Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα-Νερό: Από το μπιμπερό στο ποτήρι


annastasia

Recommended Posts

Εμενα μεχρι προτινος επινε με το μπιμπερο,του το κρατουσαμε κιολας και με τη θηλη 0-6 μηνων παιδια,κοτζαμ αντρας 18 μηνων!! :shock: Τωρα πινει με το καλαμακι,αλλα δεν κανει καν τον κοπο να το κρατησει!Βαριεται?τι να πω! :cry:

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χμμμ...ωραια να ρωτησω και εγω. Εμενα κραταει τα μπιμπερο και πινει ωραιοτατα τωρα και 3 μηνες περιπου γαλα και νερο :) ρουφαει με το καλαμακι επισης αλλα το αποφευγω γιατι παιζει και βρεχεται.

Η απορια μου ειναι το εκπαιδευτικο ποτηρακι δεν ειναι αυτο με τις τρεις τρυπουλες? Ακομα και τωρα οταν της το δινω πνιγεται καμια φορα και οταν δεν πνιγεται μου πεταει νερο εξω απο το στομα (σα να πινει παρα πολυ)!

Ενω απο κανονικο ποτηρι πινει καλυτερα αρκει να το κραταω εγω για να το κοντρολαρω!

Τι να πει κανεις!!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...ωραια να ρωτησω και εγω. Εμενα κραταει τα μπιμπερο και πινει ωραιοτατα τωρα και 3 μηνες περιπου γαλα και νερο :) ρουφαει με το καλαμακι επισης αλλα το αποφευγω γιατι παιζει και βρεχεται.

Η απορια μου ειναι το εκπαιδευτικο ποτηρακι δεν ειναι αυτο με τις τρεις τρυπουλες? Ακομα και τωρα οταν της το δινω πνιγεται καμια φορα και οταν δεν πνιγεται μου πεταει νερο εξω απο το στομα (σα να πινει παρα πολυ)!

Ενω απο κανονικο ποτηρι πινει καλυτερα αρκει να το κραταω εγω για να το κοντρολαρω!

Τι να πει κανεις!!!

 

Aυτό το κάνει και η δική μας η πονήρω!!! Αφού πιει καλά καλά και ξεδιψάσει μετά ρουφάει και το αφήνει να τρέξει η άτιμη ... της αρέσει να βρέχεται και να δροσίζεται φαίνεται!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το κάνει και η δική μας η πονήρω!!! Αφού πιει καλά καλά και ξεδιψάσει μετά ρουφάει και το αφήνει να τρέξει η άτιμη ... της αρέσει να βρέχεται και να δροσίζεται φαίνεται!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: ατιμα θυληκααα :P:P

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμμ...ωραια να ρωτησω και εγω. Εμενα κραταει τα μπιμπερο και πινει ωραιοτατα τωρα και 3 μηνες περιπου γαλα και νερο :) ρουφαει με το καλαμακι επισης αλλα το αποφευγω γιατι παιζει και βρεχεται.

Η απορια μου ειναι το εκπαιδευτικο ποτηρακι δεν ειναι αυτο με τις τρεις τρυπουλες? Ακομα και τωρα οταν της το δινω πνιγεται καμια φορα και οταν δεν πνιγεται μου πεταει νερο εξω απο το στομα (σα να πινει παρα πολυ)!

Ενω απο κανονικο ποτηρι πινει καλυτερα αρκει να το κραταω εγω για να το κοντρολαρω!

Τι να πει κανεις!!!

 

Aυτό το κάνει και η δική μας η πονήρω!!! Αφού πιει καλά καλά και ξεδιψάσει μετά ρουφάει και το αφήνει να τρέξει η άτιμη ... της αρέσει να βρέχεται και να δροσίζεται φαίνεται!!!

 

έχω κι ένα αρσενικό που κάνει ακριβώς το ίδιο :lol::lol:

Δύο γουλίτσες καταπίνει και μετά το αφήνει επιδεικτικά να τρέχει :lol::lol: (κυρίως από κανονικό ποτήρι, τα άλλα δεν τρέχουν αρκετά και έχει λιγότερη πλάκα)

...όσο για το εκπαιδευτικό ποτηράκι, ξέχασα να γράψω ότι από 6-7 μηνών το κρατούσε αλλά όχι για να πιει... :? .... για να καταπιτλίσει το τόπο όλο! :lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με το νερό το κάνουν τελικά όλα τα ατιμα :lol: ... Κι η δική μας πρεπει να πινει υπο επίβλεψη γιατι μόλις πιει θα το γυρίσει και λίγο τούμπα να καταβρεξει κιόλας...

 

Παντως από νωρίς είχε αρχίσει να κρατά το μπιμπερο και μετά το ποτηρακι μόνη της...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το νερό το ξεκινήσαμε από νωρίς από το ποτήρι με το καλαμάκι το ενσωματωμένο ξέρετε... αυτό που δυσκολεύομαι να του κόψω είναι το γάλα από το μπιμπερό... :?

Link to comment
Share on other sites

1 φορά προσπάθησα να του δώσω το γάλα με το καλαμάκι και με μου επέστρεψε με ύφος :

"Με δουλεύεις? Αυτό δεν το πίνουμε έτσι!! :evil: " :lol::shock:

Το μπιμπερό όμως το έκοψε μόνος του 11,5 μηνών και πίνει το γάλα από το ποτηράκι με το ειδικό στόμιο (αλλά όχι μόνος του) :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελίζα, να σε ρωτήσω...

Επειδή έχω πάρει και εγώ ένα τέτοιο μήπως και το μάθει από εκεί το γάλα (ποτηράκι με στόμιο εννοώ, δεν έχω την απαίτηση στο γάλα να πάει απευθείας στο καλαμάκι :) ) το δικό σου πόσες τρύπες έχει; Αν και πίνει με το καλαμάκι νερό και δεν πνίγεται, με το ποτηράκι με το στόμιο το οποίο έχει 3 τρύπες :shock: και το οποίο τρέχει πραγματικά πολύ πνίγεται ο καημένος. Έχεις εσύ υπόψιν σου κανένα με μια τρύπα πιθανότατα, κατάλληλο για γάλα και χωρητικότητας τουλάχιστον 250ml? :?

Link to comment
Share on other sites

Το ποτηράκι που έχουμε είναι της nuk με στόμιο σιλικόνης που έχει και ανταλλακτικά (τα βρίσκεις ΜΟΝΟ στο ΛΗΤΩ -τα ανταλλακτικά, το ποτηράκι το έχω δει ακόμα και στα ΑΒ).

Το αρχικό που αγόρασα για το νερό ήταν μικρό με χέρια αλλά το στόμιο "κουμπώνει" σε όλα τα μπουκάλια της φαρδιάς σειράς της nuk που χωράνε 300ml. Οπότε αν έχετε τέτοια μπουκάλια και υπάρχει και ΛΗΤΩ κοντά πέρνετε μόνο τα στόμια :wink:

Έχει 1 τρύπα αλλά σχετικά μεγάλη... :roll:

Δείτε το εδώ

http://www.nuk.de/produkte/mahlzeit/esslern/fctrinklern/learning_to_eat_and_drink.html?lang=en

 

Στην αρχή του το έδινα γουλιά γουλιά, τώρα έχει μάθει και σταματάει τη ροή μόνος του :shock: (δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως ) χωρίς να το κουνάω καθόλου.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οπότε (αν κατάλαβα καλά) αγοράζω το στόμιο σιλικόνης της Nuk καθώς επίσης και μπιμπερό από τη "φαρδιά" σειρά. Αφαιρώ από το μπιμπερό την θηλή και προσαρμόζω το στόμιο σιλικόνης και... έτοιμο;;

Υπάρχουν και σε γυάλινα τα μπιμπερό της φαρδιάς σειράς της nuk;;

 

(πες μου πότε αρχίζω να σε πρήζω...)

:oops:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε (αν κατάλαβα καλά) αγοράζω το στόμιο σιλικόνης της Nuk καθώς επίσης και μπιμπερό από τη "φαρδιά" σειρά. Αφαιρώ από το μπιμπερό την θηλή και προσαρμόζω το στόμιο σιλικόνης και... έτοιμο;;

Ακριβώς! :D

Ξέχασα να σας ότι έχω βάλει τέτοιο στόμια και σε φαρδύ της chicco. Μια χαρά κάθεται και το έχω για καβάτζα :wink: Αλλά είναι 240μλ και ο Κωστής συνήθως πίνει 300+

Υπάρχουν και σε γυάλινα τα μπιμπερό της φαρδιάς σειράς της nuk;;

Υπάρχουν! Αλλά αν θέλεις κάποια στιγμή να το πιάσει και μόνος του...δεν το φοβάσαι το γυάλινο?:roll:

(πες μου πότε αρχίζω να σε πρήζω...)

:oops:

έχεις περιθώρια ακόμα :wink::lol::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Μπορείς να της πάρεις ένα ποτηράκι με λαβες και να της το δώσεις να το κρατάει. Δεν μπορεις να προσδιορίσεις πότε πρέπει να δώσεις ποτηράκι σε κάθε παιδι, το καθένα έχει τις δικές του δυνάμεις, μπορείς να πάρεις ένα και να δοκιμάσεις. Εμείς είχαμε πάρει ένα της nuby το οποίο δεν στάζει, γιατί ένα άλλο που της είχα γινόταν μούσκεμα. Δοκίμασε και αν δεν θέλει, το κρατάς και της το δίνεις αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Geia sas koritsia.Kapou diavasa oti meta tous 10 mines tou morou kalo einai na to mathoume na pinei to gala apo ekpaideutiko poturaki ki oxi apo mpimpero giati oso pio noris kopsei to mpimpero toso kalutera.Extes omos eixa mia suzitisi me mia gnosti mou gia auto to thema kai mou eipe oti an to kano auto uparxei kindinos na kopsei teleios to gala.Isxiei kati tetoio?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Ποτέ αρχίσανε τα μωρα σας να τρώνε μόνα τους ; Και να πίνουν νερό από ποτήρι και γάλα μόνα τους. Εμείς αυτό τον μήνα θα κλείσουμε 18 μηνών και όσο αφορά να φάει μόνος του προσπαθεί και τα καταφέρνει πολλές φορές .. ειδικά με το πιρούνι αλλά να πιει νερό από ποτήρι δεν θέλει καν να προσπαθήσει. Θέλει το μπιμπερό του. Δεν είναι βασικά και ακριβώς μπιμπερό είναι της nuk και είναι περίπτερο σαν παγούρι να το πω .. μπιμπερό μπιμπερό δεν πήρε ποτέ μετά τον θηλασμό περάσαμε σε αυτό και γάλα από εκεί πίνει. Πως μάθατε τα μωρα σας να πίνουν νερό από ποτήρι ; Αν θα προσπαθήσει θα φτύνει τις γουλιές η θα παίζει και στο τέλος όλα θα είναι μούσκεμα. Έχω προσπαθήσει κ εκπαιδευτικό ποτηράκι αλλά λόγο πιο έντονης ροής δεν το ήθελε. 

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ποτέ αρχίσανε τα μωρα σας να τρώνε μόνα τους ; Και να πίνουν νερό από ποτήρι και γάλα μόνα τους. Εμείς αυτό τον μήνα θα κλείσουμε 18 μηνών και όσο αφορά να φάει μόνος του προσπαθεί και τα καταφέρνει πολλές φορές .. ειδικά με το πιρούνι αλλά να πιει νερό από ποτήρι δεν θέλει καν να προσπαθήσει. Θέλει το μπιμπερό του. Δεν είναι βασικά και ακριβώς μπιμπερό είναι της nuk και είναι περίπτερο σαν παγούρι να το πω .. μπιμπερό μπιμπερό δεν πήρε ποτέ μετά τον θηλασμό περάσαμε σε αυτό και γάλα από εκεί πίνει. Πως μάθατε τα μωρα σας να πίνουν νερό από ποτήρι ; Αν θα προσπαθήσει θα φτύνει τις γουλιές η θα παίζει και στο τέλος όλα θα είναι μούσκεμα. Έχω προσπαθήσει κ εκπαιδευτικό ποτηράκι αλλά λόγο πιο έντονης ροής δεν το ήθελε. 

Από όσο βλέπω από σχόλια πιο πάνω έχω απογοητευτεί γιατί βλέπω ότι αλλά μωρα από 10 μηνών πίνουν από ποτήρι. Τι κάνω λάθος άραγε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ποτέ αρχίσανε τα μωρα σας να τρώνε μόνα τους ; Και να πίνουν νερό από ποτήρι και γάλα μόνα τους. Εμείς αυτό τον μήνα θα κλείσουμε 18 μηνών και όσο αφορά να φάει μόνος του προσπαθεί και τα καταφέρνει πολλές φορές .. ειδικά με το πιρούνι αλλά να πιει νερό από ποτήρι δεν θέλει καν να προσπαθήσει. Θέλει το μπιμπερό του. Δεν είναι βασικά και ακριβώς μπιμπερό είναι της nuk και είναι περίπτερο σαν παγούρι να το πω .. μπιμπερό μπιμπερό δεν πήρε ποτέ μετά τον θηλασμό περάσαμε σε αυτό και γάλα από εκεί πίνει. Πως μάθατε τα μωρα σας να πίνουν νερό από ποτήρι ; Αν θα προσπαθήσει θα φτύνει τις γουλιές η θα παίζει και στο τέλος όλα θα είναι μούσκεμα. Έχω προσπαθήσει κ εκπαιδευτικό ποτηράκι αλλά λόγο πιο έντονης ροής δεν το ήθελε. 

Από όσο βλέπω από σχόλια πιο πάνω έχω απογοητευτεί γιατί βλέπω ότι αλλά μωρα από 10 μηνών πίνουν από ποτήρι. Τι κάνω λάθος άραγε 

Στη μία έδινα ποτήρι περίπου από 18 μηνών, δεν θυμάμαι και ακριβώς. Αλλά μόνο όταν ήμουν μπροστά και όχι για μεγάλη ποσότητα. Πάντα είχα και το παγουράκι. Στον 2ο άργησα παραπάνω, γιατί έβλεπα ότι δεν το'χει, έπαιζε, φοβόμουν ότι θα του πέσει κλπ, βέβαια μόνο έτσι θα μάθουν, το ξέρω. Αλλά εννοείται ότι κάποια στιγμή έμαθε και πίνει μια χαρά. Τα μπιμπερό για το γάλα άργησα να τους τα κόψω, αλλά έγινε και αυτό και πίνουν από φλιτζάνι με καλαμάκι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ποτέ αρχίσανε τα μωρα σας να τρώνε μόνα τους ; Και να πίνουν νερό από ποτήρι και γάλα μόνα τους. Εμείς αυτό τον μήνα θα κλείσουμε 18 μηνών και όσο αφορά να φάει μόνος του προσπαθεί και τα καταφέρνει πολλές φορές .. ειδικά με το πιρούνι αλλά να πιει νερό από ποτήρι δεν θέλει καν να προσπαθήσει. Θέλει το μπιμπερό του. Δεν είναι βασικά και ακριβώς μπιμπερό είναι της nuk και είναι περίπτερο σαν παγούρι να το πω .. μπιμπερό μπιμπερό δεν πήρε ποτέ μετά τον θηλασμό περάσαμε σε αυτό και γάλα από εκεί πίνει. Πως μάθατε τα μωρα σας να πίνουν νερό από ποτήρι ; Αν θα προσπαθήσει θα φτύνει τις γουλιές η θα παίζει και στο τέλος όλα θα είναι μούσκεμα. Έχω προσπαθήσει κ εκπαιδευτικό ποτηράκι αλλά λόγο πιο έντονης ροής δεν το ήθελε. 

Από όσο βλέπω από σχόλια πιο πάνω έχω απογοητευτεί γιατί βλέπω ότι αλλά μωρα από 10 μηνών πίνουν από ποτήρι. Τι κάνω λάθος άραγε 

 

Μην τρελλαίνεται τώρα με αυτό βρε κορίτσι, είσαι και λεχώνα!

 

Μια χαρά μπορεί να συνεχίσει με παγουρίνο, σιγά το πρόβλημα. Στα δικά μου ποτήρι έβγαζα μετά τα 2,5 και αυτό μόνο στο τραπέζι με το φαγητό και με βοήθεια. Για οποιαδήποτε άλλη ώρα χρησιμοποιούσαν παγούρι, εκπαιδευτικό ποτήρι, καλαμάκι κλπ, κάτι κλειστό πάντως που να μην χύνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το εκπαιδευτικό ποτηράκι του έχω, το Nuk 360. Έχω δοκιμάσει και ποτηράκι πλαστικό, αλλά δεν το έχουμε ακόμα, απλά το χύνει και χαίρεται. Θα συμφωνήσω με την Deena, γιατί αγχώνεσαι; Κάποια στιγμή θα το κατακτήσει κι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...