Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

το κεντρο που αναφερεις γραφει στην ιστοσελιδα του οτι ελεγχει το 85% των μεταλλαξεων...και η αληθεια ειναι οτι υπαρχει ενα θεμα με το ποσοστο των μεταλλαξεων που ελεγχονται...αλλοι υποστηριζουν οτι ελεγχουν ακομη και το 99% των μεταλλαξεων και αλλοι, οτι δεν εχουν ανακαλυφθει παραπανω μεταλλαξεις του 95%...θα εμπιστευομουν το χωρεμειο για μια τετοια εξεταση ειναι η αληθεια...

 

Και εγώ αυτά που αναφέρεις ξερω... Ακριβως οπως τα γράφεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα!ειμαι εγκυος στην 7η εβδομαδα και η γιατρος μου μου συστησε να κανω εξεταση για κυστικη ινωση!γνωριζει καποια κοπελα ποιο ειναι το κοστος και για ποιο ποσοστο στο λαικο ή στο χωρεμειο?με μια μικρη ερευνα εδω που μενω οι τιμες κυμαινονται απο 450 εως 530 ευρω για το 99℅ των μεταλλαξεων

Link to comment
Share on other sites

Στο χωρεμειο να πας.εκει πηγαμε κ εμεις ..το ειχαμε ψαξει ηταν το μονο που σου δινει τα περρισσοτερα αποτελεσματα...εννοω τις περισσοτερες πιθανοτγτες...αυτο να κανεις...κοστος δεν θυμαμαι ακριβος..ειχαμε κανει κ οι δυο μας γυρα στα 700-750 ηταν καπου εκει αλλα ακριβος δεν θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα!ειμαι εγκυος στην 7η εβδομαδα και η γιατρος μου μου συστησε να κανω εξεταση για κυστικη ινωση!γνωριζει καποια κοπελα ποιο ειναι το κοστος και για ποιο ποσοστο στο λαικο ή στο χωρεμειο?με μια μικρη ερευνα εδω που μενω οι τιμες κυμαινονται απο 450 εως 530 ευρω για το 99℅ των μεταλλαξεων

 

 

Μολις πριν 2 ημερες εκλεισα ραντεβου στο Λαικο. Κανουν το μεγαλο πακετο (90%) και το κοστος ειναι 130?. Αμα πας ιδιωτικά, το πιο μικρο πακετο ειναι σε αυτη την τιμη (και λιγο παραπανω). Το ραντεβου μου το εκλεισαν για τελη Μαρτιου. Στο τηλεφωνο σε ρωτανε εαν εισαι εγκυος, οποτε στην δικη σου περιπτωση ισως και να σου δωσουν προτεραιοτητα! :)

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες!

 

Διάβασα και τις 50 σελίδες του τόπικ προσπαθώντας να ενημερωθώ για κάτι που αναρωτιέμαι γιατί όλοι, μα όλοι οι γυναικολόγοι δεν το αναφέρουν στις γυναίκες που μένουν ή θέλουν να μείνουν έγκυες.

Βρίσκομαι σε προσπάθεια εξωσωματικής και θέλω να κάνω την εξέταση. Ο εξωσωματιστής μου (ο οποίος παρεμπιπτόντως δεν μου έκανε λόγο για την εξέταση μέχρι να του κάνω εγώ), με παρέπεμψε σε ιδιωτικό κέντρο, το οποίο προσφέρει τρία πιθανά πακέτα (75% των μεταλλάξεων, 90% και 100%). Εδώ όλες μιλάνε για το Χωρέμειο με το οποίο επικοινώνησα και μου μίλησε για δύο δυνατότητες, 95% και 98%.

Υποψιάζομαι ότι, μέσα στα έξι πλέον χρόνια που έχουν περάσει από τότε που άνοιξε το θέμα, έχει αυξηθεί το ποσοστό "ελλατωματικών" γονιδίων που μπορεί ν' ανιχνευθεί. Στην αρχή τα ποσοστά του Χωρεμείου ήταν 90% και 95%. Υπάρχει όμως όντως το 100%, όπως υπόσχεται το ιδιωτικό κέντρο;

Η τάση μου είναι να εμπιστεύομαι τα δημόσια κέντρα και νοσοκομεία. Θεωρώ ότι έχουν μεγαλύτερη πείρα και κανέναν λόγο να σου διαφημίσουν τα προϊόντα τους, όπως ίσως κάνουν τα ιδιωτικά, φουσκώνοντας τα πράγματα. Και αυτό παρ' όλο που η εξέταση του 98% στο Χωρέμειο είναι κατά 50 ευρώ ακριβότερη από το 100% του ιδιωτικού κέντρου (350 και 300 ευρώ αντίστοιχα).

Μήπως κάποια μανούλα γνωρίζει αν το 100% είναι όντως υπαρκτό το 2016 ή πρόκειται για μια υπερβολή;

 

Άσχετο με το ερώτημα αλλά δεν μπορούσα να μην το πω. Μετά από 50 σελίδες ανάγνωσης του θέματος, η ΜΑΜΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, μου προξένησε βαθύτατο θαυμασμό για την όλη στάση της. Εύχομαι από καρδιάς όλες οι μαμάδες με παιδιά που νοσούν να δούνε σε λίγα χρόνια αυτή την ιστορία να μην είναι τίποτε παραπάνω παρά μερικά χάπια που τα παιδιά τους θα πρέπει να παίρνουν με εύκολο, ανώδυνο και απαλλαγμένο από κάθε άλλο φόβο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή δύναμη στον μπέμπη βαφτισιμιό της marakiz και σε όλους τους δικούς του!

 

Πριν από λίγο είδα σε ένα άλλο θέμα του φόρουμ, στο οποίο είχα συμβουλεύσει μια φρεσκοεγκυούλα να εξετασθεί, ότι υπάρχει ένα ιδιωτικό διαγνωστικο κέντρο (http://www.intergenetics.eu) που ισχυρίζεται ότι ελέγχει το 99% των μεταλλάξεων :confused::confused::confused:

 

Επειδή μου έκανε εντύπωση και το έψαξα στο site, είδα ότι αναφέρουν μεν ότι υπάρχει εξέταση για το 99%, αλλά αν πατήσεις το σχετικό link και διαβάσεις το κείμενο των αναλυτικών πληροφοριών για την εξέταση εκεί λένε ότι το ποσοστό που ελέγχουν είναι το 95%!!!!

 

Επειδή μου μυρίζει παραπλανητικός τίτλος, ήμουν στο τσακ να τους πάρω τηλ, αλλά κρατήθηκα γιατί σκέφτηκα ότι κάτι μπορεί να μου έχει ξεφύγει.

 

Εσείς ξέρετε κάτι?

 

Υ.Γ. Την εξέταση για το υποτιθέμενο 99% την χρεώνουν 900 ευρώ (!!!!!!!), μου το είπε η κοπέλα στο άλλο θέμα, η οποία ήθελε να κάνει την εξέταση πριν φύγει για διακοπές και δεν πέτυχε τις μέρες που δέχεται το Χωρέμειο, οπότε πήγε στο κέντρο αυτό. Βέβαια δεν μπορούσε το κορίτσι να δώσει τόσα λεφτά και έκανε την πιο περιορισμένη (80%) για 200 ευρώ.

 

Δεν υπάρχει κέντρο στον κόσμο όλο που να εξετάζει το 99% και το λέω κατηγορηματικα. Για να συμβαίνει κάτι τέτοιο σημαίνει οτι το κέντρο έχει εξετάσει όλους τούς ασθενείς μιας χώρας και μόνο στο 1% δεν κατάφερε να ανιχνευσει τη μεταλλαξη. Το Χωρεμειο που όντως έχει εξετάσει σχεδόν όλους τούς ασθενείς, έχει ενα 5% μη ανιχνευσιμων άρα εγγυαται μόνο για το 95%. Αυτά ειναι λόγια του κου. Καναβάκη, οχι δικά μου. Μπορείς να επικοινωνησεις και με τον ίδιο αλλά και με τον συλλογο της ΚΙ στο www.cysticfibrosis.gr για να στο επιβεβαιωσουν.

 

Wannabe, παραθέτω παλιότερη συζήτηση που είχα με την Μαμά Χριστίνα για το θέμα αυτό, νομίζω ότι θα καλυφθείς.

 

Οπωσδήποτε, μια επικοινωνία με τον σύλλογο της ΚΙ θα σε κατατοπίσει πλήρως, στην θέση σου θα πήγαινα οπωσδήποτε και μόνο στο Χωρέμειο...αυτό έκανα άλλωστε πριν 4,5 χρόνια περίπου όταν ήμουν έγκυος στον γιο μου και τελικά βρέθηκα φορέας.

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε, μια επικοινωνία με τον σύλλογο της ΚΙ θα σε κατατοπίσει πλήρως, στην θέση σου θα πήγαινα οπωσδήποτε και μόνο στο Χωρέμειο..

 

Συμφωνώ λέξη προς λέξη!

 

wannabe στο Χωρέμειο στέλνονται δείγματα αίματος όταν νοσοκομεία από όλη την Ελλάδα δεν μπορούν να κάνουν τη συγκεκριμένη εξέταση. Χωρέμειο και μόνο Χωρέμειο και για οποιαδήποτε απορία περί κυστικής υπάρχει ο σύλλογος της ΚΙ όπως πολύ σωστά έγραψε η Deena.

 

Δεν δικαιολογείται από κανένα ταμείο. 350 ζεστά ευρουλάκια για το 98% των μεταλλάξεων. Όμως όσο επιβάλλεται η εξέταση για τη μεσογειακή αναιμία αλλά τόσο επιβάλλεται για την κυστική ίνωση, πάνω κάτω ίδιες πιθανότητες υπάρχουν. Το ξέρουν καλά (πλέον) όσοι το ζουν από κοντά κι ας μη νοιάζονται/είναι γνώστες οι περισσότεροι γυναικολόγοι.

 

Χαίρομαι που αναφέρθηκε πάλι η μαμά Χριστίνα, οποία βοήθησε γεμάτη ανθρωπιά ένα σωρό απορίες ενδιαφερόμενων κι ένα σωρό ανθρώπους που πρωτοαντιμετώπιζαν την ασθένεια. Εμένα με βοήθησε πάρα πάρα πολύ όταν μάθαμε για το βαφτισιμιό μου κι ήταν ο λόγος τότε που γράφτηκα στο φόρουμ. Να είναι καλά κι αυτή και τα παιδάκια της που έχουν μια τόοοοσο καλή μαμά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!!!!Έχει κάνει κάποια κοπέλα εξέταση για κυστική ίνωση στο λαϊκό??πόσο καιρό κάνουν να βγουν τα αποτελέσματα??Γιατί είμαστε από επαρχία και έχω κλείσει για αρχές Αυγούστου..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!Έχει κάνει κάποια κοπέλα εξέταση για κυστική ίνωση στο λαϊκό??πόσο καιρό κάνουν να βγουν τα αποτελέσματα??Γιατί είμαστε από επαρχία και έχω κλείσει για αρχές Αυγούστου..

 

Εγω είχα κανει και εαν θυμαμαι καλα κανουν 15-20 ημερες. Βεβαια παιζει ρολο οτι ειναι κ καλοκαιρι κ νομιζω οτι δεν θα εχει τοση κινηση. Θα σου πουν εκει που θα δωσεις το αιμα :)

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα κορίτσια!

Συγνώμη που επαναφέρω ένα τόσο παλιό θέμα αλλά είμαι 9 μιση βδομάδων έγκυος και ο γιατρός μου, μου συνέστησε να κάνω εξετάσεις κυστικής ίνωσης. Ρώτησα σε διαγνωστικό κέντρο και μου είπαν οτι έχει α) για 81% των μεταλλάξεων 115ευρώ β) για 92% των μεταλλάξεων 125ευρώ και για γ) 99% των μεταλλάξεων με 350 ευρώ..

Σκέφτομαι να κάνω για το 92% των μεταλλάξεων αλλα αναρωτιέμαι αν είναι αρκετά μεγάλο το ποσοστό.. Απ την άλλη τα 350 ευρώ για το 99% μου φαινονται υπερβολικα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Συγνώμη που επαναφέρω ένα τόσο παλιό θέμα αλλά είμαι 9 μιση βδομάδων έγκυος και ο γιατρός μου, μου συνέστησε να κάνω εξετάσεις κυστικής ίνωσης. Ρώτησα σε διαγνωστικό κέντρο και μου είπαν οτι έχει α) για 81% των μεταλλάξεων 115ευρώ β) για 92% των μεταλλάξεων 125ευρώ και για γ) 99% των μεταλλάξεων με 350 ευρώ..

Σκέφτομαι να κάνω για το 92% των μεταλλάξεων αλλα αναρωτιέμαι αν είναι αρκετά μεγάλο το ποσοστό.. Απ την άλλη τα 350 ευρώ για το 99% μου φαινονται υπερβολικα

 

Κάνε το 99% να εχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο... Επίσης, πάρε μερικά τηλ και ρώτα τιμές στα μεγάλα μαιευτήρια ή σε κέντρα εξωσωματικης. Θεωρώ πως οι τιμες εκεί θα ειναι πολύ καλύτερες από τα διαγνωστικά! Εμένα στο κεντρο μου είχαν κάνει πολύ καλή τιμή βέβαια προφανως επειδή έκανα και εξωσωματική εκεί.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το 99% να εχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο... Επίσης, πάρε μερικά τηλ και ρώτα τιμές στα μεγάλα μαιευτήρια ή σε κέντρα εξωσωματικης. Θεωρώ πως οι τιμες εκεί θα ειναι πολύ καλύτερες από τα διαγνωστικά! Εμένα στο κεντρο μου είχαν κάνει πολύ καλή τιμή βέβαια προφανως επειδή έκανα και εξωσωματική εκεί.

 

Δηλ να πάρω στο ΡΕΑ ή στο ΙΑΣΩ πχ και να ρωτήσω και σε Γεννημα, Γεννεσις? 350 μου φαίνονται υπερβολικα .. 500-600 έχει η άμνιο.. Τελος πάντων αν είναι απαραίτητο θα το κάνω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλ να πάρω στο ΡΕΑ ή στο ΙΑΣΩ πχ και να ρωτήσω και σε Γεννημα, Γεννεσις? 350 μου φαίνονται υπερβολικα .. 500-600 έχει η άμνιο.. Τελος πάντων αν είναι απαραίτητο θα το κάνω

 

Ναι κοριτσι παρε τηλ ΙΑΣΩ, ΓΑΙΑ, ΡΕΑ, ΜΗΤΕΡΑ και κάνε μια έρευνα αρχικά στα μαιευτήρια... Μετά κάνεις μια ερωτηση και σε κάποια κέντρα να συγκρίνεις.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Δηλ να πάρω στο ΡΕΑ ή στο ΙΑΣΩ πχ και να ρωτήσω και σε Γεννημα, Γεννεσις? 350 μου φαίνονται υπερβολικα .. 500-600 έχει η άμνιο.. Τελος πάντων αν είναι απαραίτητο θα το κάνω

 

Καλημερα και χρονια πολλα.Εγω εκανα την κυστικη ινωση στο χωρεμειο στο παιδων και εδωσα 350 για το 99%.Και αλλου που εψαξα τοσο εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο σημαντική εξέταση όσο και της μεσογειακής αναιμίας οπότε κ εγώ θα σου πρότεινα την 99%. Εγώ την έκανα στο Χωρέμειο κι εκεί θα σου πρότεινα κι εσένα καλύτερα, είναι το πιο ειδικό κέντρο περί κυστικής κι είναι στην ίδια τιμή.

 

Έχει μπει σε εγκύκλιο ώστε να δικαιολογειται από τον ΕΟΠΥΥ όμως δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα και για πιο ποσοστό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα.Εγω εκανα την κυστικη ινωση στο χωρεμειο στο παιδων και εδωσα 350 για το 99%.Και αλλου που εψαξα τοσο εκανε.

 

Μόλις έκλεισα το τηλ που μιλούσα στο ΡΕΑ και είπαν 270 για το 99%, μάλλον εκεί θα τη κάνω γιατί 70 απο εδώ 70 απο εκεί μαζεύονται..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα το τηλ που μιλούσα στο ΡΕΑ και είπαν 270 για το 99%, μάλλον εκεί θα τη κάνω γιατί 70 απο εδώ 70 απο εκεί μαζεύονται..

 

Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι γιατί στην εγκυμοσύνη είναι πολλά τα έξοδα! Πάρε και στα υπόλοιπα να εχεις ολοκληρωμένη εικόνα...

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Στο Χωρέμειο πριν μερικές μέρες μου είπαν ότι η εξεταση κυστικής ίνωσης είναι ΔΩΡΕΑΝ προγεννητικά,όταν είσαι εγκυος δηλαδή.

 

Ας το διπλοτσεκάρουν όμως όσες μέλλουσες μητέρες ενδιαφέρονται. Έχω πολύ πρόσφατη πληροφορία από μέσα ότι ΔΕΝ είναι δωρεάν (για κανένα ποσοστό).

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...