με γιατρούς χωρίς λόγο.

Μάλιστα ξέρω παιδάκια που μιλήσανε κανονικά μετά τα 2,5 και οι γιατροί εδώ λένε ως τα 2,5 να περιμένουμε. ίσως φταίει ότι λείπουμε πολύ από το σπίτι και η γιαγιά του δε του πολυμιλάει και του βάζει τηλεόραση.

>Κάθε συμβουλή, ειδικά συμβουλές για να μιλήσει, θα ήταν πολύτιμη για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ξέρω παιδάκια που μιλήσανε κανονικά μετά τα 2,5 και οι γιατροί εδώ λένε ως τα 2,5 να περιμένουμε. ίσως φταίει ότι λείπουμε πολύ από το σπίτι και η γιαγιά του δε του πολυμιλάει και του βάζει τηλεόραση.

>Κάθε συμβουλή, ειδικά συμβουλές για να μιλήσει, θα ήταν πολύτιμη για μένα.

 

Η κόρη μου άρχισε να μιλάει στα 2,5

(βέβαια όχι καθαρά...αλλά είχε μεγάλη εξέλιξη!)

 

Το "μαμά" το είπε πρώτη φορά ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ (δηλαδή για να με φωνάξει)

όταν ήταν 26 μηνών !!! :shock:

 

Κατά τα άλλα είναι πανέξυπνη

καταλαβαίνει τα πάντα

ακόμα και την μητέρα μου που της μιλάει σε ξένη γλώσσα (ιταλικά)

 

18 μηνών πάντως δεν έλεγε τίποτα απο αυτά που λέει ο δικός σου...

 

Πιστεύω οτι αφού υπακούει τις εντολές σου

(πχ φέρε μου την μπάλα -χωρίς να του τη δείχνεις)

 

και αφού υπάρχει κάποια επικοινωνία -και ας μην μιλάει,

τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς!...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...