Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες! Η κορη μου ειναι τωρα 30 μηνων και λεει μονο μαμα μπαμπα νελο και συλλαβες απο καποιες λεξεις αλλα οχι ολοκληρες τις λεξεις. Οταν προσπαθουμε μαζι και της συλλαβιζω λεξεις λεει ολες τις συλλαβες αλλα ποτε τη λεξη ολοκληρη. Νομιζω οτι ειναι τεμπελα γιατι βλεπει οτι καταλαβαινουμε τι θελει και χωρις να πει κανονικα τις λεξεις αλλα δεν μπορω να ειμαι και σιγουρη. Ξερει καποια κοπελα να μου συστησει καποιον αναπτυξιολογο γιατι απο τα λιγα που διαβασα σε τετοιο πρεπει να απευθυνθουμε. Η αληθεια ειναι οτι μεχρι τωρα ελεγα πως απλα ειναι στο παιδακι και θα μιλησει αλλα εχω αρχισει να τρελαινομαι... οποια ξερει καποιον παρακαλω να μου δωσει στοιχεια.

Φιλια και ευχαριστω!

 

 

Επειδή κι εμείς είχαμε την ίδια εξέλιξη με εσάς...

 

...ο παιδίατρος μας είχε πει οτι αφού δεν είχαμε πρόβλημα επικοινωνίας

(δηλαδή άκουγε τις εντολές μας)

δεν υπήρχε κανένας λόγος ανησυχίας!

 

Αν παρόλα αυτά επιμένεις να πας σε αναπτυξιολόγο

έχω ακουστά οτι υπάρχει κάποια πολύ καλή

στο Παίδων Αγλαια Κυριακού.

 

Σήμερα πάντως με την εξέλιξη που βλέπω οτι έχουμε,

επιβεβαιώνεται ο γιατρός μας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ Κ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΝΑ ΛΥΣΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΑΣ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΑΡΓΟΥΝ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΛΟΓΟΥ Κ ΟΜΙΛΙΑΣ.

 

 

ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΒΑΣΙΚΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ Κ ΜΑΛΙΣΤΑ να χΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙ Κ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ - ΡΗΜΑ - ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. ΔΗΛ. ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΚΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

 

Αγαπούλα,

 

Αχ ωραία τα γράφεις αλλά εδώ τί γίνεται????? Ο Νικόλας μας κλείνει τα 2 στις 03/04/2010 και δεν βγάζει κιχ.... συνεννοούμαστε για τα πάντα (έχω τσεκάρει επανειλημμένα δηλαδή την αντίληψή του), μας δείχνει τι θέλει κι όταν μπορεί να μην καταλάβουμε τον βλέπω που πιέζεται, αρχίζει τα @αγκ@ και φωνάζει, ή , μάλλον, τσιρίζει... Κάποιες φορές του έχουν ξεφύγει λεξούλες (θυμάμαι που μου έδωσε το χεράκι του και μου είπε πάμε - έχει πει γάλα, μπάβο, ναι, οκι, Μάκη -φώναξε τον μπαμπά του- όταν ζοριστεί λέει κάποιες φορές μαμάμου) αλλά αυτά όλα δεν γίνονται σε σταθερή βάση για να πω σίγουρα πως αντιλαμβάνεται και το νόημα των λέξεων...

Κατά τα άλλα είναι πολύ δραστήριος, χορεύει, τραγουδάει με τον δικό του τρόπο, λέει τα δικά του που δεν καταλαβαίνω...ένα αγοράκι μούρλια !!!

Να σου πω ότι και οι δυο μας (μαμά, μπαμπάς) αργήσαμε να μιλήσουμε. Αλλά βλέπω την μικρή, που είναι μόλις 5 μηνών και κάτι, που κάνει μόνη της λεξούλες και δεν το κλείνει όλη μέρα ζωή να έχει, κι απ την άλλη έχω τον Νικόλα που με αυτό το άιντε .... μας έχει πάρει τα μυαλά ! Να επισκεφθώ αναπτυξιολόγο ή να περιμένω ? Πάνω από όλα φοβάμαι μην του μεταδίδω το άγχος μου...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!Ο γιος μου ειναι 2 χρονων και μιλαει λεγοντας αρκετες λεξεις κ μερικες φορες κ προτασεις βεβαια λεει κ τα δικα του με τον τροπο που μιλανε τα μικρα!εγω ειδα μεγαλη διαφορα εδω κ δεκα μερες που εγινε δυο. καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο αναπτυξης καποια περπαταν πιο γρηγορα αλλα μιλανε πιο αργα καλο ειναι να μην τα συγκρινουμε απλα να συμβουλευομαστε το γιατρο μας κ αυτος αμα κρινει οτι χρειαζεται εναν ειδικο τοτε μπορουμε να το παμε!ευχομαι ολα τα παιδια να ειναι καλα!

Link to comment
Share on other sites

η Δημητρα δε μας εγραψε τι εγινε με το αναπτυξιολογο για το μικρο εεε?????

 

εγω εκλεισα ενα ραντεβου σε 2,5 μηνες για το Βασιλη,θα ειναι ακριβως 2,5 τοτε και θα δω και πως θα πηγαινει μεχρι τοτε.

Μου συστησανε τη κα Περβανιδου στο Αγλαια Κυριακου. Πρωτο ραντεβου ελευθερο μετα απο 3 μηνες. Ελπιζω μεχρι τοτε να εχει αοιξει το στομα του γιατι το αγχος οσο ναναι υπαρχει. Απο νοηση ειμαι σιγουρη 100% οτι ειναι ξυπνιος, τεμπελακο μου τον λενε και μακαρι ναναι απλα αυτο.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω soevan07 ! Η τρελη η μανα ουτε προσθεση δεν ξερει να κανει... 32 μηνων ειναι η μικρη... Τον Ιουλιο γενναω και η μικρη γινεται 3... πρεπει μεχρι τοτε να το εχω τακτοποιησει αλλα με τα ραντεβου που ακουω χαθηκαμε... πρεπει να παω πρωτα για ακοογραμμα και μετα σε αναπτυξιολογο, καλα δε τα λεω? Θα παρω ενα τηλ το γιατρο μας ομως για να μου πει σιγουρα... φοβαμαι ρε γαμωτο... breathe in, breathe out...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω soevan07 ! Η τρελη η μανα ουτε προσθεση δεν ξερει να κανει... 32 μηνων ειναι η μικρη... Τον Ιουλιο γενναω και η μικρη γινεται 3... πρεπει μεχρι τοτε να το εχω τακτοποιησει αλλα με τα ραντεβου που ακουω χαθηκαμε... πρεπει να παω πρωτα για ακοογραμμα και μετα σε αναπτυξιολογο, καλα δε τα λεω? Θα παρω ενα τηλ το γιατρο μας ομως για να μου πει σιγουρα... φοβαμαι ρε γαμωτο... breathe in, breathe out...

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα mapolif !

Το ίδιο τρελλό άγχος είχα κι εγώ!΄

Εμείς σου λέω τον τελευταίο μήνα "πήραμε μπρός" που είναι 32 μηνών!!

Αλλά τελικά απότι φαίνεται πρέπει να έφταιξε σε εμάς η διγλωσσία της (που αναφέρω σε προηγούμενα posts μου)

 

Εσύ έχεις αντιληφθεί οτι "δεν σε ακούει" στις εντολές σου?

(Αυτό είναι το πρώτο που θα σε ρωτήσουν!)

 

Δηλαδή εαν της πείς:

"φέρε μου την κούκλα που είναι στο τραπέζι"

-χωρίς να της δείξεις τι εννοείς - θα το κάνει?

 

Eαν όχι τότε σίγουρα θα σου πουν να πάτε για ακουόγραμμα πρώτα

 

Αν παρόλα αυτά επιμένεις να πας σε αναπτυξιολόγο

έχω ακουστά οτι υπάρχει κάποια πολύ καλή

στο Παίδων Αγλαια Κυριακού.

 

H γιατρός που σου λέω (τώρα βρήκα τα στοιχεία της)

λέγεται κ.Καραντανά και είναι στο παράρτημα του

Παίδων Αγλ.Κυριακού -Μεσογείων 24

(εαν θέλεις πιο πολλές λεπτομέρειες μπορεί να σου δώσει

η συμφορουμ-ίστρια μας "theolvas" που έχει πάει και ξέρει περισσότερα)

 

Πήγαινε για να σου φύγει κάθε ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα κανει! ...αρκει να εχει ορεξη... οτι πω να μου δωσει ή να φερει ή οτιδηποτε εγω βλεπω κανονικη αντιδραση εκτος και αν της πω κατι που δεν θελει να κανει και το παιζει "Αλεκος - κινεζος", αλλα το βλεπω στο βλεμμα της οτι εχει ακουσει απλα δεν θελει να το κανει. Το θεμα ειναι πως διαβασα οτι μπορει το παιδι να σου φερνει πχ το "αρκουδακι" που της ζητησες αλλα να μην εχει ακουσει "αρκουδακι" μα πχ "δακι" και να εχει συνδιασει τη λεξη "δακι" με το "αρκουδακι". Δηλαδη ναι μεν μπορει να σου φερει οτι του ζητας αλλα και παλι να μην ακουει... Τη βλεπω οτι θελει να μιλησει και να πει πολλα... μουρμουριζει χωρις να σχηματιζει λεξεις αλλα βλεπω οτι κατι θελει να πει το παιδι και βασανιζεται γιατι δε μπορει... αυτο ποσο κακο σημαδι μπορει να ειναι?... ουφ... μεπιασε το στομαχι μου παλι... σημερα θα παρω το γιατρο τηλ.

 

Ακουσα για τη Θωμαιδου πως το πρωτο διαθεσιμο ραντεβου ειναι απο Οκτωβριο... μονο στο νοσοκομειο μπορουμε να τη δουμε? δεν εχει δικο της χωρο? ξερετε? οι κοπελες που εχετε παει τα παιδια σας σε αναπτυξιολογους τα πηγατε σε νοσοκομειο? οποια ξερει ας με ενημερωσει... δεν αντεχω να περιμενω τοσο πολυ καιρο...

 

Παντως soevan07 η μικρη μπορει να εχει μπερδευτει με τη διγλωσσια μα σιγουρα οταν μεγαλωσει λιγο θα μιλαει και τα δυο εξισου καλα! Εχω 2 ξαδελφες μικρες που η μητερα τους τις μαλωνει στα ιταλικα και αυτες απαντανε ελληνικα και μετα της λενε και κατι ιταλικο και βλεπεις οτι δεν κανουν καποια προσπαθεια σε κατι απλα αυτο ειναι φυσιολογικο για κεινες. Ο πατερας τους βεβαια δεν καταλαβαινει τιποτα! χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Εχει παει καποια μανουλα το παιδι της στο Ακοολογικο τμημα στο Αγλαια Κυριακου, αν μπορουσε να μου πει τη διαδικασια και γενικα το τι εκαναν. Ευχαριστω μανουλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σήμερα έχουμε ραντεβού με Αναπτυξιολόγο και έχω αγχωθεί. Επειδή είναι πολύ ντροπαλός ο Δημήτρης φοβάμαι ότι θα του δίνει εντολές να εκτελέσει η αναπτυξιολόγος και αυτός δεν θα τις κάνει.

 

Με την Θωμαϊδου και εμείς εχουμε κλείσει ραντεβού εδώ και κανένα δίμηνο για τον Σεπτέμβριο!! από όλη την Ελλάδα πάνε σε αυτήν. Δυστυχώς δεν έχει ιατρείο έξω γιατί και εμείς αυτό θέλαμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν πήγαμε στην Αναπτυξιολόγο και μας έκανε τα εξής :

 

Με ρώτησε καταρχήν πόσες λέξεις λέει της λέω 60.Πολύ καλά μου λέει γιατί σε αυτή την ηλικία τις 10 τις θεωρούμε πολλές.Πάνω που πήγα να χαρώ μου λέει ένα λεπτό όταν λέμε λέξεις εννοούμε ότι τις λέει κανονικά και όχι μωρουδιακά. Α καλά τις λέω...όλες μωρουδιακά τις λέει...

 

Τον έβαλε να κάνει ένα πύργο με ξύλινους κύβους, το έκανε

 

Του έδειξε ένα κουκλάκι και του έδωσε ένα μπιμπερό να το ταϊσει και μετά τον ρωτούσε που είναι τα ματάκια, το στόμα κ.λ.π. τα έκανε.

 

Του έδειξε ένα χαρτί με ζωάκια και έναν άνθρωπο και τον ρωτούσε που είναι το κάθε ζωάκι και που ο άνθρωπος.Τα έδειξε.

 

Μετά του έδωσε ένα χαρτί, τράβηξε μια κάθετη γραμμή και του είπε να κάνει το ίδιο. Πάει λέω δεν θα το κάνει , απλά θα μουτζουρώσει. Ευτυχώς την έκανε την κάθετη γραμμή.

 

Του έδωσε ένα μπαλάκι να το πετάξει και της έκανε εντύπωση που το πετούσε πάνω από το κεφάλι του σταθερα:shock: επίσης του ζήτησε να κλωτσήσει την μπάλα και το έκανε επίσης πολύ σταθερά. Μου είπε ότι ο τρόπος που πετάει και κλωτσάει την μπάλα αρμόζει σε παιδάκι 3 ετών περίπου:lol::lol:. Εντάξει αυτό το ξέραμε γιατί έχει τα γονίδια του μπαμπά με την μπάλα:lol:

 

Έβαλε ένα χαρτί Α4 στο πατωμα και του έδειξε πως να πηδήξει από την μια άκρη στην άλλη επειδή κινητικά είναι μπροστά μου είπε αλλά αυτό δεν το έκανε:(.

 

Με ρώτησε αν το κουτάλι το βάζει στο στόμα, αν βουρτσίζει τα δόντια του αν εκτελεί διπλή εντολή π.χ. φέρε μου το κουκλάκι που είναι στον καναπέ, αν κάνει δουλειές στο σπίτι. Αυτά τα κάνει. Αν φοράει κάποιο ρούχο μόνος του.Απλά προσπαθεί.

 

Συμπερασματικά μου είπε ότι είναι μια χαρά. Κάνει αυτά που πρέπει για την ηλικία του και κινητικά είμαστε μπροστά. Ο λόγος είναι θέμα χρόνου μου είπε, είναι έτοιμος να μιλήσει. Ωστόσο μου είπε τον Σεπτέμβρη στα 2,5 ας τον ξαναδεί προληπτικά αναπτυξιολόγος. Κάτι που θα κάνω αφού του είχα κλείσει ήδη ραντεβού με την Θωμαϊδου. Μου είπε τα καλύτερα για την συγκεκριμένη αφου έχουν συνεργαστεί.

 

Αυτά! σας τα έγραψα αναλυτικά για να καταλάβετε ακριβώς πως ήταν. Σόρρυ αν σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

ωραια

ειμαστε πισσσσσσσσωωωωωωωω στις λεξεις

να πηδηξει το Α4 χαχαχχα δε το βλεπω

βουρτσισμα ....δε κανουμε........

ολα τα αλλα θεωρητικα τα κανουμε

και εμας το ραντεβου ειναι στα 2,5 με τη Περβανιδου (βοηθος της Θωμαιδου)

τωρα μαθαινουμε το εντο και εκιιιιιιιιιι

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατούλα κάνει πρόοδους ο Β από ότι βλέπω...

 

Πάντως μου είπε ότι 18 μηνών κάνουμε έλεγχο αν κάτι στην συμπεριφορά τους μας ανησυχεί και 2,5 χρονών θέλουν έλεγχο για την ομιλία προληπτικά. Οπότε στην κατάλληλη ηλικία έκλεισες το ραντεβού και μην ανυσηχείς είναι μια χαρά άμα κάνει κάνει τα παραπάνω, που τα κάνει δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εχτές με κοίταξε ο Δημητράκης και μου λέει : που μπαμπά; ελπίζω να το είπε συνειδητα...:lol:

 

Άρχισε και λέει και ακαταλαβίστικα. Το κοφτο μακαρονάκι που του αρέσει το λέει μπουμπουμκά! :shock::shock: παίρνει το βιβλιαράκι του με τις εικόνες και κάνει ότι διαβάζει. Πολύ πλάκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΧΙ ΚΑΛΕ!!!! παρα-μιλαει!!!!! εκθεση, ιστορια-φαντασια

Τι ρωτας και ποτε δεν απαντα με τις λεξεις που τη ρωτας, εχει δικο της λογο και αυτονομια

Και θυμαται τα παντα!!! εχω μεινει απο το μνημονικο της!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

να σου πω, οτι δε θυμαμαι και πολυ καλα

παντως με το που πηγε παιδικο , λυθηκε και η λιγοφαγια της και η γλωσσα της!

Οποτε καπου 21 μηνων αρχισε να μιλαει με λεξουλες

μετα τα 2 σιγουρα εκανε προτασουλες και απο 26 μηνων λεει τα παντα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι οι 60 είναι μωρουδιακές (π.χ το βάζο το λέει βάο ή το άλογο άγογο ο δικός μου) και όχι κανονικές όπως μου είπε η αναπτυξιολόγος.Έτσι τις μετράμε μου είπε. Εσένα τις λέει κανονικά τις 15;

Link to comment
Share on other sites

μαμα

εεεοοοοοο (νερο)

ΣΑ (σοφια)

ΟΟΙΙΙΙΙ - θοδωρη

γεια

κακο

κακα

εντω

εκει

γαλα λεει?????

παππου

γιαγια

ΜΑ-μαγδα

Τατα - Νατασα

 

σιγα μη βγαλω 15 χαχαχαχαχα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έτσι τις λέει και εμένα τις 60 λεξούλες (πούπα =σκούπα, κούκα= κούκλα, αγκού=αγκούρι,κακάκο=κοκα κόλα, τατάτα=πατάτα κ.λ.π.). Γάλα ούτε και ο δικός μου λέει ούτε πιπίλα:shock::shock: ούτε νερό και φωνάζει τον ντανταντή (παλιαντζή) κατά τα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...